۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری نروژ | سفر به سرزمین طبیعت و رفاه

جاذبه‌های گردشگری نروژ  حیات خود را مدیون وضعیف جغرافیایی منحصربه‌فرد و توسعه صنعتی پاک این کشور هستند. نروژ کشوری پادشاهی و مستقل در غرب اسکاندیناوی است. کشوری که به خاطر حضور در صدر فهرست شاخص توسعه انسانی و رفاه محبوب است. در سال ۲۰۱۲ میلادی طبق پژوهش دانشگاه کلمبیا، شهروندان نروژی بیشتری احساس رضایت از زندگی را داشتند.

رضایت از زندگی - جاذبه‌های گردشگری نروژ
مردم نروژ

نروژ دارای ذخایر نفت‌ و گاز و معادن فراوان و آب شیرین است. صنعت نفت و گاز یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. نروژ همچنین در تولید گوشت گاو، شیر و سایر فراورده‌های دامی هم پیشگام است و با توجه به مساحت‌ جنگل‌های فراوان این کشور، چوب هم صادر می‌کند. همه این صنایع در کشور نروژ باعث شده است که نروژ  چهارمین درآمد سرانه جهان را داشته باشد.

نروژی‌ها در سال ۷۹۳ میلادی همراه با سوئدی‌ها و دانمارکی‌ها کشتی‌رانی را پیشه کردند. وایکینگ‌ها‌ اهل تجارت و چپاول بودند اما به هر حال بنای اصلی این کشور را پایه ریزی کردند. آن‌ها در سال ۹۴۴ میلادی وارد منطقه نروژ شدند و یک وایکینگ که مسیحی شده بود، خود را پادشاه نامید. نروژ در جنگ‌های جهانی بسیار آسیب دید، مدت‌ها زندگی مردم این کشور با قحطی و محدویت مواجه بود. اما در اواسط قرن بیستم بازسازی را آغاز کرد و حالا کشوری پیشرفته و با سطح رفاه بالا محسوب می‌شود. مردم نروژ در دو همه پرسی رای دادند که این کشور عضو اتحادیه اروپا نشود.

وایکینگ ها نروژ - جاذبه‌های گردشگری نروژ
وایکینگ ها نروژ

نروژ کشوری کوهستانی با آب‌وهوای بسیار سرد است. با این حال جنگل‌های فراوان این کشور، سواحل منحصربه‌فرد، آبدره‌ها، رودخانه‌ها طبیعت این کشور را هم دوست داشتنی کرده است. نروژ حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد که کمتر از نصف جمعیت تهران است! با ساحل شنی همراه باشید تا به یکی از زیباترین، دموکرات‌ترین و البته خلوت‌ترین کشورهای اروپا سفر کنیم.

اسلو، پایتخت و نگین جاذبه‌های گردشگری نروژ

اسلو پایتخت و بزرگترین شهر نروژ است. این شهر یکی از استان‌های ۱۹ گانه این کشور هم هست. تاریخ بنای شهر اسلو به اول قرن پانزدهم میلادی باز‌می‌گردد. این شهر یک بار در سال ۱۶۲۴ میلادی در آتش سوخت. پادشاه دانمارک آن را بازسازی کرد و نامش را به کریستیانا (نام پادشاه کریستیان چهارم بود) تغییر داد. سال ۱۹۲۵ اسلو نام قدیمی خود را پس گرفت که احتمالا به معنای «چمن‌زار در پای تپه» یا «چمن‌زار خدایان» است.

اوسلو - جاذبه‌های گردشگری نروژ
اوسلو

اسلو حدود ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد که ۹۰ هزار نفر آن‌ها مهاجرند. این شهر به خاطر فرصت‌های شغلی فراوان و مردمی مهاجرپذیر تبدیل به مقصد محبوبی برای مهاجران آسیایی و آفریقایی شده است.

اسلو از نظر مساحت یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا است. اما حدود نیمی از آن به منطقه کلان‌شهری اختصاص دارد. بخش بزرگی از این شهر را جنگل‌ها و پارک‌های طبیعی حفاظت شده تشکیل می‌دهند. هر نوع توریستی که هستید، اعم از طبیعت‌گرد یا موزه‌گرد، یا کاشف پس‌کوچه‌های شهر، اسلو برایتان ایده‌آل خواهد بود.

 قلعه آکرشوس، تماشای بندرگاه از قلب مقاومت نروژ

قلعه آکرشوس در نروژ نماد مقاومت است. این قلعه با قرارداشتن در لبه یک پرتگاهف موقعیتی استراتژیک در برابر حملات خارجی داشته است. قلعه آکرشوس به دستور هاکون پنجم در سال ۱۲۹۰ میلادی ساخته شد. در قرن شانزدهم پادشاه دانمارک، کریستین چهارم این محل را مدرن تبدیل به اقامتگاه سلطنتی رنسانسی کرد. اما به هر حال این قلعه همیشه کاربری نظامی داشته و تا امروز هم کاربرد خودش را حفظ کرده است. حیات این قلعه تا به امروز آن را بین جاذبه‌های گردشگری نروژ منحصر به فرد می‌کند.

قلعه آکرشوس - جاذبه‌های گردشگری نروژ
قلعه آکرشوس

قلعه آکرشوس نماد مقاومت نروژ است. از سالی که ساخته شد تا جنگ جهانی دوم و توسط آلمان نازی، هرگز شکست نخورده بود. بعد از جنگ این مکان تبدیل به وزارت دفاع نروژ شد و اهمیت نظامی فراوانی پیدا کرد. با وجود کاربری نظامی قلعه آکرشوس، درهای آن در طول روز به روی گردشگران باز است. می‌توانید در این از قلعه موزه جنگ جهانی دوم، موزه نیروهای مسلح نروژ و نمایشگاه اسلحه بازدید کنید. قلعه آکرشوس محل دفن خانواده سلطنتی نروژ از جمله هاکون هفتم هم هست.

کلیسای جامع اسلو

کلیسای جامع اسلو، در واقع سومین کلیسایی است که در شهر ساخته شد. تا سال‌ها کلیسای هالوارد مهم‌ترین کلیسای اسلو بود. تا این که در آتش سوزی سال ۱۶۲۴ شهر سوخت. کار ساخت کلیسای جدید در سال ۱۶۳۲ در میدان اصلی شهر جدید اسلو آغاز شد. در سال ۱۶۳۹ کلیسای جدید ساخته شد.هرچند  ۵۰ سال بعد دوباره فرو ریخت و کلیسای فعلی جایگزین آن شد.

کلیسای جامع اسلو - جاذبه‌های گردشگری نروژ
کلیسای جامع اسلو

کلیسا از اساس به سبک باروک ساخته شد. اما در سال ۱۸۵۰ معماری داخلی آن طبق اصول نئوگوتیک بازسازی گردید. مرمت سال ۱۹۵۰ کلیسا را به سبک اصلی خودش، یعنی باروک برگرداند. استفاده از شیشه‌های رنگی، نقاشی‌های زیبا و جزئیات خیره‌کننده در کلیسا آن برای گردشگران بسیار محبوب کرده است. خانواده سلطنتی نروژ و دولت این کشور از کلیسای جامع برای برگزاری مراسم‌های عمومی کشور استفاده می‌کنند. کلیسای جامع اسلو از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ است که نباید دیدارش را از دست بدهید.

موزه کشتی وایکینگ‌ها

بخشی از موزه تاریخ فرهنگ دانشگاه اسلو را موزه کشتی وایکینگ‌ها تشکیل داده است.  این موزه بیشتر به خاطر کشتی اوزبرگ شناخته شده است.  این کشتی در گورشپته‌ای بزرگ در استان وستفولد نروژ کشف شد. کشتی اوزبرگ در سال ۸۲۴ میلادی در این گورپشته دفن شد. این کشتی بزرگترین کشتی دفن شده در جهان است.

موزه کشتی وایکینگ‌ها - جاذبه‌های گردشگری نروژ
موزه کشتی وایکینگ‌ها

یک استاد دانشگاه سوئدی به نام گابریل گوستافسون در سال ۱۹۱۳ یک ساختمان را به نگهداری از بقایای عصر وایکینگ‌ها اختصاص داد.  در اواخر قرن بیستم یک مسابقه برای طراحی ساختمان موزه برگزار شد و آرنشتاین آرنبرگ برنده این مسابقه شده. سالن کشتی اوزبرگ با حمایت پارلمان نروژ ساخته شد و کشتی از محل نگهداری قبلی‌اش یعنی دانشگاه اسلو، به این مکان انتقال یافت. این انتقال یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ را ساخت.

کشتی‌های گوکستاد و تیون هم در سال ۱۹۲۳ به این موزه انتقال پیدا کردند. در موزه کشتی وایکینگ‌ها یافته‌ها و اشیاء به دست آمده از عصر وایکینگ و اشیاء موجود در این سه کشتی به نمایش درآمده اند.

 

 کاخ پادشاهی اسلو

تاریخ ساخت کاخ سلطنتی اسلو به نیمه نخست قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد.این کاخ محل اقامت چارلز سوم بود که حالا محل فعلی اقامت پادشاه نروژ هم هست. رویال پالاس ۱۷۳ اتاق دارد. این کاخ در شمال غربی خیابان کارل یوهان گیت قرار دارد که خیابان اصلی شهر است. کاخ سلطنتی اسلو، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری نروژ است. هرچند همه کاخ برای بازدید در دسترس نیست، اما زیباترین آثار هنر و معماری نروژ را نشانتان خواهد داد.

رویال پلاس - جاذبه‌های گردشگری نروژ
رویال پلاس

آبدره اسلو ، آبتنی میان آسمان

خلیج کوچکی در جنوب شرق نروژ وجود دارد که بیش از ۴۰ درصد جمعیت نروژ را به سمت خود جذب کرده است. این آبدره از خط فرضی بین فانوس‌های دریایی توربیونس‌شر و فردر شروع شده تا لانگه سوند در جنوب، و اسلو در شمال ادامه می‌یابد. در این آبدره می‌توانید انواع تفریحات آبی مثل شنا و قایق‌رانی را تجربه کنید. یا تنها در کنار ساحل بساط پیک‌نیک راه بیاندازید و از منظره‌ای زیبا لذت ببرید. آب‌دره اسلو پرترددترین آبراه نروژ برای قایق‌ها و کشتی‌های باری و از زیباترین جاذبه‌های گردشگری نروژ است.

آبدره اسولو - جاذبه‌های گردشگری نروژ
آبدره اسولو

خانه اپرا اسلو ، نگین جاذبه‌های گردشگری نروژ در اسلو

خانه ملی رقص باله و اپرای اسلو در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد. این بنای زیبا که حالا یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری نروژ هم هست، تحقق رویایی به عمر یک قرن در ذهن نروژ است. در سال ۱۹۹۸ مجلس ملی اسلو تصمیم می‌گیرد که رویای ساخت یک خانه ملی اپرا را اجرایی کند. قرار گرفتن این بنای زیبا در ساحل شهر زیبایی منظره را دوچندان کرده است. خانه ملی اپرا و باله اوسلو، یکی از مدرن‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ است که قرار است محلی برای رشد هنر این کشور باشد.

خانه اپرا اوسلو - جاذبه‌های گردشگری نروژ
خانه اپرا اوسلو

این ساختمان در محله بیورویکا اسلو قرار دارد. نمای ساختمان با مرمر ایتالیایی و گرانیت سفید ساخته شده است. انگار که در پایان دریا، یک تکه جواهر سربرآورده باشد. این ساختمان ۱۱۰۰ اتاق دارد که در مساحتی ۳۸ هزار متری ساخته شده است. شاخص‌ترین ویژگی این بنا، صفحه‌ای شیب‌دار و سپیدرنگ است که از ساحل آغاز شده و در برخی از قسمت‌ها تبدیل به سقف فضاهای داخلی بنا می‌شود. این شیب محلی محبوب برای کسانی است که به خانه اپرا می‌آیند و می‌خواهند مدتی هم از چشم‌انداز دریا لذت ببرند.

فضاهای داخلی، جداره‌ها و راهروهای این بنا با چوب بلوط پوشیده شده است که در میان فضای لوکس مرمرین ساختمان، به آن حس گرما و صمیمیت هم می‌دهد.

سالن اصلی خانه ملی اپرا، شبیه یک نعل اسب طراحی شده که صرفا برای اجرای اپرا و باله تجهیز شده است. رقص باله و موسیقی اپرا عمر طولانی‌ای در نروژ ندارند اما در همین مدت تبدیل به یک هنر محبوب در این کشور شده‌اند. بخش غربی ساختمان فضاهای عمومی پروژه و بخش شرقی فضاهای خدماتی خانه ملی اپرای اسلو را تشکیل می‌دهند.

 

دیگر جاذبه‌های گردشگری نروژ در اوسلو

اسلو شهری تمام نشدنی است. در این شهر می‌توانید در یک فضای رمانتیک و تاریخی کافه‌هایی با عطر خوب قهوه پیدا کنید. در ساختمان شهرداری یا همان تالار شهر نقاشی‌هایی از ادوارد مونش، نقاش برجسته نروژی را ببینید و از برج ساعت دیدن کنید.

در آکربریگه، موزه هنرهای مدرن را ببینید و در میان یک کارخانه کشتی سازی متروک، از یک غذای خوب در رستورانی عالی لذت ببرید.

aker brygge - جاذبه‌های گردشگری نروژ
aker brygge

موزه ملی اسلو، نمایشگاه‌های متعددی برای سلایق مختلف دارد. در این موزه می‌توانید با فرآیند رشد هنر، معماری و و طراحی و صنایع دستی این کشور آشنا شوید.

موزه تاریخ فرهنگ اسلو
موزه تاریخ فرهنگ اسلو

در نهایت هم به پارک مجسمه ویگلاند بروید و ۶۵۰ اثر برنزی این مجسمه‌ ساز بی‌همتای نروژی را تماشا کنید. گوستاو ویگلاند خود این پارک را طراحی کرد و مجسمه‌های آن را ساخت. قدیمی ‌ترین مجسمه پارک، آب‌نمای آن است که چرخه زندگی انسان را به تصویر می‌کشد. ۱۲۱ مجسمه درهم تنیده از انسان این بخش از پارک را ساخته اند.

آب نمای ویگلند - جاذبه‌های گردشگری اوسلو
آب نمای ویگلند

جاذبه‌های گردشگری اسلو، همیشه چیزی برای غافلگیر‌ کردن شما در چنته دارند. به باغ گیاه‌شناسی این شهر هم بروید تا روحتان از دیدن و بوییدن درختان و گل‌های زیبا و خیره‌کننده نروژ و دیگر کشورهای اروپایی تازه شود.

 

جاذبه‌های گردشگری نروژ در شهر برگن

برگن شهری در جنوب غربی نروژ است که با جنگل‌ها و دره‌های فراوان محاصره شده است. این شهر دومین شهر بزرگ نروژ است و حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. برگن در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. برگن مدتی هم پایتخت نروژ بود تا این که اسلو جای آن را گرفت. این شهر هنوز هم یکی  مهم‌ترین بنادر اسکاندیناوی محسوب می‌شود.

برگن - جاذبه‌های گردشگری نروژ
برگن – جاذبه‌های گردشگری نروژ

برگن همچنین محل محبوب برگزاری فستیوا‌ل‌های موسیقی و دیگر جشن‌ها است. برگن هم مانند اسلو بسیار مهاجر پذیر است. بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ میلادی جمعیت مهاجران این شهر بیش از دو برابر شده است.

برگن شهری ساده و آرام برای زندگی است. با وجود این که شهر منبعی غنی از نفت خام و گاز طبیعی دارد، اثری از زندگی لوکس در آن به چشم نمی‌خورد. در این شهر به سختی فروشگاه‌های برند و ماشین‌های لوکس پیدا خواهید کرد.

میدان بازار شهر برگن

در جنوب شرقی بندر برگن، میدانی پیدا خواهید کرد که بازاری ۷۰۰ ساله را در خود جای داده است. میدان بازار، محل تجمع ماهیگیران محلی است که هر روز صبح صید تازه خود را عرضه می‌کنند. برگن که به شهر کشتی‌ها هم معروف است یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت ماهی در نروژ محسوب می‌شود. «Market Square» یکی از پربازدید‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ در شهر برگن است.

میدان بازار برگن - جاذبه‌های گردشگری نروژ
میدان بازار برگن

هرچند که رستوران‌های فست‌فود زیادی در این میدان پیدا می‌شوند اما تا زمانی که سوپ ماهی سفارش دهید، چیزی از ماهیت تاریخی این میدان را جا نیانداخته‌اید. اینجا همیشه مطمئنید که برایتان ماهی تازه سرو می‌کنند. این میدان برای برای برگزاری فستیوال بازی برگن هم استفاده می‌شود.

میدان بازار برگن
میدان بازار برگن

بریگن، محله قدیمی شهر

بریگن مجموعه ساختمان‌های تاریخی است که در بخش شرقی بندر واگن شهر برگن قرار دارند. بریگن در سال ۱۹۷۹ در لیست آثار فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شد. تاریخ ساخت اولین خانه‌های این مجموعه به اول قرن دوازده میلادی باز‌می‌گردد. حدود سال ۱۳۵۰ میلادی مرکز پیمان لوفت‌هانزا در این بریگن قرار گرفت. از آن زمان شهر تبدیل به مرکزی مهم در تجارت اروپا شد و رو به پیشرفت گذاشت. در سال ۱۷۰۲ این مجموعه بخاطر آتش سوزی بسیار آسیب دید و البته بارسازی شد. بسیاری از خانه‌های موجود در منطقه بریگن متعلق به سال‌های بعد از آتش‌سوزی هستند.

بریگن - برگن - جاذبه‌های گردشگری نروژ
بریگن – برگن

امروزه خانه‌های رنگارنگ منطقه بریگن، در کنار رستوران‌های دوست‌داشتنی و کوچه‌های سنگفرش باریک، آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ در شهر برگن کرده‌اند. در این محله می‌توانید از موزه‌ای دیدن کنید که آثار به جا مانده از بندرگاه بریگن در قرن چهاردهم میلادی را به نمایش گذاشته است.

موزه هانزا برگن

موزه هانزا یا «هانسیتیک» روای بخشی از تاریخ برگن است که پیمان لوفت‌هانزا در آن بسته شد. این موزه قدیمی‌ترین سازه چوبی شهر برگن است و در محله قدیمی قرار دارد. محل این خانه از سال ۱۳۶۰ دفتر اصلی پیمان لوفت‌هانزا بود. البته فقط تاجران آلمانی اجازه سکونت در بریگن را داشتند.

موزه هانز - جاذبه‌های گردشگری نروژ
موزه هانزا – نمای بیرونی

بازرگانان مجرد بودند و در طول مدت اقامتشان در منطقه اجازه ازدواج هم نداشتند. آپارتمان‌های موجود در بریگن تبدیل به خانه‌های کوچک‌تری می‌شدند که تاجر به همراه شاگرد و خدمتکارش در آن زندگی می‌کرد. موزه هانزا به ما یکی از این خانه‌ها را در سال‌های آخر اقامت این تاجران در بریگن را نشان می‌دهد.

بخش‌های مختلف این موزه عبارتند: از شات استو که در گذشته محل طبخ غذا بوده، «به خاطر خطر آتش‌سوزی استفاده از آتش و آشپزی در آپارتمان‌ها ممنوع بود». آشپزخانه و انبار که حالا ابزار معماری بریگن را در آن به نمایش گذاشته‌اند. و اتاق پذیرایی از مهمان و اتاق خواب زمستانی.

موزه هانزا - نمای درونی
موزه هانزا – نمای درونی

هرچند که از سال ۲۰۱۸ به مدت ۶ سال این موزه به‌خاطر ترمیم، تعطیل است. اما اگر بعد از سال ۲۰۲۴ به برگن رفتید نفس کشیدن در حال و هوای قرن هجده این خانه را از دست ندهید.

دیگر جاذبه‌های گردشگری نروژ در برگن

برگن یکی از زیباترین شهرهای نروژ است. شهری که در میان تپه‌ها و کوه‌ها محاصره شده است و مناظری زیبا از طبیعت را پیش روی شما می‌گذارد. در این شهر می‌توانید به قله Floibanen بروید و در ارتفاع ۴۰۰ متری این کوه شهر سبز برگن را تماشا کنید. این کوه برای یک پیاده روی نسبتا سنگین انتخابی عالی است. البته اگر اهلش نیستید یک تراموا هم راه را برایتان آسان خواهد کرد.

Floibanen برگن - جاذبه‌های گردشگری نروژ
Floibanen برگن

به علاوه برگن مرکز مهمی در آموزش عالی نروژ هم هست.  موزه دانشگاه برگن، تلفیقی جذاب از تاریخ فرهنگی و طبیعت این کشور است. مجموعه تاریخی، دریانوردی و باغ گیاه شناسی این دانشگاه یکی از دلنشین‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ در این شهر هستند. باغ نروژ هم در نزدیکی موزه دانشگاه برگن قرار دارد که محل زندگی ۵ هزار گونه گیاهی مختلف از سراسر جهان است.

موزه دانشگاه برگن
موزه دانشگاه برگن

تالار کنسرت گریگ «Grieg» یکی دیگر از نمونه‌هالی هنر مدرن نروژ است. این تالار محل اجرای کنسرت‌های معروف شهر برگن و نمایش‌های باله و اپرا است. ادوارد گریک، کسی که نامش بر این خانه گذاشته شده است   یک موسیقی‌دان محبوب نروژی است که ۱۵۰۰ نفر ظرفیت دارد. این تالار در سال ۱۹۷۸ گشوده شده و خانه ارکستر فیلارمونیک برگن هم هست.

تالار گریک
تالار گریک

خانه موزه گریک هم خانه این آهنگساز معروف نروژی است که در از سال ۱۸۸۵ تا ۱۷۰۲ به همراه همسرش در آن زندگی کرده است. این خانه هم‌اکنون زندگی شخصی ادوارد گریک را روایت می‌کند و آثارش را به نمایش می‌گذارد.

خانه ادوارد گریگ - برگن
خانه ادوارد گریگ

۳ شهر دیدنی دیگر در نروژ که شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.

نروژ شهرهای دیدنی فراوانی دارند. هر کدام از این شهرها مانند تروندهایم و استاوانگر پازل جاذبه‌های گردشگری نروژ را کامل می‌کنند. با این حال میان همه جاهای دیدنی نروژ باید دست به انتخاب بزنیم و تجربه‌های منحصر به فرد خود را کامل کنیم. در ادامه در مورد سه شهر کوچک و بزرگ نروژ نوشته‌ایم. تا این بخش از متن چقدر برای سفر به نروژ انگیزه گرفته‌اید؟

نروژ - تروندهایم
نروژ – تروندهایم

 ترومسو ، تماشای شفق قطبی در یک کلان شهر

هفتمین شهر پرجمعیت نروژ ترومسو نام دارد. این شهر دو ماه در سال را در شرایط شب قطبی می‌گذارند. یعنی از ۲۱ نوامبر تا دو ماه بعد خورشید زیر خط افق باقی می‌ماند. ترومسو موقعیتی ایده‌آل برای تماشای شفق قطبی دارد. با وجود سرمای شدید هوا در این شهر، و تفاوت ساعات روشنی و خاموشی، شهر ترومسو، شهری مهم در نروژ است.

ترومسو - شفق شمالی
ترومسو – شفق شمالی

در موزه دانشگاه ترومسو می‌توانید با زندگی قطبی مردم نروژ آشنا شوید و همه چیز را در مورد شفق شمالی یاد بگیرید. باغ گیاهی ترومسو هم در اواخر فصل بهار یعنی ماه می شکوفه های صورتی و آبی درختان و گل‌ها را مهمان چشمانتان خواهد کرد. گل‌دهی درختان این باغ تا اواخر ماه اکتبر، یعنی میانه پاییز ادامه خواهد یافت.

 Arctic Cathedral - جاذبه‌های گردشگری نروژ
Arctic Cathedral- کلیسای شمالی (قطبی)

کلیسای آرکتیک «Arctic Cathedral » کلیسایی زیبا با معماری جسورانه جان اینگ هوی است. معماری مدرن این کلیسا در سرتاسر نروژ منحصر به فرد و زیبا است. این کلیسا به عنوان یکی از مدرن‌ترین آثار معماری جاذبه‌های گردشگری نروژ شناخته می‌شود که در سال ۱۹۶۵ طراحی شده است.

السوند ، شهر مدرن نروژ

السوند به خاطر معماری مدرنش شناخته می‌شود. یک آتش‌سوزی بزرگ در شهر در سال ۱۹۰۴ باعث شد که شهر را از نو بسازند. این شهر از پیوند چندجزیره و کوهستان آکسلا به وجود آمده است.

السوند - جاذبه‌های گردشگری نروژ
السوند – جاذبه‌های گردشگری نروژ

مرکز این شهر در دو جزیره Aspøya و Nrrøya قرار دارند. در غرب شهر جزیره Hessa است که پارک دریایی آتلانتیک در آن ساخته شده است.این آکواریم بزرگ زندگی دریایی طبیعی آتلانتیک را به نمایش می‌گذارد. در السوند طبیعت آن‌قدر خودنمایی می‌کند که وسوسه کشفش را به جانتان بیاندازد. آبدره شیشه‌ای با منظره‌ای حیرت‌انگیز، کوه‌های برفی سانمور رشته کوه آلپ، و جزیره زیبای Runde از جمله زیبایی‌های طبیعت السوند در جاذبه‌های گردشگری نروژ هستند.

پارک دریایی اتلانتیک نروژ
پارک دریایی اتلانتیک

موزه سانمور هم یک موزه فضای باز است که زندگی تاریخی قرون وسطی در این شهر را نمایش می‌دهد. خانه‌ها و قایق‌هایی از آن زمان در این موزه نگهداری می‌شوند.

موزه سانمور
موزه سانمور

روستای فلام ، رقص قطار در میان طبیعت

فلام روستایی در جنوب غربی نروژ است. این منطقه از نروژ به‌خاطر آبدره‌های فراوانش شناخته می‌شود. مناظر رمانتیک روستا از صخره‌های بندر فلام  Aurlandsfjord  گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. از جمله دیدنی‌های این روستا، مسیر ۲۰ کیلومتری راه‌آهن آن است که از خط آهن برگن منشعب شده است. این مسیر از فراز دره‌هایی می‌گذرد که به شکلی سحرآمیز زیبا هستند. موزه راه‌آهن این روستا هم تاریخ خط آهن فلام و نروژ را روایت می‌کند.

راه آهن فلام - جاذبه‌های گردشگری نروژ
راه آهن فلام

در فلام می‌توانید در آبدره‌های زیبا قایق‌سواری کنید و از دیدن آبشار زیبای Rjoandefossen نفستان بند بیاید.

آبشار Rjoandefossen - فلام
آبشار Rjoandefossen – فلام

کلیسای چوبی فلام هم کلیسایی با ظرفیت ۱۶۰ نفر است که در سال ۱۶۷۰ ساخته شده است. این کلیسا بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد و به جای کلیسایی قدیمی‌تر که فروریخته بود، بنا شده است.

کلیسای فلام

جلوه گری طبیعت جاذبه‌های گردشگری نروژ

طبیعت نروژ خداوندگار سرما و سبزی است. با وجود زمستان‌های طولانی، کوه‌های یخ زده و دشت‌های برفی سپیدپوش، طبیعتی سبز همچنان یکه‌تاز زیبایی‌های این سرزمین است.

آبدره گیرانگر، بازتاب آسمان در قلب زمین.

گیرانفورد یا همان آب‌دره گیرانگر یکی از زیباترین آبدره‌های نروژ و حتی دنیا است. آبدره گیرانفورد ۱۵ کیلومتر طول و ۱٫۵ کیلومتر عرض دارد. عمق این آبدره ۲۶۰ است. با این حال کوه‌های اطراف آبدره ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ متر ارتفاع دارند. این آبدره در استان ستاندا قرار گرفته است. این آبدره یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری نروژ است که سالانه بیشترین بازدید را از آن دارند.  در سال ۲۰۰۵ آبدره گیرانفود در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد. هرچند منطقه گیرانگر حالا برای قرار داشتن در مسیر خطوط برق در معرض خطر است.

آبدره گیرانگر - جاذبه‌های گردشگری نروژ
آبدره گیرانگر

یک کشتی مسافربری با امکان یک سفر تفریحی طول آبدره بین شهرهای گیرانگر و هلیسلت یکی از جذابیت های این منطقه برای گردشگران است. یکی دیگر از جذابیت‌های این آبدره برای گردشگران، آبشارهای هفت خواهر است که از روی کوه‌های بلند حاشیه آبدره به آن می‌ریزند.

کشتی تفریحی گیرانگرفورد
کشتی تفریحی گیرانگرفورد

به یاد داشته باشید که زمان سفر به گیرانفورد حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. آب و هوای این منطقه به سرعت تغییر می‌کند و ممکن است سرد شود.

صخره پریکستولن ، ایستادن بر فراز رویا

صخره پریکستولن در منطقه لیسفوردن شهر استاوانگر نروژ قرار دارد. ارتفاع این صخره شگفت‌انگیز ۶۰۴ متر است.  بالاترین نقطه این صخره یک محیط مسطح است که تقریبا ۲۰۰ مترمربع مساحت دارد. عمر این صخره به عصر یخبندان برمی‌گردد.

صخره Preikestolen - جاذبه‌های گردشگری نروژ
صخره Preikestolen

یک پیاده روی ۴ کیلومتری، در مسیری شیبدار شما را به بالای صخره خواهد برد. بعد از تقریبا دو ساعت، منظرهای مقابل چشمتان را باور نخواهید کرد. فلات Kjerag در پیش رویتان قرار دارد و یک دریاچه آبی‌رنگ زیر پایتان. پرش از صخره یکی از ورزش‌های هیجان‌انگیزی است که علاقمندان بسیاری را از سراسر دنیا به خودش جذب می‌کند. مجله «سیاره تنها» در سال ۲۰۱۵ به این صخره لقب «نفس‌گیرترین صخره‌ی جهان از نظر چشم‌انداز» را داد. این صخره لوکیشن فیلم محبوب غیرممکن ۶ هم بوده است.

فلات Kjerag
فلات Kjerag

جالب است بدانید هر سال بیش از ۳۰ هزارنفر از این صخره دیدن می‌کنند. اما همه‌شان متفق‌القول می‌گویند که نباید برای آن حصار و وسایل ایمنی گذاشت. مقامات کشور هم به این این نظر احترام گذاشته‌اند و شکل طبیعی صخره را حفظ کرده‌اند. پس کفش مناسب بپوشید و احتمالا عصای کوه‌نوردی هم کمک خوبی برای صعود از صخره باشد. محبوب‌ترین ماه‌های سال برای رفتن به صخره جولای و آگوست است. در زمستان هم به دلیل بارش برف و باران مسیر بسیار لیز و یخ‌زده است و صعود بسیار سخت خواهد شد.

ماموریت غیر ممکن 6 - صخره پریکستولن
ماموریت غیر ممکن ۶ در صخره پریکستولن

فرهنگ نروژ، کشوری که روحیه شما را تغییر خواهد داد.

جاذبه‌های گردشگری نروژ بسیار رنگارنگ و متنوعند. ما از پنج شهر زیبای نروژ حرف زدیم و بیش از  ۲۵ جاذبه گردشگری را نام بردیم. اما هنوز نروژ تمام نشده است. طبیعت و هنر در این کشور دست به دست هم داده‌اند تا سفری پربار را برای شما رقم بزنند. اما هیچ سفری بدون همکلام شدن با اهالی آن کشور یا منطقه کامل نمی‌شود.

مردم نروژ به تجملات و وسایل لوکس علاقمند نیستند، به هم دیگر به خاطر شخصیتشان علاقه دارند و احترام می‌گذارند. نروژی‌ها به فرهنگشان که برا پایه اصول دموکراتیک بنا گذاشته شده افتخار می‌کنند و تلاش می‌کنند به آن عمل کنند.

فرهنگ نروژ
فرهنگ نروژ

در نروژ خودتان را با نام کوچک معرفی کنید. برای نروژی‌ها عجیب است که کسی عنوان شغلی خود را زمان معرفی بگوید. با این حال این مردم با کسانی همکار خواهند شد که وقت‌شناس و خوش‌قول و قابل اعتماد باشند. در نروژ از کسی در مورد وضعیت تاهلش نپرسید چون موضوعی خصوصی به حساب می‌آید. اگر مهمان خانه‌ای شدید، صبح روز مهمانی برایشان گل بفرستید یا با خود شکلات ببرید.

در نهایت به یاد داشته باشید که در نروژ بیش از هر چیزی به آسان بودن برقراری ارتباط اهمیت داده می‌شود. آن‌ها به هم و مهاجران، و توریست‌ها احترام می‌گذارند و رعایت ادب از طرف مقابل هم کمترین درخواست آن‌ها است.

غذاهای نروژی، طعمی که از نروژ به یاد خواهید آورد.

ماهی و لبنیات در این کشور به وفور یافت می‌شود. سیب‌زمینی و نام هم از اجزا اصلی یک میز غذای نروژی است. اگر به نروژ رفتید حتما چند غذای بومی این کشور را امتحان کنید تا ذائقه نروژی را بشناسید. پیش از پیشنهاد هر غذایی، توصیه می‌کنیم که حتما گوشت گوزن را امتحان کنید. مردم نروژ هزاران سال است که گوشت این حیوان را به انواع روش‌های نمک‌سود، دودی و بدون چربی می‌خورند و در آماده کردنش تخصص دارند.

لفسه «Potato lefse»

لفسه یک نوع نان بر پایه سیب زمینی است. برای درست کردن این نام سیب‌زمینی را با آردگندم، تخم‌مرغ و کره وشکر می‌پزند. این پن‌کیک خوشمزه در یک صبحانه نروژی بسیار رایج است و برای عصرانه هم محبوب است. لفسه را با کره، دارچین، شکر یا مربا مزه دار می‌کنند و همراه با یک فنجان قهوه می‌خورند.

Potato lefs - غذاهای نروژی
Potato lefs

کوفته نروژی « Kjøttkaker »

غذای ، یک غذای ساده با گوشت چرخ کرده است. برای درست کردن این غذا گوشت با پیاز و دیگر ادویه‌ها مزه‌دار می‌کنند و سپس آن را به شکل توپ‌های کوچک در می‌آورند و در سس گریوی می‌پزند. این غذا با پوره نخود، سیب‌زمینی و سس کلم سرو می‌شود.

Kjøttkaker - غذاهای نروژی
Kjøttkaker

گلوله ماهی « Fiskeboller»

یک غذای خوشمزه و خوش‌ظاهر نروژی فیسکبولر نام دارد. برای پخت این غذا گوشت ماهی کاد را با تخم‌مرغ، شیر و آرد مخلوط می‌کنند و بعد از گلوله کردن این خمیر آن را می‌پزند. فیسکبولر غذایی نسبتا سریع و محبوب است و در هر خانه و یا رستوران نروژی پیدا می‌شود.

Fiskeboller - غذاهای نروژی
Fiskeboller

کلاد بری

اگر تابستان به نروژ بروید، با انواع و اقسام تمشک‌های وحشی مواجه خواهید شد. تمشک وحشی، بیل‌بری و کلادبری از جمله این تمشک‌ها هستند. کلادبری محبوب‌ترین تمشک بین نروژی ها است و از آن برای پخت انواع شیرینی و آماده کردن دسر استفاده می‌شود.  تارت کلادبری، و دسر کلادبری و خامه از جمله خوشمزه‌هایی است که می‌توانید در تابستان نروژ امتحان کنید.

یک دسر با کلادبری - غذاهای نروژی
یک دسر با کلادبری

سفر به جاذبه‌های گردشگری نروژ همراه با ساحل شنی

نروژ سرزمینی محبوب برای سفر و زندگی است. رفاه بالا و طبع مهربان مردم سرمای این کشور را در ذهن مسافران کم‌رنگ خواهد کرد. شما برای سفر به این کشور به ویزای شنگن نروژ نیاز دارید. شرکت خدمات مسافرتی ساحل شنی خدمات گرفتن ویزا  این کشور را برای شما انجام خواهد داد. هرچند در نهایت سفارت نروژ است که تصمیم نهایی را در مورد صدور ویزا خواهد گرفت.

شما با هدف‌های غیرتوریستی هم می‌توانید برای گرفتن ویزای نروژ اقدام کنید. ویزای تجاری، ویزای دیدار با اقوام و دوستان، ویزای پزشکی و انواع دیگر ویزای شنگن نروژ مسیر شما را برای سفر به این کشور و  دیگر هم‌پیمانانش در منطقه شنگن هموار می‌کند. با ما تماس بگیرید و هدف سفرتان را بگویید. ساحل شنی تضمین خواهد کرد که در مسیر سفرتان با شما همقدم باشد. شماره تلفن ما ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

اگر خودتان هم به نروژ سفر کرده‌اید از تجربه سفر خود برای ما بنویسید. چه چیزهایی در سفر توجه شما را جلب کرد و چالش‌های سفرتان چه بود؟ خواندن از زبان شما لطف دیگری دارد.

 

*تعدادی از عکس‌ها را از Pixabay برداشته‌ایم

2 پاسخ

ارسال پاسخ

سه + 20 =