۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری گرجستان | ۱۰ کاری که در سفر به بهترین سرزمین خداوند باید انجام دهید.

جاذبه های گردشگری گرجستان ، شبیه یک رویای زیبا در قلب اوراسیا است. اینجا بکرترین طبیعت اروپا را همراه با تمدنی چند هزار ساله شاهد خواهید بود.۱۲ اقلیم متفاوت آب‌وهوایی چیزی نیست که همه جای دنیا بتوانید ببینید. گرجستان صاحب بزرگترین لیست آثار فرهنگی-تاریخی ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو است. مردم این کشور افتخار داشتن لیستی بلند از آثار فرهنگی غیر ملموس مانند موسیقی فولکور را هم در لیست یونسکو دارند.

یک افسانه گرجی می‌گوید که وقتی در یک مهمانی خدا داشت به اقوام مختلف زمین هدیه می‌کرد، گرجی‌ها از قافله جا ماندند. پس خدا را به مهمانی دیگری دعوت می‌کنند و از او به بهترین شکل پذیرایی می‌کنند. خدا از مهمان‌نوازی آن‌ها بسیار لذت می‌برد و یکی از بهترین سرزمین‌هایی را که برای خود نگه داشته بود را به آن‌ها هدیه می‌کند. گرجستان، هدیه خداوند به مردم گرجی است. اگر همه‌ی این دلایل شما را قانع کرد که به سفر به گرجستان را انتخاب کنید، با ساحل شنی همراه باشید. ما بهترین مکان‌ها و کارها را از بهترین سرزمین خداوند انتخاب کردیم تا در تور گرجستان از آن لذت ببرید.

۱-     به قلعه ناریکالا تفلیس بروید.

تفلیس بزرگترین شهر گرجستان و پایتخت این کشور است. شهری که در دو سوی رود متکواری قرار دارد. نام تفلیس به خاطر چشمه‌های آب گرم فراوانش انتخاب شده است. قرارگیری این شهر در مسیر ارتباطی غرب و شرق، اهمیت آن را دوچندان می‌کند. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش تاریخی پرفراز و نشیب داشته و معماری شهری نیز متاثر از آن است. معماری قرون وسطا، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست را می‌توان در این شهر دید. بسیاری از جاذبه های گردشگری گرجستان در این شهر جمع شده اند.

ناریکالا - جاذبه های گردشگری گرجستان
ناریکالا – جاذبه های گردشگری گرجستان

حال برای این‌که همه این تاریخ را در چشم‌اندازی زیبا و وسیع ببینید، به قلعه تاریخی ناریکالا بروید. این قلعه قلب تپنده تفلیس است و هیچگاه در طول شبانه روز تعطیل نمی‌شود. پایه‌های قلعه در قرن چهارم میلادی بنا شده است و گذر تاریخ را می‌توان در آن احساس کرد. هرچند که بخش‌های زیادی از قلعه در اثر فرسایش و حملات متعدد اقوام گوناگون آسیب دیده است. بخش دیگری از ناریکالا هم در زلزله سال ۱۸۲۷ از بین رفت. در اواخر قرن نوزدهم قلعه دوباره مرمت شده است. بخش‌های زیادی از قلعه توسط پادشاهان عرب بنا شده است. گرجی‌ها به ناریکالا «قلعه مادر» هم می‌گویند. بازدید از این اثر ارزشمند رایگان است. می‌توانید با کمی تپه نوردی به آن برسید. البته این مسیر تله کابین هم دارد.

۲-     مجسمه مادر نماد جاذبه های گردشگری گرجستان را در خروجی قلعه از دست ندهید.

یک مجسمه  ۲۰ متری آلومینیومی زیبا در امتداد غربی خروجی قلعه وجود دارد که نماد تفلیس است. کارتْلیس دِدا، تندیس یک زن است که در یک دست آن شمشیر و در دست دیگرش یک فنجان شراب است.کارتلیس ددا، به گرجی به معنای مادرِ کارتلی«گرجستان» است. این تندیس نماد زنان و مردان گرجستان، و مهمان‌نوازی آن‌ها و مقابله با دشمنان است. این مجسمه را الگوجا آماشوکلی در سال ۱۹۵۸ به مناسب ۱۵۰۰ سالگی تفلیس ساخته است. مجسمه مادر تقریبا از تمام نقاط شهر قابل رویت است.

بهترین زمان برای بازدید از این اثر زیبا، شب‌های بهاری است که هم هوا در منتهای خوبی است و هم نورپردازی شبانه زیباترش می‌کند. مجسمه مادر نمادی تاثیر گذار از تاریخ و فرهنگ گرجستان و قلبی مهربان در جاذبه های گردشگری گرجستان است.

مجسمه مادر - جاذبه های گردشگری گرجستان
مجسمه مادر – جاذبه های گردشگری گرجستان

۳-     در کوهستان قازبگی، از کلیسای ترینیتی گرگتی دیدن کنید.

قازبگی کوهستان سفید گرجستان است. کوه‌هایی با مناظر بکر و دیدنی که یک مقصد توریستی فوق‌العاده و گنجینه‌ای از جاذبه های گردشگری گرجستان است. جاده نظامی، آبشار گولتی کوچک و بزرگ، هایکینگ و کوه بابزبک از جمله جاذبه های گردشگری گرجستان در قازبگی است. مسیر قازبگی تا تفلیس از جاده نظامی می‌گذرد. همان مسیری که به خاطر آن عاشق رانندگی خواهید شد. در ادامه بیشتر به این مکان‌ها سر خواهیم زد اما اول از کلیسا دیدن می‌کنیم.

در فاصله ۱۵۲ کیلومتری تفلیس، درست زیر قله پنجمین کوه بلند گرجستان، یکی از زیباترین کلیساهای گرجستان یعنی کلیسای ترینیتی گرگتی قرار دارد. از کنار این کلیسا، می‌توان شهر استپ انسیمندا گرجستان را دید که عمر آن به قرن ۱۴ میلادی باز می‌گردد.  داستان‌های زیادی در مورد تاریخ این کلیسا وجود دارد که یکی از آن‌ها از بقیه مشهورتر است. طبق این روایت، فردی به نام امیرانی آتش را از خدایان به سرقت می‌برد. پس آن‌ها هم برای مجازاتش، او را در بالای کوه قازبگی زنجیر می‌کنند.  در محل اسارت امیرانی، کلیسای ترینیتی گرگتی ساخته شده است. در سال‌های دور جنگ در گرجستان، این کلیسا محل نگهداری اشیاه ارزشمند بوده است. مجموع این داستان‌ها و سرگذشت این کلیسا، آن را تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری گرجستان کرده است.

کلیسای ترینیتی گرگتی
کلیسای ترینیتی گرگتی

معماری کلیسای ترینیتی گرگتی، سبک قرون وسطایی دارد ولی در طول زمان سالم باقی مانده است. کلیسای ترینیتی گرگتی پنجره‌های کوچکی دارد که باعث می‌شود نور زیادی به داخل کلیسا نتابد. فضای داخلی کلیسا مملو از نقاشی‌ها و کتیبه‌های تاریخی است. گردشگران می‌توانند در این کلیسا عبادت کنند اما اجازه عکس برداری از فضای داخلی وجود ندارد. کلیسای ترینیتی گرگتی یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای مسیحیان ارتدکس گرجستان است.

۴-     به برج ناقوس کلیسای جامع تثلیث تفلیس بروید.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گرجستان ، کلیسای جامع تفلیس است. کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای جامع ارتدوکس بلند دنیا است. این کلیسا نماد ملی گرجستان هم هست. ۷۰ درصد مردم گرجستان پیرو مذهب اردتدکس مسیحی هستند. ایده ساخت این بنا، به مناسب گذشت ۲۰۰۰ سال از تولد مسیح توسط مقامات شهر تفلیس داده شد. سال ۱۹۸۹ فراخوانی برای طرح این کلیسا اعلام شد اما تا سال ۱۹۹۵ هیچ طرحی پذیرفته نشد. نقشه فعلی کلیسا از آرچیل میندیاشویلی است. این کلیسا ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت و ۹۷ متر ارتفاع دارد. این کلیسا خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک‌تر است و ۵ کلیسا هم در طبقات زیرین دارد. کلیسای جامع تثلیث آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی و مذهبی معماری گرجی و معماری بیزانس را در خود دارد.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس
کلیسای جامع تثلیث تفلیس

این بنا، در سمت چپ رود کورا و در منطقه تاریخی تفلیس قرار داد. گنبد کلیسا با یک صلیب طلای ۷٫۵ تزئین شده اما سایر قسمت‌های بنا المان‌های تزئینی طبیعی دارند. کف کلیسا از جنس سنگ مرمر است و کف محراب با موزاییک پوشیده شده است. تزئین محراب با شمع و گل‌های زیبا، صحنه‌ای خیره کننده ساخته است.

۵-     برای شام کوفته‌های خینکالی را کنار قلعه آنانوری بخورید.

جاذبه های گردشگری گرجستان در تنوع بی‌نظیرند. آنانوری قلعه‌ای در کنار رود آراگوی است. این قلعه حدود ۷۲ کیلومتر با تفلیس فاصله دارد. بازدید از این قلعه یکی از کارهایی است که در گذر از جاده نظامی گرجستان باید انجام دهید. دوک آراگوی در قرن هفدهم میلادی اینجا را ساخته است و می‌توان روزگار تاریخی فئودال‌ها را در آن دید. رود آراگوی، و طبیعت چشم‌نواز منطقه زیبایی‌های قلعه آنانوری را دوچندان کرده است. در قلعه آنانوری می‌توانید از برج دیده‌بانی قلعه بالا بروید و این چشم‌انداز با تماشا کنید. سکوت و زیبایی قلعه آنانوری خاطره‌ای است که هیچ‌گاه آن را فراموش نخواهید کرد. می‌توانید روز بی‌نظیر خود را با خوردن کوفته‌های خوشمزه رستوران کنار قلعه به پایان ببرید، یا  اگر دوست داشتید، می‌توانید بعد از تماشای آنانوری در روستای کوشتی در ۴۰ کیلومتری قلعه اسب سواری کنید.

قلعه آنانوری - جاذبه های گردشگری گرجستان
قلعه آنانوری – جاذبه های گردشگری گرجستان

جاذبه‌های دیگر قازبگی، عروس گرجستان

. قازبگی مجموعه‌ای کامل از جاذبه های گردشگری گرجستان را در خود جای داده است. در قازبگی همچنین می‌توانید به آبشارهای گولتی بروید. آبشار بزرگ گولتی، در میان کوهی دنج و زیبا قرار دارد و محلی مناسب برای یک پیک‌نیک کوتاه و شاید آب‌تنی هم هست.

هایکینگ یکی دیگر از دلایل سفر به گرجستان است. در سفر به گرجستان می‌توانید زیبایی‌های طبیعت را در بهترین حالت خود در سکوت و آرامش تماشا کنید. یک روز پیاده روی از اسپانت سمیندا را شروع کنید و تا یخچال طبیعی جرجتی به پایان برسانید. کسانی که عاشق پیاده روی در سفر هستند، مسیرهای زیادی را در منطقه قفقاز و قازبگی گرجستان پیدا خواهند کرد که از آن لذت ببرند.

و در نهایت، کوه بلند قازبگ، بلندترین کوه گرجستان در این منطقه، محلی تاثیرگذار در این کشور است. این کوه بلند گرجستان در مرز روسیه قرار دارد. پشتیبانی این کوه از کلیسای ترینیتی گرگتی سوژه‌ای جذاب برای عکاسان است.

 

۶-     در اوپلیستسیخه گرجستان، ۳۰۰۰ سال در تاریخ سفر کنید.

اوپلیستسیخه یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین شهرهای سنگی دنیاست. این شهر از تراشیده شدن صخره‌ها ایجاد شده است. اوپلیستسیخه روی یک صخره بلند در ساحل غربی رودخانه متکواری قرار دارد. ترکیب غیر معمول سبک‌های مختلف صخره تراشی از آناتولی گرفته تا فلات ایران این شهر را از شهرهای مشابه خودش متمایز می‌کند. همزینی معماری مسیحی و غیر مسیحی نیز در این شهر بسیار دلچسب شده است. اوپلیستسیخه یکی از عجیب‌ترین جاذبه های گردشگری گرجستان است.

شهر اوپلیستسیخه برای قرن‌ها از مراکز استراتژیک قلمرو باستانی کارتلی بوده است. اما در قرن چهارم و با رسمی شدن دین مسیحیت در گرجستان، موقعیت خود را از دست می‌دهد. بعد از فتح تفلیس توسط مسلمانان، این شهر دوباره پایگاه نظامی شد و زمان حمله‌ مغول‌ها عملا متروک گشت. تا قرن‌ها بعد اوپلیستسیخه تنها در زمان حمله دشمنان به عنوان پناهگاه استفاده شد.

اوپلیستسیخه
اوپلیستسیخه گرجستان

شهر اوپلیستسیخه سه بخش شمالی و جنوبی و مرکزی دارد که در مجموع هشت هکتار است. قسمت میانی از سایر بخش‌ها وسیع‌تر است و از طریق یک گذرگاه و یک تونل به بخش جنوبی وصل می‌شود. داخل غارهای دستکند این شهر تقریبا تزئیناتی ندارد. هرچند در برخی از بناهای بزرگتر، مانند تونل‌ها سقف با سنگ‌های تراشیده تزئین شده است. یک بنای سنگی با معماری قرون ۹ و ۱۰ میلادی بر بلندای این شهر نیز قرار دارد.

اوپلیستسیخه در زلزله ۱۹۲۰بسیار آسیب دید و همچنان حفظ بقایای آن در خطر است. به هر حال این شهر در سال ۲۰۰۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

۷-     با گذر از پل صلح، تفلیس جدید و قدیم را بهم وصل کنید.

در امتداد رودخانه کور در تفلیس، به دستور شهرداری تفلیس پلی برای اتصال دو قسمت قدیمی و مدرن تفلیس ساخته شده است. این پل شبیه یک حیوان دریایی است که از شیشه و فولاد ساخته شده است. طراح آن یک معمار ایتالیایی به نام میشل د لوچی است. این معمار ساختمان‌های ریاست جمهوری گرجستان و وزارت امور داخلی این کشور را هم ساخته است.

پل صلح ، جاذبه های گردشگری گرجستان
پل صلح ، جاذبه های گردشگری گرجستان

نورپردازی این بنا به عهده یک معمار فرانسوی بوده است. چراغ‌های پل ۹۰ دقیقه قبل از غروب آفتاب روشن می‌شوند و صحنه‌ای با شکوه را رقم می‌زنند. در بازدید از شهر تفلیس هنگام غروب به نزدیکی این پل پیاده رو بروید و بعد از آن گذر کنید و در کوچه‌های قدیمی و بی‌نظیر تفلیس قدم بزنید. پل صلح جاذبه های گردشگری گرجستان را از دنیای مدرن به دنیای باستانی تفلیس مرتبط می‌کند.

۸-     در شهر بازی و پارک متاتسمیندا آدرنالین خونتان را بالا ببرید.

متاتسمیندا یا کوه مقدس، تپه‌ای بلند است که بخش مرکزی تا غرب شهر تفلیس را در برگرفته است. این تپه ۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و پارک و شهربازی تفلیس بر بلندای آن ساخته شده است. اینجا یک پارک مجهز با مساحت یک کیلومتر مربع است. چرخ فلک ۸۰ متری این پارک، پنجمین چرخ و فلک بلند دنیا است. هر دور این چرخ و فلک ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و هرجای تفلیس که باشید آن را می‌بینید. یک قطار شهربازی با مسیری مارپیچ و پرهیجان هم در مسیری ۶۰ متری در این پارک خود نمایی می‌کند. شاید در تمام اروپا چیزی شبیه آن را پیدا نکنید.

پارک متاسیمندا
پارک متاسیمندا

یک قطار دیگر هم در پارک هست که می‌توان برای حرکت بین نقاط مختلف از آن استفاده کرد. این قطار رایگان هم هست.  برای ورود به پارک متاتسمیندا نیازی به تهیه بلیط ندارید اما ۶۰ وسیله بازی آن هرکدام بلیط‌های جداگانه دارند.

این پارک رستوران و کافی شاپ هم دارد که غذاهای خوشمزه آن‌ها می‌تواند انرژی صرف شده‌تان را به شما برگرداند. شهربازی متاتسمیندا هم برای بزرگسالان پر از تفریح است و هم برای کودکان. این پارک از جاذبه های گردشگری گرجستان است که می‌توانید در آن هیجان را به معنای واقعی خود تجربه کنید.

 

۹-     در باغ گیاه‌ شناسی باتومی ، طبیعت سراسر دنیا را تجربه کنید.

در ۱۰ کیلومتری شمال بندر باتومی گرجستان، باغی به وسعت ۱۱۱ هکتار قرار دارد. یک گیاه شناس روس به همره دو باغبان گرجی این باغ را در اواخر قرن ۱۹ میلادی بنا گذاشتند. باغ گیاه شناسی باتومی ۵۰۰۰ هزار گونه گیاهی مختلف دارد. این گیاه شناس روس، سنگ بنای یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری گرجستان را در باتومی گذاشت که برای همه دنیا ارزشمند است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی ، بخش‌های مختلفی از گیاهان نقاطی متنوع در دنیا را دارد. گیاهان غرب آسیا، نیوزیلند، آمریکای جنوبی، هیمالیا، مکزیک، استرالیا و مدیترانه و قفقاز مهمان این باغ هستند. یک پارک ساحلی و باغ رز با ۱۲۰۰ گونه متنوع این گل زیبا هم در این باغ وجود دارد.

گرجستان ، همانطور که پیش از این اشاره کردیم یکی از متنوع‌ترین اقلیم‌ها را در دنیا دارد. در فاصله ۱۰۰ کیلومتر از این کشور می‌توان مرداب‌های نیمه حاره‌ای، مناطق نیمه بیابانی و کوهستان‌های پوشیده از برف را به تماشا نشست. باغ گیاه شناسی باتومی این ظرفیت فوق العاده را کشف کرده و بهشتی از گل‌ها و درختان بلند را در خود ایجاد کرده است. جاذبه های گردشگری گرجستان با وجود باغ گیاه شناسی باتومی نگین طبیعت گرجستان کامل شده است.

۱۰-                        سفر خود را با فستیوال‌های مهم گرجستان هماهنگ کنید!

طبیعت و تاریخ گرجستان در ذهن شما ثبت خواهد شد. اما هم‌صحبتی با مردم این کشور جایی در قلبتان باز می‌کند که مهربانی را برایتان معنا خواهد کرد. گرجی‌ها از هر فرصتی برای اثبات مهمان‌نوازیشان استفاده می‌کنند. موسیقی دوست دارند و صاحب یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های موسیقی فولکلور دنیا هستند.

گرجستان محل برگزاری فستیوال‌های بزرگ و جذابی هم هست. فستیوال پنیر از خوشمزه ‌ترین این جشنواره‌هاست. پنیر تند گودا، پنیرهای شیرین، دودی و خامه‌ای و پنیر در عسل از جمله پنیرهایی است که در این فستیوال به نمایش در می‌آیند.

فستیوال تولد تفلیس یکی دیگر از فستیوال‌های مهم گرجستان است. در این فستیوال، از مهمانان با میوه، سبزیجات، پنیر و دسرهای تهیه شده از انگور، لواشک و خینکالی و نان و شراب پذایریی می‌شود. بازارهای صنایع دستی و نمایش‌های خیابانی هم از دیگری جاذبه های گردشگری گرجستان در طول این فستیوال‌ها است.

فستیوال تولد تفلیس
فستیوال تولد تفلیس

جم فست آناکلیا و فستیوال جاز باتومی نیز از فستیوال‌های مهم موسیقی این کشور هستند. علاقمندان به موسیقی را از سراسر دنیا هر ساله برای شرکت در این فستیوال‌ها به گرجستان سفر می‌کنند.

جم فست گرجستان

 

سفر به گرجستان همراه با ساحل شنی

گرجستان هنوز جاذبه‌‌های فراوان دارد که ما فرصت صحبت از آن‌ها را پیدا نکرده‌ایم. دریاچه لاک‌پشت، شهر باتومی، شهر متسختا و صومعه گلاتی از دیگر جاذبه های گردشگری گرجستان هستند که نباید دیدن آن‌ها را از دست بدهید.

تور گرجستان ساحل شنی، با ارائه بهترین خدمات سفر و ویزا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفر به این کشور زیباست. تور تلفیس هم تمام جاذبه های این شهر را پی روی شما خواهد گذاشت. اگر قصد دارید به این کشور سفر کنید و بهترین جاذبه های گردشگری گرجستان را ببینید، با ساحل شنی تماس بگیرید. شماره تلفن ما … است. اگر به این کشور زیبا هم سفر کرده اید، تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

ارسال پاسخ

یک × 5 =