۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری پرتغال | سفر به سرزمین دریادلان

جاذبه‌های گردشگری پرتغال در خط طویل ساحلی آن و میراث غنی باستانی آن خلاصه نمی‌شوند. این کشور پر است از شگفتی‌هایی که فقط در پرتغال خواهید دید. پرتغال کشوری در جنوب غربی اورپا است. این کشور با قرار گرفتن در غربی‌ترین نقطه اروپا، به همراه  تنها همسایه خود اسپانیا، شبه جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد.

پرتغال در گذشته‌ تنها بخشی از امپراطوری عظیم روم بود، میراث این امپراطوری در پرتغال، به جا ماندن زبان پرتغالی است که بیش از زبان دیگر کشورهای اروپایی به زبان لاتین رومی‌ها است. پرتغال در سال ۱۱۳۹ میلادی اعلام استقلال کرد و حالا دولت آن سومین کشور بزرگ مستعمراتی دنیا است. این کشور با تاریخی پرحادثه آثار معماری زیبا و هنری که در سراسر کشور جاری است از گردشگران پذیرایی می‌کند.

آب و هوای پرتغال معتدل است و این کشور را در سراسر سال برای مسافرت ایده‌آل می‌کند. کوه‌های بلند و جنگل‌های کاج و رودهای خروشان و دشت‌های سرسبز و البته سواحل بی‌نظیر جاذبه‌های گردشگری پرتغال را کامل می‌کنند.

 

لیسبون ، پایتخت جاذبه‌های گردشگری پرتغال

لیسبون پایتخت و بزرگ‌ترین و البته ثروتمندترین شهر پرتغال است. لیسبون شهری مدرن با معماری شهری طبق اصول شهرسازی است. ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور پرتغال متعلق به شهر لیسبون است.  لیسبون تا قبل از فتح توسط مسیحیان در جنگ‌های صلیبی تنها یک شهر ساده در امپراطوری روم بود. اما با فتح شهر، ثروت زیادی به سمت آن سرازیر شد

لیسبون، به‌خاطر آب‌وهوای آفتابی و گرمش بسیار برای تعطیلات زمستانه محبوب است. لیسبون مانند بسیاری دیگر از شهرهای اروپایی دو بخش مدرن و قدیمی دارد که هر دو بسیار دیدنی و جذاب هستند. برای دیدن زیباترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال سفرتان را از لیسبون شروع کنید.

قلعه سنت جورج

قلعه سنت جورج درست بر بام لیسبون قرار دارد. قلعه سنت‌جورج به نام سائوجورج هم شناخته می‌شود. قدمت قلعه فعلی سنت‌جورج به دو قرن پیش از میلاد مسیح باز‌می‌گردد.  این قلعه احتمالا ابتدا توسط رومیان منطقه تاگوس استفاده می‌شد اما بعدا تحت تسلط رومیان و مورها «مسلمانان اسپانیایی عرب تبار» درآمد. اهالی لیسبون در قرن دوازدهم قلعه را پس گرفتند و زمانی که لیسبون به طور رسمی پایتخت پرتغال شد، قلعه تبدیل به کاخ پادشاه گردید.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال - قلعه سنت جورج لیسبون
قلعه سنت جورج

قلعه سنت‌جورج بعد از آن برای ۴۰۰ سال مقر پادشاهی پرتغال بود و تا قرن ۱۶ میلادی سمت خودش را حفظ کرد. یک رشته بازسازی گسترده در سال ۱۹۲۰ میلادی در قلعه سنت جورج انجام شد که نتیجه آن شکل فعلی قلعه سنت جورج است. این بازسازی‌ها کاملا روح قلعه را حفظ کردند و آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های لیسبون برای گردشگران کردند.

قلعه سنت جورج - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
قلعه سنت جورج

برای بازدید از قلعه سنت جورج باید انرژی زیادی را خرج کنید و از یک تپه بلند بالا بروید. اما مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت. در سنت جورج دو بخش مختلف قلعه مورها، و کاخ پادشاهی را خواهید دید که به ترتیب عمر آن‌ها به قبل از قرن ۱۲ میلادی و قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی باز‌می‌گردد. مجموعه قلعه سنت جورج از قلعه اصلی، کاخ سلطنتی (البته بخش‌های باقی‌مانده از آن)، یک باغ بزرگ و البته میدان مرتفعی تشکیل می‌شود که از آن یک چشم‌انداز پاناروما از لیسبون را خواهید دید.

 

صومعه جیرونیموس، گنبد زیبای لیسبون

صومعه جیرونیموس یکی از زیباترین سازه‌ها در میان جاذبه‌های گردشگری پرتغال در لیسبون است. این صومع در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده و نماد ثروت و توانگری پرتغال است. صومعه جیرونیموس در اواخر قرن پانزدهم میادی و به افتخار سفر واسکو دا گا به هند ساخته شد. او اولین اروپایی‌ای بود که اروپا و آسیا را از طریق اقیانوس بهم متصل کرد.

صومعه جیرونیموس - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
صومعه جیرونیموس

صومعه جیرونیموس یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتیگ پرتغال است. ساخت این صومعه در سال ۱۵۰۱ میلادی آغاز شد و ۱۰۰ سال طول کشید. پادشاه امانوئل دوم هزینه‌های ساخت آن را از طریق مالیات پنج درصدی بازرگانان بابت تجارت با آفریقا و آسیا تامین کرد. این رقم معادل ۷۰ کیلوگرم طلا در سال بود. با وجود چنین ثروتی معماران صومعه چندان در مضیقه نبودند که بنایی شگفت انگیز بسازند.

در قرن نوزدهم از این صومعه برای دفن شاعران و قهرمانان ملی پرتغال استفاده می‌شد. صومعه جیرونوس همراه با برج بلم، هر سال رکود محبوب‌ترین نقاط را بین گردشگران از آن خود می‌کنند. این دو جاذبه حالا جزئی از هویت و فرهنگ پرتغال هستند.

برج بلم

در اواخر قرن پانزدهم در رودخانه تاگوس، نزدیکی لیسبون، به دستور شاه جان دوم دستور ساخت برجی برای تکمیل سنگر دفاعی لیسبون داده شد. قرار بود این برج ورود به شهر را از طریق دریا تحت نظر داشته باشد. با این حال او بعد از تکمیل نقشه برج درگذشت و کار ساخت برج هم متوقف شد. شاه امانوئل اول بود که کار ساخت برج را در سال ۱۵۱۴ میلادی آغاز کرد تا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر لیسبون را بسازد.

برج بلم - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
برج بلم

این برج به سبک معماری جدید مانوئلین ساخته شد. این سبک برداشتی از معماری گوتیک متاخر شمال اروپا بود که با تزئینات بسیار زیاد با موضوع دریانوردی کامل می‌شد. سبک معماری مانوئلین که نامش را از شاه امانوئل گرفته بود نمادی از رشد نفس‌گیر ثروت پرتغال در دوران اکتشافات شرق است.

برج بلم نمای خارجی بسیار زیبایی دارد. بالکن‌های برج با سنگ‌بری‌های زیبا از سنگ آهک تزئین شده است. پایین برج پایه‌ای شش ضلعی برگرفته از سبک معماری مورها دارد که هر ضلع یک انبار توپ بوده است. تراس بالای طبقه همکف هم میزبان یک مجسمه از مریم مقدس است که از مسافران دریا محافظت کند.

طبقه‌های بالایی برج هم شامل یک اسلحه‌خانه، اقامتگاه سلطنتی با تزئینات قابل توجه و بالکن است. تراس بالایی برج هم نمایی زیبا از منطقه بلم و رودخانه تاگوس دارد. برج بلم در گذشته کاملادر آب محاصره شده بود. اما با عقب‌نشینی رودخانه برج تقریبا از آب بیرون زده است. می‌توانید یک صبح یک شنبه را برای پیاده‌روی کنار تاگوس انتخاب کنید و به برج بلم بروید. در این ساعات هفته بازدید از برج رایگان است.

موزه شرق ، پلی بین فرهنگ‌های دور

ایده گشایش موزه شرق همزمان با بازگشایی کمپانی شرق در سال  ۱۹۸۸ مطرح شد. طبق سنت‌های پرتغالی، کمپانی به خودش اجازده داد که پیوندهایی بین تمدن‌های شرق و غرب ایجاد کند. این پیوند برای حفظ صلح در قرن بیست و یکم ضروری به نظر می‌رسد.

روح پرتغالی‌ کشتیرانانی که ایده تحاد جهانی را مطرح کردند. هدف این موزه تضمین این موضوع بود که این بینش هر روز در معرض آزمایش قرار می‌گیرد. این موزه مجموعه ای هنر آسیایی و پرتغالی است که مشخصا برخورد تاریخی دو تمدن غرب و شرق را نشان می‌دهند.

به علاوه موزه شرق قرار است که نمایشگاهی برای دیدن فرهنگ سنتی آسیا، غنای آن، تنوع و نبوغ مستتر در آن را نمایش بدهد. موزه شرق در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد تا چرخه جدیدی برای کمپانی شرق پرتغال ایجاد کند.

موزه شرق - جاذبه‌های گردشگری پرتغال

در این موزه آثاری از منسوجات بافتنی اندونزی، و آثاری از چین و ژاپن که برای صادر کردن به غرب ساخته شده‌اند به نمایش گذاشته شده است. یک مجموعه از ماسک‌ها، لباس‌های محلی و اکسسوری‌های شرقی هم در موزه شرق به نمایش درآمده است.

میدان تجارت ، Praça do Comércio

میدان تجارت در نزدیکی رودخانه تاگوس قرار گرفته است و هنوز هم به نام Praça do Comércio «پراسا دو کومس» شناخته می‌شود.  این میدان در گذشته محل کاخ سلطنتی ری‌بیرا «Ribeira» بود تا این‌که زلزله سال ۱۷۵۵ لیسبون آن را نابود کرد. بعد از زمین‌لرزه، میدان به طور کامل در طول برنامه شهرسازی لیسبون، به عنوان مرکز محله پامبالاین «Pombaline» بازسازی شد.

میدان تجارت - جاذبه‌های گردشگری پرتغال

یک میدان مستطیلی شکل بزرگ به شکل حرف “U” کنار تاگوس ساخته شد. این سازه چندین گالری اطرافش داشت و دو سر حرف  “U” را دو قلعه بزرگ تشکیل می‌دادند. این برج‌ها یادبود برج‌های کاخ ری‌برا بودند. میدان تقریبا در زمان حیات معمارش که «Eugénio dos Santos» بود کامل شد. تنها نمای برج شرقی و خیابان آگوستا بود که ساخت آن تا قرن نوزدهم به طول انجامید.

میدان تجارت لیسبون شاهد اتفاقات مهمی در تاریخ پرتغال بوده است. در روز اول فوریه سال ۱۹۰۸ جمهوری خواهان پرتغال شاه کارلوس اول را همراه با ولیعهدش اینجا ترور کردند. شاه در دم کشته شد اما ولیعهدش لیویی فیلیپ به شدت  مجروح شد و بازوی پرنس مانوئل هم تیر خورد. دو شخصی که در این ترور نقش داشتند، عضو حزب جمهوری‌خواه پرتغال بودند. این حزب در انقلاب ۵ اکتبر سال ۲۰۱۰ اولین حکومت جمهوری پرتغال را تشکیل دادند. همین اتفاق باعث شد که میدان تجارت تبدیل به یکی از اثرگذارترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال تبدیل شود.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال
میدان تجارت

روز ۱۰ ژوئن هر سال جشن روز پرتغال در این منطقه برگزار می‌شود. میدان تجارت خانه قدیمی‌ترین کافه شهر یعنی مارتینو دا آرکدا هم هست که در سال ۱۷۸۲ تاسیس شده است. هتل معروف پوسادا هم در این میدان قرار دارد.  برج غربی میدان هم محل قرارگیری موزه شهر لیسبون است.

قوس روا آگوستا

بهترین منظره از این میدان را می‌تواند از فراز قوس روا آگوستا دید. این طاق زیبا به‌خاطر بزرگداشت بازسازی شهر بعد از زلزله سال ۱۷۵۵ ساختند. با یک آسانسور می‌توانید تا طبقه بالایی این برج بروید و بعد از گذر از پله‌های پرپیج و خم به بالای قوس برسید. منظره‌ای شگفت انگیز از تاگوس، لیسبون و میدان تجارت آن بالا انتظار شما را می‌کشند.

دیگر جاذبه‌های گردشگری پرتغال در پایتخت

سراسر لیسبون دیدنی است. در این شهر به مرکز داستان لیسبون بروید و با تاریخ این شهر آشنا شوید. در این مرکز ۶ محوطه را خواهید دید که شش دوره مهم تاریخ لیسبون را روایت می‌کنند. شیوه روایت داستانی موزه آن را تبدیل به محلی جذاب برای خانواده‌ها  کرده و درک از تاریخ را بالاتر می‌برد.

مرکز داستان لیسبون
مرکز داستان لیسبون

ویرانه‌های کلیسای کارمو هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری پرتغال در لیسبون است. این کلیسا یکی از زیباترین و مهم‌ترین کلیساهای شهر بود که به سبک گوتیک ساخته شده بود. کلیسای کارمو در طول زلزله سال ۱۷۵۵ میلادی به شدت آسیب دید و تقریبا تخریب شد. تنها محراب کلیسا بود که از زلزله جان سالم به‌در برد. صدها راهب در این زلزله کشته شدند. کلیسای کارمو هرگز بازسازی نشد اما حالا یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال را ساخته است.

کلیسای ساوروکو نیز از دیگر بناهای مجلل و زیبای لیسبون است. این کلیسا یکی از خیره‌کننده‌ترین مجموعه تزئینات با جواهر را در بین کلیساهای اروپا دارد. بخش مرکزی نیایشگاه این کلیسا با یاقوت ارغوانی، سنگ لاجورد و سنگ‌های مرمر تزئین شده و با طلا و نقره و عاج منبت‌کاری شده است. نیایشگاه کاپلا دسا راکو، زیارتگاه ساو راکو و مجموعه جلیقه های ابریشمی کلیسا از دیگر محل‌های دیدنی این موزه هستند.

در نهایت به موزه مد و طراحی لیسبون بروید. این مجموعه شامل گنجینه‌ای بزرگ از طراحی‌ها ولباس‌های قدیمی، مبلمان‌هایی به عمر سال ۱۹۳۰، کفش و … است. این موزه را فرانسیسو کاپلو جمع‌آوری کرده است. Mude در پرتغالی به معنای تغییر است و در این موزه نیز تمام آثار به صورت چرخشی و موفق به نمایش در می‌آیند.

 

پورتو، دومین شهر بزرگ پرتغال

پورتو در شمال غربی کشور پرتغال قرار دارد. این شهر با داشتن حدود سه میلیون نفر جمعیت (با احتساب حومه شهر) یکی از مهم‌ترین شهرهای پرتغال هم هست. پورتو در کنار رودخانه دورو و در نزدیکی اقیانوس اطلس ساخته شده است. پورتو با داشتن عمری به اندازه ۳ قرن قبل از میلاد مسیح یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا هم هست. با این حال عمده جاذبه‌های گردشگری پرتغال در این شهر به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد.

پورتو به علاوه به عنوان قلب اقتصادی پرتغال و پایتخت تجاری این کشور هم شناخته می‌شود. پورتو به تناسب نزدیکی به اقیانوس، آب و هوای معتدلی در سراسر سال دارد. با این حال محبوب‌ترین فصل سال برای سفر به پورتو تابستان است.

کاخ دا بولسا، شکوه جاذبه‌های گردشگری پرتغال در یک کاخ

کاخ دا بولسا ساختمان قدیمی بورس در شهر پورتو است. این کاخ را ملکه مری دوم بعد از جنگ داخلی سال ۱۸۳۳ به تجار شهر هدیه کرد. انجمن تجاری پورتو هم کار بازسازی کاخ را به یک معمار مشهور سپرد. ساختمان اصلی کاخ در سال ۱۸۵۰ تکیل شد و بعد آن هنرمندان و معماران زیادی جزئیات خیره‌کننده کاخ را به آن افزودند.

گنبد هشت وجهی حیاط مرکزی کاخ همراه با نشان رسمی کشور پرتغال، نمایی از کشورهایی است که پرتغال در قرن نوزدهم با آن‌ها روابط تجاری داشت. بخش‌های مختلف کاخ از جمله اتاق دادگاه، اتاق شورا، و اتاق طلایی هر کدام نمایشگاهی لوکس از آثار هنری مجلل و مبلمان‌های لوکس هستند.

اتاق طلایی، مجلل‌ترین اتاق کاخ دا بولسا است. تزئینات و سبک معماری اتاق برگرفته از معماری موری، و کاخ الحمرا در شهر گرانادا اسپانیا است. ۱۸ سال وقت صرف ساخت این اتاق شد تا تاثیری شگفت‌انگیز بر تجار و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در پرتغال بگذارد. وقتی که ارزشش را داشت. این اتاق در سال ۱۹۵۷ میزبان ملکه الیزابت دوم، ملکه  انگلستان هم بوده است.

درهای کتابخانه این کاخ به روی گردشگران باز نیست. اما خود کتابخانه مجموعه‌ای نفیس از کتب تجاری، آرشیو روزنامه و گزارش‌های مالی است. ساعت‌هایی نفیس و دو کره زمین بزرگ هم که به قرن نوزدهم میلادی تعلق دارند در این کتابخانه نگهدای می‌شوند.

برج کلریگوس،  شکوه معماری باروک در پورتو

برج کلریگوس یکی از جذاب‌ترین بناهای شهر پورتو است. عمر این بنا به میانه قرن هجدهم میلادی باز‌می‌گردد که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این برج ۷۶ متر ارتفاع دارد و تا سال‌ها ابزار مسیریابی قایقرانان رودخانه دورو هم بوده است.

برج کلرگیوس در سال ۱۹۱۰ در فهرست‌ یادمان‌های ملی پرتغال ثبت شد. اهالی شهر هم برج را به‌عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال تحسین می‌کنند. درهای همه قسمت‌های برج پورتو از سال ۲۰۱۴ میلادی به روی گردشگران باز است. این برج تا سال‌ها بلندترین برج پرتغال هم به حساب می‌آید.

در بازدید از یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال نباید نمای ۳۶۰ درجه برج شهر را از فراز آن از دست بدهید.

 

کلیسای سائوفرانسیسکو ، درخشش در میان شب‌های پورتو

کلیسای سائو فرانسیسکو در قرن سیزدهم میلادی آغاز شد اما ساخت آن تقریبا دو قرن طول کشید. در قرن شانزدهم میلادی یک رشته بازسازی جدی در کلیسای سائو فرانسیسکو به دست سنت فرانسیس آغاز شد. این کلیسا به خاطر استفاده زیاد و البته هنرمندانه از طلا بسیار معروف است. ستون‌های باروکی کلیسا و محراب‌های داخلی کلیسا با روکش طلا تزئین شده‌اند. به طور کلی حدود ۲۹۵ کیلوگرم طلا در تزئین این کلیسا استفاده شده است.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال
جاذبه‌های گردشگری پرتغال

یکی دیگر از جذابیت‌های این کلیسا، مسیرهای رازآمیز این کلیسا به دخمه‌هایی است که راهبان و نجیب‌زادگان در آن دفن شده‌اند. این راهروها  علاوه بر این که آرامگاه بزرگان شهر هستند، کارهای مجسمه‌ساز ایتالیایی «نیکولا نازونی» و مجسمه‌ساز پرتغالی «آنتونو تیشریا لوپز» را هم به نمایش گذاشته‌اند. فضای مرموز دخمه‌ها در کنار این مجسمه‌ها تصویری است که در ذهنتان از جاذبه‌های گردشگری پرتغال ماندگار خواهد شد.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال
کلیسای سائوفرانسیسکو

دیگر جاذبه‌های گردشگری پرتغال در پورتو

پورتو یک پرتغال کوچک را در خود جای داده است. این شهر با داشتن زیباترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال همیشه مقصدی محبوب در بین گردشگران بوده است. در پورتو می‌توانید روح معمار برج ایفل را در پل دام لوئیس اول ببینید. این پل را شاگرد گوستاو ایفل در پورتو ساخته است.

بعد به خیابان اونیدا دوس آلیادوس بروید و در معروف‌ترین خیابان شهر یک فنجان قهوه بخورید. این خیابان پر است از فروشگاه و بوتیک و رستوران. در واقع خیابان اونیدا قطب تجاری شهر پورتو است.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال

کلیسای جامع پورتو، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال در پورتو است. این کلیسا در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده و ظاهری شبیه یک دژ نظامی دارد. کاشی‌های آبی آسمانی نمای خارجی کلیسا و تراسی با منظره خیره کننده از شهر پورتو، دیدار از کلیسای جامع شهر را بر هر گردشگری واجب کرده است.

کلیسای جامع پورتو
کلیسای جامع پورتو

در نهایت از موزه ملی سوارِس دوس رِئیس دیدن کنید. این موزه مجموعه‌ای زیبا از هنر پرتغال را به نمایش می‌گذارد. آثار این موزه متعلق به قرن شانزدهم تا بیستم میلادی است. آثار مجسمه ساز پرتغالی «سوارِس دوس رِئیس» یکی از مهم‌ترین مجسمه‌سازان قرن نوزدهم هم در این موزه نگهداری می‌شوند. به علاوه این موزه پورتو مجموعه نقاشی بزرگی از هنرمندان پرتغالی، فنلاندی و هلندی را هم میزبانی می‌کند. یک مجموعه شیشه‌کاری و قطعات سرامیکی هم در این موزه هست که متعلق به هنر چین و ژاپن است.

براگا، پایتخت مذهبی پرتغال

براگا را رومی‌ها تاسیس کردند. در قرن ششم میلادی این شهر تبدیل به یک اسقف نشین مهم در شمال غربی پرتغال شد. شهر براگا حالا سومین شهر بزرگ کشور است که در شمال غربی پرتغال قرار دارد. این شهر یکی از سریع‌ترین نرخ‌های رشد در اروپا را دارد و همزمان انعکاس تاریخ غنی فرهنگی و مذهبی پرتغال است. به براگا پایتخت مذهبی پرتغال هم می‌گویند. براگا شهر کوچکی است که می‌توانید بیشترین جاذبه‌های شهر را در یک روز تماشا کنید. با این حال یک سفر دو روزه به این شهر روحیه‌تان را آرام خواهد کرد.

کلیسای جامع براگا

درست در قلب شهر براگا، کلیسای جامع شهر قرار دارد. این کلیسا احتمالا قدیمی‌ترین کلیسای کشور پرتغال است که در قرن یازدهم میلادی ساخته شده است. با این حال بازسازی‌های مدوام در طول قرون مختلف روایت‌گر دوره‌های مختلف معماری در شهر براگا هم هست.

کلیسای جامع براگا - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
کلیسای جامع براگا

نمای خارجی کلیسا در قرن شانزدهم ساخته شده است. فضای داخلی کلیسا از سه راهرو با سقف چوبی، یک ایوان و پنج کلیسای کوچک در جناحین تشکیل می‌شود. هیچ‌کدام از کلیساهای کوچک شبیه نسخه اصلی سبک رومانسک خود نیستند.  دو ارگ چوبی با حکاکی‌های شگفت‌انگیز در این کلیسا قرار دارند که دیدنشان را نباید از دست بدهید. یک موزه کوچک هم در کلیسای جامع براگا هست که تاریخ ساخت کلیسا، تغییرات آن و بخشی از تاریخ شهر را روایت می‌کند.

زیارتگاه مسیح در شهر براگا

زیارتگاه Bom Jesus do Monte در حومه شهر براگا قرار دارد. این مکان مقدس یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال است. نام این کاخ به معنای «مسیح خوب در کوهستان» است. این زیارتگاه مثالی خوب برای جایگاه‌های مقدسی است که به صورت یادبود ساخته شده‌اند. یک پلکان به سبک باروک که ۱۱۶ متر ارتفاع دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر براگا را ساخته اند. این زیارتگاه در سال ۲۰۱۹ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

زیارتگاه مسیح - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
زیارتگاه مسیح

احتمالا اولین نمازخانه در این مکان در سال ۱۳۷۳ میلادی ساخته شده است. این نمازخانه در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی باسازی و گسترده شد. با این حال شکل فعلی زیارتگاه در سال ۱۷۲۲ شروع به شکل گیری کرد. اسقف اعظم براگا دستور ساخت اولین راه‌پله را از پایین تپه به سمت نمازخانه‌ها داد. بخش بعدی پله‌ها که به صورت زیگزاگ ساخته شدند و قرار است حواس انسان را نشان دهند. ۵ فواره آب نماینده هر حس (بینایی، بویایی، شنویایی، لامسه، و چشایی) هستند. در پایان راه‌پله کلیسای باروکی که در سال ۱۷۲۵ ساخته شده است نمایان می‌شود.

زیارتگاه مسیح - جاذبه‌های گردشگری پرتغال

در سال ۱۷۸۱ بخش سوم راه‌پله‌ها هم کامل شد. این بخش نیز الگویی زیگزاگ دارند و سه فضیلت ایمان، امید، و نیکوکاری را روایت می‌کنند. به جای کلیسای قدیمی هم در سال ۱۷۸۴ یک کلیسای جدید با طراحی نئوکلاسیک در این مکان ساخته شد.

در قرن نوزدهم بود که منطقه اطراف کلیسا سلب مالکیت خصوصی و تبدیل به یک پارک عمومی شد. یک راه سنگفرش هم براگا را به این منطقه متصل کرد. این راه، اولین جاده سنگفرش شبه جزیره ایبری بود. برای بازدید از این جاذبه مهم می‌توانید هم از پله‌ها بالا بروید و هم از واگن کابلی که شما را به مجموعه کلیساها خواهند رساند استفاده کنید.

 

باغ سانتا باربارا

باغ سانتا باربارا یک باغ بزرگ در براگا پرتغال است. این باغ در سال ۱۹۵۵ شروع به کار کرد. سانتا باربار در ضلع شمال غربی کاخ اسقف اعظم سابق براگا قرار دارد. بهترین و زیباترین فصل این باغ بهار است و گل‌های رنگارنگ فرشی زیبا را در این کاخ می‌سازند. بقایای یک کاخ که در زلزله سال ۱۷۵۵ تخریب شده بود در ضلع جنوب غربی کاخ فضایی قرون وسطایی را می‌سازند.

در وسط کاخ هم مجسمه‌ای سانتا بارابارا در میان حوض قرار دارد. این مجسمه نماینده ای از مقدسین حامی باغ است. سانتا باربارا گاردن باغی کوچک در دل براگا است که دیدنش به شما آرامش جادویی هدیه خواهد کرد.

دیگر جاذبه‌های گردشگری پرتغال در براگا

در براگا شما با روحیه مذهبی پرتغال آشنا خواهید شد. این شهر پر از کلیساهای دیدنی است که هنوز روح قرون وسطایی و زاهدانه خود را حفظ کرده‌اند. قلعه‌ها و موزه‌های این شهر هم بسیار دیدنی هستند. در براگا به زیارتگاه بانو سامیرو بروید و از فراز یک کلیسای کاتولیک نمایی زیبا از شهر براگا را تماشا کنید.

زیارتگاه بانوی ما سامیرو
زیارتگاه بانوی ما سامیرو

قلعه جیماریس، یک قلعه قرون وسطایی است که در قرن یازدهم میلادی ساخته شد. هدف ساخت قلعه محافظت از شهر در برابر مورها و وایکینگ‌ها بود. این قلعه حالا یکی از جاذبه‌های گردشگری پرتغال است که شگفت‌انگیز است.

جاذبه‌های گردشگری پرتغال

بعد هم به موزه بیسکان‌هوس بریود و در کاخی که به سبک باروک ساخته شده مجموعه‌های شیشه‌کاری وسرامیک‌های اعلا، مبلمان، و ساعت‌های لوکس را ببینید.

موزه بیسکان‌هوس - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
موزه بیسکان‌هوس

خودنمایی طبیعت در جاذبه‌های گردشگری پرتغال

پرتغال کشور مهربانی است، طبیعتی دست و دلباز دارد و با آب و هوایی معتدل در طول سال همیشه آماده میزبانی است.

بناگیل

در پرتغال به قوس‌های طبیعی بناگیل بروید. این مجموعه صخره‌های زیبا در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارند. اقتصاد این روستا تا اواخر قرن بیست مبتنی بر صد و ماهیگیری بود. اما حالا این اقتصاد بر پایه گردشگری می‌چرخدو بناگیل به‌خاطر غارهای هیجان انگیزی که Algar de Benagil خوانده می‌شود معروف است. شما ممکن است قبلا با نام این غارها در لیست «جاهایی که باید قبل از مرگ ببینید» مواجه شده باشید.ساحل این روستا هم یکی از دیدنی‌ترین سواحل از جاذبه‌های گردشگری پرتغال است.

بناگیل - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
بناگیل

قله آریرو

قله آریرو، سومین قله بلند پرتغال است. آریرو ۱۸۱۸ متر ارتفاع دارد. بیشتر روزها هوای این قله آفتابی است و بازدید کنندگان می‌توانند ابرها را زیر پای خود ببینند. هوا در این قله بسیار تازه، تمیز، و خورشید درخشان است. در یک روز آفتابی می‌توانید از فراز قله جزیر پورتو سانتو در ۳۰ مایلی کوه ببینید.

قلعه آریرو
قلعه آریرو

دره دورو

در شمال پرتغال منظره‌ای خیره‌کننده از تلاقی درختان و رودخانه به وجود آمده است. این دره به سرزمین عرفان معروف است. دره دورو، محل گذر رودخانه دورو است که از ارتفاعات اسپانیا سرچشمه می‌گیرد و بعد از عبور از پرتغال به اقیانوس اطلس می‌ریزد. در این دره باغات انگور فراوانی را می‌بینید محل امرار معاش مردمان دورو است.

دره دورو  - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
دره دورو

در این دره زیبا حتما سوار قایق‌های محلی‌ها شوید و از دل رودخانه از مناظر سرسبز دره لذت ببرید.

ساحل‌های پرتغال

۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی، پرتغال را برای دریا دوستان مقصدی بسیار عالی می‌کند. می‌توانید در این کشور به ساحل مارینها بروید و در ساحلی ماسه‌ای و نرم از منظره زیبای صخره‌های رنگارنگ لذت ببرید. این ساحل کمی دسترسی سختی دارد و به همین‌خاطر به شکلی شگفت‌انگیز خلوت و آرام است.

ساحل مارینها
ساحل مارینها

ساحل پرایا دا روچا، نقطه مقابل مارینها است. این ساحل پر است از هتل و رستوران و تفریحات ساحلی. ساحل پرایا دا روچا، روحیه‌تان را عوض خواهد کرد.

پرایا دا روچا - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
پرایا دا روچا

اگر هم اهل موج سواری هستید به ساحل نازار بروید. این ساحل امواجی بزرگ و زیبا دارد و در بهار و پاییز با هوای فوق‌العاده خود انتظار مهمانانش را می‌کشد. ساحل نازار به علاوه برای تماشای ماهی‌گیری و خوردن یک وعده غذای دریایی تازه هم قابل توجه است.

ساحل نازار - جاذبه‌های گردشگری پرتغال
ساحل نازار

فرهنگ پرتغال، مردمانی سنتی، محافظه‌کار و خانواده دوست

پرتغالی‌ها افرادی صمیمی و خوش برخورد هستند. ام در کار و تجارت سخت اعتماد می‌کنند و همیشه اولویت را به خانواده می‌دهند. پرتغالی‌ها خیلی تند و تا حدودی با صدای بلند صحبت می‌کنند، خیلی از زبان بدن استفاده نمی‌کنند و البته مودب هستند.

اگر در پرتغال مهمان یک خانه شدید، انتظار داشته باشید که غذایی بسیار خوشمزه بخورید. اما بهتر است برای میزبان گل یا شکلات هدیه ببرید. گل‌هایی به رنگ سفید همیشه نشانه خوبی برای دوستی هستند. سعی کنید همیشه نام افراد را کامل تلفظ کنید.

پرتغال کشوری با فستیوال‌ها و جشن‌های بسیار است. روز دهم ژوئن هر سال در شهر لیسبون می‌توانید به جشن روز پرتغال بریود. در کارناوال پارک ناسویس در لیسبون از رژه مردم با لباس سنتی لذت ببرید. در هفته مقدس شهر براگا، قربانگاه‌های زیبا و تزئین شده شهر را ببیند. رقص فولکلور و آتش بازی هم در این فستیوال بسیار رایج است.

فستیوال سینترا هم یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های کشور پرتغال است. منطقه سینترا در به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. در سینترا رقصندگان باله، پیانیست‌ها و نوازندگان بسیار معتبری در این فستیوال اجرا دارند. کاخ‌های قدیمی، کلیساها و عمارت‌های سراسر کشور هر سال میزبان رویداد‌های این فستیوال هستند.

غذاهای پرتغال ، ترکیب تازگی و خلاقیت

سفرتان به پرتغال را با خوردن غذاهای خوشمزه این کشور کامل کنید. در پرتغال همه مواد غذایی تازه تهیه می‌شوند و تنوع سرزمینی باعث شده است که تنوع غذایی این کشور بسیار بالا برود. تجربه‌ خود را از جاذبه‌های گردشگری پرتغال با خوردن غذاهای این کشور کامل کنید.

سوسیس مرغ یا Alheira de Mirandela

این سوسیس را یهودی‌های پرتغال ابداع کردند تا از دست کاتولیک‌های متعصب پرتغالی جان سالم به در ببرند. طبق شریعت یهود خوردن گوشت مکروه است. پس آن‌ها برای تظاهر به این که کاتولیک شده‌اند سوسیس مرغ را درست کردند تا جان سالم به در ببرند. امروزه این سوسیس خوشمزه و ارزان همه‌جای پرتغال یافت می‌شود. این نوع سوسیس معمولا همراه سیب‌زمین و جعفری و شاید تخم‌مرغ سرو می‌شود.

مانکفیش

این ماهی را همراه با برگ بو، سیر، گوجه و برج طبق می‌کنند و با آن یکی از محبو‌ب‌ترین غذاهای پرتغالی را می‌پزند. مانکفیش در پرتغال به اندازه ماهی کاد محبوب نیست اما همچنان یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای دریای پرتغال را می‌سازد. نام پرتغالی این غذا Tamboril است.

ماهی کاد، محبوب‌ترین ماهی پرتغال

ماهی کاد در پرتغال تنها یک غذای سنتی نیست. این ماهی غذای محبوب جشن سال نو، و هر مناسبت مهم دیگر در این کشور است. محبوب‌ترین غذایی که با ماهی کاد درست می‌کنند ترکیبی از پیاز، چیپس، زیتون، جعفری، تخم مرغ و خود ماهی کاد است. باکالائو نام دیگر این دوست وفادار سفره پرتغالی ها است.

 سفر به پرتغال همراه با ساحل شنی

پرتغال یکی دیگر از کشورهای منطقه شنگن و قاره اروپا می‌باشد که برای ورود به آن نیاز به ویزای شینگن پرتغال و یا ویزای پرتغال دارید. شما با  شما با داشتن ویزای شینگن می‌توانید به سایر کشورهای عضو منطقه شینگن و همین‌طور کشورهایی که از قوانین ویزای شینگن پیروی می‌کنند، سفر کنید.

ما در ساحل شنی آماده‌ایم که به شما در گرفتن این ویزا کمک کنیم و تا آخرین لحظه آماده شدن برای سفر همراهی‌تان کنیم. با ما تماس بگیرید و هرچه سوال در مورد ویزای پرتغال دارید بپرسید. شماره تلفن ما ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

همه‌ی کسانی که به پرتغال سفر کرده‌اند تحت تاثیر خوش‌برخوردی اهالی کشور و البته مناظر دلپذیر آن قرار گرفته‌اند. اگر شما هم تجربه سفر به پرتغال را دارید برای ما بنویسید. ما همیشه از خواندن تجربه شما خوشحال خواهیم شد.

ارسال پاسخ

8 − سه =