آرامگاه همایون در دهلی | مقبره‌ای به‌منزله‌ی جاذبه‌ی گردشگری

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در هند آرامگاه یکی از شاهان سلسله‌ی گورکانیان یعنی همایون است. آرامگاه همایون هم خود از معماری‌ای زیبا و عالی برخوردار است و هم آن که در اطراف‌اش باغ‌هایی عالی برای قدم‌زدن و لذت‌بردن از زیبایی وجود دارند و این دو با هم موجب گشته‌اند که مقبره همایون در هند به یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در میان گردشگران تبدیل شود. در این نوشتار از مجله‌ی ساحل شنی اطلاعاتی در مورد آرامگاه همایون در دهلی داده خواهد شد. با هم با تاریخچه‌ی این آرامگاه آشنا خواهیم شد و سپس خواهیم دید که درون محوطه‌ی آرامگاه چه خبر است.

در ضمن، برای آن دسته از عزیزانی که به‌دنبال سفر به دهلی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند این خبر خوب را دارم که می‌توانند سفری امن و ارزان به دهلی را با تور مثلث طلایی مرکز گردشگری ساحل شنی تجربه کنند. رزرو تور و دریافت اطلاعات کامل در مورد این تور از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ امکان‌پذیر است.

آرامگاه همایون در دهلی

همایون که بود؟

همایون‌شاه  (۱۵۰۸- ۱۵۵۶) دومین شاه از سلسله‌ی گورکانیان بود. سلسله‌ی گورکانیان، که با نام امپراتوری مغولی هند هم شناخته می‎شود، سلسله‌ای بود که پادشاهان آن از سال ۱۵۲۶ میلادی تا ۱۸۵۷ میلادی بر هند حکومت کردند. حاکمان این سلسله فارس بودند. بابر اولین پادشاه این سلسله بود و همایون پسر بابر دومین. از مشهورترین پادشاهان این سلسله می‌توان به همین همایون، پسر او اکبر، پسر اکبر یعنی جهانگیر و پسر جهانگیر یعنی شاه جهان اشاره داشت. تاج محل، مشهورترین سازه‌ی کل کشور هندوستان، به دستور همین شاه جهان ساخته شد.

در کل در دوران گورکانیان به معماری بسیار اهمیت داده شد و جز تاج محل، چندین بنای عالی در هند و خصوصاً در مثلث طلایی، یعنی دهلی و جیپور و آگرا، ساخته شدند. آرامگاه همایون هم از بهترین بناهای دهلی از لحاظ معماری است. آرامگاه شاه جهان هم چنین وضعیتی دارد.

آرامگاه همایون در دهلی

مقبره همایون کِی ساخته شد؟

۱- همایون‌شاه تازه سفرش به ایران را تمام کرده بود و به هند بازگشته بود که به یک‌باره درگذشت. ابتدا او را در کاخ‌اش دفن کردند، سپس جسدش را به Sirhind منتقل کردند و پس از آن در آرامگاه‌اش دفن شد.

۲- آرامگاه همایون‎شاه به دستور همسر اول او، یعنی حمیده بانو بیگم، ساخته شد. ساخت و ساز این آرامگاه زیبا از سال ۱۵۶۵ آغاز گردید و ۷ سال بعد در سال ۱۵۷۲ کار ساخت به اتمام رسید.

۳- هزینه‌ی ساخت این بنا ۱٫۵ میلیون روپیه بود که تماماً توسط حمیده بانو بیگم پرداخت شد.

۴- William Finch بازرگانی انگلیسی بود که در سال ۱۶۱۱ به دهلی سفر کرد و در طی سفرش سری هم به آرامگاه همایون زد. او در سفرنامه‌اش در مورد آرامگاه همایون نوشت که داخل آرامگاه فرش‌های بسیار زیبا و لوکس وجود داشته و در ورودی آرامگاه یک قرآن بزرگ به همراه شمشیر و عمامه و کفش‌های شاه همایون را قرار داده بوده‌اند. چنین وضعیتی در حال حاضر نیست و بنابراین می‌توان حدس زد که در طی این چند قرن تغییرات زیادی در آرامگاه صورت گرفته است.

۵- در سال ۱۸۵۷ زمانی که آخرین پادشاه سلسله‌ی گورکانیان دستگیر و تبعید شد و انگلیسی‌ها بر هند تسلط یافتند، روزهای بدِ آرامگاه همایون آغاز گردیدند. در این دوران طراحی مغول باغ‌های اطراف این آرامگاه تغییر کرد و طراحی انگلیسی جایگزین این باغ‌ها شد. اما بعدها پس از استقلال هند و در اواسط قرن بیستم باری دیگر وضعیت باغ‌های اطراف آرامگاه تغییر کرد و همچنین بازسازی‌هایی در مقبره انجام گرفت. از سال ۲۰۰۳ نیز تا کنون همواره مرمت و بازسازی آرامگاه و محیط اطراف آن از جمله کارهایی بوده که مدام صورت می‌گیرند.

آرامگاه همایون در دنیای حاضر به چه صورت است؟

با هم یک سری نکته در مورد تاریخچه‌ی این مقبره مرور کردیم و نوبت به آن رسیده که به جزئیات آرامگاه همایون بپردازیم.

به دیدن این آرامگاه که بروید در وهله‌ی نخست از معماری عالی این مقبره شگفت‌زده خواهید شد. از معماری ایرانی در ساخت این آرامگاه استفاده شده و همچون بسیاری از بناهایی که در آن دوران در دهلی، جیپور، آگرا و در کل ایالت راجستان ساخته می‎شدند عمدتاً از ماسه سنگ قرمز و سنگ مرمر سفید برای ساخت این بنای زیبا استفاده کرده‎اند.

آرامگاه همایون
نمایی از سقف تالار ورودی آرامگاه

نکته‌ای که اینجا باید به بحث اضافه کنم این است که آرامگاه همایون در واقع جزئی از یک مجموعه‌ی بزرگ ۲۷ هکتاری است و کل این مجموعه است که به عنوان جاذبه‌ی گردشگری در هند شناخته می‌شود و نه فقط خود آرامگاه به تنهایی. در این مجموعه‌ی ۲۷ هکتاری، یک باغ بزرگ با نام چهارباغ وجود دارد و همچنین چندین مقبره‎ی دیگر مربوط به نجبای هند.

ورود به آرامگاه از طریق یک دروازه‌ی مرتفع صورت می‌گیرد، دروازه‌ای که گفته می‌شود از روی توصیفات قرآن از بهشت ساخته شده است. نکته‌ی دیگری که بد نیست بدانید این است که وقتی وارد آرامگاه می‎شوید فقط یک قبر پیش روی‌تان نیست بلکه قبر چندین نفر دیگر در داخل آرامگاه وجود دارد و گفته می‌شود این افراد از نزدیکان همایون بوده‌اند و اکثرشان کسانی بوده‌اند که در حرم‌سرای همایون زندگی می‌کرده‌اند. در کل در مجموعه‌ی آرامگاه بیش از ۱۰۰ قبر وجود دارد.

آرامگاه Afsarwala در دهلی
آرامگاه Afsarwala در داخل مجموعه‌ی آرامگاه همایون

در آخر آن که قبر اصلی همایون در جایی از آرامگاه قرار گرفته که درب آن به روی عموم باز نمی‎شود و در واقع این شیوه‌ای است که برای سایر آرامگاه‌های شاهان مغول در هند نیز استفاده شده.

آرامگاه همایون
نمایی از داخل آرامگاه همایون. این قبری که در تصویر می‌بینید قبری است که با نام قبر همایون شناخته می‌شود، اما در واقع جسد همایون در زیر آن نیست یلکه در جای دیگر قرار دارد. این قبر صرفاً به عنوان نماد قبر همایون در مرکز آرامگاه قرار دارد. در انگلیسی به این‌گونه قبرها cenotaph می‌گویند.

چهارباغ چیست؟

آرامگاه همایون در دهلی

همانطور که در بالا هم اشاره کردم آرامگاه همایون در یک محیط ۲۷ هکتاری قرار گرفته. در اطراف این آرامگاه فضای سبزی با نام چهارباغ وجود دارد، باغی که در حال حاضر معماری‌ای ایرانی دارد. چهارباغ چیدمانی چندضلعی دارد و به نوعی نخستین باغ ایرانی است که در چنین مقیاسی در جنوب آسیا ساخته می‌شود. همانطور که در بالا هم گفتم انگلیسی‌ها در سال‌های نخستی که بر هند تسلط یافتند سعی کردند تغییراتی در این باغ صورت دهند، اما پس از رفتن‌شان باغ باری دیگر به حالت ایرانی تبدیل شد.

این باغ از طریق چند گذرگاه، که با نام خیابان شناخته می‌شوند، و ۲ گذرگاه آب به ۴ قسمت تبدیل شده و گفته می‌شود این چهار باغ نمادی از نهرهای چهارگانه‌ی بهشت هستند. ضمناً هر یک از این ۴ باغ خود به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم شده‌اند و در کل، تمامی باغ به ۳۶ قسمت تقسیم شده.

چگونه به آرامگاه همایون برویم؟

اگر با تور مثلث طلایی مرکز ساحل شنی به دهلی سفر کنید تمامی راهنمایی‌های لازم برای دسترسی به آرامگاه همایون را راهنمای تور خدمت شما ارائه خواهد داد، با این حال من توضیحاتی که مربوط به دسترسی به این مقبره هستند را به طور مختصر ذکر می‌کنم:

متأسفانه هیچ ایستگاه مترویی نزدیک به آرامگاه همایون وجود ندارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو ایستگاه جواهر لعل نهرو است که در لاین بنفش قرار گرفته. از این ایستگاه تا مقبره همایون حدود ۲۰ دقیقه پیاده راه است. البته از این ایستگاه تا مقبره را مجبور نیستید که پیاده بروید بلکه می‌توانید از کلی ریکشاو، یا همان سه‌چرخه‌های مشهور هند، که در راه هستند استفاده کنید.

آدرس: Mathura Road Opposite, Hazrat Nizamuddin Aulia Dargah, Nizamuddin, New Delhi, Delhi 110013, India

چند نکته که نباید فراموش کنید

۱- در نزدیکی مقبره افرادی هستند که می‌خواهند راهنمای شما در درون مقبره باشند. به یاد داشته باشید که هیچ نیازی به این افراد نیست. داخل آرامگاه آنقدر پیچیده نیست که برای دسترسی به آن نیاز به راهنما داشته باشید.

۲- در آن محیط متکدی‌های زیادی وجود دارند که در واقع متکدی نیستند و محیطی عالی برای پول حاصل کردن پیدا کرده‌اند. دل‌تان برای آن‌ها نسوزد.

۳- ورودی این مقبره مدام در حال افزایش است. آخرین قیمت ورودی برای هندی‌ها ۴۰ روپیه و برای گردشگران خارجی ۶۰۰ روپیه است.

۴- مقبره از صبح تا غروب باز و قابل بازدید است. سعی کنید اوایل صبح و اواخر غروب برای بازدید نروید، چراکه در این مواقع اوج شلوغی مقبره برقرار است.

سخن آخر

در سفر به دهلی، آگرا و جیپور، که هر سه با نام مثلث طلایی شناخته می‌شوند، روزهای خوشی را سپری خواهید کرد. در این سه شهر جاذبه‌های گردشگری تاریخی بسیاری وجود دارند و امکان تجربه‎ی تفریحات متعددی فراهم است. پیش‌تر در مقاله‎هایی به معرفی تفریحات آن‌ها پرداخته‌ام، از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به آن مقالات  دسترسی داشته باشید:

تفریحات دهلی

تفریحات جیپور

جاذبه‌های گردشگری آگرا

ضمناً به شما پیشنهاد می‌کنم که سفر به مثلث طلایی را با تور مثلث طلایی مرکز گردشگری ساحل شنی تجربه کنید. ویزای هند، راهنمای تور، اقامت در هتل، گشت شهری، پرداخت هزینه‌های ورودی، پرداخت هزینه‌های حمل و نقل و تردد در سطح شهرهای جیپور و آگرا و دهلی و کلی سرویس دیگر خدمات ساحل شنی در ارتباط با تور مثلث طلایی هستند. برای دریافت اطلاعات کامل و رزرو تور می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ