تاثیر ویروس کرونا به روی صنعت هوانوردی

ویروس کرونا یا کووید ۱۹ با سرعت بسیار بالایی انتقال می‌یابد و این فرودگاه‌ها و پروازها و به طور کل سفر بوده که این ویروس را از مقصدی به مقصد دیگر منتقل کرده است. حالا امروزه آسمان‌ها بیش از پیش خلوت هستند. بسیاری از پروازها کنسل شدند، فرودگاه‌ها پروازهای خارجی را قبول نمی‌کنند و به نوعی می‌توان گفت صنعت هوانوردی بیش از هر چیزی تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است. در حالیکه مردم در گوشه وکنار جهان به فکر تهیه خورد و خوراک برای ماندن در خانه هستند، کمتر کسی به قیمت بلیت هواپیما و سفر فکر می‌کند. در این مطلب به تاثیر ویروس کرونا به روی صنعت هوایی و فعالیت فرودگاه‌ها خواهیم پرداخت.

کاهش درخواست سفر: ایرلاین‌ها چه تصمیماتی گرفته‌اند؟

ترس از اینکه یک نفر در پرواز بیمار باشد و بتواند سایرین را بیمار کند بسیاری را از سفر باز می‌دارد. این امر موجب کاهش درخواست سفر شده است. این در حالیست که چندی پیش لیستی از برترین ایرلاین‌های جهان معرفی شد که بهداشت در آن امتیاز بالایی داشت. اما بهداشت هواپیما تا چه حد می‌تواند سلامت مسافران را تضمین کند؟ در این راستا هواپیمایی امارات ویدیویی را منتشر کرده که به کابین‌های هواپیماهایش اشاره دارد. در این ویدیو به این نکته اشاره می‌شود که هواپیماهای امارات «فیلترهای هوای پیشرفته HEPA دارند که ۹۹٫۹۷% ویروس‌ها را از بین می‌برد.»

فیلتر هپا از تجهیزات پیشرفته تصفیه هوا است که به نوعی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی محسوب می‌شود.

در همین راستا، خطوط هوایی آلاسکا نیز یک ویدیو در یوتیوب منتشر کرده که در آن نایب رییس شرکت توضیح می‌دهد که هوای داخل کابین مسافران از بالای سرشان وارد شده و از زیر پایشان خارج می‌شود. در این ویدیو به این نکته اشاره می‌شود که هوای داخل کابین هر سه دقیقه کاملا عوض می‌شود و این موجب می‌شود مسافران این خطوط هوایی در معرض هوای آلوده قرار نگیرند.

برخی دیگر از ایرلاین‌ها به جای اینکه از امکانات هواپیماهایشان صحبت کنند تصمیم گرفتند تا با کنسل کردن بلیت‌های رزرو شده یا تغییر آن به تاریخ دیگری کمی این فضا را آرام‌تر کنند. همچنین آن‌ها تصمیم گرفتند با توجه به شرایط پیش آمده سختگیری کمتری نسبت به این تغییرات داشته باشند. خطوط هوایی دلتا (Delta Airlines) یکی از شرکت‌های هواپیمایی است که در وضعیت بوجود آمده از تمامی هزینه‌های مربوط به تغییر در بلیت‌های خریداری شده بین ۱ تا ۳۱ مارچ برای پروازهایی که تا ۳۰ آوریل برنامه‌ریزی شده بودند چشم پوشی کرده است. بنابراین هر تغییر یا حتی کنسلی در بلیت پروازهایی که مربوط به این بازه زمانی هستند بدون هزینه انجام می‌شود.

خطوط هوایی سوییس (SWISS Airlines) که یکی از برترین خطوط هوایی اروپا به شمار می‌رود نیز چنین تصمیمی گرفته است و تمامی پروازهایی که تا تاریخ ۳۱ مارچ رزرو شده‌اند را بدون هیچ هزینه‌ای تغییر داده یا کنسل می‌کند.

خطوط هوایی بریتیش (British Airways) هم روی سایت خود قسمتی را با نام «با اطمینان رزرو کنید» راه اندازی کرده که در آن توضیح داده افرادی که از ۳ مارچ تا ۳۱ مارچ هر بلیتی رزرو کرده‌اند می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای تاریخ پروازشان را تا ۱۲ ماه دیگر تغییر دهند. این مساله حتی شامل تغییر مسیر و مقصد پرواز هم می‌شود و فقط در صورتیکه فرد بخواهد کلاس پروازی خود را تغییر دهد باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

تاثیر کرونا به روی هواپیمایی بریتیش ایرویز
بریتیش ایرویز از جمله خطوط هوایی بوده که تاریخ سفر مسافرانش را تا ۱۲ ماه بدون هیچ هزینه‌ای تغییر خواهد داد.

خطوط هوایی بین المللی سنگاپور (Singapore International Airlines) که هنوز خیلی درگیر این ویروس نشده، راهکارهای دیگری را برای پیشگیری در نظر گرفته. تمامی کارکنان این خط هوایی در داخل هواپیما باید حتما ماسک بزنند.

تاثیر کرونا به روی خطوط هوایی سنگاپور
اگرچه خطوط هوایی سنگاپور هنوز خیلی درگیر ویروس کرونا نشده اما برای پیشگیری از این اتفاق تمامی خدمه هواپیما باید تا اطلاع ثانوی ماسک به صورت داشته باشند.

تاثیر کرونا به روی فعالیت فرودگاه‌های آمریکا

با وجود اینکه سفرهای هوایی بسیار کاهش یافته اما هنوز پروازهایی نیز در حال انجام است. اما همه چیز تغییر کرده. اگر وارد فرودگاهی شوید حتما متوجه خواهید شد مسافران در تلاشند تا با ماسک و دستکش از خودشان محافظت کنند. چرا که وقتی وارد یک فرودگاه و حتی هواپیما می‌شوید بدون اینکه متوجه باشید به خیلی چیزها دست می‌زنید. از صندلی‌های فرودگاه گرفته تا میز روبرویتان در هواپیما. علاوه بر اینها شما نزدیک افراد زیادی هستید. در این میان کارکنان فرودگاه‌ها نیز باید در تلاش باشند که نه تنها خودشان، بلکه مسافرانی که در فرودگاه تردد می‌کنند را نیز از خطر ابتلا به این ویروس دور کنند.

تمهیدات فرودگاه ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا
رعایت فاصله مناسب از سایر مسافران در فرودگاه و اتوبوس می‌تواند تا حد زیادی از بیمار شدن فرد جلوگیری کند.

تمیزکردن بیشتر

همیشه همه چیز در فرودگاه‌ها و هواپیماها تمیز و ضدعفونی می‌شود. اما ویروس کرونا موجب شده این مساله با تکرار بیشتری در روز انجام شود. در طول روز نقاطی که بیشتر در معرض لمس شدن هستند، همانند دستگیره‌ها، دکمه‌های آسانسورها، روی میز کافه‌ها و فود کورت‌ها و صندلی‌ها بارها با مواد ضدعفونی کننده تمیز می‌شوند. اتوبوس‌هایی که مسافران را از فرودگاه تا هواپیما می‌رسانند پس از هر بار رفتن باید کاملا ضدعفونی شوند.

تاثیر کرونا به روی تمیز شدن هواپیماها
پیش از اینکه کرونا مشکل ساز شود هم تمامی هواپیماها باید بارها تمیز و ضدعفونی می‌شدند اما این مساله بعد از اتفاقات رخ داده شدت بیشتری گرفته است.

در فرودگاه بین المللی سن فرانسیسکو نیز ۸۵۰ پستر بزرگ تهیه دیده شده که به راه‌های مقابله و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های فصلی از جمله آنفولانزا و کروناویروس جدید اختصاص یافته است. گفته می‌شود این فرودگاه برای سه ماه آینده مواد ضدعفونی کننده تهیه دیده و از اسپری‌های باطری خور و تایمر دار برای نقاطی که بیشتر در معرض لمس شدن افراد هستند استفاده می‌کند تا به طور مکرر مواد ضدعفونی کننده را اسپری کرده و نقاطی که ممکن است بیش از سایر نقاط آلوده شوند را بدون دخالت نیروی انسانی ضدعفونی کند. در فرودگاه‌هایی که تردد خارجی‌ها در آن بیشتر است راهنماها و پسترهای آگاهی دهنده درباره این بیماری به زبان‌های مختلف تهیه دیده شده تا کسی مشکلی با خواندن آن‌ها نداشته باشد.

تمیز کردن هواپیما
برخی از ایرلاین‌ها به ضدعفونی کردن ساده بسنده نکردند و از دستگاه‌های ویژه برای از بین بردن هر نوع ویروس و جرم در هواپیما استفاده می‌کنند.

ضدعفونی کننده دست در همه فرودگاه‌ها

در فرودگاه‌های آمریکا علاوه بر اینکه توصیه می‌شود افراد دستکش دست کنند و دائم دستانشان را بشویند، در گوشه و کنار فرودگاه و بخصوص در کنار کانترها، گیت‌های ورود به هواپیما، میز خدمات مشتریان، دفاتر خدمات چمدان‌ها و بسیاری نقاط دیگر که تردد مسافران زیاد است ضدعفونی کننده دست قرار داده‌اند.

فرودگاه سیاتل تاکوما (Seattle Tacoma) گفته است ۱۱۹ دستگاه ضدعفونی کننده دست در گوشه و کنار فرودگاه خود قرار داده تا مسافران با اطمینان بیشتری بتوانند در فرودگاه تردد کنند. این در حالیست که ایرلاین‌ها نیز در این رابطه راهکارهایی را ارائه کرده‌اند. اغلب آن‌ها برای اطمینان از اینکه مسافران با دستانی ضدعفونی شده و پاکیزه سوار هواپیما می‌شوند هنگام چک کردن کارت پروازشان در گیت سوار شدن به هواپیما از آن‌ها می‌خواهند دستانشان را با محلول ضد عفونی کننده دستی که در کنار گیت قرار دارد بشویند.

ضدعفونی کننده دست در فرودگاه
در تمامی فرودگاه‌های آمریکا در حال حاضر تعداد زیادی دستگاه ضدعفونی کننده دست نصب شده تا معدود مسافرانی که به صورت کنترل شده در این فرودگاه‌ها تردد می‌کنند نیز بیمار نشوند.

تغییر در وضعیت چک-این کردن

استفاده از کیوسک‌هایی که باید از صفحه لمسی‌شان برای خرید یا تهیه کارت پروازتان استفاده کنید در طول روز در معرض لمس شدن افراد زیادی هستند، هرچند تمامی فرودگاه‌هایی که به چنین دستگاه‌هایی مجهز هستند مدعی هستند در طول روز این صفحه لمسی بارها تمیز می‌شود اما اگر می‌خواهید کمتر با چنین چیزی سر و کله بزنید حتما با ایرلاین خود چک کنید و از آن‌ها بخواهید چک-این را اینترنتی یا از طریق تلفن انجام دهند. همچنین به جای اینکه بخواهید تلفن همراه یا کارت شناسایی خودتان را به ماموران داخل فرودگاه بدهید بهتر است فقط این وسایل را به آن‌ها نشان دهید تا کمتر توسط شخص ثالث لمس شوند.

ایمنی حمل و نقل و چک کردن چمدان‌ها

تغییر چندانی در چک شدن وسایل فرد در فرودگاه‌های آمریکا ایجاد نشده به غیر از اینکه حالا دیگر بهتر است مسافر کیف پول، کلید، تلفن و هر شیء دیگری که در جیبش قرار دارد را در کیف یا چمدانش بگذارد و از قرار دادن این اشیاء در سطل پلاستیکی بپرهیزند. همچنین تمامی پرسنل در بخش TSA باید دستکش نیتریل استفاده کنند. اما اگر قرار بود چمدانتان باز شده و به طور دستی بررسی شود می‌توانید از مامورین فرودگاه بخواهید تا دستکششان را عوض کنند.

برخی خدمات داخل هواپیما ارائه نمی‌شود

با توجه به تمامی راهکارهایی که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا پیش از سوار شدن به هواپیما صورت می‌گیرد، باز هم کارکنان خطوط هوایی در داخل هواپیما نیز سعی می‌کنند از در تماس بودن با افراد خودداری کنند. تقریبا ۵۰۰۰۰ کارمند هوایی در ۲۰ ایرلاین مختلف در آمریکا از دولت درخواست کرده‌اند تا لیستی از تغییرات بهداشتی و امنیتی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند از شیوع کووید-۱۹ جلوگیری کنند ارائه دهند. برخی از این تغییرات اینچنین بوده است:

تمامی کارکنان داخل هواپیما باید حتما از دستکش استفاده کنند. همچنین آن‌ها دیگر لیوان مسافران را برای نوشیدنی مجدد پر نمی‌کنند بلکه نوشیدنی در یک لیوان جدید سرو می‌شود. همچنین خطوط هوایی آلاسکا در این راستا از مسافران می‌خواهد پیش از سوار شدن به هواپیما بطری آبشان را در کنار گیت پر کنند تا دیگر برای نوشیدن آب نیاز به لیوان و صدا زدن خدمه هواپیما نداشته باشند تا با این کار تا جای ممکن مسافران و خدمه پرواز یک قدم از یکدیگر دورتر بمانند.

خطوط هوایی آلاسکا همچنین دیگر خدماتی نظیر ارائه حوله گرم به مسافران درجه یک را نیز فعلا معلق کرده است. همچنین جمع آوری زباله نیز به تعویق می‌افتد و برای دور ریختن وسایلی که مسافران از آن استفاده کرده‌اند فقط کیسه حمل می‌شود و وسایل را خود مسافر باید به داخل کیسه بیندازد تا خدمه هواپیما تا جای ممکن برخوردی با هر آنچه مسافران به آن دست زده‌اند نداشته باشند. همچنین ایرلاین‌ها از مسافران می‌خواهند با دستمال مرطوبی که به آن‌ها داده می‌شود محض احتیاط میزشان و دسته صندلیشان را تمیز کنند.

صحبت پایانی

کروناویروس جدید ترس را در همه مردم جهان ایجاد کرده است. در این بین برخی هنوز مجبور به پرواز به شهرها و کشورهای مختلف هستند و تا جایی که این پروازها کنسل نشده باشد باید مسافرها، خدمه هواپیماها و کارکنان فرودگاه‌ها در تلاش باشند تا  سلامت تمامی مسافران تضمین شود. با این وجود گفته می‌شود کروناویروس و محدودیت‌های سفری که ایجاد کرده موجب شده پروازها به کمتر از یک پنجم قبل برسد. باید منتظر بمانیم تا ببینیم این دوره سخت و دشوار برای سفرهای هوایی کی به اتمام می‌رسد. تا آن زمان بهتر است شما هم تمامی نکاتی که برای بهداشت و سلامتی خودتان و اطرافیانتان پیشنهاد می‌شود را چه در خانه چه در فرودگاه‌ها رعایت کنید.

ارسال پاسخ