۱۴ تا از بهترین موزه‌های جهان | جایگاه‌های شاهکارهای ابدی

اگر به آمار بازدید از موزه‌های هنری جهان یک نگاهی بیاندازید، متوجه می‌شوید که در قرن بیست‌ویکم، در زمانی که عکس و متن و ویدئو از طریق شبکه‌های اجتماعی و از همه مهم‌تر گوگل در دسترس هستند، باز هم کسانی وجود دارند که به هنر بسی اهمیت می‌دهند و به‌دنبال بازدید از نسخه‌های اصلی آثار هنری اند. هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند خیلی راحت در گوگل نقاشی‌های مورد نظر خود را جستجو کند و آن‌ها را با کیفیت بالا ببیند، اما افرادی که به هنر علاقه دارند و به آن اهمیت می‌دهند به این جستجو و تماشای مجازی اهمیت نمی‌دهند و بازدید از آثار والای هنری را از نزدیک ترجیح می‌دهند. همین امر موجب شده که موزه‌ی لوور فرانسه سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر بازدیدکننده داشته باشد. در این نوشتار در همین راستا به معرفی بهترین موزه‌های جهان پرداخته خواهد شد.

خوشبختانه بسیاری از این موزه‌های برتر جهان جزو پربازدیدترین موزه‌های هنری جهان هم هستند. سعی من بر آن خواهد بود که در ادامه به‌هنگام معرفی هر یک از موزه‌ها رتبه‌ی آن‌ها در فهرستی که نشریه‌ی The Art Newspaper در ۷ آوریل سال ۲۰۱۹ منتشر کرده‌است را هم ذکر کنم. فهرست این نشریه شامل موزه‌هایی است که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱ میلیون بازدیدکننده داشته‌اند.

ضمناً سلیقه‌ی شخصی نگارنده‌ی این سطور در فهرستی که در ادامه می‌آید مؤثر بوده‌است.

بهترین موزه‌های جهان | موزه‌های برتر جهان

۱۴- موزه‌ی شانگهای در چین

موزه‌ی شانگهای در چین

موزه‌ی شانگهای از بهترین موزه‌های چین و جهان است. این موزه در سال ۱۹۹۶ به مکان فعلی منتقل شده و از آن زمان کار خود را به عنوان اولین موزه‌ی مدرن کلاس جهانی چین آغاز کرده است.

در این موزه اشیای مختلفی به نمایش گذاشته شده‌اند و از این رو از چندین گالری برخوردار است. گالری برنز چین باستان، گالری نقاشی چین باستان، گالری مجسمه‌ی چین باستان، گالری هنر و صنایع دستی چین باستان و گالری خوشنویسی چین باستان از گالری‌های این موزه هستند.

موزه‌ی شانگهای در فهرست نشریه‌ی The Art Newspaper رتبه‌ی سی‌ویکم را با ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار نفر بازدیدکننده ازآن خود کرده است.

آدرس: ۲۰۱ Renmin Avenue, People’s Square, Shanghai, 200003

۱۳- موزه‌ی ملی چین

موزه‌ی ملی چین

این موزه در سال ۲۰۱۷ پربازدیدترین موزه‌ی جهان بوده و در سال ۲۰۱۸ نیز رتبه‌ی دوم موزه‌های پربازدید جهان را از آنِ خود کرده. موزه‌ی ملی چین بزرگ‌ترین موزه در کل کشور چین است و در سال ۲۰۰۳ با تلفیق دو موزه افتتاح شده و کار خود را آغاز کرده است.

عناصر زیادی از فرهنگ و تاریخ و هنر چین در این موزه به نمایش درآمده‌اند. ضمناً بازسازی‌ای که این موزه در دهه‌ی نخست قرن بیست‌ویکم تجربه کرد موجب شد که حدود ۳۰ سالن بزرگ به مجموعه‌های سالن این موزه‌ی وسیع اضافه شوند. تقریباً ۱ میلیون شئ از تاریخ و هنر چین در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

آدرس: ۱۶ E Chang’an Ave, Dongcheng, China

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۴:۳۰ (دوشنبه‌ها تعطیل است)

۱۲- مؤسسه‌ی هنر شیکاگو [Art Institute of Chicago] در آمریکا

مؤسسه‌ی هنر شیکاگو

موزه‌ی هنر شیکاگو از برترین موزه‌های هنری آمریکا و یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین موزه‌ها در کل جهان است. چند تا از برترین نقاشی‌های جهان در این موزه نگهداری می‌شوند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانم به نقاشی بعدازظهر یکشنبه در جزیره‌ی گراندژات اثر ژرژ سورا و نقاشی گوتیک آمریکایی از گرانت وود اشاره داشته باشم.

مؤسسه‌ی هنر شیکاگو از قدیمی‌ترین موزه‌های هنری جهان است، چراکه در سال ۱۸۷۹ تأسیس شده و از آن زمان تا کنون با قدرت به کار خود ادامه داده‌است.

مجموعه‌ی دائمی آثار نقاشی به نمایش درآمده در این مؤسسه حدود ۳۰ هزار نقاشی هستند، اما این مؤسسه در طی سال حدود ۳۰ نمایشگاه موقت را هم میزبان می‎شود و بنابراین جز این ۳۰ هزار اثر هنری، کلی اثری هنری دیگر در طی نمایشگاه‌های موقتی که در آن برگزار می‎شوند قابل بازدید هستند.

مؤسسه‌ی هنری شیکاگو در فهرست موزه‌های پربازدید نشریه‌ی The Art Newspaper با دارا بودن ۱ میلیون و ۶۲۲ هزار نفر بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی سی‌وهشتم را از آنِ خود کرده‌است.

آدرس: ۱۱۱ S Michigan Ave, Chicago, IL 60603

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ غروب (پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها، موزه تا ۸ شب باز است)

۱۱- گالری آکادمی فلورانس [Galleria dell’Accademia] در ایتالیا

گالری آکادمی فلورانس

فلورانس در دوران رنسانس از مشهورترین و بهترین شهرهای جهان بود. نقش فلورانس در دوران رنسانس تاحدی شبیه به نقش آتن در چند قرن پیش از میلاد بود. در فلورانسِ دوران رنسانس، کلی نقاش، مجسمه‌ساز، نویسنده، فیلسوف و دانشمند زندگی می‌کردند که امروز اسم بسیاری از آن‌ها در تاریخ ماندگار شده است. داوینچی، میکل‌آنژ، بوتیچلی، کاراواجو، دوناتلو، رافائل، گالیله و ماکیاولی از جمله‌ی این افراد هستند.

به سبب شکوه هنری در دوران رنسانس در شهر فلورانس، در حال حاضر چند موزه در فلورانس وجود دارند که برترین آثار هنری مربوط به قرن‌های سیزدهم تا شانزدهم را به نمایش گذاشته‌اند. گالری آکادمی فلورانس یکی از بهترین موزه‌های فلورانس است. در این موزه به طور تخصصی روی بهترین آثار هنری فلورانس و خصوصاً مجسمه‌های میکل‌آنژ تمرکز شده. اگر اهل هنر هستید و خصوصاً به هنر رنسانس علاقه دارید گالری آکادمی فلورانس می‌تواند یکی از بهترین موزه‌هایی باشد که باید از آن‌ها بازدید کنید.

این موزه عمدتاً دومین موزه‌ی پربازدید شهر فلورانس است. در فهرست نشریه‌ی The Art Newspaper هم با دارا بودن ۱ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی سی‌وهفتم را به خود اختصاص داده است.

آدرس: ۶۰, Via Ricasoli, 58, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸:۱۵ صبح تا ۶:۵۰ غروب (به‌جز دوشنبه‌ها که تعطیل است)

۱۰- موزه‌ی آکروپولویس در یونان

موزه‌ی آکروپولویس در یونان

سیزدهمین مورد از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های جهان یک موزه‌ی عالی و با شکوه در شهر آتن در کشور یونان است. این موزه محل به‌نمایش درآمدن عناصر مربوط به دوران باشکوه یونان باستان است. عمده‌ی تمرکز این موزه روی یافته‌هایی است که در سایت باستان‌شناسی آکروپولیس به آن‌ها دست پیدا کرده‌اند. موزه‌ی آکروپولیس در سال ۲۰۰۹ افتتاح شده و از آن زمان همواره از پربازدیدترین موزه‌های جهان بوده‌است. حدود ۴ هزار عنصر از یونان باستان در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

موزه‌ی آکروپولیس در فهرست نشریه‌ی The Art Newspaper با دارا بودن ۱ میلیون و ۷۷۴ هزار بازدیدکننده رتبه‌ی سی‌وپنجم را داراست.

آدرس: Dionysiou Areopagitou 15, Athina 117 42, Greece

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

۹- موزه‌ی ونگوگ در هلند

یکی از اتاق‌های درون موزه‌ی ونگوگ

شانزدهمین موزه از فهرست ما در مورد موزه‌های برتر جهان یک موزه‌ی هنری در شهر آمستردام در میدان موزه است. این موزه به شاهکارهای ونسان ونگوگ، نقاش هلندی، اختصاص داده شده. موزه‌ی ونگوگ همواره از پربازدیدترین موزه‌های اروپا بوده و در میان موزه‌های آمستردام نیز عمدتاً از لحاظ تعداد بازدیدکننده پس از موزه‌ی ملی هلند دوم است.

نقاشی‌ها، طراحی‌ها و همچنین عناصر زندگی ونگوگ در این موزه به نمایش درآمده‌اند. قطعاً در سفر به آمستردام یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید بازدید از این موزه است. برای سفر به آمستردام می‌توانید از تور پاریس + آمستردام مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای اطلاعات بیش‌تر با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ضمناً موزه‌ی ونگوگ در فهرست آن نشریه با ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸ در رتبه‌ی بیست‌ونهم موزه‌های پربازدید جهان قرار گرفته است.

۸- موزه‌ی ‌پرادو [The Prado Museum] در اسپانیا

موزه‌های پربازدید جهان

موزه‌ی پرادو یکی دیگر از بهترین موزه‌های هنری اروپا است. این موزه در شهر مادرید واقع شده و میزبان کلی اثر هنری از قرن دوازدهم تا اوایل قرن بیستم است. گفته می‌شود  آثار هنری‌ای که در این موزه به نمایش درآمده‌اند بر اساس مجموعه‌ی سابق سلطنتی اسپانیا هستند.

حدود ۸۲۰۰ طراحی، ۷۶۰۰ نقاشی و ۱۰۰۰ مجسمه در این موزه قابل بازدید هستند. در این موزه می‌توان به بهترین آثار فرانسیس گویا، پابلو پیکاسو و کلی هنرمند اسپانیایی و غیراسپانیایی دیگر دسترسی داشت، اما بدون تردید برجسته‌ترین اثری که در این موزه قابل بازدید است نقاشی ندیمه‌ها یا لاس‌منیناس از ولاسکز است.

موزه‌ی پرادو با ۳ میلیون و ۶۷۳ هزار نفر بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی سیزدهم از پربازدیدترین موزه‌های هنری جهان را در نشریه‌ی  The Art Newspaper از آنِ خود کرده است.

۷- موزه‌ی اورسی [Musée d’Orsay] در فرانسه

موزه اورسی پاریس

موزه‌ی اورسی از بهترین موزه‌های پاریس است و در کنار رود سن واقع شده. این موزه محل نمایش آثار هنری برتر اروپا از سال ۱۸۴۸ تا سال ۱۹۱۴ است. ساختمان موزه‌ی اورسی ابتدا یک ایستگاه قطار بوده و بعدها موزه‌ی اورسی به آن منتقل شده. اکثر آثاری که در این موزه به نمایش درآمده‌اند نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی هستند و همچنین چند تا از بهترین مجسمه‌های هنری اروپا هم در یکی از طبقات این موزه به نمایش درآمده‌اند.

در سفر به پاریس حیف است که سری به این موزه نزنید و از شاهکارهای به نمایش درآمده در آن بازدید نکنید.

این موزه در فهرست نشریه‌ی روزنامه‌ی هنر، با ۳ میلیون و ۲۸۶ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی ۱۶ را داراست.

آدرس: ۱ Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, France

ساعات بازدید: هر روز از ۹:۳۰ صبح تا ۶ غروب (دوشنبه‌ها تعطیل است و پنجشنبه‌ها موزه تا نزدیک ۱۰ شب باز است)

تور پاریس + آمستردام و تور پاریس + بارسلونا از بهترین تورهای آژانس ساحل شنی برای سفر به پاریس هستند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

۶- موزه‌ی ارمیتاژ در سن‌پترزبورگ

بهترین موزه‌های جهان

موزه‌ی ارمیتاژ موزه‌ای بزرگ و قدیمی در سن‌پترزبورگِ روسیه است. این موزه دومین موزه‌ی بزرگِ هنریِ جهان و قطعاً یکی از بهترین موزه‌های جهان است. در این موزه، که بخشی از آن در کاخ زمستانی در میدان کاخ واقع شده، آثاری از بهترین نقاشان جهان از جمله ونگوگ و داوینچی و سزان و رودن و رنوار و کالو و … به نمایش درآمده‌اند.

موزه‌ی ارمیتاژ در سال ۱۷۶۴ زمانی که ملکه کاترین بزرگ یک سری نقاشی از Johann Ernst Gotzkowsky به دست آورد تأسیس شد و از سال ۱۸۵۲ تا کنون بازدید از آن برای عموم آزاد است.

در این موزه بیش از ۳ میلیون اثر هنری وجود دارند، اما همه‌ی آن‌ها با هم قابل بازدید نیستند و اکثر آن‌ها بخش بسیار کوچکی از آن‌ها را برای بازدید می‌گذارند. ضمناً شعبه‌هایی از این موزه در آمستردام و لندن هم وجود دارند و قابل بازدید اند.

موزه‌ی ارمیتاژ رتبه‌ی نهم از فهرست پربازدیدترین موزه‌های جهان را با دارا بودن ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸ ازآنِ خود کرده است.

برای بازدید از این موزه می‌توانید از تور سن‌پترزبورگ مرکز ساحل شنی استفاده کنید. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ برای رزرو تور و اطلاعات بیشتر در اختیار شماست.

آدرس: Palace Square, 2, St Petersburg, Russia, 190000

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۹ شب (دوشنبه‌ها تعطیل است)

۵- گالری ملی لندن [London’s National Gallery] در انگلیس

بهترین موزه‌های جهان

گالری ملی لندن هم یکی از بهترین موزه‌های جهان است و بی هیچ تردیدی می‌بایست نام آن در این فهرست می‌بود. این گالری در وست‌مینستر در مرکز لندن واقع شده و در سال ۱۸۲۴ تأسیس شده است. گالری ملی لندن بیش از ۲۳۰۰ نقاشی در خود دارد که اکثر قریب‌به‌اتفاق آن‌ها مربوط به اواسط قرن سیزدهم تا سال ۱۹۰۰ هستند.

به این گالری که بروید می‌توانید بسیاری از برترین نقاشی‌های جهان را ببینید، نقاشی‌هایی از داوینچی و میکل‌آنژ گرفته تا ونگوگ و سزان.

این موزه در فهرست پربازدیدترین موزه‌های هنری جهان توسط نشریه‌ی The Art Newspaper با ۵ میلیون و ۷۳۶ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی ۷ را داراست.

۴- موزه‌ی اوفیتزی [Uffizi Gallery] در ایتالیا

بهترین موزه‌های جهان

موزه‌ی اوفیتزی قطعاً یکی از بهترین موزه‌های جهان است. این موزه پربازدیدترین موزه‌ی کل فلورانس بوده و بسیاری از آثار هنری مربوط به رنسانس را در خود دارد. آثاری از کاراواجو، بوتیچلی، دوناتلو، میکل‌آنژ، داوینچی، رافائل و کلی هنرمند مربوط به دوران رنسانس در سالن‌های چندگانه‌ی این موزه به نمایش درآمده‌اند. ساختمان موزه هم بسیار زیباست و خلاصه آن که بازدید از این موزه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در طی سفر به فلورانس انجام دهید.

ساختمان موزه ساختمانی است که در سال ۱۵۶۰ ساخته شده و از معماری‌ای فوق‌العاده برخوردار است. سالن‌های موزه هم اکثراً وضعیتی عالی دارند و معماری و رنگ‌آمیزی آن‌ها بسیار خوب است.

این موزه در فهرست The Art Newspaper رتبه‌ی ۲۷ را با ۲ میلیون و ۲۳۱ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸ داراست.

آدرس: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۸:۱۵ صبح تا ۶:۵۰ غروب (دوشنبه‌ها تعطیل است)

۳- موزه‌ی بریتانیا در انگلیس

بهترین موزه‌های جهان

بی هیچ تردیدی موزه‌ی بریتانیا از بهترین موزه‌های جهان است. این موزه یک موزه‌ی شیک و غنی در لندن است و حدود ۷ میلیون عنصر در آن نگهداری می‎شوند. این عناصر، شامل عناصری از فرهنگ و تاریخ سرزمین‌های مختلف جهان است. از بخش‌های مختلف موزه می‌توان به بخش مصر باستان، بخش ایران باستان، بخش هنری، بخش یونان و روم، بخش آسیای غربی و بخش آثار پیش از تاریخ اشاره داشت.

ضمناً برای بازدید از این موزه نیاز به خرید بلیط نیست، چراکه بازدید از موزه کاملاً رایگان است.

این موزه در فهرست نشریه‌ی آرت نیوزپیپر، رتبه‌ی ششم را با ۵ میلیون و ۸۲۰ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸ داراست.

آدرس: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, United Kingdom

ساعات بازدید: از ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر

۲- موزه‌ی متروپولیتن نیویورک

بهترین موزه‌های جهان

دومین موزه از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های دنیا موزه‌ی متروپولیتن نیویورک در کشور آمریکا است. این موزه در بخش منهتن در نزدیکی خیابان پنجم، از مشهورترین خیابان‌های نیویورک، واقع شده و  تأسیس آن به سال ۱۸۷۲ برمی‌گردد.

این موزه، بزرگ‌ترین موزه‌ی هنری در کل ایالات متحده است. مجموعه‌ی دائمی آن بیش از ۳ میلیون اثر از هنر کشورها و سرزمین‌ها و فرهنگ‌ها و تاریخ‌های مختلف را شامل می‌شود که در این میان آثاری از تمدن ایران هم به چشم می‌خورند. این موزه به سه ساختمان تقسیم شده که ساختمان اصلی در همان خیابان پنجم منهتن قرار دارد و دو ساختمان دیگر هم در محله‌های دیگر این بخش از نیویورک قرار گرفته‌اند. برای بررسی تعداد بازدیدکنندگان از این موزه، بازدیدکنندگان هر سه موزه را با هم جمع می‌زنند.

در فهرست نشریه‌ی آرت نیوزپیپر، موزه‌ی متروپولیتن یا کلانشهر نیویورک با ۶ میلیون و ۶۵۴ هزار بازدیدکننده، رتبه‌ی سوم را از آنِ خود کرده است.

آدرس: ۱۰۰۰ ۵th Ave, New York, NY 10028

ساعات بازدید: هر روز از ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر (موزه جمعه‌ها و شنبه‌ها تا ۹ شب باز است)

۱- موزه‌ی لوور

پاریس در سه روز

و اما بهترین موزه‌ی جهان. موزه‌ی لوور در چند سال اخیر با توجه به تعداد بازدیدکننده‌هایی که داشته نشان داده محبوب‌ترین موزه‌ی جهان است. این موزه با دارا بودن گنجینه‌ای گرانبها از ۳۸ هزار عنصر هنری از پیشاتاریخ تا زمان حاضر مکانی عالی برای دوستداران هنر است. مساحت ۷۲ هزار متر مربعی این موزه موجب شده که لوور بزرگ‌ترین موزه‌ی هنری کل جهان باشد. موزه‌ی لوور هم چندین بخش مجزا دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانم به بخش هنر اسلامی، هنر باستانی خاور نزدیک، مجسمه‌سازی، هنرهای تزئینی و آثار باستانی اشاره داشته باشم.

چند تا از بهترین نقاشی‌ها و مجسمه‌های جهان هم در این موزه نگهداری می‎شوند که قطعاً شاهکارترینِ آن‌ها مونالیزا از داوینچی است.

بهترین موزه‌های جهان

 

ساختمانی هم که موزه در آن واقع شده یکی از زیباترین ساختمان‌های پاریس است. این ساختمان در ابتدا برای موزه‌ی لوور ساخته نشده بلکه یک کاخ است که در قرن‌های دوازدهم و سیزدهم به‌مثابه‌ی قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفته و بعدها در قرن شانزدهم به محل اقامت شاه فرانسه مبدل گردیده است. مدتی بعد این مکان به دستور لویی چهاردهم به مکانی برای نمایش مجموعه‌ی سلطنتی تبدیل می‌شود و رفته‌رفته راه برای تبدیل این مکان به موزه باز می‌شود. در سال ۱۷۹۳، در بحبوحه‌ی انقلاب فرانسه، این ساختمان به موزه‌ی لوور تبدیل می‎شود و بیش از ۵۰۰ اثر هنری در آن به نمایش درمی‌آیند.

موزه‌ی لوور در فهرست نشریه‌ی آرت نیوزپیپر با دارا بودن ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رتبه‌ی نخست را از آنِ خود کرده است.

سخن آخر

با هم نگاهی به ۱۴ تا از بهترین موزه‌های جهان داشتیم. قطعاً موزه‌های زیادی بودند که می‌شد نام‌شان در این فهرست باشد، اما نوشتاری اینترنتی محدودیت‌های خود را دارد. اگر فکر می‌کنید جای یک یا چند موزه در این فهرست خالی است، لطفاً آن یا آن‌ها را با ما از طریق قسمت نظرات در میان بگذارید.

1 پاسخ

ارسال پاسخ