۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

تفریحات بلگراد | ۱۷ تفریحی که می‌توانید در بلگراد تجربه کنید

بلگراد، پایتخت کشور صربستان، شهری ست دیدنی با تاریخی غنی. هم طبیعت این شهر و محیط اطراف آن زیباست، هم بافتی با معماری شرق اروپا دارد و هم آن که از تاریخی غنی برخوردار است و هرسه‌ی این موارد کاری کرده‌اند که این شهر زیبا به یکی از توریستی‌ترین شهرهای شرق اروپا تبدیل شود. در میان شهرهایی که بین گردشگران ایرانی برای گردشگری محبوب اند، نام بلگراد دیده می‌شود اما با این حال می‌توان گفت که بلگراد در بین درصدی از گردشگران ایرانی مهجور مانده و مورد توجه قرار نگرفته است. در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر تفریحات بلگراد خواهیم داشت و خواهیم دید که حق بلگراد نیست که در میان گردشگران ایرانی مهجور باشد و بایستی بیش از این‌ها مورد توجه قرار گیرد.

ضمناً اگر پس از مطالعه‌ی این نوشتار به سفر به بلگراد علاقه‌مند شدید می‌توانید از تور صربستان مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور صربستان با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

تفریحات بلگراد

۱- غور در تاریخ صربستان در قلعه‌ی بلگراد

تفریحات بلگراد

قلعه‌ی بلگراد تاریخی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد. این قلعه در گذشته در مرز رودهای دانوب [Danube] و ساوا [Sava] قرار داشته و برای حکومت‌هایی که در طی تاریخ در آن منطقه حکومت کرده‌اند بسیار اهمیت داشته. وقتی در این قلعه می‌بینید که یک زوج دست در دست یکدیگر به دیدن این قلعه آمده‌اند و خبری از استبداد و دیکتاتوری‌های گذشته در این قلعه نیست، حس خوشایندی را تجربه می‌کنید.

به دیدن قلعه که بروید می‌توانید عناصر مختلفی از دوره‌های تاریخی متعدد قلعه را ببینید: از چاه رومی و دروازه‌ی قرون‌وسطایی حاکم مستبد قدیم صربستان گرفته، یعنی Stefan Lazarević، تا عناصر دوران عثمانی.

۲- تجربه‌ی حسی خوشایند به‌واسطه‌ی گشت‌وگذار در خیابان اسکاردلیا

تفریحات بلگراد

خیابان اسکاردلیا یا اسکاردلیجا یکی از مشهورترین خیابان‌های بلگراد و کلِ صربستان است. این خیابان عنصری تاریخی و البته فرهنگی در قلب بلگراد است. در قرن نوزدهم و بیستم هنرمندان بسیاری در این خیابان گرد هم می‌آمده‌اند و به نوعی این خیابان پاتوق هنرمندان صربستان بوده است. گفته می‌شود که این خیابان در بلگراد در واقع واکنشی به خیابان Montmartre پاریس بوده. در اوایل قرن بیستم، در خیابان اسکادلیا، همچون همتای پاریسی آن، خیابان Montmartre، خوانندگان و نقاشان مشهوری در خیابان گرد می‌آمدند و با یکدیگر ملاقات می‌کردند و به بحث می‌نشستند.

در حال حاضر این خیابان عاری از هر گونه خودرو است، چراکه هیچ خودرویی حق ندارد وارد آن شود. همانطور که می‌بینید به‌صورت سنگ‌فرش است و جَو و تِمی بسیار خاص و باشکوه دارد. در طی سال چندین فستیوال و نمایش هنری در این خیابان برگزار می‌شوند، ضمناً چند رستوران و مغازه هم در این خیابان دایر هستند. خبر خوب آن که در این خیابان زندگی شبانه برقرار است و بنابراین کسانی که به دنبال تفریح شبانه در بلگراد هستند می‌توانند روی تفریحات این منطقه از بلگراد در شب حساب کنند.

 با سفرتان به بلگراد و دیدن از این خیابان می‌توانید لحظاتی فراموش‌نشدنی و منحصربه‌فرد را تجربه کنید، خصوصاً اگر به دنیای هنر علاقه‌مند هستید.

۳- تجربه‌ی حس معنوی در کلیسای سنت‌ساوا [Church of St Sava]

تفریحات بلگراد

کلیسای سنت‌ساوا بزرگ‌ترین کلیسای ارتودوکس در کل منطقه‌ی بالکان و دومین در کل جهان است. این کلیسا یک بنای تاریخی جاودانی در قلب صربستان به شمار می‌رود. این کلیسا در محلی ساخته شده که وزیر اعظم عثمانی، سینان پاشا [Sinan Pasha]، آثار مقدس سنت‌ساوا را به آتش کشید، آن هم به سبب آن که  شورشیان سال ۱۵۰۴ صربستان شمایل او را مورد بی‌احترامی قرار داده بودند.

بعدها، یعنی دقیقاً در سال ۱۹۳۵، ۳۴۰ سال پس از آن واقعه بود که ساخت آن آغاز شد و در سال ۱۹۸۹ به اتمام رسید.

۴- گشت‌وگذار در خیابان Knez Mihailova

تفریحات بلگراد

خیابان Knez Mihailova، به عنوان یکی از خیابان‌های عابر پیاده در بلگراد، از قلعه‌ی بلگراد آغاز می‌شود و به میدان جمهوری می‌رسد. این خیابان هم جوی خاص دارد و فروشگاه‌های زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند. بسیاری از گردشگرانی که وارد بلگراد می‌شوند در وهله‌ی نخست این خیابان را به عنوان مکان اصلی خرید می‌شناشند و از همین رو وقتی که در این خیابان پرسه می‌زنید بیش از آن که مردمان بلگراد را ببینید،گردشگرانی را خواهید دید که از این فروشگاه به آن فروشگاه می‌روند.

در این خیابان بوتیک‌های بسیار معروف و لوکسی وجود دارند که چند تا از آن‌ها در واقع نماینده‌های برخی از برندهای معروف و برترِ جهان اند از جمله زارا، گپ و سفورا.

این فروشگاه‌ها از طریقِ کلی بار و رستوران و کافه به هم  متصل شده‌اند، بنابراین در خیابان Knez Mihailova هم می‌توان از صفا و جو آن لذت برد، هم از خرید از بهترین برندهای جهان و هم از نوشیدنی‌ها و خوردنی‌های کافه‌ها و رستوران‌ها.

۵- بازدید از برج Gardoš

تفریحات بلگراد

یکی دیگر از تفریحات بلگراد بازدید از برج گاردوش و تماشای رود دانوب از فراز آن است. توضیح آن که در قدیمی‌‌ترین قسمت Zemun] Zemun یکی از بخش‌های شهر بلگراد است]، یک بنای تاریخی مربوط به دوران امپراتوری اتریش – مجارستان، در سواحل رودخانه‌ی دانوب، وجود دارد که از آن با نام برج گاردوش یاد می‌کنند. ضمناً گاه به این برج، برج هزاره هم گفته می‌شود چراکه این برج در سال ۱۸۹۶ به مناسب ۱۰۰۰ سالگی توافق مجارستان در دشت Pannonian ساخته شده است. گفته می‌شود این برج بر روی خرابه‌های یک قلعه در آن منطقه ساخته شده و در حال حاضر هم یک موزه در آن وجود دارد. ضمناً در بالای این برج می‌توان چشم‌اندازی عالی از رود دانوب و اطراف آن داشت.

۶- بازدید از موزه‌ی نیکولا تسلا

تفریحات بلگراد

موزه‌ی نیکولا تسلا، محل نمایش عناصری از زندگی و کار فیزیکدان، مخترع و مهندس برق مشهور جهان، نیکولا تسلا، است، کسی که در صربستان به‌مثابه‌ی یک قهرمان ملی شناخته می‌شود. اگر به دنیای علم علاقه دارید می‌توانید با بازدید از این موزه بیشتر با زندگی و برخی از عناصر کار نیکولا تسلا آشنا شوید.

۷- بازدیدکلیسای سنت‌مارک [St Mark’s Church]

تفریحات بلگراد

یکی دیگر از تفریحات بلگراد برای کسانی که به دنیای ادیان و فرقه‌های مذهبی و معنوی علاقه دارند، بازدید از کلیسای سنت‌مارک است. این کلیسای غارمانند، یکی از بهترین و زیباترین و بزرگ‌ترین کلیساهای کل صربستان است و با وجودی که مراحل ساخت قسمت‌های بیرونی آن در سال ۱۹۳۰ به اتمام  رسیده، هنوز هم کار ساخت قسمت‌‌های درونی آن تمام نشده است.

نمای کلیسا بسیار زیبا است و دیدن از آن قطعاً برای علاقه‌مندان تجربه‌ی مثبتی خواهد بود.

۸- گشت‌وگذار در اطراف میدان جمهوری بلگراد

تفریحات بلگراد

یکی از باصفاترین مناطق کل شرق اروپا، میدان جمهوری است. در این میدان و خیابان‌های اطراف آن جَوی عالی وجود دارد و بسیاری از مردم بلگراد و گردشگران، از پیر و جوان گرفته تا زن و مرد، در آن مشغول صحبت اند و نوشیدنی می‌خورند و برخی هم خرید می‌کنند. مجسمه‌ی بزرگ و مشهور شاهزاده میهایلو هم در همین میدان قرار دارد. یک موزه‌ی قدیمی و بزرگ هم در اطراف همین میدان واقع است که با نام موزه‌ی بلگراد شناخته می‌شود. ضمناً جز این موارد، کافه و رستوران و فروشگاه و مغازه‌های هنری زیادی در این منطقه به فعالیت مشغول اند و خلاصه مطمئن باشید با مراجعه به این میدان پشیمان بازنخواهید گشت.

ضمناً پیش‌تر در مجله ساحل شنی به طور کامل به معرفی میدان جمهوری بلگراد پرداخته شده. برای دسترسی به آن می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

۹- لذت‌بردن از Zemunski Kej

تفریحات بلگراد

Zemunski Kej که با نام Kej Oslobođenja هم معروف است، منطقه‌ای ست تفریحی در ساحل دومین رودخانه‌ی بزرگ اروپا، یعنی رودخانه‌ی دانوب. آغاز این منطقه دقیقاً پایینِ برج گاردوش است. دراین منطقه هم فضا برای نشستن در کنار رودخانه‌ی دانوب فراهم است، هم یک مسیر پیاده‌روی عالی و هم کلی رستوران و کافه. حوالی غروب که می‌شود بسیاری از پسران و دختران جوان صربستان و البته گردشگران به این منطقه می‌آیند و از فضای بسیار عالی آن لذت می‌برند.

همانطور که در تصویر می‌بینید فضا بسیار زیباست و امکان قایق‌سواری هم فراهم است.

۱۰- بازدید از Residence of Princess Ljubica [اقامت‌گاه شاهزاده Ljubica]

تفریحات بلگراد

این بنا بازمانده‌ای است از اولین دوران حکومت شاهزاده Miloš Obrenović و مربوط می‌شود به دهه‌ی ۱۸۳۰٫ در حال حاضر این کاخ، که البته بسیار زیباست، یکی از جاذبه‌های گردشگری بلگراد است و به عنوان یک نمایشگاه و موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۱- بازدید از برج آوالا [Avala]

تفریحات بلگراد

یکی دیگر از تفریحات بلگراد بازدید از برج آوالا و نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه‌ی موجود در آن است. این برج هم در چند سال اخیر به یکی از نمادهای بلگراد و کل صربستان تبدیل شده. کار ساخت برج آوالا در سال ۱۹۶۵ به اتمام رسیده، اما ۳۴ سال بعد، در سال ۱۹۹۹، زمانی که یوگسلاوی سابق توسط ناتو بمباران شد، این برج به طور کامل، به همراه بسیاری از بناهای دیگر، تخریب شد و باری دیگر در سال ۲۰۰۶ بود که کار ساخت آن آغاز گردید. نوسازی این برج در سال ۲۰۰۶، حدود ۴ سال به طول انجامید تا آن که در سال ۲۰۱۰ برج دوباره مورد استفاده قرار گرفت.

در حال حاضر یک آسانسور درون برج وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان به کافه‌ای در بالای برج رسید. این کافه چشم‌اندازی پاناروما از سطح شهر دارد.

۱۲- بازدید از کلیسای جامع سنت‌مایکل

تفریحات بلگراد

کلیسای جامع سنت‌مایکل مربوط به دهه‌ی ۱۸۳۰ است و میان قلعه‌ی بلگراد و اقامت‌گاه Ljubica’s واقع شده و به همین دلیل می‌توانید پس از دیدن یکی از این جاذبه‌های گردشگری بلگراد، به دیدن این کلیسا هم بیایید. البته این کلیسا نخستین بار در اوایل قرن شانزدهم مورد استفاده قرار گرفته، ولی بعدها توسط امپراتوری عثمانی تخریب شده و به همین دلیل است که در اوایل قرن نوزدهم مورد بازسازی یا در واقع نوسازی واقع شده.

۱۳- بازدید از کاخ سفید

تفریحات بلگراد

این کاخ در چند سال اخیر به یکی از جاذبه‌های دیدنی بلگراد تبدیل شده. درون آن بسیار زیباست و گردشگران زیادی برای دیدن مبلمان عتیقه و دکوراسیون زیبای آن وارد این کاخ می‌شوند. در نزدیکی این کاخ، می‌توانید از ساختمان مجلس ملی صربستان هم دیدن کنید، ساختمانی بسیار زیبا و شیک که از بهترین مناظر برای عکاسی در بلگراد است. ضمناً در طی سال نوی مسیحی، جشن‌هایی در نزدیکی این ساختمان برگزار می‌شوند.

۱۴- بازدید از کلیسای Ružica

تفریحات بلگراد

این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای صربستان است و در قسمت شرقی قلعه‌ی بلگراد قرار دارد. دیدن از این کلیسا هم می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ مسیجیت یکی از تفریحات بلگراد باشد. تاریخ ساخت این کلیسا مشخص نیست، اما بر روی دیوارهای آن نوشته شده که این کلیسا یک بار در قرن پانزدهم و باری دیگر در قرن شانزدهم ویران شده و دوباره ساخته شده است. کلیسایی که در حال حاضر در این منطقه وجود دارد ساخت قرن نوزدهم است.

۱۵- لذت‌بردن از splavها در بلگراد

دیدنی های پایتخت صربستان

یکی دیگر از تفریحات بلگراد این است که به قسمتی از رودخانه‌ی دانوب بروید و سوار splavها شوید. هر یک از این قایق‌ها مخصوص کاری اند. مثلاً برخی رستوران اند، برخی فروشگاه، برخی کافه و حتی برخی باشگاه شبانه. در این قسمت زندگی شبانه وجود دارد و بنابراین در کنار خیابان اسکاردلیا می‌توانید در این قسمت نیز تجربه‌ی یک تفریح شبانه در بلگراد را داشته باشید.

۱۶- بازدید از موزه‌ی تاریخ یوگسلاوی

تفریحات پایتخت صربستان

یکی دیگر از تفریحات بلگراد برای علاقه‌مندان به دنیای تاریخ و سیاست می‌تواند بازدید از موزه‌ی تاریخ یوگسلاوی باشد. این موزه‌ی بحث‌برانگیز در واقع آرامگاه رییس‌جمهور یوگسلاوی سابق، که البته فردی مستبد هم بوده، است و در آن هدایایی که این رییس‌جمهور میان سال‌های ۱۹۵۳ و ۱۹۸۰ دریافت کرده به نمایش گذاشته شده‌اند.

می‌دانید که در قرن بیستم بارها مجموعه‌ای از کشورهای صربستان، مونته‌نگرو، کرواسی، بوسنی و مقدونیه با نام یوگسلاوی شناخته می‌شدند و بعدها بود که هر یک از این کشورها توانستند استقلال‌شان را کسب کنند.

۱۷- موزه‌ی نظامی بلگراد

موزه‌ی پایتخت صربستان

صحبت از موزه که می‌شود و درعین‌حال بحث در باب دیدنی‌ها و تفریحات بلگراد که می‌شود نمی‌توان اشاره‌ای به موزه‌ی نظامی بلگراد که در قلعه‌ی بلگراد وجود دارد نکرد. در این موزه، که از سال ۱۸۷۸ بدین‌سو دایر است، سلاح‌هایی به نمایش گذاشته‌ می‌شوند که قدمت برخی‌شان به دوران یونان و روم باستان می‌رسد.

در این موزه از مین‌های غیرفعال‌شده گرفته تا تانک‌ها و توپ‌های غول‌پیکر به نمایش گذاشته شده‌اند و علاقه‌مندان به دنیای نظامی می‌توانند آن‌ها را از نزدیک ببینند و با وضعیت سلاح در دوران گذشته بیش‌تر آشنا شوند.

چند نکته در ارتباط با تفریحات بلگراد و سفر به بلگراد

۱- از اواسط تابستان سال ۱۳۹۶ صربستان برای گردشگران ایرانی، لزومِ داشتنِ ویزا را لغو کرد و بنابراین ایرانیان می‌توانستند بدون نیاز به ویزا به این کشور سفر کنند. اما خبر بد این است که در این دوران برخی سودجویان کارهایی کردند که دولت صربستان از تصمیم خود پشیمان شد و باری دیگر در مهرماه سال ۱۳۹۷ لزومِ داشتنِ ویزا را برای ایرانیان برقرار کرد. بنابراین در حال حاضر ایرانیان برای سفر به صربستان نیاز به ویزا دارند.

۲- بلگراد حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد.

۳- اکثر جمعیت بلگراد را مسیحیان تشکیل می‌دهند، با این حال یک مسجد قدیمی، به جامانده از قرن شانزدهم، در این شهر وجود دارد. این مسجد با نام مسجد بایراکلی شناخته می‌شود.

سخن آخر

به همراه یکدیگر در این نوشتار مروری بر تفریحات بلگراد داشتیم، اما قطعاً این ۱۷ مورد تمامی کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در پایتخت صربستان انجام داد نیستند. در این راستا اگر تا کنون به بلگراد سفر کرده‌اید و یا در این شهر زندگی می‌کنید چنان‌چه تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید، قطعاً این نوشتار کامل‌تر خواهد شد و بهتر می‌تواند نیازهای کاربران برای کسب آگاهی در مورد کارهای تفریحی و دیدنی‌های بلگراد را برآورده سازد. لطفاً از طریق قسمت نظرات، تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً علاقه‌مندان به سفر به بلگراد می‌توانند از تور صربستان مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منبع: thecrazytourist

ارسال پاسخ

نه + 20 =