۱۲ تا از بهترین معابد دهلی در هند

در این نوشتار به معرفی بهترین معابد یکی از شهرهای هند یعنی دهلی پرداخته خواهد شد. در ادامه به همراه یکدیگر خواهیم دید بهترین معابد دهلی در هند کدام معبدها هستند.

مقدمه در مورد معابد دهلی

فرهنگ شرق، جنوب شرق و جنوب آسیا بسیار از فرهنگ غرب آسیا و کل اروپا و آمریکا متفاوت است. البته که نمی‌توان تمامی فرهنگ‌های آن قسمت‌ها از آسیا را با هم یکی کرد و تحت عنوان فرهنگ شرق آسیا یا فرهنگ جنوب آسیا ارائه داد، اما اولاً عناصر فرهنگی در این مناطق آسیا بسیار متفاوت از عناصر فرهنگی در غرب آسیا و اروپا هستند و ثانیاً یک سری عنصر مشترک فرهنگی در آن مناطق آسیا وجود دارند که یکی از آن‌ها اهمیت‌داشتن ادیان بودیسم و هندوییسم در اکثر آن مناطق است. به‌واسطه‌ی حضور قوی ادیان بودیسم و هندوییسم در جنوب و جنوب شرق آسیا، و به سبب اهمیت وجود معبد در این ادیان، معابد بسیار زیادی در طی تاریخ در کشورهای جنوب و شرق آسیا وجود داشته و دارند.

در میان این معابد برخی از وضعیتی عالی برای گردشگران برخوردار هستند و هر یک به جاذبه‌های گردشگری آن مناطق تبدیل شده‌اند. خود کشور هند به تنهایی از هزاران معبد برخوردار است که در میان آن‌ها بیش از ۱۰۰ معبد وضعیتی متفاوت دارند و به‌سبب همین وضعیت متفاوت‌شان توانسته‌اند برای گردشگران محبوب باشند؛ اما در این نوشتار به معرفی بهترین معابد کل هند پرداخته نخواهد شد بلکه تمرکز ما بر روی معرفی بهترین معابد یکی از کلانشهرهای هند یعنی دهلی است.

بهترین معابد دهلی | بهترین معبدهای دهلی هند

۱- معبد Akshardham

معبد Akshardham

این معبد یکی از زیباترین معابد دهلی است و به احترام یکی از قدیسین هندو یعنی Swaminarayan Akshardham ساخته شده است. چنان‌که در تصویر می‌بینید نمای بیرونی این معبد بسیار زیباست و همواره هر زمان در جایی قرار باشد یکی از بهترین معابد دهلی معرفی شود، بسیاری نام این معبد را می‌برند. این معبد ساخته‌ی Bochanawasi Akshar Purushottam است و باوجودی‌که معبدی قدیمی نیست و در همین سال ۲۰۰۵ ساخته شده توانسته در میان مردم دهلی و همچنین گردشگران این شهر محبوبیت زیادی کسب کند.

معبد Akshardham حدود ۴۳ متر ارتفاع دارد، یعنی ارتفاع آن از یک ساختمان ۱۰ طبقه بیش‌تر است. این معبد زیبا به سبک بسیاری از بناهای تاریخی دهلی و سایر شهرهای شمالی هند از ماسه‌سنگ‌های قرمز ساخته شده و یکی از علل زیبایی چشم‌گیر آن هم همین استفاده از رنگ مایل به قرمز در ساخت آن است.

این معبد نه تنها یک مکان مذهبی بلکه یک مکان فرهنگی هم هست و نقشی مهم در معرفی فرهنگ هندوییسم به خارجی‌هایی که وارد دهلی می‌شوند دارد. معبد Akshardham از ۲۳۴ ستون زیبا و حکاکی‌شده و بیش از ۲۲۰ مجسمه از قدیسین هندو برخوردار است و همین موارد هم در خاص‌بودن این معبد خارق‌العاده نقش داشته‌اند.

مجسمه‌ی الهه‌ی اصلی Swaminarayan  در این معبد ۳۴٫۲ متر ارتفاع دارد و در گنبد مرکزی واقع شده؛ تصویر این مجسمه‌ی غول‌پیکر را می‌توانید در زیر ببینید:

معبد Akshardham

 • ساعات بازدید: ۹:۳۰ تا ۶:۳۰
 • آدرس: NH 24, Akshardham Setu, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۹۲
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو در دهلی: Akshardham

۲- معبد Gauri Shankar

بهترین معابد دهلی

این معبد از معروف‌ترین معابد دهلی است و در نزد مردمان قدیمی دهلی اهمیت و قداستی بسیار دارد. معبد Gauri Shankar اختصاص داده شده به شیوا است [شیوا از ایزدهای دین هندو است و در نزد  بسیاری از هندو تقدس زیادی دارد. شیوا خدای آسمان‌هاست و همچنین از زمین نگهداری می‌کند]. افسانه‌های بسیاری حول این معبد سنتی وجود دارند که از همه مشهورترین‎شان افسانه‌ای ست مربوط به ساخت این معبد توسط یک سرباز. قضیه از این قرار است که برخی اعتقاد دارند این معبد توسط سرباز Maratha ساخته شده، سربازی که سوگند خورده بود که اگر در نبرد بزرگ زنده بماند یک معبد با دستان خود بسازد.

یک تندیس درون این معبد وجود دارد که مربوط به Shiva Linga است و گفته می‌شود این تندیس بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد. در اطراف این تندیس هم مارهایی از نقره ساخته شده‌اند که شیوا، خدای آسمان، را محافظت می‌کنند. علاوه بر تندیس شیوا، تندیس‌هایی دیگر هم درون این معبد وجود دارند از جمله Devi Parvati و دو پسرش: Ganesh و Kartikeya.

این معبد سنتی مربوط به چندین قرن پیش است، اما آخرین بازسازی اساسی آن در سال ۱۹۵۹ صورت گرفته، آن هم به دستور Seth Jaipura و از همین رو اگر به دیدن این معبد بروید نام او را روی دیوارهای معبد به صورت حکاکی‌شده می‌بینید.

 • ساعات بازدید: ۵صبح تا ۱۰ صبح | ۵ بعدازظهر تا ۱۰ شب
 • آدرس: Chandni Chowk Road, Chandni Chowk, Delhi – ۱۱۰۰۰۶
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Chandni Chowk

۳- معبد Hanuman

Hanuman Mandir

این معبد یکی از قدیمی‌ترین معابد دهلی است و در طی سده‌های پیشین بارها بازسازی شده است. اصلی‌ترین بازسازی این معبد در قرن هفدهم توسط مهاراجه Jai Singh صورت گرفته. وجه تسمیه این معبد قدیمی وجود بت Hanuman در آن است. ضمناً نوع عبادتی که در این معبد انجام می‌شود در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

 • آدرس: Connaught Place, Delhi – ۱۱۰۰۰۱
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Rajeev Chowk

۴- معبد Jhandewalan

این معبد هم یکی از بهترین معابد دهلی است و در جاده‌ی Jhandewalan ساخته شده. این معبد قدیمی در قرن هجدهم میلادی به احترام Devi Jhandewali بنا نهاده شده و امروز هم پس از چند بازسازی که در آن صورت گرفته یکی از محل‌های عبادت هندوها در دهلی است.

معبد Devi Jhandewali از دو طبقه برخوردار است: طبقه‌ی بالایی شامل خدایان Jhandewali Mata، Devi Saraswati و Kali while است و طبقه‌ی پایینی مخصوص انجام تشریفات مذهبی است. ضمناً هر سال فستیوال هندوها با نام Navratri در این معبد برگزار می‌شود.

 • بازدید: ۵ صبح تا ۱۲ ظهر | ۴ بعدازظهر تا ۱۰ شب
 • آدرس: Jhandewalan Extension, Paharganj, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۵۵
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Jhandewalan

۵- معبد Shri Digambar Jain

Shri Digambar Jain Temple

مشهورترین و اصلی‌ترین بنای مذهبی پیروان آیین جینیسم در دهلی همین معبد Shri Digambar Jain است. نام این معبد با شاه جهان [شاه هند در زمان حکومت گورکانیان] گره خورده، چراکه گفته می‌شود زمینی که این معبد در آن ساخته شده زمینی بوده که شاه جهان به چند مرد پیرو جینیسم اعطا کرده و آن‌ها هم در آن زمین این معبد را ساخته‌اند.

معماری معبد، چنان‌که در تصویر می‌بینید، زیباست و رنگ آن نیز همچون بسیاری دیگر از بناهای مذهبی و تاریخی هند نزدیک به قرمز است. ضمناً درون معبد یک کتابفروشی هم وجود دارد، کتابفروشی‌ای که کلی کتاب مربوط به آیین جینیسم می‌فروشد.

 • بازدید: ۵:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ صبح | ۶ غروب تا ۹:۳۰ شب
 • آدرس: Netaji Subhash Marg, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۰۶
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Rajeev Chowk

۶- معبد Birla

بهترین معابد دهلی

ششمین مورد از فهرست ما درباره‌ی بهترین معابد دهلی معبد Birla است. این معبد معماری شیک و زیبایی دارد و در سال ۱۹۳۸ ساخته شده و به Lord Vishnu و Devi Lakshmi اختصاص داده شده است. گفته می‌شود بودجه‌ی ساخت این معبد توسط یکی از ثروتمندترین افراد دهلی یعنی آقای B.D Birla تأمین شده است. معبد بیرلا هم از ماسه‌سنگ قرمز ساخته شده و رنگی همچون بسیاری از بناهای تاریخی و مذهبی هند دارد.

 • بازدید: ۴:۳۰ تا ۱:۳۰ ظهر | ۲:۳۰ ظهر تا ۹ شب
 • آدرس: Mandir Marg, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۰۱
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Ramakrishna Ashram Marg

۷- معبد لوتوس یا نیلوفر آبی

بهترین معابد دهلی

این معبد را صرفاً به سبب زیبایی معماری‌اش در فهرست بهترین معابد دهلی قرار دادم، وگرنه این معبد مربوط به هندوییسم نیست، بلکه معبدی برای بهاییان است. معمار معبد لوتوس ایرانی بوده و ازآن‌جا که معبد را با الهام‌گرفتن از شکل و شمایل گل نیلوفر آبی ساخته نام نیلوفر آبی روی آن گذاشته است.

معبد از ۹ در برخوردار است که هر ۹ در راه به سالن اصلی معبد می‌برند. ضمناً این معبد ظرفیت حضور همزمان ۲۰۰۰ نفر را دارد.

 • بازدید: ۹:۳۰ تا ۷ شب [تابستان] یا ۹:۳۰ تا ۵ غروب [زمستان]
 • آدرس: Kalkaji, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۱۹
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Kalkaji Mandir

۸- معبد Mangal Mahadeva Birla Kanan

بهترین معابد دهلی

این معبد هم از دیگر معابد معروف دهلی است و به‌واسطه‌ی مجسمه‌ای بلند که از شیوا در خود دارد از فاصله هم قابل تشخیص است. این معبد ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و میزبان عبادت‌کنندگانی از سرتاسر کلان‌شهر دهلی است.

همانطور که گفتم یک مجسمه‌ی بزرگ از لرد شیوا در این معبد هست که از دور هم قابل تشخیص است، اما جز مجسمه‌ی شیوا مجسمه‌هایی دیگر هم در این معبد در ابعاد بزرگ وجود دارند از جمله مجسمه‌ی Devi Parvati ،Sita-Ram ،Radha-Krishna ،Lord Ganesha و Lord Kartikeya.

ضمناً در اطراف سالن اصلی معبد باغی بزرگ و زیبا وجود دارد که فضای آن یک فضای روحانی و معنوی است. به دهلی اگر سفر کردید از این معبد زیبا هم بازدید کنید.

 • ساعات بازدید: ۶ صبح تا ۱۰ شب
 • آدرس: Shivaji Marg, Rangpuri, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۳۸
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Delhi Aero City

۹- معبد Chattarpur

بهترین معابد دهلی

معبد ۷۰ هکتاری و بسیار بزرگ Chattarpur یکی از بهترین معابد دهلی است که به Devi Katyayani اختصاص داده شده است. این معبد در سال ۱۹۷۴ توسط Baba Sant Nagpal ساخته شده و خود Baba Sant Nagpal هم در سال ۱۹۹۸ از دنیا رفته است. چنان‌که در تصویر می‌بینید معبد از معماری‌ای عالی برخوردار است و در نمای بیرونی کاملاً زیبا و دل‌انگیز است. پیش از آن که معبد آکشاردام ساخته شود این معبد بزرگ‌ترین معبد هند بود و حتی رتبه‌ی دوم بزرگ‌ترین معبد جهان را در اختیار داشت، اما پس از ساخت معبد آکشاردام این رتبه‌ی نخست بزرگ‌ترین معبد هند را از آنِ خود کرد.

درون معبد چتارپور، مجسمه‌ای بزرگ از خدای Hanuman وجود دارد که اصلی‌ترین علت بازدید زیاد گردشگران از این معبد است.

در سفرتان به دهلی یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید بازدید از این معبد هندوی زیبا است.

 • ساعات بازدید: ۶ صبح تا ۱۰ شب
 • آدرس: Chhattarpur, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۳۰
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Chhattarpur

۱۰- معبد ISKCON

بهترین معابد دهلی

این معبد، معبد مقدس Vaishnav است که به خدای Shri Krishna اختصاص داده شده. این معبد بزرگ و زیبا در سال ۱۹۹۸ توسط نخست‌وزیر پیشین هند، یعنی Atal Bihari Vajpayee، افتتاح شده است. معبد ISKCON نه تنها یک مکان مذهبی برای عبادت هندوها است، بلکه به نوعی یک مجتمع فرهنگی هندو هم هست و در آن کتیبه‌های مذهبی هندو به‌واسطه‌ی گجت‌های چندرسانه‌ای به نمایش گذاشته شده‌اند.

این معبد بزرگ، که به نوعی یک مجموعه‌ی اداری است، توسط معمار مشهور هند Achyut Kanvinde ساخته شده، کسی که برنده‌ی جایزه‌ی شده است. درون معبد سه محراب وجود دارد و یک سالن اصلی بزرگ که همین سالن اصلی قلب معبد را شامل می‌شود و ظرفیت اسکان ۱۵۰۰ نفر را دارد. ضمناً در گوشه‌ای  از این معبد چندین نقاشی از نقاشان روسی به نمایش گذاشته شده‌اند.

 • ساعات بازدید: ۴:۳۰ تا ۹ شب
 • آدرس: Hare Krishna Hills, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۶۵
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Nehru Place

۱۱- معبد Shri Sheetala Mata

بهترین معبدهای دهلی هند

یکی دیگر از معبدهای بزرگ دهلی همین معبد است و در طی مراسم Navratri هم بسیار مورد توجه عبادت‌کنندگان است. این معبد به Devi Sheetala، همسر Guru Dronacharya، اختصاص داده شده و  همچون سایر معابد بزرگ دهلی، معماری عالی‌ای دارد.

این معبد در قرن هجدهم توسط پادشاه هند Jawahar Singh ساخته شد، آن هم زمانی که تازه توانسته بود بر حکومت گورکانیان غلبه کند و به مقام پادشاهی هند دست یابد.

معماری درونی این معبد ساده است و از یک راهروی دراز و سالن اصلی بزرگ برخوردار است. عبادت‌کنندگان نمی‌توانند به بت اصلی معبد دسترسی نزدیک داشته باشند بلکه صرفاً می‌توانند از فاصله‌ای مشخص برای بت گل پرتاب کنند.

 • ساعات بازدید: ۶ صبح تا ۸ شب
 • آدرس: Sheetala Mata Road, Sector 6, Gurugram, Haryana – ۱۲۲۰۰۱
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: DLF Phase 1

۱۲- معبد Yogmaya

بهترین معبدهای دهلی هند

این معبد یک معبد بسیار قدیمی است که در نزدیکی برج معروف Qutub Minar در دهلی واقع شده. افسانه‌های زیادی حول این معبد وجود دارند که طبق یکی از جاافتاده‌ترینِ آن‌ها، این معبد مربوط به دوران Mahabharata است و در آن زمان ساخته شده.

اعتقاد بسیاری هم بر این است که Pandavas پس از پایان جنگ نمادین اقدام به ساخت این معبد کرده است. به هر صورت، حقیقت این معبد هر چه که باشد معلوم است که معبد بسیار قدیمی است و برای سده‌های متوالی در همین مکان وجود داشته است. اصلی‌ترین بازسازی معبد مربوط به قرن نوزدهم است که بازسازی توسط Lala Sethmal انجام شده است.

این معبد به Devi Yogmaya اختصاص داده شده و تندیس بزرگ این الهه در بخش اصلی معبد واقع شده است. این تندیس از سنگ‌های سیاه ساخته شده و در مقابل آن یک میز وجود دارد که عبادت‌کنندگان از طریق گذاشتن گل بر روی آن میز، ارادت خود را به این الهه ابراز می‌کنند.

ضمناً این معبد از یک قفسه‌ی آهنین بزرگ است که در آن دو مجسمه‌ی بزرگ از ببر به نمایش گذاشته شده‌اند.

 • ساعات بازدید: ۵ صبح تا ۸:۳۰ شب
 • آدرس: Mehrauli, New Delhi, Delhi – ۱۱۰۰۳۰
 • نزدیک‌ترین ایستگاه مترو: Qutub Minar

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر ۱۲ تا از بهترین معابد دهلی داشتیم، معابدی که هر یک می‌توانند یکی از جاذبه‌های گردشگری دهلی برای کسانی باشند که به این کلان‌شهر سفر می‌کنند.

عزیزانی که تاکنون به دهلی سفر نکرده‌اند و مشتاق هستند که به این شهر سفر کنند، می‌توانند از تور مثلث طلایی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. مثلث طلایی عنوانی است برای ۳ شهر دهلی، آگرا و جیپور، شهرهایی که هر سه‌ی آن‌ها از معابد و بناهای تاریخی بسیار زیادی برخوردار هستند و هر یک از بهترین شهرهای توریستی کل هند به شمار می‌روند.

اکثر قریب‌به‌اتفاق کسانی که به شهرهای مثلث طلایی سفر کرده‌اند از این سفر راضی بوده‌اند و توانسته‌اند فرهنگی متفاوت، مراکز خرید متعدد و کلی بنای تاریخی و مذهبی ببینند و سفری عالی را تجربه کنند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تور مثلث طلایی هند می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمایی‌تان کنند. رزرو این تور هم از طریق تماس با همین شماره‌تلفن امکان‌پذیر است.

منبع: travelogyindia

ارسال پاسخ