۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

وجود حرم امام هشتم شیعیان در کنار چند مکان دیدنی دیگر موجب شده‌اند که مشهد به شهری توریستی تبدیل شود و از کل ایران و حتی کشورهای دیگر گردشگران زیادی راهی این شهر شوند. ازجای‌جای ایران، مرد و زن و پیر و جوان، در هر روز و هر هفته، به قصد سفر به مشهد بار و چمدان می‌بندند و چه به صورت هوایی و چه به صورت زمینی به این شهر سفر می‌کنند. در همین راستا است که در کشور مراکز زیادی به وجود آمده‌اند که تور مشهد را ارائه می‌دهند. در میان این مراکز مختلف طبیعتاً باید به دنبال بهترین مراکز بود، مراکزی که تمامی امکانات لازم برای سفر به مشهد را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهند.

مرکز ساحل شنی خدمات تور مشهد را با بهترین امکانات و به همراه اقامت در انواع هتل‌ها، از هتل‌های متوسط تا برتر، ارائه می‌دهد. چنانچه قصد سفر به مشهد را دارید برای آن که یک سفر امن و کم‌هزینه و راضی‌کننده داشته باشید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مورد تورهای مشهد مرکز ساحل شنی راهنمایی‌تان کنند.

مختصری در مورد شهر مشهد

مشهد شهری ست در شمال شرقی ایران که به‌سبب جمعیت ۳ میلیونی‌اش دومین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود. وجود حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا، امکانات پزشکی خوب، مراکز تجاری پیشرفته و موارد دیگر موجب شده‌اند که سالانه بیش از ۲۰ میلیون ایرانی به مشهد بروند و بیش از ۲ میلیون خارجی وارد این شهر شوند.

نام مشهد به سبب آن که امام هشتم شیعیان در این شهر به شهادت رسیده روی آن مانده. این شهر مرکز استان خراسان رضوی ست و به یکی از مأمن‌های مردم افغانستان در زمان‌های جنگ تبدیل شده. زمانی که آمریکا به افغانستان حمله کرد حدود سه میلیون افغانستانی به مشهد آمدند و برخی‌شان قانونی و برخی‌شان غیرقانونی در این شهر ساکن شدند و هنوز هم به زندگی‌‎شان در این شهر ادامه می‌دهند.

مشهد برای بسیاری از ایرانیان حال و هوایی معنوی دارد. این که یکی از امامان ایرانیان، که مقبره‌ی همه‌شان جز امام رضا در عراق است، در مشهد بوده و امروز هم مقبره‌ی او در مشهد است برای درصدی از ایرانیان، و خصوصاً مردم سنتی این کشور، اتفاق مطلوبی ست. بسیاری از ایرانیان برای یک بار هم که شده به مشهد سفر کرده‌اند و به زیارت قبر امام هشتم رفته‌اند. هنوز هم که هنوز است مشهد یکی از پرگردش‌گرترین شهرهای ایران است و بسیاری از گردشگران ایرانی برای تفریح و گشت‌وگذار و برخی هم برای یک سفر معنوی وارد مشهد می‌شوند. گفتنی است که شهر مشهد چند سالی است که در ایران به عنوان پایتخت معنوی کشور شناخته می‌شود.

تور مشهد

جاذبه‌های گردشگری مشهد

مشهد پر است از مکان‌های دیدنی. این مکان‌های دیدنی را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد از جمله: مذهبی، تاریخی، طبیعی و مدرن.

الف | دیدنی‌های مذهبی مشهد

۱- حرم امام رضا

تور مشهد

قطعاً مشهورترین و محبوب‌ترین مکان و بنایی که در مشهد وجود دارد، مقبره‌ی امام هشتم شیعیان، یا به قول ایرانیان «حرم امام رضا» است. این حرم از لحاظ مساحت دومین مسجد بزرگ جهان شناخته می‌شود و همواره از ازدحام و تراکم جمعیتی قابل توجهی برخوردار است. حرم امام رضا صرفاً شامل مقبره‌ی امام رضا نیست، بلکه چند بنای دیگر هم در آن هستند از مسجد مشهور گوهرشاد گرفته تا کتابخانه‌ها و رواق‌ها و موزه‌ها و … .

حرم امام رضا تاریخی غنی دارد و از سده‌های پیشین مورد توجه بوده است، اما پیش از جمهوری اسلامی، اوج توجه به حرم امام رضا مربوط می‌شود به دوران صفویه. در دوران صفویه توجهی بسیار زیاد به حرم امام رضا شد، به‌گونه‌ای که بسیاری از بخش‌های خود حرم در دوران صفویه ساخته شده‌اند. در دوران جمهوری اسلامی هم توجهات زیادی به این حرم شده و امکانات زیادی به آن اضافه شده‌اند.

با مراجعه به حرم، می‌توانید به بناهای مختلفی دسترسی داشته باشید از ضریح امام رضا گرفته تا چند رواق و چند کتابخانه و خصوصاً مسجد گوهرشاد.

۲- مسجد گوهرشاد

تور مشهد

مسجد گوهرشاد درون حرم امام رضا قرار دارد و به سبب معماری فوق‌العاده‌اش از بهترین و مشهورترین مساجد جهان به شمار می‌رود. در این مسجد می‌‌توان به طور ملموس با بهترین معماری از نوع معماری ایرانی – اسلامی مواجه شد. این مسجد در دوران تیموری، حدود ۶۰۰ سال پیش، ساخته شده و گفته می‌شود به احتمال زیاد قوام‌الدین شیرازی معمار آن بوده است.

گنبد مسجد گوهرشاد حدود ۴۰ متر و قطر آن ۸۵ متر است؛ ضمناً مسجد گوهرشاد از ۲ مناره‌ی تقریباً هم‌اندازه با گنبد هم برخوردار است. درون مسجد از لحاظ زیبایی بسیار عالی است و نمونه‌ای فوق‌العاده از معماری ایرانی به شمار می‌رود. اگر قرار باشد صرفاً سه بنا از بناهای موجود در ایران را به غرب و شرق جهت نشان‌دادن معماری ایرانی نشان دهیم، قطعاً مسجد گوهرشاد یکی از این بناها خواهد بود.

۳- موزه‌های حرم

تور مشهد

همانطور که گفتم، حرم امام رضا از چند بنای دیگر هم برخوردار است. جز مسجد گوهرشاد، موزه‌های حرم هم قابل دیدن هستند و البته در زمره‌ی جاذبه‌های گردشگری مشهد قرار دارند. چندین موزه در حرم امام رضا وجود دارند که اشیای مختلفی در آن‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. از موزه‌های حرم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • موزه مرکزی [در این موزه چندین گنجینه به نمایش گذاشته شده‌اند از جمله گنجینه حرم رضوی، گنجینه نجوم، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه اسلحه‌های سرد و گرم، گنجینه ظروف و … ]
 • موزه فرش [در این موزه هم فرش‌های نفیس و قدیمی ایرانی به نمایش گذاشته‌شده‌اند]
 • موزه مردم‌شناسی [این موزه در محل حمام مهدی قلی‌بیگ قرار دارد و در آن لباس‌های سنتی اقوام مختلف ایرانی، لوازم آرایش، ظروف فلزی و … به نمایش گذاشته شده‌اند]

تور مشهد

۵- آرامگاه پیرپالاندوز

آرامگاه پیرپالاندوز

این مکان مقبره‌ی محمد عارف عباسی است و در چند سده‌ی اخیر همواره به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد شناخته می‌شود. این آرامگاه یک بنا با معماری زیباست که در دوران صفویه ساخته شده [سال ۹۸۵ هجری قمری]، اما پس از آن چند بار و خصوصاً توسط آستان قدس بازسازی شده است. چنانچه به مکان‌های تاریخی علاقه دارید می‌توانید به دیدن از این آرامگاه هم بروید.

۶- مسجد ۷۲ تن

مسجد 72 تن

تاریخ ساخت این مسجد تقریباً به ۵۰۰ سال پیش می‌رسد و تقریباً ۹۰ سال پیش در زمره‌ی آثار ملی ایران هم درآمد. این مسجد هم در یکی دو سده‌ی اخیر همواره در زمره‌ی آثار مذهبی مشهور مشهد قرار داشته و نمی‌توان لیستی از جاذبه‌های مذهبی گردشگری مشهد را تهیه کرد و نامی از این مسجد به میان نیاورد.

۷- آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

این مقبره و مکان هم مربوط است به دوران صفویه و گویا شیخ بهایی بوده که توصیه‌ی ساخت این بنا را به شاه عباس داده. این مقبره هم در سال ۱۳۱۰ در زمره‌ی آثار ملی ایران درآمده. خواجه ربیع از صحابه‌ی پیامبر و امام علی بوده و در حال حاضر هم مقبره‌ی او بسیار زیباست و از اماکن مذهبی مشهد به حساب می‌آید.

ب| دیدنی‌های تاریخی مشهد

از بحث در باب مکان‌های مذهبی مشهد که خارج شوم، می‌بایست به یک سری از مکان‌های تاریخی این شهر هم اشاره داشته باشم از جمله:

۴- آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

یکی از مکان‌های تاریخی مشهد، آرامگاه فردوسی است. فردوسی، شاعر بزرگ ایرانی، اهل خراسان بوده و در حال حاضر هم مقبره‌ی او در ۳۰ کیلومتری زادگاه‌اش قرار دارد. بسیاری از کسانی که به مشهد سفر می‌کنند سری هم به آرامگاه فردوسی می‎‌زنند. آرامگاه فردوسی در نزدیکی شهر توس، و در ۲۵ کیلومتری شهر مشهد، قرار گرفته. آرامگاه فردوسی در طول سده‌های مختلف بارها مورد بازسازی و تخریب قرار گرفته. آرامگاه کنونی فردوسی شامل یک ساختمان با معماری زیبا، یک باغ، کتابخانه، موزه و آرامگاه شاعر شهر نوی ایرانی، مهدی اخوان ثالث، است. بنای آرامگاه به طور کلی دارای تقریبا ۱۰۰۰ متر مربع مساحت است و از ۷ بنای مکعبی برخوردار است.

با تور مشهد اگر به مشهد سفر کردید حتماً به دیدن آرامگاه فردوسی هم بروید تا هم از مقبره‌ی یکی از بزرگ‌ترین شاعران کلاسیک ایران دیدن کنید، هم به تماشای اشیایی که در موزه به نمایش گذاشته شده‌اند بپردازید، هم از فضای سبز عالی آن منطقه لذت ببرید. کسانی هم که به ادبیات معاصر ایران علاقه دارند می‌توانند از مقبره‌ی اخوان ثالث هم دیدن کنند.

۸- آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه

ارامگاه نادرشاه یکی دیگر از مکان‌های تاریخی مشهد است. این آرامگاه در حال حاضر در باغ نادری قرار دارد و بنابراین همچون آرامگاه فردوسی یک طبیعت عالی در اطراف این آرامگاه است. این آرامگاه به همراه باغ نادری، که ازچند موزه هم برخوردار است، در چهارراه شهدای مشهد واقع شده و مکانی مناسب برای صرف زمانی یک‌ساعته از کسانی است که با تور مشهد به این شهر سفر کرده‌اند. یک مجسمه‌ی مشهور و بزرگ هم در این مجموعه وجود دارد، مجسمه‌ای از نادرشاه که او را سوار اسب و با حالتی دارای ابهت نشان می‌دهد.

۹- مدرسه عباسقلی‌خان

مدرسه عباسقلی‌خان

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی مشهد که بد نیست گردشگران علاقه‌مند به تاریخ از آن دیدن کنند، مدرسه عباسقلی‌خان است. این مدرسه که در واقع یک مدرسه‌ی علمیه بوده هم در دوران صفوی ساخته شده و امروز به سبب معماری زیبایی که دارد و همچنین به سبب آن که یک مکان تاریخی شناخته می‌شود، از مشهورترین مکان‌های مشهد به شمار می‌رود. گفتنی است که امروزه هم از این مدرسه به عنوان یکی از مدارس علمیه‌ی مشهد استفاده می‎شود. این ساختمان دو طبقه از بیش از ۱۰۰ حجره برخوردار است. ضمناً فاصله‌ی این مدرسه تا حرم امام رضا اندک است.

ج| دیدنی‌های طبیعی مشهد

حال که نگاهی به برخی از مکان‌های دیدنی مذهبی و تاریخی مشهد داشتیم، نوبت به آن رسیده که به برخی از جاذبه‌های طبیعی مشهد هم اشاره داشته باشم از جمله:

۱۰- طرقبه

طرقبه

طرقبه منطقه‌ای مسکونی در استان خراسان رضوی و در ۲۰ کیلومتری مشهد است. این منطقه بسیار زیباست و قطعاً اگر یکی از علاقه‌مندان به طبیعت به آن مراجعه کند کاملاً به دل او خواهد نشست. طرقبه از بسیاری از عناصر طبیعی از جمله رودخانه، درخت، کوه، باغ، پارک و آب‌وهوای عالی برخوردار است. ضمناً در حال حاضر فروشگاه‌های ریز و درشت و رستوران‌های زیادی هم در آن فعالیت می‌کنند. در فصول بهار و تابستان اگر با تور مشهد به مشهد سفر کردید حتماً یک سر هم به دیدن طرقبه بروید. این منطقه در انتهای جاده‌ی وکیل آباد قرار دارد.

۱۱- پارک جنگلی وکیل‌آباد

پارک جنگلی وکیل‌آباد

پارک‌های جنگی متعددی در ایران وجود دارند، اما کم‌تر پارک جنگلی‌ای در ایران هست که شهرتی همچون شهرت پارک جنگلی وکیل‌آباد داشته باشد. این پارک در غرب شهر مشهد واقع شده و از طبیعت بسیار خوبی برخوردار است. از قدیم از این پارک به عنوان یک مکان طبیعی استفاده می‌شده و در حال حاضر هم از شهربازی، کوهستان و حتی باغ‌وحش برخوردار است.

این پارک در سال‌های اخیر مورد رسیدگی‌های زیادی واقع شده و شرایطش کاملاً بهبود یافته‌اند. بسیاری از کسانی که به مشهد سفر می‌کنند به دیدن این پارک زیبا هم می‌روند.

۱۲- چالیدره

چالیدره در مرکز شهر مشهد نیست و مقداری با شهر فاصله دارد، اما با این حال از طرفداران زیادی برخوردار است. این منطقه طبیعتی فوق‌العاده دارد و در آن امکان ماهیگیری و قایق‌سواری و کلی کار تفریحی دیگر هم وجود دارد. ضمناً در این منطقه رستوران‌های زیادی هم هستند و چند فروشگاه هم در آنجا فعالیت می‌کنند.

۱۳- جاغرق

جاغرق

جاغرق یک روستای ییلاقی است و در نزدیکی طرقبه واقع شده. این منطقه فوق‌العاده زیباست و باب میل بسیاری از کسانی است که به طبیعت علاقه دارند. در این منطقه یک آب‌وهوای پاک و عالی کوهستانی وجود دارد و به همین دلیل کلی درخت و باغ در آن منطقه هست. جاغرق در جنوب غربی مشهد واقع شده و بد نیست که در تور مشهد سری هم به جاغرق بزنید.

۱۴- شاندیز

در جنوب غربی مشهد یک مکان تقریباً مشابه با جاغرق وجود دارد که از طبیعتی عالی برخوردار است و باغ‌های زیادی هم در آن هستند. ضمناً این منطقه یک پیست اسکی عالی دارد و بنابراین در فصل زمستان هم میزبان گردشگران بسیاری است.

د| دیدنی‌های مدرن

در سال‌های اخیر در مشهد چند مکان دیدنی به مکان‌های دیدنی پیشین اضافه شده‌اند که از شهرت بسیاری برخوردار هستند و حتی اگر تا کنون به مشهد سفر نکرده باشید احتمالاً تاکنون لااقل نام این مکان‌ها به گوش‌تان خورده:

۱۵- سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج‌های آبی در چند سال اخیر از شهرت زیادی برخوردار شده. بسیاری از کسانی که با تور مشهد به این شهر سفر می‌کنند به سرزمین موج‌های آبی هم می‌روند. در این پارک آبی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی خاورمیانه می‌توانید به انواع تفریحات آبی و سرسره‌های بزرگ دسترسی داشته باشید. به تازگی هم یک قسمت دیگر در این پارک برای بانوان ساخته شده و بنابراین خانم‌ها هم می‌توانند به خوبی از این پارک آبی استفاده کنند.

۱۶- پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما

یکی دیگر از مکان‌های جدید مشهد که بسیار طرفدار پیدا کرده، پارک علمی پروفسور بازیما است. این پارک در بلوار خیام واقع است و در مجتمع وصال قرار دارد. در پارک علمی پروفسور بازیما می‌توان به دیدن بخش‌های مختلف بدن در اندازه‌های ماکروسکوپی، بخش‌های واقعیت مجازی، افلاک‌نما و کلی منطقه‌ی دیگر رفت. لااقل نصف روز را می‌توان در این پارک علمی سر کرد و از بازی‌های آن لذت برد و افزون بر بازی، کودکان را با بخش‌های مختلف بدن به صورت ملموس آشنا کرد.

خرید در مشهد

نمی‌توان به مشهد سفر کرد و به خرید نپرداخت. به جرأت می‌توان گفت که اکثر قریب‌به‌اتفاق کسانی که به مشهد سفر می‌کنند، حالا چه با تور مشهد و چه به صورت سفر شخصی، از مراکز خرید مدرن این شهر و یا از بازارهای قدیمی مشهد خرید می‌کنند.

از جمله مناطقی که در مشهد امکان خرید در آن‌ها وجود دارد عبارت اند از:

۱- بازار رضا

تور مشهد

مشهورترین بازار مشهد که از چند دهه پیش همواره میزبان خرید گردشگران بوده بازار رضا است. این بازار در کنار حرم امام رضا واقع شده و مکانی برای خرید سوغات مشهد است. بسیاری از کسانی که در چند دهه‌ی اخیر به مشهد سفر کرده‌اند حتماً سری هم به این بازار رضا زده‌اند و تجربه‌ی خرید ازاین بازار را دارند. بازار رضا هنوز هم فعال است و بنابراین در طول تور مشهد می‌توانید از آن دیدن کنید.

۲- مجتمع الماس شرق

تور مشهد

این مرکز خرید در چند سال اخیر به مشهورترین مرکز خرید مشهد تبدیل شده. مرکز خرید الماس شرق یک ساختمان ۶ طبقه‌ی بسیار بزرگ است و بیش از۱۰۰۰ فروشگاه در آن مشغول به فعالیت هستند. در صورتی که قصد خرید لباس، کفش، لوازم خانگی، لوازم الکترونیک و صنایع دستی را داشته باشید می‌توانید به مرکز خرید الماس شرق بروید و کالاهای مورد نظر خود را تهیه کنید.

این مجتمع در دل خود از چند بازار هم برخوردار است از جمله بازار کاوه و بازار خیام. با تور مشهد اگر به مشهد سفر کردید بد نیست به مجتمع مرکز خرید الماس شرق هم سری بزنید. این مجتمع تقریباً ۲ دقیقه با خودرو با حرم امام رضا فاصله دارد. ضمناً این مجتمع از پارکینگ طبقاتی، رستوران، سینما، کافه و مراکز سرگرمی هم برخوردار است.

۳- مجتمع پروما

مجتمع پروما

 پروما از قدیمی‌ترین مراکز خرید مدرن مشهد است و تقریباً ۱۶ سال است که میزبان گردشگران مختلفی است که به مشهد سفر می‌کنند. این مجتمع ۶ هزار متر مربعی از فروشگاه‌های مختلفی برخوردار است از فروشگاه‌های کیف‌وکفش گرفته تا فروشگاه‌های لوازم خانگی و لوازم الکترونیکی. جالب آن که در این مرکز خرید امکان خرید میوه و سبزی و شیرینی هم وجود دارد. جز فروشگاه، چند رستوران و کافی شاپ و سالن بیلیارد و سینما و سالن بولینگ هم در آن وجود دارند.

۴- مجتمع وصال

مجتمع وصال| تور مشهد

این مجتمع فاصله‌ی کمی با مجتمع الماس شرق دارد و اصلاً از طریق یک راهروی تونلی می‌توان از این مجتمع به مجتمع الماس شرق رسید. این مجتمع از چندین فروشگاه در زمینه‌های مختلف برخوردار است و چند رستوران و فست فود و کافه هم در آن هستند. گفتنی است که پارک ملی پروفسور بازیما هم در همین مجتمع است، چنانکه در بالا هم گفتم. افزون بر این، یک شهر بازی عالی با نام پرنده‌های خشمگین و یک کلبه‌ی وحشت هم در این مرکز خرید هستند. پارکینگ طبقاتی، ماشین حمل کودک، مازخانه و عکاسخانه از جمله دیگر امکانات مجتمع وصال هستند.

********

از دیگر مراکز خرید مشهد، که البته زیاد هم هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مجتمع تجاری خورشید
 • مجتمع ویلاژ
 • مجتمع بازار فردوسی
 • مجتمع آسمان
 • مجتمع زیست‌خاور
 • مجتمع آرمان
 • مجتمع آلتون
 • و …

رزرو تور مشهد | تور لحظه آخری مشهد

همانطور که در ابتدای این نوشتار گفتم، مراکز مختلفی، از کوچک و بزرگ، در سطح ایران وجود دارند که تور مشهد را ارائه داده‌اند ولی نباید به همه اعتماد کرد بلکه باید به دنبال مراکزی بود که توانسته‌اند به دیگران ثابت کنند که خدمات‌شان در راستای تور مشهد کیفیتی بالا دارند.

مرکز ساحل شنی بارها ثابت کرده که توانایی برگزاری تور مشهد را به بهترین شکل داراست. پیشنهاد می‌کنم برای سفر به مشهد و برای آشنایی با خدماتی که در راستای تور مشهد در مرکز ساحل شنی ارائه می‌شوند، تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

کارشناسان ما کاملاً در مورد تور مشهد و خدمات مربوط به آن راهنمایی‌تان خواهند کرد. برای یک بار از تورهای داخلی و خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنید تا از آن پس همواره مرکز ما را در اولویت سفرهای توریستی‌تان بگذارید.

ارسال پاسخ

20 − هفت =