۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه های گردشگری صربستان | سفر به تاریخ و طبیعت اروپا

جاذبه های گردشگری صربستان مدیون طبیعت بکر و تاریخ پر فراز و نشیب آن است. از امپراطوری بالکان که مرز فرهنگی شرق و غرب بود گرفته تا سلطه عثمانی بر آن. یک چهارم سرزمین صربستان پوشیده از جنگل است. دشت‌های حاصل‌خیز و منابع آب فراوان این کشور را تبدیل به سرزمینی سبز و دلخواه کرده است. سفر به صربستان را از بلگراد در کنار دانوب شروع می‌کنیم و در شهر شیطان تمام می‌کنیم. به تازگی روادید صربستان برای ایرانی‌‌ها لغو شده است و ارزان بودن این کشور مقصدی جذاب برای یک تور خارجی است. با ساحل شنی همراه باشید و تور صربستان را برای سفر به این کشور جذب انتخاب کنید.

بلگراد ، پایتخت جاذبه های گردشگری صربستان

بلگراد همیشه یکی از نقاط مهم صربستان در طول تاریخ بوده است. با حدود ۲ میلیون جمعیت یکی از بزرگترین شهرهای جنوب شرق اروپاست. بلگراد ۱۵ درصد جمعیت صربستان را در خود جای داده است. بلگراد از گیر و دار اشغال عثمانی‌ها و از هم پاشیدن امپراتوری اتریش-مجارستان یادگاری‌های زیادی برای نمایش دارد. بسیاری از جاذبه های گردشگری صربستان در این شهر جمع شده اند. بلگرادی‌ها بیشتر از اقوام صرب هستند و پیشینه سکونتشان در این منطقه به قرن ۶ هجری باز می‌گردد.

رودخانه دانوب - جاذبه های گردشگری صربستان
رودخانه دانوب – جاذبه های گردشگری صربستان

کلیسای جامع سنت‌ ساوا

بزرگترین کلیسای ارتدکس ناحیه بالکان، کلیسای جامع سنت ساوا است. سنت ساوا کسی بود که کلیسای ارتدکس صربستان را بنا کرد. وزیر اعظم عثمانی در سال۱۵۹۵ میلادی دستور داد تا بقایای او را آتش بزنند. این کار را بری تضعیف روحیه صرب‌ها کرد. ساخت این کلیسا با کمک مالی مردم به یاد او و در محل سوزاندن پیکرش در سال ۱۹۳۵ آغاز شد. اما جنگ جهانی دوم و بعد از آن حکومت کمونیست‌ها بر صربستان، ساخت کلیسا را تا ۱۹۸۵ متوقف کرد. از پنجره‌های کلیسای سنت ساوا می‌توان بلگراد را تماشا کرد.  این بنا هم که دومین کلیسای بزرگ ارتدکس جهان هم هست، از همه جای بلگراد قابل مشاهده است. این کلیسا دوبرابر بزرگ‌تر از کلیسای سنت‌ باسیل مسکو هم هست.

جاذبه های گردشگری صربستان - کلیسای سنت ساوا
جاذبه های گردشگری صربستان – کلیسای سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا ۳۵۰۰ مترمربع در طبقه همکف، و ۱۵۰۰ متر در طبقه دوم است. سقف گنبدی شکل عظیم این کلیسا میزبان موزاییک‌کاری برجسته‌ای از مسیح است. یک موزاییک کاری دیگر هم در مورد عروج مسیج در گنبد این بنا کار شده است. کلیسای جامع سنت ساوا ، نمادی بارز در بین جاذبه های گردشگری صربستان از همبستگی و تلاش مردم آن برای کنار هم بودن است.

گنبد کلیسای سنت ساوا - بلگراد
گنبد کلیسای سنت ساوا – بلگراد

مسجد بایراکلی

مسجد بایراکلی ، مسجدی در بلگراد است و در حدود سال ۱۵۷۵ توسط عثمانی ها ساخته شد. عثمانی ها در طول حکومت خود ۲۷۳ مسجد در بلگراد ساختند که تنها بایراکلی باقی مانده است. وقتی اتریشی‌ها در قرن هجدهم بلگراد را اشغال کردند، مسجد تبدیل به کلیسایی رومی شد. در سال ۱۷۴۰ عثمانی‌ها دوباره شهر را گرفتند و بایراکلی دوباره مسجد شد. مسجد بایراکلی در آشوب‌های ۲۰۰۴ برای استقلال کوزوو در آتش سوخت. بنای فعلی حاصل مرمت مسجد بعد از آتش‌سوزی است. مسجد بایراکلی از جاذبه های گردشگری صربستان است که ۶ قرن تاریخ را در خود نگاه داشته است.

مسجد بایراکلی - بلگراد
مسجد بایراکلی – بلگراد

بنای قهرمان کالِمِگدان ، یادمان پیروزی صربستان بر عثمانی

بنای بزرگ قهرمان، برای جشن بزرگداشت استقلال صربستان از عثمانی و پیروزی امپراطوری اتریش در جنگ‌های جهانی اول و بالکان ساخته شد. این بنا ۱۴ متر ارتفاع دارد. این بنا، پیکر سنگی مردی است که بر بالای ستونی بلند استوار ایستاده است.  قهرمان کالِمِگدان منظره‌ای فوق‌العاده از دانوب دارد و قسمتی از دژ تاریخی بلگراد است. برج‌های تاریخی کالِمِگدان در نزدیکی این بنا، شما را به یاد افسانه‌های‌ شوالیه‌ها خواهد انداخت.

مجموعه کالِمِگدان همیشه پر است از مردم بلگراد و توریست‌هایی که نمی‌توانند لذت این منظره را از دست بدهند.

مجسمه قهرمان - بلگراد
مجسمه قهرمان – بلگراد
بلگراد - قلعه کالمگدان
قلعه کالمگدان – بلگراد

خیابان کنز میخایلوا ، اشرافیت قرن ۱۹ در جاذبه های گردشگری صربستان

خیابانی که روح معماری اشرافی قرن ۱۹ را در خود حفظ کرده است. اینجا اولین خیابان شهر بلگراد است که نام گذاری شده است. ویلاهای این خیابان محل زندگی اشراف و ثروتمندان صربستان در قرن ۱۹ میلادی بوده است. تاج صربستان، مجلل‌ترین هتل سابق شهر نیز در این خیابان است. هتل سرپسکاکرونا حالا تغییر کاربری داده و کتابخانه شهر است. کنز میخایلوا از جمله جاذبه های گردشگری صربستان است که حفاظت از آن به عهده پلیس است.

خیابان کنز میخایلوا
خیابان کنز میخایلوا

روح صربستان در خیابان اسکادارلیا

خیابانی با بافت قدیمی که به عنوان خیابان روشنفکران بلگراد نیز معروف است. اینجا بعد از کالمگدان محبوب‌ترین جاذبه گردشگری بلگراد است و یک سوم درآمد ارزی شهر را تامین می‌کند. اسکادارلیا مانند خیابان مونتمار پاریس، به عنوان خیابان سبک زندگی نامتعارف بلگراد شناخته می‌شود. جاذبه‌ های گردشگری صربستان به داشتن اسکادارلیا افتخار می‌کنند.

در گذشته اسکادارلیا پاتوق روشنفکران و نویسندگان صرب بوده است. اما اکنون هر کس که می‌خواهد صربستان را با تمام وجود لمس کند به آنجا می‌رود. اسکادارلیا تنها ۴۰۰ متر است اما پرچم مخصوص خود را دارد. دو کافه قدیمی، خانه یک نقاش صرب به نام دیورا جاکسیک و رستوران‌های و مغازه‌های سنتی آن را بی‌نظیر می‌کنند.

خیابان اسکادارلیا - جاذبه های گردشگری صربستان
خیابان اسکادارلیا – جاذبه های گردشگری صربستان

ویمیناتسیوم ، روح امپراطوری روم در جاذبه های گردشگری صربستان

یکی از بزرگ‌ترین و سالم‌ترین شهرهای به جا مانده از امپراطوری روم، ویمیناتسیوم است. صربستان محل تولد حداقل ۱۸ امپراطور بزرگ روم بوده است. درون این شهر که البته اکنون پارک باستان شناسی است، معابد و کاخ‌های بسیاری وجود دارد. این امر نشان دهنده اهمیت شهر برای امپراطوران روم باستان است. معابد شهر ظاهری یک‌سان دارند اما کاخ‌ها بسیار مجلل‌اند. ویمیناتسیوم در حال حاضر در دست بازسازی است. اما همچنان یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری صربستان برای بازدید کنندگان است.

 

سرمسکی کارلوفسکی ، زیبایی‌های گسترده یک شهر کوچک

شهر سرمسکی کارلوفسکی خود یک جاذبه گردشگری است. اینجا در زمان امپراطوری رم باستان اهمیتی استراتژیک داشته است. این منطقه در ابتدا مخصوص سکونت اشراف مجار بوده تا زمانی که عثمانی‌ها حمله کردند. سرمسکی کارلوفسکی در کنار رود دانوب است و همین زیبایی‌های طبیعی بسیاری به آن بخشیده است. از این شهر به عنوان زیباترین شهر صربستان یاد می‌کنند. هرچند که شهر کوچکی است و شما می‌توانید در سفری یک روزه همه‌جای آن را پیاده بگردید.

میدان برانکو، مرکز شهر سرمسکی کارلوفسکی است. اینجا بنای بی‌نظیر ساختمان دیوان عالی، آبنمای‌ چهارشیر و کلیسای سنت نیکولاس. سرمسکی کارلوفسکی شهر اولین‌های بسیاری هم در صربستان است. اولین دبیرستان صربستان در این شهر قرار دارد. مدرسه‌ای با معماری بی‌نظیر، و کتابخانه‌ای غنی که هنوز با عنوان مدرسه فلسفه در حال فعالیت است.

سرمسکی کارلوفسکی - جاذبه های گردشگری صربستان
سرمسکی کارلوفسکی – جاذبه های گردشگری صربستان

سرمسکی کارلوفسکی، سرشار از دیدنی‌های معماری و طبیعی است. این شهر در ۱۲ کیلومتری نووی‌ساد دومین شهر بزرگ صربستان قرار دارد. پس شما می‌توانید در نووی‌ساد اقامت کنید و یک روز از سفرتان را به این شهر اختصاص دهید. از کارهای واجب در دیدار جاذبه های گردشگری صربستان ، بازدید از سرمسکی کارلوفسکی است.

طبیعتی بی‌نظیر ، نگین جاذبه های گردشگری صربستان

صربستان ، در کنار آثار بی‌نظیر فرهنگی و معماری به جامانده از تاریخ پرفراز و نشیبش، طبیعتی دلکش و زیبا دارد. انتخاب و توصیف چند مورد از این جاذبه‌های دلپذیر کاری سخت و نشدنی است. شهر شیطان، رودپیچ اوواچ، چشمه کاروپاج، پارک ملی تارا، گلوگاه دراپ، جزیره جنگ بزرگ از جمله این جاذبه‌ها هستند. فروشکا گورا، دروازه‌های وراتنا، و ماسه زار دلیباتو را نباید از یاد برد.

شهر شیطان ، ستون‌های ترسناک صربستان

در منطقه‌ای از صربستان ۲۰۰ ستون سنگی و خاکی در کنار هم قرار گرفته اند که دوکی شکل‌اند. ارتفاع این ستون‌ها از ۲ تا ۱۵ متر متغییرند و اکثرشان کلاهکی روی سرشان دارند. داستان‌های زیادی در مورد این ستون‌ها وجود دارد. از این که شیطان‌هایی هستند که خدا با دعای مردم آن‌ها را سنگ کرده تا انسان‌های شروری که فریب شیطان را خوردند و عذابشان سنگ شدن بوده است. با وجود این داستان‌ها دانشمندان معتقدند که این ستون‌ها یک پدیده طبیعی هستند.

شهر شیطان - جاذبه های گردشگری صربستان
شهر شیطان – صربستان

یک کلیسا از قرن سیزدهم در نزدیکی شهر شیطان دوام آورده است. مردم معتقدند دعا کردن در اینجا بیماری‌ها را شفا می‌دهد. به همین خاطر روسری‌هایشان را به درخت نزدیک کلیسا گره می‌زنند و بعد از یک هفته آن را دفن می‌کنند. روسری دفن شده تمام بیماری‌ها را با خود به زمین می‌برد.

دو چشمه که به چشمه شیطان معروفند هم در نزدیکی شهر شیطان قرار دارد. غلظت مواد معدنی موجود در این آب‌ها ده‌هزار برابر آب آشامیدنی است. رنگ این چشمه‌ها به‌خاطر آهن موجود در آب سرخ است و دلیل دیگری شده که به آن‌ها نام چشمه شیطان را بدهند. چشمه‌های شیطان در دنیا مشابهی ندارند اما این دلیل خوبی برای آب نوشیدن از آن‌ها نیست.

 

رقص رودپیچ اوواچ در دره‌ای سبز از جاذبه های گردشگری صربستان

تصورتان از یک رودخانه پیچ در پیچ در یک دره سبز چه شکلی است؟ اگر می‌خواهید واقعیت یافته خیالتان را ببینید به دره اوواچ صربستان بروید. هر پیچ این رودخانه ۲۷۰ درجه است و آب فیروزه‌ای در میان دره اوواچ به رقص در آمده است. اوواچ یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری صربستان و مناظر طبیعی بی‌نظیر این کشور است. تلفظ ایواک نیز از نام این منطقه درست است.

رود پیج اوواچ - جاذبه های گردشگری صربستان
رود پیج اوواچ – جاذبه های گردشگری صربستان

پارک ملی تارا

در نزدیکی مرز صربستان ، جنگی اطراف یک کوه شکل گرفته که برای هزاران سال محل زندگی انسان‌ها بوده است. زیبایی آبشارها و دره‌ها در تارا نظیر ندارند. دریاچه‌ها و رودهای متعدد درون جنگل تارا، هوای تازه، و مناظر طبیعی فراوان، تارا تبدیل به دوست‌داشتنی‌ترین نقطه بین جاذبه های گردشگری صربستان کرده است. این پارک ملی در سال ۱۹۸۱ تاسیس شده و ۲۰۰ کیلومتر وسعت دارد.

پل تارا - جاذبه های گردشگری صربستان
پل تارا – جاذبه های گردشگری صربستان

ماسه‌ زار دلیبلاتو ، بیابان بزرگ جاذبه های گردشگری صربستان

بعد از صحبت از این همه چشمه و رود و جنگل در صربستان، شاید وقتش باشد که به بزرگترین بیابان اروپا برویم.  ماسه‌ زار دلیبلاتو در استان خودمختار وویوودینای صربستان قرار دارد. اینجا گونه‌های در معرض انقراض اروپا در میان جنگل‌ها و چمن‌زارهای استپ زندگی می‌کنند. ماسه زار دلیباتو ، شاید میان جاذبه های گردشگری صربستان تنها منطقه‌ای باشد که سبز نیست!

ماسه زار دلیباتو - جاذبه های گردشگری صربستان
ماسه زار دلیباتو – صربستان

فروشکا گورا ، کوه تنهای صربستان

کوهی با تنها ۵۳۹ متر ارتفاع که در میان یک دشت وسیع سبز قرار دارد. فروشکا گورا، محل زندگی جانوران کمیاب و زیباست.۲۱۱ نوع پرنده و خفاش در حال انقراض در فروشکا گورا پناه گرفته‌اند. گوزن، شغال و گراز و سیاهگوش نیز اینجا زندگی می‌کنند. درختان راش و بلوط و حیوانات زیبای این نقطه را در میان جاذبه های گردشگری صربستان تبدیل به جواهری بی‌نظیر کرده‌اند. در محیط این کوه، که در شهر نووی ساد صربستان قرار دارد، انواع باغ و تاکستان وجود دارد. فورشکا گورا محلی مطلوب برای پرورش گوساله‌هم هست.

فروشکا کورا -نووی ساد
فروشکا کورا -نووی ساد

چند صومعه و کلیسا هم در اطراف این کوه وجود دارد که در زمان اشغال عثمانی، محلی برای آرامش صرب‌ها بوده است. در مسیر جاده غرفه‌هایی برای معرفی این جاذبه‌ها وجود دارد. اگر کوه‌نوردی سبک دوست دارید، و بدتان نمی‌آید در یک دریاچه طبیعی نزدیکتان شنا کنید و از هوای پاک و قدم زدن در دشت لذت ببرید، چرا معطلید؟ به فروشکا گورا بروید!

تعامل با مردم صربستان را فراموش نکنید.

صربستان تاریخی پرتنش و پر از جنگ داشته است. اما مردمی دارد که خون‌گرمی را در سرمای جنگ فراموش نکرده‌اند. اما خوب است بدانید صرب‌ها دوست ندارند در مورد جنگ با خارجی‌ها حرف بزنند. صربستان مردم مهمان‌نوازی دارد که ممکن است هر توریستی را به خانه‌شان دعوت کنند. صبحانه‌های بی‌نظیرشان مانند بورک طعمی فوق‌العاده دارد. هرچند بهتر است موقع ورود به خانه کفشتان را دربیاورید مگر این که صاحب‌خانه بگوید نیاز نیست. وقتی در بلگراد قدم می‌زنید شاید تنها خیابان‌های زیبا و عمارت‌های باشکوه را نبینید، فقر هم در صربستان زنده است. به یاد داشته باشید که از مناظر فقر و جنگ باقی مانده در صربستان عکس نگیرید. صرب‌ها این را یک بی‌احترامی به کشورشان تلقی خواهند کرد.

بورک صبحانه محبوب بالکان
بورک صبحانه محبوب بالکان

 

سفری تمام ناشدنی به کشوری کوچک

جاذبه‌ های گردشگری  صربستان هنوز تمام نشده‌اند. اگر به این کشور سفر کردید، دروازه‌های طبیعی وراتنا را ببینید. این سه دروازه‌ بزرگ در دل صخره‌های عظیم کنار رودخانه وراتنا قرار دارند و قدرت آب را نشان می‌دهند. بعد به رودخانه مشترک صربستان و بوسنی هرزگوین بروید تا رودخانه لاجوردی درینا را ببینید. بعد از منظره زیبای مرز طبیعی صربستان و رومانی لذت ببرید و همانجا در پارک ملی درداپ را قدم بزنید.

اگر تصمیم گرفتید با تور صربستان سفر کنید با ساحل شنی تماس بگیرید. ما تمام جزئیات سفر و هزینه‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد. با تور صربستان می‌توانید به کشوری سفر کنید که شاید خاطره‌اش را همیشه در گوشه‌ای از قلب خود حفظ کنید.  شماره تلفن ما در ساحل شنی ۰۲۱۵۷۹۳۸ است. اگر هم به این کشور سفر کرده‌اید و از جاذبه های گردشگری صربستان تجربه‌ای دارید، با ما در میان بگذارید. خواندن نظرهای شما به ما انگیزه سفرهای بیشتری خواهد داد.

عکس‌ها: pixabay و freepik

ارسال پاسخ

17 − شش =