معرفی ۶ تا از بهترین موزه‌های آمستردام

اروپای غربی در چند قرن اخیر در هنر بسیار سرآمد بوده. در فلسفه، فیزیک، تاریخ، جامعه‌شناسی و کلی علم اثباتی و انسانی دیگر نیز اوضاع به همین منوال بوده. در کل از قرن شانزدهم بدین سو غرب در زمینه‌های زیادی پیشرفت کرد، هرچند که این پیشرفت‌ها در اوایل قرن بیستم به دو جنگ جهانی ختم شدند و پس از این جنگ‌ها دورانی جدید در غرب آغاز شد. اما پیشرفت‌های بسیارِ اروپای غربی در زمینه‌هایی که نام برده شدند تبعات بسیاری به همراه داشت، تبعاتی که کل جهان را نیز شامل شدند. در راستای همین موضوعات، در کشورهای اروپای غربی موزه‌های زیادی وجود دارند، موزه‌هایی که اکثرشان ارزش بازدید را دارند و می‌توان از آن‌ها با نام جاذبه‌های گردشگری آن کشورها یا شهرها نام برد. از میان این موزه‌ها، پیش‌تر در مطلبی جداگانه به بهترین موزه‌های پاریس پرداخته شد و این بار به بهترین موزه‌های آمستردام خواهم پرداخت.

آمستردام، به نسبت پاریس و برلین و فرانکفورت و لندن و سایر شهرهای کشورهای فرانسه و انگلیس و آلمان نقش کمتری در آن‌چه که به آن مدرنیته می‌گویند داشته، اما این نقش فقط در نسبت با این شهرها است که کم است، وگرنه به خودی خود اصلاً نقش کمی نیست؛ خصوصاً آن که در قرن هفدهم، که به دوران طلایی هلند مشهور است، فلاسفه و نقاشان و دانشمندانی از هلند برخاستند و تأثیرات بسیاری بر موضوعات مختلف گذاشتند. نمی‌توان در مورد فلسفه‌ی غرب صحبت کرد و نامی از اسپینوزا، فیلسوف هلندی نیاورد، نمی‌توان در مورد نقاشی صحبت کرد و نامی از ونگوگ یا رامبراند نیاورد. در ادامه سری به بهترین موزه‌های آمستردام خواهیم زد و بیش‌تر از آمستردام و هلند در خلال مدرنیته خواهم گفت.

بهترین موزه‌های آمستردام

پیش از معرفی بهترین موزه‌های آمستردام ذکر این نکته لازم است که ترتیب موزه‌هایی که در ادامه می‌آیند بر طبق بهتر شدن و بدتر شدن نیست بلکه کاملاً تصادفی است:

۱- موزه‌ی ملی هلند [Museum Rijksmuseum]

تور پاریس و آمستردام

Rijksmuseum موزه‌ی ملی کشور هلند است و به هنر، تاریخ و فرهنگ کشور هلند اختصاص داده شده. این موزه در میدان موزه‌ی آمستردام واقع شده، میدانی که در آن جز این موزه چند موزه‌ی دیگر هم وجود دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهم پرداخت.

این موزه ابتدا، در سال ۱۷۹۸، در شهر لاهه تأسیس شد اما ۱۰ سال بعد، در سال ۱۸۰۸، بود که این موزه از لاهه به آمستردام منتقل شد. زمانی که موزه به آمستردام منتقل شد ابتدا کاخ سلطنتی را برای میزبانی آن انتخاب کردند و بعد از مدتی موزه از کاخ سلطنتی به Trippenhuis، که یک بنای نئوکلاسیک قدیمی مربوط به قرن هفدهم است، منتقل شد.

اما ساختمان فعلی موزه ساختمانی است که در سال ۱۸۸۵ تأسیس شده و توسط Pierre Cuypers طراحی گردیده است. این ساختمان همین چند سال پیش برای مدتی مورد مرمت قرار گرفت و پس از آن که حدود ۳۷۵ میلیون یورو برای بازسازی آن هزینه شد در سال ۲۰۱۳ بازگشایی شد. این موزه در چند سال اخیر عموماً بیش از ۲ میلیون نفر بازدیدکننده به خود جذب می‌کند و از مهم‌ترین موزه‌های کل اروپا است.

بهترین موزه‌های آمستردام

آمار بازدیدکنندگان از این موزه از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶ به قرار زیر است:

 • ۱۹۹۲: بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار
 • ۱۹۹۳: بیش از ۹۰۰ هزار نفر
 • ۱۹۹۴: بیش از ۱ میلیون نفر
 • ۱۹۹۵: بیش از ۹۰۰ هزار نفر
 • ۱۹۹۶: بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر
 • ۱۹۹۷: بیش از ۱ میلیون نفر
 • ۱۹۹۸: بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر
 • ۱۹۹۹: بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۰: بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۱: بیش از ۱ میلیون نفر
 • ۲۰۰۲: بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۳: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۴: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۵: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۶: بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۷: بیش از ۹۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۸: بیش از ۹۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۰۹: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۰: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۱: بیش از ۱ میلیون نفر
 • ۲۰۱۲: بیش از ۸۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۳: بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۴: بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۵: بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر
 • ۲۰۱۶: بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر

در Rijksmuseum بیش از ۳۵ هزار جلد کتاب و بیش از ۵ هزار نقاشی نگهداری می‌شوند. جز این موارد در کل بیش از ۱ میلیون شئ از تاریخ و فرهنگ هلند در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. ضمناً یک غرفه از این موزه هم به آسیا اختصاص داده شده.

 • آدرس: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Netherlands
 • ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

۲- موزه‌ی ونگوگ [Van Gogh Museum]

تور پاریس و آمستردام | بهترین موزه‌های آمستردام

در نزدیکی موزه‌ی ملی هلند، در میدان موزه، یک موزه‌ی عالی دیگر وجود دارد که از لحاظ جامع‌بودن آثار ونگوگ در سرتاسر جهان همتا ندارد. این موزه، با نام موزه‌ی ونگوگ شناخته می‌شود – هرچند که جز آثار ونگوگ آثاری از برخی دیگر از معاصران ونگوگ هم در آن به نمایش درآمد‌ه‌اند.

خیلی لازم نیست کسی اهل هنر باشد تا نام ونگوگ را شنیده باشد. ونگوگ از بهترین نقاش‌های تاریخ است و شاهکارهای متعددش هنوز هم جزو گران‌ترین نقاشی‌های جهان هستند.  تماشای نقاشی‌های ونگوگ، از نزدیک و به طور ملموس، و دقت‌کردن در جزئیات و ظرافت‌های این نقاشی‌ها را می‌توان در موزه‌ی ونگوگ تجربه کرد. حدود ۲۰۰ نقاشی از ونگوگ و ۱۰۰۰ نامه و طراحی از او در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند و قطعاً برای علاقه‌مندان به هنر، بازدید از تک‌تک این عناصر یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان در طی سفر به هلند انجام داد.

هر اتاق به یک دوره از زندگی ونگوگ اختصاص داده شده و می‌توان به طور منظم و مرتب به بازدید از نقاشی‌های ونگوگ به صورت دوره‌ای مشغول شد.

یکی از اتاق‌های درون موزه‌ی ونگوگ
یکی از اتاق‌های درون موزه‌ی ونگوگ

در نظر داشته باشید که موزه‌ی ونگوگ موزه‌ای مغفول نیست بلکه، به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۷ این موزه با ۲٫۳ میلیون بازدیدکننده پربازدیدترین موزه‌ی هلند و بیست و سومین موزه‌ی هنری پربازدید کل جهان بود.

 • هزینه‌ی ورودی افراد زیر ۱۸ سال به این موزه رایگان و هزینه‌ی ورودی بزرگسالان ۱۷ یورو است.
 • آدرس: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Netherlands
 • ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ تا ۵ عصر

۳- موزه‌ی خانه‌ی آنه فرانک [Anne Frank House]

موزه‌ی خانه‌ی آنه فرانک

خانه‌ی آنه فرانک یکی دیگر از بهترین موزه‌های آمستردام است. این موزه در واقع خانه‌ای است که خانواده‌ی آنه فرانک در جریان فرارشان از دست نازی‌ها در آن مخفی شدند. توضیح آن که آنه فرانک دختری بود که در سال ۱۹۳۳، در دوران خردسالی، پس از به قدرت رسیدن نازی‌ها، همراه با خانواده به آمستردام کوچ کردند، اما در سال ۱۹۴۲، زمانی که نازی‌ها به شدت به دنبال یهودی‌ها بودند، او به همراه خانواده‌اش در این خانه پنهان شدند ولی دست‌آخر نازی‌ها آن‌ها را گیر آوردند و به اردوگاه‌های آشویتس بردند. آنه فرانک در دورانی که مخفی بود یادداشت‌های روزانه‌اش را نوشت و این کتاب در حال حاضر یکی از مشهورترین کتاب‌های جهان است و فیلم‌های زیادی برگرفته از آن ساخته شده‌اند.

موزه‌ی خانه‌ی آنه فرانک در سال ۱۹۶۰ تأسیس شد و شامل مواردی از زندگی آنه فرانک و همچنین تصاویری از شکنجه‌ی یهودیان است.

این موزه عمدتاً پس از موزه‌ی ملی هلند و موزه‌ی ونگوگ، پربازدیدترین موزه‌ی آمستردام است. همین سال پیش بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این موزه بازدید کردند.

 • آدرس: Westermarkt 20, 1016 GV Amsterdam, Netherlands
 • ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ غروب [شنبه‌ها موزه تا ۱۰ شب هم باز است]

۴- موزه‌ی ارمیتاژ آمستردام [amsterdam hermitage museum]

موزه ارمیتاژ آمستردام

موزه‌ی اصلی ارمیتاژ در سن‌پترزبورگ روسیه قرار دارد اما موزه‌ی ارمیتاژی که در آمستردام واقع است شعبه‌ای از همین موزه‌ی ارمیتاژ سن‌پترزبورگ است. این موزه‌ی آمستردام در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد، اما در ساختمانی قرار گرفته که گفته می‌شود ساخت آن ساختمان مربوط به سال ۱۶۸۱ میلادی است.

قطعاً اگر به آمستردام سفر کنید و به دیدن موزه‌های آمستردام بروید به هیچ وجه نباید بازدید از موزه‌ی ارمیتاژ آمستردام را از دست دهید، موزه‌ای که چند سالن دارد و جز آثار هنری‌ای که در ان به نمایش گذاشته شده‌اند عناصر دیگری هم در آن هستند از جمله رستوران و سالن‌های سمینار و سخنرانی.

بهترین موزه‌های آمستردام

 • آدرس: Amstel 51, 1018 EJ Amsterdam, Netherlands
 • این موزه هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر قابل بازدید است.

۵- موزه‌ی خانه‌ی رامبراند [Rembrandt House Museum]

Rembrandt House Museum

نمی‌توان فهرستی از بهترین نقاشان تاریخ را گرد آورد و نامی از رامبراند در آن نیاورد. رامبراند از بهترین نقاشان جهان است و در دوران عصر طلایی هلند زندگی می‌کرده. نقاشی‌های او اکثراً مشهور اند و در طی یک سده‌ی پیشین عمده‌ی نقاشی‌های‌اش را قیمت‌هایی بسیار بالا خرید و فروش شدند.

قطعاً مشهورترین نقاشی او نقاشی گشت شبانه است که در طی سده‌های پیشین موجبات بحث‌های بسیاری را گرد آورده و خوشبختانه این نقاشی در موزه‌ی ملی هلند، یعنی نخستین مورد از فهرست ما در این نوشتار، نگهداری می‌شود و قابل بازدید است، موزه‌ای که یکی از بهترین موزه‌های آمستردام است.

به هر حال، موزه‌ی رامبراند در واقع محل زندگی خود رامبراند در میان سال‌های ۱۶۳۹ و ۱۶۵۵ بوده و در سال‌های اخیر نقاشی‌های‌اش به همراه عناصر مختلفی از زندگی‌اش در این موزه گردآوری شده‌اند و قابل نمایش هستند. موزه‌ی خانه‌ی رامبراند با وجودی که یکی از بهترین موزه‌های هنری در کل اروپا است و از نزدیک در آن می‌توان مشغول تماشای بهترین آثار یکی از بهترین نقاشان تاریخ شد نسبت به سایر موزه‌های هنری بازدیدکننده‌ی کمتری دارد اما در کل ارزش آن را دارد که گردشگران در طی سفرشان به آمستردام سری به خیابان Jodenbreestraat بزنند و یک ساعتی را صرف بازدید از این موزه کنند.

 • آدرس: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam, Netherlands
 • ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر.

۶- موزه‌ی فن لون [Museum van Loon]

بهترین موزه های آمستردام

ششمین مورد از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های آمستردام موزه‌ای است که در واقع در قرن نوزدهم یک خانه بوده است. این موزه در گذشته محل زندگی خانواده‌ی ون لون بوده و مهم‌ترین چیزی که موجب می‌شود گردشگران به این منطقه بیایند و از این ساختمان بازدید کنند معماری بیرونی و درونی خود ساختمان است. فضای محوطه‌ی ساختمان بسیار زیباست و در درون هم می‌توان از معماری درونی ساختمان و همچنین از چیدمان وسایل لذت برد.

 • آدرس: Keizersgracht 672, 1017 ET Amsterdam, Netherlands
 • ساعات بازدید: همه‌روزه از ۱۰ صبح تا ۵ عصر

سخن آخر

این نوشتار صرفاً ۶ مورد از بهترین موزه‌های آمستردام هلند را معرفی کرد و قطعاً جز این ۶ مورد چندین موزه‌ی دیگر هم در این شهر وجود دارند. عزیزانی که تجربه‌ی سفر به آمستردام را دارند و یا در این شهر زندگی می‌کنند عالی خواهد شد اگر دانسته‌های‌شان در مورد موزه‌های آمستردام را از طریق قسمت نظرات با ما و کاربران در میان بگذارند.

ضمناً کسانی که خواهان سفر به آمستردام هستند می‌توانند از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. تورهای زیر می‌توانند برای سفر به آمستردام مفید باشند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تورها و رزرو هر یک از آن‌ها با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

تور پاریس + آمستردام

تور فرانسه + هلند

ارسال پاسخ