آتش‌سوزی‌های استرالیا | یک تراژدی برای کره زمین

آتش‌سوزی‌های استرالیا از ژوئن ۲۰۱۹ شروع شد تا سرآغاز یکی از بزرگترین فجایع زیست‌محیطی دنیا را رقم بزند. از ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰، آتش بیش از ۲۴ میلیون هکتار از جنگل‌ها و بوته‌زارهای استرالیا در این آتش‌سوزی از بین رفته‌اند. این آتش‌سوزی‌ها تا کنون باعث مرگ بیش از ۸۰۰ میلیون جانور  و انقراض حداقل ۳۰ گونه گیاهی و جانوری شده است. مرگ ۲۸ انسان در جریان این آتش سوزی، یکی دیگر از حوادث غم‌انگیز این ماجرا است. بخش بزرگی از ایلات ساوث ولز و چند ایالت دیگر استرالیا درگیر این آتش‌سوزی هستند.

برای درک حجم این آتش‌سوزی کافیست بدانید که ۱۲ بار از آتش‌سوزی سال ۲۰۱۸ کالیفرنیا بزرگ‌تر است. این رخداد باعث شده تا رنگ آسمان استرالیا نارنجی شود و نفس کشیدن در بخشی از شهر سیدنی آنقدر بد باشد که انگار ۱۹ سیگار را پشت سر هم روشن کرده باشید. فاجعه‌ای که این این آتش سوزی باعث آن شده البته عمیق‌تر از آن است که بتوان آن را با کلمات و اعداد توصیف کرد.

"<yoastmark

یکی از دلایل گسترش بی‌حد این آتش‌سوزی، گرم شدن کره زمین است و خود این آتش سوزی هم می‌تواند این روند را حداقل به طور کوتاه مدت تسریع کند. آتش‌سوزی‌های استرالیا تا کنون ۴۰۰ مگاتن کربن‌دی‌اکسید را به جو زمین اضافه کرده‌اند. و این حجم کربن دی‌اکسید در اتمسفر تا زمانی که این جنگل‌ها دوباره رشد کنند باقی خواهد ماند.

چندان امیدی نیست که این آتش‌سوزی‌های استرالیا به زودی تمام شوند، حتی بدتر از آن، شعله‌های آتش از بخش‌های مختلف دارند به‌هم می‌رسند و آتش‌سوزی‌های عظیم‌تری درست می‌کنند. با این وجود، بارش‌های مقطعی و امیدواری به باران‌های روزهای آینده، می‌تواند مرهمی موقتی برای زخم استرالیا باشند.

تغییر اقلیم دنیا و آتش‌سوزی‌های استرالیا

آتش‌سوزی بخشی معمول از طبیعت استرالیا بوده هست. استرالیا کشوری با وسعت زیاد است که بخش زیادی از آن خالی از سکنه است. در این بخش از سرزمین استرالیا در دوره‌های بارش، چمن و بوته‌های فراوان رشد می‌کند و بعد در دوره خشک‌سالی این بوته‌ها خشک می‌شود و آتش‌سوزی‌های دوره‌ای در آن زیاد می‌شود. تا پیش از این اتفاق هر ساله هزاران حریق در استرالیا اتفاق می‌افتاد که قابل کنترل بودند. هرچند از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میزان این آتش‌سوزی‌ها ۴۰ درصد افزایش یافت اما تلاش‌های جهانی تاثیر زیادی در کنترل آن نداشته است.

برای آتش‌سوزی‌های استرالیا دلایل زیادی گفته شده، از گرمای بی‌سابقه کره زمین گرفته تا خشکسالی و برخورد آذرخش و آتش افروزی‌های عمدی. اما سبک زندگی نوع بشر بیش از هر چیزی در شکل‌ گیری این فاجعه تاثیر داشته است. استفاده بی‌اندازه از سوخت‌های فسیلی، تغییر کاربری زمین‌های جنگلی و تبدیل آن‌ها به زمین کشاورزی و مسکونی و … باعث شد تا مساحتی بزرگ‌تر از کشور بلژیک حالا در آتش بسوزد.

"<yoastmark

از بین رفتن تنوع زیستی استرالیا

برای میلیون‌ها سال، استرالیا از بقیه جهان ایزوله بود و این دوری باعث شد تا بسیاری از حیوانات مسیر تکامل خود را بدون مزاحم طی کنند.  تنها ۲۴۴ نوع مختلف پستاندار در استرالیا پیدا شده بودند. قبل از آتش سوزی این جزیره بزرگ، یکی از متنوع‌ترین فضاهای زیستی را در دنیا داشت. هر چند پیش از این آتش‌سوزی‌ها هم زندگی این جانوران تحت تاثیر تغییرات اقلیمی و گونه‌های جانوری تهاجمی و نابودی زیست‌گاه‌ها قرار گرفته بود، اما هیچ وقت این میزان از خطر در زندگی آن‌ها  حس نشده بود.

"<yoastmark

تا کنون حدود یک میلیارد حیوان در آتش‌سوزی‌های استرالیا از بین رفته است. این یعنی یک زنجیره بزرگ غذایی نابود شده که به شکل غیر مستقیم می‌تواند باعث نابودی زنجیره‌های وابسته هم شود. آنچه امروز شاهد آن هستیم، تصاویر دردناکی از کانگرو‌هایی است که با دست و پای سوخته به انسان پناه می‌آورند. و کوالاهای غمگینی که تشنه یک قطره آب هستند و جایی بهتر از دستان انسان برای استراحت پیدا نمی‌کنند. کوالاها همان حیوانات صلح‌جو و مهربانی هستند که به‌خاطر سرعت کند حرکت و خواب فراوان، فرار از آتش برایشان از همه سخت‌تر بوده است. آن‌ها حالا تنها پناهگاهشان را یعنی درختان بلند جنگل‌های استرالیا را از دست داده‌اند.

تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی هزاران انسان در استرالیا

بخش بزرگی از حیات وحش استرالیا نابود شده و هزاران نفر هم از این واقعه آسیب دیده‌اند. در ایالات نیو ساوث‌ولز و ویکتوریا شرایط اضطراری اعلام شده و نیروهای ذخیره ارتش کشور برای نجات مردم دست‌به‌کار شده‌اند. بسیاری از نیروهای آتش‌نشانی روزهاست که مرخصی نرفته‌اند هر روز هم افراد زیادی داوطلبانه به کمک می‌آیند. همه افراد چندین هفته است که تلاش می‌کنند اما هرچه کمتر نتیجه می‌گیرند.

کار آتش‌نشانان بسیار سخت است. سرعت آتش‌سوزی زیاد است و دود حاصل از آن فراوان، همین دو مورد باعث شده تا دسترسی به بسیاری از مناطق مسکونی سخت شده و یا غیر ممکن شود. خیلی از ساکنین مجبور شده‌اند از راه‌های آبی و سواحل فرار کنند. بسیاری از جاده‌های اصلی شهرها بسته شده و آتش هر گونه دسترسی به آن‌ها را غیر ممکن‌کرده است.

بسیاری از این مناطق کاملا در محاصره آتش‌ قرار گرفته‌اند، صلیب سرخ گفته است برق، سوخت و منابع غذایی به سختی به برخی از جوامع می‌رسد و آن‌ها را کاملا قرنطینه کرده است. شاید تنها راه دسترسی به بسیاری از این مناطق هوا و دریا باشد، آن هم اگر دود اجازه بدهد. تنها در شهر مایاکوتا در ایالت ویکتوریا، ۴۰۰۰ نفر از راه دریا فرار کردند و مجبور شدند هر چه در خانه دارند را برای همیشه جا بگذارند. تاکنون در مناطقی که آتش سوزی در حال پیش‌رفت است، بیش از ۶۰۰ مدرسه تعطیل شده و بیش از ۲۰۰ ساختمان کاملا فرو ریخته است.

فعالیت‌های داوطلبانه در آتش‌سوزی‌های استرالیا

آتش‌سوزی‌های کوچک و مقطعی جزئی از طبیعت استرالیا هستند. این آتش‌سوزی‌ها معمولا با دردسر کمی توسط آتش‌نشانان خاموش می‌شوند. به همین خاطر استرالیا نیروهای آتش‌نشانی فراوانی ندارد که بتوانند از پس این آتش بربیایند. به همین خاطر نیروهای مردمی به کمک نیروهای آتش‌نشانی شتافته‌اند تا مرهمی بر زخم بزرگ استرالیا باشند. این  نیروها تا کنون جان هزاران کانگرو، کوالا و حیوانات دیگر را نجات داده‌اند. این داوطلب‌ها از نگهداری از حیوانات در خانه گرفته تا کمک کردن به آتش‌نشانان در فرونشاندن آتش.

تنها در جزایر کانگورو، جایی که گونه‌های خاص جانوری استرالیا مانند کانگوروها و کوالاها و والابی‌ها زندگی می‌کردند، و در این آتش‌سوزی محصور بودند، تعداد بی‌شماری کشته شدند. اما حالا ده ها داوطلب در این جزیره سعی می‌کنند از حیواناتی که از آتش جان به‌در بردند نگهداری کنند و به آن‌ها غذا برسانند.

"<yoastmark

بسیاری از درختانی که کوالاها روی آن زندگی می‌کردند، مثل اکالیپتوس‌ها، حالا از بین رفته‌اند. پس تنها راهشان پناه آوردن به انسان‌هایی است که قصد دارند بهشان کمک کنند. ویدئوهای بسیاری از تلاش داوطلبان در فضای مجازی پخش شده که بسیار تاثیرگذار هستند.

باران، راه نجاتی برای حیات وحش استرالیا

درست در همین لحظاتی که من این بخش از مقاله را می‌نویسم، تهران برفی و بخش‌های زیادی از استرالیا بارانی است. در بخش‌هایی از شهر ملبورن، بارش تگرگ خوش‌حال‌کننده‌ترین خبر ماه‌های اخیر بوده است.  در سه ایالت ویکتوریا،  نیوساوت ولز و کوئینزلند باران در حال باریدن است و البته این سه ایالت در جریان آتش‌سوزی بیشترین آسیب را دیده بودند.

مسئولان آتش‌نشانی گفته‌اند که بارندگی به آنها کمک کرده تا در خاموش کردن آتش موفق‌تر باشند. اما این بارش های مداوم، به‌خصوص در مناطقی که پوشش گیاهی خود را در اثر آتش‌سوزی از دست داده‌اند، می‌تواند باعث سیل و از بین رفتن خاک آن مناطق شود. با این حال باران و تگرگ این روزها کمی حال آب و هوای استرالیا را بهتر کرده‌اند و امیدواری‌ها برای پایان این ماه‌های غم‌‌انگیز بیشتر شده است.

باران این روزها در استرالیا
باران این روزها در استرالیا

البته پژوهشگران بسیاری معتقدند که این آتش‌سوزی تبدیل به پدیده‌ای عادی در جهان خواهد شد. و تا پایان قرن بیست‌و‌یکم، با بیشتر شدن دمای هوا و وضعیت زیست‌محیطی دشواری که بشر در حال ساخت آن است، این پدیده بخشی عادی از زندگی روی زمین می‌شود. هرچند وضعیت خاص اقیانوس هند و ایجاد دوقطبی مثبت در آن «که از اختیار انسان خارج بوده» هم از دلایل مهم خشک‌سالی در استرالیا و این آتش سوزی است.

آتش‌سوزهای استرالیا ، صاعقه‌ای بزرگ برای اقتصاد و گردشگری استرالیا

بسیاری از مردم، که قبلا ساکن مناطقی بودند که حالا سوخته‌‌است، دیگر حاضر نیستند به آن‌جا برگردند. آن‌ها ترجیح می‌دهند خسارت بیمه خود را در شهرهای بزرگ خرج کنند و آن‌جا خانه بخرند. و این یعنی قیمت خانه در شهرهای بزرگ افزایش پیدا می‌کند و آن مناطق هم احتمالا دیگر دوباره آباد نمی‌شوند.

آتش‌سوزی‌های استرالیا، آتشی به جان اقتصاد این کشور بوده است. این آتش سوزی، هشداری به صنایع کشاورزی و جهانگردی داده و احتمالا خسارات شدیدی را به آن‌ها تحمیل کرده باشد. یک آتش‌سوزی در سال ۲۰۰۹ که آتش سوزی اخیر با آن مقایسه می‌شود تقریبا ۴٫۴ میلیارد دلار به اقتصاد استرالیا ضربه زد. هرچند آتش‌سوزی فعلی مساحتی ۱۵ برابر مساحت آتش‌سوزی سال ۲۰۰۹ را درگیر کرده است.

مدیر اجرایی شورای صنعت گردشگری اروپا گفته است که ۱۰۰ درصد تورهای گردشگری تعطیلات و … در ماه‌های اخیر کنسل شده‌اند. او تخمین زده که تنها یک میلیارد دلار فقط به صنعت گردشگری کشور آسیب رسیده باشد. حتی در شهرهایی مثل سیدنی که آتش به آن‌ها نرسید، دود انگیزه گردشگران را برای سفر به صفر رساند.

آنچه نجات یافت و آنچه از دست رفت

در طی این آتش‌سوزی بناهای تاریخی زیادی هم از بین رفته‌اند. تنها در یک روستا به نام نریگوندا، در نیوساوت ولز یک مدرسه، یک کلیسا و یک فروشگاه با قدمت ۱۵۰ سال فروریخته و از بین رفته‌اند.

البته در طی این آتش سوزی، یک مجموعه بی‌نظیر از سه هزار و هشتصد اثر هنری در نیوساوت ولز جان سالم به‌در بردند.  این مجموعه، شامل آثار هنری بزرگان هنر و فرهنگ استرالیا از جمله سدنی نولن، چارلز بلک‌من و جان پرسوال است. همه‌ی این آثار در ملک بوندانون نگهداری می‌شدند که اوائل ژانویه  سال ۲۰۲۰ به سیدنی منتقل شدند. ملک بوندانون توسط خانواده بوید به مردم استرالیا اهدا شد. در طی این آتش‌سوزی‌ها نیروهای مالی و مردمی زیادی بسیج شدند تا این آثار و این ملک را از دست آتش نجات بدهند.

آنچه حالا در مورد سفر به استرالیا باید بدانید

بسیاری از گردشگران سفر خود را در ماه‌های پیش رو به استرالیا لغو کرده‌اند. ایالات نیوساوت ولز و ویکتوریا فعلا در شرایط اضطراری قرار دارند. بنابراین بهتر است تا زمانی که نهادهای رسمی شرایط را امن اعلام نکرده‌اند به این دو ایالت سفر نکنید. اما خیلی هم سریع استرالیا را از لیست سفرها خط نزنید، پیش‌بینی‌ها می‌گوید که آتش‌سوزی ضرری جبران ناپذیر به گردشگری استرالیا می‌زند. پس بهترین کاری که مسافران می‌توانند انجام دهند، کمک به این کشور برای بازیابی و ترمیم این صنعت است.

به هر حال بد نیست بدانید، شهرهای ساحلی نیوساوت ولز و گیپس‌لند شرقی در شمال شرقی ویکتوریا، که بین گردشگران محبوب بودند کاملا آسیب دیده‌اند. آب شرب بسیاری از شهرها هم تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. بهتر است قبل از سفر به هر شهری وب‌سایت شهرداری آن را برای آگاهی از محدودیت‌ها کنترل کنید.

همه‌‌ی پارک‌های ملی در جنوب نیوساوت‌ولز در آتش آسیب‌ دیده‌اند. پیست اسکی سیلون اسنو که در کوهستان‌های برفی نیوساوت ولز قرار داشت، همه برفش را به آتش باخت. پارک ملی کوهستان‌های آبی و خطوط قطار این پارک هم تا چندین ماه به کمترین حد رفت و آمد خود خواهند رسید. در ایالت ویکتوریا هم ۹ پارک ملی تعطیل شده است.

اما سایر مناطق مانند کوئینزلند، استرالیای غربی و تاسمانی، طبق گزارش‌ها تحت کنترل هستند. هیچ‌کدام از مقاصد اصلی گردشگری در این نقاط، مانند مسیرهای پیاده روی کلاسیک تاسمانی و صخره‌های بزرگ مرجانی کوینزلند آسیب ندیده‌اند.

حتی در مناطق نیوساوت‌ولز و ویکتوریا هم فعالیت‌های تجاری مثل همیشه ادامه دارند و خبر خوب این که جاده اقیانوس بزرگ هم هنوز سالم است.

 

کمک به استرالیا یا کمک به کره زمین

در نهایت شما هستید که تصمیم می‌گیرید به استرالیا سفر کنید یا نه. اما اگر همین امروز یک درخت در حیاط خانه‌تان بکارید هم به استرالیا و هم به کل دنیا کمک کرده‌اید. هیچ چیز به اندازه از بین رفتن درختان، برای کره زمین غم‌انگیز نیست. بسیاری از سلبریتی‌ها و ثروتمندان و یا مردم عادی از سراسر جهان به آتش‌سوزی کمک مالی کرد‌ه‌اند. حساب‌های متعددی هست که می‌توان به آن‌ها پول واریز کرد.

در سراسر جهان، از آمریکا گرفته تا مدیترانه و آفریقا و مناطق آسیای میانه همیشه در معرض چنین آتش‌سوزی‌های بزرگی هستند. این خطر آن‌قدر جدی است که حتی اگر همه‌ی کشورهای دنیا مصرف سوخت‌های فسیلی را به حداقل برسانند و سبک زندگی خود را تغییر بدهند هم برای جهان خیلی دیر است. پس بهتر است فقط انجام کارهای مضر را متوقف نکنیم و شروع کنیم که تغییرات مثبت ایجاد کنیم.

یکی از کارها فشار آوردن به سیاستمداران و دولت‌مردان سراسر دنیا برای تغییر سیاست‌های ضد زیست محیطی‌شان است. باید تمام کشورهای دنیا برای کند کردن روند گرم شدن دنیا متحد شوند. نخست‌وزیر استرالیا اخیرا گفته است حاضر نیست سیاست‌های کشورش را تغییر دهد چرا که صنعت زغال‌سنگ باعث اشتغال‌زایی برای هزاران استرالیایی شده‌ است. او بخش دیگر ماجرا یعنی آواره شدن هزاران استرالیایی دیگر و دیگر آسیب‌های جدی زیست محیطی را نمی‌بیند.

سفر به استرالیا همراه با ساحل شنی

ساحل شنی، در هر شرایطی کنار شما خواهد بود تا به مقصد مورد علاقه خود سفر کنید. کافی است تلفن را بردارید و با شماره ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. کارشناسان ما سریع‌ترین راه‌های گرفتن ویزای استرالیا و گرفتن وقت سفارت را به شما معرفی خواهند کرد.

 

ارسال پاسخ

پنج × چهار =