۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

معرفی ۱۰ تا از بهترین موزه‌های پاریس

موزه‌ی لوور پاریس پربازدیدترین موزه‌ی هنری جهان در اکثر سال‌های اخیر بوده و یکی از مشهورترین موزه‌های کل جهان است. اما پاریس صرفاً همین یک موزه را ندارد بلکه از چندین موزه‌ی عالی دیگر برخوردار است، موزه‌هایی که اکثرشان معماری ساختمان‌شان هم بسیار دلچسب است. در این نوشتار از مجله‌ی ساحل شنی به معرفی بهترین موزه‌های پاریس خواهم پرداخت و به همراه یکدیگر خواهیم دید که در شهر پاریس می‌توان از کدامین موزه‌ها بازدید کرد. اکثر این موزه‌ها هنری هستند و این خبر خوبی برای علاقه‌مندان به هنر اروپا است.

ضمناً پیش‌تر در مطلبی جداگانه به ۴۰ نکته در مورد شهر پاریس در راستای راهنمای سفر به پاریس پرداخته شده. اگر به‌دنبال سفر به پاریس هستید می‌توانید روی لینک کلیک کنید: ۴۰ نکته در مورد شهر پاریس.

همچنین تورهای خارجی مرکز ساحل شنی در اختیار شما هستند تا از طریق آن‌ها به یکی از توریستی‌ترین شهرهای اروپا یعنی پاریس سفر کنید:

بهترین موزه‌های پاریس

در نظر داشته باشید که آن‌چه که در ادامه می‌آید به ترتیب بهتری یا بدتری نیست، بلکه ترتیب موزه‌ها تصادفی است:

۱- موزه‌ی لوور [Musée du Louvre]

تور فرانسه و هلند | تور مجارستان ایتالیا فرانسه

قطعاً موزه‌ی لوور مشهورترین موزه‌ی شهر پاریس است. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی هنری جهان است و در سمت راست رودخانه‌ی سن واقع شده، در منطقه‌ی ۱ شهر پاریس. لوور مساحتی حدود ۷۲ هزار متر مربع دارد و در خود از حدود ۳۸ هزار عنصر هنری، از ماقبل تاریخ تا قرن بیست‌ویکم، برخوردار است و بنابراین بازدید از کل این موزه در یک روزِ تنها امکان‌پذیر نیست. این موزه در اکثر سال‌های اخیر پربازدیدترین موزه‌ی هنری جهان بوده و به عنوان مثال در همین سال ۲۰۱۸، یعنی همین پارسال، با دارا بودن ۱۰٫۲ میلیون نفر بازدیدکننده توانست عنوان محبوب‌ترین موزه‌ی هنری جهان را از آنِ خود کند.

بهترین موزه‌های پاریس
تصویری از محبوب‌ترین بخش موزه‌ی لوور: یعنی جایی که مونالیزای داوینچی در آن قرار دارد.

خود مکانی هم که موزه در آن قرار گرفته یک مکان تاریخی است و از لحاظ معماری هم عنصری هنری به شمار می‌رود. موزه‌ی لوور در کاخ لوور قرار گرفته و خود کاخ هم در قرن‌های دوازدهم و سیزدهم به عنوان یک قلعه استفاده می‌شده است، آن هم در دوران حکومت فیلیپ دوم. قلعه‌ی لوور، اما، در سال ۱۵۴۶ توسط فرانسیس اول گسترش یافت و از حالت قلعه‌بودن خارج شد و به محل اقامت شاه تبدیل گشت. صد و خرده‌ای سال بعد لویی چهاردهم محل اقامت شاه را از پاریس به کاخ‌های ورسای منتقل ساخت و کاخ لوور را به محلی برای نمایش مجموعه‌ی سلطنتی تبدیل ساخت و در سال ۱۶۹۲ مجسمه‌هایی از دوران روم و یونان باستان در این کاخ به نمایش گذاشته شدند؛ اما چند دهه بعد بود که در طی انقلاب فرانسه نظر بر این شد که این کاخ نباید محلی برای نشان‌دادن مجموعه‌ی سلطنتی باشد بلکه باید به موزه‌ای برای نمایش عناصر مربوط به ملت فرانسه تبدیل شود.

این‌چنین شد که در سال ۱۷۹۳، در دورانی که فرانسه تحت تبعات و تأثیرات انقلاب بود و هنوز حکومتی متمرکز در آن وجود نداشت، کاخ لوور به موزه‌ی لوور تبدیل شد و ۵۳۷ نقاشی در آن به نمایش گذاشته شدند. اما این تأسیس اولیه دیری نپایید و موزه به دلایلی از سال ۱۷۹۶ تا ۱۸۰۱ تعطیل شد، ولی بعدها با روی کار آمدن ناپلئون باری دیگر موزه بازگشایی شد و نام‌اش هم به موزه‌ی ناپلئون تغییر کرد. رفته‌رفته موزه پیشرفت کرد و گسترده شد تا آن که امروز ۳۸ هزار اثر هنری در آن به نمایش گذاشته شده‌اند.

لوور از چندین بخش مجزا برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بخش‌های آثار باستانی مصر، هنر اسلامی، آثار باستانی خاور نزدیک، دوره‌ی اتروسکی و رومی، نقاشی و طراحی، هنرهای تزئینی و مجسمه‌سازی اشاره داشت.

آدرس: Rue de Rivoli, 75001 Paris, France

موزه معمولاً از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر باز بوده و سه‌شنبه‌ها کلاً تعطیل است.

۲- موزه‌ی اورسای [Musée d’Orsay]

موزه‌ی اورسای

موزه‌ی اورسای یکی دیگر از مشهورترین و بهترین موزه‌های پاریس فرانسه است. این موزه هم موزه‌ای هنری است که در آن برخی از بهترین آثار هنری جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. به سبب وجود این موزه و موزه‌ی لوور و چند موزه‌ی هنری دیگر که در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی آن‌ها خواهم پرداخت واقعاً می‌توان گفت که پاریس از بهترین شهرهای جهان برای علاقه‌مندان به هنر است. دوستداران هنر و خصوصاً دوستداران نقاشی می‌توانند در سفری چندروزه به پاریس از کلی موزه‌ی هنری بازدید کنند و به تماشای نسخه‌های اصلی بهترین و معروف‌ترین نقاشی‌های جهان مشغول شوند.

موزه‌ی اورسای در ساحل سمت چپ رودخانه‌ی سن قرار گرفته و بین سال‌های ۱۸۹۸ و ۱۹۰۰ ساخته شده. در موزه‌ی اورسای عمدتاً بر هنر فرانسوی تمرکز شده و آثار هنری مابین سال‌های ۱۸۴۸ و ۱۹۱۴ در آن به نمایش گذاشته شده‌اند. نقاشی، مجسمه‌سازی و عکاسی از جمله هنرهایی هستند که آثارشان در این موزه قابل مشاهده اند.

ضمناً این موزه اصلی‌ترین مجموعه‌ی آثار امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی است و آثاری از گوگن، ونگوگ، مانه، رنوار، دگاس، سزان و کلی نقاش دیگر در آن قابل مشاهده اند.

موزه‌ی اورسای
نمایی از سالن اصلی موزه‌ی اورسای

موزه‌ی اورسای در سال ۲۰۱۷، حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده داشته و این نشان از آن دارد که این موزه، گرچه پایین‌تر از لوور، یکی از محبوب‌ترین موزه‌های اروپا است.

آدرس: ۱ Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, France

این موزه هر روز از ساعت ۹:۳۰ تا ۶ غروب در دسترس است و دوشنبه‌ها تعطیل است.

۳- Musée de l’Orangerie

Musée de l’Orangerie

این موزه هم از موزه‌های هنری پاریس است و در گوشه‌ی غربی باغ Tuileries، نزدیک به خیابان شانزلیزه،  در جوار میدان کنکورد، واقع شده. در این موزه عمدتاً آثار نقاشی امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی به نمایش گذاشته شده‌اند و همچنین آثاری از کلو مونه، خصوصاً نقاشی‌های نیلوفرهای آبی او، در این موزه قابل مشاهده هستند. گفته می‌شود این موزه خانه‌ی دائمی این نقاشی‌های مونه است.

بهترین موزه‌های پاریس
تصویری از آن قسمت موزه که محل نمایش نقاشی‌های دیواری کلود مونه است.

افزون بر این، آثاری از پیکاسو، مودیگلیانی، ماتیس، رنوار، سیسلی و کلی نقاش دیگر در این موزه نگهداری می‌شوند و قابل بازدید هستند. اهل هنر که باشید و به پاریس سفر کنید، قطعاً نباید بازدید از این موزه‌ی مربوط به بهترین نقاشی‌های سده‌ی نوزدهم و بیستم را مغفول بدارید.

آدرس: Jardin Tuileries, 75001 Paris, France

موزه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر باز است و روزهای سه‌شنبه تعطیل است.

۴- موزه‌ی رودن [Musée Rodin]

Musée Rodin

آن‌هنگام که آگوست رودن، هنرمند مشهور فرانسوی، در سال ۱۹۱۷، درگذشت عیان شد که او پیش‌تر آثار خود را به دولت فرانسه بخشیده، مشروط بر این که آثارش در موزه به نمایش گذاشته شوند. چنین نیز شد و در سال ۱۹۱۹ موزه‌ی رودن، اختصاص‌یافته به این هنرمند، افتتاح گردید. این موزه دو بخش دارد: یکی درون ساختمان و دیگری حیاط و فضای سبز اطراف ساختمان. خود این حیاط دارای دو تا از مجسمه‌های مشهور رودن است: یکی مجسمه‌ی بالزاک و دیگری مجسمه‌ی مشهور متفکر [= The Thinker].

در درون موزه هم حدود ۶۶۰۰ مجسمه، ۸۰۰۰ نقاشی، ۸۰۰۰ عکس قدیمی و ۷۰۰۰ شئ هنری گوناگون وجود دارند و قابل بازدید هستند. علاقه‌مندان به نقاشی و مجسمه‌سازی قطعاً از بازدید از این موزه لذت خواهند برد، خصوصاً اگر بهترین آثار رودن از جمله متفکر، دروازه‌های جهنم، بوسه و … را ببینند.

آدرس: ۷۷ Rue de Varenne, 75007 Paris, France

موزه هر روز از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر، به جز دوشنبه‌ها، باز است.

۵- موزه‌ی کلونی [Musée de Cluny]

بهترین موزه‌های پاریس

این موزه هم یکی از بهترین موزه‌های پاریس است و ارزش بازدید دارد. این موزه در محله‌ی لاتین، در جنوب بلوار سنت‌ژرمن، بین بلوار سن‌میشل و سن‌ژاک واقع شده. درون موزه عمدتاً به هنر قرون‌وسطی اختصاص داده شده و ساختمان‌اش هم ساختمانی است که از همان دوران به یادگار مانده. گفته می‌شود در سال ۱۸۴۹، زمانی که هرمان ملویل به پاریس سفر کرد و در هتل کلونی اقامت گزید، تخیل‌اش به شدت برانگیخته شد و این‌گونه شد که بسیاری از قسمت‌های فصل ۴۱ موبی‌دیک، شاهکار ملویل، به ساختار ساختمان کلونی اختصاص داده شد.

قطعاً همچون موزه‌هایی که در بالا نام بردم این موزه نیز می‌تواند برای علاقه‌مندان به هنر، و خصوصاً هنر سده‌های میانه، یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازدید باشد.

آدرس:  ۲۸ Rue du Sommerard, 75005 Paris, France

موزه هر روز از ساعت ۹:۱۵ تا ۵:۴۵ باز است، به جز سه‌شنبه‌ها که کلاً تعطیل است.

۶- موزه‌ی ژاکمارت – آندره [Musée Jacquemart-André]

Musée Jacquemart-André

موزه‌ی ژاکمارت-آندره یک موزه‌ی خصوصی در منطقه‌ی هشتم پاریس است، موزه‌ای که با تلاش‌های ادوارد آندره و نلی ژاکمارت در جمع‌آوری آثار هنری اروپا و خصوصاً ایتالیا بنیان نهاده شد. در این موزه بسیاری از نقاشی‌ها و سایر آثار هنری ایتالیا، از جمله آثار میکل‌آنژ و بوتیچلی و دوناتلو، به نمایش گذاشته شده‌اند.

در سفر به پاریس بد نیست به این موزه هم سری بزنید و مشغول بازدید بخش‌های پنج‌گانه‌ی آن شوید.

بهترین موزه‌های پاریس
تصویری از یکی از بخش‌های موزه

آدرس: ۱۵۸ Boulevard Haussmann, 75008 Paris, France

این موزه هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر قابل بازدید است. روز تعطیل ندارد اما ممکن است دوشنبه‌ها رأس ساعت ۱۰ باز نباشد و یا آن که زودتر از هر روز تعطیل شود.

۷- Musée du quai Branly

Musée du quai Branly

هفتمین موزه از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های پاریس موزه‌ی du quai Branly است. این موزه در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد و بنابراین می‌توان از آن با عنوان جدیدترین موزه‌ی پاریس نام برد. این موزه محل نمایش آثار بومی، محلی، طبیعی و تاریخی ۴ قاره‌ی آمریکا، اقیانوسیه، آسیا و آفریقا است و از بیش از ۱ میلیون شئ در ارتباط با این ۴ قاره برخوردار است. ضمناً این موزه هم از پربازدیدترین موزه‌های کل فرانسه و حتی اروپا است، به طوری که در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱٫۱ میلیون بازدیدکننده داشت.

این موزه‌ی ۷ طبقه در ساختمانی زیبا و عالی در چندقدمی برج ایفل قرار گرفته است و قطعاً ارزش بازدید دارد.

آدرس: ۳۷ Quai Branly, 75007 Paris, France

۸- موزه‌ی هنرهای تزئینی [Musée des Arts Décoratifs]

بهترین موزه‌های پاریس

موزه‌ی هنرهای تزئینی پاریس یکی دیگر از بهترین موزه‌های پاریس است. این موزه در نزدیکی لوور و باغ Tuileries قرار گرفته و شامل عناصر هنرهای تزئینی و دکوراتیو از قرون وسطی تا قرن بیستم است. در این موزه هزاران عنصر هنری به نمایش گذاشته شده‌اند و خود ساختمان نیز، چنان‌که می‌بینید، بسیار زیباست. به نظرم این موزه هم ارزش بازدید دارد و قطعاً علاقه‌مندان به هنر از وقت‌گذاشتن برای بازدید از این موزه پشیمان نخواهند شد.

آدرس: ۱۰۷ Rue de Rivoli, 75001 Paris, France

موزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۶ عصر هر روز، به جز دوشنبه‌ها که تعطیل است، باز است.

۹- موزه‌ی هنرها و صنایع دستی [Musée des Arts et Métiers]

موزه‌ی هنرها و صنایع دستی پاریس

نهمین مورد از فهرست ما در مورد بهترین موزه‌های پاریس موزه‌ی هنرها و صنایع دستی این شهر است. این موزه از آن موزه‌هایی است که ساختمان‌شان نیز در زمره‌ی آثار تاریخی قرار دارد. چنان‌که در تصویر مشخص است ساختمان این موزه ساختمانی است مربوط به قرون وسطی و خود به تنهایی می‌توانست یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس باشد، اما درون ساختمان زیباتر و جذاب‌تراز بیرون آن است. درون موزه هزاران شئ به نمایش گذاشته شده‌اند که ارزش بازدید دارند.

آدرس: ۶۰ Rue Réaumur, 75003 Paris, France

این موزه هر روز از ۱۰ صبح تا ۶ عصر قابل بازدید است. دوشنبه‌ها تعطیل است.

۱۰- موزه‌ی Guimet

بهترین موزه‌های پاریس

Émile Étienne Guimet در قرن نوزدهم به آسیا سفر کرد و در طی سفرش به این قاره مجموعه‌ای از آثار هنری و فرهنگی این قاره را گرد آورد و با خود به فرانسه برد و موزه‌ی Guimet، که در حال حاضر بزرگ‌ترین موزه‌ی هنرهای آسیایی در خارج از آسیا است، را بنیان نهاد. این موزه در سال ۱۸۸۹ افتتاح شد و شامل آثار هنری ژاپن، چین، هند، پاکستان و برخی آثار دیگر مربوط به سایر کشورهای آسیایی است.

آدرس: ۶ Place d’Iéna, 75116 Paris, Franc

موزه هر روز از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، به جز سه‌شنبه‌ها، قابل بازدید است.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر ۱۰ تا از بهترین موزه‌های پاریس داشتیم. دیدیم که اکثر این موزه‌ها هنری هستند و بنابراین این یک خبر خوب برای دوستداران هنر است. اگر تجربه‌ی سفر به پاریس را دارید و موزه‌ای دیگر می‌شناسید که لیاقت قرار گرفتن در میان بهترین موزه‌های پاریس را دارد لطفاً از طریق قسمت نظرات این موزه را به ما و کاربران معرفی کنید تا این نوشتار کامل‌تر شود.

ضمناً از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی می‌توانید برای سفر به پاریس استفاده کنید. برای کسب اطلاعات کامل در مورد تورهای مربوط به پاریس و رزرو تورها با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

2 × 3 =