۱۰ تا از بهترین کلیساهای ایتالیا | شاهکارهای معماری اروپا

منظورم از بهترین کلیساهای ایتالیا کلیساهایی است که از لحاظ معماری در وضعیتی عالی قرار دارند و همچنین قدمتی بسیار دارند. این کلیساها افزون بر آن که مکان‌هایی برای عبادت مسیحیان هستند، هر یک به‌مثابه‌ی یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا شناخته می‌شوند. با هم در ادامه‌ی این نوشتار مروری بر ۱۰ تا از بهترین کلیساهای ایتالیا خواهیم داشت. این کلیساها همه در یک شهر نیستند، یکی در میلان است، یکی در رم، یکی در فلورانس و به همین ترتیب.

قبل از آن که به معرفی این کلیساها بپردازم این نکته را باید با شما در میان بگذارم که درصورتی‌که خواهان سفر به ایتالیا هستید می‌توانید از تورهای خارجی آژانس ساحل شنی استفاده کنید. تور ایتالیا مرکز ساحل شنی گزینه‌ای عالی برای سفری امن و کم‌هزینه به ایتالیا است. همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اخذ وقت سفارت ایتالیا و یا اخذ ویزای شینگن ایتالیا روی خدمات ساحل شنی حساب کنید. برای اطلاعات بیش‌تر در مورد هر یک از این خدمات، با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

۱۰- کلیسای جامع پارما

کلیسای جامع پارما

کلیسای جامع پارما کلیسایی است که در قرن دوازدهم ساخته شده و معماری‌ای بسیار زیبا دارد. معماری بیرونی این کلیسا از عناصر زیبایی متعددی برخوردار است، اما درون این کلیسا هم بسیار زیباست و خصوصاً نقاشی‌های سقف آن از جلوه‌ای عالی برخوردار اند. به‌تازگی هم این نقاشی‌ها ترمیم شده‌اند و زیبایی‌شان بیش از پیش جلوه‌گر شده. ضمناً نقاشی قدیمی روی گنبد این کلیسا که توسط Antonio da Correggio کشیده شده از مشهورترین المان‌های این کلیسا است.

کلیسای جامع پارما در قرن یازدهم کار ساخت‌اش آغاز شده و در حال حاضر پس از ده قرن هنوز محل اسقف اعظم پارما است.

آدرس: Piazza Duomo, 43121 Parma PR, Italy

۹- کلیسای St. Agatha در کاتانیا

بهترین کلیساهای ایتالیا

کلیسای جامع سنت‌آگاتا [ساخته‌شده در قرن یازدهم میلادی] باوجودی‌که در طی دوران زندگی‌اش بارها حوادث مختلف، از آتش‌سوزی تا در معرض فواره‌های آتش‌فشان قرار گرفتن، را تجربه کرده هنوز هم از خیره‌کننده‌ترین کلیساهای سیسیل در ایتالیا است. این کلیسا از ساختمانی زیبا با معماری باروک برخوردار است و در حال حاضر محل اسقف اعظم کاتانیا است. این کلیسا یک برج ناقوس دارد که گفته می‌شود زمان ساخت آن به سال ۱۳۸۷ میلادی برمی‌گردد و از لحاظ بزرگی پس از ناقوس کلیسای سنت‌پیتر واتیکان و کلیسای جامع میلان رتبه‌ی سوم را در اختیار دارد.

افزون بر آن که معماری خارجی این کلیسا چشم‌گیر است، درون کلیسا هم وضعیتی عالی از لحاظ معماری دارد. سقف طاق‌دار این کلیسا مرتفع است و بر روی دیوارهای‎اش هم نقاشی‌هایی از قرن هفدهم دیده می‌شوند. ضمناً از طریق منبت‌کاری‌هایی نفیس، صحنه‌هایی از زندگی سنت‌آگاتا به نمایش درآمده‌اند.

آدرس: Via Vittorio Emanuele II, 163, 95131 Catania CT, Italy

۸- کلیسای St. Andrew در آمالفی

بهترین کلیساهای ایتالیا

آمالفی در استان سالرنو و در ناحیه‌ی کامپانیا واقع است و سواحلی بسیار معروف دارد. در نزدیکی ساحل، و در مرکز شهر، بر بالای پلکان، یک کلیسای زیبا با نام کلیسای سنت‌آندره وجود دارد که بسیار مشهور است. نمای این کلیسا عربی-سیسیلی است و المان‌های معماری آن تا حد زیادی شکل‌وشمایل قرون‌وسطایی‌شان را حفظ کرده‌اند. فضای داخلی این کلیسا هم باروک بوده و از نقاشی‌های مذهبی مربوط به قرن هجدهم برخوردار است. اکثر نقاشی‌های داخل کلیسا، صحنه‌هایی از زندگی سنت‌آندره را به نمایش گذاشته‌اند.

آدرس: Piazza Duomo, 84011 Amalfi SA, Italy

۷- کلیسای ORVIETO در ارویتو

بهترین کلیساهای ایتالیا

این کلیسا در شهر ارویتو در ناحیه‌ی اومبریا قرار دارد. این کلیسا از زیباترین کلیساهای اروپا است و معماری ساختمان آن گوتیک است. همواره از آن به عنوان یکی از بهترین ساختمان‌های گوتیک در کل اروپا یاد می‎شود. درب‌های بزرگ برنز، تندیس‌های تزئینی زیبا در بیرون و درون کلیسا، نقاشی‌های بزرگ و قرون‌وسطایی در داخل کلیسا و نقاشی‌هایی در نمای بیرونی این کلیسا از جمله شاخص‌ترین عناصر معماری این کلیسا هستند.

این کلیسا در اواخر قرن سیزدهم ساخته شده و هنوز هم فعال است.

آدرس: Piazza del Duomo, 26, 05018 Orvieto TR, Italy

۶- کلیسای San Marco در ونیز

بهترین کلیساهای ایتالیا

باسیلیکای سن‌مارکو در ونیز در ناحیه‌ی ونتوی ایتالیا واقع است. معماری این ساختمان ترکیبی از معماری بیزانس و غربی است و یکی از جاذبه‌های گردشگری ونیز به شمار می‌رود. این کلیسا هم بسیار زیباست و قطعاً ارزش بازدید در طی سفر به ونیز را دارد. ورود به این کلیسا رایگان است، اما بازدید از برخی از قسمت‌های آن رایگان نیست.

آدرس: Piazza San Marco, 328, 30100 Venezia VE, Italy

۵- کلیسای Pisa در پیزا

بهترین کلیساهای ایتالیا

کم‌تر کسی است که عکسی از برج پیزا ندیده باشد، اما از میان افراد بسیاری که برج پیزا را می‌شناسند و آن را دیده‌اند، عده‌ی اندکی وجود دارند که می‌دانند در نزدیکی این برج یک کلیسای زیبا با نام کلیسای پیزا وجود دارد. این کلیسا یک کلیسای جامع رومی در قرون وسطی است و به مریم مقدس اختصاص داده شده است. این کلیسا از شاخص‌ترین نمونه‌های معماری رومی است و در حال حاضر محل اسقف اعظم پیزا است.

آدرس: Piazza del Duomo, 56126 Pisa PI, Italy

۴- کلیسای جامع سیه‌نا

بهترین کلیساهای ایتالیا

کلیسای جامع سیه‌نا از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک در میان کلیساهای ایتالیا است. در معماری بیرونی این کلیسا مجسمه‌هایی بسیار به چشم می‌خورند و در درون هم نقاشی‌هایی عالی بر روی دیوارها و سقف قابل مشاهده اند. آثاری از میکل‌آنژ، دوناتلو و پیزانو درون این کلیسا قابل مشاهده هستند. کلیسای سیه‌نا – به‌مثابه‌ی یکی از بهترین کلیساهای ایتالیا – در قرن سیزدهم ساخته شده و در دوران رنسانس بسیاری از هنرمندان رنسانس ایتالیا روی آن کار کرده‌اند و از همین روست که برخی از آثار برتر هنرمندان برتر رنسانس از جمله میکل‌آنژ و دوناتلو در این کلیسا به نمایش درآمده‌اند.

آدرس: Piazza del Duomo, 8, 53100 Siena SI, Italy

۳- کلیسای سانتاماریا دل‌فیوره در فلورانس

بهترین کلیساهای ایتالیا

کلیسای سانتا ماریا دل‌فیوره یا کلیسای جامع فلورانس نه‌تنها از بهترین کلیساهای ایتالیا است بلکه از مشهورترین کلیساهای کل جهان به شمار می‌رود. گنبد بزرگ این کلیسا و رنگ آن که هماهنگ با رنگ سقف بسیاری از بناهای اطراف این کلیسا است شاخص‌ترین عناصر این کلیسا هستند.

این امکان فراهم است که با ورود به این کلیسا به بالای گنبد بروید و نمایی عالی از کلیت فلورانس داشته باشید. ضمناً این کلیسا در میدانی واقع شده که نام‌اش را از این کلیسا می‌گیرد و از آن به عنوان منطقه‌ی تاریخی فلورانس هم یاد می‎شود. فلورانس در دوران رنسانس دورانی عالی داشت و بسیاری از بناهای عالی این شهر در آن زمان در اطراف همین منطقه‌ی تاریخی قرار گرفته‌اند و بنابراین به بازدید این کلیسا که بروید می‌توانید به کلی بنای تاریخی دیگر هم دسترسی داشته باشید.

کار ساخت کلیسا در سال ۱۲۹۶ آغاز شد و حدود ۱۵۰ سال بعد، در سال ۱۴۳۶، به پایان رسید.

آدرس: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, Italy

۲- کلیسای جامع سنت‌پیتر در واتیکان

کلیسای سنت پیتر واتیکان

البته که واتیکان یک کشور کوچک در ایتالیا است و بنابراین می‌توان گفت که این کلیسا یکی از کلیساهای ایتالیا نیست، اما به هر حال کم‌تر کسی است که به ایتالیا و شهر رم سفر کند و به فکر بازدید از این کلیسا نیافتد. کلیسای سنت‌پیتر محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، است و از زیباترین کلیساهای کل جهان به شمار می‌رود. هم معماری بیرونی و هم معماری درونی این کلیسا بسیار زیبا و چشم‌نواز اند و خصوصاً در درون کلیسا نقاشی‌های زیادی از برترین هنرمندهای ایتالیایی رنسانس از جمله میکل‌آنژ به چشم می‌خورند. حتی خود میکل‌آنژ در طراحی این کلیسا هم نقش داشته‌است.

همچون کلیسای سانتاماریا دل‌فیوره که میدانی در اطراف خود با همین نام داشت، در اطراف کلیسای سنت‌پیتر هم میدانی بزرگ با نام میدان سنت‌پیتر وجود دارد که ستون‌های اطراف آن شهرتی جهانی دارند.

از بالا که به کلیسای سنت پیتر و عناصر اطراف آن نگاه کنید، آن را به‌مانند یک کلید می‌بینید که گفته می‎شود این کلید نمادی از کلید بهشت است.

این کلیسا محل دفن پیتر مقدس، اولین پاپ کاتولیک، است و بعد از او هم چندین پاپ دیگر در همین کلیسا دفن شده‌اند.

آدرس: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatican City

۱- کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان، کلیسایی است که بیش از هر چیز این مورد در ارتباط با آن مشهور است که ساخت آن حدود ۶۰۰ سال به طول انجامیده. این کلیسا بزرگ‌ترین کلیسای کل ایتالیا [اگر کلیسای سنت‌پیتر واتیکان را نادیده بگیریم] و سومین کلیسای بزرگ کل اروپا است. در جلوه‌ی بیرونی آن چندین مجسمه به بهترین شکل جای داده‌اند و از شاخص‌ترین عناصر معماری این کلیسا هستند. رنگ سفید آن و پنجره‌های کوچکی که در نمای بیرونی آن به چشم می‌خورند در کنار ستون‌های متعدد همه موجب زیبا شدن این کلیسای کاتولیک در شهر میلان ایتالیا شده‌اند.

در اطراف این کلیسا هم یک میدان بزرگ با نام میدان کلیسا قرار دارد که یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا به شمار می‌رود. در هر روز از هفته که به این میدان بروید می‌توانید جنب‌وجوش گردشگران بسیاری را در این میدان ببینید. چندین ساختمان مهم و تاریخی هم در این میدان قرار دارند. اطلاعات بیش‌تر در این زمینه را می‌توانید از طریق مطالعه‌ی مقاله‌ی میدان دومو در میلان دریافت کنید.

سخن پایانی

قطعاً کلیساهای دیگری هم در ایتالیا هستند که می‎شد نام‌شان در این فهرست باشد. اگر کلیسایی را می‎شناسید که فکر می‌کنید باید نام آن در این فهرست می‌بود لطفاً از طریق قسمت نظرات آن را به ما و کاربران معرفی کنید.

ضمناً برای بازدید از بهترین کلیساهای ایتالیا این امکان را دارید که از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر از تور ایتالیا و رزرو این تور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

در آخر از شما دعوت می‌کنم برای آشنایی با بهترین کلیساهای رم روی لینک کلیک کنید.

منابع: wondermondo | cntraveler | tripsavvy

ارسال پاسخ

دو × چهار =