۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

معرفی برج ایفل | مشهورترین سازه‌ی کشور فرانسه

قطعاً برج ایفل مشهورترین سازه‌ی شهر پاریس و کل کشور فرانسه است و از معروف‌ترین برج‌های کل جهان به شمار می‌رود. این که برج ایفل را به مثابه‌ی سمبل پاریس و حتی سمبل فرانسه معرفی کنم چندان سخن به گزاف نگفته‌ام. کیست که به پاریس سفر کند و به دیدن برج ایفل نرود؟ کیست که به عکاسی در پاریس مشغول شود و لااقل یکی از عکس‌هایی که می‌گیرد از برج ایفل نباشد؟ در این نوشتار از مجله‌ی ساحل شنی به برج ایفل پاریس و تفریحاتی که می‌توان در اطراف آن تجربه کرد پرداخته خواهد شد.

ابتدا به معرفی کلیت برج ایفل به همراه تاریخچه‌ی کوتاهی از آن می‌پردازم و پس از آن به سروقت تفریحاتی می‌روم که امکان تجربه‌شان در اطراف برج ایفل میسر است.

ضمناً مایل هستم این خبر خوب را به شما بدهم که تورهای پاریس ما نیز در زمره‌ی تورهای ویژه درآمده‌اند. تور پاریس+بارسلون و تور پاریس+آمستردام از جمله بهترین تورهای ما برای سفر به پاریس هستند. همچنین تور ایتالیا+مجارستان+فرانسه هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای بازدید از پاریس و البته شهرهایی مثل بوداپست و رم باشد. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر یک از تورها هم می‌توانید روی لینک‌ها کلیک کنید و هم با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

برج ایفل

مختصری در مورد تاریخچه‌ی برج ایفل

برج ایفل را Gustave Eiffel و شرکت او ساختند و لذا نام او را روی این برج گذاشتند و با نام برج ایفل مشهور شد. این برج در Champ de Mars در کنار رود سن ساخته شده و در دهه‌های اخیر به واسطه‌ی محیط زیبای اطراف‌اش و همچنین به سبب زیبایی‌های درونی‌اش به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری پاریس تبدیل شده.

بحث‌هایی در دولت فرانسه در ربع پایانی قرن نوزدهم برای ایجاد نمایشگاه جهانی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه شکل گرفتند و قرار بر این شد که برج ایفل در همین نمایشگاه جهانی به نمایش گذاشته شود. دو تن از مهندسان نزدیک گوستاو ایفل، یعنی Maurice Koechlin و Émile Nouguier، طراحی برج را بر عهده گرفتند و طرح‌هایی به گوستاو ایفل دادند. مبادله‌ی دانش میان آن‌ها صورت گرفت و مدتی به همین منوال گذشت تا آن که در سال ۱۸۸۶ دوباره Jules Grévy رییس جمهور فرانسه شد و  Édouard Lockroy را وزیر بازرگانی فرانسه کرد. جلساتی را  Édouard Lockroy با تیم ایفل گذاشت و قرار شد یک برج فلزی ۳۰۰ متری به عنوان طرح نهایی عملی شود.

پس از تعیین کلیت طراحی برج، محل آن هم مشخص شد و در ۷ ژانویه‌ی ۱۸۸۷ دولت فرانسه با گروه ایفل به نمایندگی گوستاو ایفل قرارداد بست و ۱٫۵ میلیون فرانک، یعنی کمتر از یک چهارم هزینه‌ی برآوردی برای ساخت برج، را به او اعطا کرد.

مدتی بعد اعتراض‎های بسیاری به ساخت این برج شد. نخست آن که اصلاً ساخت یک برج ۳۰۰ متری محال است، دوم آن که این برج می‌تواند سازه‌های مشهور پاریس، از جمله کلیسای نوتردام و طاق نصرت و موزه‌ی لوور، را در سایه قرار دهد. این اعتراض‌ها از سوی نویسندگان، نقاشان، مجسمه‌سازان و معماران فرانسوی مطرح می‌شد و آن‌ها حتی با هم بیانیه‌ای را در ۱۴ فوریه‌ی ۱۸۸۷، یعنی تقریباً ۱ ماه پس از عقد قرارداد برای ساخت برج ایفل، منتشر کردند– بیانیه‌ای که در ابتدا با عبارت «ما نویسندگان، نقاشان، مجسمه‌سازان و هواخواهان پرشور زیبایی‌های دست‌نخورده‌ی پاریس …» آغاز می‌شد.

گوستاو ایفل این اعتراضات را شنید و در پاسخ – با مقایسه‌ی برج ایفل با اهرام مصر – گفت:

برجی که من می‌خواهم بسازم بلندترین برجی است که تا کنون یک بشر ساخته است. … چرا چیزی در مصر مورد تمجید قرار می‌گیرد اما در پاریس زشت و مضحک شناخته می‌شود؟

با همه‌ی این احوال برج ایفل ساخته شد و در سال ۱۸۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. تجربه‌ی دو جنگ جهانی و ماجراهای دیگر برج ایفل را به سمبل پاریس و فرانسه تبدیل کرد و امروز هم پس از گذشت حدود ۱۳۰ سال از ساخت برج ایفل هنوز هم این برج نماد پاریس به شمار می‌رود.

[دو تصویر زیر، دو تصویر از ساخت برج ایفل هستند. تصویر نخست نشان‌دهنده‌ی تکمیل طبقه‌ی اول و تصویر دوم نشان‌دهنده‌ی تکمیل تقریبی طبقه‌ی دوم است. جالب است بدانید که تصویر اول مربوط به مارس ۱۸۸۸ و تصویر دوم مربوط به آگوست ۱۸۸۸ است. ایفل و همکاران‌اش خیلی سریع‌تر از آن‌چه مردم پاریس و حتی معماران فکرش را می‌کردند برج را ساختند]

برج ایفل

برج ایفل

کلیت ساختاری برج ایفل

برج ایفل برجی فلزی است و وزن کل فلزات به کار رفته در آن به ۷۳۰۰ تن می‌رسد و اگر قرار باشد آسانسورها، فروشگاه‌ها و در کل هر آن چیزی که در بالای این برج است را هم برای تعیین وزن برج محاسبه کنیم وزن برج به حدود ۱۰ هزار تن می‌رسد. این وزن سنگین را پایه‌های تنومند برج تحمل می‌کنند. در روزهای نخست ساخت برج ایفل فشارهای زیادی به گوستاو ایفل وارد می‎شد مبنی بر این که برج در برابر فشار شاید نتواند تحمل کند، اما ایفل تمهیدات لازم را چید و از آن زمان تا کنون هیچ مشکلی به برج بر اثر باد وارد نیامده، هرچند که در زمان‌هایی که باد شدید می‌وزد برج تا حدود ۹ سانتی‌متر تکان می‌خورد.

برج ایفل در پاریس

طبقه‌ی اول برج ایفل در همان سال‌های نخست برخوردار از چند رستوران شد. امروز این طبقه محبوب‌ترین طبقه‌ی برج ایفل است. کف آن شیشه‌ای است و به همین دلیل جذابیتی بسیار دارد. رستورانِ مشهورِ ۵۸ و چند فروشگاه در این طبقه هستند و همچنین یک موزه و  یک کتابخانه و یک سالن سرگرمی کودکان هم در آن قرار دارند.

طبقه اول برج ایفل

این امکان برای‌ گردشگران فراهم است که از طریق پله به طبقه‌ی اول بروند ولی بهتر است از آسانسور برای رفتن به طبقه‌ی اول شیشه‌ایِ برج استفاده شود چراکه پله‌ها حدود ۴۰۰ پله هستند. البته برای استفاده از آسانسور باید هزینه پرداخت شود. در حال حاضر صرف بازدید از طبقه‌ی اول برج ۷ یورو می‌طلبد که در صورت استفاده از آسانسور این مقدار پول به ۱۱ یورو تبدیل می‌شود. در نظر داشته باشید که اگر از آسانسور برای دیدن از طبقه‌ی اول برج استفاده کنید ابتدا به سمت طبقه‌ی دو خواهید رفت و پس از بازدید از طبقه‌ی دو است که می‌توانید به سمت طبقه‌ی اول بیایید. در واقع آسانسور برج ایفل پاریس زمانی که از سطح زمین فاصله می‌گیرد و به بالا می‌رود در طبقه‌ی اول توقف نمی‌کند و در طبقه‌ی دوم می‌ایستد.

طبقه‌ی دوم برج میزبان رستورانی معروف با نام رستوران ژول‌ورن است. جز این رستوران، طبقه‌ی دوم را به سبب آن که چشم‌اندازی عالی از سطح شهر پاریس به دست گردشگران می‌دهد می‌شناسند. در این طبقه چشمی‌هایی هم وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان چشم‌اندازی نزدیک‌تر و بهتر از جای‌جای پاریس به دست آورد. ضمناً یک بار هم با نام ماکارون‌بار در این طبقه هست که شیرینی ماکارون، یکی از مشهورترین شیرینی‌های فرانسوی، را عرضه می‌کند.

طبقه دوم برج ایفل

طبقه‌ی سوم و آخر برج هم شامل یک سکوی بازدید عالی برای بازدید از شهر پاریس، دفتر گوستاو ایفل و سالن کنفرانس او می‌شود. این طبقه فقط از طریق آسانسور قابل دسترسی است و همچنین افرادی که با ویلچر تردد می‌کنند نمی‌توانند از این طبقه بازدید کنند، اما امکان بازدید از طبقات اول و دوم برای آن‌ها وجود دارد.

*****************

این توضیحات کوتاه را تا اینجا داشته باشید. من در ادامه‌ی این نوشتار دوباره به کلیت ساختاری برج ایفل و نکات مربوط به آن بازخواهم گشت اما قبل از آن می‌خواهم به همراه هم مروری بر بهترین کارهایی که می‌توان در اطراف برج ایفل انجام داد داشته باشیم. تا اینجا دیده‌ایم که اگر به دیدن برج ایفل بروید می‌توانید از طبقات اول و دوم و سوم آن بازدید کنید و همچنین از کل شهر پاریس و زیبایی‌های آن چشم‌انداز یا در واقع چشم‌اندازهای داشته باشید – اما جز این موارد، کارهای دیگری هم می‌توان در اطراف برج ایفل انجام داد.

تفریحاتی که در اطراف برج ایفل قابل انجام هستند

۱- از پارک Champ de Mars لذت ببرید

Champ de Mars Champ de Mars پاریس

محوطه‌ی بیرونی برج ایفل، که البته بسیار زیبا و دل‌انگیز است، متأسفانه در بین تمامی بازدیدکنندگان برج شناخته‌شده نیست و بنابراین صرفاً درصدی از گردشگرانی که به دیدن برج می‌روند گشتی هم در پارک اطراف برج می‌زنند. سعی کنید شما جزو کسانی که به گشت‌وگذار در پارک نمی‌روند نباشید و در عوض به این پارک بروید و پیک‌نیک در جوار برج ایفل را تجربه کنید.

این زمین‌ها در قرن شانزدهم توسعه یافتند و عمدتاً به عنوان زمین‌هایی برای سبزیجات و درختان انگور استفاده می‌شدند. در قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم برای مدتی ناپلئون از آن‌ها برای آموزش نظامی استفاده کرد و امروزه البته محلی برای لذت‌بردن از پیک‌نیک فرانسوی‌ها و غیرفرانسوی‌ها در اطراف برج ایفل پاریس هستند.

آدرس: ۲ Allée Adrienne Lecouvreur, 75007 Paris, France

۲- در Palais de Chaillot بگردید

کاخ Chaillot در نزدیکی برج ایفل واقع شده و از مشهورترین کاخ‌های کل اروپاست. روزگار مهمی را این کاخ گذرانده و از مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با آن می‌توانم به ثبت یک عکس رسمی توسط آدولف هیتلر در اینجا در سال ۱۹۴۰ – پس از اشغال پاریس در سال ۱۹۴۰ – و همچنین گردآمدن مجمع عمومی سازمان ملل در اینجا پس از جنگ جهانی دوم و اعلام حقوق بشر اشاره کنم.

سالن تئاتر ملی پاریس و چند موزه در این کاخ هستند و خلاصه کاخ ارزش آن را دارد که سری به آن بزنید و از زیبایی‌های تاریخی‌اش بازدید کنید.

آدرس: Place du Trocadéro, 75016 Paris, France

۳- در نمایش هنر در Palais de Tokyo شرکت کنید

Palais de Tokyo ساختمانی زیبا در قلب پاریس در نزدیکی برج ایفل است و از سال ۲۰۰۲ محلی برای نمایش هنرهای آوانگارد جهانی شده.

در نزدیکی این ساختمان هم موزه‌ی هنر مدرن فرانسه قرار دارد. موزه‌ی هنر مدرن فرانسه از سال ۱۹۶۱ فعالیت می‌کند و خوشبختانه امکان بازدید از آثار هنری به نمایش درآمده در آن به صورت رایگان وجود دارد.

۴- کروز روی آب‌های رودخانه‌ی سن را تجربه کنید

رود سن در پاریس

در بالا اشاره کردم که برج ایفل در نزدیکی رودخانه‌ی سن واقع شده. این رودخانه‌ی سن بسیار طولانی است و بخشی از آن از کل شهر پاریس می‌گذرد. خوشبختانه به دیدن برج ایفل که بروید می‌توانید پس از آن با قایق روی رودخانه‌ی سن سواری کنید و مستقیم به سروقت موزه‌ی اورسی، موزه‌ی لوور، خیابان شانزلیزه، خیابان ریوولی و باغ‌های تویلری بروید.

۵- از مقبره‌ی ناپلئون بازدید کنید

Hotel des Invalides مکانی است در نزدیکی برج. با وجودی که با نام هتل شناخته می‌شود، یک هتل نیست بلکه یک اسلحه‌خانه است که در قرن هفدهم به دستور لویی چهاردهم ساخته شده. بد نیست از این مکان هم بازدید کنید، مکانی که افزون بر زیبایی‌های زیادی که در معماری دارد مقبره‌ی ناپلئون را هم در خود جای داده.

این سازه بسیار مرتفع است و گنبدی بزرگ و بلند دارد، گنبدی که از چندصدمتری هم قابل تشخیص است. ضمناً در طی سال کنسرت‌های زیادی برای موسیقی کلاسیک در این مکان برگزار می‌شوند.

آدرس: ۱۲۹ Rue de Grenelle, 75007 Paris, France

۶-  از موزه‌ی مد پاریس دیدن کنید

Palais Galliera در نزدیکی برج واقع شده و مکانی برای نمایش‌دادن تاریخ مد پاریس است. می‌دانید که مد در پاریس قدمتی بسیار دارد و پاریس در دنیای امروز یکی از پایتخت‌های مد جهان است. در Palais Galliera هر از گاهی نمایشگاه‌های موقتی مد برگزار می‌شوند و همچنین حیاط آن بسیار زیباست و در واقع باغی دلپذیر شامل مجسمه‌های زیبا، چمن و نیمکت است.

آدرس: ۱۰ Avenue Pierre 1er de Serbie, 75016 Paris, France

برج ایفل

نکاتی در مورد برج ایفل پاریس

حال که نگاهی به چند تا از تفریحاتی که می‌توان در اطراف برج ایفل فرانسه تجربه کرد داشتیم نوبت به آن رسیده که به بحث اصلی بازگردم و به ذکر یک سری نکته که در بالا در مورد برج گفته نشدند بپردازم:

  • گفته می‌شود بیش از ۱۸ هزار قطعه‌ی فلزی و بیش از ۲ میلیون و نیم پیچ‌ومهره در ساخت برج به کار رفته است.
  • ارتفاع برج ایفل با آنتنی که دارد ۳۲۴ متر و بدون آنتن ۳۰۰ متر است.
  • اصلی‌ترین فلز به کار رفته در ساخت این سازه، فولاد است.
  • زمانی که گوستاو ایفل این برج را ساخت، نام ۷۲ مهندس را روی برج حک کرد، به شکل زیر:

حکاکی‌های گوستاو ایفل

  • دو رستوران در برج ایفل هستند که البته در بالا به آن‌ها اشاره شد. یکی رستوران ۵۸ که در طبقه‌ی اول قرار دارد و دیگری رستوران ژول ورن که در طبقه‌ی دوم واقع است. البته چند فروشگاه و بار هم در این برج فعالیت می‌کنند.
  • بهتر است برای خرید بلیط به سایت برج مراجعه کنید و به صورت آنلاین بلیط را تهیه کنید تا به هنگام مراجعه به برج مجبور به تحمل صف طولانی بلیط نشوید.
  • دسترسی به برج کار ساده‌ای است، هم از مترو می‌توان استفاده کرد، هم از اتوبوس و هم از RER. در ادامه در مورد نحوه‌ی دسترسی توضیح خواهم داد.
  • قبل از آن که از برج بالا بروید تفتیش می‌شوید و بنابراین بهتر است تا جای امکان وسیله‌ی اضافی با خود به همراه نداشته باشید.
  • قسمت‌های بالایی برج [جز در فصل تابستان] دمای پایینی دارند و بنابراین بهتر است اگر سرمایی هستید یک ژاکت اضافی با خود به همراه داشته باشید.
  • اگر می‌خواهید در یکی از رستوران‌های برج غذا بخورید بهتر است از قبل میز رزرو کنید. معمولاً بدون رزرو قبلی به راحتی نمی‌توانید جایی برای نشستن در این رستوران‌ها پیدا کنید.

بهترین چشم‌انداز از برج ایفل کدام است؟

هنگامی که در حال معرفی طبقات برج ایفل بودم گفتم که یک سکوی مشاهده در طبقه‌ی دوم و یک سکوی مشاهده‌ی دیگر در طبقه‌ی سوم این برج قرار دارد. سکوی مشاهده‌ای که در طبق‌ی دوم واقع شده ۱۱۵ متر از سطح زمین فاصله دارد و سکوی مشاهده‌ی طبقه‌ی سوم ۲۷۶ متر.

نظرات متفاوتی در مورد بهتر بودن هر یک از این سکوهای مشاهده گفته شده و بنابراین می‌توان گفت که بر طبق سلیقه‌تان باید میان این دو یکی را برتر از دیگری بدانید. در واقع اگر به سکوی مشاهده‌ی طبقه‌ی سوم بروید مساحت بیش‌تری از پاریس را نسبت به سکوی مشاهده‌ی طبقه‌ی دوم در پیش چشم دارید اما در عین حال چشم‌اندازی که برای شما در سکوی مشاهده‌ی طبقه‌ی سوم ایجاد می‌شود از جزئیات کمتری برخوردار است و شما مجبور هستید که به علت فاصله‌ی زیاد فقط دلخوش به کلیات باشید، این در حالی است که چشم‌انداز سکوی مشاهده‌ی طبقه‌ی دوم از جزئیات هم برخوردار است.

دسترسی به برج ایفل

در بالا اشاره کردم که هم با مترو هم با RER و هم با اتوبوس می‌توانید به برج مشهور پاریس برسید. اگر بخواهید با مترو به برج برسید باید به لاین ۶ و ایستگاه Bir-Hakeim بروید. لاین ۹ مترو و ایستگاه Trocadéro  در این لاین هم می‌تواند مناسب باشد، هرچند که فاصله‌ی این ایستگاه از برج نسبت به فاصله‌ی ایستگاه قبلی تا برج بیش‌تر است.

با RER هم می‌توانید به لاین C و ایستگاه Tour Eiffel بروید. اتوبوس‌های ۸۲، ۴۲، ۸۷ و ۶۹ هم گزینه‌هایی مناسب برای رسیدن به برج هستند.

برج ایفل

سخن آخر

نگاهی کلی به تاریخچه‌ی برج ایفل، وضعیت ساختمان آن، رستوران‌ها و امکانات‌اش و همچنین جاذبه‌های گردشگری اطراف‌اش داشتیم. امیدوارم این نوشتار توانسته باشد به شما برای آگاهی بیش‌تر در مورد برج کمک کند.

ضمناً پیشنهاد می‌کنم برای سفر به پاریس از تورهای خارجی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید:

تور پاریس+بارسلونا

تور پاریس+آمستردام

همچنین عزیزانی که به دنبال سفر به پاریس هستند می‌توانند از مقالات پاریس در سه روز و همچنین راهنمای سفر به پاریس هم استفاده کنند.

منابع: tripsavvy-1 | tripsavvy-2 | tripsavvy-3 | independenttravelcats | wikipedia

1 پاسخ

ارسال پاسخ

19 − دو =