۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

تفریحات وارنا | ۱۳ تا از تفریحات لذت‌‌بخشی که می‌توانید در وارنا تجربه کنید

وارنا شهری ساحلی در شرق کشور بلغارستان است. نزدیکی این شهر به دریای سیاه موجب شده که سواحل متعددی در این شهر وجود داشته باشند و وجود همین سواحل و آب‌وهوای خوب در وارنا سببِ آن شده که این شهر در سال‌های اخیر به یکی از توریستی‌ترین شهرهای اروپای شرقی تبدیل شود. کم نیستند گردشگرانی که از نقاط مختلف جهان و خصوصاً ایران به وارنا می‌روند و راضی و خوشحال به خانه بازمی‌گردند. در این نوشتار به همراه یکدیگر خواهیم دید که تفریحات وارنا چیستند و چه کارهای تفریحی‌ای می‌توان در این شهر انجام داد.

ضمناً این امکان وجود دارد که برای سفر به وارنا از خدمات تور وارنا مرکز ساحل شنی استفاده کنید. استفاده از تور وارنا هم می‌تواند موجب سفری امن و کم‌هزینه شود و هم آن که می‌توانید از تجربیات لیدر تور استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات لازم و یا رزرو تور وارنا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

تفریحات وارنا

۱- گشت‌وگذار در باغ دریایی

تفریحات وارنا

باغ دریایی در کنار دریا واقع شده و یکی از زیباترین باغ‌های جهان است. در این باغ، که یک بنای طبیعتی از معماری منظر است، امکان انجام تفریحات زیادی وجود دارد، اما در حداقلِ ماجرا می‌توان به «لذت‌بردن از طبیعت و درخت» اشاره داشت. درصدی از خانواده‌های اهل وارنا و یا گردشگران در روزهای خوش‌آب‌وهوا به این باغ می‌آیند و خوردن یک وعده‌ی غذایی را در هوای پاک آن تجربه می‌کنند.

در این باغ درختان زیادی وجود دارند که می‌توان در زیر هر یک از آن‌ها نشست و از طبیعت و آب‌وهوای آن منطقه لذت برد. فضا برای قدم‌زدن هم کاملاً فراهم است و در حالی که در این باغ قدم می‌زنید می‌توانید از دیدن کلی فواره لذت ببرید و همزمان مجسمه‌ی یوری گاگارین را در کوچه‌ی فضانوردان ببینید، کسی که خود همین قسمت از باغ دریایی را در برابر دیدگان جمعیت زیادی در سال ۱۹۶۱ افتتاح کرد.

درون این باغ دریایی، همانطور که در بالا هم گفته شد، مکان‌های مختلفی وجود دارند و امکان انجام کارهای گوناگونی فراهم است، اما جز نشستن در درون باغ و لذت‌بردن از طبیعت و هوای آن، یکی دیگر از کارهایی که در میان گردشگران بسیار محبوب است بازدید از دلفیناریوم است. در این ساختمان دلفین‌های زیادی نگهداری می‌شوند و گفته می‎شود حتی امکان شنا کردن با آن‌ها هم وجود دارد.

خلاصه آن به باغ دریایی وارنا که بروید به هیچ وجه پیشمان بازنخواهید گشت. تفریحات زیادی در این باغ وجود دارند، صرفاً بروید و لذت ببرید.

آدرس: ۹۰۰۲ Sea Garden, Varna

۲- بازدید از موزه‌ی باستان‌شناسی

تفریحات وارنا تفریحات وارنا

وارنا افزون بر آن که در کنار دریا قرار دارد و از طبیعتی فوق‌العاده برخوردار است، شهری تاریخی است. تاریخ این شهر به چند هزار سال پیش بازمی‌گردد و در دهه‌های اخیر از قبرستان‌های این شهر آثار باستانی زیادی مربوط به گذشته‌های دور وارنا پیدا شده که همگی‌شان در موزه‌ی باستان‌شناسی این شهر به نمایش گذاشته شده‌اند.

درصورتی که به تاریخ و فرهنگ ملل مختلف علاقه دارید بد نیست در سفرتان به وارنا سری ه به موزه‌ی باستان‌شناسی این شهر بزنید.

آدرس: ۴۱ Maria Luisa blvd., 9000 Varna

۳- بازدید از صومعه‌ی آلادژا

تفریحات وارنا

قطعاً نمی‌توان فهرستی بلند از تفریحات وارنا را گرد آورد و سخنی از صومعه‌ی آلادژا به میان نیاورد. صومعه‌ی آلادژا در غار درست شده، آن هم در ساحل دریای سیاه. موقعیت این صومعه بسیار عالی است و سعی کنید تا جای امکان دیدن از آن را از دست ندهید.  این صومعه‌ی درونِ غار، در قرون وسطی ساخته شده و همچنین خود غارها هم ساخت بشر هستند. درون این صومعه، که البته بخشی از آن تخریب شده، دیوارهایی با نقاشی‌های مذهبی وجود دارند. به وارنا که رفتید حتماً بازدید از این صومعه‌ی غاری را در برنامه‌های‌تان قرار دهید.

آدرس: Golden Sands Reserve, Varna

۴- بازدید از کلیسای جامع وارنا

تفریحات وارنا

گنبدهای مسی درخشان این کلیسا در بسیاری از مناطق شهر به صورت نقاشی وجود دارتد. ضمناً کارت‌پستال‌های وارنا هم یکی از مناظرشان همین گنبدهای مسی هستند. این کلیسای جامع پس از آزادشدن بلغارستان از بند حکومت عثمانی در سال‌های پایانی قرن نوزدهم به‌وسیله‌ی روس‌ها ساخته شد. در واقع مدل آن از روی معبد Peterhof Palace در سن‌پترزبورگ برگرفته شد.

بسیاری از بخش‌های این ساختمان به‌تدریج ساخته شده‌اند، آن هم به سبب جنگ‌هایی که در اوایل قرن بیستم در آن منطقه رخ می‌دادند. ضمناً تعداد زیادی از تمثال‌های درون کلیسا هم هدیه‌های تزار نیکلاس دوم، شاه آن زمان روسیه، هستند.

قطعاً یکی از تفریحات وارنا برای علاقه‌مندان به معماری، فرهنگ، مذهب و تاریخ بازدید از همین کلیسای جامع وارنا است.

آدرس: pl. “Sveti Sveti Kiril I Metodiy” 2, 9000 Hristo Botev, Varna

۵- بازدید از جنگل سنگی

تفریحات وارنا تفریحات وارنا

بازدید از جنگل سنگی در وارنا یکی دیگر از تفریحات وارنا است که نباید در سفرتان به این شهر آن را از دست دهید. توضیح آن که یک پدیده‌ی طبیعی نادر در وارنا وجود دارد که از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود و با نام «جنگل سنگی» مشهور است. جنگل سنگی محوطه‌ای با حدود ۱۳ کیلومتر مربع است که در آن سنگ‌های زیادی به طور عمودی از دل خاک بیرون آمده‌اند. این سنگ‌ها عمدتاً ارتفاعی ۷ متری دارند و به سبب عجیب‌بودن‌شان، مردمان وارنا در طی تاریخ افسانه‌های زیادی حول آن‌ها ساخته‌اند و هنوز هم برخی‌شان بدان‌ها باور دارند.

جالب است بدانید که منطقه‌ای که جنگل سنگی در آن واقع شده به صورت بیابانی است و این بیابان، تنها بیابان کل کشور بلغارستان است. جالب‌تر آن که در کل کشور اروپا، تعداد بیابان‌ها بسیار بسیار کم است.

برخی مورخان و باستان‌شناسان بر این باور اند که قدمت سنگ‌های این جنگل سنگی به میلیون‌ها سال پیش بازمی‌گردد. البته گفته می‌شود این سنگ‌ها توخالی هستند و از طریق فرآیندی با نام «اکسیداسیونِ متان» که ناشی از ارگانیسم‌های کوچک است به وجود آمده‌اند، هرچند برخی معتقد اند باور به این که این سنگ‌ها ساخته‌ی دست بشر نیستند بسیار دشوار است.

این جنگل در جاده‌ی قدیم وارنا به سمت صوفیه واقع شده و بازدید از آن رایگان است.

۶- بازدید از حمام‌های رومی

تفریحات وارنا

چنان‌که در بالا هم اشاره شد، وارنا هم شهری با طبیعت زیبا است و هم با تاریخی غنی. در گذشته این شهر برای حکومت‌های مختلفی که آن منطقه را تحت تسلط داشته‌اند از اهمیتی زیاد برخوردار بوده و به همین دلیل در جای‌جای این شهر بناهای زیادی برای استفاده‌های مختلف ساخته شده‌اند، بناهایی که در حال حاضر جزو جاذبه‌های گردشگری وارنا به شمار می‌روند.

در دورانی که وارنا جزئی از امپراتوری روم بوده، بناهای زیادی در این شهر ساخته شده که یکی از آن‌ها مجموعه‌ست با نام حمام‌های رومی. مجموعه‌ای از حمام‌های مربوط به دوران روم باستان در قسمت جنوب شرقی وارنا قرار دارند و در سال‌های اخیر از آن‌ها به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری وارنا استفاده می‌شود. این حمام‌ها در قرن اول میلادی ساخته شده‌اند و ازآن‌جا که قبلاً نام شهر وارنا، ادسوس بوده در حال حاضر این حمام‌ها را با نام «حمام‌های ادسوس» هم می‌شناسند.

۷- بازدید از موزه‌ی Retro

بازدید از موزه‌ی Retro بازدید از موزه‌ی Retro

بازدید از این موزه یکی دیگراز تفریحات وارنا است. این موزه بسیار جالب است، چراکه با بازدید از آن می‌توان به یک قرن پیش رفت و بسیاری از عناصر قرن بیستمی زندگی در بلغارستان و خصوصاً وارنا را در نزدیک‌ترین فاصله تماشا کرد.

وسایل آشپزخانه‌ی قدیمی، سیگارهای بلغاری، لوازم الکترونیکی قرن بیستم و از همه مهم‌تر کلکسیونی از ۵۰ نوع خودرو در این نماشگاه قابل مشاهده هستند. پیشنهاد می‌کنم حتماً بازدید از این نمایشگاه را در برنامه‌های‌تان قرار دهید.

۸- باغ گیاه‌شناسی دانشگاه

باغ گیاه‌شناسی دانشگاه

علاقه‌مندان به طبیعت و گل و گیاه می‌توانند یک بعدازظهر از زمان‌شان در طی سفر به وارنا را به بازدید از باغ گیاه‌شناسی دانشگاه در وارنا اختصاص دهند. در این مکان، کلی مسیر عالی برای پیاده‌روی وجود دارد و ضمناً بیش از ۳۰۰ گونه گل و گیاه پرورش داده می‌شوند.

این باغ در سال ۱۹۷۷ تأسیس شده و دارای بیش از ۳۶۰ هکتار مساحت است.

آدرس: resort Saints Constantine And Helena, Varna 9000,

۹- بازدید از مجتمع Barite

مجتمع Barite

این مجتمع تقریباً ۳۰ کیلومتر از مرکز شهر وارنا فاصله دارد، اما ارزش آن را دارد که به بازدید آن بروید. در این مجتمع به نوعی یک موزه‌ی روباز وجود دارد و اشیای قدیمی بسیاری در آن مربوط به دوران گذشته‌ی وارنا و سنت و فرهنگ این شهر به نمایش گذاشته شده‌اند.

یک رستوران هم در این مجتمع وجود دارد که هم معماری آن و هم نوع پذیرایی‌اش سنتی است.

۱۰- بازدید از موزه‌ی تاریخ پزشکی

یکی دیگر از تفریحات وارنا بازدید از یکی دیگر از موزه‌های زیاد این شهر است. موزه‌ی تاریخ پزشکی در دانشگاه وارنا واقع شده و بازدید از آن یکی از بهترین تفریحات برای دانشجویان پزشکی، خود پزشکان و علاقه‌مندان به پزشکی و تاریخ است. در این موزه، عناصر بسیاری از تاریخ پزشکی، از یونان باستان تا زمان حاضر، به نمایش گذاشته شده‌اند. ضمناً بیش از ۴ هزار جلد کتاب پزشکی، چه قدیمی و چه جدید، در این موزه قابل دیدن هستند.

۱۱- تجربه‌ی آرامش در سواحل وارنا

سواحل وارنا

 

وارنا شهری ساحلی است و در غرب دریای سیاه واقع شده. در این شهر سواحل زیبایی وجود دارند که خصوصاً در تابستان‌ها میزبان گردشگران زیادی از کشورهای مختلف اند. به‌جرأت می‌توان گفت که اکثر کسانی که به وارنا سفر می‌کنند به سبب سواحل زیبای این شهر است.

از زیباترین و بهترین و آرام‌ترین سواحل وارنا می‌توان به ساحل نیروانا اشاره داشت. این ساحل از شن‌های طلایی برخوردار است و گاه آن را با همین نام می‌شناسند. بنابراین اگر در سفرتان به وارنا به دنبال یک ساحل زیبا و شیک بودید، می‌توانید این ساحل را انتخاب کنید. البته که ساحل نیروانا خیلی امکانات زیادی ندارد، اما مهم‌ترین مزیت آن شن‌های نرم و طلایی آن است.

جز این ساحل، می‌‌توانید روی ساحل Kabakum هم حساب کنید. این ساحل هم ساحلی آرام است و از بهترین گزینه‌ها برای کسانی که خواهان آرامش هستند و می‌خواهد دور باشند از هیاهوی سایر سواحل وارنا به شمار می‌رود. چند فروشگاه کوچک در این ساحل هستند و چند چتر و تخت، دیگر خبری از هیچ عنصر ازدحام‌آوری نیست.

۱۲- انجام ورزش‌های آبی در دریای سیاه و سواحل وارنا

سواحل وارنا سواحل وارنا

انجام قایق‌سواری، اسکی روی آب و چند ورزش آبی دیگر که همگی از هیجان زیادی برخوردار هستند، بر روی آب‌های دریای سیاه امکان‌پذیر است. برای لذت بردن از این ورزش‌ها به عنوان یکی از تفریحات وارنا می‌توانید روی سانی بیچ در وارنا حساب کنید.

سانی بیچ در واقع یک مجموعه‌ی بزرگ است که شامل عناصر زیادی برای لااقل یک روز تفریحی و مهیج در وارنا بلغارستان است. در این مجموعه و در ‌آب‌های دریای سیاه می‌توان به انجام ورزش‌ها و تفریحاتی همچون قایق‌سواری، جت‌اسکی‌سواری، غواصی اسکوبا و … پرداخت. ضمناً در ساحل این مجموعه هم امکان انجام والیبال، گلف و سایر ورزش‌ها و تفریحات ساحلی وجود دارد. در این مجموعه رستوران‌ها و فروشگاه‌های زیادی وجود دارند و بنابراین راه باز است برای گذراندن یک روزِ فراموش‌نشدنی در شرق اروپا.

گفتنی است که هزینه‌ها در سانی بیچ خیلی زیاد نیستند و از همین رو درصدی از اروپاییانی که به دنبال لذت‌بدن از ساحل و ورزش‌های ساحلی هستند از جای‌جای اروپا خود را به این  ساحل می‌رسانند.

این نکته نیز قابل ذکر است که در سانی بیچ دو فروشگاه بزرگ هم وجود دارند که امکان خرید در آن‌ها میسر است.

در آخر آن که کسانی که به دنبال تفریحات شبانه در وارنا هستند نیز می‌توانند روی سانی بیچ حساب کنند. گشت‌وگذار در سانی بیچ ساعت و زمان خاصی نمی‌شناسد. در هر ساعت از شبانه‌روز که به سانی بیچ بروید می‌بینید که جمعیت زیادی در آن حضور دارند و مشغول انجام کارهای مختلف هستند. فروشگاه‌ها و بارها و رستوران‌های این مجموعه هم، اکثراً، در تمامی ساعات شبانه‌روز فعالیت می‌کنند.

۱۳- بازدید از موزه‌ی قوم‌نگاری [Ethnographic]

سیزدهمین مورد از تفریحات وارنا در این نوشتار بازدید از موزه‌ی قوم‌نگاری در این شهر است. در این موزه، که در اواسط قرن نوزدهم ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته، بازدید کنندگان می‌توانند عناصر زیادی از فرهنگ و نحوه‌ی زیستن مردمان وارنا در طی قرون پیشین را مشاهده کنند.

چنان‌چه به مردم‌شناسی یا تاریخ علاقه دارید بازدید از این موزه را در سفرتان به وارنا از دست ندهید.

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری بر ۱۳ تا از تفریحات وارنا داشتیم و دیدیم که این شهرِ ساحلی در کشور بلغارستان هم می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ جذاب باشد و هم برای علاقه‌مندان به طبیعت و دریا و ساحل.

در آخر قابل‌ذکر است که برای سفر به وارنا می‌توانید از خدمات تور وارنا مرکز ساحل شنی استفاده کنید. در مرکز ساحل شنی، تور مخصوص شهر وارنا وجود دارد. برای کسب اطلاعات مربوط به تور وارنا می‌توانید با کارشناسان تورهای خارجی ما در ارتباط شوید. برای این منظور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: thecrazytourist | traveltriangle

ارسال پاسخ

18 − هفده =