گشتی در بازارهای اصفهان | سفر به تاریخ نصف‌جهان

خرید کردن یکی از قسمت‌های جذاب بیش‌تر سفرهای تفریحی است و خیلی از افرادی که به شهری دیگر سفر می‌کنند زمان نسبتاً زیادی از سفر خود را به این کار اختصاص می‌دهند. در این بین مسلماً بازدید از مغازه‌هایی که اجناس و کالاهایی عرضه می‌کنند که بیش‌تر مختص همان شهر هستند و در دیگر شهرها کم‌تر پیدا می‌شوند لطف دیگری دارد و این مغازه‌ها معمولاً نه در مراکز خرید مدرن و امروزی که در بازارهای سنتی پیدا می‌شوند. این سخن درباره‌ی شهرهایی مثل اصفهان که محصولات محلی متنوع و زیادی دارند بیش‌تر صدق می‌کند و چه خوب است که پیش از سفر به این شهرها، با آشنایی با بازارهای‌شان از فرصت خود حداکثر استفاده را برای خرید ببریم. در این نوشتار می‌خواهیم گشتی در بازارهای اصفهان بزنیم و به اجناس و محصولاتی که می‌توانید در مغازه‌های آن‌ها پیدا کنید نگاهی بیاندازیم.

اگر قصد دارید برای گذراندن اوقات فراغت‌تان به شهر زیبا و تاریخی اصفهان بروید و به دنبال ارزان‌ترین و بهترین راه برای سفرتان هستید پیشنهاد می‌کنم حتماً از کارشناسان ما درباره‌ی تورهای اصفهان آژانس گرشگری ساحل شنی پرس‌وجو کنید. تور اصفهان ساحل شنی تقریباً در  تمامی ایام سال برگزار می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از مزایایی که ما در آن‌ها برای مسافران خود درنظر گرفته‌ایم سفری با حداقل هزینه و بیش‌ترین رفاه و آسایش داشته باشید. برای استفاده از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان تورهای داخلی از طریق شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

معرفی بازارهای اصفهان

۱- بازار بزرگ اصفهان

بازارهای اصفهان

 

این بازار، که به نام بازار نظامیه هم شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای ایران و حتی کل خاورمیانه است و هم به‌خاطر قدمت تاریخی و هم به‌سبب معماری بسیار زیبا و خاصی که دارد از اهمیتی بسیار برخوردار است و درواقع خود، جدا از کالاهایی که در آن فروخته می‌شوند، یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان به شمار می‌آید. بازار بزرگ اصفهان نزدیک به میدان نقش جهان قرار گرفته و ساخت آن به دوران صفویه برمی‌گردد. این بازار وسعت بسیار زیادی دارد و امتداد آن به دیگر بازارهای اصفهان مثل بازار عربان هم می‌رسد.

این بازار ورودی‌های مختلفی دارد اما بهترین آن‌ها برای گردشگران ورودی قیصریه در حاشیه‌ی میدان نقش جهان است.

در این بازار مغازه‌های متعدد انواع کالاها از جمله ظروف و اشیای مسی، انواع پارچه و لباس، انواع کفش، شیرینی‌های مخصوص اصفهان، ادویه‌جات و بسیاری موارد دیگر به فروش می‌روند و علاوه بر این مغازه‌های زیادی هم مشغول به ارائه‌ی خدماتی مثل کفاشی، انواع صحافی، خیاطی و آهنگری به مردم هستند. در واقع این بازار در بسیاری از قسمت‌ها، مثل بازارهای خیلی از شهرهای دیگر ایران، به راسته‌های مختلفی تقسیم شده و در هر راسته کالاها و خدماتی مشابه ارائه می‌شوند.

بازار بزرگ اصفهان یکی از بهترین بازارهای اصفهان برای خرید سوغاتی و یادگاری‌های مخصوص شهر اصفهان است. البته بهتر است اگر قصد دارید پول زیادی برای خرید صنایع دستی در این بازار بپردازید حتماً از اصالت آن کالا مطمئن شوید چرا که متأسفانه در این بازار هم مثل خیلی از دیگر بازارهای سنتی ایران محصولات تقلبی و حتی بعضی کالاهای وارداتی بی‌کیفیت جای خود را به دست‌سازه‌های اصیل داده‌اند.

ساعات کار بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان هر روز بین ساعات ۷ صبح تا ۱۲ ظهر و ۴ عصر تا ۷ شب باز است.

آدرس بازار بزرگ اصفهان

اصفهان، میدان امام علی، جنب مسجد جامع اصفهان، بازار بزرگ اصفهان

۲- بازار قیصریه

بازار بزرگ اصفهان

بازار قیصریه یا بازار سلطان یکی از بازارهای اطراف میدان نقش جهان است که این میدان را به میدان کهنه یا سبزه میدان متصل می‌کند و برای ورود به آن باید از سردر قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان وارد شوید. این بازار هم مثل بازار بزرگ بازمانده‌ی دوران صفویه است و از نظر معماری اهمیت خاصی دارد. این بازار از دو طبقه تشکیل شده، طبقه‌ی پایین مخصوص مغازه‌هایی است که کالاهای مختلف را به مشتریان عرضه می‌کنند و طبقه‌ی بالایی هم مخصوص امور دفتری بازرگانان و مغازه‌داران بوده.

بازار قیصریه وسعت تقریباً زیادی دارد و به چند راستا، مثل راستای سماورسازها، نیم آورد گلشن، مقصود بیگ و مخلص تقسیم می‌شود و به بازارهای دیگری مثل بازار عربان و بازار هارونیه راه دارد. بازار قیصریه علاوه بر این چندین سرا، مدرسه و مسجد هم دارد که معماری قابل توجهی داشته و مسلماً ارزش دیدن دارند.

در این بازار و راسته‌های مختلف آن هم می‌توانید صنایع دستی مخصوص اصفهان را پیدا کنید.

آدرس بازار قیصریه: ضلع شمالی میدان نقش جهان

۳- بازار هنر اصفهان

بازارهای اصفهان

بازار هنر اصفهان هم یکی از بازارهای تاریخی مربوط به دوران صفویه است که در حال حاضر در آن انواع سکه، طلا، نقره و جواهر به فروش می‌رسند. این بازار معماری بسیار زیبایی دارد و پیشنهاد می‌کنم حتی اگر قصد خرید طلا و جواهد ندارید باز هم سری به آن بزنید. این بازار هم از چهار باغ عباسی و هم از پارک شهید رجایی ورودی دارد. در قسمتی از بازار هنر می‌توانید مغازه‌هایی که صنایع دستی اصفهان را به فروش می‌رسانند را هم ببینید.

ساعات کار بازار هنر اصفهان

هر روز به غیر از روزهای تعطیل بین ساعات ۹ و نیم صبح تا ۹ شب

آدرس بازار هنر اصفهان

اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بازار هنر اصفهان

۴- بازار گل و گیاه همدانیان

بازار گل و گیاه همدانیان

در این بازار انواع درختچه طبیعی، بذر گیاهان مختلف، کاکتوس، گیاهان آپارتمانی، تراریوم، انواع گل‌های آپارتمانی و باغچه‌ای و همچنین انواع خاک، کود، سم، گلدان، ابزار باغبانی و خلاصه هر آن‌چه دوست‌داران گل و گیاه می‌خواهند عرضه می‌شوند. بازار گل و گیاه اصفهان در تمامی فصول سال فعال است اما در اسفند و فروردین بیش‌ترین رونق خود را دارد. فضای سبز طبیعی بسیار زیبا، هوایی خوش‌بو و مطبوع و انواع گل‌های چشم‌نواز و رنگارنگ این بازار آن‌قدر خوب اند که پیشنهاد می‌کنم حتی اگر قصد خرید گل و گیاه ندارید باز هم حتماً سری به آن بزنید.

ساعات کاری بازار گل و گیاه

هر روز بین ساعات ۸ تا ۱۲ صبح و ۲ بعد از ظهر تا ۹ شب

آدرس بازار گل و گیاه همدانیان اصفهان

بزرگراه جی، خیابان همدانیان، بازار گل و گیاه همدانیان

۵- مغازه‌های اطراف میدان نقش جهان

یکی از بهترین فرصت‌ها برای خریدن سوغاتی و یادگاری از اصفهان درست زمانی‌ست که در میدان نقش جهان گشت می‌زنید و مشغول دیدن آن هستید. در اطراف این میدان مغازه‌های زیادی هستند که بیشترشان صنایع دستی و سوغاتی‌های اصفهان را به فروش می‌رسانند و از آن‌جا که خیلی از این مغازه‌ها متعلق به خود هنرمندان هستند می‌توانید از اصالت محصولات اطمینان بیش‌تری داشته باشید.

۶- سبزه میدان اصفهان

سبزه میدان یا میدان امام علی اصفهان که با نام‌های میدان عتیق و میدان کهنه هم شناخته می‌شود، یکی از قسمت‌های تاریخی شهر اصفهان است و بازار بزرگ آن محل خرید اجناس مختلف بسیاری از شهروندان اصفهانی از جمله انواع تره‌بار، پارچه و لباس است. در این میدان مغازه‌های پرشماری را پیدا می‌کنید که کالاهای بسیار متنوعی را به فروش می‌رساند. مسلماً نباید از این بازار انتظار اجناس شیک مراکز خرید مدرن اصفهان یا حتی مغازه‌های اطراف نقش جهان را داشته باشید، اما تنوع اجناس و قیمت نسبتاً پایین آن‌ها بهانه‌های خوبی هستند که در سفر خود به اصفهان سری هم به سبزه میدان بزنید.

۷- مغازه‌های اطراف خیابان چهارباغ

بازارهای اصفهان

چهارباغ یکی از خیابان‌های اصلی و بزرگ اصفهان است که گذشته از این‌که مراکز خرید بزرگی مثل مجتمع پارک و مجتمع اداری و تجاری کوثر در آن قرار دارند، خود بازاری بزرگ برای انواع پوشاک، کیف، کفش و خلاصه چیزهایی‌ست که در خیابان‌های اصلی شهرهای نسبتاً بزرگ پیدا می‌شوند.

چهار باغ بالا از دروازه شیراز شروع می‌شود و به میدان سی و سه پل ختم می‌شود و چهار باغ پایین هم از دروازه دولت تا میدان شهدا امتداد دارد. بیش‌تر مراکز خرید بزرگ و مدرن در چهارباغ بالا هستند اما در چهار باغ پایین و خصوصاً در میدان شهدا هم مغازه‌های زیاد و خوبی پیدا می‌کنید. خوبی خرید از مغازه‌های چهارباغ این است که می‌توانید علاوه بر خرید، از فضای سبز بسیار زیبای این خیابان بهره ببرید و در پیاده‌روهای تاریخی آن هم قدم بزنید.

۸- مغازه‌های خیابان سپه

خیابان سپه اصفهان، روبروی چهل ستون، پر از مغازه‌های فروش کیف و کفش و به اصطلاح بورس کیف و کفش اصفهان است. خیابان سپه نزدیک به مجتمع پارک است و می‌توانید دیدن این دو را در زمانی نزدیک به هم انجام دهید.

۹- مغازه‌های خیابان نظر

خیابان نظر یکی از بهترین قسمت‌های شهر برای خرید انواع مانتو است و پیشنهاد می‌کنم اگر به قصد خرید مانتو به بازار می‌روید حتماً به مانتوفروشی‌های این خیابان هم سر بزنید.

۱۰- مغازه‌های اطراف میدان انقلاب

در میدان انقلاب می‌توانید پاساژها و فروشگاه‌های مختلفی را پیدا کنید که بیشترشان لباس‌فروشی اند و انواع لباس زنانه، مردانه، بچگانه‌ی رسمی، مجلسی و … در آن‌ها به فروش می‌روند.

سخن آخر

در این نوشتار نگاهی به بازارهای سنتی اصفهان انداختیم و همچنین به معرفی چند تا از بهترین میدان‌ها و خیابان‌های شهر برای خرید پرداختیم. اصفهان شهر بزرگی‌ست و مراکز خرید و بازارهای زیادی دارد و همین خود یکی از عواملی‌ست که باعث جذب گردشگر، به‌خصوص گردشگران داخلی، می‌شود. چه خوب است اگر اهل اصفهان هستید، تجربه‌ی سفر به اصفهان و خرید از این شهر و یا بازارهای دیگری در این شهر سراغ دارید، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

ضمناً شما عزیزان می‌توانید برای سفری ارزان و آسوده به اصفهان از تور اصفهان آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. برای اطلاع از جزئیات تور اصفهان ما و دریافت مشاوره‌ی رایگان همکاران قسمت تورهای داخلی ساحل شنی با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

همچنین برای آشنایی با مراکز خرید مدرن اصفهان روی لینک کلیک کنید.

ارسال پاسخ

هشت + 7 =