۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

تفریحات بدروم | کارهایی که می‌توانید در سفر به بدروم انجام دهید

ترکیه در چند سال اخیر توانسته خود را به یکی از بهترین کشورهای جهان برای گردشگران تبدیل کند. هر ساله میلیون‌ها نفر از جای‌جای جهان، از جمله ایران، به ترکیه می‌روند و به گشت‌وگذار در آن می‌پردازند. چند شهر ترکیه در میان گردشگران محبوب اند از جمله استانبول، آنتالیا، بدروم، مارمایس، کوش‌آداسی و آنکارا. پیش‌تر در مجله ساحل شنی در مورد تور استانبول، تور آنتالیا، تور مارماریس، تور کوش‌آداسی، تور آنکارا و همچنین جاذبه‌های گردشگری آن‌ها صحبت کرده‌ایم و این بار نوبت به آن رسیده که به همراه یکدیگر مروری بر تفریحات بدروم داشته باشیم. در ادامه خواهیم دید که در شهر بدروم ترکیه چه کارهای تفریحی‌ای می‌توان انجام داد و گردشگران از چه کارهایی می‌توانند لذت ببرند.

ضمناً برای سفر به بدروم می‌توانید از تور بدروم مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

مختصری در مورد شهر بدروم [بودروم]

بد نیست قبل از پرداختن به تفریحات بدروم نگاهی کلی داشته باشم به شهر بدروم. بدروم شهری کوچک در جنوب غربی ترکیه است. شهرهای غربی و جنوب غربی ترکیه در گذشته جزئی از قلمرو یونان باستان بوده‌اند و از همین رو شهرهایی اند با تاریخی غنی. در این شهر بناهای تاریخی زیادی وجود دارند، بناهایی که یادگاری از تمدن فوق‌العاده‌ی آن زمانِ یونان باستان به شمار می‌روند [قبلاً در مجله ساحل شنی به یکی از این شهرها، یعنی شهر باستانی افسوس، پرداخته شده. برای آگاهی بیش‌تر می‌توانید روی لینک کلیک کنید].

نام باستانی بدروم Halicarnassus است و در حال حاضر خرابه‌های یک آرامگاه قدیمی مربوط به حدود ۳۵۰ سال پیش از میلاد از ماسول [ساتراپ هخامنشیِ آن منطقه] با نام آرامگاه هالیکارناسوس در بدروم وجود دارد که و از آن به ‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بدروم یاد می‌شود.

جمعیت بدروم حول و حوش ۳۰ هزار نفر است، اما هر ساله گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند، گردشگرانی که شمارشان میلیونی است.

تفریحات بدروم

بدروم شهری ساحلی است و ازآن‌جا که ساحلی‌بودن این شهر عمده‌ترین علت مراجعه‌ی زیاد گردشگران به آن است بد نیست از میان تفریحات بدروم ابتدا به تفریحات ساحلی و آبی این شهر بپردازم:

۱- غواصی اسکوبا

تفریحات بدروم

یک جزیره در نزدیکی بدروم واقع شده که در سال‌های اخیر به محبوب‌ترین مکان برای علاقه‌مندان به غواصی اسکوبا، چه مبتدیان و چه حرفه‌ای‌ها، تبدیل گردیده است. این جزیره، کارادا [Karaada] نام دارد و حول و حوش ۱۵ دقیقه با خودرو از بدروم فاصله دارد. در اطراف این جزیره دو کف دریای سنگی بزرگ و کوچک وجود دارند و دقیقاً همین‌ها هستند که این منطقه را میان علاقه‌مندان به غواصی اسکوبا محبوب کرده‌اند.

جز جزیره‌ی کارادا، دماغه‌ی Kurt Burnu هم یک مکان عالی برای علاقه‌مندان به غواصی اسکوبا است. این دماغه حدود ۲۰ دقیقه از بدروم فاصله دارد.

اگر به غواصی اسکوبا علاقه دارید حتماً به یکی از این مکان‌ها بروید و به همراه بسیاری دیگر از علاقه‌مندان به غواصی اسکوبا به زیر آب‌ها بروید و به کنکاش و ماجراجویی بپردازید.

۲- Windsurfing [بادموج‌سواری]

تفریحات بدروم

بادسواری یا بادموج‌سواری یکی دیگر از تفریحات بدروم است که در واقع بهتر است از آن با عنوان «یکی از تفریحات اختصاصی بدروم نام ببرم. بدروم در بسیاری از مناطق‌اش دارای بادهای شدید است و ترکیب این بادها و آب‌های وسیع این شهر موجب شده که ورزش بادسواری به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و تفریحات آبی بدروم تبدیل شود.

Ortakent، Akyarlar، Turgutreis، Gumbet و Bitez بهترین مکان‌های بدروم برای انجام بادسواری هستند، خصوصاً Bitez.

Bitez در ۵ کیلومتری بدروم واقع شده و از ساحلی طولانی برخوردار است. در این منطقه گردشگران زیادی را خواهید دید که مشغول بادسواری هستند. Gumbet هم در ۲ کیلومتری بدروم واقع است و افزون بر بادسواری برخی از علاقه‌مندان به پارازلینگ و اسکی روی آب هم در آن‌جا مشغول هستند.

۳- تجربه‌ی آرامش در سواحل بدروم

سواحل بدروم سواحل بدروم

بدروم شهری ساحلی است و از چندین ساحل شیک و باامکانات برخوردار است. در این سواحل گردشگران زیادی در زیر چترها دراز می‌کشند و از هوای عالی آن منطقه لذت می‌برند. معروف‌ترین سواحل بدروم به قرار زیر اند:

 • ساحل Yalikavak
 • ساحل Gumusluk
 • ساحل Guvercinlik
 • ساحل Bitez
 • ساحل Akyarlar
 • ساحل Ortakent

۴- سفر آبی در آب‌های بدروم

سفر آبی در آب‌های بدروم

در بدروم این امکان فراهم است که گردشگران بر روی آب‌های دریای اژه یا دریای مدیترانه کشتی‌سواری کنند و به سفر آبی بپردازند. رایج‌ترین وسیله‌ای که در آب‌های اطراف بدروم از طریق آن به دریانوردی پرداخته می‌شود Gulet است. Gulet قایقی بزرگ و بادبانی است که از همان ابتدا برای سفرهای دریایی ساخته شده. اکثر Guletها از امکانات لازم از جمله بار، آشپزخانه و … برخوردار هستند. اندازه‌ی آن‌ها متفاوت است و بنابراین نمی‌توان تعداد مسافر مشخصی را به عنوان ظرفیت آن‌ها ذکر کرد.

در سفرتان به بدروم حتماً از این تفریح در بدروم لذت ببرید.

۵- بازدید از قلعه‌ی بدروم [قلعه‌ی سنت‌پیتر]

تفریحات بدروم

یکی دیگر از تفریحات بدروم دیدن از قلعه‌ی بدروم است. در بالا گفتم که بدروم شهری تاریخی است و از چند بنای تاریخی برخوردار است. معروف‌ترین بنای تاریخی شهر بدروم قلعه‌ی این شهر است که عمدتاً با نام قلعه‌ی سنت‌پیتر شناخته می‌شود.

این قلعه بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد و نمونه‌ای بسیار عالی از دژی با سبک گوتیک به شمار می‌رود. این قلعه‌ی قرون‌وسطایی توسط شوالیه Rhodes ساخته شده تا نگهبانان بتوانند ازطریق آن از ورودی خلیج آبی بدروم محافظت کنند، همان جایی که دو دریای اژه و مدیترانه به همدیگر متصل می‌شوند.

گفته می‌شود ساخت این قلعه مدت‌ها، یعنی به مدت چند دهه، طول کشیده و یکی از علل مقاومت این قلعه در برابر تخریب در طی این چند سده همین بوده است.

این قلعه از ۵ برج اصلی برخوردار است که با نام‌های “برج فرانسوی”، “برج انگلیسی”، “برج آلمانی”، “برج ایتالیایی” و “برج اسپانیایی” شناخته می‌شوند. ضمناً این قلعه بعدها در دوران عثمانی و خصوصاً در دوران سلطان عبدالحمید دوم به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته. همچنین در همین دوران عثمانی یک مسجد هم درونِ این قلعه ساخته شده. دو نکته‌ی دیگر در مورد این قلعه قابل‎گفتن هستند: نخست آن که این قلعه از تمامی شهر بدروم قابل مشاهده است و دوم آن که معروف‌ترین دیدنی داخل قلعه، موزه‌ی باستان‎شناسی زیر آب است – موزه‌ای که در ادامه در مورد آن صحبت خواهد شد.

۶- بازدید از موزه‌ی باستان‌شناسی زیر آب

تفریحات بدروم

در ۱۹۶۲ دولت ترکیه تصمیم گرفت که درون قلعه‌ی بدروم موزه‌ای با عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی زیر آب تأسیس کند و اشیاء و تصاویر باستانی مربوط به آن منطقه را در این موزه به نمایش بگذارد. این‌گونه شد که موزه در سال ۱۹۶۴ ساخته و تأسیس شد. این موزه شامل گنجینه‌هایی است که از دل آب بیرون آمده‌اند. این گنجینه‌ها چنان زیبا و جالب هستند که هر ساله درصد قابل توجهی از گردشگران بدروم برای دیدن از این موزه به قلعه‌ی سنت‌پیتر می‌روند. ضمناً این موزه در سال ۱۹۹۵ توانسته عنوان “موزه‌ی سال اروپا” را ازآنِ خود کند.

به این موزه که بروید می‌توانید از قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده‌ی جهان دیدن کنید. همچنین کلی گنجینه‌ی طلایی، برنزی، مسی، شیشه‌ای که همه از دل آب برآمده‌اند و ناشی از کشتی‌های غرق‌شده هستند در این موزه وجود دارند. این گنجینه‌ها عمدتاً توسط غواصان از کف اقیانوس گرد آورده شده‌اند.

۷- بازدید از آمفی‌تئاتر باستانی

تفریحات بدروم

این سالن تئاتر از قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر جهان است و در گذشته از شکوهی بسیار برخوردار بوده. گفته می‌شود در زمان رومیان حدود ۱۵ هزار نفر در این سالن جا می‌شده‌اند – ۱۵ هزار نفر جمعیت برای یک سالن بسیار زیاد است!

در حال حاضر هم هرازگاهی فستیوال‌هایی در این سالن برگزار می‌شوند. قطعاً در سفرتان به بدروم بازدید از این آمفی‌تئاتر می‌تواند یکی از تفریحات بدروم برای شما باشد.

۸- گشت‌وگذار در روستای Gumbet

تفریحات بدروم

همانطور که در بالا گفتم، Gumbet یکی از بهترین مکان‌های بدروم برای انجام ورزش بادسواری است. اما در این ناحیه، که حدود دو کیلومتر خارج از بدروم است، صرفاً نباید به بادسواری پرداخت بلکه کلی تفریح دیگر در آن‌جا در انتظار گردشگران هستند.

در این روستا افزون بر آن که یک ساحل زیبا وجود دارد و امکان آن هست که هم از آرامش ساحل لذت ببرید، هم از بازی‌های آبی، یک باغ بزرگ هم وجود دارد که گشت‌وگذار در همین باغ هم می‌تواند یکی از بهترین تفریحات در سفر به بدروم باشد.

کسانی هم که خواهان آن اند که بیش ازیک روز در این روستا بمانند می‌توانند در هتل باامکاناتی که در این هتل وجود دارد اقامت گزینند.

۹- رستوران‌گردی در بدروم

قطعاً شهر پرگردشگری همچون بدروم از چندین رستوران خوب برخوردار است و بنابراین بد نیست که رستوران‌گردی را در فهرست تفریحات بدروم بیاورم. از بهترین رستوران‌های این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • رستوران Aquarium

bodrum restaurant Aquarium

نوع غذاها: غذاهای دریایی، غذاهای مدیترانه‌ای

آدرس: Cokertme Str. No:2, near Marina, Yalikavak

این رستوران بهترین غذاهای دریایی را در بدروم ارائه می‌دهد. اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید حتماً این رستوران را در اولویت قرار دهید.

 •  کلابِ Marina Yacht

نوع غذاها: ایتالیایی، مدیترانه‌ای، ترکی و غذاهای دریایی

آدرس: Neyzen Tevfik Str. No: 5, Bodrum Marina

این رستوران در بدروم مارینا قرار دارد و بنابراین از قابل‌دسترس‌ترین رستوران‌های بدروم به شمار می‌رود.

 • رستوران Kocadon

نوع غذاها: بین‌المللی، ترکی، مدیترانه‌ای و غذاهای دریایی

آدرس: Saray Str., No1,

این رستوران در مرکز شهر بدروم قرار دارد و بنابراین از موقعیتی عالی برخوردار است.

 • رستوران La Pasion

bodrum restaurant La Pasion

نوع غذاها: اسپانیایی

آدرس: Ataturk Cad. Uslu Str. No: 8

به غذاهای اسپانیایی اگر علاقه دارید، این رستوران می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی‌تان در شهر ساحلی بدروم باشد.

 • رستوران Erenler Sofrasi

نوع غذاها: مدیترانه‌ای و ترکی

آدرس: Yarbasan Evleri, Ortakent

این رستوران یک رستوران کوچک و جمع‌وجور است، اما دلیلی که موجب شد آن را در این فهرست بیاورم موقعیت عالی آن است. این رستوران در ساحل Ortakent واقع شده و از چشم‌انداز پاناروما به سطح ساحل و آب برخوردار است. قطعاً خوردن غذا در این رستوران حال و هوای متفاوتی نسبت به بسیاری از رستوران‌هایی دارد که تا کنون خوردن غذا در آن‌ها را تجربه کرده‌اید.

رستوران Chinese Inn

نوع غذاها: چینی

آدرس: مرکز خرید Oasis

این رستوران بهترین رستوران چینی بدروم است و در مرکز خرید Oasis در مرکز شهر بدروم واقع شده.

۱۰- خرید در بدروم

یکی دیگر از تفریحات بدروم قطعاً خرید است. در این شهر مراکز خرید مناسبی وجود دارند و بنابراین گردشگران می‌توانند علاوه بر لذت‌بردن از کارهایی که در این نوشتار به آن‌ها اشاره شد به خرید در بدروم بپردازند. بهترین مراکز خرید بدروم به قرار زیر اند:

 • مرکز خرید میدتاون

خرید در بدروم

بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین مرکز خرید بدروم همین مرکز خرید میدتاون است. در این مرکز خرید مدرن کلی فروشگاه و رستوران و کافه فعالیت می‌کنند. نماینده‌هایی از چند برند برتر جهان در زمینه‌های پوشاک، ساعت، ادکلن و زیورآلات هم در این مرکز خرید وجود دارند.

آدرس: Cumhuriyet Caddesi Kemer Mevkii No:6 | Ortakent Bodrum

 • مرکز خرید Oasis

خرید در بدروم

بالاتر اشاره کردم که رستوران چینی در مرکز خرید Oasis قرار دارد. این مرکز خرید هم یکی از بهترین مراکز خرید بدروم است. این مرکز خرید یکی از باامکانات‌ترین مراکز خرید کل ناحیه‌ی بدروم و استان موغله است و بیش از ۲۰۰ فروشگاه و چندین رستوران و کافه و سینما و مرکز سرگرمی درون آن قرار دارند.

*********

ضمناً چندشنبه‌بازارهای بدروم هم معروف هستند. کمتر گردشگری است که به بدروم سفر کند و گشت‌وگذار در این چندشنبه‌بازارها را از دست بدهد. برنامه‌ی حضور این بازارها در بدروم به قرار زیر است:

 • دوشنبه‌ها در Güvercinlik
 • سه‌شنبه‌ها در مرکز شهر بدروم
 • چهارشنبه‌ها در Gümüslük و Ortakent
 • پنجشنبه‌ها در Yalikavak
 • جمعه‌ها در Bitez
 • شنبه‌ها در Turgutreis
 • یکشنبه‌ها در Gumbet و Mumcular

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر برخی از تفریحات بدروم داشتیم و دیدیم که این شهر هم از طبیعتی بسیار خوب برخوردار است و کلی ورزش و تفریح آبی و ساحلی می‌توان در آن انجام داد و هم آن که تاریخی غنی دارد و برخوردار است از چندین بنای تاریخی.

قطعاً اگر به بدروم سفر کرده باشید، تجربیات‌تان از سفر به این شهر می‌توانند به کار ما و کاربران بیایند. لطفاً تجربیات‌تان را از طریق قسمت نظرات با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

ضمناً برای سفر به بدروم نیز می‌توانید از تور بدروم مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منبع: آن‌چه که آمد تماماً برگرفته از صفحات مختلف وب‌سایت ۴ubodrum  است.

ارسال پاسخ

پنج + ده =