۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری مجارستان | سفر به قلب اروپای مرکزی

جاذبه‌های گردشگری مجارستان تنها در شهر بوداپست سالانه میزبان ۴ میلیون نفر هستند. این کشور مهد تاریخی بسیاری از رخدادهای مهم فرهنگی شرق اروپا است. مجارستان به خاطر طبیعت بی‌نظیرش شناخته می‌شود که شهرهایی که به خودی خود یک موزه زنده هستند را در بر گرفته است. مجارستان یازدهمین کشور محبوب اروپا برای گردشگران است.

جاذبه‌های این کشور شهرتی جهانی دارند. اما بیایید پیش از سفر به مجارستان، کمی در مورد تاریخ و اقتصاد آن بخوانیم. نام این کشور در فارسی دری و زبان انگلیسی «هنگری» است و در اروپای مرکزی قرار دارد. پایتخت مجارستان، بوداپست است که پرجمعیت‌ترین شهر این کشور هم هست.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
پل زنجیری بوداپست – شیر در مجارستان نماد حفاظت از کشور است.

مجارستان  ۱۰۰ سال پیش وسعتی ۳ برابر مرزهای امروزی خود داشت. این کشور در صف کشورهای متحد، در جنگ جهانی اول جنگید و پس از شکست توسط کشورهای پیروز، به پیمانی معروف به تریانون تن داد.  مجارستان دوباره در جنگ جهانی دوم وارد جبهه متحدین شد و همسنگر با آلمان جنگید. این جنگ به امید گسترش دوباره مرزهایش بود اما به شدت آسیب دید. برای ۴۰ سال بعد هم مجارستان یکی از کشورهای اقماری شوروی بود. امروزه مجارستان کشوری با قدرت متوسط است که پنجاه و هشتمین اقتصاد دنیا را دارد. مجارستان با ۱۰ میلیون نفر جمعیت جزء کشورهای پردرآمد با استاندارد بالای زندگی است.

با ساحل شنی همراه بمانید تا به کشوری زیبا سفر کنیم. یک دوربین عکاسی بردارید و از هر گوشه این کشور تصویری ثبت کنید تا در پایان سفر، مجارستان را به خانه ببریم. سفری شگفت‌انگیز در پیش رو دارید که هزینه‌های کم آن خوشحال‌ترتان خواهد کرد.

 

جاذبه‌های گردشگری مجارستان در بوداپست

بوداپست پایتخت کشور مجارستان است. این شهر با هدف تبدیل شدن به یک مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی از تلفیق سه شهر دیگر «پست، بودا، اُبودا» تشکیل شد. این شهر یک بار در اثر حمله مغول‌ها ویران شد اما به سرعت رونق یافت و تبدیل به یک نقطه مرکزی در رنسانس گشت. بوداپست برای سال‌ها یکی از مهم‌ترین شهرهای اروپا و پایتخت امپراطوری منحل شده اتریش-مجارستان هم بود.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
بوداپست – جاذبه‌های گردشگری مجارستان

این روز‌ها بوداپست، یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که محل استقرار تعداد زیادی از لیست میراث جهانی یونسکو است. اینجا شهر مورد علاقه دو شاه قاجار، یعنی ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه هم هست. در خاطرات ناصرالدین شاه می‌توانید شیفتگی او را نسبت به این شهر زیبا پیدا کنید.

چشم انداز ساحل دانوب و پل زنجیره‌ای

رودخانه دانوب از آلمان سرچشمه می‌گیرد و در دلتای دانوب در کشور رومانی، به دریای سیاه می‌رسد. این رود با داشتن ۲۸۵۰ کیلومتر طول، دومین رود طولانی اروپا است که از ۹ کشور مختلف می‌گذرد. به بوداپست جواهر دانوب می‌گویند. از چشم انداز زیبای این رودخانه می‌توانید ۶۰ جفت مجسمه کفش فولانی که برای بزرگداشت یهودیان کشته شده در جنگ جهانی دوم را ببینید. این ۶۰ نفر در جنگ جهانی دوم به جرم یهودی بودن، به گلوله بسته شدند.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
کفش‌های فولادی در حاشیه دانوب

با قایق سواری در این رودخانه می‌توانید از کنار منطقه مسکونی زیبای رزسادامب Rozsadomb بگذرید و ساختمان مجلس مجارستان و پل زنجیره‌ای را ببینید.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
Rozsadomb

پل زنجیره‌ای اولین پلی بود که منطقه را بودا را به منطقه پست به صورت دائم وصل کرد. پیش از آن مردم برای سفر بین این دو منطقه در زمستان هیچ راهی نداشتند. جرقه ساخت پل در سال ۱۸۲۰ خورد، اما طراحی و ساخت آن ۳۰ سال طول کشید. این پل را آدام کلارک بعد از این که ویلیام کلارک کار ساخت پل را به خاطر یک دختر مجار رها کرد، به پایان رساند. ۲۰ نوامبر سال ۱۸۴۹ روزی بود که رسما پل زنجیره‌ای افتتاح شد که تا امروز یکی از مهم‌ترین پل‌های بوداپست و یکی از زیباترین پل‌های جهان باشد. این پل همراه با چشم‌انداز دانوب یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان در بوداپست هستند.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
پل زنجیری

قلعه بودا، نماد پاریس شرق

قلعه بودا، یک قلعه نظامی تاریخی در بوداپست است.  ساخت قلعه در سال ۱۲۶۵ میلادی به اتمام رسید. این کاخ با چشم‌اندازی خیره کننده به دانوب، برای قرن‌ها محل اقامت شاهان مجارستان بود. بلندترین بخش این کاخ ۱۷۰ متر ارتفاع دارد.

 

مهم‌ترین بخش قلعه بودا، قصر سلطنتی است. این قصر با  حیاط‌های متعدد و باغ‌های کوچک و بزرگ در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز باز و میزبان جشن‌های مختلف شهر بوداپست است. اینجا زندگی درختان و گل‌های باغ‌ها به تاریخ این مجموعه عظیم گره خورده و نتیجه‌ای شگفت‌انگیز ساخته است.

رویال پلاس در واقع قصری با معماری گوتیک بود که در طول‌ قرن‌ها به دلیل جنگ‌های متعدد آسیب فراوان دید. هر بار مرمت کاخ پای دوره‌ای جدید از معماری اروپا را به پای کاخ بودا باز کرد. آخرین مرمت کاخ در سال ۱۹۰۴ با سبک نئوباروک انجام گرفت. هرچند قلعه بوداپست در طی جنگ جهانی دوم هم آسیب دید اما در طی مرمت آن سعی شد که سیاق تاریخی کاخ حفظ شود.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
رویال پلاس

در قلعه بودا می‌توانید به موزه بروید و تاریخ دو هزار ساله شهر بوداپست را تماشا کنید. این موزه سه طبقه است و درهایی با چوب قرمز رنگ در چهارچوب مرمرین آن خود یکی از جذابیت‌های تماشایی آن است. به علاوه در کاخ بودا می‌توانید گالری ملی مجارستان را هم ببنید. یکی از بزرگ‌ترین مجموعه سنگ‌قبرهای باقی مانده از قرون وسطا و رنسانس و مجمسه‌های سبک گوتیک در این گالری نگهداری می‌شود. این گالری محل برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری موقت در طول سال نیز هست.

سنگر ماهیگیران از دیگر قسمت‌های تماشایی قصر بودا است. این بخش از مجموه بودا، به سبک نئوگوتیک ساخته شده و ۷ برج دارد. از فراز این برج‌ها می‌توانید نمای خوبی از بوداپست و رودخانه دانوب را ببینید.

حمام آب گردم در بوداپست

یکی دیگر از دلایل شهرت مجارستان و به خصوص بوداپست، حمام‌های آب گرم این شهر است. این شهر ۱۲۵ حوضچه آبگرم دارد که تبدیل به بخشی از هویت شهر شده‌اند. رومی‌ها و ترکان عثمانی هم به دلیل این منبع غنی آب گرم به بوداپست علاقمند بودند و حمام‌های آب گرم متعددی در این شهر ساخته‌اند. چه برای تفریح به این چشمه‌ها سربزنید چه برای درمان، بوداپست با آب گرم خود میزبان قدم‌هایتان خواهد بود. بسته به روزی که از هفته برای آب‌تنی انتخاب می‌کنید و یا ساعت سر زدنتان، انتخاب‌های متفاوتی برای لذت بردن خواهید داشت.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
Szechenyi Baths

استخرهای آب گرم بوداپست همه از یک سبک طراحی داخلی استفاده می‌کنند. در این مجموعه‌ها می‌توانید حوضچه آب‌گرم با دماهای مختلف آب، اتاق سونا، استخر آب یخ و اتاق ماساژ را پیدا کنید. برخی از استخرها هم، روباز هستند و آب‌نما هم دارند. آب‌گرم‌های بوداپست تجربه‌ای لذت‌بخش از دیدار جاذبه‌های گردشگری مجارستان به یادتان خواهد آورد.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
حمام ولی‌بی

اگر برایتان سخت بود که از خدمات مجموعه‌های مختلط استفاده کنید، استخرهای تک جنسیتی هم پیدا خواهید کرد. مجمو‌عه‌های گلرت، سچینی، ولی بی، و یوکاچ از معروف‌ترین حمام‌های آب گرم بوداپست هستند. املاح معدنی یوکاچ در حد اعلا هستند و بهترین انتخاب شما برای یک حمام درمانی در بوداپست است. در گلرت می‌توانید در یک بنای تاریخی حمام بگیرید و سچینی با ۱۵ حوضچه آب‌گرم و سه استخر و آب ۳۸ درجه یک انتخاب تمام عیار است.

ساختمان پارلمان، نگین جاذبه‌های گردشگری مجارستان در بوداپست

محل مجلس ملی مجارستان یکی از نمادهای بوداپست و جاذبه‌های گردشگری مجارستان است. این بنا ۲۶۸ متر طول، و ۱۲۳ متر عرض دارد و با ۹۳ متر ارتفاع سومین پارلمان بزرگ جهان و بلندترین ساختمان بوداپست است. ساخت این پارلمان، در سال ۱۸۸۵ شروع شد و ۱۷ سال طول کشید.

ساختمان پارلمان

بنای مجلس ملی مجارستان، افتخاری برای این کشور هم هست. در ساخت این بنا از هیچ مصالح و کمک خارجی استفاده نشده است و با ۴۰ کیلوگرم طلا تزئین شده است. در اوائل دهه ۱۸۸۰  میلادی یک مناقصه عمومی برای طراحی ساختمان پارلمان برگزار شد. طرح اول تبدیل به ساختمان پارلمان و طرح‌های دوم تبدیل به موزه مردم شناسی و وزارت کشاورزی شدند.

در این کاخ جواهرات تاج مجارستان نگهداری می‌شود. این جواهرات در طی جنگ سرد به خزانه‌ شمش‌های طلای ایالات متحده سپرده شده بود. این جواهرات از زیباترین و ارزشمندترین دارایی‌های مجارستان هستند که در این بنای زیبا نگهداری می‌شوند.

دیگر جاذبه‌های گردشگری مجارستان در بوداپست

بوداپست نگین شرق اروپا و گنجینه جاذبه‌های گردشگری مجارستان است. در این شهر به دیدن خانه اپرای مجارستان بروید و یکی از زیباترین ساختمان‌های اپرای دنیا را ببینید. هر روز تورهایی در این ساختمان برگزار می‌شود که برای گردشگران تازه‌وارد اطلاعات جذاب زیادی دارند.

قلعه فیشرمن هم در بخش غربی شهر بوداپست قرار دارد. این قلعه که در اوائل قرن بیستم ساخته شده تلفیقی از معماری نئوگوتیک و نئورمانسک است. نزدیک‌ترین تصویری که به قلعه قبلا دیده‌اید یک قلعه افسانه‌ای در رویاهای کودکی‌تان است. به نظر می‌رسد این قلعه حتی الهام بخش دیزنی برای طراحی بعضی از لوکیشن‌هایش باشد. قلعه فیشرمن در تمام طول سال باز است و ورود به آن رایگان است. ۷ برج این قلعه نماد ۷ قبلیه باستانی مجارستان است که این کشور را در سال ۸۹۵ میلادی تاسیس کردند.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
قلعه فیشرمن

در یکی از بالکن‌های قلعه یک کافه تاسیس شده است که به قلعه بودا و دانوب چشم‌اندازی زیبا دارد. از سال ۲۰۱۳ هم یک کلیسای کوچک در دل قلعه شروع به فعالیت کرده است. نام قلعه از اصناف ماهی‌گیر(فیشرمن) شهر بوداپست گرفته شده که وظیفه محافظت از شهر و قلعه بودا را داشته اند.

در بوداپست به دیدار کلیسای باسیلیکا سنت استفان هم بروید و در گنبد مرکزی این کلیسا چشم‌انداز ۳۶۰ درجه شهر را تماشا کنید. این کلیسا یکی از نمادهای شهر بوداپست و از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان است.

در نهایت به بازار سرپوشیده شهر بروید و با خرید کمی خوار‌وبار تازه، شام یک شب را در خودتان بپزید. این بازار سه‌طبقه است. طبقات دوم و سوم هم به صنایع دستی و آثار هنری و غذاهای سنتی و محلی بوداپست اختصاص دارد.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان در شهر زیبای سنت‌آندره

شهر کوچک سنت آندره در کنار رود دانوب شکل گرفته است. این شهر با روحیه‌ای هنری، یکی از رمانتیک‌ترین نقاط کشور مجارستان است. می‌توانید با تهیه یک بلیط قطار از بوداپست مستقیم به سنت آندره بروید و از قدم زدن در یکی از زیباترین نقاط مجارستان لذت ببرید. سنت آندره محل محبوب هنرمندان برای برگزاری ورکشاپ‌های هنری، و نمایشگاه‌های آثار دستی است.  شهر سنت‌آندره در دوره معماری باروک رشد کرده است. تاثیر این معماری را در کوچه‌های باریک و رنگارنگ شهر خواهید دید.

درست در کنار میدان اصلی شهر فوته، کلیسای ارتدکس یونانی متعلق به قرن هجدهم قرار دارد. جزئیات دقیق و هنرمندانه این کلیسا، و نمای خارجی آن بسیار دیدنی است.

کسل هیل، قلعه‌ای متعلق به قرون وسطی است که از آن چشم‌اندازی وسیع به شهر را خواهید دید. بالاترین نقطه تپه، کلیسای سنت جان ساخته شده است که متعلق به قرن چهاردهم است. هنرمندان شهر با نقاشی‌های خود در سال ۱۹۳۰ این کلیسا را دوباره تزئین کردند.

کلیسای سنت جان

موزه فضای باز شهر سنت‌آندره بزرگ‌ترین مجموعه فضای باز مجارستان است. این موزه که در سال ۱۹۶۷ بنا نهاده شد. در این موزه ۴۶ هکتاری می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد مردم شناسی و معماری مجارستان به دست بیاورید. موزه سرامیک، موزه فرنزی و موزه راه آهن نیز از دیگر موزه‌های جذاب شهر سنت‌آندره هستند.

یکی دیگر از موزه‌های دیدنی شهر سنت آندره موزه آثار مینیاتوری است. در این موزه می‌توانید آثار هنری زیادی را از لنز میکروسکوپ تماشا کنید. آثاری که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. این موزه مجموعه آثار Mykola Syadristy را نمایش می‌دهد که یک هنرمند اوکراینی است.

موزه مینیاتوری

کلیسای جامع سنت‌پیتر در شهر پچ مجارستان

پنجمین شهر بزرگ مجارستان پچ است. این شهر در جنوب غربی مجارستان قرار دارد و خواهر خوانده شیراز است. شهر پچ شهری باستانی است که توسط رومیان باستان بنا نهاده شد. این شهر بخاطر آثار معماری  مقبره‌های دوره اولیه مسیحت شناخته می‌شود. یک مسجدگنبدی به نام قاضی قاسم پاشا هم از زمان عثمانی در این شهر به جا مانده که حالا کلیسای کاتولیک است. مسجد یاکوالی هم موزه‌ای جذاب است که در محله قدیمی شهر پچ قرار دارد. در پچ می‌توانید زیباترین آثار باستانی را در میان جاذبه‌های گردشگری مجارستان را تماشا کنید.

اولد تاون، یا محله قدیمی شهر پچ، محلی است که می‌توانید معماری باستانی مجارستان را تماشا کنید.  این بخش در شمال غربی شهر پچ قرار داد و بنایی جذاب به نام کلیسای سنت پیتر در آن خودنمایی می‌کند. عمر این کلیسا به قرن یازدهم برمی‌گردد. کلیسای سنت‌پیتر یک بار توسط ترکان عثمانی تبدیل به مسجد شد و بعد هم مغول‌ها ویرانش کردند. کار مرمت کلیسا در سال ۱۸۹۱ آغاز شد و نتیجه یک بنای باشکوه است که محل نگهداری بسیاری از میراث مجارستان شده است.

کلیسای جامع سنت‌پیتر از ۴ کلیسای کوچک‌تر ساخته شده است. برای تزئین فضای داخلی از هنر نقاشی هنرمندان مجارستانی استفاده شده است که بسیار دیدنی است. نمای خارجی کلیسا نئورمانسک است که در قرن نوزدهم شکل نهایی آن ساخته شد. اما معماری داخلی از سبک گوتیک پیروی می‌کند.

قلعه ایگر ، استقامت در دل جاذبه‌های گردشگری مجارستان

شهر ایگر، یکی دیگر از شهرهای معروف آب‌گرم مجارستان است. این شهر دومین شهر بزرگ شمال این کشور هم هست. ایگر فقط دو ساعت از بوداپست فاصله دارد و مقصدی عالی برای سفری یکی دو روزه در مجارستان است. مهم‌ترین جاذبه‌ شهر ایگر، قلعه شهر است که یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان بین توریست‌ها است.

قلعه ایگر - جاذبه‌های گردشگری مجارستان
قلعه ایگر

این قلعه به جای قلعه‌ای به نام وارهگی ساخته شده است. وارهگی، در طی حمله مغول‌ها در سال ۱۲۴۱ کاملا نابود شد. قلعه جدید ایگر روی همان تپه ساخته شد و از قلعه قدیمی بزرگ‌تر است. این قلعه به طور دوره‌ای محل زندگی پادشاهان مجار بوده است. یک کلیسا به سبک گوتیک  در سال ۱۴۷۰ میلادی ساخته شد که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان است.

این قلعه به دلیل مقاومت در برابر حمله ترک‌های عثمانی در سال ۱۵۵۲ معروف شد. در این حمله ۴۰ هزار سرباز ترک نتوانستند قلعه ایگر را تصرف کنند و حدود ۱۷۰۰ نفر از سربازان قلعه از این حمله جان سالم به در بردند. هرچند ترک‌ها در سال ۱۵۹۶ دوباره به ایگر حمله کردند و آن را تصرف کردند. قلعه یک بار هم در اول قرن هجدهم توسط اتریشی‌ها تخریب شد.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان
قلعه ایگر

کلیسای جامع ایگر، قصر گوتیک و موزه‌های قلعه ایگر از دیگر جاذبه‌های گردشگری مجارستان در این قلعه است. ۵ موزه قلعه محلی مطلوب برای آشنایی با تاریخچه قلعه، هنر مجارستان، و آثار باستانی این سایت است. تالار قهرمانان هم در قلعه ایگر محلی دیدنی است که به یاد سربازانی که در سال ۱۵۵۲ از قلعه دفاع کردند ساخته شده است.

دریاچه بالاتون، فیروزه جاذبه‌های گردشگری مجارستان

بالاتون یک دریاچه آب شیرین و بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی است. این دریاچه با روستاهی کوچک و بزرگ و مناطقی سرسبز احاطه شده و به آن حالتی رویایی داده است. در اطراف دریاچه بالاتون می‌توانید قلعه‌های باستانی، کوه‌های آتشفشانی و غارهای زیرزمینی‌ای ببینید که شگفت‌زده‌تان کند.

دریاچه بالاتون، یک مقصد محبوب برای اهالی مجارستان در تابستان است. سواحل این دریاچه آفتابی اما خنک است و محلی دلپذیر برای آفتاب گرفتن و قایق سواری محسوب می‌شود. رنگ آب دریاچه به دلیل رشد جلبک‌ها در مناطق کم‌عمق به رنگ سبز روشن است و زیبایی‌اش را چندبرابر می‌کند. حداکثر عمق دریاچه ۱۱ متر، و مساحت آن ۵۹۸ کیلومتر مربع است. مهم‌ترین منبع تغذیه دریاچه رودخانه زالا است.

علاوه بر پیک‌نیک‌های تابستانی، بالاتون به خاطر زمستان‌های جذابش هم شناخته می‌شود. در فصل‌های سرد سطح رودخانه تا عمق ۲۰ سانتی‌متر یخ می‌زند و محل خوبی برای اسکی می‌سازد.

هرسال یک مسابقه موج‌سواری هم در این دریاچه برگزار می‌شود که اگر اهل این ورزش هم نباشید، تماشایش آدرنالین خونتان را افزایش می‌دهد. اگر هم دوست داشتید می‌توانید یک تخته موج‌سواری کرایه کنید و خودتان را برفراز آب ببرید.

سواحل شمالی دریاچه بالاتون، میزبان دومین دریاچه بزرگ آب گرم دنیا یعنی هویز است. این دریاچه در نزدیکی شهر کست‌هی قرار دارد. یک پیست دوچرخه سواری، یک رستوران خوشمزه و شهر قلعه‌های تاریخی مجارستان یعنی سیگلیگت هم در نزدیکی دریاچه بالاتون قرار دارند.

هِویز، دریاچه‌ای در دل شهر

هویز، یک شهر آبگرم در شهرستان زالا مجارستان است که ۸ کیلومتر از شهر کست‌هی فاصله دارد. این شهر در نزدیکی دریاچه هویز ساخته شده است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ آب گرم در دنیا است هرچند از بزرگترین دریاچه فعال دنیا محسوب می‌شود. دمای این دریاچه تحت تاثیر چشم‌های آب‌ گرم و سردی است که از عمق ۳۸ متری زمین می‌جوشند. دمای آب این دریاچه سال‌ها است که ثابت مانده و در تابستان به ۳۷ درجه و در زمستان به ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این خصوصیت دریاچه باعث می‌شود که در تمام طول سال برای آب‌تنی مناسب باشد.

عمر این دریاچه به عصر سنگ برمی‌گردد. اما شکل‌گیری فرهنگ حمام آب‌گرم به قرن دوم و زمان حکومت روم باستان تعلق دارد. شهر هویز در قرن هجدهم شکل گرفت. زمانی که خانواده Festetics که خاندانی مهم در تاریخ مجارستان هستند، تحقیقات علمی را در مورد فواید استفاده از آب دریاچه آغاز کردند.

آب دریاچه هویز هر ۷۲ ساعت یک‌بار کاملا عوض می‌شود و جریان آب قوی‌ای در آن وجود دارد. این آب برای درمان اختلالات حرکتی و بیماری روماتیسم مفید بوده و همین گردشگران سلامت زیادی را به هویز می‌کشاند. گردشگری سلامت از جمله حوزه‌های مهم جاذبه‌های گردشگری مجارستان است.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان - دریاچه هویز
دریاچه هویز

دو ویژگی هویز، یعنی رشد نیلوفر آبی در جای‌جای دریاچه، و بوی گوگرد از دیگر جذابیت‌های این دریاچه است. شنا در دریاچه‌ای گرم به این وسعت کنار این گیاهان زیبا و مناظری سرسبز بهشت را برایتان تداعی خواهد کرد.

پارک ملی آگتلک، دیدار از سنگ‌های عجیب و غارهای زیرزمینی مجارستان

پارک ملی آگتلک، پارکی به مساحت ۱۹۹ هکتار است. این پارک در ۲۵۰ کیلومتری شهر بوداپست در روستای آگتلک قرار دارد. این پارک مجموعه‌ای بزرگ از سنگ‌هایی با اشکال متفاوت دارد که کارست نام دارند. این منطقه اولین پارک ملی مجارستان است. تعداد زیادی غار زیرزمینی هم در منطقه آگتلک شکل گرفته است که یکی از آن‌ها بزرگترین غار استالاکتیتک اروپا است. این پارک از سبزترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان هم هست.

جاذبه‌های گردشگری مجارستان - پارک ملی
پارک ملی اگلتک

پارک ملی اگتلک در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد. اما این منطقه از سال ۱۹۲۰ مورد توجه گردشگران مجارستانی و خارجی بوده است. در سال ۱۹۹۵ پارک اگتلک در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد تا دوره‌ای جدید از محافظت را تجربه کند.

۲۸۰ غار این پارک محل‌هایی عجیب برای پی بردن به رازهای طبیعت است. تعدادی از این غارها امکان غارنوردی همراه با تیم‌های حرفه‌ای را هم دارند که هیجان سفر به مجارستان را بیشتر می‌کنند. غار بارادلا، یکی از مهم‌ترین غارهای اگتلکت و حتی اروپا است. یک غارنوردی ۷ ساعته در این نقطه از پارک دیدتان را به زیبایی‌های طبیعت مجارستان عمیق‌تر خواهد کرد.

پارک ملی اگلتک
پارک ملی اگلتک

غار پیس، سالنی مخصوص بیماران مبتلا به آسم دارد که تنفس در آن به بهبود حال آن‌ها کمک می‌کند. در غار ایمره‌واس هم دو دریاچه زیرزمینی دارد که حیرت‌زده‌تان خواهد کرد. در این غار همه روزه تورهای گردشگری برگزار می‌شود.

حین گشت و گذار خود در این پارک تعداد زیادی قلعه و قصر و کلیسا خواهید دید که یادگاران قرون وسطی هستند. اسب‌سواری، پیاده روی در میان روستاهای منطقه، دوچرخه سواری و قایق سواری از دیگر تفریحات اگتلک است. در این پارک ملی مجارستان می‌توانید حیات وحش و پرندگان خاص آن را هم تماشا کنید. به علاوه سمندر آذرین، و خفاش جنگلی هم در این پارک زندگی می‌کنند که بیشتر در نزدیکی کوه‌های کارپات هستند.

لی‌لا فورد، شهر غارهای افسانه‌ای در جاذبه‌های گردشگری مجارستان

لی‌لافورد شهری کوچک در شمال مجارستان است. این شهر میزبان سه غار مهم مجارستان است که هزاران سال پیش محل زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ بوده‌اند. سه غاری که حتی با یک پیاده روی کوتاه از شهر لی‌لافورد هم به آن می‌رسید. این غارها ایستوان، پتوفی، و اسزلتا نام دارند.

لی‌لافورد - جاذبه‌های گردشگری مجارستان
لی‌لافورد – جاذبه‌های گردشگری مجارستان

غار ایستوان به‌خاطر قندیل‌های جذاب، و هوای مرطوب و تمیز آن معروف است. تنفس در این غار به بهبود بیماران تنفسی کمک می‌کند. غار پتوفی که به نام شاعر ملی مجارستان نام‌گذاری شده است. این غار مملو از فسیل‌ گیاهان منقرض شده است. در نزدیکی ورودی این غار بلندترین آبشار مجارستان به نام اسوینزا قرار دارد.

در نهایت به غار سوم یعنی اسزلتا بروید. اینجا همان غاری است که می‌توانید زندگی عصر غارنشینی را تماشا کنید. در این غار آثاری از انسان‌های غارنشین مانند نیزه و تیر هم به نمایش درآمده‌اند.

غار اسزلتا

لی‌لافورد جاذبه‌های دیگری هم برای تماشا دارد. یک قطار از دل جنگل‌های کوهستانی این شهر می‌گذرد که مسیر آن بسیار دیدنی است. دو مسیر کوهنوردی هم در کنار دریاچه مصنوعی این شهر قرار دارد که برای یک کوهپیمایی سبک خوبند.

دریاچه مصنوعی این شهر هم که بعد از ساختن سد روی دو رودخانه شهر شکل گرفت محلی مطبوع برای قایق سواری است. اگر قصد دارید به لی‌لافورد سفر کنید فصل‌های گرم را انتخاب کنید چرا که غار پتوفی در زمستان تعطیل است.

 

فرهنگ مجارستان، مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان

مهمان خانه یک مجار شدن، شانسی است که اگر در سفر به مجارستان به دست آوردید، شگفت انگیز خواهد بود. مردم این کشور بسیار اخلاق مدار بوده و به خانواده اهمیت می‌دهند. فرهنگ مجارستان از زمان شکل‌گیری تا کنون بسیار منعطف بوده است. مجارها با ساکنین بومی حوزه کوهستان کارپات، ترک‌ها، مغول‌ها و دیگر اقوام کنار آمده و از آن‌ها تاثیر گرفته و بر آن‌ها تاثیر گذاشته‌اند.

فرهنگ مجارستان
فرهنگ مجارستان

این فرهنگ احترام زیادی برای سالمندان قائل است و تربیت نوه‌ها بیشتر بر عهده پدربزرگ و مادربزرگ آن‌ها است. مجارستانی ها به شعر و موسیقی و رقص علاقمندند و در ورزش‌هایی مثل شمشیربازی و کشتی سرآمدند.

اگر در مجارستان دوستی پیدا کردید، می‌توانید همیشه روی او حساب کنید. اگر به خانه‌اش دعوت شدید حتما گل یا شیرینی ببرید و سعی کنید با روی گشاده صحبت کنید. در خانه یک مجارستانی همیشه غذاهایی لذیذ و شیرینی‌هایی منحصربه‌فرد انتظارتان را می‌کشد که بانوی خانه آماده کرده است. شوملوئی گالوشکا کیک محبوب مجارستانی‌ها است.

شوملوئی گالوشکا

غذاهای سنتی، طعم خوش جاذبه‌های گردشگری مجارستان

اگر اهل شکم‌گردی هم هستید، جای خوبی را برای سفر انتخاب کرده‌اید. مجارستانی‌ها طبع غذایی بسیار خوبی دارند که هیچ کس را ناراضی برنمی‌گرداند. در این کشور می‌توانید گولاش بخورید. این غذا تلفیقی از سوپ و آبگوشت گولساله است که با هویج، سیب‌زمینی و ادویه و پارپریکا کامل می‌شود. این غذا از قرن نهم در مجارستان رایج است و از قرن نوزدهم یک نشان ملی برای مجارها است.

سوپ ماهی‌گیر هم یک غذا با ترکیب ماهی‌ رودخانه‌ای و مقدار زیادی پاپریکا است. سوپ ماهی‌گیر شکل‌های متفاوتی دارد که در هر نقطه از کشور محبوبیتی خاص دارند.

و در نهایت لانگوش را امتحان کنید که احتمالا محبوب‌ترین غذای مجارها است. این غذا نانی سرخ شده است که مواد روی آن بسیار متنوع است. برخی ریشه غذا را به ترکان عثمانی نسبت می‌دهند و برخی دیگر به رومی‌ها. هرچه باشد این غذای خوشمزه غیررژیمی قطعا یکی از چیزهایی است که باید در مجارستان بخورید.

ویزای شنگن مجارستان در ساحل شنی

مجارستان کشور مهمان‌نوازی است. دیدار شهر بوداپست، نگین شرق اروپا برگی پرخاطره در یاد شما خواهد نوشت. ما در آژانس مسافرتی ساحل شنی به شما کمک می‌کنیم که ویزای شنگن مجارستان را دریافت کنید. داشتن این ویزا راه شما را برای سفر به کشورهای حوزه شنگن هموار می‌کند. برای گرفتن وقت سفارت مجارستان روی ما حساب کنید.

همین حالا تلفن را بردارید و با ما تماس بگیرید و اولین قدم را به سوی بوداپست بردارید. شماره تلفن ما ۰۲۱۵۷۹۳۸ است. ما از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر و پنج‌شنبه‌ها از ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر منتظر تماس شما هستیم.

 

عکس‌ها از : Pixabay

ارسال پاسخ

بیست − شش =