آیا سفرهای هوایی همچنان در سال ۲۰۲۰ امن هستند؟

هر بار هر حادثه هواپیمایی رخ می‌دهد تا مدت‌ها به این مساله فکر می‌کنیم که آیا سفرهای هوایی امن هستند؟ این سوالیست که شاید هیچگاه از ذهن ما خارج نشود یا هیچگاه نتوانیم پاسخ قطعی برای آن بیابیم. بخصوص این روزها که خبر ناگوار و غم انگیز ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، فقط چند روز بعد از وارد شدن به سال ۲۰۲۰، نقل محفل‌ها شده است. آیا سفرهای هوایی همچنان در سال ۲۰۲۰ امن هستند؟

در حالیکه بحران هواپیماهای بویینگ ۷۳۷ مکس در سال گذشته تیتر بسیاری از خبرها شده بود، بسیاری از کارشناسان امنیت هواپیمایی معتقد بودند سال ۲۰۱۹ یکی از امن‌ترین سال‌ها در سفرهای هوایی بوده است.

امنیت پرواز هواپیمای بویینگ 737 مکس
بویینگ ۷۳۷ مکس یکی از خبرسازترین هواپیماهای سال ۲۰۱۹ بود.

آمار نشان می‌دهد، با وجود اینکه حادثه هواپیمایی اتیوپی که منجر به کنار گذاشتن هواپیماهای بویینگ ۷۳۷ مکس در آمریکا و کشورهای دیگر شد، تعداد مرگ و میر بر اثر حوادث هواپیمایی در سال ۲۰۱۹ به نصف رسیده بوده است. در سال گذشته به طور کل ۲۵۷ نفر در هشت حادثه هواپیمایی جان خود را از دست دادند که در قیاس با ۵۳۴ نفر که در ۱۳ حادثه هوایی در سال ۲۰۱۸ جان خود را از دست داده بودند تقریبا نصف شده است و نشان می‌دهد هر سال امنیت سفرهای هوایی بالاتر می‌رود. این آمار را شرکت مشاوره هوایی To70 ارائه می‌دهد. همچنین سایت AirlineRatings.com که یک سایت بررسی خدمات و امنیت ایرلاین‌ها است، امتیاز امنیت سالانه خوبی به اکثر ایرلاین‎های جهانی که تعدادشان به ۴۰۵ خط هوایی می‌رسد داده است.

اما ۲۰۱۹ با تمام پستی بلندی‌هایش گذشت و فقط یک هفته از سال ۲۰۲۰ گذشته بود که خبر حادثه ناگوار هواپیمایی بین المللی اوکراین، بویینگ ۷۳۷-۸۰۰ در تهران به تیتر همه روزنامه‌ها در سراسر جهان تبدیل شد. تمام ۱۷۶ نفری که در این پرواز از تهران به سمت کی‌یف در حال سفر بودند جانشان را در این حادثه از دست دادند. این هواپیما یکی از جدیدترین هواپیماهای این خط هوایی محسوب می‌شد که فقط سه سال از ساخت آن می‌گذشت. هرچند ایران اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه با یک موشک بالستیک مورد هدف قرار داده و در اصل سقوط هواپیما ربطی به ایرلاین و مدل هواپیما نداشته است، اما باز هم این سوال به وجود می‌آید که آیا سفرهای هوایی همچنان امن هستند؟

کارشناسان امنیت پرواز به این مساله اشاره می‌کنند که آمار حوادث هوایی به قدری کم است که یک یا دو حادثه اینچنینی به کل این آمار را تغییر می‌دهد. بعنوان مثال، تا هفته گذشته هواپیمایی بین المللی اوکراین حتی یک حادثه مرگبار نیز نداشته است. اما اتفاق هفته گذشته حتی سرنوشت این ایرلاین را نیز تغییر داد چرا که حالا عدد یک در کنار تعداد پروازهای نافرجام آن نوشته می‌شود.

امن‌ترین ایرلاین‌های جهان

سایت AirlineRatings بر اساس فاکتورهای مختلفی، از جمله آمار حوادث هوایی، سن ناوگان، تجربه خلبان، عملکرد مالی شرکت هواپیمایی، و چند فاکتور جزیی دیگر، لیستی از امن‌ترین ایرلاین‌های جهان را منتشر می‌کند. امسال سردسته این لیست خط هوایی استرالیایی کانتاس (Qantas) بوده که چند سال است به طور متوالی در لیست امن‌ترین خطوط هوایی جهان قرار می‌گیرد. به دنبال آن ایرلاین‌های مطرحی همانند امارات، لوفتانزا، سنگاپور، ویرجین آتلانتیک و استرالیا از جمله امن‌ترین خطوط هوایی جهان هستند. در میان خطوط هوایی آمریکایی نیز ایرلاین آلاسکا، امریکن و یونایتد جزو برترین‌ها و امن‌ترین‌ها هستند.

چندین سال است که هواپیمایی کانتاس همیشه در لیست ۱۰ ایرلاین برتر جهان از نظر خدمات رسانی، امنیت پرواز و وقت شناسی قرار دارد.

کارشناسان امنیت پرواز معتقدند یک فرهنگ ایمنی قوی و تنظیم قوانین فعال و خاص نقش مهمی در این نتایج داشته است. جان گوگلیا (John Goglia) که یک مشاور هوانوردی و عضو سابق هیئت ایمنی حمل و نقل ملی ایالات متحده آمریکا است در این باره می‌گوید «کشورهایی که دولت آن‌ها نظارت جدی به روی عملکرد و عملیات مختلف هوانوردی دارند و آموزش صحیح و معناداری به خلبانان و سایر خدمه هوایی خود ارائه می‌دهند، به طرز چشمگیری حوادث کمتری را مشاهده می‌کنند.» «آن کشورهایی که چنین تلاشی برای عملیات‌های هوانوردی انجام نمی‌دهند با مشکلات جدی روبرو می‌شوند.»

اما در حالیکه هواپیماهای قدیمی‌تر عموما بیشتر مستعد حادثه در نظر گرفته می‌شوند، مشکلات هواپیمای بویینگ مکس نگرانی‌ها را درباره تکنولوژی جدید افزایش داد. گزارش To70 به این موضوع اشاره می‌کند که حوادث مرگبار سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ این سوال را بوجود می‌آورند که چطور مقامات حمل و نقل هوایی، طرح‌های جدید هواپیماها را تصویب می‌کنند و لازم است چقدر خلبان برای سیستم‌های جدید آموزش ببیند. این شرکت پیش بینی می‌کند بویینگ ۷۳۷ مکس در سال ۲۰۲۰ مجدد اجازه پرواز خواهد گرفت.

شانس به نفع پرواز است

با توجه به آنچه آمار نشان می‌دهد، شانس اینکه در یک حادثه هوایی مرگبار باشید بسیار کم است، بهتر است بگوییم ۱ در ۱۲ میلیون! میزان حوادث هواپیماهای بزرگ در پروازهای تجاری سال گذشته به ۰٫۱۸ حادثه مرگبار در هر یک میلیون پرواز کاهش پیدا کرده. در سال ۲۰۱۸ این رقم ۰٫۳۰ حادثه در هر یک میلیون پرواز بود. این بدین معناست که ممکن است بعد از هر ۵٫۵۸ میلیون پرواز یک حادثه رخ بدهد.

کمترین میزان حوادث پرواز در سال ۲۰۱۷ بوده است که فقط ۲ حادثه هوایی مرگبار در آن اتفاق افتاد که طی آن ۱۳ نفر جانشان را از دست دادند.

در ضمن، با توجه به دستورات لغو پروازهای هواپیمای بویینگ مکس، احتمالا پرواز این نوع هواپیما همچنان به موضوع مهمی برای امنیت پرواز تبدیل شود.

به طور کلی می‌توان اینگونه گفت، سفرهای هوایی با تمام استرس‌ها و نگرانی‌هایی که بهمراه دارد همچنان یکی از امن‌ترین روش‌های سفر است. این طبیعیست که در فرودگاه و با نزدیک شدن به پرواز احساس نگرانی کنید، به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم چند راهکار برای دور شدن از این استرس را امتحان کنید و این نکته را نیز در ذهنتان داشته باشید که احتمال اینکه پرواز شما با حادثه‌ای روبرو شود بسیار بسیار کم است.

ارسال پاسخ

19 − 4 =