۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

معرفی برج منارا کوالالامپور | KL Menara Tower

از برج‌های مدرنِ مشهور جهان تا کنون در مجله ساحل شنی به معرفی برج خلیفه دبی و برج سی‌ان کانادا پرداخته شده و این بار در همان راستا به معرفی برج منارا کوالالامپور پرداخته خواهد شد. این برج هفتمین برج مخابراتی مرتفع جهان است و یکی از جاذبه‌های گردشگری کوالالامپور به شمار می‌رود. برج منارا مالزی در سال ۱۹۹۶ افتتاح شده و به همراه برج‌های دوقلوی پتروناس نمادی برای شهر کوالالامپورِ مالزی به شمار می‌رود. در ادامه به طور کامل در مورد این برج صحبت خواهد شد.

ضمناً در راستای سفر به مالزی می‌توانید از تورهای مالزی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. جهت اطلاعات بیش‌تر می‌توانید روی لینک کلیک کنید: تور مالزی

برج منارا کوالالامپور برج منارا کوالالامپور

تاریخچه‌ی برج منارا کوالالامپور

به گمانم بهتر باشد پیش از آن که به دیدنی‌های این برج و اطلاعات مربوط به ساختار آن بپردازم، مروری بر تاریخچه‌ی این برج داشته باشیم.

در تاریخ ۱ اکتبر سال ۱۹۹۱ بود که طرح ساخت برج منارا توسط وزیران مالزی تصویب شد. روند ساخت این برج روندی سه فازی بود. فاز نخست گسترش Jalan Bukit Nanas و خاکبرداری خاک محل ساخت بود. این فاز به خوبی در ۱ آگوست سال ۱۹۹۲ انجام و تکمیل شد. فاز دوم با ساخت فونداسیون برج آغاز شد و پس از آن تقریباً ۵۰ هزار متر مکعب بتن به صورت بی‌وقفه به مدت ۳۱ ساعت در زمین ریخته شد و همین امر خود به یک رکورد در صنعت ساخت‌وساز مالزی تبدیل شد. به هر صورت، فاز دوم که ساخت فونداسیون و انجام کارهای پایه‌ای برج بود در روز نخست ماه آوریل سال ۱۹۹۳ به خوبی انجام گرفت و به پایان رسید.

تقریباً یک سال بعد، در ماه می ۱۹۹۴، فاز سوم که ساخت روبنا بود آغاز گردید. این فاز برای دو سال به طول انجامید تا آن که برج منارا کوالالامپور در ماه جولای سال ۱۹۹۶ افتتاح شد. افتتاح رسمی این برج مربوط می‌شود به اول اکتبر ۱۹۹۶، یعنی دقیقاً ۵ سال پس از تصویب طرح ساخت این برج.

تفریحات برج منارا کوالالامپور

این نوشتار برای کسانی که قصد سفر به مالزی و خصوصاً شهر کوالالامپور را دارند نگاشته شده و بنابرین اصلی‌ترین مقصود معرفی برج منارا کوالالامپور به عنوان جاذبه‌ای گردشگری در شهر کوالالامپور است. بنا بر این قضایا، مهم‌ترین نکته‌ای که مدنظر است مروری بر کارهای تفریحی‌ای است که می‌توان در برج منارا مالزی انجام داد از جمله:

۱- بازدید از سطح شهر از سکوی مشاهده‌ی ۲۷۶ متری

برج منارا کوالالامپور برج منارا کوالالامپور

فارغ از آن که صبح، ظهر یا شب از سکوی مشاهده‌ی ۲۷۶ متری برج منارا مالزی به سطح شهر کوالالامپور بنگرید، زیبایی و هیجان دو عنصری خواهند بود که تجربه خواهید کرد. سکوی مشاهده‌ی برج [OBSERVATION DECK] پاناروما است و بنابرین امکان قدم‌زدن در آن فراهم است و می‌توان به صورت ۳۶۰ درجه از مناظر سطح شهر کوالالامپور دیدن کرد و لذت برد.

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۰ شب، هر روزِ هفته.

۲- تجربه‌ی هیجانی فوق‌العاده در سکوی آسمانِ ۳۰۰ متری

برج منارا کوالالامپور

یک سکوی دیگر بالاتر از سکوی مشاهده‌ی قبلی وجود دارد که در ارتفاع ۳۰۰ متری واقع شده. هیجان بیش‌تری را در این سکو می‌توان تجربه کرد و از همین رو این سکو اصلی‌ترین سکوی مشاهده‌ی برج به شمار می‌رود. چنان‌که در تصویر می‌بینید در این جا نه خبری از شیشه است و نه خبری از سقف، بلکه در محیطی روباز می‌توان از مناظر زیبای کوالالامپور دیدن کرد و ترشح آدرنالین را به بالاترین سطح رساند.

۳- تجربه‌ی تلفیقی از لذت و ترس در جعبه‌ی آسمان

برج منارا کوالالامپور برج منارا کوالالامپور

برج منارا کوالالامپور

احتمالاً هیجان این جعبه از دو سکوی مشاهده‌ی قبلی بیش‌تر باشد. در این جعبه‌ی شیشه‌ای که در ارتفاع ۳۰۰ متری قرار دارد می‌توان زیر پای خود را دید و دیدی ۳۶۰ درجه به محیط اطراف داشت.

۴- بازدید از مینی‌باغ‌وحش

mini zoo kl tower

در برج منارا مالزی یک مینی‌باغ‌وحش جذاب وجود دارد که طیف وسیعی از جانوران در آن نگهداری می‌شوند. اگر به دنیای باغ‌وحش علاقه دارید می‌توانید در سفرتان به کوالالامپور و مراجعه به برج منارا مالزی از این باغ‌وحش هم دیدن کنید.

۵- بازدید از آکواریوم آبی مرجانی

blue coral aquarium kl tower blue coral aquarium kl tower

مینی‌باغ‌وحش برج منارا جانوران غیردریایی را در خود جای داده و برای دیدن از جانوران دریایی بایستی از آکواریوم آبی مرجانی دیدن کنید. این آکواریوم بزرگ بسیاری از گونه‌های جانوران دریایی و خصوصاً ماهی‌ها را در خود جای داده است از جمله:

 • Spotted Cardinalfish
 •  Fire Clownfish
 •  Percula Clownfish
 •  Skunk Clownfish
 •  Baby White Tip Reef Sharks
 •  Carpet Anemones
 •  Sand Anemones
 •  beautiful Pufferfish

۶- گشت‌وگذار در پارک جنگلی

برج منارا کوالالامپور

 

محل ساخت برج منارا نزدیک به پارک جنگلی Bukit Nanas است و به نوعی در حال حاضر برج منارا دروازه‌ی این پارک جنگلی به شمار می‌رود. درصد عمده‌ای از گردشگرانی که به قصد دیدن از برج منارا به آن منطقه می‌روند گشتی هم در پارک جنگلی Bukit Nanas می‌زنند. طبیعت این پاک بسیار زیباست و قطعاً گردش در آن تجربه‌ای منحصربه‌فرد خواهد بود.

۷- خرید

چند فروشگاه سوغاتی در برج منارا وجود دارند که انواع و اقسام سوغاتی‌های کوالالامپور را عرضه کرد‌ه‌اند. در این فروشگاه‌ها می‌توانید صنایع دستی، عطر و بسیاری دیگر از سوغاتی‌های کوالالامپور را تهیه کنید. این فروشگاه‌ها عبارت اند از:

 • Anang, Batek
 •  Indah Craf, Cantikraft
 •  Al – Rania Trading
 •  T–Junction
 •  Two Times Watch
 •  MKL Souvenir
 •  The Zon Duty Free Shop
 •  Macam-Macam Boutique Café

چند نکته در ارتباط با برج منارا کوالالامپور

۱- درون این برج چند رستوران فعالیت می‌کنند. بهترینِ آن‌ها رستوران ATMOSPHERE 360 است. این رستورانِ گردان در ارتفاع ۲۸۲ متری قرار دارد و از جو و فضایی بسیار خاص برخوردار است. قطعاً خوردن غذا در این رستوران گردان در ارتفاع ۲۸۲ متری از سطح زمین تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود.

در این رستوران هم ناهار و هم شام به صورت منوی بوفه و منوی آلاکارت ارائه می‌شوند.

۲- از امکانات این برج می‌توان از موارد زیر نام برد:

·        صرافی

·        نمازخانه

·        پارکینگ

·        توالت عمومی

·        امکان تردد با ویلچر

۳- برای خرید بلیط این برج باید به صورت جداگانه اقدام شود. یعنی بلیط ورودی این برج متفاوت از بلیط استفاده از سکوی آسمان و بلیط استفاده از سکوی مشاهده است. این لینک می‌تواند برای رزرو بلیط مفید باشد.

۴- به هنگام ساخت برج، برای آن که به درختی که در آن منطقه وجود داشت آسیبی وارد نیاید محل ساخت برج اندکی تغییر کرد. در حال حاضر درخت مزبور یکی از دیدنی‌های اطراف برج است. این درخت، با نام Jelutong، ۹۵ سال عمر دارد و درختی نایاب به شمار می‌رود. ضمناً در طی ساخت برج هم از یک سری ستون برای اطراف این درخت استفاده شد تا آسیبی به آن وارد نیاید.

 JELUTONG TREE

۵- برج منارا کوالالامپور از لحاظ ارتفاع، هفتمین برج مخابراتی جهان است. رتبه‌ی برج‌های مخابراتی از لحاظ ارتفاع به صورت زیر است:

اول: برج Skytree ژاپن

دوم: برج Canton چین

سوم: برج CN کانادا

چهارم: برج Ostankino روسیه

پنجم: برج Oriental Pearl چین

ششم: برج میلاد تهران

هفتم: برج Menara مالزی

در واقع یکی از نیات اولیه‌ی ساخت این برج افزایش کیفیت خدمات مخابراتی در کوالالامپور بوده، اما همانطور که در گفته شد در حال حاضر این برج به همراه برج‌های پتروناس نمادی برای شهر کوالالامپور به شمار می‌رود.

برج منارا کوالالامپور

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری کلی بر برج منارا مالزی داشتیم و نگاهی انداختیم به برخی از کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در این برج انجام داد. قطعاً تجربیات شما از بازدید از این برج می‌تواند برای ما و کاربران سودمند باشد. لطفاً از طریق قسمت نظرات تجربیات‌تان را با ما در میان بگذارید.

ضمناً برای سفر به مالزی هم می‌توانید از تورهای مالزی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. سفر با تور مالزی ساحل شنی همراه با مزایای زیر خواهد بود:

 • بلیط رفت و برگشت
 • هزینه‌های تردد در مقصد
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • لیدر تور فارسی‌زبان
 • حمل و نقل فرودگاهی

منبع: menarakl

ارسال پاسخ

15 + 17 =