معرفی ۸ تا از بهترین موزه‌های فلورانس

از سری مطالب مربوط به معرفی موزه‌ها تا کنون به معرفی بهترین موزه‌های پاریس و بهترین موزه‌های آمستردام پرداخته‌ایم و اکنون نوبت به معرفی بهترین موزه‌های یکی از هنری‌ترین شهرهای جهان یعنی فلورانس رسیده است. در فلورانس موزه‌های زیادی وجود دارند و باید هم وجود داشته باشند. شهری که در دوران رنسانس از لحاظ علم و هنر و سیاست در کل جهان سرآمد بود و چند تا از بهترین نقاشان تاریخ را تحویل تاریخ داد قطعاً باید از موزه‌های زیادی برخوردار باشد. به همراه یکدیگر در ادامه مروری بر ۸ تا از بهترین موزه‌های فلورانس خواهیم داشت. سعی بر آن خواهد بود که محبوب‌ترین موزه‌های این شهر معرفی شوند. ضمناً برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد شهر فلورانس می‌توانید روی لینک کلیک کنید: شهر فلورانس در ایتالیا.

بهترین موزه‌های فلورانس | موزه‌های برتر فلورانس ایتالیا

فلورانس در دوران رنسانس مهم‌ترین شهر اروپا بود. این شهر در آن زمان محل زندگی برخی از بزرگ‌ترین هنرمندان تاریخ از جمله میکل آنژ، داوینچی، رافائل، بوتیچلی، دوناتلو و کلی دیگر بود و اصلاً رنسانس، آن جریان نوگرایی‌ای که در قرون پانزدهم و شانزدهم صورت گرفت و راه را برای آغاز مدرنیته هموار کرد از دل همین فلورانس برآمد. بسیاری از برجسته‌ترین آثار هنری تاریخ بشریت مربوط به همین دوران رنسانس و خصوصاً شهر فلورانس هستند و خوشبختانه اکثر آن‌ها در موزه‌های متعدد فلورانس قابل بازدید اند، موزه‌هایی که در ادامه به معرفی بهترین‌های آن‌ها خواهم پرداخت.

در نظر داشته باشید که ترتیب موزه‌هایی که در ادامه می‌آیند به صورت بدتری یا بهتری نیست بلکه این ترتیب کاملاً تصادفی است:

۱- Uffizi Gallery

بهترین موزه‌های فلورانس

می‌توان Uffizi را معروف‌ترین موزه‌ی فلورانس معرفی کرد. این موزه البته محبوب‌ترین موزه‌ی فلورانس هم هست. مثلاً در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲ میلیون بازدیدکننده داشت. موزه‌ی اوفیتزی موزه‌ای است که نه در چند سال اخیر بلکه نزدیک به دو سده است که به عنوان موزه فعالیت می‌کند و در طی زندگی‌اش میلیون‌ها نفر از آن بازدید کرده‌اند.

Uffizi Gallery

در دوران پسارنسانس، پس از آن که خاندان حاکم مدیچی مردند، مجموعه‌های هنری آن‌ها که در خانه‌شان بودند به فلورانس اهدا شدند و از همان قرن شانزدهم پس از گردآوری آن‌ها در یک گالری، اوفتیزی کار خود را آغاز کرد. البته آغاز کار رسمی این گالری در سال ۱۷۶۵ اتفاق افتاد و درست ۱۰۰ سال بعد، یعنی در سال ۱۸۶۵، بود که اوفتیزی رسماً به موزه تبدیل شد و از آن زمان تا کنون این موزه در نزدیکی منطقه‌ی تاریخی فلورانس درب‌های‌اش به روی بازدیدکنندگان باز بوده‌اند.

در این موزه بهترین نقاشی‌ها و مجسمه‌ها و در کل آثار هنری بهترین هنرمندان فلورانس در دوران رنسانس و پس از آن به نمایش گذاشته شده‌اند. هیچ فردی نیست که به هنر علاقه داشته باشد و به فلورانس سفر کند و به دیدن این موزه‌ی با ارزش نرود.

آدرس: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۸:۱۵ صبح تا ۶:۵۰ غروب، به جز دوشنبه‌ها (دوشنبه‌ها موزه تعطیل است.)

۲- Galleria dell’Accademia

بهترین موزه‌های فلورانس
Galleria dell’Accademia

میدان دومو در فلورانس یکی از معروف‌ترین میدان‌های جهان است. در این میدان کلی بنای تاریخی وجود دارند که برای بازدید از تک‌تک آن‌ها به بیش از یک روز زمان نیاز است. در نزدیکی این میدان، یک گالری هنری دیگر وجود دارد که از بهترین گالری‌های هنری کل اروپا است و قطعاً ارزش آن را دارد که گردشگران در طی سفر به فلورانس از آن بازدید کنند. Galleria dell’Accademia گالری‌ای است که همچون اوفتیزی دارای کلی اثر هنری عالی از دوران رنسانس و هنرمندان فلورانسی است. این موزه البته کوچک‌تر از اوفتیزی است اما تخصصی‌تر است و تمرکز بیش‌تری روی هنر رنسانس و خصوصاً مجسمه‌های میکل آنژ دارد.

سفر به فلورانس ایتالیا

گالری آکادمی فلورانس در سال ۲۰۱۶ پس از اوفتیزی با دارا بودن ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بازدیدکننده دومین موزه‌ی پربازدید فلورانس بود.

آدرس:  ۶۰, Via Ricasoli, 58, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: دقیقاً همانند ساعات بازدید از گالری اوفتیزی.

۳- Bargello

سفر به فلورانس ایتالیا

 Bargello که با نام Palazzo del Bargello هم شناخته می‌شود در گذشته سربازخانه و گاه زندان بوده است، اما در حال حاضر یکی از بهترین موزه‌های فلورانس ایتالیا است. این ساختمان در سال ۱۲۵۵ کار ساخت‌اش آغاز شد و در سال ۱۲۶۱ میلادی خانه‌ی والامقام‌ترین دادستان فلورانس یعنی podestà شد. بعدها در سال ۱۵۷۴ این ساختمان محل اقامت bargello، رییس پلیس حکومت مدیچی، شد و نام او روی این ساختمان باقی ماند.

بعدها مدام به عنوان دفتر پلیس و یا زندان مورد استفاده قرار گرفت تا آن که در اواخر قرن نوزدهم فرماندار توسکانی دستور داد که این ساختمان از زندان به موزه تبدیل شود و اینچنین شد که موزه‌ای به موزه‌های فلورانس اضافه شد.

گفتنی است که این ساختمان ابتدا در دوطبقه ساخته شد و بعدها در سال ۱۳۲۳، پس از آتش سوزی، یک طبقه‌ی دیگر به آن اضافه شد. در این موزه، که با عنوان موزه‌ی ملی هم شناخته می‌شود، مجسمه‌های مربوط به قرون دوازدهم تا هفدهم به نمایش گذاشته شده‌اند.

Bargello

سفرتان به فلورانس بایستی حتماً با بازدید از این موزه‌ی زیبا همراه باشد.

آدرس:  Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ۸:۱۵ صبح تا ۱:۵۰ ظهر [به‌جز شنبه‌ها]

۴- Museo dell’Opera del Duomo

موزه‌های برتر فلورانس

موزه‌ی آثار کلیسای جامع چهارمین موزه‌ی فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های فلورانس است. این موزه مربوط به آثاری است که در ارتباط با کلیسای اصلی شهر فلورانس یعنی کلیسای سانتاماریا دل‌فیوره خلق شده‌اند. به سبب گستردگی و تعدد مجسمه‌هایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند، گاه از این موزه با عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های مجسمه‌سازی در دنیا یاد می‌کنند.

چند تا از شاهکارهای بهترین مجسمه‌سازان رنسانس در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. درون خود موزه هم بسیار زیبا و باشکوه است و قطعاً از بازدید از این موزه پشیمان نخواهید شد.

خوشبختانه این موزه در نزدیکی میدان دومو در فلورانس واقع شده و بنابراین در طی سفرتان به فلورانس می‌توانید به هنگام پرسه‌زدن در این میدان تاریخی سری هم به این موزه بزنید و بدون دردسر خاصی از آن و مجسمه‌های زیبایی که درون‌اش به نمایش درآمده‌اند بازدید کنید.

آدرس: Piazza del Duomo, 9, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱:۳۰ ظهر

۵- Museo Galileo

بهترین موزه‌های فلورانس

موزه‌ی گالیله پنجمین مورد از فهرست ما در باب بهترین موزه‌های فلورانس است. این موزه که به گالیلئو گالیله دانشمند مشهور دوران رنسانس اختصاص داده شده، در جوار رودخانه‌ی آرنو و در نزدیکی گالری اوفتیزی قرار گرفته است. این موزه در ساختمانی که مربوط به قرن یازدهم میلادی است واقع شده و بنابراین بازدید از این موزه هم می‌تواند همراه با بازدید از اشیایی که درون آن به نمایش گذاشته شده‌اند باشد و هم بازدید از ساختمانی تاریخی در یکی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان.

بهترین موزه‌های فلورانس

در این موزه مجموعه‌هایی تاریخی از ابزارهای علمی به نمایش گذاشته شده‌اند. این ابزارها در گذشته در اتاق ریاضیات گالری اوفتیزی نگهداری می‎شدند و پس از آن به موزه‌ی فیزیک و تاریخ طبیعی منتقل شدند و دست‌آخر در این موزه، یعنی موزه‌ی گالیله، به نمایش درآمدند.

بازدید از این موزه هم در طی سفر به فلورانس پیشنهاد می‌شود.

آدرس: Piazza dei Giudici, 1, 50122 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۶ غروب.

۶- Plazzo Starozzi

بهترین موزه‌های فلورانس

کاخ Strozzi یکی دیگر از مکان‌هایی است که در فلورانس می‌توانند به عنوان موزه‌ای عالی بازدید شوند. کار ساخت این کاخ در سال ۱۴۸۹ برای Filippo Strozzi توسط Benedetto da Maiano آغاز شد. Filippo Strozzi از بزرگان فلورانس بود و به نوعی رقیبی برای مدیچی به شمار می‌رفت. او به دنبال آن بود که عظمت و شکوه خود را با اقامت در یک کاخ بزرگ و باشکوه نشان دهد و به همین دلیل بود که دستور ساخت این کاخ را داد. البته Strozzi دو سال پس از آغاز ساخت این کاخ یعنی در سال ۱۴۹۱ درگذشت و پس از آن که در سال ۱۵۳۸ کاخ ساخته شد، دوک مدیچی آن را در همان سال اول مصادره کرد و تا ۳۰ سال بعد کاخ را به خاندان Strozzi پس نداد.

این کاخ زیبا در حال حاضر میزبان موزه‌ها و نمایش‍گاه‌های شناور زیادی است و در اکثر روزهای سال در فلورانس رویدادهای زیادی در آن برگزار می‌شوند.

آدرس: Piazza degli Strozzi, 50123 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب (پنجشنبه‌ها تا ۱۱ شب)

۶- Palazzo Davanzati

بهترین موزه‌های فلورانس بهترین موزه‌های فلورانس

این ساختمان در قرن چهاردهم توسط خاندان ثروتمند Davizzi ساخته شد. بعدها در سال ۱۵۱۶ به Bartolini فروخته شد و پس از او نیز خاندان Davanzati در سال ۱۵۷۸ آن را خریدند و تا قرن نوزدهم در اختیارش داشتند. بعدها Elia Volpi، کسی که به آثار باستانی و آنتیک علاقه داشت، این ساختمان را خرید و در اوایل قرن بیستم یک موزه‌ی خصوصی در آن باز کرد. موزه‌ی Elia Volpi موزه‌ای شاخص نبود بلکه اشیای مختلفی در طی دوره‌های مختلف در آن به نمایش درمی‌آمدند. بعدها دولت ایتالیا این ساختمان را خرید و آن را به موزه تبدیل کرد، اما کار بازسازی ساختمان موجب شد تا در سال ۱۹۹۵ موزه تعطیل شود. بازسازی‌های موزه در سال ۲۰۰۵ به اتمام رسیدند و در این سال طبقه‌ی همکف و طبقه‌ی اول به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفتند تا آن که در سال ۲۰۱۲ تمامی طبقات ساختمان قابل استفاده شدند.

انواع چیزها در این موزه و در اتاق‌ها و سالن‌های متعدد طبقات چندگانه‌ی آن به نمایش درآمده‌اند و درون خود ساختمان هم بسیار زیباست. بازدید از این موزه در طی سفر به فلورانس کاری است که از تجربه‌اش پشیمان نمی‌شوید.

آدرس: Via Porta Rossa, 13, 50123 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: از دوشنبه تا جمعه ۸:۱۵ صبح تا ۱:۳۰ ظهر، و روز شنبه ۱:۱۵ تا ۶ غروب [یکشنبه‌ها تعطیل]

۷- Marino Marini

موزه‌ی مارینو مارینی هفتمین موزه از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های فلورانس است. مارینو مارینی مجسمه‌ساز ایتالیایی در قرن بیستم میلادی بود و آثار بسیاری را آفرید، آثاری که در زمره‌ی شاهکارهای هنری قرن بیستم جای گرفته‌اند. این آثار البته اکثرشان در موزه‌ی مارینی در شهر زادگاه‌اش، یعنی پیستویا به نمایش درآمده‌اند، اما یک موزه‌ی دیگر از آثار مارینی در فلورانس ایتالیا، که مدتی را در این شهر به سر برد، وجود دارد که شامل برخی از بهترین آثار مارینی است. موزه‌ی مارینی در فلورانس در کلیسای San Pancrazio واقع شده و ارزش آن را دارد که نیم ساعت را صرف بازدید از این موزه و آثار زیبای به نمایش‌درآمده در آن کنید.

۸- Da Vinci

بهترین موزه‌های فلورانس

موزه‌ی داوینچی نیز یکی از بهترین موزه‌های فلورانس است و واقعاً حیف است که به بازدید موزه‌های فلورانس بروید و از این موزه بازدید نکنید. داوینچی فقط نقاش نبود، بلکه در بسیاری از علوم و هنرهای دیگر هم دستی داشت و از این رو موزه‌ای که به او در شهر فلورانس اختصاص داده شده شامل عناصر مختلفی از حرفه‌ها و هنرهای او است. قطعاً بازدید از این موزه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در طی سفر به فلورانس انجام دهید.

خوشبختانه این موزه در نزدیکی میدان دومو واقع شده و بنابراین کار دشواری برای دسترسی به آن نخواهید داشت.

آدرس: Via del Castellaccio, 1r, 50121 Firenze FI, Italy

ساعات بازدید: هر روز از ۱۰ صبح تا ۶:۳۰ غروب [شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تا ۷:۳۰ غروب]

چند نکته

  • اکثر موزه‌هایی که در بالا نام بردم، خود ساختمان‌شان هم از بهترین و زیباترین ساختمان‌های شهر فلورانس است. به عنوان مثال موزه‌ی شماره‌ی سه، یعنی موزه‌ی ملی فلورانس، در قلعه‌ای قرون‌وسطایی واقع شده و قدم‌زدن در محوطه‌ی این موزه لذت‌بخش است.
  • یک موزه‌ی خوب دیگر در دانشگاه فلورانس وجود دارد که با نام موزه‌ی تاریخ طبیعی شناخته می‌شود. شاید بد نباشد از این موزه هم بازدید کنید.
  • عمده‌ی جاذبه‌های گردشگری فلورانس را، جز بناهای تاریخی‌اش، همین موزه‌ها تشکیل می‌دهند.

سخن آخر

۸ تا از بهترین موزه‌های فلورانس در این نوشتار معرفی شدند. البته که این موزه‌ها تمامی موزه‌های فلورانس نیستند. این شهر از بیش از ۲۰ موزه برخوردار است که البته ذکر نام تمامی آن‌ها از حوصله‌ی این نوشتار خارج بود، اما اگر تجربه‌ی سفر به فلورانس را دارید خوشحال خواهیم شد تجربیات‌تان از بازدید از موزه‌های فلورانس را با ما و کاربران در میان بگذارید. قسمت نظرات مخصوص شماست.

ضمناً برای سفر به فلورانس می‌توانید از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنید.

ارسال پاسخ