بهترین موزه‌های مونیخ | مکان‌هایی برای گم‌شدن در هنر اروپایی

سفر به شهرهای مدرن اروپا اگر همراه با بازدید از موزه‌های این شهرها نباشد می‌تواند سفری ناقص تلقی شود. چطور می‌توان به لندن، پاریس، مونیخ، برلین، میلان، رم و کلی شهر دیگر که هر یک در مدرنیته و پسامدرنیته نقشی اساسی ایفا کرده‌اند سفر کرد و به بازدید از موزه‌های این شهرها که محل نمایش هنر و دانش و تاریخ و فرهنگ آن شهرها و کشورها هستند نرفت؟ در ادامه‌ی بحث‌های‌مان در مورد بهترین موزه‌های شهرهای اروپا، پس از معرفی بهترین موزه‌های پاریس، بهترین موزه‌های آمستردام و بهترین موزه‌های فلورانس، این بار نوبت به معرفی بهترین موزه‌های مونیخ رسیده است. در ادامه من و شما، با هم، مروری بر ۸ تا از بهترین موزه‌های مونیخ در ایالت باواریا خواهیم داشت.

بهترین موزه‌های مونیخ

۱- موزه‌ی رزیدنس

بهترین موزه‌های مونیخ

موزه‌ی رزیدنس موزه‌ای است که هیچ نباید در طی سفر به مونیخ نادیده گرفته شود. این موزه در کاخی با نام کاخ رزیدنس قرار گرفته و هم خود کاخ بسیار دیدنی است و هم اشیایی که در موزه به نمایش درآمده‌اند. کاخ رزیدنس کاخی قدیمی است که در حال حاضر بزرگ‌ترین کاخ کل کشور آلمان به شمار می‌رود. این کاخ در گذشته محل زندگی حاکمان باواریا، یعنی خاندان ویتلسباخ، بوده و امروزه بخشی از آن به‌مثابه‌ی موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در قرن شانزدهم زمانی که آلبرت پنجم دستور داد که مجسمه‌هایی از دوران رنسانس که در ساختمان‌های مختلف نگهداری می‌شدند را در یکی از ساختمان‌های کاخ رزیدنس قرار دهند، موزه‌ی رزیدنس ایجاد شد. در این موزه افزون بر آثار هنری مربوط به رنسانس، کلی عنصر از زندگی دودمان ویتلسباخ هم به نمایش درآمده‌اند. ساختمان خود موزه هم بسیار زیباست و روی دیوارها و سقف آن به زیباترین شکل نقاشی‌های متعدد جای گرفته‌اند.

در سفر به مونیخ، همانطور که در بالا هم گفتم، سعی کنید به دیدن این کاخ و موزه‌ی درون آن بروید و لااقل یک ساعتی را صرف گردش و گشت‌وگذار در کاخ کنید. هم می‌توانید از موزه و اشیای درون آن بازدید کنید، هم از ساختمان‌های متعدد کاخ رزیدنس و هم از قسمتی از کاخ با نام Treasury، که در آن در ۱۰ سالن جواهرات شخصی خاندان ویتلسباخ به نمایش درآمده‌اند.

آدرس: Residenzstraße 1, 80333 München, Germany

۲- موزه‌ی جهان بی‌ام‌دبلیو [BMW Welt]

بهترین موزه‌های مونیخ

بی‌ام‌دبلیو از قدیمی‌ترین و البته بهترین خودروسازان جهان است و مقر آن در مونیخ قرار دارد. در نزدیکی کارخانه‌ی بی‌ام‌دبلیو یک ساختمان بسیار بزرگ و مشهور هست که با نام BMW Welt شناخته می‌شود. این ساختمان محل موزه‌ی بی‌ام‌دبلیو و همچنین محل برگزاری جشن‌ها و سمینارهای شرکت بزرگ بی‌ام‌دبلیو است. در مورد محبوبیت این ساختمان همین بس که در چند سال اخیر پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری در کل ایالت باواریا همین ساختمان BMW Welt بوده.

در این ساختمان هم می‌توان به تماشای خودروهای این خودروساز آلمانی مشغول شد و هم به خرید قطعات اصلی بی‌ام‌دبلیو پرداخت. رستوران و فروشگاه هم داخل این ساختمان هستند.

این ساختمان در نزدیکی پارک المپیک مونیخ قرار گرفته، بنابراین در طی سفرتان به مونیخ می‌توانید بازدید از این دو مکان که هر دو از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مونیخ هستند را به یک روز موکول کنید.

آدرس: Am Olympiapark 1, 80809 München, Germany

۳- موزه‌ی Alte Pinakothek

این موزه از قدیمی‌ترین موزه‌های آلمان و کل جهان است و یکی از بهترین موزه‌های هنری کل اروپا به شمار می‌رود. موزه‌ی Alte Pinakothek، به معنی Pinakothek قدیمی، اولین موزه از سری موزه‌های سه‌گانه‌ی منطقه‌ی کونستاریال در مورد هنر است. در این موزه بیش از ۸۰۰ مورد از آثار هنری یا در واقع شاهکارهای هنری قرون چهاردهم تا هجدهم به نمایش درآمده‌اند. به هنر که علاقه داشته باشید حتماً از سر زدن به این موزه و گشت‌وگذار در آن لذت خواهید برد.

آدرس: Barer Str. 27, 80333 München, Germany

ساعت بازدید: پنجشنبه تا یکشنبه: از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ غروب، دوشنبه‌ها تعطیل، و سه‌شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸:۳۰ شب.

۴- موزه‌ی Neue Pinakothek

موزه‌ی Neue Pinakothek

Alte در زبان آلمانی به معنی قدیم است و Neue برابر است با جدید، بنابراین موزه‌ی قبلی یعنی موزه‌ی پیناکوتک قدیمی و این موزه- یعنی مورد چهارم از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های مونیخ – یعنی پیناکوتک جدید. این موزه دومین ساختمان از سه‌گانه‌ی گالری‌های هنر مونیخ است و در نزدیکی موزه‌ی قبلی واقع شده. در پیناکوتیک قدیمی، آثار هنری مربوط به قرن‌های چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم به نمایش درآمده‌اند و تمرکز موزه‌ی پیناکوتک جدید روی آثار هنری قرن نوزدهم است. در قرن نوزدهم نقاشان و مجسمه‌سازان زیادی زندگی می‌کردند و خصوصاً در آلمان هم فلسفه و شعر بسیار روی بورس بودند. البته آثار هنری‌ای که در این موزه مربوط به قرن نوزدهم به نمایش درآمده‌اند منحصر به هنرمندان آلمانی نیستند بلکه آثار بسیاری از هنرمندان اروپایی در آن به نمایش درآمده‌اند.

آدرس: Barer Str. 29, 80799 München, Germany

۵- موزه‌ی Pinakothek der Moderne

بهترین موزه‌های مونیخ

موزه‌ی سوم از پیناکوتک‌های مونیخ هم از بهترین موزه‌های این شهر است و از آن موزه‌ها است که واقعاً حیف است در سفرتان به مونیخ بازدید از آن‌ها را از دست بدهید. این موزه بزرگ‌تر از دو موزه‌ی قبلی بوده و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنرهای معاصر کل جهان است. در این موزه آثار هنری مربوط به قرن بیستم و قرن بیست‌ویکم به نمایش درآمده‌اند.

این موزه، که در سال ۲۰۰۲ ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، ۴ بخش در خود دارد: یک بخش آن مربوط به مجموعه‌ی گرافیکی دولتی است که در آن بیش از ۴۰۰ هزار عنصر مربوط به طراحی و گرافیک به نمایش درآمده‌اند، یک بخش دیگر مربوط است به موزه‌ی دولتی هنرهای کاربردی، بخش سوم مربوط به موزه‌ی معماری دانشگاه دولتی مونیخ است (که بزرگ‌ترین موزه‌ی تخصصی معماری در کل آلمان است) و بخش چهارم مخصوص نمایش بهترین آثار هنری از بهترین هنرمندان قرن بیستم از جمله دالی، پیکاسو، کالو، مگریت، بیکن و کاندینسکی است.

۶- موزه‌ی ملی باواریا [Bavarian National Museum]

Bavarian National Museum

این موزه در سال ۱۸۵۵ به دستور پادشاه ماکسیمیلیان [King Maximilian] ساخته شد و میزبان کلی عنصر فرهنگی و تاریخی مربوط به ایالت باواریا است. این موزه بسیار بزرگ است و چندین سالن با موضوعات مختلف دارد. مجموعه‌ی هنری، مجموعه‌ی صنایع دستی، مجموعه‌ی تاریخی، مجموعه‌ی فرهنگی و مجموعه‌ی فولکلور از جمله سالن‌های این موزه‌ی بزرگ هستند، اما در کل به دو بخش بزرگ فولکلور و هنری تقسیم می‌شود.

بازدید از این موزه نیز می‌تواند یکی از بهترین کارهایی باشد که در طی سفر به مونیخ می‌توانید انجام دهید.

آدرس: Prinzregentenstraße 3, 80538 München, Germany

ساعات بازدید: هر روز به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ غروب

۷- موزه‌ی آلمانی [Deutsches Museum]

بهترین موزه‌های مونیخ

موزه‌ی آلمانی که با نام رسمی Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik [به معنای موزه‌ی آلمانی شاهکارهای علم و فناوری] شناخته می‌شود، هفتمین موزه از فهرست بهترین موزه‌های مونیخ مجله‌ی ساحل شنی است. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی علم و فناوری کل جهان است و از بیش از ۲۸ هزار شئ در ارتباط با ۵۰ علم مختلف برخوردار است. در سال‌های اخیر، سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از این موزه بازدید داشته‌اند که البته رقم قابل توجهی است.

موزه‌ی آلمانی در سال ۱۹۰۳ تأسیس شد و از آن زمان همواره یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان بوده. ضمناً از لحاظ مساحت بزرگ‌ترین موزه‌ی کل مونیخ است و در چند سال گذشته کنسرت‌هایی هم در آن برگزار شده‌اند.

آدرس: Museumsinsel 1, 80538 München, Germany

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۹ تا ۵ بعدازظهر (تعطیلی ندارد)

۸- موزه‌ی مصری [Egyptian Museum]

بهترین موزه‌های مونیخ

موزه‌ی مصری با نام کامل The Staatliches Museum Ägyptischer Kunst [به معنای موزه‌ی دولتی هنر مصر] یک موزه‌ی باستان‌شناسی در مونیخ است که در آن عناصری قدیمی از دوران مصر باستان، آشور، بابل و تمدن‌های مربوط به آن زمان به نمایش درآمده‌اند.

بد نیست در طی سفرتان به مونیخ سری هم به این موزه بزنید. ارزش بازدید دارد. ضمناً این موزه برای سالیان دراز در کاخ رزیدنس واقع شده بود، اما در سال ۲۰۱۳ به منطقه‌ی Kunstareal منتقل شد، همان منطقه‌ای که سه‌گانه‌ی پیناکوتک را در خود داشت.

آدرس: Gabelsbergerstraße 35, 80333 München, Germany

ساعات بازدید: هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ غروب [به جز دوشنبه‌ها]

سخن آخر

در این نوشتار با هم مروری بر ۸ تا از بهترین موزه‌های مونیخ داشتیم. البته که این ۸ مورد تمامی موزه‌های مونیخ نیستند بلکه صرفاً گلچینی از برترین موزه‌های مونیخ اند. چنان‌چه تجربه‌ی سفر به مونیخ را دارید و از موزه‌ای بازدید کرده‌اید و نام آن را در این فهرست نمی‌بینید لطف کنید از طریق قسمت نظرات موزه را به ما و کاربران معرفی کنید.

ضمناً برای سفری امن و تقریباً ارزان به مونیخ می‌توانید از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. تور ترکیبی وین، زوریخ و مونیخ از بهترین تورهای ساحل شنی برای سفر به مونیخ است. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد این تور و رزرو آن می‌توانید تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی توضیحات لازم را به شما ارائه خواهند داد و در این مورد راهنمایی‌تان خواهند کرد.

ارسال پاسخ