استفاده مناسب از وقت در قرنطینه | سه کار که می‌توانید تنهایی انجام بدهید.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه در روزهایی که خانه نشینی برای کرونا و نوروز همزمان شده، سخت‌تر و کسل کننده تر به نظر می‌رسد. روزهایی که معمولا در سفر بودیم حالا روی مبل‌های تکراری خانه می‌گذرند. تنها سه روز از سال ۹۹ گذشته اما چندان بوی عید نمی‌آید، مگر نه؟ وقتش رسیده که خودمان آستین بالا بزنیم بوی عید و خوش‌گذرانی را به خانه بیاوریم، حالا که قرار است بهترین تعطیلات سال را در خانه بگذرانیم، بدترین کار نشستن و غصه خوردن است. در این مقاله ما چند توصیه عالی برای گذراندن نوروز در خانه داریم. اگر خودتان هم کمی خلاقیت به خرج بدهید، این عید می‌تواند یکی از خاطره‌انگیزترین نوروزهایی باشد که داستان‌هایش را تا سال‌ها تعریف کنید. این لیست کارهایی است که می‌توانید تنهایی انجام بدهید، در مقاله بعدی چند پیشنهاد جذاب برای تفریح‌های خانوادگی برایتان داریم.

 

اول از همه حال خودتان را خوب کنید.

به جای این که مدام حسرت جاهایی را که می‌توانستید بروید را بخورید، به این فکر کنید که چقدر آرزو می‌کردید دو هفته از کار و روزمرگی خلاص می‌شدید تا کمی ورزش کنید، کتاب بخوانید یا بهترین فیلم‌های سال را ببینید. خب آرزویتان برآورده شده، ما اینجا لیست چند کتاب و فیلم که حال خوب کن هستند را آورده‌ایم، شما هم لیست ما را کامل کنید.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه
استفاده مناسب از وقت در قرنطینه – حال خوب

بهترین فیلم‌های ۲۰۱۹، همزمانی تفریح و استفاده مناسب از وقت در قرنطینه

سال ۲۰۱۹ پر از فیلم‌هایی بود که در پر از سوپرایز و حال خوب بودند. از انگل که جوایز نخل طلا، گلدن کلاب، و اسکار را درو کرد، تا انیمیشن داستان اسباب‌بازی چهار که پر از کمدی‌های جذاب بود و آن هم اسکار گرفت. در اینجا ۵ فیلم سینمایی مناسب برای بزرگسال را معرفی می‌کنیم و برای دانلود هر فیلم هم می‌توانید روی نام انگلیسی آن در پایان معرفی هر فیلم کلیک کنید. فیلم دیدن یکی از مفرح‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای استفاده مناسب از وقت در قرنطینه انجام بدهید.

انگل، یک کمدی سیاه با پایان باور نکردنی

انگل یک فیلم با تنها یک ژانر نیست! از کمدی گرفته تا جنایی و وحشت. ترکیب عجیب و غریبی است که باعث می‌شود وقتی شروع به دیدنش کردید، تا پایان فیلم و شاید حتی چند دقیقه بعد از آن نتوانید تکان بخورید. در این فیلم احتمالا برای اولین بار با خانواده فقیری مواجه می‌شوید که نه‌تنها دلتان برایشان نمی‌سوزد، بلکه امیدوار بودن و تلاش زیادشان برایتان تحسین برانگیز خواهد بود.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه
فیلم پاراسایت

خانواده تانگ به نحوی غیر منتظره راه خود را به خانه‌ای باز می‌کنند که متعلق به خانواده پارک، از طبقه مرفه و اعیان است. تلاشی برای تجربه چیزی که هرگز نداشته‌اند اما خود را مستحق آن می‌دانند آغاز شده. تلاششان چطور به پایان می‌رسد؟ فیلم را ببینید. در دیالوگ‌های کنایه‌آمیز فیلم، و داستان فیلم متوجه داستان کاملا سیاسی آن خواهید شد.

Parasite

IMBD: 8.6/10

Director: Bong Joon-ho

Language: Korean

Subtitle:  فارسی دارد

داستان ازدواج، هر خط پایان، آغاز داستانی جدید است!

داستان ازدواج، در واقع تعریف روند طلاق بین دو زوج است. داستان زن و مردی که گرچه هنوز عاشقند، اما زندگی‌کردنشان با هم دیگر معنایی ندارد. این فیلم درام، نشان می‌دهد جدایی می‌تواند بسیار طبیعی و ساده و یا پیچیده و طولانی باشد، اما در هر صورت سخت است.

داستان ازدواج، به هر حال دارد به ما یاد می‌دهد که ازدواج چه تاثیرات عمیقی روی زندگی ما و طرف مقابلمان خواهد گذاشت. تاثیراتی که هم مثبت و هم منفی هستند، اما باید یاد بگیریم که مراقبت انتخاب‌هایمان باشیم و به‌خاطر یک بدی تمام خوبی‌ها را نادیده نگیریم و یا برعکس.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه - داستان ازدواج
داستان ازدواج

این فیلم پر است از تصاویری که محبت و حال خوب را منتقل می‌کنند. از موسیقی و خانه روشن و خنده‌های دسته‌جمعی گرفته، تا شوخی‌ها و عاشقانه‌هایی که نشان می‌دهد زندگی با همه سختی‌هایش می‌تواند شیرین باشد.

Marriage Story

IMBD: 8/10

Director: Noah Baumbach

Language: English

Subtitle:  فارسی دارد

یک روز زیبا در محله

شک دارم بر خلاف دو فیلم قبلی، نام این فیلم دلنشین را شنیده باشید. یک روز خوب در محله، داستان آشنایی یک خبرنگار با آقای راجرز است. اما آقای راجرز کیست؟ او مجری محبوب تلوزیون و یکی از شخصی‌های تاثیرگذار دوران کودکی آمریکایی‌ها است. اما برای لذت بردن از فیلم، لازم نیست حتما آقای راجرز را بشناسید. تام هنکس عزیز، نقش او را اینقدر ساده و صمیمی بازی کرده که آدم فکر می‌کند همیشه آقای راجرز را می‌شناخته و طرفدار پروپاقرص برنامه‌اش بوده است.

یک روز زیبا در محله

در «یک روز زیبا در محله» ما با کادربندی‌های تلوزیونی دلنشینی مواجهیم که پر از رنگ و داستان و امید است. در مقابل آن زندگی خاکستری یک روزنامه‌نگار پرحاشیه را هم می‌بینیم نیاز به امید دارد. همه‌چیز همان‌طور که باید پیش‌ می‌رود تا حال ما را بهتر کند. یک روز زیبا در محله را فقط برای آوازش ببنید که لبخند را مهمان لب‌هایتان می‌کند.

A Beautiful Day in the Neighborhood

IMBD: 7.3/10

Director: Marielle Heller

Language: English

Subtitle : فارسی دارد

۱۹۱۷، زمان دشمن است!

سم مندس، کارگردان این فیلم، به خاطره پدربزرگش از جنگ جهانی اول، دوباره جان داده است. داستان فیلم، درباره دو سرباز جوان انگلیسی است که باید پیغامی مهم را به یک گردان ۱۶۰۰ نفری برسانند و جانشان را نجات دهند. ولی زمان، مهم‌ترین عنصر این پیام، دارد گوی رقابت را از آن‌ها می‌برد. این اتفاق در بهار سال ۱۹۱۷ و در شمال فرانسه می‌افتد.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه - 1917
1917

۱۹۱۷، جایزه بهترین فیلم درام، و بهترین کارگردانی گلدن گلاب را برده و در اسکار هم جایزه بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلو‌های ویژه و بهترین میکس صدا را برد. این فیلم به صورت «برداشت بلند» فیلم‌برداری شده که هیجان و جذابیتش را بسیار بیشتر می‌کند.

۱۹۱۷

IMBD: 8.4/10

Director: Sam Mendes

Language: English

Subtitle: فارسی دارد

توگو، سگی با قلب نجات‌دهنده

شاید داستان سگی که یک شهر را از دیفتری نجات می‌دهد برایتان کمی غیر واقعی به نظر برسد. اما واقعیت دارد. در یک شهر دورافتاده در آلاسکا، ناگهان دیفتری شایع می‌شود و بخاطر طوفان و برف، قرار نیست هیچ هواپیما و ماشینی دارو را به شهر برساند. اینجاست که توگو و لئونارد سپالا وارد ماجرا می‌شوند. سپالا یک سورتمه‌ران قهار است و قرار می‌شود دارو را به شهر برساند.

توگو معرفی فیلم
توگو

توگو، نام سگ داستان است و این بار قرار است که زندگی او را از کودکی تا حالا، همزمان با ماجراجویی خطرناکش ببینیم. این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده، اما تنها روایتی مستندگونه ندارد و تصمیم گرفته است رابطه سپالا و سگش را هم نشان دهد. من جلوه‌های ویژه فیلم را خیلی دوست داشتم، با وجود این که بودجه فیلم بسیار محدود بوده است، اما به نظرم توانسته از پسش بربیاید و اگر زیاد سخت‌گیر نباشید از آن‌ها هم لذت خواهید برد.

Togo

IMBD: 8.1/10

Director: Ericson Core

Language: English

Subtitle: فارسی دارد

کتاب خواندن، راهی برای استفاده مناسب از وقت در قرنطینه

من برای علاقمند شدن به زندگی، خواندن کتاب‌های روانشناسی، خود‌شناسی و انگیزه و موفقیت و … را دوست ندارم. در عوض دوست دارم روایت‌های مختلف زندگی‌ را از زبان نویسنده‌هایی بخوانم که خودشان درکی بالا از زندگی داشته‌اند. به نظرم رمان خواندن می‌تواند بیش‌تر از خواندن کتاب‌های رازهای زندگی، اسرار دنیا را به آدم نشان بدهد. ۵ کتابی که اینجا معرفی می‌کنم، در لیست کتاب‌های مورد علاقه‌‌ام خیلی پررنگ هستند، امیدوارم شما هم از آن‌ها لذت ببرید و با خواندنشان هدف استفاده مناسب از وقت در قرنطینه را محقق کنید.

 

ربه‌کا، دافنه دوموریه

اگر خواندن کتاب‌های کلاسیک را دوست دارید، ربه‌کا می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش از عشق را برایتان روایت کند. ربه‌کا درست شبیه داستان‌های کلاسیکی است که در یک قلعه بزرگ و پر از راز و رمز اتفاق می‌افتد. از همان‌هایی که مردی قدرتمند عاشق دخترکی خجالتی و فقیر می‌شود. با این حال ربه‌کا داستانی پنهان دارد که آن را از کتاب‌های دیگر این ژانر متمایز می‌کند و آن شخصیتی به نام «ربه‌کا» است.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه - معرفی رمان ربه‌کا
رمان ربه‌کا – عکس از ساحل شنی

ربه‌کا می‌تواند شما را با دنیایی دیگر ببرد و با زیر و بم شخصیت‌های مختلف همراه کند. این کتاب در سال ۱۹۳۸ میلادی منتشر شده و با گذشتن بیش از هشتاد سال از عمرش، هنوز تازگی‌اش را از دست نداده است. فیلم سینمایی «ربه‌کا» ساخته آلفرد هیچکاک از این رمان الهام گرفته و در سال ۱۹۴۱ برنده جایزه اسکار شد.

 «چه خوب بود وسیله ای اختراع میشد که خاطرات را که خاطرات را مثل عطر در بطری نگه می داشت. از آن پس دیگر محو و یا کهنه نمی شدند و آدم هر وقت می خواست، در بطری را باز می کرد و مثل این بود که لحظات را بار دیگر زندگی می‌کند.»

 

جای خالی سلوچ، محمود دولت آبادی

محمود دولت‌آبادی اسمی نیست که ما کم شنیده باشید. نام کلیدر، یکی از طولانی‌ترین و بهترین آثار ادبیات فارسی در دوران معاصر، با نام دولت‌آبادی گره خورده است. اما شاید تا حالا نتوانستید ۱۰ جلد کلیدر را پشت سرهم بخوانید و به نظرتان لقمه بزرگی آمده است. خب من «جای خالی سلوچ» را برای شروع پیشنهاد می‌کنم.

جای خالی سلوچ، روایت عاشقی و زندگی در کویر است. مِرگان، زن سلوچ روز خودش را در حالی شروع می‌کند که همسرش، سلوچ، از بیکاری و سختی زندگی سر به بیابان گذاشته و شاید پی کاری به شهر رفته است. اما حالا زنش همراه با دو پسر و دخترش مانده و زندگی در فقر کویر و تنها رویی گشاده که زنده ماندنشان را به آن مدیون است.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه - معرفی کتاب جای خالی سلوچ
معرفی کتاب جای خالی سلوچ – عکس از کافه‌بوک

دولت آبادی در روزهایی به ایده این کتاب فکر کرده که در زندان ساواک، طعم تنهایی را چشیده. به محض آزادی، در ۷۰ روز این کتاب را می‌نویسد و حالا یکی از مهم‌ترین آثار ادبیات فارسی را به ما هدیه کرده است. بخشی از کتاب را اینجا بخوانید:

«زخمی اگر بر قلب بنشیند، تو نه می توانی زخم را از قلبت وابکنی و نه می توانی قلبت را دور بیندازی. زخم تکه ای از قلب توست. زخم اگر نباشد، قلبت هم نیست. زخم اگر نخواهی باشد، قلبت را باید بتوانی دور بیندازی. قلبت را چگونه دور می اندازی؟ زخم و قلبت یکی هستند.»

تنگسیر، صادق چوبک

اگر هوس سفر دارید و قرنطینه دست و پایتان را بسته است و ساکن بوشهر هم نیستید، تنگسیر را بخوانید. با تنگسیر به بوشهر سفر می‌کنید، شهر شرجی نخل‌ها و دریا. در خط به خط تنگسیر به محله‌های بوشهر سفر می‌کنید و با داستان «زار ممد» همراه می‌شوید. داستان این مرد از «شلوارهای وصله‌دار» رسول پرویزی شروع شد، اما چوبک رنگی تازه به آن داد.

زارممد، درست در روزهایی زندگی می‌کند که استعمار انگلیسی بر بوشهر سایه افکنده و او هم پا به پای ریس‌علی‌ دلواری جنگیده است. اما از کار کردن ناگزیر بوده و کارگری و آهنگری هم کرده است. زمانی که بالاخره مقداری پس‌انداز کرده است، با چند نفر از معتمدین شهر شریک می‌شود. اینجاست که داستان روی دیگرش را نشان می‌دهد، زار ممد بجای آن که از دشمنان انگلیسی ضربه بخورد، از همشریانش زخم می‌خورد. اینجاست که داستان رنگ انتقام می‌گیرد.

استفاده مناسب از وقت در قرنیطینه - تنگسیر
معرفی کتاب تنگسیر – عکس از فیدیبو

تنگسیر یکی از مهم‌ترین آثار ادبیات داستانی ایران است. خواندنش می‌تواند طعم سفر و شوری دریا و انتقام را همزمان به شما هدیه کند. امیر نادری در سال ۱۳۵۲ فیلمی با همین عنوان را ساخت که بهروز وثوقی در آن بازی می‌کرد و در جشنواره دهلی نو، جایزه بهترین بازیگری را برد.

«دلش می‌خواست بچه‌هاش پهلوش بودند و آنها را می‌گرفت تو بغلش و ماچ و نازشان می‌کرد. او پول را بعد از شوهرش برای چه می‌خواست؟ یک چنان شوهر و یک مرد خوبی چون محمد که بُتِ دهکده بود و از زن و مرد همه او را ستایش می‌کردند را از دست بدهد و عوضش به یک کیسه پول چرکین دلش را خوش کند؟ تمام دنیا فدای یک تار موی محمد. سکسکه و اشکش تنش را به لرز درآورد. تو نافش پیچ افتاده بود. بلند گریه می‌کرد.»

 

مغازه خودکشی، ژان تولی

«آیا در زندگی خود شکست خورده‌اید؟ لااقل در مرگ‌تان موفق باشید». زمانی که زندگی دیگر دارد کاملا خسته‌کننده، آزاردهنده و بی‌معنا می‌شود، مغازه خودکشی می‌تواند بیزینس خوبی را شروع کند. فروش هرچیزی که برای خودکشی کردن لازم است، برای هر کسی که می‌خواهد به زندگی‌اش پایان دهد. در این مغازه از سیب‌های سمی گرفته تا طناب‌های محکم دار. شاید آن میان بتوانید از دختری زیبا بوسه بگیرید که مرگ با آن قطعی است.

استفاده مناسب از وقت در قرنطینه
معرفی کتاب مغازه خودکشی – عکس از فیدیبو

مغازه خودکشی، رمانی با طنز سیاه است که سبکی از زندگی بدون امید را روایت می‌کند. اما آلن، کوچکترین و آخرین فرزند خانواده صاحب مغازه، از کودکی‌اش روند زندگی این خانواده را عوض می‌کند. از هر چیز ناراحت‌کننده‌ای، یک نکته جذاب و خنده‌دار و مثبت پیدا می‌کند و دست آخر موفق می‌شود نگاه همه خانواده را تغییر دهد. اما پایان کتاب مطمئنا شوکی بزرگ برای خوانندگانش خواهد بود. اگر کتاب را خواندید و مثل من از پایانش شگفت‌زده شدید، حتما در مورد آن برای بقیه حرف بزنید و به خواندنش ترغیبشان کنید.

«زندگی همینه که هست. اگه سخت بگیری، اونم به‌ت سخت می‌گذرونه. این ماییم که به‌ش ارزش می‌دیم. با همه‌ی کمبودهایی که این دنیا داره، زیبایی‌های خودش رو هم داره. نباید از زندگی زیاد انتظار داشته باشیم. نمی‌شه باهاش جنگید! بهتر اینه که نیمه‌ی پر لیوان رو ببینیم.»

 

۳ اپلیکیشن تلفن همراه که ما را آدم بهتری می‌کند.

تلفن همراه، این روزها قطعا یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی ما شده است. چرا این موجود کوچک، که گاهی ما را از کارهای بزرگ زندگی‌مان عقب انداخته را تبدیل به فرصتی دلپذیر نکنیم تا آن بهره‌ای بهتر از اینستاگرام و چت ببریم؟ اینجا با سه اپلیکیشن آشنا خواهید شد که به پیشرفت شما کمک خواهد کرد. اگر ما بتوانیم موبایل را به ابزاری برای استفاده مناسب از وقت در قرنطینه تبدیل کنیم، اتفاقی شبیه معجزه رخ می‌دهد.

دولینگو، جایی برای یادگیری زبان

اگر دانش زبان انگلیسی خوبی دارید و حالا به نظرتان یاد گرفتن یک زبان جدید، می‌تواند کار مفیدی باشد، وقتش است سراغ دولینگو بروید. این اپلیکیشن جذاب ۹۴ زبان مختلف را برای یادگیری دارد. تنها نقطه ضعف آن برای ما، پشتیبانی نکردنش از زبان فارسی است. اما من توانستم بر پایه دانشم از زبان انگلیسی در آن فعلا مقدمات زبان اسپانیایی یاد بگیرم.

در دولینگو می‌توانید همزمان زبان‌های مختلف را یاد بگیرید. روش آموزش این اپلیکیشن ترکیب بازی و سوال‌های تستی با تقویب مهارت‌های نوشتاری و شنیداری و حتی تلفظ است.

در این اپلیکیشن حس رقابت شما هم زنده می‌شود، شما در لیگ‌های مختلف با ۵۰ نفر دیگر مسابقه می‌دهید و اگر جزء ۱۰ نفر اول باشید، به لیگ بعدی صعود خواهید کرد. به علاوه می‌توانید داستان‌های اینتراکتیو بخوانید و کم کم دانش زبانتان را در حوزه‌های مختلف گسترش دهید. یکی از خوبی‌های بزرگ دولینگو، رایگان بودن آن‌ است و به شما در استفاده مناسب از وقت در قرنطینه کمک بزرگی خواهد کرد.

 

طاقچه و فیدیبو ، کتابخانه‌ای به بزرگی تلفن‌همراهتان

کتاب خواندن همیشه باعث می‌شود ما آدم‌های بهتری باشیم. اما حالا که این روزها خروج از خانه ممنوع است، و خرید پستی هم می‌تواند ریسک‌های خودش را داشته باشد، فیدیبو و طاقچه، دو اپلیکیشن کتاب‌خوان انلاین هستند که می‌توانید نسخه الکترونیکی کتاب‌ها را به شکل قانونی و با قیمتی مناسب بخرید و بخوانید. در این اپلکیشن‌ها می‌توانید نظرات کاربران را هم روی کتاب و هم درکامنت‌ها ببینید و شما هم در بحث‌ها شرکت کنید.

به علاوه، نسخه صوتی بسیاری از کتاب‌های محبوب هم در این اپلیکیشن‌ها پیدا می‌شود و شما می‌توانید به صدای کتاب‌ها گوش دهید. در روزهای عید هر دو اپلیکیشن تخفیف‌هایی عالی روی کتاب‌های خود گذاشته‌اند تا شما را هم به خواندن و هم به خانه ماندن تشویق کنند.

البته هر دو اپلیکیشن ویژگی‌های منحصر به فردی هم دارند. مثلا طاقچه، کتابخانه بی‌نهایت دارد که با پرداخت حق عضویت می‌توانید مثل کتابخانه عمومی از همه کتاب‌های آن استفاده کنید و فقط زمان محدودی دارد. فدیبو هم کتابخانه بزرگ‌تری دارد و می‌شود کتاب را به عنوان هدیه برای دوستانتان بفرستید و امکان درخواست کتاب هم دارد.

 

 Seven Minutes Workout ، هر روز فقط هفت دقیقه ورزش

حالا که قرار است حداقل ۱۰ روز و اگر اوضاع خوب پیش‌ نرود، شاید بیشتر هم قرنطینه بمانیم، بهتر است ورزش کردن را شروع کنیم.  هفت دقیقه ورزش، اپلیکیشنی برای مبتدی‌ها است. اگر تا به حال حتی یک بار هم ورزش نکرده‌اید و یا سال‌ها از تمرین‌کردنتان گذشته است، همین حالا اپلیکیشن را نصب کنید.

در این اپلیکیشن تمرینات منظم و برنامه ریزی شده‌ای به شما ارائه می‌شود که با انجامشان، حتی بعد از مدتی کوتاه اثرش را خواهید دید. هفت دقیقه ورزش، دو بخش مختلف دارد. در بخش کلاسیک، ۱۳ حرکت استاندارد ورزشی به شما همراه با ویدئو آموزش داده خواهد شد. و در بخش دوم، یک چالش ۳۰ روزه با ۴۰ حرکت استاندارد است که می‌تواند به شما در رسیدن به تناسب اندام و سلامت عروق کمک کند.

در خانه بمانیم.

ما در ساحل شنی مدام تلاش می‌کنیم که شرایط سفر را برای شما آسان‌تر و دلپذیرتر کنیم. اما قبل از هرچیز شما را شاد و سلامت می‌خواهیم. پس این روزهای قرنطینه را تاب بیاورید و سعی کنید از آن خوب استفاده کنید. شاید این خانه ماندن باعث شود روزهای سفر را بیشتر قدر بدانید و بعدا از آن لذت بیشتری ببرید.

ارسال پاسخ