۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

دهلی، آگرا و جیپور سه شهر زیبا و بزرگ هند هستند که در نزدیکی یکدیگر واقع شده‌اند. شکل و شمایل و نوع فاصله‌ای که این شهرها از یکدیگر دارند بر روی نقشه همچون یک مثلث است و ازآن‌جا که هر سه شهرهای زیبایی هستند و از بهترین شهرهای توریستی هند به شمار می‌روند، نام مثلث طلایی را روی آن‌ها گذاشته‌اند. تور مثلث طلایی از بهترین تورهای خارجی مرکز ساحل شنی است. با استفاده از این تور می‌توان به این سه شهر سفر کرد و تفریحات قابل‌انجام در آن‌ها را تجربه نمود.

برای استفاده از تور مثلث طلایی و سفر به این سه شهر زیبا از هند می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

جزئیات تور مثلث طلایی هند

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تور مثلث طلایی هند می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی اطلاعات لازم در مورد این تور را خدمت ارائه دهند؛ اما به صورت خلاصه گردشگرانی که از تور مثلث طلایی ساحل شنی استفاده کنند از مزایای متعددی بهره‌مند می‌شوند، مزایایی که برخی از آن‌ها به قرار زیر هستند:

  • رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت
  • رزرو هتل
  • پرداخت هزینه‌های تردد در مقصد
  • پرداخت هزینه‌های ورودی
  • دریافت ویزای توریستی هند
  • بیمه‌ی مسافرتی
  • لیدر تور فارسی‌زبان

در صورت استفاده از تور مثلث طلایی ساحل شنی، می‌توانید بدون دغدغه از بابت هتل و ویزا به سه شهر آگرا، دهلی و جیپور سفر کنید. همچنین تمامی هزینه‌های حمل و نقل شما در مقصد توسط ساحل شنی پرداخت خواهد شد. خبر خوب دیگر این است که پیش از سفر بیمه‌ی مسافرتی دریافت خواهید کرد و بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید به این منطقه سفر کنید. لیدر تور هم با تجربه‌ی بالایی که در مورد سفر به این منطقه از هند دارد می‌تواند در طی سفر راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه دهد. در کل با استفاده از تور مثلث طلایی مرکز ساحل شنی می‌توانید سفری کم‌هزینه و ایمن را به سه شهر عالی هند یعنی دهلی، آگرا و جیپور داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر و رزرو تور مثلث طلایی با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

موارد مربوط به سفر به مثلث طلایی هند

در ادامه‌ی این نوشتار برای متقاضیان تور مثلث طلایی به معرفی مواردی کاربردی می‌پردازم. ابتدا دیدنی‌های این سه شهر را به دست می‌دهم، پس از آن به وضعیت آب و هوایی آن‌ها خواهم پرداخت. اما پیش از تمامی این موارد، اجازه دهید یک معرفی کلی از این سه شهر داشته باشم.

الف| معرفی شهرهای مثلث طلایی

آگرا، دهلی و جیپور، همانطور که چند بار در بالا گفته شد، سه شهر مثلث طلایی هستند. آگرا شهری در سواحل رودخانه‌ی یامونا و در ایالت Uttar Pradesh هند است. این شهر در گذشته در زمان حکومت اکبر شاه از سلسله‌ی گورکانیان پایتخت کل هند بوده و از همین رو بناهای تاریخی زیادی در حال حاضر در آن وجود دارند و وجود همین بناهای تاریخی است که موجب شده آگرا یکی از شهرهای توریستی باشد، وگرنه از لحاظ طبیعی آگرا چندان شهر زیبایی نیست.

دهلی اما در دل خود شهر دهلی نو که پایتخت کل کشور هند است را دارد. کلان‌شهر دهلی، با نزدیک به ۱۸ میلیون نفر جمعیت، از قرن ششم پیش از میلاد مسکونی بوده و در طی این ۲۶۰۰ سال چندین بار پایتخت حکومت‌های مختلف هند بوده است، از همین رو است که در این منطقه از هند هم جاذبه‌های گردشگری تاریخی بسیاری پیدا می‌شوند. گفته می‌شود دهلی قدیمی‌ترین شهر مسکونی جهان است که هنوز هم به عنوان شهری مسکونی زنده است و زندگی در آن برقرار است. در حال حاضر پس از بمبئی، دهلی ثروتمندترین منطقه‌ی هند است و در آن ۱۸ میلیاردر و ۲۳ هزار میلیونر زندگی می‌کنند، این در حالی است که بخش اعظم مردم این منطقه در فقر و در زاغه‌ها زندگی می‌کنند.

جیپور حدود ۲۶۰ کیلومتر از دهلی فاصله دارد و مرکز ایالت Rajasthan است. این شهر به سبب رنگ اکثر ساختمان‌های‌اش به شهر صورتی هم مشهور است و جالب آن که همین چند ماه پیش، دقیقاً در ماه جولای، جیپور در فهرست میراث جهانی یونسکو با عنوان شهر صورتی ثبت شد.

جیپور در گذشته توسط Jai Singh دوم بنا نهاده شد و پس از آن حاکمان مختلف توجهی بسیار به این شهر داشتند. پیش از استقلال هند از بریتانیا، جیپور مرکز ایالت جیپور به حساب می‌آمد، اما پس از استقلال هند در اواسط دهه‌ی ۴۰ قرن بیستم، جیپور مرکز ایالت تازه‌تأسیس Rajasthan شد.

ب| معرفی دیدنی‌های مثلث طلایی

حال که مروری بر کلیت این سه شهر داشتم، نوبت به آن رسیده که به معرفی چند تا از بهترین دیدنی‌های آگرا، جیپور و دهلی بپردازم. این سه شهر روی هم رفته از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار اند و هدف من در ادامه این نیست که تمامی این جاذبه‌ها را معرفی کنم، بلکه صرفاً برای نمونه به معرفی چند تا از بهترین‌های آن‌ها خواهم پرداخت.

۱- تاج‌محل در آگرا

تاج محل در آگرا

می‌توان بهترین و معروف‌ترین دیدنی مثلث طلایی را همین تاج محل دانست، بنایی که در زمره‌ی عجایب هفت‌گانه‌ی جدید قرار دارد. تاج محل به دستور شاه جهان، یکی از بزرگ‌ترین شاهان حکومت گورکانیان، به عنوان پیشکشی به همسرش ساخته شده و قبر خود شاه جهان هم درون همین بنا قرار دارد. معماری تاج محل فوق‌العاده است و هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ زیبایی همواره تحسین کارشناسان را به همراه داشته است.

در ساخت این بنا از عناصر معماری ایرانی به وفور استفاده شده چراکه اصلاً حکومت گورکانیان که گاه با نام امپراطوری مغول هم شناخته می‌شود، حکومتی ایرانی بوده که برای نزدیک به ۲۰۰ سال بر کشور هند تسلط داشته است.

گنبد بزرگ و زیبای تاج محل از سنگ مرمر خالص ساخته شده و در اطراف آن هم آیاتی از قرآن وجود دارند. درون تاج محل هم بسیار زیبا و دل‌انگیز است که صرفاً باید از نزدیک آن را ببینید تا با این زیبایی‌ها به بهترین شکل آشنا شوید.

ضمناً پس از بازدید از تاج محل می‌توانید به گشت و گذار در اطراف تاج محل هم بپردازید، چراکه باغ‌های زیادی در اطراف آن وجود دارند و خلاصه محیط اطراف هم بسیار زیباست.

قطعاً بهترین کاری که گردشگران تور مثلث طلایی می‌توانند انجام دهند بازدید از تاج محل در آگرا است، بنابراین شما نیز در طی تور مثلث طلایی بازدید از این بنای فوق‌العاده را از دست ندهید.

۲- معبد لوتوس یا نیلوفر آبی در دهلی

Lotus Temple

یک معبد در سه دهه‌ی پیش برای بهاییان هند ساخته شده که از معماری‌ای عالی برخوردار است. معمار ایرانی این معبد با الهام‌گرفتن از شکل و شمایل گل نیلوفر آبی این معبد را ساخته و چنان‌که در تصویر می‌بینید توانسته سازه‌ای بسیار زیبا بسازد و آن را در زمره‌ی جاذبه‌های گردشگری دهلی قرار دهد. بسیاری از کسانی که به دهلی می‌روند سری هم به این معبد می‌زنند و از زیبایی‌های آن حظ می‌کنند. بد نیست شما هم در طی تور مثلث طلایی هند به این معبد بروید و لااقل یک عکس در کنار آن بگیرید.

۳- قلعه‌ی آگرا در آگرا

تور مثلث طلایی هند

قلعه‌ی آگرا، که با نام قلعه‌ی قرمز هم شناخته می‌شود، قلعه‌ای است که در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده و فاصله‌ی کمی از باغ‌های اطراف تاج محل دارد. این قلعه بسیار بزرگ بودهو خود از دو کاخ و چند مسجد هم برخوردار است. همچون تاج محل، قلعه‌ی آگرا هم میراثی از حکومت گورکانیان بر هند است، حکومتی که در زمان اکبرشاه همین شهر آگرا را به عنوان پایتخت خود داشت. اتفاقاً قلعه‌ی آگرا هم توسط اکبرشاه ساخته شده و آن‌چنان که در منابع آمده تاریخ دقیق ساخت آن سال ۱۵۸۵ است.

مساجد و کاخ‌هایی هم که درون این قلعه هستند بسیار زیبا اند و قطعاً هر بازدیدکننده‌ای از این قلعه باید به دیدن این مساجد و کاخ‌ها هم برود. در طی سفرتان به آگرا، زمانی که به بازدید تاج محل رفتید حتماً ازاین قلعه‌ی زیبا و درون آن هم بازدید کنید.

۴- قصر شهر در جیپور

تور مثلث طلایی هند

دو تا از دیدنی‌هایی که در بالا نام بردم در آگرا بودند و یکی در دهلی. چهارمین جاذبه‌ی گردشگری مثلث طلایی هند قصر شهر در جیپور است. این قصر، همانطور که در تصویر مشخص است، بسیار زیباست و معماری‌ای خارق‌العاده دارد. قصر شهر در قرن نوزدهم ساخته شده و هم از درون و هم از بیرونی معماری‌ای خاص و زیبا دارد. بیش‌تر قسمت‌های درونی این قصد در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شوند و بنابراین با مراجعه‌تان به این قصر هم می‌توانید از زیبایی‌های درون قصد لذت ببرید و هم از اشیایی که در موزه به نمایش گذاشته‌اند، از جمله لباس، زره، تخت، وسایل خانه‌ی سلطنتی و … .

ضمناً دیواره‌های کناری این قصد رنگی نزدیک به صورتی دارند و خود یکی از علل و عوامل صورتی‌شدن شهر جیپور هستند.

۵- هاوا محل در جیپور

تور مثلث طلایی هند

جیپور دیدنی‌های تاریخی زیادی دارد که اکثرشان از ماسه‌سنگ قرمز ساخته شده‌اند و رنگی نزدیک به صورتی دارند. یکی از این دیدنی‌های تاریخی که اتفاقاً شهرتی بسیار دارد، ساختمان هاوا محل است. هاوا محل بسیار زیباست و رنگ دیوار‌های‌اش هم نزدیک به صورتی است. این بنا در آخرین سال قرن هجدهم برای زندگی زنان سلطنتی ساخته شده و هم از نمای بیرونی و هم از درون بسیار زیبا و شیک است. چنان‌که در تصویر می‌بینید چندین پنجره‌ی کوچک هم روی آن ساخته شده تا هم بر زیبایی ساختمان بیافزایند و هم موجبات تهویه‌ی عالی ساختمان را فراهم آورند.

۶- Qutab Minar در دهلی

تور مثلث طلایی هند

یکی از بهترین دیدنی‌های دهلی که باید حتماً در طی تور مثلث طلایی هند به دیدن آن‌ها بروید، Qutab Minar است. این برج ۲۴۰ فوتی، که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده، در سال ۱۱۹۲ میلادی به دستور اولین حاکم دهلی یعنی قطب‌الدین آیباک ساخته شده و نام برج هم به‌نوعی برگرفته از نام همین حاکم است. از طریق ۳۷۹ پله‌ای که درون این برج به صورت مارپیچ قرار گرفته‌اند می‌توان به بالای آن رفت و دیدی مناسب از سطح شهر داشت. البته در حال حاضر درب این برج برای عموم مردم بسته است و گردشگران نمی‌توانند از پله‌های آن بالا بروند. فقط می‌توان در دهلی به تماشای این برج رفت و عکسی به یادگار با آن گرفت.

۷- معبد آکشاردام در دهلی

تور مثلث طلایی هند

در هند معابد بسیار زیادی وجود دارند که هریک خود می‌توانند یکی از دیدنی‌های این کشور باشند، اما در میان آن‌ها برخی معابد هستند که یا به‌واسطه‌ی قدمت‌شان و یا به‌واسطه‌ی طراحی بسیار زیبایی که دارند توانسته‌اند در میان گردشگران محبوبیت بیش‌تری کسب کنند. معبد آکشاردام یکی از این معابد است.

معبد آکشاردام معبدی قدیمی نیست [تقریباً ۱۵ سال پیش ساخته شده]، اما عناصر بسیاری از سنن هند را در خود دارد. این معبد هندو یکی از زیباترین معابد هندو در کل جهان است و اگر آن را جزو ۳ معبد معروف هند هم معرفی کنم اشتباه نکرده‌ام. این معبد در کنار رود قرار گرفته و محیط اطراف آن هم بسیار زیباست. در بسیاری منابع گفته شده که درون معبد هم بسیار زیباست و کل معبد از زیباترین سازه‌های جهان است، اما متأسفانه عکسی از درون این معبد در دست نیست چراکه همچون برخی دیگر از معابد شرقی، امکان عکس‌برداری از درون معبد نیست و کلاً عکاسی از درون این معبد ممنوع است.

قطعاً در طی تور مثلث طلایی هند یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید بازدید از این معبد است.

۸- مقبره‌ی اعتمادالدوله در آگرا

تور مثلث طلایی هند

همچون بسیاری از بناهای مربوط به دوران حکومت گورکانیان، از جمله تاج محل و هاوا محل و قصر شهر، مقبره‌ی اعتمادالدوله هم از ماسه‌سنگ قرمز ساخته شده. این مقبره به صرف مقبره‌بودن معروف نیست، بلکه معماری بسیار زیبای آن است که موجب شهرت آن شده و کاری کرده که این مقبره از دیدنی‌های آگرا باشد. بسیاری از کسانی که از طریق تور مثلث طلایی و یا هر راه دیگر به آگرا سفر می‌کنند عکسی هم با این بنای زیبا می‌اندازند. بسیاری بر این باور اند که درون این مقبره شباهت زیادی به تاج محل دارد.

ضمناً مقبره‌ی اعتمادالدوله در نزدیکی رود یامونا واقع شده و همچون تاج محل در اطراف این مقبره هم باغ‌های زیادی وجود دارند. گردشگران بسیاری به دیدن این مقبره می‌روند و پس از بازدید از آن چند ساعتی را در باغ‌های اطراف مقبره سر می‌کنند. احتمالاً بازدید از این مقبره و پس از آن گشت و گذار در باغ‌های اطراف آن برای شما نیز در طی تور مثلث طلایی هند جذاب باشد.

۹- قلعه‌ی آمیر در جیپور

قلعه‌ی آمیر در جیپور

قلعه‌ی آمیر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری جیپور است که همچون سایر جاذبه‌های گردشگری این شهر یک بنای تاریخی است. این قلعه در قرن شانزدهم ساخته شده و برعکس بسیاری از قلعه‌های آن دوران قلعه‌ای با معماری ساده نیست بلکه حتی روی ستون‌های آن هم حکاکی‌ها و طرح‌های زیبایی وجود دارند. قطعاً بازدید از این قلعه در طی تور مثلث طلایی هند یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. ضمناً بد نیست بدانید که از این بنا در فیلم‌های زیادی از سینمای هند استفاده شده است.

۱۰- مقبره‌ی همایون در دهلی

مقبره‌ی همایون در دهلی

مقبره‌ی همایون، محلی است که همایون‌شاه، دومین شاه سلسله‌ی گورکانیان در هند، و پدر اکبرشاه، در آن دفن شده. این مقبره از معماری‌ای بسیار زیبا برخوردار است و عکاسی در کنار آن یکی از رایج‌ترین کارهای گردشگران است. در اطراف مقبره هم باغی بزرگ وجود دارد که به محل تردد و گشت و گذار گردشگران تبدیل شده. در ساخت این مقبره تا به حد بسیاری از معماری ایرانی استفاده شده و همچنین در نزدیکی ورودی آن یک موزه‌ی کوچک در مورد همایون‌شاه و همچنین خود این مقبره وجود دارد.

البته ازآن‌جا که این مقبره در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته مقداری هزینه‌ی ورودی آن نسبت به سایر مکان‌های تاریخی در دهلی بیش‌تر است.

۱۱- موزه‌ی آلبرت هال در جیپور

jaipur albert hall

این موزه از آن موزه‌هاست که هم خود ساختمان زیبا است و هم اشیایی که در آن به نمایش درآمده‌اند. موزه‌ی آلبرت هال سازه‌ای با معماری‌ای فوق‌العاده است که از نقاط زیادی از شهر قابل مشاهده است. در این موزه اشیای بسیاری از قبیله‌های مختلف و بعضاً قدیمی هند به نمایش گذاشته شده‌اند، اشیایی که عمدتاً هنری و به نوعی صنایع دستی هستند.

۱۲- باغ پنج حس در دهلی

5 senses garden delhi

باغ پنج حس دهلی یکی دیگر از بهترین دیدنی‌های دهلی است و مقداری با دیدنی‌هایی که در بالا معرفی کردم تفاوت دارد، چراکه هم خبری از بنای تاریخی در آن نیست و هم آن که طبیعت این باغ بسیار عالی است. این باغ در دهلی جنوبی در منطقه‌ی Saidulajab واقع شده و مساحت زیادی دارد. چنانکه در تصویر می‌بینید فضای باغ بسیار زیبا و دل‌انگیز است و به همین دلیل هم در طی سال جشنواره‌های زیادی در آن برگزار می‌شوند، از جشنواره‌ای با نام جشنواره‌ی گردشگری گرفته تا جشنواره‌ی غذا.

۱۳- مقبره‌ی اکبرشاه در آگرا

مقبره‌ی اکبرشاه در آگرا

اکبر پسر همایون یکی از مقتدرترین شاهان سلسله‌ی گورکانیان در هند بود و طبق رسم آن زمان در زمانی که خود زنده بود، اقدام به ساخت مقبره‌ی خود کرد. کار ساخت این مقبره اما تا زمانی که اکبر شاه زنده بود تمام نشد و پس از مرگ او، پسرش جهانگیرشاه، یعنی همان کسی که دستور ساخت تاج محل را داد، دستور ادامه‌دادن کار ساخت مقبره را داد و مقبره تبدیل به یکی از زیباترین مقبره‌های کل هند شد.

این سازه همچون بسیاری از سازه‌های آن زمان با ماسه‌سنگ قرمز ساخته شده و در حومه‌ی شهر آگرا واقع است.

ج| آب و هوای مثلث طلایی

هر سه شهر مثلث طلایی در ۶ ماه‌ی نخستی سال، یعنی در فصل‌های بهار و تابستان، بسیار گرم هستند و خصوصاً آگرا و جیپور در ماه‌های مه و ژوئن و جولای در تمامی روزها دمایی نزدیک به ۴۰ درجه دارند. بنابراین می‌توان گفت که بهترین زمان برای سفر به مثلث طلایی فصل پاییز و فصل زمستان است.

جالب آن که هر سه شهر در همین گرم‌ترین ماه‌های سال، بیش‌ترین بارش را هم دارند.

تور مثلث طلایی هند

رزرو تور مثلث طلایی هند

برای سفر به مثلث طلایی هند و بازدید از دیدنی‌های این سه شهر این امکان برای‌تان هست که سفری نسبتاً کم‌هزینه و ایمن را با تور مثلث طلایی هند تجربه کنید. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تور مثلث طلایی و رزرو این تور می‌توانید تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی اطلاعات لازم را خدمت شما ارائه خواهند داد.

ارسال پاسخ

سیزده − دوازده =