۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۳۰ تفریحی که می‌توانید در بالی اندونزی تجربه کنید

اندونزی کشوری ست متشکل از چند هزار جزیره که در میان این چند هزار جزیره، جزیره‌ی بالی مهم‌ترین جزیره برای گردشگران است. این جزیره پر است از مکان‌های دیدنی برای گردشگران و کارهای تفریحی بسیار زیادی در آن می‌توان انجام داد. همین امر است که موجب شده بالی یکی از بهترین و محبوب‌ترین مناطق جهان برای گردشگران باشد. در این نوشتار در مورد کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در بالی اندونزی انجام داد صحبت خواهم کرد. اگر تاکنون سفر به بالی را تجربه نکرده‌اید، با ما در مجله ساحل شنی همراه باشید تا به همراه یکدیگر گشت‌وگذاری مجازی در بالی اندونزی داشته باشیم و ببینیم که در این جزیره‌ی زیبا چه تفریحاتی می‌توان تجربه کرد.

مختصر در مورد جزیره بالی اندونزی

جزیره بالی اندونزی یکی از چند هزار جزیره‌ی اندونزی است که از پایتخت اندونزی، یعنی جاکارتا، صرفاً دو ساعت به صورت هوایی فاصله دارد. جزیره‌ی بالی در واقع یک استان بوده و مرکز این استان شهر دنپاسار است. کل جمعیت استان بالی حدود ۴ میلیون نفر است. با وجودی که اندونزی بزرگ‌ترین کشور اسلامی جهان است و اکثر مردم آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، صرفاً حدود ۵ درصد از انسان‌هایی که در بالی زندگی می‌کنند مسلمان هستند و اکثر قریب‌به‌اتفاق آن‌ها از مذهب هندوییسم پیروی می‌کنند و درصد ناچیزی در آن هستند که پیرو بودیسم اند. این پیرویِ مردمان بالی از هندوییسم در طی تاریخ موجب شده که معابد بسیاری در جای‌جای بالی وجود داشته باشند، معابدی که برخی‌شان چنان زیبا و خاص اند که به بهترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری بالی تبدیل شده‌اند؛ از جمله معبد بسیار خاصِ تانالوت.

با این مقدمه نوبت به آن رسیده که به معرفی کارها و تفریحاتی که می‌توان در بالی اندونزی انجام داد بپردازم.

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

۱- دیدن از معبد تانالوت

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

معبد تانالوت یکی از خاص‌ترین معابد بالی است. این معبد در دل آب واقع شده و همین امر در طی چند سده‌ی عمر این معبد موجب بروز آسیب‌هایی به استحکام معبد شده، هر چند که چندین بار معبد را بازسازی کرده‌اند.

معبد تانالوت از زیباترین معابد بالی هم هست. همانطور که در تصویر می‌بینید معماری بسیار خوبی دارد و موقعیت خاصی هم که دارد موجب افزایش این زیبایی شده. این معبد با وجودی که در دل آب واقع است با ساحل ۲۰ متر فاصله دارد که البته این فاصله هم با خشکی پر شده تا رفت‌وآمد از ساحل به معبد به آسانی صورت گیرد.

معبد تانالوت بالی از دیرباز یکی از مهم‌ترین معابد بالی و میزبان بسیاری از جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی مردم بالی بوده و حتی امروز هم با وجودی که معبد سال‌های پیری خود را می‌گذراند میزبان برخی از جشن‌های خاص از جمله Wayan Limbak است.

ضمناً ازآنجا که غروب خورشید در این منطقه از بالی اندونزی بسیار تماشایی است، بسیاری از کسانی که به معبد تانالوت می‌روند هنگام غروب را برای این کار برمی‌گزینند.

پیش‌تر در مجله ساحل شنی در مورد معبد تانالوت به تفصیل سخن گفته‌ام، برای دسترسی به آن مطلب می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

معبد تالوت

۲- گشت‌وگذار در Sideman

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

این منطقه بسیار زیباست و از طبیعتی دل‌انگیز برخوردار است، اما بسیاری از گردشگران یا از وجود آن بی‌خبر اند و یا به دیدن آن نمی‌روند. همین امر موجب شده که Sideman به منطقه‌ای تقریباً خلوت تبدیل شود و بنابراین مکانی عالی باشد برای کسانی که به دنبال رفتن به جاها و مناطق شلوغ نیستند.

۳- موج‌سواری در کوتا

ساحل کوتا معروف‌ترین و محبوب‌ترین ساحل بالی اندونزی است. بسیاری از کسانی که به بالی اندونزی سفر می‌کنند به این ساحل می‌روند از تفریحات فوق‌العاده‌ی ساحل کوتا لذت می‌برند. این ساحل از شن‌های نرم و درخشانی برخوردار است و همچنین تماشای غروب خورشید در آن از بهترین کارهایی است که می‌توان انجام داد. اما قطعاً محبوب‌ترین کاری که در ساحل کوتا انجام می‎شود موج‌سواری است. بسیاری از گردشگرانی که ساحل کوتا را برای صرف زمانی چند ساعته انتخاب می‌کنند، به موج‌سواری در آب‌های اطراف آن می‌پردازند.

۴- بازدید از معبد Ulun Danu

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

همانطور که در بالا هم گفتم، جزیره بالی اندونزی محل زندگی بسیاری از هندوهای اندونزی است و از دیرباز هم چنین بوده، از همین رو در بالی معابد زیادی دیده می‌شوند. اما از این معابد، برخی‌شان شرایطی خاص دارند و از دیدنی‌های بالی هستند. معبد اولون دانو وضعیتی اینگونه دارد. این معبد در لبه‌ی دریاچه‌ی Baratan  واقع شده و از ساکت‌ترین و آرام‌ترین معابد بالی است. گفته می‌شود این معبد به رب‌النوع دریاچه اختصاص داده شده. در سفر به بالی بد نیست از این مکان هم دیدن کنید.

۵- خوش‌گذرانی در پارک Treetop Adventure

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

این پارک از درختان زیادی برخوردار است و کلاً طبیعت خوبی دارد و به همین دلیل مکانی مناسب برای صرف یک وعده ناهار همراه با خانواده است؛ اما جز این، موردی که موجب شده این پارک بسیار محبوب شود دایره‌هایی ست که در اطراف درختان آن تعبیه شده‌اند، دایره‌هایی چوبی که با استفاده از آن‌ها می‌توان بالا رفت و هم هیجان را تجربه کرد و هم چشم‌اندازی عالی از کلیت پارک پیشِ چشم داشت.

۶- اسنورکلینگ در Amed

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

Amed یکی از مکان‌های عالی بالی است. این منطقه نسبت به اکثر مناطق بالی جمعیت کمتری دارد و بنابراین ساکت‌تر و آرام‌تر است و لذا می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای کسانی باشد که به دنبال آرامش در بالی هستند و نه تحمل هیاهوی ازدحام در این جزیره. Amed منطقه‌ای ست متشکل از چند روستا در کنار دریا و عمده‌ترین دلیلی که گردشگران را به این منطقه می‌کشاند – فارغ از سکوت و آرامش آن – امکان اسنورکلینگ است. گردشگرانی که به اسنورکلینگ در آب‌های اطراف بالی علاقه دارند می‌توانند به Amed بروند و یک اسنورکلینگ فراموش‌نشدنی را تجربه کنند.

۷- شرکت در کلاس آشپزی در بامبو

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

بامبو یکی از معروف‌ترین رستوران‌های بالی اندونزی است و جدای از کیفیت بالای غذاهایی که در این رستوران سرو می‌شوند، نکته‌ی مثبتی که وجود دارد این است که گردشگران می‌توانند در این رستوران در کلاس‌هاس تفریحی آموزش آشپزی شرکت کنند. کلاس‌ها با ناهار دسته‌جمعی به پایان می‌رسند و یک گواهینامه هم به عنوان یادگاری به شرکت‌کننده‌ها داده می‌شود.

۸- گشت‌وگذار در مزارع Tabanan

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

مزارع برنج تگالالانگ که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد، از جمله قسمت‌های اوبود بالی هستند و مشهورترین مزارع برنج بالی به شمار می‌روند اما جز آن‌ها امکان دسترسی به یک سری مزارع دیگر در بالی وجود دارد. مزارع برنج Tabanan از قسمت‌های زیبای بالی هستند و خوشبختانه این امکان وجود دارد که اولاً گردشگران به‌واسطه‌ی مردم آن منطقه با نحوه‌ی کاشت و برداشت برنج آشنا شوند و ثانیاً حتی خود شلوار را بالا بزنند و به زمین‌های برنج بروند و در عمل به کشاورزی بپردازند.

۹- حمام‌کردن در آب‌های مقدس Tirta Empul

کارهای تفریحی در بالی اندونزی

آب‌های Tirta Empul در نزد مردم آن منطقه تقدس دارند و بسیاری از مردم از سرتاسر بالی به این منطقه می‌آیند تا در آب‌های مقدس Tirta Empul حمام کنند. این آب‌ها در فاصله‌ی نزدیک اوبود واقع هستند. ضمناً در لوکیشنی از فیلم بخور، عبادت کن، عشق بورز با بازی جولیا رابرتز و خاویر باردم، آب‌های Tirta Empul قابل مشاهده هستند و کسانی که تا کنون فیلم بخور، عبادت کن، عشق بورز را دیده‌اند حتماً در فیلم Tirta Empul را مشاهده کرده‌اند.

۱۰- سیاحت در باغ‌وحش بالی

باغ‌وحش بالی در Gianyar Regency واقع است و نکته‌ی قابل‌توجه و البته جالب در باب آن این است که حیوانات در قفس نیستند و آزادانه در محیط باغ‌وحش زندگی می‌کنند. از جمله حیواناتی که در این باغ‌وحش هستند می‌توان به ببر، فیل، و طیف وسیعی از پرندگان و خزندگان اشاره داشت. کسانی که به بالی اندونزی سفر می‌کنند می‌توانند برای تفریحی یک‌ساعته به باغ‌وحش بالی سر بزنند و از دیدن جانوران لذت ببرند.

۱۱- بازدید از معبد Uluwatu

جزیره بالی اندونزی

همانطور که چند بار از ابتدای نوشتار تا کنون اشاره داشتم، معابد زیادی در بالی وجود دارند که چند تا از آن‌ها از جاذبه‌های گردشگری این جزیره هستند. تا کنون به معرفی دو تای آن‌ها پرداخته‌ام و این بار نوبت به معرفی سومین معبد رسیده: معبد Uluwatu. این معبد در ۷۰ متری بالای دریا بر روی یک صخره واقع شده و در آن می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده از امواج دریا داشت. ضمناً غروب خورشید در این منطقه بسیار تماشایی است و همچون منطقه‌ی معبد تانالوت بسیاری از کسانی که به دیدن معبد Uluwatu می‌روند عمدتاً سعی‌شان بر این است که حول و حوش غروب به این منطقه برسند و تماشای غروب خورشید به همراه شنیدن صدای امواج را از دست ندهند.

۱۲- کوهنوردی در کوه Batur

جزیره بالی اندونزی

هرآن کسی که در بالی اندونزی به دنبال هیجان و ماجراجویی است، بهتر است همچون تعداد زیادی از گردشگران با تورهایی که به مقصد قله‌ی کوه باتور حرکت می‌کنند همراه شود. این تورها عمدتاً ساعت ۴ صبح حرکت می‌کنند و در زمان طلوع خورشید به نوک کوه ۱۷۰۰ متری باتور می‌رسند. ضمناً این کوه آتشفشانی است و همچنین در بالای آن می‌توان منظره‌ای بسیار زیبا و دل‌انگیز را پیشِ چشم داشت.

۱۳- رودگردی [rafting] در آب‌های رودخانه‌ی Ayung

جزیره بالی اندونزی

در بالی اندونزی می‌توان به گستره‌ی وسیعی از ورزش‌های آبی دسترسی داشت که یکی از این ورزش‌های آبی و مهیج رودگردی در آب‌های رودخانه‌ی آیونگ است. این رودخانه از چند تنداب عالی برخوردار است که موجب هیجان بیشترِ رودگری می‌شوند. ضمناً به‌هنگام رودگردی می‌توان از منظره‌ای عالی هم در پیش چشم برخوردار بود.

۱۴- لذت‌بردن از زندگی شبانه در کوتا

جزیره بالی اندونزی

در منطقه‌ی کوتا در بالی زندگی شبانه برقرار است و کسانی که به دنبال کافه‌ها و رستوران‌ها و باشگاه‌های شبانه در ساعات بامداد هستند می‌توانند به قسمت Jalan Legian در کوتا بروند و به همه‌ی این موارد دسترسی داشته باشند.

۱۵- لذت‌بردن در پارک آبی واتربوم

پارک آبی واتربوم یکی از بهترین پارک‌های آبی آسیا و حتی جهان است. درصد قابل‌توجهی از گردشگرانی که به بالی سفر می‌کنند به این پارک آبی می‌روند و در آن به انجام انواع بازی‌ها و ورزش‌های آبی می‌پردازند. در این پارک آبی انواع سرسره‌ها وجود دارند و خلاصه راه برای گذراندن یک روز فوق‌العاده در پارک آبی واتربوم هموار است.

۱۶- غواصی در Tulamben

غواصی در Tulamben

غواصی در Tulamben افزون بر تمامی لذت‌ها و شور و حال‌هایی که دارد، از یک مزیت عالی برای غواصان برخوردار است و آن این که در اعماق آب‌های Tulamben می‌توان به برخی از لاشه‌های کشتی‌های غرق‌شده دسترسی داشت. فی‌المثل در اعماق آب‌های Tulamben می‌توان به لاشه‌های کشتی USAT Liberty که در جنگ جهانی دوم در آب‌های اندونزی غرق شده دسترسی داشت.

ضمناً انواع موجودات دریایی و خصوصاً مرجان هم در زیر آب‌ها وجود دارند و در غواصی در آب‌های Tulamben می‌توان از نزدیک به تماشای آن‌ها پرداخت.

۱۷- کشف یک آبشار ناشناخته در  Sukawati

Sukawati waterfall

بالی از لحاظ فوق‌العاده‌بودن طبیعت‌اش مشهور است، اما آبشارهای این منطقه آن‌چنان که باید مشهور نیستند. آبشاری که در بالی توسط گردشگران چندان شناخته نشده آبشاری ست که در Sukawati واقع است و با نام آبشار Sekumpul شناخته می‌شود. این منطقه طبیعتی عالی دارد و می‌توان لااقل یک نصف‌روز را در آن مکان سپری کرد و به بهترین شکل لذت برد.

۱۸- لذت از حمام آفتاب در ساحل Balangan

ساحل Balangan بالی

ساحل Balangan یکی از بهترین ساحل‌های استان بالی است. این ساحل حدود نیم ساعت تا کوتا فاصله دارد، ولی ارزش آن را دارد که برای دیدن آن نیم ساعت از کوتا فاصله گرفت. در این ساحل جمعیت زیادی وجود ندارد و این خود می‌تواند نکته‌ای مثبت برای کسانی باشد که به دنبال دوری از شلوغی و هیاهوی ساحل کوتای بالی هستند.

در این ساحل می‌توان شن‌هایی نرم و درخشان دسترسی داشت و از آرامش آن مکان به همراه حمام آفتاب لذت برد.

۱۹- خرید در Pasar Badung

خرید در Pasar Badung

Pasar Badung در مرکز استان بالی، یعنی در دنپاسار، واقع است. در این مکان می‌توان به اجناس مخلتفی دسترسی داشت، از میوه و سبزی و ادویه گرفته تا کلی خوراکی و محصولات مخصوص بالی. این بازار بزرگ است و چندین طبقه را شامل می‌شود. ضمناً یک سری معبد هم در نزدیکی آن هستند که دیدن از آن معابد هم خالی از فایده نیست.

۲۰- غارنوردی در ساحل Uluwatu

غارنوردی در ساحل Uluwatu

جزیره‌ی بالی اندونزی از چند ساحل برخوردار است. در میان این سواحل، ساحل Uluwatu وضعیتی خاص دارد، آن هم به این خاطر که در این ساحل یک غار بزرگ که ورودی آن همچون اژدها است وجود دارد؛ غاری که می‌توان در آن گشت و چیزهای جدید دید و تجربه کرد.

۲۱- لذت‌بردن از هوای ساحلی ساحلِ Canggu

Canggu یکی دیگر از سواحل عالی بالی است. این ساحل از ۸ کیلومتر شن‌های نرم برخوردار است و در بسیاری از نظرسنجی‌هایی که صورت می‌گیرند در زمره‌ی بهترین سواحل جهان قرار دارد. با این حال جمعیت زیادی در آن نیستند و همین امر می‌تواند دلیلی باشد برای محبوبیت این ساحل نزد آنان که از هیاهو و ازدحام دوری می‌کنند.

در این ساحل می‌توان هم از تماشای غروب خورشید لذت برد، هم از شنیدن صدای امواج، هم از موج‌سواری و از همه مهم‌تر شنا. آب‌های اطراف ساحل Canggu عمق زیادی ندارند و بنابراین امکان شنا کردن برای علاقه‌مندان فراهم است.

۲۲- پیاده‌روی تا آبشار Gitgit

از این آبشار با نام آبشار مروارید زیبا در بالی یاد می‌شود. هم خود آبشار و هم مناظر اطراف آن بسیار زیبا هستند و بنابراین طبیعت‌دوستان در سفر به بالی اندونزی نباید دیدن از این آبشار و کلاً منطقه‌ی اطراف آن را از دست بدهند. این آبشار میان دنپاسار و Singaraja واقع شده و خوشبختانه یک مسیر پیاده‌روی بسیار زیبا و دل‌انگیز تا رسیدن به آبشار وجود دارد. در این مسیر می‌توان یک پیاده‌روی عالی در دل درختان و گیاهان انجام داد و دست‌آخر به مقصدی عالی‌تر با نام آبشار Singaraja رسید. ضمناً در نزدیکی آبشار یک استخر طبیعی وجود دارد، اما جالب اینجاست که مردمان بالی برای این استخر هم افسانه دارند. افسانه از این قرار است که زوج‌ها نباید با هم وارد این استخر شوند، چراکه این استخر برای رابطه‌شان نحس است و موجب جدایی می‌شود.

۲۳- بازدید از پارک پرندگان بالی

بالی

این پارک در Batubulan واقع شده و در آن انواع پرندگانی که در اندونزی زندگی می‌کنند جمع‌آوری شده و به نمایش گذاشته شده‌اند. در نزدیکی این پارک هم یک مزرعه‌ی خزندگان وجود دارد. علاقه‌مندان به پرندگان می‌توانند به Batubulan در بالی اندونزی بروند و از نزدیک به تماشای گونه‌های بسیار زیبایی از پرندگان بنشینند.

۲۴- تجربه‌ی یوگا در Yoga Barn

Yoga-Barn

در اندونزی به یوگا اهمیتی بسیار می‌دهند و این قضیه در جزیره بالی هم برقرار است. در این جزیره مراکز مختلفی برای یوگا و کسب آرامش وجود دارند، اما Yoga Barn یکی از بهترین‌های‌شان است. در این مرکز ۵ استدیوی مختلف برای یوگا وجود دارند که در هر یک سطحی متفاوت برقرار است و هر کس می‌تواند بسته به توانایی و سطح خود یکی از این استدیوها را انتخاب کند. گردشگران می‌توانند حتی چند روز در این مرکز بمانند و در تنهایی و در آرامش مدتی فارغ شوند از زندگی استرس‌زای امروزی.

۲۵- تماشای رقص Kecak

بالی

بالی اندونزی از بابت رقص‌هایی که در آن انجام می‎شوند مشهور است. یکی از این رقص‌ها که از دهه‌ی ۲۰ قرن بیستم تا کنون انجام می‎شود رقص Kecak است. این رقص نام خود را از cak می‌گیرد، واژه‌ای که رقاصان حین رقصیدن بارها آن را تکرار می‌کنند که اساس آن داستانی حماسی از دین هندو با نام Ramayana است. در برخی مناطق بالی این رقص انجام می‌شود و همانطور که در تصویر می‌بینید صندلی‌هایی وجود دارد که تماشاگران می‌توانند روی آن‌ها بنشینند و این مراسم سنتی – فرهنگی را تماشا کنند.

۲۶- شرکت در مهمانی غذاهای دریایی در Sanur

Sanur یک شهر ساحلی آرام است که فضایی کاملاً متفاوت با کوتا دارد. در این شهر می‌توان به خوبی آرامش را تجربه کرد و فارغ بود از شلوغی بسیاری از مناطق استان بالی اندونزی. این شهر ساحل از یک ساحل عالی و آرام برخوردار است، ساحلی که در اکثر روزها خلوت است و مکانی فوق‌العاده برای کسب آرامش به شمار می‌رود. جز این، Sanur برای رستوران‌های دریایی‌اش هم شهره است. در این شهر چندین رستوران وجود دارند که غذاهای دریایی سرو می‌کنند. دوستداران غذاهای دریایی می‌توانند در سفر به بالی اندونزی به Sanur بروند و بهترین و باکیفیت‌ترین غذاهای دریایی را در کنار ساحل نوش‌جان کنند.

۲۷- گشت‌وگذار در جنگل میمون

بالی اندونزی

اوبود یکی از زیباترین مناطق جهان است. به این منطقه اگر سفر کنید جوی بسیار متفاوت را تجربه خواهید کرد و می‌توانید از مکان‌هایی خاص دیدن کنید از جمله جنگل میمون اوبود. جنگل میمون اوبود محل زندگی میمون‌هایی از گونه‌ی ماکاک است، میمون‌هایی با نمک که قطعاً دیدن از آن‌ها و هم‌راه شدن با آن‌ها در جنگل می‌تواند صفای خاص خود را داشته باشد. ضمناً در این جنگل چند معبد قدیمی هم وجود دارند. کل جنگل از فضای بسیار خوبی برخوردار است و علاوه بر دیدن از میمون‌ها و معابد، می‌توان در طبیعتی فوق‌العاده غرق شد و هوایی تازه استشمام کرد.

۲۸- زمین‌های برنج تگالالانگ

زمین‌های برنج تگالالانگ اوبود بالی

زمین‌های برنج تگالالانگ هم، همانطور که در تصویر می‌بینید، بسیار زیبا و فوق‌العاده اند و از بهترین مکان‌های جهان برای عکاسی و پیاده‌روی به شمار می‌روند. این زمین‌ها هم در اوبود واقع اند. اوبود جاهای دیدنی زیادی دارد و همچنین چند بازار هنری عالی هم در آن هستند. پیش‌تر در مجله ساحل شنی در مورد اوبود بالی هم بحث کرده‌ام، برای دسترسی به آن نوشتار می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

اوبود بالی

۲۹- بازدید از موزه‌ی استانی بالی

موزه‌ی استانی بالی

گفته می‌‎شود این موزه قدیمی‌ترین موزه‌ی بالی اندونزی است و در آن ۱۰ هزار شئ و اثر و … برای نمایش وجود دارند. معماری این موزه سنتی است، اما درون آن کاملاً به سبک سلطنتی ساخته شده. در موزه‌ی استانی بالی بسیار از عناصر فرهنگ و تاریخ بالی از مجسمه و سرامیک و کتیبه گرفته تا ابزارها و آثار هنری به نمایش گذاشته شده‌اند و بتابراین با بازدیدتان از این موزه می‌توانید بیش‌تر و بهتر با فرهنگ و تاریخ بالی آشنا شوید.

۳۰- اقامت در لوکس‌ترین ساحل بالی: Nusa Dua

Nusa Dua bali

مورد آخر این نوشتار برای کسانی است که محدودیتی در خرج‌کردن ندارند.  Nusa Dua گران‌ترین قسمت بالی است. در این منطقه می‌توان به ساحل و چمن اختصاصی دسترسی داشت. طبیعتاً اختصاصی‌بودن این منطقه همراه است با نبود جمعیت و ازدحام. تمامی امکانات لازم در این ساحل اختصاصی وجود دارند و بنابراین کسی اگر بخواهد در منطقه‌ای لوکس در بالی اقامت کند قطعاً باید Nusa Dua را انتخاب کند.

ویدئویی کوتاه از اوبود بالی

سخن آخر

جزیره بالی در اندونزی از بهترین جزایر جهان برای گردشگران است. با وجودی که در این نوشتار به ۳۰ تا از کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در بالی اندونزی انجام داد اشاره شد، باز هم بسیاری از کارهایی که می‌توان در این جزیره انجام داد مغفول مانده‌اند. لطفاً اگر تا کنون به بالی اندونزی سفر کرده‌اید لطف کنید و تجربیات‌تان را از سفر به بالی با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً مرکز ساحل شنی تورهای مختلفی را به مقصد اندونزی و جزیره بالی ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تورهای اندونزی و تورهای بالی به طور اختصاصی می‌توانید تلفن را بردارید و از طریق تماس با ۰۲۱۵۷۹۳۸با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. تمامی راهنمایی‌های لازم توسط کارشناسان ساحل شنی خدمت شما ارائه خواهند شد.

منبع: thecrazytourist

ارسال پاسخ

یک + پنج =