۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری بلغارستان | همسفری با بوی خوش رز

جاذبه های گردشگری بلغارستان به دیدنی‌های تاریخی و طبیعی این کشور محدود نیست. اینجا کشوری است که ۷۰ درصد اسانس گل رز دنیا را تامین می‌کند. اگر بگوییم با بوییدن هر عطری در دنیا، که رایحه‌ی رز در خود دارد، به بلغارستان سفر کرده‌اید، بیراه نیست.

بلغارستان کشوری در جنوب‌شرق اروپاست. پایتخت بلغارستان «صوفیه» است که با تلفظی دیگر«سوفیا» هم گفته می‌شود. این کشور که در منطقه بالکان اروپا قرار دارد. بلغارستان سال‌ها تحت سلطه امپراطوری عثمانی، و بعد از آن یکی از قربانیان جنگ سرد بوده است. اما این تاریخ پرتنش، تاثیری بر زیبایی‌های بی‌نظیر این کشور نگذاشته است. اگر تصمیم گرفتید برای تعطیلات به بهشتی زمینی سفر کنید، به بلغارستان بروید که مینویی در قاره اروپا است. با ساحل شنی همراه باشید تا گذری دلچسب به این کشور زیبا داشته باشیم.

صوفیه ، شهر آغاز و پایان در بلغارستان

صوفیه پایتخت بلغارستان است. به همین دلیل در ابتدای لیست جاذبه های گردشگری بلغارستان نیز قرار می‌گیرد. صوفیه از روزهای پرشکوه تمدن روم گرفته، تا روزهای طولانی حکومت عثمانی را در خود دارد. بسیاری از بناهای زیبای این شهر هم بعد از احیای دوباره صوفیه و پایان سلطه عثمانی بر بلغارستان ساخته شدند. در سفر به بلغارستان و صوفیه دیدار از این جاذبه‌ها فراموشتان نشود.

کلیسا جامع الکساندر نوسکی ، دومین کلیسای بزرگ بالکان

وقتی سلطه عثمانی بر بلغارستان پایان یافت، ناقوس تولد این کلیسا نیز نواخته شد. ظرفیت این کلیسای بزرگ بیش از ۱۰ هزار نفرست. ساخت این کلیسا حدود ۳۰ سال طول کشیده است. این کلیسا، متعلق به مذهب اردتدکس است که بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کشور به آن معتقدند. کلیسای جامع الکساندر نوفسکی، اولین میزبان نگاه شما در جاذبه های گردشگری بلغارستان است.

مردم بلغارستان، زمانی که جنگ بین روسیه و عثمانی پایان یافت، تصمیم گرفتند، استقلال کشور و یاد سربازان کشته شده در این جنگ را با ساخت کلیسایی باشکوه پاسداری کنند. اما افتتاح کلیسا عملا تا پایان جنگ جهانی اول به تعویق افتاد. کلیسای جامع صوفیه از تخریب‌های جنگ جهانی دوم هم بی‌نصیب نماند اما مرمت شد.

برج ناقوس این کلیسا، ۵۳ متر است و ۱۲ ناقوس دارند که هر روز ساعت ۵ عصر به صدا در می‌آیند. در کلیسای جامع الکساندر نوسکی، یک موزه کوچک هم وجود دارد. این موزه محلی برای نگهداری اشیا و نمادهای مذهب ارتدکس است. ساحل شنی، بازدید از این جاذبه های گردشگری بلغارستان را در تور این کشور به شما پیشنهاد می‌کند.

جاذبه های گردشگری بلغارستان
کلیسای الکساندر نوسکی

سنت جورج روتوندا ، کلیسایی کوچک با عمر ۱۶۰۰ سال

سردیکای باستانی، شهری از اعماق تاریخ است که صوفیه امروزی از بین آن متولد شده است. ساختمان آجری قرمز رنگی از قلب شهر سردیکا، قدیمی‌ترین ساختمان صوفیه محسوب می‌شود. این کلیسا در قرن چهارم میلادی ساخته شده و همچنان سالم است. در قرن ۱۷ میلادی، عثمانی‌ها اینجا را تبدیل به مسجد کردند و نقاشی‌هایی هم بر دیوارهای آن کشیده‌اند. این نقاشی‌ها کنار نقش‌های پرجزئیات قرون وسطی، از دیدنی‌های داخل این ساختمان است. بنای سنت‌جورج در سال ۱۹۹۰ دوباره کشف و بازسازی شد.

جاذبه های گردشگری بلغارستان
کلیسای سنت جورج روتوندا

کلیسای سنت سوفیا

در زمان امپراطوری دوم بلغارستان، در قرن ششم میلادی، کلیسای سنت سوفیا را بر بقایای معابد و چند گورستان ساختند. تا اواخر قرن ۱۴ میلادی سنت سوفیا، کلیسای مهم شهر با اهمیت زیاد بود. البته سنت سوفیا، همیشه از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان خواهد ماند عثمانی‌ها بعد از سلطه بر بلغارستان، کلیسا را به مسجد تغییر کاربری دادند برای آن مناره ساختند. اما بعد از دو زلزله در نیمه اول قرن نوزدهم، که جان دو نفر را حین نماز گرفت، این مسجد بدیمن خوانده شد. عثمانی‌ها سنت سوفیا را تخریب کردند و متروک شد. بعد از احیای بلغارستان و تمام شدن سلطه عثمانی، چندبار این کلیسا مورد مرمت قرار گرفت. گفته می‌شود نام شهر صوفیه یا همان سوفیا از نام این کلیسا گرفته شده است.

کلیسای سنت سوفیا

کوه ویتوشا ، کوهی کوچک برای ماجراجویی‌های بزرگ

یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های کوهستانی بالکان، کوه ویتوشا بالکان است. در سال ۱۹۳۴ ویتوشا به‌عنوان پارک ملی بلغارستان ثبت شد. این پارک کوهستانی که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بلغارستان است، محلی مطلوب برای دوچرخه سواری، پیاده‌روی و اسکی است. برای اولین بار در سال ۱۸۹۵ ، ۳۰۰ گردشگر به قله این کوه صعود کردند و ظرفیت‌های بی‌نظیر آن را برای گردشگری نشان دادند. البته این گروه بسیار هم موفق بودند. هر سال حدود یک میلیون نفر به پارک کوهستانی ویتوشا سفر می‌کنند.

کوه ویتوشا

کلیسای بویونا ، کلیسای تاریخی اردتدکس، با حدود ۱۰۰۰ سال قدمت در دامنه‌های این کوه قرار دارد. بویونا در لیست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. ساخت این کلیسا از قرن دهم تا هجدهم میلادی ادامه داشت. اما مهم‌ترین قسمت کلیسا در قرن ۱۲ میلادی در زمان امپراطوری دوم بلغارستان ساخته شده‌ است.

کوه ویتوشا

شهر صوفیه، تکه‌های مهمی را از جاذبه های گردشگری بلغارستان در خود دارد. از تنها مسجد این شهر به‌نام بانیا باشی گرفته تا آمفی‌تئاتر بزرگ سردیکا و پارک زیبای ورانا، همه از جاذبه‌هایی هستند که باید در سفر خود به صوفیه از آن‌ها بازدید کنید. صوفیه از قرن چهارم میلادی تا دوره معاصر در خود یادگاری‌های فراوان دارد

وارنا، شهر سواحل آرام‌بخش

سومین شهر بزرگ بلغارستان وارنا است. شهری در کنار خلیج زیبای وارنا که برای صد‌ها سال مرکز تجاری و اقتصادی محسوب می‌شده است. وارنا در همسایگی دریای سیاه است و همین موضوع باعث می‌شود در بیشتر فصل‌های سال هوایی مطبوع داشته باشد.. یکی از قدیمی گنج‌های باستانی دنیا، در حومه وارنا کشف شده است. این شهر در زمان جنگ سرد، به شهر استالین معروف بوده است. بسیاری از جاذبه های گردشگری بلغارستان را در این شهر می‌توانید ببینید.

وارنا - جاذبه های گردشگری بلغارستان
وارنا -بلغارستان

باغ دریایی وارنا ، بهشتی در کنار ساحل

اگر در فصلی گرم به وارنا رفتید و خواستید در میان جاذبه های گردشگری بلغارستان کمی تفریح کنید باغ دریایی را فراموش نکنید. سواحل وارنا به سواحل طلایی اروپا شهرت دارند و زیبایی‌هایشان فراوان و چشم‌نواز است. می‌توانید در دریا شنا کنید، بعد به باغ دریایی بروید و از منظره ساحل روی نیمکت‌ها لذت ببرید. ساخت جذاب این باغ برگرفته از شاخه‌ای جالب از معماری، به نام معماری منظره است.

باغ دریایی وارنا
باغ دریایی

در باغ دریایی وارنا شما می‌توانید از موزه تاریخ طبیعی ، رصدخانه نیکولاس کوپرنیک و آکورایم زیبای وارنا دیدن کنید. باغ دریایی انتخابی خوب برای دیدن یک دلفیناریون جذاب هم هست. باغبانی این مجموعه برعهده آنتوان نواک اهل چک بوده است. او پیش از وارنا، در استرالیا و وین و مجارستان هم چنین شاهکارهایی ارائه داده بود. بسیاری از گیاهان ارزشمند و نادر این باغ، به خواست او از کشورهای دریای سیاه و مدیترانه به اینجا آورده شدند.

یک رستوران ساحلی با غذاهای دریایی بی‌نظیر هم در فاصله ۷ دقیقه‌ای این باغ قرار دارد. به باغ دریایی وارنا، الماس جاذبه های گردشگری بلغارستان هم می‌گویند.

 

تفریحات ساحلی، شنا و موسیقی در ساحل جاذبه های گردشگری بلغارستان

وارنا را به‌خاطر ساحل‌های بی‌نظیرش معروف کرده‌اند. ساحل‌های وارنا هیچ وقت خالی از جمعیت نیست و شب‌ها پاتوقی برای تفریح اهالی و گردشگران است. در فصل‌های مختلف سال، گروه‌های موسیقی از سراسر دنیا به این سواحل می‌آیند و فضایی رویایی را با موسیقی و امواج دریا می‌سازند.

پارک آبی آکواپولیس، تفریحی پرهیجان در وارنا

اهالی وارنا معتقدند این پارک آبی زیباترین پارک آبی منطقه بالکان است. این پارک در منطقه جنگلی وارانا قرار دارد و پر است از تفریحاتی مانند استخر، جکوزی، چشمه و آبشار. قلعه‌های قدیمی و ساختمان‌هایی که به ظاهر مخروبه هم هستند، محلی جذاب برای ماجراجویی ساخته‌‌اند. این پارک امکانات صخره‌نوردی با مربی، تیراندازی و نمایش انیمیشن هم دارد.  ظرفیت این پارک بزرگ ۳۰۰۰ هزار نفر است. اگر دوست دارید در میان جاذبه های گردشگری بلغارستان یکی را انتخاب کنید که آدرنالین خونتان را بالا ببرد، به پارک آبی آکواپولیس بروید. تور بلغارستان، انتخابی درست برای سفر به این جاذبه وارنا است.

پارک آبی وارنا
پارک آبی

جنگل سنگی ، داستان رازآلود وارنا

کمی دورتر از شهر وارنا، دشتی بزرگ قرار دارد که ستون‌های سنگی بسیاری از آن سر برآورده اند. جنگل سنگی وارنا تنها بیابان بلغارستان است و پدیده‌ای است کاملا طبیعی . این جنگل ۱۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و مجموعه‌هایی متفاوت از ستون‌های سنگی را در خود جای داده است. قدمت این جنگل به حدود ۵۰ میلیون سال پیش باز‌ می‌گردد. ۲۰۰ سال است که جنگل سنگی وارنا محل جدال دانشمندان برای پیدا کردن دلیل پیدایش آن شده است. این ستون‌ها بین ۳۰ سانتی متر تا ۳ متر عرض دارند و ارتفاعشان بین ۵ تا ۷ متر است.

جنگل سنگی وارنا- جاذبه های گردشگری بلغارستان
جاذبه های گردشگری بلغارستان

نام این جنگل اولین بار در نوشته‌های یک باستان شناس روس آمده است که به وارنا سفر کرده بود. او و بسیاری دیگر از افراد فکر می‌کردند این جنگل بقایای یک بنای باستانی یونانی است. اما افسانه‌های محلی داستانی جذاب‌تر برای آن دارند. افسانه‌ها می‌گویند که این ستون‌ها غول‌های گناهکاری هستند که می‌خواستند با دختران زیبارو ازدواج کنند. اما به خاطر گناهانشان سنگ شدند. در نهایت علت علمی پیدایش این مکان عجیب، همچنان ناشناخته است. به خاطر همین رازهای فراوان، جنگل سنگی وارنا، یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان است که حتما باید آن را ببینید.

حمام‌های رومی وارنا

در قرون وسطا، شهری رومی به نام اودئوس در منطقه فعلی وارنا قرار داشته است. حمامی بازمانده از این شهر در جنوب شهر وارنا یکی قدیمی‌ترین از جاذبه های گردشگری بلغارستان است. عمر این حمام به قرن اول میلاد باز می‌گردد. حمام رومی وارنا هفت هزار متر مربع مساحت دارد و ارتفاع بخشی از این مجموعه به ۲۵ متر می‌رسد.

حمام های رومی وارنا
حمام های رومی وارنا

بخش‌هایی از لوله‌های آب زیرزمینی این حمام همچنان سالم هستند و نشان‌دهنده شبکه‌ای پیشرفته برای آب رسانی به کل مجموعه هستند. نورپردازی شب‌هنگام حمام رومی وارنا جذابیت دیدار از این جاذبه را دوچندان می‌کند. در گذشته اروپا پر بوده است از حمام‌هایی شبیه حمام رومی. اما امروزه ۲ یا ۳ حمام از آن‌ها باقی مانده که یکی از آنها در وارنا است. تور وارنا  را برای سفر به جاذبه های گردشگری بلغارستان از دست ندهید.

گلدن سندز، سواحل طلایی وارنا

حدود ۱۰۰ سال پیش، دو باستان شناس بلغاری باهوش، توسعه منطقه گلدن سندز وارنا را آغاز کردند. این سواحل پر هستند از چشمه‌های آب، رستوران‌ها و باشگاه‌های مختلف. این منطقه جذاب وارنا، برای بازی های مختلف، تفریحات آبی و دریایی و استراحت کردن همه چیز را پیش بینی کرده است. در ۵ کیلومتر خط ساحلی گلدن سندز، ۱۰۰ هتل وجود دارد که این منطقه را محل تفریح توریست‌ها کرده است. یک افسانه می‌گوید که گنجی که دزدان دریایی در ساحل وارنا دفن کرده‌اند، در سواحل اینجا تبدیل به شن‌هایی به رنگ طلا شده است.

ساحل طلایی بلغارستان
ساحل طلایی بلغارستان
ساحل طلایی بلغارستان
ساحل طلایی بلغارستان

غار تاریخی صومعه

یک غار در کنار دریای سیاه، که در قدیم صومعه اهل ریاضت بلغارستان بوده است. این غار، بزرگترین غار صومعه‌ای در منطقه دریای سیاه هم هست. این غار دو طبقه مجموعه آثاری از زندگی مردمان قرون گذشته را در خود دارد. کلیسا، حجره‌های عارفان، و آشپزخانه از جمله بخش‌های این غار زیبا است.  این غار در نزدیکی مجموعه گلدن سندز قرار دارد و در میان جاذبه های گردشگری بلغارستان منحصر به فرد است.

 

پلوودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان

پلوودیو به خاطر یادگاری‌هایش از روم باستان و کلیساهای تاریخی فراوانش مشهور است. اگر دوست دارید به شهری آرام و ساکت در بلغارستان سفر کنید، پلوودیو انتخابی بی‌نظیر پیش روی شماست. اینجا در می‌توانید در هاستل‌ها اقامت کنید و در شیرینی پزی‌ها غذا بخورید و با اتوبوس رفت‌وآمد کنید تا سفری ارزان هم داشته باشید.

پلوودیو - جاذبه های گردشگری بلغارستان
پلوودیو – جاذبه های گردشگری بلغارستان

سالن تئاتر رومی‌ها

در قرن دوم میلادی، ساختمانی شگفت‌آور در این شهر ساخته شد بود. اما گرد تاریخ آن را تا قرن بیستم ناشناخته باقی گذارد. سالن تئاتر رومی در سال ۱۹۷۲ کشف شد و با بازسازی آن محلی شد برای نمایش‌ها و کنسرت‌های بزرگ این شهر.

خانه تاریخی هیندلین

این خانه موزه زیبا زمانی به یک بازرگان به نام استفان هیندلین تعلق داشته است. نقشه متقارن خانه و اثاثیه منحصربه‌فرد آن، خانه هیندلین را محلی جذاب برای دیدن آثار هنری و معماری زیبای پلوودیو کرده است. برخی از نقاشی‌های دیواری این خانه، بیش از ۶ ماه زمان برده اند. هر تکه از پازل جاذبه های گردشگری بلغارستان در یک شهر کوچک از آن پیدا می‌شود.

 آثار دیدنی زیبای پلوودیو را از دست ندهید.

نمایشگاه هنر فیلی‌پوپولیس، نمایش شبانه گالری‌ها که رایگان هم هست، موزه باستان شناسی، و مرکز فرهنگی تراکارت از جمله مکان‌های دیدنی پلوودیو هستند که دوست‌داران فرهنگ و تاریخ را سر ذوق می‌آورند. کلیسای سنت مارینا، نیز کلیسایی با عمر ۶ قرن می‌تواند ساعاتی میزبان بازدیدکنندگانی باشد که به تاریخ معماری بلغارستان علاقمندند.

اما اگر می‌خواهید یک روزه به پلوودیو سفر کنید این برنامه پیشنهادی ماست: از شهر کوچک آسنوفگراد دیدن کنید. شهر مذهبی پلوودیو با صومعه‌ها و کلیساهای فراوان. بعد از دیدار این شهر کوچک به صومعه‌ی بچکوف بروید و ۱۰ قرن در تاریخ سفر کنید. اینجا چندان بزرگ نیست اما آنقدر ارزشمند هست که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده باشد.

 

گل‌های دره گل‌ سرخ ، خوش عطرترین جاذبه های گردشگری بلغارستان

از زمانی که نوشتن این مقاله را شروع کردم، منتظر رسیدن به دره گل سرخ بودم. اینجا یکی از زیباترین و خوش‌عطرترین جاذبه های گردشگری بلغارستان است. بوی این دشت سرنخ بسیاری از گردشگران برای سفر به این کشور زیباست. دره گل سرخ سرنخ من در این سفر دلپذیر هم به بلغارستان هست.

دره گل سرخ بلغارستان

دره گل سرخ بلغارستان، در شهر کازانلاک و جنوب کوه بالکان قرار دارد. این دره با ۱۶۰ کیلومتر مربع طول، یکی از بزرگ‌ترین مناطق کشت رز در جهان است. انواع گونه‌های گل رز را می‌توانید در این دره ببنید. یکی از آشناترین آن‌ها برای ما گل رز صورتی، یا همان گل محمدی است. روغن گل‌های فراوان و با کیفیت این منطقه خوش‌عطر بلغارستان، برای صنایع آرایشی و عطرسازی استفاده می‌شود.

هر سال در فصل برداشت گل یعنی اواخر بهار و اوائل تابستان، فستیوالی جذاب در این منطقه برگزار می‌شود. گردشگران می‌توانند هم‌قدم با مردم بومی در برداشت گل کمک کنند و فرآیند روغن‌گیری را تماشا کنند. این فستیوال محلی مناسب برای تهیه فرآورده‌های تازه از گل رز هم هست. اسانس و روغن و گلاب از جمله سوغاتی است که می‌توان از سفر به دره گل سرخ به خانه برد.

دره گل سرخ بلغارستان

یک داستان می‌گوید که سربازان اسکندر مقدونی گل سرخ را به بلغارستان بردند. اما دانشمندان معتقدند که ترک‌ها اولین بار این گل را در سرزمین کازانلاک کاشتند. در هر دو صورت، گل سرخ مکانی مناسب برای رشد و خودنمایی در اروپا یافته است. دره گل سرخ، آب‌وهوایی حتی بهتر از تونس زادگاه اصلی این گیاه برای رشد رز دارد. باران‌های روزانه در بهار، هر سال جشنی برای شکوفایی این گل برگزار می‌کنند.

 

جاذبه ‌های گردشگری بلغارستان ، سفری ناتمام به اروپای قدیمی

بلغارستان شهرها و جاذبه‌های فراوان دارد. هرکسی که به این کشور سفر کرده، کوله باری از تجربه و خاطره با خود به خانه آورده است. ولیکوتارنوو پایتخت قدیمی این کشور، با وجود قلعه تساروتس و شب‌های پر آواز شهری پرطرفدار در بلغارستان است. جزیره بورگاس میزبان فستیوال‌های فراوان مانند جشنواره شادی روح است و ساحل آن پر است از آرامش.

شهر نسبار به‌خاطر تجربه اقامت در بطن تاریخ بلغارستان محبوب است. سوزوپول، همقدم با نسبار وارث تمدن آپولونیا یونان است. سزوپول روستایی است که می‌توانید در آن ماهیگیری کنید و در حمام‌های رومی‌اش تجربه‌ای آرامشی متفاوت داشته باشید. در بلغارستان می‌توانید به شهر روز(Ruse) سفر کنید و وین کوچک این کشور را هم ببنید. نطفه امپراطوری بزرگ بلغارستان در این شهر بسته شده است.

لیست‌ جاذبه های گردشگری بلغارستان را با سفری رمانتیک به سواحل شهر بالچیک تمام می‌کنیم. شهری با قلعه‌های فراوان که میزبانی دلپذیر برای سفرهای عاشقانه است.

 

هم‌نشینی با فرهنگ و تاریخ بلغارستان

هیچ سفری بدون آشنایی با مردم و تاریخ آن کشور به راستی تمام نشده است. هویت هر کشور هم در شکل‌گیری تک تک دیدنی‌های آن موثر است. بیش از ۷۶ درصد مردم بلغارستان را مسیحی‌های ارتودکس تشکیل می‌دهند. ۱۰ درصد مردم این کشور مسلمانند و باقی هم دینی ندارند. بلغارستان همیشه شاهد صحنه‌های جنگ و درگیری بوده است. از روزهای سلطه عثمانی و تحمیل فرهنگی غریبه در طی چند قرن گرفته ، تا حکومت سرد شوروی. همه‌ی این‌ها باعث شده است که این کشور پیشرفتی در صنعت نداشته باشد و اقتصادش همچنان بر پایه کشاورزی بماند. هرچند سرزمین حاصل خیز این کشور، باعث سرپا ماندن این اقتصاد شده است.

اگر به بلغارستان رفتید، به موسیقی فولکلور بلغاری گوش دهید، این موسیقی یادگار زمین در فضا هم هست. با آنها در مورد الفبای سیریلیک صحبت کنید و از مخترع کامپیوتر بپرسید. این‌ها از افتخارات مردم بلغارستان است و صحبت کردن در مورد آن‌ را دوست دارند.

جاذبه های گردشگری بلغارستان
جاذبه های گردشگری بلغارستان

در سفر به این کشور شگفت‌انگیز کبابچه را با تمام آداب و رسومش بخورید. سوپ‌های گرم و سرد و سالاد شوپسکا را از دست ندهید. در نهایت، اگر شانس آوردید و مهمان یک بلغاری شدید، سعی کنید که طعم زندگی در کشوری به شگفت‌انگیزی بلغارستان راکشف کنید.

ساحل شنی، تور جاذبه های گردشگری بلغارستان را با بهترین خدمات و کیفیت برای شما فراهم کرده است. با شماره تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید و جزئیات بیشتر را این تور جذاب را بپرسید. اگر به بلغارستان سفر کردید و یا نظری در مورد این مقاله دارید، برای ما بنویسید. همسفران خوش ذوق در ساحل شنی، به ما انگیزه فراوان می‌دهند.

 

 

 

 

 

ارسال پاسخ

13 − 11 =