۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه ‌های گردشگری ارمنستان | کشور صومعه‌های زیبا در دل طبیعت

جاذبه های گردشگری ارمنستان شبیه عکس‌های زیبای کارت پستال‌ها هستند. ارمنستان کشوری کوچک در قفقاز جنوبی است. نام بومی ارمنستان هایک، یا هایاستان است. در افسانه‌ها آمده است که این کشور را یکی از نواده‌های نوح نبی، بعد از پیروزی‌اش بر پادشاه بابل بنیان گذاشت. حدود ۲۵۰۰ سال پیش، کشوری در منطقه آرارات کنونی شکل گرفت که امروز قرار است به آن سفر کنیم. ارمنستان اولین کشوری هم هست که در قرن ۴ میلادی، مسیحیت را به عنوان آیین رسمی خود پذیرفت. کلیسای ارمنستان  خودمختار و با کلیساهای دیگر دنیا متفاوت است.

با ساحل شنی همراه باشید تا جاذبه های گردشگری ارمنستان را بشناسیم. کشوری با جنگل‌های کوهستانی و روزهایی با آفتاب درخشان

ایروان ، پایتخت جاذبه های گردشگری ارمنستان

پایتخت ارمنستان، یعنی شهر ایروان، مملو از جذابیت‌هایی است که توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. ایروانِ زیبا از ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد محل سکونت بوده و ۸ قرن پیش از میلاد، دژ اربونی در آن بنا شده است. ایروان عضو وابسته به شهرهای اروپا است و در سال ۲۰۱۲ یونسکو آن را به عنوان پایتخت جهانی کتاب انتخاب کرد. بسیاری از جاذبه های گردشگری ارمنستان در ایروان یا اطراف آن قرار گرفته اند. با ساحل شنی همسفر بمانید تا به ایروان سری بزنیم.

ایروان - جاذبه های گردشگری ارمنستان
ایروان – جاذبه های گردشگری ارمنستان

میدان جمهوری ایروان، گذری بر تاریخ ارمنستان

بزرگترین میدان شهر ایروان، میدان جمهوری است. اینجا تا سال ۱۹۹۰ به نام لنین خوانده می‌شد و مجسمه‌ای از او نیز میان میاد خودنمایی می‌کرد. بعد از انحلال شوروی، مجسمه را برداشتند و اکنون یک صفحه نمایش بزرگ به جای آن قرار دارد. میدان جمهوری پاتوقی زیبا برای جمع شدن گردشگران این شهر هم هست. اطراف این میدان، برج ساعتی بزرگ و موزه تاریخ ارمنستان قرار دارد. در موزه تاریخ ارمنستان مجموعه‌ای در حدود ۴۰۰ هزار اثر تاریخی، باستان شناسی، قوم‌شناسی و مردم‌شناسی ارمنستان و نقاط دیگر دنیا را به نمایش گذاشته‌اند. فرش‌ها و گلیم‌های دستباف ارمنی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. میدان جمهوری ارمنستان یکی از نمادهای ملی این کشور و از جاذبه‌ های گردشگری ارمنستان است.

میدان جمهوری ایروان
میدان جمهوری ایروان

کلیسای کاتولیک ایروان ، بنایی جان به در برده از حکومت شوروی

کلیسای مریم مقدس ، یا کلیسای کاتولیک در قرن سیزدهم میلادی بنا نهاده شد. کلیسای مریم مقدس، یک کلیسای حواری است که ورود افراد غیر ارمنی به آن ممنوع است. این کلیسا بسیار کوچک بوده و احتمالا کوچک‌ترین کلیسای ارمنستان است. طول کلیسای مریم مقدس ۵٫۷ متر و عرض آن ۴٫۵ متر است. کلیسای سنت آنا، در سال ۲۰۱۴ کنار این کلیسا در ایروان ساخته شد. در دوران حکومت شوروی این کلیسا بسیار آسیب دید، اما بعد از آن با تلاش‌های بسیار باستان شناسان ارمنی جان به در برد.

ایروان - جاذبه های گردشگری ارمنستان
ایروان – جاذبه های گردشگری ارمنستان

 خانه اپرا ایروان، تولدی با طنین موسیقی چایکوفسکی

سالن اپرا ایروان، جزء ۱۰ سالن برتر اپرا در جهان است. در سال ۱۸۶۸ آهنگسازی ارمنی به نام Tigran Chuhajyan اولین اپرای ارمنی را نوشت. در آن سال‌ها ارمنستان درگیر تنشی بزرگ برای استقلال و داشتن یک حکومت جمهوری بود. این آوا، زنگ اول ساخت خانه اپرا ایروان را نواخت. ۱۵ سال بعد از اعلام موجودیت اولین جمهوری ارمنستان، خانه اپرا ایروان ساخته شد. این بنا دو ساختمان با یک سقف است و قابلیت آکوستیکی بی‌نظیری دارد. اولین باله‌ای که در این سالن اجرا شد، دریاچه قو، اثر چایکوفسکی بود. البته پیش از آن یک اپرای ارمنی اثر الکساندر اسپندریان در خانه اپرا اجرا شده بود.

سالن اپرا ایروان – ارمنستان

در نزدیکی خانه اپرا ایروان، یک دریاچه مصنوعی با خاطره چایکوفسکی ساخته شده است. دریاچه قو ایروان، محلی جذاب برای تماشای رقص قوهای زیبا در آب است. در زمستان‌ها این دریاچه یخ می‌زند و پیست خوبی برای اسکی روی یخ می‌سازد.

در بازدید از ایروان، به موزه اربونی، و بزرگترین کلیسای ارمنستان یعنی کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر هم سر بزنید. اگر با شریک زندگیتان به ارمنستان رفتید، پارک زیبا و رمانتیک عشاق را هم فراموش نکنید.

هزار پله ایروان

کاساد ایروان، هزار پله‌ای میزبان موزه هنر کافسجیان است. این کاساد منطقه مسکونی ایروان را با ۵۷۰ پله به مرکز شهر وصل می‌کند. بر بلندای این پله‌ها منظره‌ای جذاب از شهر ایروان را با همراهی باغچه‌های پر گل این راه پله زیبا خواهید دید. کاساد ایروان، یک پله برقی هم دارد که اگر نخواستید رنج صعود را به جان بخرید از آن استفاده کنید. یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان بین ایرانیان کاساد ایروان است.

سالن اپرا ایروان - ارمنستان
سالن اپرا ایروان – ارمنستان

دریاچه سوان ، فیروزه جاذبه های گردشگری ارمنستان

یکی از محبوب‌ترین زیبایی‌های ارمنستان، دریاچه سوان است. این دریاچه در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان جا خوش کرده است. ۳۶ رود کوچک این دریاچه آب شیرین را تغذیه می‌کنند و آن را تبدیل به بزرگترین دریاچه آب شیرین قفقاز کرده اند.

در اطراف دریاچه سوان، یکی از پارک‌های ملی زیبای ارمنستان قرار دارد. پارک ملی سوان، یکی از چهار پارک ملی ارمنستان است که به منظور حفاظت از دریاچه ساخته شده است.

در اطراف دریاچه سوان، دو صومعه نیز ساخته شده است. صومعه سواناوانک در قرن نهم ساخته شده است. صومعه سواناوانک دو کلیسای شبیه به یکدیگر است که گنبدهایی هشت ضلعی دارند. صومعه هایراوانک نیز در نزدیکی این دریاچه قرار دارد و ساخت آن به حدود قرن ۹ تا ۱۲ میلادی باز می‌گردد.

اگر هوس کردید بزرگترین مجموعه خاچکارهای جهان را هم ببنید، ۴۰ کیلومتر از دریاچه فاصله بگیریدو به قربستان نوراتوس بروید. ۹۰۰ چلیپاسنگ یا خاچکار در این قبرستان وجود دارد که قدمت برخی از آن‌ها ۱۰۰۰ سال است.

دریاچه سوان - جاذبه های گردشگری ارمنستان
دریاچه سوان – جاذبه های گردشگری ارمنستان

محل اقامت پادشاهی اورارتو، در ۲۸۰۰ سال پیش هم در نزدیکی دریاچه در شهر تسووینار است. قلعه آدربزد که در قدیم نام تیسبا داشته است. یکی از سالم‌ترین قلعه‌های اطراف سوان همین قلعه آدربزد است.

دریاچه سوان ، یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان است. اینجا مجموعه ای بی‌نظیر از آثار تاریخی و طبیعی را در خود جای داده است. در دریاچه سوان، شما می‌توانید شنا کنید، ماهی‌گیری کنید، جت اسکی و قایق و پاراگلایدر سوار شوید. سوان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری قرار دارد و هوا حتی در تابستان هم خنک است. پس اگر هوس سفر به سوان داشتید، لباس مناسب فراموشتان نشود.

صومعه گغارد، سرنیزه فداکاری عیسی مسیح

کلیسای گغارد ارمنستان در ۳۵ کیلومتری ایروان قرار دارد. نام این کلیسا به معنای سرنیزه از یک روایت تاریخی گرفته شده است. طبق این روایت، یک سرباز برای این‌که مطمئن شود حضرت عیسی زنده است سرنیزه‌ای به سوی او پرتاب می‌کند.

صومعه گغارد جزء چهار کلیسای نایاب کنده شده میان صخره‌ها است. در قرن چهارم میلادی، درست در زمانی که ارمنستان مسیحیت را به عنوان دین رسمی‌اش پذیرفت، گریگور روشنگر این صومعه را در محل چشمه مقدس، درون یک غار بنا گذاشت و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان را ساخت. اینجا در ابتدا یک صومعه برای عبادات فردی بود. اما در قرن هفتم میلادی، شکل غاری شکل کلیسا بنا گذاشته شد. در آن زمان گغارد به نام «آیری-وانک» یا «غار و صومعه» مشهور بوده است. بخشی از این صومعه در قرن دهم میلادی و توسط اعراب سوزانده شد.

گغارد - جاذبه های گردشگری ارمنستان
گغارد – جاذبه های گردشگری ارمنستان

دو کلیسا نیز در این صومعه گغارد وجود دارند. کلیسای بیرونی توسط خاندان زاکاریان از اشراف ارمنستان در قرن سیزدهم ساخته شده است. کلیسای درونی را خاندان پروشیان که این ملک را خانواده زاکریان خریده بودند، ساختند. شیر سلطنتی نماد زاکاریان همچنان در بیرون کلیسا بالاتری از در جنوبی آن قرار دارد.

عقاب، نماد خانواده پروشیان نیز بر مقبره شاهزاده پاپاک و همسرش در کنار کلیسای داخلی ثبت شده است. کلیسای کوچک از سنگ‌های اطراف تراشیده شده و با توجه به امکانات آن زمان اثری فوق‌العاده است. این بنا قابلیت آکوستیکی شگفت‌انگیزی هم دارد. صومعه گغارد در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

صومعه خور ویراپ ، چاه روشنگر گریگور

گریگور روشنگر کسی بود که تیرداد سوم، پادشاه ارمنستان را قانع کرد که مسیحیت را به عنوان دین رسمی ارمنستان اعلام کند. درست در اوائل قرن چهارم میلادی. اما گریگور به سادگی موفق به این کار نشد. تیرداد سوم که از پادشاهان اشکانی ارمنستان بود، ۱۳ سال او را در سیاه‌چال زندانی کرد. تیرداد سوم در سال ۲۸۷ میلادی به تخت نشسته بود. اما به سبب کفر خود به سختی بیمار شد. خواب دید که تنها گریگور می‌تواند او را نجات دهد. پس از سیاه‌چال آزادش کردند و به نزد تیرداد بردند. پادشاه از او طلب بخشش کرد و در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت دین رسمی پادشاهی ارمنستان شد.

صومعه خور ویراپ در قرن هفتم میلادی در محل زندان گریگور و در پایتخت کهن ارمنستان ساخته شد. خور ویراپ اکنون محل اقامت رهبر ارشد کلیسای ارامنه و یکی از زیارتگاه‌های و جاذبه های گردشگری ارمنستان است.

خور ویراپ - ارمنستان
خور ویراپ – ارمنستان

صومعه تاتو ، از مهرپرستی تا خداپرستی

صومعه‌ها از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان هستند.  تاتو، یک کلیسای حواری ارمنی است که در قرن نهم میلادی بنا نهاد شده است. البته تاریخ این صومعه به پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. زمانی که مهرپرستی آیین رایج این منطقه بوده و تاتو معبدی برای پرستش مهر بوده است. صومعه تاتو مجموعه‌ای از سه کلیسا به نام  کلیسای بوغوس پطرس مقدس، کلیسای مریم مقدس و کلیسای گریگور مقدس است.

این صومعه در سال ۱۹۹۵ میلادی در فهسرت میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی، تاتو یکی از دانشگاه‌های مهم ارمنستان در قرون وسطی بود. اینجا محلی بود که علم، مذهب و فلسفه و کشاورزی و نگارگری ارمنی ترویج می‌شد.

صومعه تاتو، در طول ۱۰۰۰ سال گذشته همیشه مورد هجوم و دست‌اندازی بوده است. از سلجوقیان  گرفته تا آغامحمدخان قاجار همه حدقل یک‌بار این صومعه را محل تاخت و تاز قرار داده‌اند.

صومعه تاتو - ارمنستان
صومعه تاتو – ارمنستان

ساختمن کلیسای تاتو مستطیلی شکل است و یک گنبد مرکزی و و دو ستون در قسمت شرقی دارد.  یک ستون ۸ متری با یک صلیب خاچکار در این کلیسا وجود دارد که وقوع زلزله را خبر می‌داده است. یک آسیاب سنگی هم در قرن ۱۷ در کلیسا ساخت شده که برای روغن‌گیری از آن استفاده می‌شد. روغن به دست آمده از دنه‌های کنجد و خردل و کتان یا به مصرف راهبان کلیسا رسیده یا به فروش می‌رفته است.

طولانی‌ترین تکه کابین بدون توقف دنیا، راهی جذاب برای رسیدن به این صومعه است. منظره‌ای بی‌نظیر از طبیعت زیبای ارمنستان را در سفر با این تله کابین زیرپایتان شاهد خواهید بود. تله کابین تاتو خود یکی از هیجان‌انگیزترین جاذبه های گردشگری ارمنستان است.

تله کابین تاتو
تله کابین تاتو

معبد گارنی و سمفونی سنگ‌ها و تاریخ

زمانی که مسیحیت دین رسمی ارمنستان اعلام شد، بسیاری از معابد مهرپرستی در این کشور ویران شدند. اما معبد گارنی به شکلی معجزه آسا از این ویرانی نجات یافت. هرچند بعد‌ها همیشه دستخوش تحولات و جنگ‌ها قرار گرفت.

در ۲۷ کیلومتری شرق ایروان، بین کوه‌های گغاما، یک اثر باستانی با معماری هلنی قرار دارد. قلعه یا معبد گارنی ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شد. در زمان جنگ‌های ایران و روم این معبد یک بار ویران شد. اما نرون، امپراطور معروف روم هزینه بازسازی آن را پرداخت. تیرداد یکم در سال ۷۵ میلادی قلعه را بازسازی کرد و معبد مهر را در ان بنا نهاد. در دوارن سلطنت ساسانیان اینجا تبدیل به یک قرارگاه نظامی شد. بعدها قلعه بارها بین سلجوقیان و گرجی‌ها ارمنی‌ها و امپراطوری روم شرقی چرخید. در قرن ۱۳ میلادی مغول‌ها آسیب فراوانی به آن زدند و زلزله ۱۶۷۹ ارمنستان به کلی آن را ویران کرد. معبد گارنی یکی از پرفراز و نشیب ترین تاریخ ها را میان جاذبه های گردشگری ارمنستان دارد.

معبد گارنی - جاذبه های گردشگری ارمنستان
معبد گارنی – جاذبه های گردشگری ارمنستان

ایده بازسازی معبد گارنی در ۱۸۳۴ میلادی شکل گرفت اما تا ۱۶۹۶ عملی نشد. ساهینیان یک آرشتیکت معروف ارمنی بازسازی این بنا را آغاز کرد و ۶ سال بعد معبد شکل اولیه خود را به دست آورد. پلان قلعه گارنی مثلثی و شکل معبد مربع است. یک حمام با کف چین سنگ‌های رنگی و نقش‌هایی از خدایان یونان باستان هم در قرن سوم میلادی در آن احداث شده که بخش‌هایی از آن هنوز سالمند.

سمفونی سنگ‌های ارمنستان هم در نزدیکی روستای گارنی قرار دارد. این سنگ‌ها با خواص بازالتی خود شکلی جالب به خود گرفته اند که از دور شبیه ارگ‌هایی بزرگ است. این صخره‌ها هم در همسایگی معبد گارنی و در ۲۳ کیلومتری شرق ایروان قرار دارند.

آراگاتس قله جاذبه های گردشگری ارمنستان

اگر به طبیعت گردی یا کوه نوردی علاقه دارید و  می‌خواهید در سفر به ارمنستان هم از این لذت بهره ببرید، به آراگاتس بروید. این کوه، مرتفع ترین کوه ارمنستان است و ۴ قله آتش‌فشانی دارد.           از بالای قله این کوه چشم‌اندازی زیبا به ارمنستان کوچک، رشته‌کوه‌های قفقاز بزرگ و کوه البروس، بلند‌ترین کوه اروپا در روسیه وجود دارد.

آراگاتس تنها یک جاذبه طبیعی نیست، حکاکی‌های متعددی در اطراف قله‌های این کوه وجود دارد که احتمالا یادگار عصر هولوسن (آخرین دوره زمین شناسی) ستند. سنگ‌نگاره‌هایی در سمت جنوبی آتشفشان حیوانات را به تصویر کشیده‌اند و تاریخشان تا ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد تخمین زده شده است. هنگام غروب، آخرین پرتو نور بین چهار قله آتشفشانی دیده می‌شود که یک باور رایج در ارمنستان آن را نماد امید این کشور می‌داند.

دریاچه کاری، با ۳۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ارمنستان در این کوه زیبا است. این دریاچه اغلب اوقات با برف احاطه شده و در زمستان تکه‌های یخ بزرگ زیبایی‌اش را دو چندان می‌کنند. اما اگر تحمل سرما را ندارید در تابستان به این نقطه زیبای ارمنستان بروید.

 

با ساحل شنی به ارمنستان سفر کنید.

تور ارمنستان ساحل شنی ، انتخابی خوب برای سفر به این کشور کوچک و همسایه مهربان ایران است.  اگر دوست دارید فقط به ایروان سفر کنید و جاذبه ‌های گردشگری ارمنستان در این شهر را هم ببنید ساحل شنی همره شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تور ایروان و ارمنستان با ما تماس بگیرید. شماره تلفن ما ۰۲۱۵۷۹۳۸ است. خاطرات خود را از سفر به ارمنستان را هم برای ما تعریف کنید. اشتراک تجربه سفر از لذت بخش‌ترین بخش‌های کار ما در ساحل شنی است.

 

 

 

ارسال پاسخ

3 × یک =