۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های مشهد و قشم را در تعطیلات از دست ندهید

آبشار آب گرم

در طبیعت اطراف شهر مشهد آبشار‌های مختلفی وجود دارد که یکی از زیباترین آن‌ها آبشار آب گرم نام دارد و گفته می‌شود تنها آبشار با دمای بالا در ایران است. آبشار آبگرم در فاصله هفتاد و پنج کیلومتری از شهر در روستایی به نام آب‌گرم و در کوهپایه‌‌های هزار مسجد قرار دارد.

آبشار آبگرم از چشمه‌ای که در بالا دست کوه‌های هزار مسجد قرار دارد، به سمت پایین جاری می‌شود. البته مسیر دستیابی به آن کمی سخت است و می‌بایست بخشی از راه را به‌صورت پیاده طی کنید پس بهتر است لباس و کفش راحت به تن داشته باشید. این منطقه در مسیر کلات نادری قرار گرفته و پنج کیلومتر از جاده اصلی و در مسیر خاکی واقع شده است.

در طول این مسیر در تور مشهد از کنار یک کاروانسرای تاریخی می‌گذرید و در نهایت به آبشار می‌رسید. آبشار آبگرم هفده متر ارتفاع دارد، و منظره شگفت‌انگیز و نوای خوش آن گردشگران را به وجد خواهد آورد. می‌توانید در حوضچه پایین این آبشار، به آب تنی‌ مشغول باشید و از آب گرم آن نهایت لذت را ببرید. گفتنی است دمای آب آن در حدود ۳۰ تا ۳۵ درجه است.

روستای کنگ

به گزارش سفر باتو، روستای کنگ یکی از روستاهای زیبای اطراف شهر مشهد است که معماری آن پلکانی بوده و در دامنه کوه کوه‌های بینالود واقع شده است. این روستا در حدود هزار سال قدمت دارد و معماری آن به گونه‌ای است که هر خانه بر روی بام دیگری بنا شده و آن را ماسوله خراسان نیز می‌نامند. در مسیر رسیدن به این روستا شاهد تماشای مناظری زیبا خواهید بود و گشت‌وگذار در کوچه و پس کوچه‌های تاریخی آن خاطره‌ای بیاد ماندنی خواهد بود.

روستای کنگ در بیست و نه کیلومتری از شهر مشهد، و بر روی دامنه‌‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود قرار دارد. برای زسیدن به این روستا می‌بایست از شهر طرقبه گذر کرده و سپس با عبور از کنار سد چالیدره به دره نغندر برسید و بعد از آن مناظر زیبای این روستا برابر چشمانتان قرار می‌گیرد.

چشمه قلقلی

چشمه قلقلی یکی از چشمه‌های معروف و پر آب در اطراف شهر مشهد است که در نزدیکی روستای ییلاقی زُشک قرار دارد. این چشمه در میان طبیعتی زیبا و سرسبز قرار دارد و با رسیدن به آن برای ساعت‌ها آرامش را در میان طبیعتی بکر و دست نخورده تجربه می‌کنید.

چشمه قلقلی در دره‌ای پایین دست دامنه‌های رشته‌ کوه‌ بینالود و در نزدیکی شهر شاندیز واقع شده است. برای دسترسی به این منطقه می‌بایست ابتدا از روستای زشک عبور کنید و در مسیر شاندیز و محور روستایی زشک به مسیر ادامه دهید. سپس با گذر از شهر شاندیز به روستای ابرده و بعد از آن به روستای زشک می‌‌رسید.

غار نمک

غار نمک یکی از دیگر جاذبه‌های جزیره قشم است که پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را در الویت برنامه‌های خود قرار دهید. رگه‌های سفید نمک بر بدنه کوه نمکی چنان جلوه می‌کنند که از فاصله دور تصویری از کوه برف گرفته را در ذهن تداعی می‌کند و به محض رسیدن به آن متوجه می‌شوید که این مناظر برفی لایه‌های نمک است. گنبد نمکی در فاصله نود کیلومتری از شهر قشم قرار داشته و حدوداً دویست و سی و هفت متر بالاتر از سطح دریاست.

غار نمکی در فاصله دو کیلومتری از ساحل جاده همجوار خود قرار دارد، و مسیر دسترسی به آن چندان سخت نیست پس اگر اهل پیاده‌روی هستید پیشنهاد می‌کنیم با پای پیاده این منطقه را کاوش کنید و در مسیر از چشم‌اندازی باشکوه لذت ببرید. این غاز بزرگترین غار نمکی دنیاست که تنها چند کیلومتر از آن کشف شده است. به محض ورود به داخل غار با تاریکی محض روبرو می‌شوید و هر چه جلوتر می‌روید به شدت این تاریکی افزوده می‌شود. از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرکت به این سمت با یک راهنمای با تجربه مشورت کرده و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید. برای تماشای بهتر فضای داخل غار باید چراغ قوه به همراه داشته باشید تا بتوانید به خوبی استالاکتیت‌های بلورین نمک و قندیل‌های مرمرین و بلورین را که از سقف آویزان شده‌اند، تماشا کنید.

ژئوپارک قشم

ژئو پارک قشم در تور قشم بخش بزرگی از جزیره قشم را در بر گرفته و پدیده‌های نادر زمین‌شناسی و زیستی را در خود جای داده است و در فهرست سازمان جهانی یونسکو ثبت شده و شهرت جهانی دارد.

ژئو پارک به منطقه‌ای گفته می‌شود که دارای پدیده‌های نادر زیست محیطی است و هر یک از پدیده‌های طبیعی موجود در ژئوپارک قشم در دنیا به ندرت دیده می‌شود. این منطقه میلیون‌ها سال قدمت دارد و در بخش غربی جزیره قشم گسترده شده است. در ژئوپارک قشم علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی نادر نظیر جنگل‌های شگفت‌انگیز حرا، گنبد نمکی، غارهای نمک، چشمه‌های آب معدنی، تنگه چاهکو، تنگه عالی، بام قشم، دره تندیس ها، کلات کشتاران و … گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی نظیر فلامینگو ها، پرستو ها، شهد خورها و … زندگی می‌کنند.

ارسال پاسخ

5 × 1 =