۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

تفریحات گوا هند | بهترین تفریحاتی که می‌توانید در گوا تجربه کنید

گوا یکی از بهترین مناطق جهان برای گردشگران است. همین امر موجب شده که هر ساله چند میلیون گردشگر از جای‌جای جهان راهی این ایالت در جنوب غربی هند شوند. در گوا می‌توان روزها و شب‌هایی عالی گذراند، روزها و شب‌هایی که تا سال‌های سال می‌توانند در حافظه بمانند. در این نوشتار به معرفی تفریحاتی که امکان تجربه‌ی آن‌ها شهر گوا در هند وجود دارد خواهم پرداخت. می‌خواهم به همراه یکدیگر ببینیم که تفریحات گوا هند چیستند که این‌چنین گردشگران از سرتاسر جهان راهی آن می‌شوند.

مختصری در مورد شهر گوا در هند

گوا ایالتی در جنوب غربی هند و در منطقه‌ای با نام Konkan است. این ایالت از لحاظ مساحت کوچک‌ترین ایالت کل هند است و از لحاظ جمعیت هم چهارمین ایالت در میان ایالت‌های کم‌جمعیت هند است. غرب ایالت گوا به دریای عرب می‌رسد و از همین رو در این شهر سواحل زیادی وجود دارند، سواحلی که اصلی‌ترین علت توریستی‌بودن گوا هستند.

موقعیت ایالت گوا در کشور هند

جالب آن که گوا بالاترین سرانه‌ی تولید ناخالص ملی را در میان ایالت‌های هند دارد، چیزی حول و حوش دو و نیم برابر سرانه‌ی ناخالص ملی کل کشور هند.

مرکز ایالت گوا شهر پاناجی است و این در حالی است که شهر واسکودوگاما بزرگ‌ترین شهر این ایالت است. گوا برای مدت‌های بسیار تحت استعمار و تسلط پرتغالی‌ها بوده و از همین رو در همین دوران حاضر هم برخی از کهنسالان این ایالت به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. معماری پرتغالی هم در بسیاری از بناهای قدیمی این ایالت به وضوح قابل مشاهده است.

در سال ۱۵۱۰ میلادی بود که پرتغالی‌ها با شکست شاه آن زمانِ آن منطقه ایالت گوا را از آنِ خود کردند و سال‌ها بر آن تسلط داشتند. در سال ۱۹۴۷، یعنی زمانی که کشور هند از استعمار بریتانیایی‌ها خارج شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید، حکومتِ هند درصدد بر آمد که با پرتغال بر سر مناطقی از شبه‌قاره‌ی هند که زیر تسلط پرتغال بودند مذاکره کند تا آن‌ها به قلمرو کشور هند اضافه شوند، اما پرتغالی‌ها از هرگونه مذاکره با هندی‌ها سر باز زدند. این‌گونه شد که ارتش هند در آخرین روزهای سال ۱۹۶۱ به آن منطقه حمله کرد و حاصل آن حمله الحاق‌شدن گوا، دامان [Daman] و جزایر دیو [Diu] به قلمرو هند بود. پس از آن زمان تا مدتی این سه منطقه، یعنی گوا و دامان و دیو، یک منطقه‌ی واحد حساب شدند، اما در سال ۱۹۸۷ بود که این اتحادیه از هم پاشید و گوا به صورت جداگانه به بیست و پنجمین ایالت کل هند تبدیل شد. قابل ذکر است که ایالات گوا هم به دو بخش تبدیل شده: یک بخش با عنوان گوای شمالی و دیگری گوای جنوبی. هر دوی این بخش‌ها از لحاظ گردشگری در وضعیتی مناسب هستند.

مساحت کل گوا ۳۷۰۲ کیلومتر است، یعنی تقریباً ۵ برابر تهران، و جمعیت آن بیش از ۲ میلیون نفر است. این منطقه به سبب نزدیک‌بودن به دریای عرب از آب و هوایی گرم و استوایی برخوردار است. گرچه دمای هوا در گوا خیلی زیاد نیست، اما ماه مه [اردیبهشت و اوایل خرداد] گرم‌ترین ماه سال در گوا است و دمای هوا در آن به بیش از ۳۵ درجه می‌رسد. زمستان‌های گوا خیلی سرد نیستند و اتفاقاً دمای هوا در این فصل بسیار عالی است. از این رو می‌توان گفت که پاییز و زمستان بهترین فصول سال برای سفر به گوا هستند.

ضمناً بیش‌ترین بارش باران در فصل موسمی گوا صورت می‌پذیرد – فصلی که از ماه ژوئن تا سپتامبر به طول می‌انجامد [یعنی تقریباً فصل تابستان].

تفریحات گوا هند

حال که به همراه هم نگاهی کلی به برخی از اطلاعات ایالت گوا داشتیم، نوبت به آن رسیده که به معرفی تفریحات گوا بپردازم. گوا ایالتی ساحلی است و از این رو بسیاری از تفریحاتی که در این ایالت می‌توان انجام داد تفریحات ساحلی هستند. بنابراین بهتر است بحث خود را با تفریحاتی که می‌توان در ساحل‌های گوا انجام داد آغاز کنم:

۱- تفریحات ساحلی در گوا هند

ایالت گوا در غرب خود به دریای غرب می‌رسد و از خط ساحلی طولانی‌ای برخوردار است. در این ایالت ساحل‌های زیبای زیادی وجود دارند، ساحل‌هایی که در آن‌ها می‌توان تفریحات بسیاری را تجربه کرد. اجازه دهید یک به یک به معرفی بهترین سواحل گوا بپردازم و در حین معرفی این سواحل تفریحاتی که می‌توان در آن‌ها انجام داد را معرفی کنم:

الف| ساحل کاندولیم

تفریحات گوا هند

تفریحات گوا هند

ساحل کاندولیم یکی از بهترین سواحل گوا است. این ساحل در کنار چند ساحل دیگر واقع شده [ساحل‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهم پرداخت] و همچنین قلعه‌ی معروف آگوادا هم در نزدیکی این ساحل است. ساحل کاندولیم از آن ساحل‌هایی است که هم برای کسب آرامش گزینه‌ای مناسب اند و هم برای انجام تفریحات ساحلی. در این ساحل می‌توان از پارازلینگ، جت‌اسکی‌سواری، قایق‌سواری و حتی غواصی لذت برد. قطعاً انجام هر یک از این موارد، در کنار دریای عرب و با هوایی بسیار عالی، خود به تنهایی می‌تواند یکی از بهترین تفریحات زندگی باشد. پرندگان و دلفین‌های زیادی هم در این منطقه هستند و تماشای آن‌ها هم یکی از بهترین تفریحاتی است که در گوا قابل انجام اند. حتماً در سفرتان به گوا سری هم به ساحل کاندولیم بزنید.

ضمناً در نزدیکی این ساحل هم چند رستوران وجود دارند که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به Soi, House of Lloyds, Café Jazz, Bomra’s, The Mermaid  Restaurant, After 7 اشاره داشت.

ب| ساحل کالانگات [Calangute]

تفریحات گوا هند

ساحل Calangute در نزدیکی ساحل کاندولیم قرار دارد و بزرگ‌ترین ساحل ایالت گوا است. این ساحل به حدی بزرگ و زیباست که از آن با لقب ملکه‌ی سواحل یاد می‌شود. منبعی که از آن برای نوشتن در مورد سواحل گوا استفاده می‌کنم ذکر کرده که این ساحل در میان ۱۰ ساحل برتر کل جهان قرار دارد و این به معنای آن است که در طی سفر به گوا به هیچ وجه نباید دیدن از این ساحل و گذراندن لااقل چند ساعتی را در آن از دست بدهید.

در این ساحل هم می‌توانید بهترین تفریحات ساحلی را تجربه کنید و از ورزش‌های آبی همچون قایق‌سواری، کایاک‌سواری و … لذت ببرید. این ساحل هم به ساحل کاندولیم و قلعه‌ی آگوادا بسیار نزدیک است، همچنین در کل این ساحل در گوای شمالی به بسیاری از دیدنی‌های گوای شمالی نزدیک است و از این رو می‌تواند یکی از بهترین مناطق برای اقامت در گوا باشد. جز انجام تفریحات ساحلی می‌توانید از دراز کشیدن روی شن‌های درخشان این ساحل و تماشای غروب خورشید هم لذت ببرید.

در نزدیکی این ساحل هم چند رستوران وجود دارند که بهترینِ آن‌ها عبارت اند از:

 • Pousada by the Beach
 •  Zuperb
 •  Sousa
 •  Lobo
 • A Reverie
 •  The Chocolate Room

ج] ساحل باگا [Baga]

تفریحات گوا هند

ساحل باگا بسیار به ساحل کالانگات نزدیک است و صرفاً یک زمین سنگی کوچک بین‌شان فاصله است. این ساحل هم یکی از بهترین سواحل گوا است و در اوایل صبح می‌توان آن را در زمره‌ی بهترین سواحل جهان برای دراز کشیدن و تجربه‌ی آرامش دانست. این ساحل بیش از آن که برای لذت‌بردن از تفریحات ورزشی باشد، مکانی برای آرامش است. ضمناً در شب زندگی شبانه در این ساحل برقرار است و رستوران‌ها و بارهای مختلف و متعددی در آن به فعالیت می‌پردازند. بنابراین اگر در سفرتان به گوا به دنبال گشت و گذار شبانه بودید یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی‌تان پرسه‌زدن در ساحل باگا است.

د| ساحل آرامبول [Arambol]

تفریحات گوا هند

این ساحل هم یکی از سواحل خوب گوا است و در گوای شمالی واقع شده. ساحل آرامبول زمانی به یکی از سواحل محبوب تبدیل شد که رفته رفته برخی از گردشگران به سبب شلوغی سواحل کالانگات و کاندولیم به آن سواحل نرفتند و به این قسمت از ساحل دریای عرب آمدند. در ساحل آرامبول هم می‌توانید انواع تفریحات ساحلی را تجربه کنید و از تجربه‌ی آن‌ها لذت ببرید.

مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد مزایای این ساحل نسبت به سایر سواحل می‌توان به آن اشاره کرد این است که در ساحل آرامبول باد با شدت بیش‌ترین نسبت به سایر سواحل می‌وزد و از این رو این ساحل در چند وقت اخیر به یکی از بهترین مکان‌ها برای پاراگلایدر در گوا تبدیل شده است.

ضمناً کلبه‌های زیادی در اطراف این ساحل هستند که با پرداخت مبلغی می‌توانید برای چند ساعتی در آن‌ها اقامت داشته باشید. نکته‌ی دیگری که در مورد این ساحل وجود دارد این است که در نزدیکی آن یک دهکده با همین نام، یعنی با نام آرامبول، وجود دارد که در آن هم جوی توریستی برپاست. گشت و گذار در آن دهکده هم می‌تواند یکی از بهترین تفریحات گوا هند برای ماجراجویان باشد.

بد نیست به دو نکته‌ی دیگر هم در مورد این ساحل بپردازم، دو نکته‌ای که هر دو به بحث تفریحات گوا هند هم مرتبط هستند: نخست آن که موسیقی زنده در بیش‌تر ایام سال در نزدیکی این ساحل اجرا می‌شود و دوم آن که یک جنگل عالی در نزدیکی ساحل آرامبول هست که در آن مسیرهای متعددی برای پیاده‌روی وجود دارند. اهل پیاده‌روی اگر هستید می‌توانید در این مسیرها در جنگل پیاده‌روی کنید و زا پیاده‌روی در میان درختان و در فضایی سبز و در آغوش طبیعت لذت ببرید.

از بهترین رستوران‌های اطراف این ساحل هم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 •  Shimon
 •  Fellini
 •  Double Dutch
 •  Rice Bowl
 •  German Bakery

ه| ساحل پالولِم [Palolem]

ساحل پالولم گوا هند

این ساحل هم یکی از زیباترین سواحل گوا است و قطعاً گشت و گذار در آن و انجام تفریحاتی که در آن ممکن اند، از بهترین تفریحات گوا است. این ساحل در گوای جنوبی واقع است و به سبب امکانات زیاد و ساختمان‌های لوکسی که در نزدیکی آن وجود دارند می‌توان آن را ساحلی لوکس هم نامید. دریا در این قسمت آرام‌تر است و بنابراین شما می‌توانید تقریباً ۱۰۰ متر در دریا پیاده‌روی کنید، بدون آن که مشکلی پیش آید. در برخی مواقع هم امکان شنا در دریا وجود دارد، هرچند که حتماً باید برای شنا با کارشناسان مشورت کنید.

مهم‌ترین و بهترین کاری که در ساحل پالولم می‌توانید انجام دهید این است که به مرکز ماساژی که در آن نزدیکی واقع شده بروید و ماساژ آیورودا را تجربه کنید، ماساژی که چند دقیقه تجربه‌ی آن می‌تواند استرس چند سال را از بدن‌تان خارج کند.

جز این موارد، بهترین تفریحاتی که در این ساحل قابل انجام اند به قرار زیر هستند:

 • غواصی اسکوبا
 • دره‌نوردی [canyoning]
 • قایقرانی
 • تماشای دلفین

رستوران‌های نزدیک این ساحل هم به قرار زیر هستند:

 • The Olive Room
 • Café Inn
 • Canacona
 • Café Del Mar
 • Havana Cuba

و| ساحل آنجونا [Anjuna]

این ساحل هم در نزدیکی روستایی با نام آنجونا واقع شده. روستای آنجونا هم از مناطق خاص گوا است و بنابراین گردش در آن هم می‌تواند یکی از تفریحات گوا باشد. در ساحل آنجونا هم امکان لذت‌بردن از تفریحات ساحلی وجود دارد. ضمناً در این نزدیکی هر چهارشنبه یک بازار سیار دایر است و مردم مناطق مختلف برای خرید به آن منطقه می‌آیند. گفته می‌شود قیمت‌های این بازار پایین‌تر از سایر بازارهای هند هستند.

ز| ساحل کلوا  [Colva]

این ساحل هم می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای لذت‌بردن از تفریحات ساحلی باشد. ساحل کلوا در گوای جنوبی واقع شده. در این ساحل می‌توان به بهترین شکل به تماشای غروب خورشید نشست و آرامش را بر روی شن‌های نرم و سفید آن منطقه تجربه کرد. ضمناً شب‌ها در این منطقه زندگی شبانه برقرار است و بنابراین کسانی که به گشت و گذار در شب علاقه دارند می‌توانند این ساحل را هم در گزینه‌های عالی خود داشته باشند. بهترین رستوران‌های نزدیک آن هم عبارت اند از: Mish Mar, The Garden restaurant, Martins, Leda, Sandpat Beach Shack.

۲- بازدید از قلعه‌ی آگوادا

قلعه‌ی آگوادا

تفریحات ساحلی نخستین مورد از فهرست ما در مورد تفریحات گوا هند بود، دومین مورد بازدید از قلعه‌ی آگوادا است. قلعه‌ی آگوادا همان قلعه‌ای است که در بالا چند بار به آن اشاره کردم، قلعه‌ای که در نزدیکی سوامل کاندولیم و کالانگات واقع شده.

همانطور که گفتم گوا به مدت چند قرن در سیطره‌ی پرتغالی‌ها بوده و زمان زیادی لازم است که اثرات تسلط پرتغالی‌ها بر این منطقه از کشور هند کمرنگ شود. یکی از یادگارهای دوران تسلط پرتغال بر این منطقه قلعه‌ی آگوادا است. این قلعه در سال‌های نخست قرن هفدهم ساخته شده و گویا نیت و مقصود از ساخت آن دفاع از حکومت و قلمرو در برابر تهاجمات هلندی‌ها بوده است. قلعه‌ی آگوادا در زمان خود از اعتبار و اهمیتی بسیار برخوردار بوده و می‌گویند در آن زمان توانایی آن را داشته که همزمان ۷۹ توپ را در خود جای دهد.

قلعه‌ی آگوادا معماری‌ای عالی دارد و می‌تواند برای علاقه‌مندان به دنیای معماری بینش عالی از معماری کلاسیک پرتغالی به دست دهد. قطعاً زمانی که در ساحل کاندولیم هستید اگر به دیدن این قلعه هم بروید می‌توانید استفاده‌ی بیش‌تری از زمان خود در طی اقامت در گوای شمالی ببرید.

۳- گشت‌وگذار در خیابان Tito

تفریحات گوا هند

یکی دیگر از تفریحات گوا برای گردشگران می‌تواند پرسه‌زدن در خیابان Tito باشد. این مکان در نزدیکی ساحل باگا واقع شده و از بهترین کلاب‌ها برای رقص و موسیقی است. در این مکان از ساعت ۶ غروب تا ۳ بامداد هر زمان که حضور پیدا کنید می‌توانید لحظاتی عالی را سر کنید، هرچند که قیمت‌های آن بسیار زیاد هستند و اصلاً همین قیمت‌های بالا یکی از موارد مشهورِ مربوط به این مکان است.

۴- بازدید از کلیسای Bom Jesus

تفریحات گوا هند

مسیحیت در کشورهای شرق و جنوب آسیا از دیرباز چندان نفوذ نداشته و حتی می‌توان گفت که اسلام بسیار بهتر و بیش‌تر از مسیحیت در جنوب و شرق آسیا نفوذ داشته. دین‌های هندوییسم و بودیسم بیش‌ترین پیرو را در شرق و جنوب آسیا دارند، اما به سبب حضور استعمارگران هلندی، انگلیسی و پرتغالی در کشورهای شرقی و جنوبی آسیا گاه در برخی از مناطق کلیساهایی ساخته شده و همچنین از آن‌جا که گوا برای مدت‌های بسیار تحت استعمار پرتغال بوده و تا حد زیادی با فرهنگ پرتغالی‌ها خو گرفته، درصدی از مردم این ایالت در هند مسیحی هستند.

در همین راستا، کلیسای Bom Jesus هم یکی از یادگارهای تسلط پرتغال بر گوا است و بازدید از آن می‌تواند یکی از بهترین تفریحات گوا باشد. این کلیسا در منطقه‌ی گوای قدیمی واقع است و مکانی ست که در آن بدن سنت‌فرانسیس خاویر [St Francis Xavier] در آن نگهداری می‌شود.

این کلیسا در سال ۱۶۰۵ ساخته شده و بدن سنت‌فرانسیس در سال ۱۶۲۲ در آن قرار داده شده است. در این کلیسا همچنین یک موزه‌ی نسبتاً کوچک هم وجود دارد. ضمناً کلیسای بوم ژسوس با معماری باروک ساخته شده و از بهترین نمونه‌های معماری باروک در سطح جنوب و شرق آسیا است.

۵- بازدید از کلیسای Our Lady of Immaculate Conception

تفریحات گوا هند

پنجمین مورد از فهرست ما در مورد تفریحات گوا هند هم بازدید از یک کلیسا است، کلیسایی که همچون کلیسای پیشین مربوط به دوران استعمار پرتغال است. این کلیسا در پایتخت گوا واقع شده و بازدید از آن می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. همانطور که در تصویر می‌بینید معماری آن بسیار زیباست و از نمای بیرونی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای ثبت یک عکس یادگاری در جوار یک مکان مذهبی – تاریخی باشد. این کلیسای کوچک مربوط به اوایل تسلط پرتغال بر آن منطقه است، یعنی سال ۱۵۴۱، و از آن زمان تا کنون پابرجا مانده [هرچند که البته بازسازی‌های زیادی را تجربه کرده است]. آدرس آن به صورت دقیق به شکل زیر است:

Emilio Gracia & Jose Falcao Road, Panaji

۶- آبشار Todo

برای آن که در گوا به طبیعت نزدیک شوید و از زیبایی‌ها و حال و هوای خاص آن استفاده کنید فقط سواحل گزینه‌های پیش‌روی‌تان نیستند، بلکه مناطق دیگری هم در آن ایالت وجود دارند که یکی از آن‌ها آبشار Todo است. آبشار تودو و محیط اطراف آن یکی از بهترین مکان‌هایی است که در طی سفرتان به گوا می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

۷- موزه‌ی هنر مسیحی

موزه‌ی هنر مسیحی در سال ۱۹۹۴ ساخته شد و یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری گوا هند است. قطعاً بازدید از این موزه برای علاقه‌مندان به دنیای ادیان می‌تواند یکی از بهترین تفریحات گوا باشد چراکه در این موزه عناصر هنری بسیاری از دنیای مسیحیت به نمایش گذاشته شده‌اند. جالب است بدانید که جز این موزه در کل قاره‌ی آسیا چنین موزه‌ای وجود ندارد. برای دیدن از این موزه می‌توانید از ساعت ۹:۳۰ به بعد به آدرس زیر بروید، جایی که تقریباً ۱۳ کیلومتر با پاناجی فاصله دارد:

Velha Goa, Convent of Santa Monica, Goa 403402

۸- بازدید از جمعه‌بازار ماپوسا [Mapusa Friday Market]

جمعه‌بازار ماپوسا

 

این بازار هر جمعه در روستای ماپوسا، روستایی که در منطقه‌ی Bardez در گوا قرار دارد، دایر می‌شود و در آن کشاورزان و در کل اهالی روستای ماپوسا محصولات مختلف خود را با قیمتی عالی برای فروش ارائه می‌کنند. از جمله موادی که در این بازار به فروش می‌رسند می‌توان به انواع سبزیجات و میوه‌جات، ماهی، صنایع دستی، ادویه‌جات، ترشی‌جات و میگو اشاره داشت.

برای دسترسی به ماپوسا می‌توانید از اتوبوس‌هایی که از پاناجی به این منطقه می‌روند استفاده کنید. ضمناً جمعه‌بازار ماپوسا هر جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر قابل دسترسی است.

۹- بازدید از معبد Mangeshi

Mangueshi Temple

هندوییسم دین اصلی مردم گوا است و از این رو معابد بسیاری از دیرباز در این منطقه وجود داشته‌اند و دارند. یکی از بهترین معابد آن منطقه همین معبد است. این معبد به Lord Mangeshi اختصاص داده شده، فرمی از Shiva که فقط در گوا به رسمیت شناخته می‌شود. قطعاً بازدید از این معبد زیبا هم می‌تواند یکی از بهترین تفریحات گوا هند باشد. در این معبد می‌توانید هم از مکانی مذهبی و البته تاریخی [چراکه ساخت این معبد در قرن شانزدهم اتفاق افتاده] بازدید کنید و هم آن که از دیدن طبیعت عالیِ اطراف معبد لذت ببرید. ضمناً فروشگاه‌های کوچکِ بسیاری هم در آن منطقه وجود دارند و امکان خرید هم هست.

این معبد در روستای Mangeshi در ۲۱ کیلومتری پاناجی واقع شده و از آن می‌توانید میان ساعات ۶ بعدازظهر تا ۱۰ شب بازدید کنید.

۱۰- بازدید از قلعه‌ی Chapora

قلعه‌ی Chapora

این قلعه هم یادگاری از دوران استعمار پرتغال است و در چند سال اخیر به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری گوا در هند تبدیل شده. این قلعه  در نزدیکی دریا واقع شده و اگر به بالای آن بروید نسیم بسیار خنک و دل‌انگیزی را احساس خواهید کرد. گفتنی است که این قلعه در سال ۱۷۱۷ ساخته شده و هنوز هم با ابهت پابرجاست.

برای بازدید از این قلعه می‌توانید در نزدیکی پاناجی و به آدرس Chapora Fort Road, Bardez, North Goa بروید. ساعات بازدید از قلعه هم بین ۹:۳۰ تا ۱۷:۳۰ است.

۱۱- بازدید از پناهگاه حیات‌وحش Bondla

تفریحات گوا هند

تفریحات گوا هند

قطعاً یکی از جالب‌ترین و مهیج‌ترین تفریحات گوا هند بازدید از پناهگاه حیات‌وحش Bondla است. در این پناهگاه حیوانات و گیاهان مختلف از گونه‌های متفاوت نگهداری می‌شوند که البته امکان بازدید از آن‌ها برای گردشگران وجود دارد. جالب است بدانید که اکثر گونه‌های حیوانات وحشی که در این پناهگاه نگهداری می‌شوند از گونه‌های بسیار کمیاب در هند هستند و همچنین عکاسان زیادی از مناطق مختلف برای ثبت تصاویر زیبا به این پناهگاه می‌آیند. البته این پناهگاه خیلی بزرگ نیست و مساحت آن کلاً ۸ کیلومتر مربع است و بنابراین امکان بازدید از آن در زمانی نسبتاً کوتاه وجود دارد.

این پناهگاه در ۴۷ کیلومتری پاناجی و در آدرس زیر واقع است:

Usgao-Ganjem VP, Goa 403105

برای دسترسی به این پناهگاه راه دشواری در پیش ندارید بلکه از اتوبوس‌های مختلفی که در شهر پاناجی به مقصد این پناهگاه وجود دارند می‌توانید استفاده کنید.

۱۲- کلیسای St. Cejatan

تفریحات گوا هند

بازدید از این کلیسا هم می‌تواند از جالب‌ترین تفریحات گوا باشد. معماری این کلیسا، همانطور که در تصویر می‌بینید، بسیار عالی است و شباهت قابل‌توجهی به معماری کلیسای St. Peters Basilica در شهر رم ایتالیا دارد. برای این کلیسا نیاز نیست خیلی از پارانجی فاصله بگیرید. آدرس آن به قرار زیر است:

Velha Goa, Goa 403402

۱۳- ساحل Bambolim

این ساحل را در زمره‌ی آن سواحل اولیه نیاوردم، چراکه ساحلی خاص است و از نظر بسیاری از گردشگران پنهان مانده. در سفرتان به گوا می‌توانید به این ساحل در ۷ کیلومتر پاناجی بروید و از زیبایی‌های بکر آن لذت ببرید. ضمناً در آب‌های نزدیک این ساحل امکان غواصی هم وجود دارد. اگر در سفرتان به گوا به دنبال آن بودید که از تفریحات ساحلی لذت ببرید اما به دور باشید از شلوغی و هیاهو و سر و صدا این ساحل می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی‌تان باشد.

البته که گزینه‌های اقامتی زیادی در این منطقه نیستند اما اقامت‌گاه Grand Hyatt خود به تنهایی می‌تواند جورِ نبود دیگر اقامت‌گاه‌هایی که باید می‌بودند را بکشد. بنابراین این امکان هست که بیش از یک روز در این ساحل بمانید و از تفریحات آن لذت ببرید.

ضمناً خبری از زندگی شبانه در این ساحل نیست، ولی به هر حال مکانی دنج و عالی برای کسانی است که خلوت را به ازدحام ترجیح می‌دهند. چند رستوران هم در آن منطقه هستند از جمله: Bambolim Beach Resort، Chulha و The Dining Room.

در آخر گفتنی است که امکان پاراگلایدینگ، قایق‌سواری، غواصی و جت‌اسکی‌سواری در این منطقه فراهم است.

۱۴- پارک ملی Mollem

یکی دیگر از تفریحات گوا هند که بد نیست آن را هم در طی سفرتان به گوا در نظر داشته باشید بازدید از پارک ملی مولم است. این پارک ملی قسمتی از پناهگاه Bhagwan Mahaveer است و در ۵۰ کیلومتر پاناجی واقع شده. در این مکان هم می‌توانید از حیوانات بازدید کنید و هم آن که مکانی عالی برای پیک نیک است و لااقل ارزش آن را دارد که یک وعده را در این مکان بخورید.

این پارک ملی طبیعتی عالی دارد و کلی درخت سر به فلک کشیده شده در آن هستند. گونه‌های مختلفی از حیوانات هم در این منطقه زندگی می‌کنند. چند معبد هم در این منطقه هستند که از آن‌ها هم می‌توانید بازدید کنید.

برای بازدید از پارک ملی مولم باید به آدرس زیر بروید:

حاشیه‌ی شرقی گوا، قسمت Sanguem taluk

۱۵- بازدید از Fort Tiracol

Fort Tiracol

این قلعه در نزدیکی دریای عرب واقع شده و در زمان‌هایی که مردمان گوا و هند برای آزادسازی گوا از دست پرتغالی‌ها می‌جنگیده‌اند نقشی مهم ایفا کرده، از همین رو در چند دهه‌ی اخیر آن را به عنوان سمبل آزادی می‌شناسند. این قلعه البته یک بار ویران شده اما بعدها به طور کامل بازسازی شده است. هم خود قلعه زیباست و هم حکاکی‌های زیادی که روی دیوارهای آن وجود دارند. در سفرتان به گوا سعی کنید بازدید از این قلعه را هم در برنامه‌های‌تان قرار دهید. این قلعه در ۴۹ کیلومتری پاناجی قرار دارد و آدرس آن به قرار زیر است:

Tiracol, Pernem Taluka, Goa 403524

۱۶- بازدید از پناهگاه پرندگان سلیم علی [Salim Ali]

تفریحات گوا هند

پناهگاه سلیم علی تقریباً ۳۰ سال پیش تأسیس شد و نام آن برگرفته از نام یک پرنده‌شناس مشهور در آن منطقه است. این پناهگاه محل نگهداری و زندگی گونه‌های زیادی از پرندگان است که البته در میان دیدنی‌های زیاد گوا در بین گردشگران مغفول مانده. این پناهگاه در جزیره‌ی Chorao واقع شده و فاصله‌ی خیلی زیادی از پاناجی ندارد.

سخن آخر

قطعاً این موارد تمامی تفریحات گوا هند نیستند بلکه کارهای تفریحی دیگری هم می‌توان در این منطقه انجام داد. اگر تجربه‌ی سفر به این منطقه از هند را دارید قطعاً تجربیات‌تان می‌توانند به کار ما و کاربران بیایند، بنابراین لطف کنید و در قسمت نظرات از تجربیات سفر خود به این منطقه بنویسید.

ضمناً کسانی هم که تا کنون به گوا هند سفر نکرده‌اند می‌توانند از تور گوا مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور گوا می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منبع: thrillophilia

ارسال پاسخ

5 × 1 =