برترین فرودگاه‌‌ جهان در سال ۲۰۲۰ معرفی شد

در حالیکه از ابتدای شروع سال ۲۰۲۰ اغلب سفرها لغو شدند و تردد در فرودگاه‌ها به کمترین حالت رسید، اما همچنان مراسم سالانه انتخاب برترین فرودگاه‌های جهان توسط سایت Skytrax برگزار شد. سایت Skytrax با توجه به رای مسافران فرودگاه‌های سراسر جهان، این فرودگاه‌ها را از جوانب مختلف از جمله پاکیزگی، در دسترس بود، امنیت و موارد دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد و هر سال لیستی از برترین فرودگاه‌های جهان ارائه می‌کند. هرچند هر سال این مراسم با حضور شرکت‌های مختلف هواپیمایی و کارکنان فرودگاهی انجام می‌گرفت، اما مراسم امسال با توجه به محدودیت‌های بوجود آمده به دلیل پاندامی کرونا با شش هفته تاخیر و در نهایت به صورت مجازی و توسط شبکه یوتیوب این سایت انجام گرفت. فکر می‌کنید امسال کدام فرودگاه بعنوان برترین فرودگاه جهان معرفی شد؟

فرودگاه چانگی سنگاپور، برترین فرودگاه جهان در سال ۲۰۲۰

جای هیچ شکی باقی نمانده که فرودگاه چانگی قرار است همچنان هر سال بعنوان برترین فرودگاه جهان انتخاب شود. این فرودگاه یازدهمین بار است که بعنوان برترین فرودگاه جهان معرفی می‌شود که هشت سال آن از سال ۲۰۱۳ تا به امروز به طور متوالی بوده است. فرودگاه چانگی هر سال چیز جدیدی برای ارائه داشته است. بخصوص در سال ۲۰۱۹، این فرودگاه با معرفی مجتمع جواهر (Jewel Complex) که یک مجمع بزرگ و سرگرم کننده در قلب این فرودگاه بود توانست بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد. در حقیقت فرودگاه چانگی فرودگاهی نیست که دلتان بخواهد خیلی زود از آن خارج شوید، چانگی خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده که می‌توان ساعت‌ها در آن به گشت و گذار پرداخت.

مسافران این فرودگاه می‌توانند با منظره زیبایی از بلندترین آبشار فضای بسته جهان و جنگلی مصنوعی از غذاخوردن لذت ببرند.

حالا مسافرانی که در فرودگاه چانگی پیاده می‌شوند یا قرار است از این مقصد به جای دیگری سفر کنند می‌توانند در هتل فرودگاه استراحت کنند، از آبشار زیبای مجتمع جواهر، که با ۴۰ متر ارتفاع بلندترین آبشار فضای بسته جهان است، دیدن کنند، فرزندانشان را در زمین بازی این مجمع سرگرم کنند، یا از ترامپولین بزرگ موجود در این مجتمع برای به هیجان آوردن آن‌ها استفاده کنند. پس هیچ شکی بوجود نمی‌آید چرا مسافران تا این اندازه از فرودگاه چانگی سنگاپور راضی بوده‌اند.

مجتمع جواهر در فرودگاه چانگی یکی از دیدنی‌ترین نقاط نه تنها در این فرودگاه بلکه در سنگاپور محسوب می‌شود.

کمی بیشتر درباره فرودگاه چانگی سنگاپور بدانید

فرودگاه چانگی که در شرق سنگاپور واقع شده کار خود را از جولای ۱۹۸۱ آغاز کرد. تا پیش از آن، فرودگاه پایا لبار (Paya Lebar Airport) فرودگاه اصلی سنگاپور بود اما از آنجایی که این فرودگاه نسبتا کوچک بود و جمعیت مسافران و تعداد پروازها به سنگاپور روز به روز افزایش پیدا می‌کرد، دیگر پایا لبار جوابگوی نیاز مسافران نبود. بنابراین تصمیم گرفته شد تا فرودگاه جدیدی با فضای بزرگتر و با دیدگاهی بین‌المللی‌تر ساخته شود.

برترین فرودگاه‌‌ جهان در سال 2020 معرفی شد
فرودگاه چانگی از ابتدا تا به امروز همیشه در زمینه‌های مختلف رکورددار بوده است.

این شروعی بود برای ساخت فرودگاه چانگی سنگاپور، که از همان ابتدا با رکورد شکنی کار خودش را آغاز کرد. اولین دستاورد آن ساخت آن، بعنوان یک فرودگاه بین المللی بزرگ، در طی شش سال بود. با دیدگاه وجود سه ترمینال اصلی و یک ترمینال گزینشی، فاز اول ساخت این فرودگاه تقریبا یک میلیارد دلار هزینه داشت. در اصل این فرودگاه با مدت زمان کم، با کمترین نیروی کار و کمترین هزینه ساخته شد و این خودش یک رکورد محسوب می‌شد. فرودگاه چانگی در یکم جولای ۱۹۸۱ افتتاح شد اما اولین پرواز آن به طور رسمی در ۲۹ دسامبر همان سال از سنگاپور به کوالالامپور انجام شد.

تا به امروز خیلی سال از افتتاح این فرودگاه نگذشته است که چانگی به یکی از زیباترین، سبزترین و برترین فرودگاه‌های جهان تبدیل شده است. در اصل این فرودگاه هیچ سالی ساکن باقی نمی‌ماند و دائما در حال ارتقا است. از ترمینال‌های جدیدی که در آن افتتاح می‌شوند، امکانات و تفریحات جدیدی که برای مسافران در نظر گرفته می‌شود، تجهیزات و پاکیزگی که زبانزد خاص و عام است، هیچکس شکی ندارد فرودگاه چانگی قرار نیست به این زودی‌ها صندلی برترین فرودگاه جهان را به فرودگاه دیگری تحویل دهد.

فرودگاه چانگی سنگاپور سبزترین فرودگاه جهان
فضای سرسبز ایجاد شده در این فرودگاه موجب شده فرودگاه چانگی یکی از سبزترین فرودگاه‌های جهان لقب بگیرد.

فرودگاه چانگی سنگاپور در حال حاضر چهار ترمینال دارد اما تا اواسط سال ۲۰۳۰ ترمینال پنجم این فرودگاه نیز افتتاح خواهد شد و انتظار می‌رود این ترمینال به تنهایی سالانه ۵۰ میلیون مسافر را جا به جا کند. در حال حاضر فرودگاه چانگی سنگاپور تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۶۰ میلیون مسافر را در خود جای داده بود. بنابراین انتظار می‌رود ترمینال پنجم به بزرگی ادغام ترمینال‌های فعلی این فرودگاه باشد.

در حال حاضر فرودگاه چانگی هفدهمین فرودگاه شلوغ جهان است.

برترین فرودگاه‌‌ جهان در سال 2020 معرفی شد
اگر ساعت‌ها در این فرودگاه منتظر پروازتان بمانید اصلا خسته نخواهید شد، فرودگاه چانگی به قدری زیبا و سرگرم کننده طراحی شده که شاید اصلا دلتان نخواهد آن را ترک کنید.

لیست ۱۰ فرودگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰

  1. فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور (Singapore Changi Airport)
  2. فرودگاه توکیو هاندا (Tokyo Haneda Airport)
  3. فرودگاه بین‌المللی حمد (دوحه، قطر) (Hamad International Airport)
  4. فرودگاه بین‌المللی اینچئون (کره جنوبی) (Incheon International Airport)
  5. فرودگاه مونیخ (آلمان) (Munich Airport)
  6. فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport)
  7. فرودگاه بین‌المللی ناریتا (توکیو) (Narita International Airport)
  8. فرودگاه بین‌المللی چوبو سنتریر (ناگویا، ژاپن) (Chūbu Centrair International Airport)
  9. فرودگاه آمستردام شیفول (Amsterdam Schiphol Airport)
  10. فرودگاه بین‌المللی کانسای (اوساکا، ژاپن) (Kansai International Airport)

سخن پایانی

در هشت سال گذشته تقریبا لیست برترین فرودگاه‌های جهان تغییر چندانی نداشته است. رقابت بر سر اینکه کدام فرودگاه نامش را در صدر این لیست قرار دهد بسیار سخت است چرا که فرودگاه چانگی سنگاپور هر سال با رونمایی از یک تفریح یا جذابیت جدید و خاص به سرعت نظر مسافران را به سمت خودش جلب می‌کند به طوری که شاید حضور در این فرودگاه برای برخی از گردشگران به یک رویا تبدیل شده باشد. هرچند با توجه به وقفه‌ای که در سفرهای هوایی در سال ۲۰۲۰ ایجاد شد، شاید فرصتی پیش آمده باشد تا سایر فرودگاه‌ها با رونمایی از تکنولوژی‌های جدید و راهکارهایی برای مقابله با ویروس کرونا و ایمن‌تر و بهداشتی‌تر ساختن فضای فرودگاه‌ها، بتوانند تا حدودی جای خود را در این لیست تغییر داده و در سال آینده حرفی برای گفتن داشته باشند.

ارسال پاسخ