۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

برج خلیفه دبی | بلندترین آسمان‌خراش جهان

برج خلیفه بلندترین برج جهان در شهر دبی و کشور امارات واقع است. معماری این برج ۸۲۹٫۸ متری تحسین بسیاری از معماران برتر جهان را سبب شده و در طی این ۹ سالی که مورد بهره‌برداری واقع شده به‌مثابه‌ی یکی از جاذبه‌های گردشگری دبی مورد بازدید میلیون‌ها انسان نیز قرار گرفته است. درون برج هم هتل و رستوران و … وجود دارند و سالانه افراد زیادی هم وارد آن می‌شوند. در این نوشتار سعی من بر آن است که توضیحاتی کامل در مورد برج خلیفه دبی ارائه دهم و شما را به‌طور کامل با این آسمان‌خراش فوق‌العاده آشنا سازم.

burj khalifa

معماری و طراحی

همانطور که در بالا گفتم معماری این برج تحسین بسیاری از معماران برتر جهان را سبب شده که البته این تحسین کاملاً به‌جا ست. برج خلیفه توسط شرکت Skidmore،  Owings و Merrill[SOM] یا همان اسکیدمور، اوینگز و مریل که قبلاً برج ویلیس آمریکا را طراحی کرده بود طراحی شده. در طراحی برج خلیفه از سیستم لوله‌ای استفاده شده، سیستمی که قبلاً فضل‌الرحمن خان – معمار مشهور قرن بیستم – آن را اختراع کرده است. به‌ جرأت می‌توان گفت که در حال حاضر در تک‌تک برج‌های بلند جهان به‌دشواری می‌توان برجی یافت که مستقیم یا غیر مستقیم در معماری آن از ایده‌های فضل‌الرحمن‌خان استفاده نشده باشد.

برج خلیفه دبی

پس از طراحی کلی برج توسط SOM، شرکت Emmar – سرمایه‌گذار اصلی برج خلیفه – هایدر [Hyder] را برای نظارت بر معماری و ساخت و ساز پروژه انتخاب کرد. هایدر در راستای تخصص بسیاری که در باب مهندسی مکانیک، برق و لوله‌کشی داشت انتخاب شد و البته ایده‌های خوبی هم برای ساخت و ساز داد.

از این قضایا که بگذریم و وارد معماری شویم، نخستین موردی که باید به آن اشاره شود این است که معماری برج خلیفه دبی از معماری اسلامی برگرفته شده است، چنان‌که طراحی آن شباهت زیادی به طراحی مارپیچ مسجد جامع شهر سامرای عراق دارد؛ مسجدی که ساخت آن به قرن نهم میلادی می‌رسد. ضمناً گفته می‌شود طراحان برج نیم‌نگاهی به طراحی گل Hymenocallis  هم داشته‌اند.

مسجد جامع سامرا
مسجد جامع سامرا

 برج بر روی یک پایه‌ی صاف قرار داده شده و از پایین به بالا در راستای طرح مارپیچ خود از ۲۷ عقب‌نشینی برخوردار شده، عقب‌نشینی‌هایی که طوری طراحی شده‌اند که موجب کاهش بار انواع باد می‌شوند و از همین رو برج مقاومت زیادی در برابر بادهای شدید دارد.

ضمناً مناره‌ی مخروطی برج خلیفه از ۴۰۰۰ تن فولاد ساخته شده. همچنین لوله مرکزی این ساختمان ۳۵۰ تن وزن دارد و بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع آن است؛ به‌گونه‌ای که اگر خود همین مناره در اروپا قرار داشت یازدهمین آسمان‌خراش اروپا می‌شد.

ساخت برج خلیفه

روکش ساختمان دربردارنده‌ی ۱۴۲ هزار متر مربع از بیش از ۲۶ هزار پانل شیشه‌ای بازتابنده، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ است. ضمناً در رونمای ساختمان از شیشه‌هایی استفاده شده که توانایی و مقاومت زیادی در برابر دمای زیاد نور خورشید و بادهای شدید منطقه‌ی کویری دبی دارند.

شیشه‌های برج خلیفه

علاوه بر موارد فوق، گفتنی است که آب این برج ۸۳۰ متری از طریق ۱۰۰ کیلومتر لوله و به میزان ۹۴۶ هزار لیتر در روز تأمین می‌شود. افزون بر این، ۲۱۳ کیلومتر لوله جهت مواقع اضطراری و ۳۴ کیلومتر لوله جهت تأمین آب مورد نیاز سیستم تهویه مطبوع قرار داده شده است.

burj khalifa

همچنین سیستم تهویه مطبوع از بالا به پایین می‌آید، جایی که هوا پاک‌تر و خنک‌تر است. در زمان اوج گرما و اوج خنک‌سازی سیستم تهویه مطبوع، کل قدرت دستگاه برابر با ۴۶ مگاوات یا ۶۲ هزار اسب بخار است. آب سیستم برای آبیاری پارک اطراف ساختمان توسط یک دستگاه جمع‌آوری و تغلیظ می‌شود.

مورد دیگری که بد نیست به آن اشاره شود این است که برای ساخت برج خلیف بیش از ۱۲ هزار کارگر، آن هم از ملل مختلف، گرد هم آمدند و مشغول به کار شدند. هماهنگ‌سازی این کارگرها با توجه به زبان‌های مختلفی که به کار می‌گرفتند نیز خود کار دشواری بود.

ساختمان‌های برج خلیفه

از طبقات پایین‌تر تا طبقات بالاتر برج خلیفه، مراکز زیر وجود دارند:

 • B1 – B2: پارکینگ
 • همکف: هتل آرمانی
 • طبقات اول تا هشتم: هتل آرمانی
 • طبقات هشتم تا شانزدهم: اقامت‌گاه‌های آرمانی
 • طبقات هفدهم و هجدهم: تأسیسات
 • طبقات نوزدهم و تا سی‌وهفتم: مسکونی
 • طبقات سی‌وهشتم و سی‌ونهم: سوییت‌های هتل آرمانی
 • طبقات چهلم تا چهل‌ودوم: تأسیسات
 • طبقه‌ی چهل‌وسوم: لابی آسمان
 • طبقات چهل‌وچهارم تا هفتادودوم: مسکونی
 • طبقات هفتادوسوم تا هفتادوپنجم: تأسیسات
 • طبقه‌ی هفتادوششم: لابی آسمان
 • طبقات هفتادوهفتم تا صدوهشتم: مسکونی
 • طبقات صدونهم و صدودهم: تأسیسات
 • طبقات صدویازدهم تا صدوبیست‌ویکم: سوییت‌های مشارکتی
 • طبقه‌ی صدوبیست‌ودوم: رستوران اتمسفر
 • طبقه‌ی صدوبیست‌وسوم: لابی آسمان
 • طبقه‌ی صدوبیست‌وچهارم: سکوی مشاهده
 • طبقات صدوبیست‌وپنجم تا صدوسی‌وپنجم: سوییت‌های مشارکتی
 • طبقات صدوسی‌وششم تا صدوسی‌وهشتم: تأسیسات
 • طبقات صدوسی‌ونهم تا صدوچهل‌وهفتم: سوییت‌های مشارکتی
 • طبقه‌ی صدوچهل‌وهشتم: سکوی مشاهده‌ی جدید
 • طبقات صدوچهل‌ونهم تا صدوپنجاه‌وچهارم: سوییت‌های مشارکتی
 • طبقه‌ی صدوپنجاه‌وپنج: تأسیسات
 • طبقات صدوپنجاه‌وششم تا صدوپنجاه‌ونهم: رادیو و ارتباطات
 • طبقات صدوشصتم به بالا: تأسیسات

burj khalifa

تاریخچه‌ای مختصر از برج خلیفه

 • ژانویه‌ی ۲۰۰۴: خاک‌برداری آغاز می‌شود.
 • فوریه‌ی ۲۰۰۴: ستون‌بندی آغاز می‌شود.
 • سپتامبر ۲۰۰۴: پیمان‌کاران Emaar ساخت‌وساز را آغاز می‌کنند.
 • مارس ۲۰۰۵: رشد ساخت‌وساز برج خلیفه فزونی می‌گیرد.
 • ژوئن ۲۰۰۶: تا طبقه‌ی ۵۰ برج خلیفه ساخته می‌شود.
 • فوریه‌ی ۲۰۰۷: برج خلیفه، برج سیرس شیکاگو را از لحاظ تعداد طبقه پشت‌سر می‌گذارد.
 • آگوست ۲۰۰۷: ارتفاع برج به ۵۲۹ متر می‌رسد.
 • سپتامبر ۲۰۰۷: برج به ۵۵۵ متر می‌رسد و از برج CN تورنتو جلو می‌زند.
 • ژوئن ۲۰۰۸: برج به ۶۳۶ متر می‌رسد.
 • سپتامبر ۲۰۰۸: برج به ۸۸ متر می‌رسد و بلندترین برج جهان می‌شود.
 • ۱۷ ژانویه‌ی ۲۰۰۹: ارتفاع برج به ۸۲۹ متر می‌رسد و آماده‌ی افتتاح می‎شود.
 • ۱ اکتبر ۲۰۰۹: Emaar اعلام می‌کند که کار ساخت اطراف برج هم به پایان رسیده است.
 • ۴ ژانویه‌ی ۲۰۱۰: برج خلیفه به شکل رسمی افتتاح می‌شود.

سکوی مشاهده

در سال ۲۰۱۰ در طبقه‌ی ۱۲۴ یک سکوی مشاهده در برج خلیفه احداث می‌شود و عنوان مرتفع‌ترین سکوی مشاهده‌ی جهان را با ۴۵۲ متر از آنِ خود می‌کند. اما چندی بعد – در دسامبر ۲۰۱۱ – در ارتفاع ۴۸۸ متری برج کانتون گوانژو چین یک سکوی مشاهده احداث می‌شود و عنوان مرتفع‌ترین را مال خود می‌کند. مسئولان برج خلیفه بیکار نمی‎نشینند و این بار در طبقه‌ی ۱۴۸ برج و در ارتفاع ۵۵۵ متری – در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ – مرتفع‌ترین سکوی مشاهده‌ی جهان را به این برج تخصیص می‌دهند.

چشم‌انداز سکوی مشاهده‌ی برج خلیفه

burj khalifa at the top

اما در سال ۲۰۱۶ برج شانگهای از یک سکوی مشاهده‌ی ۵۶۱ متری برخوردار می‌شود و باری دیگر عنوان نخست مرتفع‌ترین سکوی مشاهده‌ی جهان از امارات پس گرفته شده و به چین بازمی‌گردد.

 در حال حاضر هم در سکوی مشاهده‌ی قبلی و هم در سکوی مشاهده‌ی جدید که در طبقه‌ی ۱۴۸ قرار دارد، مبل و تلسکوپ وجود دارد و با تهیه‌ی بلیط می‌توان به این طبقات رفت و دیدی فوق‌العاده از مناظر اطراف داشت.

سکوی مشاهده برج خلیفه

چند واقعیت در ارتباط با برج خلیفه

حال که به همراه یکدیگر مروری کلی بر برج خلیفه داشته‌ایم، بد نیست یک سری واقعیات دیگر در مورد این برج به صورت فهرست‌وار ذکر شوند از جمله:

۱- بسیاری از عکاسان اتفاق نظر دارند که برج خلیفه از بهترین ساختمان‌های جهان برای عکس‌برداری است.

۲- بیش از ۳۰ شرکت با زمینه‌های کاری مختلف جهت ساخت این برج همکاری کرده‌اند.

۳- ‌۴۰ تست تونل باد برای آزمایش ایمنی ساختمان بر روی برج انجام شده است.

۴- در ابتدا قرار بوده نام این برج، برج دبی باشد که در روز افتتاحیه، آقای آل مکتوم، حاکم دبی، نام برج را به افتخار شیخ خلیفه، رییس امارات و حاکم ابوظبی، برج خلیفه می‌گذارد.

۵- برای تمیز کردن کل شیشه‌های برج خلیفه حول و حوش سه ماه زمان نیاز است.

۶- کتابخانه‌ای در طبقه‌ی صدوبیست‌وسوم این برج قرار دارد و عنوان مرتفع‌ترین کتابخانه‌ی جهان را از آنِ خود کرده.

۷- برج خلیفه بیش از ۵۰ آسانسور و ۱۰ بالابر دارد.

۸- واحدهای مسکونی این برج – که البته خیلی هم زیاد هستند – در همان ماه اول تماماً به فروش رسیدند.

۹- پارکینگ برج خلیفه تا ۳ هزار خودرو را هم جای دارد.

۱۰- با چشم غیرمسلح، یعنی بدون استفاده از هیچ دوربینی، می‌توان برج خلیفه دبی را از فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری مشاهده کرد.

۱۱- هر سال به مناسبت سال نوی میلادی، آتش بازی فوق‌العاده و بی نظیری در برج خلیفه به راه می‌افتد.

۱۲- ارتفاع برج خلیفه بیش از دو برابر برج ایفل است.

eiffel tower vs burj khalifa

۱۳- به طور منظم در تک تک طبقه‌های ساختمان، میزان اکسیژن اندازه‌گیری می‌شود.

هتل آرمانی و رستوران اتمسفر

یک هتل مشهور و یک رستوران معروف درون برج خلیفه قرار دارند. همانطور که در بالا هم دیدید، هتل آرمانی چندین طبقه از طبقات برج خلیفه را دربر گرفته است. این هتل به طراحی طراحِ معروف ایتالیایی یعنی جورجیو آرمانی ساخته شده. هتل آرمانی هتلی بسیار لوکس و البته گران‌قیمت است [به‌طور معمول اقامت برای یک شب در یکی از اتاق‌های این هتل حدود ۲ هزار دلار آب می‌خورد]. درون این هتل بیش از ۲۰۰ اتاق وجود دارد که هر یک از آن‌ها فول‌امکانات هستند. ضمناً چندین رستوران از رستوران ایتالیایی گرفته تا ژاپنی در هتل آرمانی وجود دارند که البته همانند رزرو اتاق در این هتل، هزینه‌ی سفارش غذا در این رستوران‌ها نیز بسیار زیاد است. استخر روباز، آب گرم، سالن بدنسازی، سونا، جکوزی، خدمات اتاق ۲۴ ساعته، اتاق‌های فول‌امکانات، بار و رستوران از جمله امکانات هتل آرمانی هستند.

هتل آرمانی

همانطور که در فهرست طبقات هم دیدید، این هتل از چنلد سوییت هم برخوردار است، سوییت‌هایی که در طبقات سی و هشتم و سی و نهم قرار گرفته‌اند. این سوییت‌ها مساحت‌شان از ۹۰ متر هست تا ۲۳۵ متر و تمامی امکانات لازم برای گذراندن چند شب به بهترین شکل را دارا هستند.

هتل آرمانی دبی

فارغ از هتل آرمانی که شویم، نوبت به رستوران اتمسفر می‌رسد. این رستوران به سبب قرار گرفتن در طبقه‌ی ۱۲۲ و ارتفاع ۴۱۱ متری مرتفع‌ترین رستوران جهان لقب گرفته‌است. انواع استارترها، غذاها، چای‌ها، نوشیدنی‌ها و دسرها مربوط به کشورهای مختلف در این رستوران عرضه می‌شوند که البته همچون تمامی موارد مربوط به برج خلیفه قیمت هر یک از آن‌ها هم بسیار زیاد است. خوردن غذا در ارتفاع ۴۱۱ متری از سطح زمین، خود می‌تواند صفایی منحصر به فرد باشد که صرفاً در رستوران اتمسفر قابل دسترسی است.

atmosphere dubai

رستوران اتمسفر دبی

دبی مال و آب‌نمای موزیکال

دبی مال و آب‌نمای موزیکال دبی با وجودی که خارج از برج خلیفه هستند، جزئی از پروژه‌ی برج خلیفه به حساب می‌آیند. دبی مال بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان است و هر ساله به طور میلیونی، گردشگر وارد آن می‌شود. در این مرکز خرید می‌توانید به انواع کالا از پوشاک تا لوازم الکترونیکی و آرایشی دسترسی داشته باشید. درون مرکز خرید نیز امکانات فوق‌العاده‌ای وجود دارند از زمین یخ جهت اسکیت تا انواع رستوران. پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات کامل در زمینه‌ی دبی مال مقاله‌ی مجله‌ی ساحل شنی را مطالعه کنید: گشت‌وگذاری در دبی مال.

فاصله‌ی دبی مال تا برج خلیفه بسیار کم است و اصلاً از درون دبی مال به برج خلیفه راه دارد. افزون بر این دبی مال، آب‌نمای موزیکال دبی که مشهورترین آب‌نمای جهان هم هست در نزدیکی برج خلیفه قرار گرفته. این آب‌نما از بیش از ۶۶۰۰ چراغ برخوردار بوده و با توجه به نوع موسیقی می‌رقصد. بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای طراحی این آب نما خرج شده تا مسئولان توانسته‌اند کاری کنند که آب‌نما بتواند آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متری به بالا پرتاب کند.

برخی رکوردهای برج خلیفه

 • بلندترین ساختمان موجود در جهان: ۸۲۹٫۸ متر
 • بلندترین ساختمان ساخته‌شده تا کنون: ۸۲۹٫۸ متر
 • بیش‌ترین طبقه در یک ساختمان: ۱۶۳ طبقه
 • بلندترین کلوب شبانه در جهان: طبقه ۱۴۴
 • بلندترین رستوران جهان: طبقه ۱۲۲
 • بلندترین مسجد جهان: طبقه ۱۵۸
 • طولانی‌ترین آسانسور جهان

برج خلیفه دبی

سخن آخر

برج خلیفه از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین برج‌های جهان است و در حال حاضر بلندترین‌شان محسوب می‌شود. این برج در سال ۲۰۰۴ کلید ساخت‌اش زده شد و سال ۲۰۱۰ به بهترین شکل افتتاح گردید. در برج خلیفه رستوران و هتل و واحدهای مسکونی و اداری و سکوی مشاهده وجود دارند. بایستی جیب و حساب بانکی‌ای پر پول داشته باشید تا بتوانید در این برج، چه در هتل‌ها و چه در واحدهای مسکونی، اقامت داشته باشید.

در آخر آن که گفته می‌شود قرار است در آینده‌ای نزدیک در جده‌ی عربستان استارت ساخت برجی زده شود که رکورد ارتفاع برج خلیفه را خواهد زد؛ گویا این برج ۲۰۰ طبقه خواهد داشت.

برای بازدید از برج خلیفه و مناطق اطراف آن می‌توانید از خدمات تور دبی مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید. برای این امر، یا بر روی لینک تور دبی کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: albawaba | luxeadventuretraveler | cnn | en.wikipedia

ارسال پاسخ

چهارده − دوازده =