۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا | سفر به قله هنر و معماری اروپا

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا هر سال میزبان بیش از ۴۰ میلیون توریست هستند. جاذبه‌هایی که از تاریخ گرفته تا طبیعت را کلمه به کلمه روایت می‌کنند. این کشور بیشترین نقاط ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را هم دارد. ایتالیا مهد هنر معماری است و لازم نیست حتما به آن سفر کنید تا این را بدانید. قایق سواری در شهر آبی ونیز و قدم زدن در فلورانس از کارهایی است که همه سفر دوستان دلشان می‌خواهد انجام دهند.

ایتالیا، کشوری در جنوب اروپا است. شبه جزیره‌ای که خاطرات امپراطوری عظیم روم را به ارث برده و حال و هوای آن را دارد. زمان فروپاشی امپراطوری روم، ایتالیا به مناطق خودگردان متعددی تقسیم شد که نتیجه اتحاد آن‌ها در سال ۱۸۶۱ ایتالیای کنونی را شکل داد. این کشور حالا عضو گروه هشت یعنی «هشت کشور صنعتی دنیا» است و پرجمعیت‌ترین کشور اروپا هم هست.

ایتالیا از یک شبه جزیره اصلی و دو جزیره به نام سیسسیل و ساردنی در دل مدیترانه تشکیل می‌شود. دو کشور کوچک به نام واتیکان و سن مارینو هم در دل خاک ایتالیا قرار دارند. بخشی از خاک ایتالیا هم در سوئیس است که کاپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.

ایتالیا آب و هوایی معتدل و گرم دارد و البته همسایه‌ای بزرگ به وسعت دریای مدیترانه در بر هوای آن تاثیرگذار است.  برنامه‌هایتان را برای سفر به ایتالیا در اواخر زمستان و روزهای اول بهار هماهنگ کنید و با ساحل شنی همسفر شوید. این بار به کشوری سفر خواهیم کرد که داستان‌های فراوانی برای روایت کردن دارد. این مقاله، از هر شهر، تنها داستان سه جاذبه را روایت خواهد کرد. سفر طولانی است اما وقت کوتاه. پیش از آغاز بدانید که بیشترین آثار ثبت شده از یک کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو، به ایتالیا تعلق دارد. پس کمتر جاذبه‌ای در ایتالیا می‌بینید که در این فهرست باشد.

 رم ، مبدا تاریخ امپراطوری

پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایتالیا رم است. بنیان‌گذاری شهر رم، زمانی مبدا تاریخ امپراطوری روم بوده است. این شهر را ۷۵۳ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد و از یک جلد از تاریخ تمدن ویل دورانت به آن اختصاص دارد. رم پر است از افسانه و تاریخ که در هنر معماری این شهر تجلی یافته است. این شهر نمایشگاهی زنده و پویا از آثار میکل آنژ، داوینچی و دیگر هنرمندان است. باید به رم بروید تا حرفم را باور کنید.

کلوسئوم

هیچ مقاله‌ای را در مورد رم نخواهید یافت که با نام کلوسئوم شروع نشده باشد. بزرگترین آمفی تئاتر باقی مانده از امپراطوری روم که عمرش به دهه هشتاد میلادی باز می‌گردد. کولوسئوم ۴۵ هزار نفر ظرفیت دارد و میزبان جنگ گلادیاتورها و جنگ با با شیرها بوده است. کلوسئوم رویای تاریک قرون وسطی است، پنج هزار حیوان وحشی فقط در جشنواره صد روزه افتتاح آمفی‌تئاتر کشته شدند. در یک جشنواره در سال ۲۴۰ میلادی، علاوه بر بیش از ۲۴۰ حیوان وحشی، ۲۰۰۰ گلادیاتور هم در این جنگ‌ها کشته شدند.

البته کلوسئوم تنها محل جنگ گلادیاتورها و حیوانات نبوده است. اینجا محلی برای بازآفرینی جنگ‌های بزرگ و افسانه‌ها هم بود. درهای کلوسئوم به روی عموم مردم به رایگان باز بوده و از آن‌ها حین تماشای برنامه پذیرایی هم می‌شد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
کلوسئوم

کلوسئوم تا قرن پنجم میلادی فعال و پر از جنگ بود تا این که جنگ با حیوانات وحشی در سال ۵۲۳ قدغن اعلام شد. حدود ۱۰۰ سال قبل از آن هم جنگ گلادیاتورها غیرقانونی اعلام شده بود. کلوسئوم چندبار قربانی زلزله، و آتش‌سوزی شده بود و مرمت می‌شد. زمانی هم آرامگاه مسیحان بود و افسانه‌هایی از شهادت آنها در این آمفی تئاتر روایت می‌شد. به هر جهت تا قرن هجدهم این مکان تقریبا متروک بود تا در این زمان بندیکت هجدهم اینجا را مقدس دانست و آن را بازسازی کرد.

نمای کلوسئوم با تراورتن ساخته شده و بعضی از ستون‌ها از سنگ توفا ساخته شده اند.  پلان این آمفی تئاتر به شکل بیضی و زیربنای ۶ جریب است. نمای داخلی از سه ردیف طاق گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها تشکیل شده است. کمتر گردشگری به ایتالیا می‌رود و بازدید از یکی از عجایب هفتگانه جدید را از دست می‌دهد، امیدوارم شما یکی از آن‌ها نباشید. کلوسئوم از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا و یکی از نمادهای این کشور است.

 فواره تروی ، چشمه عشاق در رم

فواره تروی، یک آبنما در منطقه تروی روم ایتالیا است. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. یک مجسمه در میانه فواره قرار دارد که پیکره نپتون، خدای دریا است. نپتون سوار بر ارابه‌ای است که دو اسب دریایی آن را می‌کشند و تریتون –پیام‌آور آب‌های پهناور- این اسب‌ها را رام ‌م‌کند. این مجسمه‌ها دریا و آشوب و آرامشش را به نمایش می‌گذارند. فواره تروی بزرگترین آبنمای دوره باروک است. این فواره در درست در پایان اکوا ورجینه یک قنات قدیمی ساخته شده است.

یک افسانه می‌گوید که اگر سکه‌ای را با دست راست از روی شانه راست خود به درون حوض پرتاب کنید، دوباره به رم برمی‌گردید. روزانه ۳۰۰۰ یورو به داخل حوض فواره ریخته می‌شود که دولت ایتالیا آن را به یک فروشگاه نیازمندان هدیه می‌دهد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - فواره تروی
فواره تروی

فواره تروی در فیلم‌های زیادی ظاهر شده است، از جمله زندگی شیرین، و تعطیلات در رم با هنرپیشگی آدری هپبورن. کار روی فواره تروی در سال ۱۷۳۲ شروع شده و در سال ۱۷۶۲ به پایان رسیده است. دستور ساخت این فواره را اولین بار پاپ اوربان هشتم  داد اما او مرد، ساخت فواره متوقف شد، یک قرن بعد پاپ کلمنت دوازدهم دوباره آهنگ ساخت فواره را به صدا در آورد و مسئولیت آن را به «نیکولا سالوی» داد.

معبد پانتئون رم، پایدار به احترام تمام خدایان

۲۰۰۰ سال از ساخت معبد پانتئون گذشته است اما یکی از سالم‌ترین بناهای به جا مانده از امپراطوری روم باستان است. این معبد را اولین بار به عنوان معبدی برای تمام خدایان است. مهم‌ترین بخش این معبد، گنبدی بزرگ در مرکز آن است که یک حفره ۷ متری در میان دارد که تنها منبع نور و پیوند بین معبد و خدایان است. این گنبد ۱۳۰۰ سال بزرگترین گنبد دنیا بود و هنوز هم بزرگترین گنبد بدون حمایت جهان است.

۱۶ ستون بزرگ، از مصر تا اینجا را سفر کردند تا از ایوان پانتئون حمایت کنند. روز ۲۱ آوریل نور خورشید هنگام ظهر به پنجره مشبک فلزی بالای درب ورودی می‌تابد و حیاط را پر از نور می‌کند. این روز همان روزی است که رمی‌ها تاسیس شهر را جشن می‌گرفتند. در این روز نورها امپراطور را احاطه می‌کرد و او را در حد خدایان مقدس نشان می‌داد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - پانتئون
پانتئون

پانتئون همچنین اولین معبدی بود که به کلیسا تغییر کاربری داد و این تغییر جانش را هم البته از ویرانی نجات داد. این تغییر در سال ۶۰۹ رخ داد، هرچند کسی حالا آن را به عنوان یک کلیسا نمی‌شناسد.

یک آب‌نما به نام پانتئون رو به روی معبد ساخته شده که زیبایی معبد را دوچندان می‌کند. اگر به رم رفتید، به پانتئون بروید و آوای نیایش خدایان را از زبان امپراطوری روم بشنوید. بسیاری تاریخ امپراطوری روم را با پانتئونی به یاد می‌آورند که حالا تنها یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است.

 

دیگر جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در رم

هنوز به قدر یک کتاب می‌توان از جاذبه‌های گردشگری رم نوشت. بی دلیل نیست که این شهر برای سال‌ها مبدا تاریخ جهان بوده است. در رم باید از انجمن‌های رمی دیدن کنید و محل زندگی عمومی و سیاسی امپراطوری را ببینید.

انجمن‌های رومی
انجمن‌های رومی

 

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
انجمن‌های رومی

کلیسای سیستین هم بخشی از مجموعه موزه‌های واتیکان است و یکی از معروف‌ترین اماکن مذهبی دنیا به شمار می‌رود. در این کلیسا می‌توانید نقاشی زیبای «روز رستاخیز» میکل آنژ را ببینید که روی سقف کار شده است.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا کلیسای سیستین
کلیسای سیستین

مجموعه موزه‌های واتیکان در دل رم، گنجینه‌ای ارزشمند با بیش از ۷۰ هزار اثر هنری است.  این مجموعه از چهار موزه مجزا تشکیل شده که نوع آثاری که به نمایش می‌گذارند متفاوت است.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا مجموعه موزه واتیکان
مجموعه موزه واتیکان

برای این که بیشتر رم را بشناسید به این لینک سر بزنید. جاذبه‌های زیادی از رم را اینجا پیدا خواهید کرد.

 

ونیز، زندگی روی آب

مجموعه جزیره‌ای در شمال ایتالیا، در قلب خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک، محل تولد شهر ونیز است. این جزایر به وسیله کانال‌های آب از هم جدا شده‌اند و هیچ خودرویی به این شهر راه ندارد. پی خانه‌های شهر از چوب و ماسه‌ است و در آب شور این کانال‌ها تا سال‌ها و قرن‌ها دوام دارند. اهالی شهر به خوبی راه سازگاری با طبیعت را یاد گرفته‌اند.

ونیز - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
ونیز – جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

ونیز را به عنوان رمانتیک‌ترین شهر جهان می‌شناسند که همین موضوع آن را در بین گردشگران بسیار محبوب کرده است. نام ونیز بارها در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده تا ثابت کند تنها ساختار خاص شهر نیست که اهمیت دارد. در این شهر موزه‌ها، کلیساها، پل‌ها و کاخ‌های متعددی هست که میزبان قدم گردشگرانند. به علاوه ونیز یک مرکز مهم موسیقی در ایتالیا، و یک مرکز مهم ساخت کریستال است.

کاخ سانتا سوفیا

قصر طلایی، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در ونیز است. معماری این کاخ توسط بارتولومئو بون و پدرش جیوانی بون انجام شده و متعلق به خانواده کونتارینی است. عمر این کاخ به نیمه اول قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد. دیوارهای داخلی کاخ سانتا سوفیا با برگه‌های طلا، نقوش لاجوردی و مرمرهای قرمز ساخته شده‌اند و پنجره‌های رو به حیاط مشبک هستند. این پنجره‌ها و همچنین سقف کاخ سانتا سوفیا، از معماری اسلامی شمال آفریقا ایده گرفته است.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

کاخ سانتا سوفیا، به سبک معماری گوتیک و در کنار کانال بزرگ ونیز ساخته شده تا نگین این شهر باشد. بازتاب تصویر کاخ در آب در شب‌های مهتابی خیره کننده است. در حیاط این کاخ، یک موزه هنری از مجموعه نقاش‌های مشهور میزبان شما خواهد بود.

 میدان سن مارکو

کانال بزرگ ونیز، همسایه با ارزش دیگری هم دارد. میدان سن مارکو، میدان اصلی و عمومی ونیز است. هنگام فروپاشی امپراطوری روم، ونیز مدتی یک جمهوری مستقل بود، و از آن زمان ان میدان، به بازار و مرکز زندگی مذهبی شهر تبدیل شد. میدان سن مارکو از سه طرف با ساختمان‌هایی زیبا احاطه شده و و یک سوی آن کلیسای جامع زیبای شهر است.

میدان سن مارکو، محلی محبوب برای ونیزی‌ها و گردشگران است که برای دیدار و بازدید از جاذبه‌های مختلف، انتخابش می‌کنند. نوشیدن چای در قلب ونیز طعم خاص خودش را دارد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - میدان سن مارکو
میدان سن مارکو

کلیسای جامع دی سن مارکو، یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی ونیز است که در میدان سن مارکو قرار دارد. این کلیسا صاحب گنجینه‌های هنری بیزانس است که بعد از سقوط قسطنطینه، به ونیز آمدند. این گنجینه‌ها کلیسای سن‌مارکو را تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های اروپا کردند.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - برج ساعت میدان سن مارکو
برج ساعت میدان سن مارکو

برج ناقوس سن مارک و برج ساعت، دو نماد دیگر این میدان هستند که زیبایی آن را دو چندان کرده‌اند. عمر برج ناقوس به قرن دوازه و برج ساعت به قرن پانزدهم باز می‌گردد. هر دو این برج‌ها باعث خیرگی چشمانتان خواهند شد چرا که زیبایی و هنر نهفته‌در آن‌ها را خواهید دید. موزه کوور و موزه دل ریسورگیمنت از دیگر جاذبه‌های میدان سن مارکو هستند که نباید دیدنشان را از دست بدهید.

کانال بزرگ ونیز

سفر به ونیز، بدون قایق سواری در کانال‌های آن دیگر سفر به ونیز نیست. باید چند ساعت را به لمس بازتاب آسمان در راه‌های آبیِ شهر بگذارنید تا ونیز را درک کنید. کانال بزرگ ونیز، یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در ونیز است که نفستان را بند خواهد آورد. اینجا به نوعی خیابان اصلی شهر است.  در این کانال اتوبوس‌های آبی، و تاکسی‌های خصوصی و قایق‌های گوندلا (یک نوع قایق پارویی باریک و دراز) وسایل حمل نقل اصلی هستند.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
تاکسی های خصوصی ونیز

اگر در سفرتان به ونیز توانستید کمی ولخرجی کنید، سوار یک گوندلا شوید و در مسیر S وارونه کانال، از ایستگاه راه‌آهن سنت لوسیا شروع کنید و به آبگیر سنت مارک در پایان کانال بروید. در مسیر ۳٫۸ کیلومتری کانال از دل شهر عبور کنید و ساختمان‌هایی را ببنید که بین قرن ۱۳ تا ۱۸ میلادی ساخته شده‌اند. در این مسیر زندگی‌ای را تصور کنید که مردم ونیز تنها با همین قایق‌ها در تمام کانال‌های شهر رفت و آمد می‌کردند. ابتدای مسیر یک نقشه از کانال تهیه کنید تا بتوانید ساختمان‌های مهم‌تر را پیدا کنید و ببینید. هزینه سواری ۴۰ دقیقه‌ای این قایق‌ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ یورو است، اگر برایتان گران بود می‌توانید با اتوبوس‌های ‌آبی در کانال سفر کنید که فقط ۸٫۵ یورو هزینه دارند.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - پل ریالتو ونیز
پل ریالتو

چهار پل، روی این کانال ساخته شده است که قدیمی‌ترین آن‌ها پل Rialto  است که عمر آن به قرن شانزدهم میلادی باز‌می‌گردد. می‌توانید روی یکی از این پل‌ها بایستید و زندگی در یک شهر آبی را به چشم ببینید.

جاذبه‌های دیگر ونیز

همه خانه‌ها و عمارت‌های ونیز دیدنی هستند. خیلی از گردشگران به ونیز می‌روند تا فقط زندگی آبی این شهر را تماشا کنند، اما این شهر دیدنی‌های دیگر هم کم ندارد. قصر دوج، یکی از مشهور‌ترین نمادهای اروپا در ونیز قرار دارد. ساختمان اولیه این قصر فقط یک بنای چوبی با دو برج دیدبانی بود، اما حالا موزه‌ای لوکس برای آثار گران‌بهای هنری است. در قرن چهاردهم میلادی تصمیم گرفتند که قصر را رونقی دوباره ببخشند و نمای بیرونی هم در قرن پانزده کامل شد. اینجا اقامتگاه فرماندار شهر بوده است.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
کاخ دوج

موزه کاریتزونیکو، ساختمانی در کنار کانال بزرگ ونیز است که نماد کامل زندگی در قرن هجدهم ونیز است. این موزه محلی است که علاقمندان به هنر و معماری را به خود جذب می‌کند. در پایان کانال هم می‌توانید به دیدار کلیسا سانتاماریا دلاسوته بروید که در قرن هفدهم به شکرانه پایان طاعون ساخته شد. زیبایی های این کلیسا خیره کننده است.

 

رشد هنر ایتالیا در هوای خوش فلورانس

فلورانس، پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است. اینجا یکی از کانون‌های ملی و بازرگانی اروپای سده‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود. فلورانس را زادگاه رنسانس ایتالیایی می‌دانند و به آن لقب آتن سده‌های میانه را داده اند. می‌توانید نگین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را در فلورانس ببینید که چندین مقاله به آن لقب زیباترین شهر دنیا را داده‌اند.

فلورانس - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
فلورانس – جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

تاریخ ساخت فلورانس به دهه هشتاد میلادی باز‌می‌گردد. این شهر اولین بار شهر بازنشستگان ارتش روم بود. این شهر در قرن نوزدهم به مدت پنج سال پایتخت پادشاهی ایتالیا بود. مجسمه‌سازی و معماری فلورانس، شهره اروپا و دنیا است. سفر به فلورانس به شما نشان خواهد داد که چقدر معماری شهری می‌تواند تجربه زندگی را بهتر کند. اروپا ۱۰۰۰ هنرمند مهم در دومین هزاره خود داشته که ۳۵۰ نفر از آن‌ها در فلورانس زندگی کرده‌اند.

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای اصلی شهر فلورانس، کلیسای سانتاماریا است. این کلیسا به سبک معماری گوتیک ساخته شده و ساخت آن ۱۴۰ سال طول کشیده است. این کلیسا، در دوره رنسانس بزرگترین کلیسای فلورانس بود. هرچند ساخت کلیسا در اواخر قرن سیزدهم شروع شد، زمانی که هنوز اروپا داشت با تاریکی قرون وسطی دست و پنجه نرم می‌کرد و البته هنرش را به رخ می‌کشید. کلیسای فلورانس قرار بود که از همتایانش در سیه‌نا و پیزا پیشی بگیرد و موفق هم شد، کلیسایی زیبا که در سال ۱۲۹۵ ساختش شروع شد و در ۱۴۳۶ به پایان رسید.

کلیسای جامع فلورانس - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
کلیسای جامع فلورانس

مهم‌ترین بخش کلیسای جامع فلورانس، گنبد آن است. داستان ساخت این گنبد به قدر ۱۴۰ سال ساخت کلیسا طولانی است. اما بد نیست بدانید که سقف کلیسا تا سال ۱۴۱۸ ، میزبان یک حفره بزرگ ۴۵ متری بود که هیچ کس ایده‌ای برای ساخت گنبدش نداشت. سرانجام یک طلاساز ساده، رقابت برای ساخت گنبد را برنده شد و شاهکاری خلق کرد که نامش را در تاریخ ماندگار کند. او دو گنبد در هم تنیده ساخت که در برابر صاعقه و زلزله و زمان مقاوم است و ۴ میلیون آجر در ساخت آن استفاده شده است.

یک معمار دیگر در اول قرن پانزدهم شروع به اضافه کردن تزئینات و بالکن به دور گنبد کلیسا کرد. اما گویا میکل آنژ ایده‌اش را مسخره دانست و بعد از آن هیچ تزئینی به گنبد کلیسا اضافه نشد. یک بالکن کوچک از این ایده به جا مانده است.

اگر به کلیسای جامع فلورانس رفتید می‌توانید از یک پلکان که با نقاشی‌های زیبا همراهی‌تان می‌کند، به بالای گنبد بروید و نمایی بی‌نظیر از فلورانس را به تماشا بنشینید. نقاشی‌های سقف بخش داخلی گنبد آنقدر خیره کننده است که شاید ساعت‌ها شما را به خود جذب کنند بدون این که متوجه گذر زمان شوید.

پل پونته وچیو ، اولین پل فلورانس

پل قدیمی فلورانس، در قرن دوازدهم ساخته شده و دو سمت شهر را از روی رودخانه زیبای آرنو بهم متصل می‌کند. البته پل بارها قربانی سیلاب و آسیب‌های متعدد بوده است و ظاهر فعلی آن به سال ۱۳۴۵ میلادی باز می‌گردد. نام پل پونته وچیو در کمدی الهی دانته آمده است و پلاکی روی پل آن شعر را نشان می‌دهد. پل پونته وچیو، الگوی ساخت پل ریالتو در ونیز بوده است.

روی پل پونته وچیو تعداد زیادی مغازه وجود دارد که برای سال‌ها بین صنوف مختلف دست به دست می‌شد. حالا این پل محلی برای فروشگاه‌های طلا و نقره و جواهر است که درخشندگی پل را دو چندان می‌کنند. این پل تنها پل روی رودخانه آرنو بود که از گزند سربازان آلمانی در طول جنگ جهانی دوم دور ماند و یک بار هم با چند ترک از خروش رودخانه در سال ۱۹۶۶ جان به در برد.

پل پونته وچیو
پل پونته وچیو

پل پونته وچیو، حالا نماد زیبایی و استقامتِ شهر فلورانس است. معماری پل قوسی سنگی پونته وچیو سال‌ها مدرن‌تر از معماری عصر خودش بود. همسایه‌های این پل، پل‌های پونته آله گراتزی و پونته سانتا ترینیتا هستند که روی آرنو ساخته شده‌اند. می‌توانید قایق سواری روی آرنو را در لیست کارهایتان درفلورانس بگذارید تا هر چهار پل زیبای این شهر را ببینید.

 

کاخ وچیو، مقر دولت فلورانس

قصر قدیمی فلورانس، ، در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده است. کاخ وکیو، به همراه کلیسای سانتا ماریا دل فیوره، سمبل‌ شهر فلورانس هستند و نام کاخ در کمدی الهی دانته آمده است. کاخ وکیو بر ویرانه‌های کاخ خاندان گیبلین ساخته شد. این خاندان به خاطر مواضع سیاسیشان از شهر اخراج شدند. جنگ خاندان گیبلین با توده گرایان فلورانسی یک واقعه مهم در تاریخ شهر است.

کاخ وچیو

نمای کاخ سادگی و استقامت را به نمایش می‌گذارد که در واقع نمایش آرمان‌های برابری خواهانه مردم ایتالیا بوده است. خاندان قدرتمند مدیچی سال‌ها در این کاخ اقامت داشتند و اینجا مرکز قدرت دولت فلورانس بوده است. امروزه یک موزه در کاخ وچیو تاریخ فلورانس و این قصر زیبا را روایت می‌کند.  یک کپی از تندیس زیبای داوود اثر میکل آنژ هم در این موزه به نمایش گذاشته شده است. هرچند هر اتاق و پستویی از این کاخ یک راز نهفته دارد که تاریخ فلورانس را در خود حفظ کرده است.

برج این کاخ، آرنولفو نام دارد که رسیدن به بالای آن مستلزم بالا رفتن از ۴۱۶ پله است. اینجا زمانی زندان افراد مشهور بوده است. سه ناقوس این برج برای مردم قدیمی فلورانس نوید جشن‌ها و گردهمایی‌های شهر بوده است. سالن پانصد یک نقطه دیدنی دیگر در این قصر است که جزئیات و زیبایی‌های تزئینات آن شما را به وجد خواهد آورد.

 

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در فلورانس

فلورانس، مهد رنسانس ایتالیا است. پیش از آن هم همیشه نقشی مهم در سیاست و تجارت و هنر ایتالیا و روم باستان بازی کرده است. این تاریخ پر از افتخار، برای فلورانس یادگارهای زیادی به جا گذاشته که همه دیدنی هستند. اینجا می‌توانید به دیدار تندیس داوود بروید که در گالری آکادمی نگهداری می‌شود. میکل آنژ این تندیس بی‌نظیر را از یک تخته سنگ مرمر ساده خلق کرده تا سالانه هزاران نفر را به فلورانس بکشد.

میدان سینیوریتا، میدانی زیبا روبه‌روی کاخ وچیو است. موزه افیتزی و پل پونته وچیو هم در نزدیکی این میدان قرار دارند. این میدان قرن‌ها محلی مهم برای رخ دادن حوادث تاریخی فلورانس بوده است. تندیس های نمادین از داوود، فواره نپتون، هرکول و کاکوس از تزئینات زیبای این میدان هستند.

در نهایت به باغ‌های بابولی فلورانس می‌رویم، مجموعه‌ای از چند باغ سرسبز که پشت کاخ پیتی فلورانس قرار دارند. این باغ‌ها را خانواده مدیچی ساختند و از قرن هفدهم تا کنون محلی برای یک موزه فضای باز است که آثار روم باستان را به نمایش گذاشته است.

باغ‌های بابولی
باغ‌های بابولی

فلورانس هنوز تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را دارد که ما در این سفر به آن‌ها سر نمیزنیم. اما یک سفر یک هفته‌ای به این شهر به شما این اجازه را خواهد داد تا مهم‌ترین آثار آن را ببینید، اگر کمتر از یک هفته وقت داشتید، به همین شش جاذبه‌ای که ما اشاره کردیم بروید. لذت سفر را با غذا خوردن در یک رستوران کوچک در پس کوچه‌های شهر کامل کنید و طعم خوش ایتالیا را بچشید.

جاذبه های گردشگری ایتالیا، سفر به ۵ شهر و ۵ جاذبه مهم

 

شهرهای زیادی از ایتالیا هست که سفر کردن به آن‌ها شما را سر شوق خواهد آورد. میلان، پالرمو، ورونا، پمپوی و بلونیا از جمله این شهرها است. نباید دیدار سیه‌نا و لچه و ناپل را از قلم انداخت. این لیست را می‌توان همچنان ادامه داد و به نام شهر‌هایی مانند هرکولانیوم و مناجیو و اوترانتو رسید. در ادامه مقاله، به ۵ شهر دیگر سفر می‌کنیم و تنها در یک جاذبه‌ از این شهرها توقف خواهیم کرد.

برج کج پیزا

پیزا، شهری در ناحیه توسکانی و در مرکز کشور ایتالیا است. این شهر در سمت شرق دهانه رود آرنو قرار دارد و دلیل شهرت آن برج معروف شهر است. شناخته‌ شده ترین برج کج دنیا در پیزا قرار دارد. برجی به بلندای ۵۶٫۷ متر که ۱۴ هزار تن وزن دارد. وقتی بنا شد برج را بسازند، تصمیم نداشتند که کج باشد، اما در طول ساخت برج روز به روز بر خمیدگی آن افزوده می‌شد. ساخت برج پیزا، در واقع برای این آغاز شد که کلیسای شهر یک برج داشته باشد که با برج سنت مارک رقابت کند.

برج کج پیزا
برج کج پیزا

ساخت برج در سال ۱۱۷۳ شروع شد و برج به طبقه سوم رسیده بود که معلوم شد به سوی جنوب شرق خمیده شده است. این خمیدگی ساخت برج را برای ۱۰۰ سال بعدی متوقف کرد. البته در این سال‌ها چند بار تلاش شد که برج کامل شود اما با اضافه شدن هر طبقه به خمیدگی برج افزوده می‌شد. سال ۱۳۱۹ میلادی بود که بالاخطره طبقه هفتم ساخته شد و ناقوس‌های برج نزدیک جرم سازه نصب شدند. سال ۱۳۵۰ ساخت برج رسما تمام شد و از آن زمان تا کنون همیشه به انحراف این برج افزوده شده است. ۳۰ سانتی متر از کجی برج، فقط مربوط به ۱۰۰ سال اخیر است.  گفته می‌شود برج پیزا در سال ۲۰۸۰ کاملا سقوط خواهد کرد. برج کج پیزا یکی از مشهورترین اثار بین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است که حیف است قبل سقوط نبینیدش!

 

کلیسای جامع میلان در پایتخت مد جهان

میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا است. این شهر پایتخت مد جهان و مرکز تجاری ایتالیا است. اینجا مرکز فوتبال ایتالیا هم هست و خانه تیم محبوب اینترمیلان است. اگر به میلان رفتید، کلیسای جامع میلان را از دست ندهید که یکی از باشکوه‌ترین کلیساها و جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است.

کلیسای جامع میلان، اسقف نشین شهر میلان است و ساخت آن بیش از ۶۰۰ سال طول کشیده است. ارزشمند‌ترین اثر درون کلیسا، یک صلیب است که گفته می‌شود متعلق به حضرت عیسی است. ساخت کلیسای جامع میلان در سال ۱۳۸۶ میلادی آغاز شد اما ناپلئون بود که در قرن ۱۹ میلادی نمای کلیسا را به پایان رساند. کلیسای جامع میلان به نوعی مرکز شهر است و طراحی سایر بخش‌های شهر بر اساس آن شکل گرفته است. ساخت کلیسا با معماری گوتیک شروع شد اما طولانی شدن ساخت باعث شد که از هر دوره معماری یک نشان در خود داشته باشد.

کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان

نمای خارجی ساختمان کلیسا با ۲۲۴۵ مجسمه تزئین شده و یکی از زیباترین نمای کلیساهای دنیا را دارد. پروژه تمیزکردن کلیسا از سال ۲۰۰۲ شروع شده و برای این که ظاهر کلیسا همیشه درخشان باشد، قرار نیست متوقف شود.

نکته دوست داشتنی دیگر این کلیسا، پنجره‌های آن است. پنجرهایی بزرگ با شیشه‌های رنگی، که در هنگام شب شهر را به مهمانی درون کلیسا دعوت می‌کند. سه پنچره اصلی تالار کلیسا، از بزرگترین پنجره‌های دنیا هستند. این کلیسا یک موزه هم هست و در آن از تعداد زیادی آثار ارزشمند هنری نگه‌داری می‌شود. پرداخت یک ورودی به این کلیسا شما را به دیدار دنیایی از زیبایی و شگفتی خواهد برد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
نمایی از شهر میلان

تابلوی شام آخر داوینچی هم در میلان نگهداری می‌شود که باید بلیط تماشایش را همان روزی که بلیط سفر به ایتالیا را میخرید، بخرید. ۱۵ دقیقه وقت دارید تا از شاهکار داوینچی لذت ببرید.

جزیره سیسل ، سرزمین مادری کوه اِتنا

سیسیل بزرگترین جزیره ایتالیا در شمال مدیترانه است. اینجا ناحیه‌ای خودمختار از کشور ایتالیا است که پنج میلیون نفر جمعیت دارد. سواحل این جزیره، پناهگاه تعداد زیادی مهاجر اهل خاورمیانه و آفریقا است که به امید زندگی بهتر از راه دریا به ایتالیا فرار می‌کنند.

سیسیل - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
سیسیل – جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

کوه اِتنا، نماد جزیره زیبای سیسیل است. کوهی آتشفشانی که در شمال شرقی جزیره سیسل قرار دارد و یکی از کوه‌های مرتفع اروپا است. اینجا یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های دنیا است که از ۳۵۰۰ سال پیش تا کنون از زندگی باز ناایستاده است.  یک روایت می‌گوید که امپدوکلس یک فیلسوف پیشاسقراطی خود را به دهانه آتشفشان انداخت تا مردم تصور کنند به آسمان رفته و تقدیسش کنند. لنگه کفش او با تخت برنجین کنار دهانه، باعث شده که شناخته شود.

کوه اتنا – سیسیل

اتنا، همچنان فعال است و البته فوران‌های آن بیشتر به قله کوه محدود می‌شود. و به ارتفاع کوه می‌افزاید. زمستان‌ها کوه‌ اتنا تبدیل به محلی محبوب برای اسکی در دامنه‌ها و شیب آن می‌شود. تورهایی در این کوه برگزار می‌شود که شما را به مناطقی خواهد برد که می‌توانید از فاصله‌ای امن، به تماشای فوارن یک آتشفشان بنشینید.  شهر کاتانیا، در نزدیکی کوه اتنا در سال ۱۶۹۳ میلادی قربانی فوران این آتشفشان شد اما در سال‌های بعد بازسازی شد.

 ناپل، شهری به قدمت تاریخ در قلب ایتالیا

تاریخ زندگی انسان در ناپل به عصر برنز بر‌می‌گردد. این شهر حالا سومین شهر بزرگ ایتالیا است و مرکز اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا محسوب می‌شود. این شهر ابتدا یک شهر کوچک یونانی بود که بعدا تحت تسلط امپراطوری روم درآمد. لهجه ناپلی‌ها خیلی با ایتالیایی استانداردی که شما در شهرهای دیگر خواهید شنید متفاوت است.

ناپل - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
ناپل – جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

گور دخمه های سن گنارو «San Gennaro» جایی است که در ناپل به آن سرخواهیم زد. اینجا در واقع سه گورستان مختلف است که در طول سال‌ها گسترش یافتن با هم ترکیب شده اند. عمر این دخمه‌ها به قرن دوم میلادی بازمی‌گردد اما نام سن گنارو زمانی به آن داده شد که یک قدیس در قرن پنجم در آن دفن شد. دخمه‌های این گورستان معابری پهن داند که گذار از آن‌ها را راحت تر می‌کند.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - گوردخمه‌های ناپل
گوردخمه‌های ناپل

هر قشر با توجه به جایگاه خانوادگی و توان مالی جایگاهی در این دخمه‌ها دارد. اشراف در اتاق‌هایی بزرگ و مردم فقیر در دیوارها و کف زمین دفن شده اند. بازدید از این دخمه‌ها روح مرموز تاریخ ناپل را به شما نشان خواهد داد.  نقاشی‌هایی در دیوارهای دخمه هم قدیس‌ها و خانواده‌های اشراف مدفون در دخمه را نمایش می‌دهند. گوردخمه‌های سن گنارو یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در ناپل است که دیدن آن را از خاطر نخواهید برد.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا - کوه وزوو
کوه وزوو

البته در نزدیکی ناپل،  کوه آتشفشانی وزوو قرار دارد که در سال ۷۹ میلادی فوران و شهرهای اطرافش را خاکستر کرد. دو شهر هرکولانیوم و پمپئی نزدیک ناپل، از شهرهای اصیل رومی هستند که زیر خاکستر مدفون شدند و سالم ماندند و حالا سالانه ۲ میلیون گردشگر را به ناپل می‌کشانند. بازدید از این جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را هم فراموش نکنید.

پمپئی – جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در شهر زیبای سیه‌نا

یک شهر دیگر در منطقه باشکوه توسکانی ایتالیا، سیه‌نا نام دارد. این شهر بسیار به فلورانس نزدیک است و می‌توانید در سفری یک روزه از فلورانس به آنجا بروید و به تماشای مسابقات اسب‌دوانی در میدان دل کامپو بنشینید. این میدان فضای عمومی اصلی شهر سیه‌نا بوده و شهرت جهانی دارد. پلازا پابلیکو و پلازا سیگنوریلی از دو ساختمان مهم اطراف این میدان هستند.  مسابقات اسب‌دوانی هر سال دوبار در شهر سیه‌نا برگزار می‌شود که هیجانی زیاد را در مدت ۹۰ ثانیه به شما تزریق خواهد کرد.

کلیسای جامع سیه‌نا - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
کلیسای جامع سیه‌نا

سیه‌نا مانند دیگر شهرهای ایتالیا، از قرون وسطی یادگاران زیادی دارد. کلیسای جامع شهر سیه‌نا بین سال‌های ۱۲۱۵ تا ۱۲۵۳ ساخته شده ولی بنای اولیه کلیسا قدیمی تر است. از روزهای اولی که کلیسا ساخته شد وقف کلیسای کاتولیک روم گردید. گنبد این کلیسا از یک پایه شش ضلعی است که با ستون‌های بلند از آن پشتیبایی می‌شود. نمای بیرونی کلیسا از سنگ‌های مرمر سیاه و و سفید تشکیل شده که نمادی از اسب‌های سیاه‌وسفید بنیانگذران افسانه‌ای شهر سیه‌نا است. یک مجسمه برنزی اثر دوناتلو هم در این کلیسا نگهداری می‌شود که در سال ۱۴۲۷ ساخته شده و یکی از اولین مجسمه‌های برنزی این هنرمند است.

 

شکم گردی در ایتالیا

اگر اهل شکم گردی هستید، ایتالیا دلایل زیادی برای شهرت دارد. اینجا مهد انواع سس و پاستا  است. در واقع، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا ، طعم خوش غذاهای آن است که راه خود را به رستوران‌ها و خانه‌های سراسر دنیا باز کرده‌اند. پس چه بهتر که همه آن غذاها را در زادگاهشان امتحان کنید.

پیتزا

ناپل اولین جایی است که در آن پیتزا طبخ شده است. پیتزا درست کردن در ناپل یک هنر است و وقت خوردن آن حواستان باشد که از این اثر هنری نهایت لذت را ببرید.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

اوسوبکو

اوسوبکو ، غذایی است که باید در میلان بخورید. اینجا گوشت تازه گوساله را در شراب سفید طبخ می‌کنند و با سبزیجاتی مانند جعفری سروش می‌کنند. یک اسوبکو که با زعفران آغشته شده باعث می‌شود طعم خوش ایتالیا را تا سال‌ها به خاطر بیاورید.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

سالاد پانزانلا

اگر اهل خوردن سالاد هستید، باید پانزانلا را بخورید که سالاد محبوب اهالی توسکانی است. سالادی مخلوط از خیار، ریحان، گوجه و پنیر و نان! شبیه یک عصرانه دلپذیر خودمان است اما سس آن را یادتان نرود که طعمش را استثنایی می‌کند.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

لازانیا

لازانیا، غذای سنتی ایتالیایی‌ها است. قدیمی‌ترین شکل درست کردن پاستا که ترکیب بی‌نظیر گوشت، و سس و پنیر است. اگر یک بار در ایتالیا لازانیا بخورید، خواهید فهمید که تا به حال در زندگیتان لازانیا نخورده بودید.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

جلاتو

اگر خوردن تنقلات جدید را هم دوست دارید، وقت سفر به جنوب ایتالیا، جلاتو را امتحان کنید. ترکیبی نرم‌تر از بستنی که در ان از لبنیات استفاده نشده است. ترکیب طعم‌دهنده‌های مختلف میوه‌ای و ژلاتنین این خوردنی خوشمزه را آفریده است. جلاتو را می‌توان همراه با انواع میوه یا بیسکوییت سرو کرد و از آن لذت برد.

سفر به جاذبه‌های گردشگری ایتالیا همراه با ساحل شنی

اروپا را باید با حوصله تماشا کرد. این قاره پر است از شگفتی‌های معماری که راه زندگی کردن میان بزرگترین غول‌های صنعتی جهان را پیدا کرده‌اند. البته مردم هم قدر این جاذبه‌ها را می‌دانند. ساحل شنی به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ویزای شنگن را برای سفر به کشورهای حوزه این ویزا دریافت کنید. ایتالیا یکی از کشورهایی است که برای سفر به آن به این ویزای کاربردی نیاز خواهید داشت. پس با ما تماس بگیرید و تا خودتان آماده سفر شوید، ما ویزای شنگن ایتالیا را برایتان آماده خواهیم کرد. شماره تلفن ما  ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

وقتی به ایتالیا سفر کردید، برای ما عکس بگیرید و خاطرات و تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید. تیم ما در ساحل شنی از هیچ چیز بیشتر از شنیدن سفر از زبان شما لذت نمی‌برد.

 

ارسال پاسخ

17 + 16 =