جاذبه‌های گردشگری چین | سفر به سرزمین تلاش و همبستگی

جاذبه‌های گردشگری چین ، شگفت انگیز‌ترین تجربه‌تان را در آسیا رقم خواهند زد. چین، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و چهارمین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت است. اداره کشور چین بر عهده حزب کمونییست چین است. چین تنها از لحاظ جمعیت و وسعت  در مقام‌های اول دنیا نیست. این کشور یکی از متنوع‌ترین محیط زیست‌های دنیا را هم دارد. به‌علاوه این کشور وسیع  به داشتن تاریخی به عمر بیش از ۶ هزار سال افتخار می‌‌کند. نخستین دودمان سلطنتی این کشور به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد و تا سال ۱۹۱۲ آخرین حکومت پادشاهی در این کشور  حکومت کرد. در این سال بود که جمهوری چین تاسیس شد. مائو، یکی از مهم‌ترین رهبران کمونیست بود که چین در زمان او  تغییرات زیادی را تجربه کرد. بعد از مرگ ماهو در سال ۱۹۷۶، جمهوری خلق چین وارد سازمان ملل شد و کرسی دائم شورای امنیت را هم گرفت.

مجسمه مائو جوان در استان هونان - جاذبه‌های گردشگری چین
مجسمه مائو جوان در استان هونان

چین امروزه رشد اقتصادی سریعی را تجربه می‌کند و بسیاری این کشور را ابرقدرت آینده می‌خوانند. با این حال رشد سریع جمعیت، محدودیت‌های دسترسی به اطلاعات و اینترنت، آزادی رسانه، حقوق باروری و سقط جنین اجباری و آزادی ادیان، نفوذ فرهنگی این کشور را در جهان تهدید می‌کند.

جاذبه‌های گردشگری چین
مردم چین

با سفر به چین، شما فرصت آشنایی با فرهنگی عمیق، تاریخی پرآشوب و آثار باستانی تحسین برانگیز چین را خواهید داشت. این جا کشوری است که جمعیت ۱٫۴ میلیاردی آن به صدها زبان مختلف زندگی می‌کنند اما حامی همگی از رشد و پیشرفت کشورشان  هستند. جاذبه‌های گردشگری چین آنقدر زیاد هستند که برای سال‌های طولانی، خاطره‌ساز شوند. با ساحل شنی همراه باشید تا به این کشور شگفت انگیز سفر کنیم.

پکن، پایتخت با سابقه چین

جاذبه‌های گردشگری چین در پکن به اوج خود می‌رسند. پکن بیش از هشت قرن است که در حکومت‌ها و امپراتوری‌های مختلف مقام پایتختی چین را داشته است. به‌همین دلیل  پکن دومین شهر پرجمعیت چین و یکی از عجیب‌ترین شهرهایی است که در زندگی‌تان خواهید دید. زبان ماندراین رسمی چین، در واقع زبان رایج پکن است. در پکن می‌توانید تاریخ هشتصد ساله چین را تماشا کنید. بیشتر جاذبه‌های گردشگری چین در پکن شهرتی جهانی دارند.

پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
پکن – جاذبه‌های گردشگری چین

شهر ممنوعه، قدم زدن در قلب امپراتوری

یک مجموعه  معماری چوبی وسیع در قلب شهر پکن، روایتی از ۵۰۰ سال تاریخ چین و حکومت ۲۴ امپراتور را روایت می‌کند. شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی احداث شد و ساخت آن ۱۴ سال طول کشید. درهای شهر ممنوعه تا سال ۱۹۱۱ و نابودی سلسله چینگ به روی مردم بسته بود. این مجموعه سلطنتی در مجموع ۹۹۹۹٫۵ اتاق دارد. در افسانه‌های چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمان ۱۰۰۰۰ (ده‌هزار) اتاق دارد. پس امپراتوران این کاخ نیم‌اتاق کمتر دارد تا خویشتن‌داری امپراتور زمینی را نشان دهد.

شهر ممنوعه پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
شهر ممنوعه

در شهر ممنوعه، بیش از هزار مجسمه سر اژدها وجود دارد که آب زهکشی شده باران را از دهان خود فوران می‌کردند. این کار هم ساختمان‌های چوبی را از نم باران حفظ می‌کرده است و هم در جلوگیری از آتش سوزی موثر بودند. این ساخت هوشمندانه محصول دست بیش از ۱۰۰ هزار صنعتگر چینی و بیش از یک میلیون کارگر است. در جای جای این مجموعه شگفت‌انگیز می‌توان اندیشه‌های چینی، و هنر این کشور را دید.

شهر ممنوعه پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
شهر ممنوعه

بخش‌های مختف شهر ممنوعه برای برگزاری جشن‌های و مراسم‌های مهم استفاده می‌شد. قصرهای این این کاخ محل انجام امور سیاسی، اقامت خانواده سلطنتی و ندیمه‌های دربار بوده است. بخش دیگری در شهر ممنوعه وجود دارد که شامل باغ‌ها، کتاب‌خانه‌ها و دیگر فضاهای زندگی است.

شهر ممنوعه پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
شهر ممنوعه

یک دیوار به ارتفاع ۱۰ متر و ۳۴۰۰ متر شهر ممنوعه را احاطه کرده، بیرون از این دیوار هم یک رودخانه جاری است. این تمهیدات شهر ممنوعه را از ورود بیگانه و حملات حفظ می‌کردند. اشیائی که در این مجموعه پیدا شدند به شمار یک میلیون بودند و یک ششم کل کشفیات چین را شامل می‌شوند. با سفر به پکن می‌توانید از بخشی از این اشیاء در شهر ممنوعه بازدید کنید.

کاخ تابستانی، زیباترین باغ سلطنتی چین

در ۱۵ کیلومتری مرکز و قسمت شمال‌غربی حومه شهر پکن، باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی چین قرار دارد. این کاخ ۲۷۰ سال قدمت دارد و جزء میراث جهانی یونسکو و یکی از ۵ جاذبه‌گردشگری برتر سال ۲۰۰۷ جهان است. این کاخ محل زندگی خانواده سلطنتی در طول تابستان برای فرار از گرمای پکن بوده است.  کاخ تابستانه پکن بارها مورد حمله نیروهای انگلیستان، فرانسه درسال ۱۸۶۰ و و نیروهای متحد در سال  ۱۹۰۰ قرار گرفت. با این وجود مرمت شد و در سال ۱۹۲۴ درهای خود را برای بازدید عموم گشود. این کاخ اولین مرکز گردشگری ملی چین است که نشان ۵ ستاره را دریافت کرده است.

کاخ تابستانه پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
کاخ تابستانه

باغ‌های کاخ تابستانه، معابد و کاخ‌ها همگی هماهنگ با طبیعت و با چشم‌اندازی زیبا ساخته شده است. بخش‌های مختلف کاخ برای فعالیت‌های سیاسی، سکونت خانواده سلطنتی، و تالارهایی رمانتیک برای عشق‌بازی‌های امپراتور است. ۳ هزار ساختمان این کاخ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار طبیعت آن‌را ساخته است و نه انسان.

کاخ تابستانه پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
کاخ تابستانه

در دل این کاخ، با یک قایق‌سواری ده دقیقه‌ای به معبد جزیره می‌رسید. در این جزیره، تئائر سنتی چین را می‌توانید تماشا کنید و از فروشگاه‌های بازسازی شده، هدیه‌های کوچک بخرید.

دیوار بزرگ چین ، صعودی برای قهرمان‌ها

صده‌های پنجم تا هشتم قبل از میلاد، با یورش‌های مداوم ملت‌های شمالی هیونگ‌نو، فکر ساختن دیوارهای دفاعی در چین شکل گرفت. با این حال در سال‌های ۲۲۰ تا ۲۰۶ قبل از میلاد بود که امپراتور چین شی هوان تصمیم گرفت که این‌دیوارها را به هم متصل کند. از آن زمان دیوار چین مداوم توسط امپراتوران مختلف بازسازی و گسترش یافت. این دیوار در ابتدای شکل‌گیر ۵ هزار کیلومتر طول داشت اما در طول تاریخ طول این دیوار به ۲۱ هزار کیلومتر رسید.  دیوار فعلی چین متعلق به سلسه مینگ است که در تا سال ۱۶۴۴ میلادی بر چین حکومت کردند. ارتفاع این دیوار ۱۰ متر، و پهنای دیوار برای عبور چهار اسب در کنار هم کافی است. در فواصل مشخصی یک برج آتش برای خبر رسانی ساخته شده بود. در طول دیوار سکوهایی برای ذخیره سلاح و غلات و استراحت سربازان هم در نظر گرفته شده است.

دیوار چین پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
دیوار چین

یکی از ویژگی‌های جالب این دیوار این است که مصالح آن در هر سرزمین متفاوت و با توجه به بافت زمین انتخاب شده است. این ویژگی باعث استحکام دیوار و سازگاری آن با طبیعت شده و عمر آن را تضمین کرده است.

دیوار بزرگ، معروف‌ترین جاذبه گردشگری چین است که مردم آن معتقدند کسی که باین دیوار صعود نکرده باشد، قهرمان نیست. به همین دلیل گردشگران چینی از پیمودن دیوار احساس افتخار دارند و بقیه گردشگران از سراسر دنیا فرصت دیدار این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند.

آرامش آسمانی در میدان تیان آنمن

میدان تیان آنمن پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
میدان تیان آنمن

بزرگترین میدان شهر پکن، و یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های درون‌شهری دنیا است. این میدان دروازه ورود به شهر ممنوعه بوده و ظرفیت تجمع بیش از میلیون نفر را دارد. عمر میدان تیان آنمن به قرن پانزدهم میلادی باز‌می‌گردد. وسعت میدان تیان آنمنبیش از ۴۰ هکتار و اطراف آن محل تجمل ساختمان‌های مهمی از پکن است. سالن بزرگ ملت، موزه تاریخ چین، موزه انقلاب چین و دروازه کان‌من از جمله این ساختمان‌ها هستند. تیان آنمن از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین در شهر پکن است. این میدان محل کشتار دانشجویان چینی در سال ۱۹۸۹ است. اعتراضات این میدان به رهبری دانشجویان و با حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر انجام شدند.

مردی که مقابل تانک‌ها در جریان شورش دانشجویان ایستاد. این عکس تبدیل به یک نماد جهانی شد.

معبد بهشت، معبد انعکاس

معبد بهشت یکی از زیباترین سازه‌های چوبی پکن است. این معبد اولین معبد چوبی در پکن است و هیچ میخی در آن استفاده نشده است.  این معبد در سال ۱۴۲۰ میلادی و در دوره سلسله مینگ ساخته شده است.  این معبد یکی از نمونه‌های عالی معماری چینی و از میراث جهانی یونسکو در چین است. یکی از نشانه‌های فرهنگ چینی در این معبد، استفاده از عدد ۹ در این سازه عظیم است. پله‌ها، نرده‌ها و قطعات بین آن همگی با عدد ۹در۹ نصب شده‌اند. ۹ در فرهنگ مردم چین، عددی مقدس و متعلق به خدایان آسمانی است.

معبد بهشت - پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
معبد بهشت

نقطه منحصربه‌فرد این معبد، دیوار انعکاس است. اگر دو نفر دو طرف این دیوار بایستند و با هم صحبت کنند، به راحتی قادرند صدای یک‌دیگر را بشنوند. این دیوار به تنهای یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین است. سه سنگ انعکاس هم یکی دیگر از نقاط شگفت‌انگیز این معبد است.

معبد بهشت ۲٫۷۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. این معبد از شهر ممنوعه هم بزرگ‌تر است چرا که باید اقامتگاه خداوند از اقامتگاه پسرش بزرگ‌تر باشد. نمای معبد بهشت، سه دایره متحدالمرکز است که تالار برداشت محصول، گنبد آسمان و محرابی مدورا نام دارند. این تالارها محل انجام مراسم عبادی و قربانی کردن بوده‌اند.

آرامگاه دودمان مینگ

پکن یکی از مهم‌ترین مقصدهای توریستی چین است. برای دیدن این شهر روزها زمان نیاز دارید تا قدیمی‌ترین پایتخت جهان را بشناسید. در ۵۰ کیلومتری این شهر آرمگاه سلسله مینگ قرار دارد. این مکان محل دفن ۱۳ امپراتور، هفت مقبره برای معشوقه‌های آن‌ها و یک مقبره برای یک خواجه دربار است. این آرامگاه یکی از مشهورترین گورستان‌های دنیا است. هر ۱۳ امپراطور روی یک تپه مستقل اما به یک شکل ساخته شده است. هر ۱۳ مقبره در راستای جاده‌ای به نام راه مقدس قرار دارد. ساخت آرامگاه دودمان مینگ در سال ۱۴۰۹ آغاز شد و ۴ سال طول کشید. این آرامگاه در سال ۲۰۰۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

آرامگاه دودمان مینگ - جاذبه‌های گردشگری چین
آرامگاه دودمان مینگ

جلوه‌گری پکن مدرن در جاذبه‌های گردشگری چین

پکن، با وجود داشتن تاریخی شگفت‌انگیز، هنوز هم مهم‌ترین شهر کشور وسیع و پرجمعیت چین است. پس انتظار داشته باشید معماری‌ها و نقاط مدرنی در شهر ببینید که چشم‌هایتان را خیره کند.

پکن مدرن - جاذبه‌های گردشگری چین
پکن مدرن – جاذبه‌های گردشگری چین

استادیوم آشیانه پرنده

بزرگ‌ترین سازه فلزی جهان، یعنی ورزشگاه ملی چین، در پکن قرار دارد. این ورزشگاه که به آشیانه پرنده مشهور است محل اصلی بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن بود. طراحی این استادیوم بزرگ را دو معمار سوئیسی و یک معمار چینی انجام داده‌اند. بعد از المپیک تورهایی برای بازدید از این بنای بی‌نقص برگزار می‌شود. قرار است در سال ۲۰۲۰ بار دیگر المپیک زمستانه در این ورزشگاه افتتاح شود.

استادیوم پکن - جاذبه‌های گردشگری چین
استادیوم لانه پرنده

ساختمان تلوزیون پکن

ساختمان مرکزی تلوزیون چین، یکی دیگر از نمادهای مدرنیته در جاذبه‌های گردشگری چین است. ساخت این سازه زیبا در سال ۲۰۰۲ به مسابقه جهانی گذاشته شد و در نهایت طرح دفتر OMA  پذیرفته شد. این سازه شکل خاص ۶ ضلعی دارد و یکی از ۱۰ اثر مهم معماری دنیا است. به علاوه این ساختمان کج‌ترین ساختمان اداری دنیا است که به به صورت برج‌های دوقلویی است که در آسمان به هم متصل می‌شوند. این سازه در سال ۲۰۰۸ همزمان با بازی‌ها المپیک پکن افتتاح شده است.

ساختمان تلوزیون مرکزی چین
ساختمان تلوزیون مرکزی چین

موزه علوم و فناوری چین

اگر اهل علم و تکنولوژی هم هستید، می‌توانید از موزه علوم و فناروی چین در پکن بازدید کنید. طبق سایت شهرداری پکن، این تنها موزه جامع علوم و فناوری در سطح ملی در چین است. موزه علوم پکن در سال ۱۹۸۸ بناگذاشته شد و سالخت آن در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید. این موزه در پارک المپیک قرار دارد و البته برای رسیدن به آن باید کمی پیاده روی کنید. این موزه مکان خوبی برای یک تفریح در فضای سرپوشیده و یادگیری و یادآوری دانش علمی خودتان و شاید فرزند شماست. در این موزه ۴ طبقه تجربه‌های فراوانی برای لمس کردن وجود داد. و نگران نباشید، بیشتر توضیحات این موزه به هردو زبان چینی و انگلیسی هستند و زیاد با مشکل زبان درگیر نخواهید شد.

موزه علوم و فناوری چین

شانگهای، جنگل و آسمان‌خراش‌ها بر فراز دریا

شانگهای یکی از شهرهای مهم چین و بزرگ‌ترین بندر کانتینر دنیا است. این شهر پرجمعیت‌ترین شهر دنیا است و یکی از مراکز مهم اقتصاد جهانی است. شانگهای ۳۴ میلیون نفر جمعیت دارد و در کرانه چب رودخانه هوانگ‌پو و با فاصله کمی از اقیانوس آرام قرار دارد. نام شانگهای به چینی به معنای «بر فراز دریا» است. شانگهای با داشتن ۲۵ دانشگاه و موسسه آموزشی یک مرکز علمی و روشنفکری هم در چین محسوب می‌شود. شانگهای زادگاه حزب حاکم چین یعنی حزب کمونیست هم هست.

شانگهای - جاذبه‌های گردشگری چین
شانگهای – جاذبه‌های گردشگری چین

جاذبه‌های گردشگری چین در شانگهای به قدر خود شهر عظیم و متنوع هستند. می‌توانید بعد از گردشی دلچسب در شهر، به سواحل آبی و زیبای شهر بروید.

جاذبه‌های گردشگری چین در شانگهای

تفرجگاه بوند، نگین رودخانه هوانگ پو

می‌توانید گردش خود در شانگهای را از ضلع غربی رودخانه هوانگ پو در بندر این شهر شروع کنید. تفرجگاه بوند، نامی انگلیسی-هندی دارد و با حال و هوای اروپایی خود، محل محبوبی برای قدم زدن و یا قایق سواری در رودخانه است. بیشتر ساختمان‌های حاشیه رودخانه به سبک انگلیسی-فرانسوی  ساخته شده‌اند. این منطقه از میانه قرن نوزدهم محل سکونت انگلیسی‌ها بود. بازتاب تصویر این باند در رودخانه هوانگ‌پو در شب یکی از خیره‌کننده‌ترین مناظر شانگهای است. طول این مسیر ۱٫۵ کیلومتر است و ۲۶ ساختمان مختلف در آن قرار دارد.

تفرجگاه بوند - جاذبه‌های گردشگری چین
تفرجگاه بوند

باغ یو، انعکاس رضایت در چشمان درختان

یک باغ کلاسیک چینی در شرق شهر شانگهای منتظر شماست تا از هوای عالی آن لذت ببرید. یک افسر دولتی در نیمه دوم قرن شانزدهم، تصمیم گرفت که باغی را برای والدنش بسازد تا آن‌ها دروان کهولت خود را در آرامش بگذرانند. این باغ کهن که اکنون بیش از ۴۰۰ سال  عمر دارد، تا کنون روزهای متفاوتی از اوج و فرود را پشت سر گذاشته است. باغ امروزی نتیجه یک بازسازی ۵ ساله است که در سال ۱۹۵۶ آغاز شد. بعد از اتمام پروژه ترمیم درهای باغ به روی گردشگران گشوده شد.

باغ یو ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد. در این فضای سبز زیبا می‌توانید در میان آلاچیق‌ها، تالارهای گل، و باغ صخره‌ای بزرگ آن قدم بزنید. درختان کهن‌سال و گل‌های رنگارنگ، بامبوهای بهاره و جویبارهای کوچک آب شادمانی را به روح‌تان می‌دمد. اما اگر به باغ یو رفتید، به دیدن مناظر سبز رضایت ندهید. درست در مقابل تالار یوهوا، «سنگ یشم نفیس» قرار دارد که نباید دیدارش را فراموش کنید. این صخره ۳٫۳ متر ارتفاع و ۷۲ سوراخ دارد. اگر از بالای این سنگ روی آن آب بریزید، آب از تمام حفره‌ها به پایین می‌ریزد. تالار یوهوا درست مقابل این صخره است تا منظره زیبای آن را برای صاحب باغ نمایش دهد.

باغ یو - جاذبه‌های گردشگری
باغ یو

موزه هنر شانگهای، کاخ هنر چین

موزه هنر شانگهای قرار است تصور شما را از چین تغییر دهد. اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای میراثی بی‌نظیر به شکل یک هرم وارونه برای این شهر به جای گذاشت. ساختمانی قرمز زنگ و باشکوه که میزبان بزرگترین گالری هنری در آسیا است. این ساختمان محل نگهداری مهم‌ترین کلکسیون‌های هنر مدرن چین هم هست.  ساخت این موزه برابر ۲۲۰ میلیون دلار آمریکا هزینه داشته است  و در طراحی آن از براکت های سنتی چینی موسوم به دوگانگ (dougong) الهام گرفته شده است.

موزه هنر شانگهای - جاذبه‌های گردشگری چین
موزه هنر شانگهای

در این موزه ۱۴ هزار اثر هنری مدرن چین به نمایش درآمده است. این نمایشگاه ۲۷ سالن در ۵ طبقه دارد. به علاوه در طبقه ۳۳ متری این موزه می‌توانید به تماشای آثار هنری مدرن از سراسر دنیا بنشینید. این آثار با همکاری موزه‌های لندن، موزه ریجکس هلند و خانه ویکتور هوگو و چند موزه دیگر در کاخ هنر چین نگهداری می‌شوند.

موزه هنر شانگهای - جاذبه‌های گردشگری چین
موزه هنر شانگهای

حیرت و لذت در میان جاذبه‌های گردشگری چین در شانگهای

شانگهای پایتخت اقتصادی چین است اما این شهر ظرفیت‌های فراوانی برای نمایش تاریخ، هنر و تکنولوژی چین دارد. جاذبه‌های گردشگری چین در این شهر آن‌قدر متنوع هستند که هر سلیقه‌ای را راضی کند.

خرید در خیابان نانجینگ

اگر دوست دارید در یکی از مراکز خرید درجه یک چین که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد قدم بزنید و خرید کنید، به خیابان نانجینگ بروید.. این خیابان در سال ۱۸۴۵ افتتاح شد و نام اولیه آن خیابان پارک بوده است. امروزه این خیابان به عنوان ‌طولانی‌ترین خیابان خرید دنیا شناخته می‌شوند و روزانه یک میلیون گردشگر یا اهالی شانگهای به آن سر می‌زنند. از سال ۲۰۰۰ به بعد این خیابان تبدیل به پیاده رو شده است. در نانجینگ از غذا گرفته تا لوازم دیجیتال چیزی نیست که نتوانید پیدا کنید.

خیابان نانجینگ
خیابان نانجینگ

محله تیانزیفانگ، مزمزه کردن یک قهوه فرانسه در پاتوق هنرمندان

محله تیانزیفانگ
محله تیانزیفانگ

محله تیانزیفانگ محله قدیمی فرانسوی‌ها در شانگهای است. این محله وارد دوران ساخت و سازهای سریع و مدرن شانگهای نشده و ساکنان آن برای حفظ بافت سنتی آن کاملا هم نظر هستند. این محله به سبک خیابان‌های فرانسوی سنگ‌فرش شده است. در کل محله می‌توانید کافه‌ها، و رستوران‌‌های مختلفی را پیدا کنید که پر از توریست و اقشار مختلف و تحصیل‌کرده شانگهای است.

معبد جید بودا، از معابد مقدس بوداییان شانگهای

معبد جید بودا یکی از مهم‌ترین معابد بوداییان شانگهای است. این معبد برای نگهداری دو مجسمه مهم بودا که کشور برمه به شانگهای اهدا کرده بود ساخته شده است. سال ۱۸۸۲ ساخت این معبد آغاز شد. هر دو مجسمه بودا از سنگ یشم سفید رنگ ساخته شده و یکی بودای نشسته و دیگری بودای دراز کشیده را در هنگام ترک دنیا نشان می‌دهند.

معبد بودا – شانگهای

مجسمه سومی هم بعدا به این معبد اضافه شد که از جنس سنگ است و توسط کشور سنگاپور به جید بودا اهدا شده است. کلکسیون جاذبه‌های گردشگری چین با این مجسمه‌ها کامل شده‌اند.

معبد جید بودا - مجسمه بودای خوابیده
معبد جید بودا – مجسمه بودای خوابیده

هانگزو، شهر ابریشمی چین

هانگزو، مرکز استان چجیانگ چین و یکی از زیباترین مقاصد گردشگری چین است. این شهر در جنوب طولانی‌ترین و بزرگ‌ترین کانال چین قرار دارد که متصل به شهر پکن است. نزدیکی هانگزو به دریاچه وست، آن را تبدیل به شهری دنج و دلنشین برای طبیعت دوستان کرده است.  پل‌های فراوان، و معابد مرموز جلوه‌ای رمانتیک به این شهر سبز می‌دهند.

هانگزو - جاذبه‌های گردشگری چین
هانگزو – جاذبه‌های گردشگری چین

با این اوصاف، اهمیت تاریخی هانگزو نیز فراوان است. این شهر یکی از پایتخت‌های هفتگانه چین باستان است و ۷ هزار سال عمر دارد. در سفرنامه مارکوپولو در قرن سیزدهم نام شهر هانگزو هم دیده می‌شود.

طبیعت هانگزو - جاذبه‌های گردشگری چین
طبیعت هانگزو

دریاچه وست، تماشای غروب از دل دریاچه زمردین

دریاچه وسط در بافت قدیمی شهر وست قرار دارد. این دریاچه با ۶ کیلومتر مساحت توسط تپه‌ها و معابر قدیمی احاطه شده است. این دریاچه با سه گذرگاه به پنج قسمت تقسیم شده است. در محوطه دریاچه می‌توانید به دیدار معابد پاگودا، باغ‌های دلنشین و جزایر مصنوعی بروید. با وجود این که دریاچه غرب در دل شهر هانگزو قرار دارد اما شهر به گونه ای ساخته شده تا به حریم دریاچه آسیبی وارد نکند. این دریاچه نمونه ایده‌آلی برای هم‌زیستی بین انسان و طبیعت است و به همین دلیل در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.  این دریاچه همچنین منبع الهام برای طراحی باغ چینی بوده است.

دریاچه غربی هانگزو - جاذبه‌های گردشگری چین
دریاچه غربی هانگزو

معبد یوفی، نماد خدمت و وفاداری

سرتیپ یوفی یکی از نظامیان مشهور چینی بود که در قرن دوازدهم میلادی بعد از سال‌ها دفاع از کشور در مقابل تاتارها به خیانت متهم شد. یوفی در سال ۱۱۴۲ به همراه پسرش به دار آویخته شد. سال‌ها بعد مشخص شد که این اتهام دروغ بوده است. معبد یوفی به احترام این سرتیپ در سال ۱۲۲۱ میلادی  ساخته شده است و خودش هم در این معبد دوباره به خاک سپرده شد.

معبد یوفی - جاذبه‌های گردشگری چین
معبد یوفی

معبد یوفی در اطراف دریاچه وست قرار دارد و یکی از نمادهای زیبا، برای نشان دادن هنر و معماری چینی است. در معبد یوفی از پلاک‌های سنگی حکاکی شده‌ای می‌توانید بازدید کنید که متعلق به قرن دهم میلادی هستند.

کتبیه های معبد یوفی
کتبیه های معبد یوفی

پاگودا لایفنگ

پاگودا به برج‌های چندضلعی‌ی گفته می‌شود که بیشتر در هند و آسیای غربی رواج داشته است. پاگودا لایفنگ یکی از نمونه‌های خوب این سبک معماری در شهر هانگزو است. این برج بلند ۵ طبقه و هشت ضلع دارد. برج لایفنگ در سان‌ست هیل در جنوب دریاچه وست ساخته شده است. بنای اولیه برج در سال ۹۷۵ میلادی ساخته شد، اما بازمانده‌های آن در سال ۱۹۲۴ فروریخت و نابود شد. برج فعلی در سال ۲۰۰۲ بازسازی و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین در هانگزو شده است.

پاگودا لایفنگ - جاذبه‌های گردشگری چین
پاگودا لایفنگ

برج اصلی از تلفیق آجر و چوب ساخته شده بود. در دوران سلسله مینگ، دزدان دریایی ژاپن به هانگزو حمله کردند و این برج را که مشکوک بودند در آن اسلحه نگهداری می‌شود آتش زدند. اسکلت آجری برج هم که از آتش مصون مانده بود قربانی خرافه‌ای شد که بر اساس آن این آجرها شفابخش بودند. مردم آجرها را به سرقت می‌بردند و پودر می‌کردند و در غذا می‌ریختند.

در نهایت در سال۲۰۰۲ شهرداری هانگزو و مقامات دولتی تصمیم گرفتند که این بنا را بازسازی کنند. بنای فعلی یک ساختار فولای ۱۴۰۰ تنی است که از امکانات مدرن تهویه هوا، بلندگو، تلوزیون و آسانسور استفاده می‌کند. پایه اصلی و تاریخی پاگودا در وضعیت خوبی نگهداری می‌شود. یک سایت باستان‌شناسی در محوطه برج هم هست که تاکنون اشیاء زیادی از آن کشف شده است.

افسانه مار سفید، یا مادام وایت که در پل شکسته نزدیک دریاچه غربی اتفاق می‌افتد یکی از دلایل شهر برج لایفنگ است.

دیگر جاذبه‌های گردشگری چین در هانگزو

هانگزو پازلی زیبا از طبیعت و تاریخ را در خود دارد. با سفر به این شهر می‌توانید آرامشی دلچسب را در روستای آب ووژن تجربه کنید. این روستا با دو راه آبی باریک و پهن قطع می‌شود. قایق سواری در این راه‌های آبی نوید سفر به ونیز کوچک چین را می‌دهند. در این روستا با جنبه‌های غنی فرهنگ هانگزو، و صنایع دستی فراوان این شهر آشنا می‌شوید.

روستای آب
روستای آب

در هانگزو می‌توانید به دیدار موزه ملی ابریشم چین هم بروید و در بهترین شهر ابریشمی چین در مورد این صنعت باستانی یاد بگیرید.

موزه ملی ابریشم چین
موزه ملی ابریشم چین

و در نهایت کوه موگان می‌تواند نقطه صعود شما به جاذبه‌های گردشگری چین در هانگزو باشد. این کوه ۷۱۹ متری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر هانگزو قرار دارد. در این کوه افسانه‌ای می‌توانید دوچرخه سواری، پیاده روی یا پرش از ارتفاع را امتحان کنید. نام موگان یادآور دو زوج افسانه‌ای است که در این محل زندگی می‌کردند و زندگی‌شان وقف ساخت شمشیر برای امپراتور کرده بودند.

کوه موگان - جاذبه‌های گردشگری چین
کوه موگان

جلوه‌گری طبیعت در جاذبه‌های گردشگری چین

چین سرزمین وسیع با طبیعتی باورنکردنی است. از کوه و جنگل و دریا گرفته تا کویرهایی که تا چشم کار می‌کنند بر زمین گسترده شده‌اند. اگر فقط می‌خواهید سفر کنید تا فارغ از معماری و تاریخ و هنر، لمسی بکر از طبیعت داشته باشید، احتمالا چین از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود.

ولینگ ‌یانگ، طبیعتی بکر در سراسر آسمان

ولینگ‌یانگ مکانی جادویی در قبل چین است. این منطقه در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان میراث یونسکو ثبت جهانی شد. بیش از ۳ هزار ستون ماسه‌سنگ کوارتزیتی مهم‌ترین دلیل شهرت این منطقه هستند. ولینگ یانگ از چهار پارک ملی تشکیل شده که مشهور‌ترین آن‌ها جنگل ملی ژانگ‌جیاجی است.

ولینگ ‌یانگ - جاذبه‌های طبیعی چین
ولینگ ‌یانگ -جاذبه‌های طبیعی چین

ژانگ‌جیاجی، در شمال استان هونان قرار دارد. اگر فیلم محبوب آواتار را دیده باشید با مناظر جادویی این جنگل آشنا هستید. این پارک بیش از ۱۱ هزار هکتار وسعت دارد. با وجود مناظر بکر فراوان، اینجا هم می‌توانید از قدرت تکنولوژی در چین حیرت‌زده شوید. بزرگترین بالابر خارج از ساختمان دنیا اینجا انتظار شما را می‌کشد که منظره‌ای خیره‌کننده از جنگل را از مکعبی شیشه‌ای و از ارتفاعی ترسناک پیش روی شما بگذارد.

در مجموع بیش از ۵۰۰ نقطه دیدنی در ولینگ‌یانگ وجود دارد که آن را تبدیل به یکی از مقاصد محبوب در بین جاذبه‌های گردشگری چین کرده است.

منطقه ی حفاظت شده ی هوانگلونگ، افسانه روی زمین

هوانگلونگ - جاذبه‌های طبیعی چین
هوانگلونگ – جاذبه‌های طبیعی چین

هوانگلونگ در زبان چینی به معنای اژدهای زرد رنگ است. این جاذبه شگفت‌انگیز در شمال غربی استان سیچوان قرار دارد. کلکسیونی از جاذبه‌های طبیعی را می‌توانید در این منطقه ببیند. هوانگ‌لونگ یکی از چشمه‌های آب‌گرم معروف دنیا است که در میان جنگلی انبوه منظره‌ای آرام‌بخش و خیره کننده دارد. حوضچه‌های طبیعی هوانگ‌لونگ در میان رشته‌کوه‌ه مین قرار دارد و از زیباترین جاذبه‌های گردشگری چین است.

هوانگلونگ - جاذبه‌های طبیعی چین
هوانگلونگ – جاذبه‌های طبیعی چین

املاح معدنی کلسیم کربنان در طول مسیر دریاچه این چشمه آب‌گرم رسوب کرده و حوضچه‌های زرد رنگی را ایجاد کرده است. ترکیب این رنگ زرد و سبز آبیِ حوضچه‌ها را فراموش نخواهید کرد. این منظره شما را به یاد باداب سورت ساری خواهد انداخت.

کوه‌های رنگین کمان  در ژانگی دانکسیا

کوهستان رنگارنگ چین، چیزی نیست که بتوانید همه‌جای دنیا شبیهش را پیدا کنید. منظره‌ای کوه‌هایی ساده که به شیوه‌ای شگفت‌انگیز رنگ‌آمیزی شده اند. ثبت جهانی این کوهستان توسط سازمان یونسکو، به این کوهستان جادویی شهرتی عالم‌گیر داد. آغاز انباشت رنگ‌های این کوهستان ۱۰۰ میلیون سال پیش بوده است و آنچه امروز پیش روی شماست حاصل هنرنمایی تاریخی طبیعت است.

کوه‌های رنگین کمان - جاذبه‌های طبیعی چین
کوه‌های رنگین کمان – جاذبه‌های طبیعی چین

تماشای پانداهای مهربان در قلب چین

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین ، امکان همبازی شدن با پانداها است. در مجموع چهارتا از جاذبه‌های گردشگری چین ، محبوب‌ترین مکان‌ها برای تماشای پاندا هستند. مرکز مراقبت از پانداهای غول پیکر چنگدو، پایگاه پاندا دوجیانجیان، مرکز پاندا وولونگ، و در نهایت مرکز پانداهای غول پیکر بیفنگژیا.

در همه این چهار مرکز می‌توانید در برنامه‌های مراقبتی از پانداها داوطلبانه مشارکت کنید و به آن‌ها غذا بدهید یا در حمام گرفتنشان کمک کنید. اگر این حیوانات مهربان و دوست داشتنی را لمس کردید از حتما تجربه‌تان را برای ما بنویسید.

 فرهنگ چین، هم‌صحبتی با تمدنی چندهزار ساله

در نهایت آن‌چه چین را مقصدی مناسب برای سفر می‌کند، تنها طبیعت و تاریخ نیست. این کشور مهد تمدنی چند هزار ساله است که شناخت و تجربه آن برای هر عاشق سفری یک خاطره بی‌نظیر است.

چین مهد مکتب کنفوسیوس است. مکتبی که خانواده دوستی، اخلاق‌مداری و مهربانی را ترویج می‌کرد. با وجود این که سال‌ها از رواج این تعالیم در چین گذشته است و حالا ادیان مختلف و حتی بی‌دینی روی این مکتب سایه‌ انداخته‌اند اما هنوز روح آموزه‌های کنفوسیوس در بین مردم جاری است.مردمی که نسبت به خانواده و شغل و مسئولیت‌های خود متعهدند و منافع گروه را به شخص ترجیح می‌دهند.

مجسمه کنفوسیوس
مجسمه کنفوسیوس

چین همچین مهد هنرهای رزمی، زادگاه بسیاری از نواها و آلات موسیقی هم هست. شعر و ادبیات این کشور نیز جایگاه مهمی در فرهنگ دنیا دارد. هرچند که نفوذ فرهنگی چین به قدر کشورهای عربی در دنیا گسترده نیست اما غنی بودن آن راه خودش را پیدا می‌کند.

فستیوال هنرهای رزمی در چین
فستیوال هنرهای رزمی در چین

غذاهای چینی، طعم خوش در عجیب‌ترین غذاهایی که دیده‌اید.

غذاهای چینی معمولا برای ما عجیب هستند. مخلوطی از سبزیجات و انواع مختلف گوشت‌ها چیزی نیست که برای ما خیلی پیش پا افتاده باشد. اما باید بدانید که غذاهای این کشور مانند همه کشورها، برخاسته از موقعیت جغرافیایی و فرهنگ مردم آن است. پس ذهنتان را برای امتحان کردن غذاهای جدید در چین باز بگذارید. طعم‌های خوبی را تجربه خواهید کرد.

خوراک اردک پکنی

خوراک اردک پکنی، غذای محبوب امپراطوران چین بوده است. پس در امتحان کردن آن شک نکنید. اردک پکنی به‌خاطر طعم خاص، بافت لطیف و ترد گوشت بسیار محبوب است. در این غذا گوشت اردک به صورت رشته‌ای بریده می‌شود و سرخ می‌شود. البته روش طبخ دیگری هم برای این اردک محبوب رایج است. روشی شبیه پخت کله‌پاچه که هر کس می‌تواند بخش محبوب خودش از اردک را جدا کند و بخورد.

چائوفان

چائوفان غذایی است که از خواندن دستور پخت آن هم لذت بردم. برای تهیه این غذا قارچ را سوخاری می‌کنند و سپس نودل و گوشت گاو پخته شده را به آن اضافه می‌کنند. ادویه‌های خاص و خوش‌بوی چینی این غذا را کامل می‌کنند. چائو فان یکی از محبوب‌ترین غذاهای چینی در سراسر دنیا است.

پادشاهی برنج در غذاهای چینی

برنج بخش مهم و اصلی کشاورزی چین است. این ماده خوش‌طعم پایه اصلی بسیاری از غذاهای چینی است. توفوی سرخ‌شده با برنج که با یک سس خاص سرو می‌شود و برنج و قارچ سرخ‌شده به همراه آب شاه‌بلوط از جمله این غذاها هستند. با سفر به چین می‌توانید انواع مختلفی از طبخ برنج را امتحان کنید و با خودتان یک دستور غذای خوشمزه با برنج سوغات بیاورید.

سفر به چین، همراه با ساحل شنی

جاذبه‌های گردشگری چین بسیار وسوسه کننده هستند. چین کشوری است که فرهنگ خاص و منحصربه‌فرد، آن را تبدیل به کشوری شگفت‌انگیز می‌کند. در چین می‌توانید جاذبه‌هایی از سراسر دنیا ببینید در حالی که در کشوری متمدن و غنی هستید. برای سفر به چین شما نیاز به روحیه‌ای ماجراجو، آمادگی تجربه کارهای جدید، و البته ویزای چین دارید.

برای اخذ این ویزا روی تجربه و مهارت آژانس مسافرتی ساحل شنی درخشان حساب کنید. با شماره تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید و اولین و مهم‌ترین قدم خود را به سوی چین بردارید.

اگر سوال یا پیشنهادی برای سفر به چین دارید، ما در ساحل شنی منتظریم که بشنویم و به آن پاسخ بدهیم. بعد از سفرتان باز هم به وبلاگ ما بیایید و تجربه سفرتان را با ما به اشتراک بگذارید. خواندن از زبان کسی که کشور زیبای چین را از نزدیک دیده و لمس کرده باید به قدر خود این کشور شگفت انگیز باشد. پس ما را در خواندن این تجربه شریک کنید. اگر قبلا هم به چین سفر کرده‌اید از تجربه‌تان برای ما بنویسید.

 

ارسال پاسخ