۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۱۰ واقعیت جالب پیرامون برج پیزا در ایتالیا

برج پیزا از مشهورترین برج‌های جهان است و یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور ایتالیا محسوب می‌شود. بسیاری از گردشگرانی که ایتالیا را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند سری هم به شهر پیزا در ایالت توسکانی می‌زنند و به دیدار برج پیزا می‌روند و در اطراف آن مشغول عکاسی می‌شوند. ادامه‌ی این نوشتار روی برج پیزا متمرکز است. با هم در ادامه مروری بر واقعیاتی در مورد برج کج پیزا خواهیم داشت. اگر آشنایی زیادی با برج پیزا در ایتالیا ندارید پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این نوشتار با ما در مجله‌ی گردشگری ساحل شنی همراه باشید.

تور ایتالیا == ۰۲۱۵۷۹۳۸

اخذ ویزای شینگن ایتالیا == ۰۲۱۵۷۹۳۸

واقعیاتی در مورد برج پیزا در ایتالیا

۱- برج پیزا برای خودنمایی ساخته شده‌است – آن‌هم با پول دزدی!

قرن دوازدهم میلادی برای شهر پیزا در ایتالیا یکی از بهترین دوره‌های تاریخی بود. در این دوره بود که تنها بندرگاه آن‌ها به یک نیروگاه منطقه‌ای تبدیل شد و این ماجرا موجب شد که اهمیت نظامی، تجاری و سیاسی شهر افزایشی چشمگیر پیدا کند. همچون هر شهر مرفه ایتالیایی در قرون وسطی، افزایش ثروت شهر پیزا همراه شد با ساخت ساختمان‌های مرتفع و چشم‌گیر.

پس از برهم خوردن وضعیت پالرمو، دولت به مکانی نیاز داشت تا تمامی گنجینه‌هایی را که اهالی سیسیل با خود آورده بودند به نمایش بگذارد. این شد که تصمیم گرفتند میدانی با نام «میدان معجزات» بسازند و این مکان سرانجام به میزبان چند سازه از جمله کلیسا، تعمیدگاه، گورستان و برج ناقوس بسیار مرتفع تبدیل شد.

برج پیزا در ایتالیا

۲- کج‌شدن برج پیزا یک‌شبه اتفاق نیفتاد

از آن‌جا که نام «پیزا» از کلمه‌ای یونانی به معنی سرزمین باتلاقی برگرفته شده، برخی فکر می‌کنند که معماران برج پیزا از خاک زیر زمین برای برج استفاده کرده‌اند و عمدی جلوه‌ی برج را کج کرده‌اند تا شاید چند قرن بعد اهالی سایر کشورها به دیدن این برج بیایند و از تماشای آن و البته عکس‌گرفتن در کنارش لذت ببرند، این در حالی است که چنین اتفاقی نیفتاده است. معماران برج در واقع محکوم به کج‌شدن برج شدند.

برج قرار بود در کنار کلیسای شهر ساخته شود، اما فونداسیون کنار کلیسا که برای ساخت برج پیزا استفاده شد، کم‌ژرفا و سنگین بود و از همین رو رفته‌رفته برج شروع به کج‌شدن کرد. زمانی که معماران خواستند وضعیت برج را درست کنند و آن را از کج‌شدن نجات دهند، کار از کار گذشته بود. در نتیجه سازندگان برج سعی کردند اشتباه خود را با ساختن ستون‌های مرتفع و طاق‌های بلند در قسمت جنوبی برج جبران کنند. اما زمانی که این کار را انجام دادند و به طبقه‌ی چهارم رسیدند، دیدند که باید طاق‌های جنوبی را ۲ اینچ بلندتر از طاق‌های شمالی بسازند! برج همچنان در حال کج‌شدن بود. از آن‌جا که نمی‌دانستند باید این برج را چکار کنند، فرآیند ساخت و ساز حدود ۱۰۰ سال متوقف شد.

۳- ساخت برج پیزا دو قرن طول کشیده است

گفتم که با ساخت برج رفته‌رفته کجی آن شروع شد و از آن‌جا که ندانستند با آن کار باید کنند، کار ساخت متوقف شد. اما توقف کار ساخت برج فقط مربوط به این مسئله نبود، بلکه در آن زمان میان ایالات ایتالیا جنگ‌های زیادی درمی‌گرفت و همین هم بر روی متوقف‌ماندن کار ساخت برج مؤثر بود. ساخت برج سال ۱۱۷۳ متوقف شد و در سال ۱۲۷۲ از سر گرفته شد. اما این بار هم فقط ۱۲ سال روی ساخت برج تمرکز کردند، دست آخر کار ساخت برج در سال ۱۳۷۲ به پایان رسید.

برج پیزا در ایتالیا

۴- برج پیزا تنها برجِ کجِ پیزا نیست

به سبب آن‌که کل منطقه از خاکی نرم برخوردار است، چند برج دیگر هم در آن‌جا بوده‌اند و هستند که همچون پیزا کج شده‌اند، منتها با شدت و زاویه‌ای کمتر. اگر روزی به پیزا سفر کردید می‌توانید در منطقه‌ی Borgo Stretto این شهر دو برج کج دیگر را مشاهده کنید. برج کلیسای سنت‌نیکولا پس از برج کج پیزا مشهورترین برج کج در کل آن منطقه است. این برج کلیسای سنت‌نیکولا تقریباً همزمان با برج پیزا ساخته شده است. یک برج دیگر هم مربوط به کلیسای St. Michele dei Scalzi در پیزا هست که آن هم مقداری کج شده است.

۵- جنگ‌های اقتصادی احتمالاً برج را نجات داده‌اند

البته که وضعیت بد اقتصادی در دوران قرون وسطی در شمال ایتالیا ضررهای زیادی در زمینه‌های مختلف به همراه داشته است، اما برخی اعتقاد دارند که لااقل وضعیت بد آن زمان برای برج مورد نظر ما فایده داشته است. احتمالاً آن همه توقفی که در ساخت این برج شده موجب شده که خاک آن سفت‌تر و سخت‌تر شود و بنابراین وضعیت بهتری برای نگهداری برج داشته باشد.

۶- امکان بالا رفتن از برج فراهم است

درست است، این امکان فراهم است که پس از حدود ۹ قرن هنوز هم بتوان از یکی از بدساخت‌ترین برج‌های تاریخ بالا رفت. این ساختمان هر روز میزبان صدها نفر از جای‌جای جهان است. البته که برای بالا رفتن از برج نیاز به رزرو بلیط است.

۷- هفت زنگ غول‌پیکر بالای برج از قرن پیشین تا کنون به صدا درنیامده‌اند

هفت زنگ غول‌پیکر در بالای برج پیزا وجود دارند که هر یک نشانی از نت‌های موسیقی در گام ماژور هستند. این برج‌ها هنوز هم در بالای برج قرار دارند اما مدت‌های بسیار است که به صدا درنیامده‌اند. احتمالاً حدس زده‌اید چرا، مهندسان فکر می‌کنند که به‌صدادرآمدن این برج‌ها ممکن است دوباره موجب کجی برج شود.

نام هر یک از این هفت زنگ غول‌پیکر به همراه وزن هر یک از آن‌ها به قرار زیر است:

  • زنگ یکم L’assuna با وزن ۳۶۲۰ کیلوگرم
  • زنگ دوم Crocifisso با وزن ۲۴۶۲ کیلوگرم
  • زنگ سوم san ranieri با وزن ۱۴۴۸ کیلوگرم
  • زنگ چهارمLa Terza  با وزن ۳۰۰ کیلوگرم
  • زنگ پنجم La Pasquereccia با وزن ۱۰۱۴ کیلوگرم
  • زنگ ششم Vespruccio با وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم
  • زنگ هفتم: Dal Pozzo با وزن ۶۵۲ کیلوگرم

۸- موسولینی خواست راست‌اش کند، بدتر کرد

موسولینی، رهبر ایتالیا در اوایل قرن بیستم، بر این باور بود که برج پیزا موجب بد شهرت شدن ایتالیا شده است و از همین رو در سال ۱۹۳۴ مبلغی را در اختیار گروهی گذاشت تا کجی برج را از بین ببرند و آن را راست کنند. این گروه قرار بود صدها سوراخ در یکی از پایه‌های برج ایجاد کنند و ملات و ماسه بریزند تا مقداری برج بالا بیاید، اما تلاش آن‌ها ثمره‌ی مثبتی نداشت و حتی شرایط را بدتر کرد، یعنی مقدار کجی برج بیش‌تر هم شد!

برج پیزا در ایتالیا

۹- برج پیزا درحال‌حاضر ثابت و پایدار است

در طی قرون متمادی که این برج جنگ‌ها، زلزله‌ها و تلاش‌های ناموفق برای راست‌شدن را تجربه کرده، توانسته زنده بماند. خوشبختانه تلاش‌های برخی مهندسان در اوایل هزاره‌ی سوم نتیجه داد و اعلام شد که برج حداقل تا ۲۰۰ سال آینده پایدار خواهد بود. در سال ۲۰۰۸ نیز مهندسان دریافتند که برج برای اولین بار دیگر هیچ حرکتی نداشته است و این امیدواری را برای ماندگاری بیشترِ برج افزایش داد.

۱۰- برج پیزا در زمره‌ی فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد

در سال ۱۹۸۷ بالأخره برج پیزا به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. درآخر گفتنی است که برج پیزا در مرتفع‌ترین قسمت‌اش ۵۶٫۷ متر ارتفاع دارد، این در حالی است که در ابتدا نیت این بوده که برج را با ارتفاع ۶۰ متری بسازند.

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری بر برخی واقعیات پیرامون برج پیزا در ایتالیا داشتیم و دیدیم که این برج زیبا چه سرگذشتی داشته و چرا کج شده است. برج پیزا یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیاست و حیف است کسی به ایتالیا و خصوصاً ایالت توسکانی سفر کند و سری به برج پیزا نزند.

در آخر قابل‌ذکر است که عزیزانی که به‌دنبال سفر به ایتالیا هستند هم می‌توانند از تور ایتالیا آژانس گردشگری ساحل شنی بهره ببرند و هم از خدمات اخذ ویزای شینگن ایتالیا. جهت دریافت اطلاعات کامل در مورد خدمات ما برای سفر به ایتالیا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: walksofitaly | mentalfloss

ارسال پاسخ

شانزده − 6 =