۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جزییات تور استانبول

استانبول یا قسطنطنیه یکی از بزرگترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر کشور ترکیه محسوب می‌شود که در مرز اروپا و آسیاست. استانبول زمینه‌ای فرهنگی و تاریخی دارد و به همین دلیل به شهری توریستی تبدیل شده‌است. این شهر هر ساله مسافران زیادی را از سرتاسر جهان جذب جاذبه‌های دیدنی و گردشگری خود می‌کند. معمولاً بیشتر کسانی که متقاضی تور ترکیه اند از تور استانبول نیز استفاده می‌کنند. ضمناً استانبول از لحاظ تعداد گردشگران خارجی، سومین شهر توریستی جهان به‌شمار می‌رود. استانبول دارای تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی است. اقتصاد این شهر بشدت به صنعت توریسم، گردشگری و جهانگردی وابسته است و همچنین هتل‌ها و صنعت‌های مرتبط با گردشگری بسیار زیادی در استانبول وجود دارند که به گردشگران و بازدیدکنندگان خدمات حرفه‌ای ارائه می‌دهند.

متقاضیان تور استانبول می‌توانند با استفاده از خدمات تور شرکت ساحل شنی یک سفر خاطره‌انگیز را با کمترین هزینه در کنار بهترین امکانات برای خود رقم بزنند.

 

 

محل خروج و بازگشت

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

شامل هزینه‌های

 • بلیت هواپیما
 • اقامت در هتل
 • راهنمای تور
 • هزینه‌های ورودی
 • تمام حمل‌و‌نقل در محل مقصد

هزینه‌هایی که شامل می‌شوید

 • هزینه راهنمای خدمات
 • هزینه خدمات راننده
 • هرگونه هزینه شخصی
 • هزینه خدمات اتاق

مدارک لازم

 • حداقل ۶ ماه اعتبار پاسپورت و یا گذرنامه
تور استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول

استانبول آنقدر جاذبه‌ی دیدنی دارد و آنقدر کارهای تفریحی در آن می‌توان انجام داد که واقعاً نمی‌توان تمامی‌شان را در نوشتاری اینترنتی جای داد. همین وجود جاذبه‌های گردشگری زیاد است که موجب شده این شهر از توریستی‌ترین شهرهای جهان باشد. با این حال می‌توان به برخی از معروف‌ترین‌های آنان پرداخت از جمله:

1- مسجد ایاصوفیه

رزرو تور استانبول

این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد جهان است و همچنین معروف‌ترین مسجد کل ترکیه به شمار می‌رود. مسجد ایاصوفیه پیش از حکومت عثمانی ساخته شده و در ابتدا اصلاً مسجد نبوده بلکه از آن به عنوان کلیسا استفاده می‌شده است، اما بعدها زمانی که حکومت عثمانی در ترکیه مستقر می‌شود این مسجد از کلیسا به مسجد تبدیل می‌گردد. معماری کلی بنا تغییر می‌کند و رنگ و گچ روی تمثال‌های مذهبی مسیحی در مسجد کشیده می‌شود.

این مسجد در قرن ششم ساخته شده و حدود 900 سال بعد از کلیسا به مسجد تغییر هویت می‌ دهد. در سال 1935 بدین سو هم از آن نه دیگر به عنوان یک مسجد بلکه به عنوان یک موزه استفاده می‌شود. ایاصوفیه را می‌توان نماد کل شهر استانبول دانست، نمادی که هرساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی را به سمت خود می‌کشاند.

معماری این مسجد فوق‌العاده است، چه در نمای خارجی و در نمای داخلی. گنبد بزرگ این مسجد 40 سانتی‌متر قطر دارد و حدود 55 متر از سطح زمین فاصله دارد. ضمناً مسجد از 4 مناره برخوردار است که ارتفاع هر یک از آن‌ها حدود 50 متر است. سه تا از این چهار مناره رنگ سفید دارند و یکی دیگر رنگ قرمز. علت این ماجرا این است که سه تا از این مناره‌ها از سنگ مرمر ساخته شده‌اند و دیگری از آجر.

به هر حال باید حتماً به دیدن این مسجد بروید تا بتوانید ظرافت‌های معماری آن را به طور ملموس درک کنید. با تور استانبول اگر به این شهر سفر کردید حتماً سری هم به این مسجد تاریخی بزنید.

2- مسجد سلطان احمد

رزرو تور استانبول

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی یکی دیگر از معروف‌ترین مساجد استانبول است و از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هم به حساب می‌آید. این مسجد در قرن هفدهم در زمان سلطنت سلطان احمد اول و اصلاً به دستور او ساخته شده است. نام مسجد سلطان احمد دقیقاً به همین دلیل است و جالب آن که مقبره‌ی خود سلطان احمد هم در مسجد سلطان احمد قرار دارد. علت آن که به این مسجد، مسجد آبی می‌گویند هم رنگ آبی گنبد و مناره‌ها و نمای داخلی این مسجد است، چنان‌که در تصویر هم قابل مشاهده است.

یک سری داستان‌ها در ارتباط با این مسجد وجود دارند که بد نیست به یکی از معروف‌ترین‌های‌شان اشاره داشته باشم. می‌گویند زمانی که سلطان احمد درصدد برآمد که مسجدی جدید در شهر قسطنطنیه یا همان استانبول بسازد، کاملاً تصمیم‌اش براین بود که این مسجد جدید بسی بهتر از مسجد ایاصوفیه باشد. از این رو یکی از معروف‌ترین و بهترین معمارهای استانبول را خبر کرد و از او خواست که مسجدی باشکوه بسازد. این معمار کسی نبود جز مهمت‌آقا صدفکار. اما زمانی که کار ساخت مسجد تمام شد، سلطان احمد آن را دید و چون فهمید که این مسجد بزرگ‌تر و باشکوه‌تر از مسجد ایاصوفیه نیست کلی خشمگین شد و این دیگران بودند که مقداری او را آرام کردند.

البته که مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد نتوانست از لحاظ شکوه و بزرگی از مسجد ایاصوفیه پیشی بگیرد، با این حال در طی چند سده‌ی اخیر این مسجد دومین مسجد بزرگ استانبول بوده.

در زمانی که این مسجد ساخته شد، یعنی قرن هفدهم، انتقادهای زیادی به سلطان احمد شد که چرا مسجدی که او ساخته باید دقیقاً همچون مسجدالحرام از 6 مناره برخوردار باشد؟ سلطان احمد ازآن‌جا که فردی متدین بود و همچنین نمی‌خواست این انتقادها بیش‌تر شعله بگیرند دستور داد که یک مناره‌ی دیگر برای مسجدالحرام در مکه بسازند تا دیگر مناره‌های این دو مسجد برابر نباشند.

ضمناً قبلاً این مسجد فقط یک مسجد نبوده بلکه از مدرسه و حمام و کلی ساختمان دیگر برخوردار بوده که البته امروز چیزی از آن بناها باقی نمانده است.

گند این مسجد حدود 12 متر از گنبد مسجد ایاصوفیه کمتر است و همچنین قطر این گنبد هم تقریباً 7 متر از قطر گنبد مسجد ایاصوفیه کوتاه‌تر است. گفتنی است که برخلاف مسجدایاصوفیه که کاملاً به عنوان موزه استفاده می‌شود، هنوز هم مسلمانان استانبول برای عبادت به مسجد سلطان احمد می‌روند.

شما هم برای آن که سفری غنی داشته باشید، سعی کنید در سفرتان به استانبول بازدید از این مسجد را هم در برنامه‌های‌تان قرار دهید.

3- برج گالاتا

رزرو تور استانبول

در محله‌ی بی‌اغلوی استانبول، دیدنی‌های زیادی وجود دارند. یکی از این دیدنی‌ها برج گالاتا است. این برج را عمدتاً به 1500 سال پیش در زمان بیزانس نسبت می‌دهند، ولی هنوز که هنوز است این برج سرپاست و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول شناخته می‌شود. البته این برجی که در حال حاضر با شکل و شمایل درون تصویر وجود دارد مربوط به قرن چهاردهم است، گویا برج پیشین مورد بازسازی‌های زیادی واقع شده و کاملاً تغییر چهره داده است. البته از قرن چهاردهم به این سو نیز این برج چه در جنگ چه بر اثر زلزله آسیب دیده، اما هر بار مورد بازسازی واقع شده است.

این برجِ 9 طبقه، بدون حساب‌کردن کلاهکی که بر سر دارد، 66 متر ارتفاع دارد و در بالای آن افزون بر آن که می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده و 360 درجه از سطح شهر استانبول داشت، یک رستوران گردان واقع است، رستورانی که توانسته در میان گردشگران محبوبیت زیادی کسب کند.

ضمناً این برج به یکی از معروف‌ترین میدان‌های استانبول یعنی میدان تکسیم و همچنین خیابان استقلال نزدیک است. با تور استانبول اگر به این شهر سفر کردید حتماً به دیدن برج گالاتا در منطقه‌ی بی‌اغلو بروید.

4- خیابان استقلال

رزرو تور استانبول

خیابان استقلال معروف‌ترین خیابان استانبول است. این خیابان از دیرباز از اهمیتی بالا برخوردار بوده، اما در حال حاضر حدود سه دهه است که به میزبان اصلی بسیاری از گردشگرانی که وارد ترکیه و استانبول می‌شوند تبدیل شده. گفته می‌شود در طی هر سال بیش از  25 میلیون نفر گردشگر به این خیابان می‌روند و از زیبایی‌های آن حظ می‌کنند.

جَو و فضای خیابان استقلال بسیار خاص و منحصربه‌فرد است. این خیابان چند سالی است که هیچ خودرویی را در خود راه نمی‌دهد، بلکه صرفاً چند تراموای قرمز که بسیار هم مشهور هستند بر روی ریلی که برای آن‌ها مشخص کرده‌اند در حرکت اند. اگر به خیابان استقلال رفتید می‌توانید از ابتدای این خیابان سوار تراموا شوید تا به میدان تکسیم برسید. در خیابان استقلال کلی کلیسا و مسجد و کنیسه و فروشگاه وجود دارند، فروشگاه‌هایی که برخی‌شان شعبه‌ای از برندهای برتر جهان هستند. ضمناً اگر به دنبال رستوران و کافه در استانبول بودید هم می‌توانید روی خیابان استقلال حساب کنید. 

5- باسیلیکا سیسترن

رزرو تور استانبول

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی استانبول که باید حتماً در سفرتان به استانبول از طریق تور استانبول به دیدن آن بروید باسیلیکا سیسترن است. باسیلیکا سیسترن آب‌انباری زیرزمینی است و البته تنها آب‌انبار زیرزمینی در استانبولِ سال‌های دور نیست، بلکه آن زمان آب‌انبارهای زیادی در استانبول وجود داشته‌اند، اما باسیلیکا سیسترن مهم‌ترین و بزرگ‌ترینِ این آب‌انبارها است.

برای دیدن از این آب‌انبار قدیمی به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول باید بیش از 50 پله به زیر زمین بروید. پس از پایین رفتن می‌توانید با مجموعه‌ای بزرگ از ستون‌های غول‌پیکر، که تعداد شان بیش از 300 تا است، مواجه شوید. گفته می‌شود این ستون‌های زیادی و قطور برای آن که استحکام آب‌انبار زیاد باشد و برای آن که از ریزش سقف جلوگیری کنند ساخته شده‌‌اند. جالب است بدانید که این آب‌انبار در گذشته ظرفیت نگهداری 80 هزار متر مکعب آب را داشته است.

گفتنی است که باسیلیکا سیسترن در نزدیکی مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی قرار دارد و بنابراین می‌توانید هر زمان که به دیدن آن مسجدها رفتید به دیدن این آب‌انبار زیرزمینی هم بروید.

6- بازار بزرگ استانبول

رزرو تور استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ی جهان است. این بازار در گذشته، در دوران عثمانی، در استانبول رونق زیادی داشته و در حال حاضر نیز در اکثر روزهای هفته تعداد زیادی گردشگر و حتی مردم خود استانبول در آن به گشت‌و‌گذار می‌پردازند. در واقع بازار بزرگ استانبول را می‌توان نسخه‌ی سنتی‌تر و سرپوشیده‌ی خیابان استقلال دانست. در بازار بزرگ استانبول 21 ورودی وجود دارد، اما بیشتر از ورودی‌هایی که نزدیک مسجد بایزید هستند استفاده می‌شود. گفته می‌شود روزانه حدود 300 الی 400 هزار نفر در این بازار حضور پیدا می‌کنند.

در این بازار می‌توانید به انواع کالاها دسترسی داشته باشید، چه کالاهای سنتی استانبول و چه کالاهای مدرن. ضمناً کلی کافه و چای‌خوری هم در این بازار فعالیت می‌کنند و بنابراین اگر به دنبال نوشیدن یک لیوان چای ترکی بودید این بازار مکان مناسبی است.

7- بازار ادویه

رزرو تور استانبول

یکی دیگر از بازارهای قدیمی استانبول که شهرتی بسیار دارد بازار ادویه است. تعداد کسانی که با تور استانبول به این شهر می‌روند ولی سری به بازار ادویه نمی‌زنند کم است. این بازار در گذشته با نام بازار مصری هم شناخته می‌شده، چراکه گفته می‌شود حکومت عثمانی به‌واسطه‌ی مالیات‌هایی که از مردم مصر گرفته این بازار را ساخته است. ضمناً تعداد زیادی از ادویه‌هایی که در این بازار به فروش می‌رسند از طریق مصر و سایر کشورهای عربی به آن منطقه آورده شده‌اند.

به این بازار که وارد شوید کلی مغازه‌ی ادویه‌فروشی و عطاری خواهید دید، مغازه‌هایی که هر یک ادویه‌ها و داروهای گیاهی را با بهترین کیفیت عرضه می‌کنند. البته که این بازار صرفاً مخصوص ادویه و داروی گیاهی نیست، بلکه فروشگاه‌های زیادی در زمینه‌های مختلف در این بازار فعالیت می‌کنند و اجناس مختلفی را می‌فروشند: از روغن و شیرینی و خشکبار گرفته تا صابون و عطر و ادکلن. نکته‌ای که قابل‌گفتن است این است که در روزهای یکشنبه بازار بزرگ استانبول تعطیل است، اما بازار ادویه تعطیل نیست و همین موجب شده که در روزهای یکشنبه جمعیت خیلی زیادی در بازار ادویه حضور به هم برسانند و ازدحام در این روز را بسیار بالا ببرند.

8- کاخ توپکاپی

رزرو تور استانبول

کاخ توپکاپی از معروف‌ترین بناهای کل ترکیه است که در نزدیکی تنگه‌ی بسفر واقع شده. این کاخ برای چند قرن محل نشستن حاکم کل عثمانی بوده. معماری این کاخ بسیار زیباست و یکی از عناصر تداعی‌کننده‌ی نام استانبول به شمار می‌رود.

البته در قرن نوزدهم محل حکومت از این کاخ به کاخ دلمه‌باغچه منتقل شد و حدود 100 سال است که این کاخ به عنوان موزه استفاده می‌شود. گفته می‌شود چند تا از عناصر مربوط به فرهنگ و تاریخ ایران هم در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. با تور استانبول اگر به این شهر سفر کردید سعی کنید از این کاخ هم دیدن کنید.

9- کاخ دلمه‌باغچه

رزرو تور استانبول

کاخ دلمه‌باغچه همان کاخی است که در بالا به آن اشاره کردم و گفتم که از اواخر قرن نوزدهم محل حکومت حاکمان عثمانی بوده است. البته این کاخ برای مدت‌زمان زیادی محل حکومت نبود، ولی به هر حال هم به سبب معماری بسیار زیبایی که دارد و هم به سبب اهمیت تاریخی‌اش در حال حاضر یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است.

این کاخ حدود 13 سال کار ساخت‌اش به طول انجامیده و در سال 1856 مورد استفاده قرار گرفته است. در اواسط قرن نوزدهم این سلطان عبدالمجید اول بود که دستور ساخت این کاخ را داد.

اگر با تور استانبول به این شهر سفر کردید به نزدیکی تنگه‌ی بسفر در منطقه‌ی بشیکتاش بروید این کاخ زیبا را از نزدیک ببینید. ضمناً تختی که آتاتورک، نخستین رییس جمهور ترکیه، به هنگام مرگ روی آن خوابیده بود هم در این کاخ واقع شده است و برای بازدید در دسترس است.

10- پل گالاتا

رزرو تور استانبول

استانبول تنها شهر جهان است که در دو قاره واقع شده. قسمتی از این شهر در قاره‌ی آسیا است و قسمتی دیگر در قاره‌ی اروپا. یک تنگه با نام تنگه‌ی بسفر این دو قسمت، یعنی قسمت‌های اروپایی و آسیایی، را از هم جدا کرده و برای آن که بتوان از قسمت اروپایی به آسیایی رفت و یا بالعکس بایستی با قایق و سایر وسایلی که وجود دارند از این تنگه عبور کرد. اما خود قسمت اروپایی شهر استانبول هم، در قسمت جنوبی، به واسطه‌ی یک خلیج کوچک به دو قسمت تقسیم شده که این خلیج را با نام شاخ طلایی می‌شناسند.

این شاخ طلایی به سبب آن که در نقشه به شکل یک شاخ دیده می‌شود و همچنین به سبب آن که در دقایقی از روز بازتاب نور خورشید در آن موجب تشعشع رنگ طلایی می‌شود با این نام خوانده شده. ضمناً همین شاخ طلایی، چه در گذشته و چه در حال حاضر، همواره از اهمیت استراتژیکی در کشور ترکیه برخوردار بوده است.

روی این شاخ طلایی، یک پل دو طبقه‌ی بسیار زیبا با معماری خاص وجود دارد که به این پل، پلِ گالاتا می‌گویند. کم نیستند گردشگرانی که برای دیدن از خود پل و همچنین شاخ طلایی به سمت این پل می‌روند و به قدم‌زدن بر روی آن می‌پردازند.

حدود 100 سال از ساخت این پل می‌گذرد، اما همچنان از بهترین پل‌های منطقه‌ی خاورمیانه است.

11- پارک مینیاتوری

رزرو تور استانبول

چند تا از شهرهای بزرگ و توریستی جهان از یک پارک مینیاتوری جذاب برخوردار هستند و استانبول یکی از این چندتاست. در این شهر یک پارک مینیاتوری عالی وجود دارد که در آن بسیاری از بناهای دیدنی استانبول در اندازه‌های کوچک به نمایش گذاشته شده‌اند.

12- جزیره‌ی بویوک آدا

جزایر پرنس

چند جزیره در اطراف استانبول هستند که جزئی از این شهر به حساب می‌آیند. در این جزایر هیچ خودرویی وجود ندارد و هرآن‌چه که هست صرفاً برای سکونت و گردشگری است. بهترین و بزرگ‌ترینِ این جزایر، جزیره‌ی بویوک آدا است.

جزیره‌ی بویوک آدا جزیره‌ای زیبا به همراه چند جاذبه‌ی طبیعی و تاریخی است. در این جزیره می‌توانید یک روز کامل را به بهترین شکل سر کنید. حتماً اگر با تور استانبول مرکز ساحل شنی به استانبول سفر کردید سری هم به جزیره‌ی بویوک آدا بزنید. مسیرهای طبیعی و زیادی دیر این جزیره هستند که در آن‌ها امکان دوچرخه‌سواری وجود دارد [البته کرایه‌ی دوچرخه در این جزیره ممکن است، آن هم با هزینه‌ای کم].

ضمناً در این جزیره چند ساحل زیبا هم وجود دارند و اگر به حال و هوای ساحل علاقه دارید می‌توانید از سواحل این جزیره هم استفاده کنید. ضمناً برای مدت‌زمانی، تروتسکی، اندیشمند انقلابی روسی، در این جزیره زندگی کرده و در حال حاضر خانه‌ی او یکی از جاذبه‌های گردشگری بویوک آدا است.

حمل و نقل عمومی در استانبول

خوشبختانه مسئولین شهر استانبول ازآن‌جا که این شهر یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان است و سالانه افراد زیادی وارد آن می‌شوند، تلاش‌های خوبی در راستای تأمین وسایل حمل و نقل عمومی مورد نیاز برای جمعیت زیادِ خود استانبول و گردشگران داشته‌اند.

برای تردد در سطح شهر استانبول چندین وسیله در پیش‌روی‌تان هستند از جمله:

 • مترو: متروی استانبول تمامی بخش‌های این شهر را دربرنمی‌گیرد اما به هر حال برای برخی مسیرها بد نیست. متروی استانبول از سه مسیر قرمز، سبز و صورتی برخوردار است. مسیر سبز حول و حوش میدان تکسیم است و بنابراین با استفاده از آن می‌توانید به چند تا از جاذبه‌های گردشگری استانبول دسترسی داشته باشید. برای استفاده از مترو بهتر است استانبول‌کارت داشته باشید. استانبول‌کارت کارتی ست شبیه به کارت‌های متروی خودمان و با استفاده از آن می‌توانید هزینه‌ی مترو را با تخفیف پرداخت کنید. به عنوان مثال، هزینه‌ی مترو بدون استفاده از کارت، 4 لیر است و این در حالی است که اگر از استانبول‌کارت استفاده کنید صرفاً باید 2.3 لیر بپردازید. البته استانبول‌کارت فقط برای مترو نیست، بلکه از آن برای برخی دیگر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استانبول هم می‌توانید استفاده کنید. در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم داشت.
 • متروبوس: این وسیله‌ی حمل و نقل عمومی صرفاً در استانبول وجود دارد و به نوعی تلفیقی از مترو و اتوبوس است و شباهت زیادی به تراموا دارد. با متروبوس می‌توانید به بخش‌های بیش‌تری از استانبول دسترسی داشته باشید. ضمناً این وسیله در استانبول به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کند و این در حالی است که هیچ‌یک از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول، به جز تاکسی، به صورت 24 ساعته فعالیت نمی‌کنند.
 • تراموا: در استانبول به جز مترو و متروبوس، امکان استفاده از تراموا هم برای تردد در سطح شهر فراهم است. اگر با تراموا در سطح شهر تردد کنید می‌توانید در حین رسیدن به مقصد، چشم‌اندازی عالی از برخی نقاط شهر داشته باشید و بهتر با کلیت شهر استانبول آشنا شوید.

تراموا در استانبول

 • تاکسی: تاکسی‌های استانبول خیلی وضعیت خوبی ندارند، چراکه راننده‌های‌شان اگر بفهمند گردشگر هستید کرایه را بیش‌تر می‌کنند. البته این قضیه برای همه صادق نیست، اما اکثرشان چنین رفتار می‌کنند. اگر از تاکسی استفاده کردید حتماً به راننده بگویید که تاکسی‌متر را روشن کند.
 • دولموش: یک سری خودرو شبیه به ون در کل شهر استانبول در هر ساعت از شبانه‌روز مشغول گشت و گذار و حمل مسافر هستند. به این خودروها در استانبول، دولموش گفته می‌شود. دولموش‌ها مسیر خاصی ندارند و بنابراین هرجا که بخواهید بروید می‌توانید یکی از آن‌ها را دربست بگیرید. ضمناً کرایه‌ی دولموش‌ها نسبت به تاکسی‌ها بسیار پایین‌تر است.

دولموش

 • اتوبوس: در استانبول اتوبوس‌های بسیار زیادی فعالیت می‌کنند. شاید بتوان بهترین وسیله را برای تردد در سطح شهر همین اتوبوس‌ها دانست. ضمناً از استانبول‌کارت خود می‌توانید برای پرداخت هزینه‌ی اتوبوس‌ها استفاده کنید.

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با حمل و نقل در استانبول وجود دارد این است که جز وسایل حمل و نقل عمومی‌ای که در بالا به آن‌ها اشاره شد، دو وسیله‌ی دیگر هم در استانبول وجود دارند، اما این دو وسیله صرفاً در مسیر تنگه‌ی بسفر تردد دارند، یعنی مسافران را از قسمت اروپایی به آسیایی یا برعکس می‌برند. این دو وسیله یکی‌شان فرابر است و دیگری مارمارای. فرابرها بر روی آب‌های تنگه‌ی بسفر حرکت می‌کنند و مارمارای نوعی مترو است که در زیر تنگه‌ی بسفر ساخته شده و خیلی سریع می‌تواند مسافران را از تنگه‌ی بسفر عبور دهد.

مارمارای

سوغات استانبول

در استانبول کلی فروشگاه و مرکز خرید بزرگ و بازار سنتی برای خرید وجود دارد و بنابراین در طی سفرتان با تور استانبول اگر قصد خرید از این شهر را داشته باشید هیچ محدودیتی جز ظرفیت پول‌تان نخواهید داشت. اما اگر بخواهید کالاهایی که مخصوص خود استانبول هستند و به نوعی سوغات استانبول به شمار می‌روند را بخرید چند گزینه در پیش روی خود دارید:

 • چای ترکی [چای ترکی در کل جهان و خصوصاً خاورمیانه معروف است. در بسیاری از مغازه‌های سطح شهر استانبول و خصوصاً خوار و بار فروشی‌های بازار بزرگ استانبول و بازار ادویه، چای ترکی با بهترین کیفیت به فروش می‌رسد. استکان‌های خاص چای ترکی هم که از دیرباز در ترکیه و خصوصاً قسطنطنیه مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند در این شهر پیدا می‌شوتد.]

چای ترکی

 • لامپ ترکی [لامپ‌های رنگی ترکی هم بسیار معروف هستند. طبیعتاً نمی‌توانید اندازه‌های بزرگِ آن‌ها را بخرید و با خود به ایران بیاورید، اما لااقل یکی از لامپ‌های کوچک ترکی را به عنوان یادگاری بخرید.]
 • سرامیک ایزنیک [سرامیک ایزنیک یکی از عناصر مشخص در معماری ترکی است. در برخی از مساجد ترکیه، خصوصاً استانبول، از سرامیک ایرنیک برای تزئین درون مسجد استفاده شده. جز استفاده‌ی معماری، از این نوع سرامیک برای ساخت ظرف هم استفاده می‌شود. در بازار بزرگ استانبول که بگردید فروشگاه‌هایی را می‌بینید که مشغول فروش ظروف سرامیکی از جنس سرامیک ایزنیک هستند.]
 • راحت‌الحلقوم [انواع راحت‌الحلقوم هم در استانبول و خصوصاً بازار ادویه به فروش می‌رسند. حتماً در تور استانبول چند بسته راحت‌الحلقوم بخرید. در هر طعمی که بخواهید راحت‌الحلقوم در استانبول یافت می‌شود.]
 • نظر قربانی [البته که نظرقربانی در ایران هم به وفور یافت می‌شود، اما در سطح شهر استانبول هم دستفروش‌ها و فروشگاه‌های زیادی هستند که نظرقربانی با رنگ آبی می‌فروشند.]

نظرقربانی

 • قهوه جوش [قهوه جوش ترکی که در ترکیه با نام cezves شناخته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین ظروفی است که در ترکیه برای تهیه‌ی قهوه ترک به کار گرفته می‌شده و هنوز که هنوز است کم نیستند کسانی که از این وسیله برای تهیه‌ی قهوه استفاده می‌کنند. در سطح بازار استانبول فروشگاه‌های زیادی را خواهید دید که در حال فروش قهوه جوش هستند. بد نیست یکی از آن‌ها را بخرید و با خود به ایران بیاورید.]
 •  ادویه ترکی [ادویه‌های ترکی هم معروف هستند. بهترین مکان برای خرید انواع ادویه، همان بازار ادویه است که در بالا هم به آن اشاره شد.]

مناطق معروف استانبول

istanbul besiktas

استانبول از بیش از 35 منطقه برخوردار است، مناطقی که برخی‌شان در بخشِ آسیایی استانبول واقع اند و برخی‎شان در بخش اروپایی. از میان دیدنی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد اکثرشان صرفاً در چند منطقه‌ی اروپایی و نزدیکِ هم واقع شده‌اند از جمله:

 • بشیکتاش [در نزدیکی تنگه‌ی بسفر در قسمت اروپایی]
 • بی‌اغلو [منطقه‌ای که خیابان استقلال، میدان تکسیم، برج گالاتا و پل گالاتا در آن قرار دارند.]
 • فاتح [منطقه‌ی فاتح در میان ایرانیان بسیار محبوب است، چه در میان گردشگران ایرانی و چه در میان مهاجرین ایرانی. مسجد سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه، باسیلیکا سیسترن و کلی جاذبه‌ی گردشگری در منطقه‌ی فاتح از استانبول قرار دارند.]

ضمناً چند تا از منطقه‌های آسیایی استانبول هم لیاقت دیدن دارند. سعی کنید اگر با تور استانبول به این شهر سفر کردید، لااقل یک روز را به گشت و گذار در منطقه‌های آسیایی استانبول اختصاص دهید از جمله:

 • اسکودار: اسکودار یکی از بهترین منطقه‌های آسیایی شهر استانبول است که در آن حدود نیم میلیون نفر زندگی می‌کنند. البته که این منطقه در قیاس با مناطق اروپایی کم‌تر مدرن است، ولی درعین‌حال یکی از بهترین منطقه‌های استانبول برای آشنایی با فرهنگ سنتی این شهر به شمار می‌رود. در این شهر مساجد زیادی هستند و همچنین کلی بازار سنتی در این منطقه وجود دارد که گردشگران می‌توانند به آن‌ها از جمله بازار ماهی معروف آن دسترسی داشته باشند.
 • کادیکای: کادیکای هم در بخش آسیایی شهر استانبول واقع شده و در این مطنقه هم حول و حوش نیم میلیون نفر زندگی می‌کنند. این منطقه یک منطقه‌ی ساحلی به شمار می‌رود و نزدیک است به تنگه‌ی بسفر. این منطقه نیز همچون منطقه‌ی اسکودار کلی مسجد و بازارهای سنتی وجود دارند. ضمناً در میان بازارهای سنتی کادیکای، یک بازار با نام Kadiköy Bazaar وجود دارد که از شهرت زیادی برخوردار است و انواع و اقسام کالا در آن به فروش می‌رسند.

رزرو تور استانبول

رزرو تور استانبول

با تور استانبول مرکز ساحل شنی می‌توانید سفری کم‌هزینه و امن را به استانبول تجربه کنید. لیدر تور فردی باتجربه در زمینه‌ی سفر به استانبول است و به آسانی می‌توانید در سفرتان به استانبول از تجربیات او استفاده کنید.

برای رزرو تور استانبول با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

تصاویر

ارسال پاسخ

دوازده + 8 =