۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های گردشگری یونان | سرودی برای آزادی

جاذبه‌های گردشگری یونان ترکیبی از حیرت‌زدگی و عشق در وجودتان زنده خواهد کرد. این کشور مهد تمدن غرب است و تاثیرات فراوانی بر هنر، علم، فلسفه و حتی ورزش دنیا گذاشته است. اولین تمدن یونانی شناخته شده در تاریخ به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. یعنی ۵۰۰۰ سال پیش پایه‌های تمدن غرب در این کشور ریخته شده است. یونان در جنوب شرقی قاره اروپا و در جنوب شبه جزیره بالکان قرار دارد. نام آتن، پایتخت یونان، هماره نامی اثر گذار در تاریخ بشر بوده است.

آکادمی افلاطون
آکادمی افلاطون

یونان در محل پیوند سه قاره آفریقا، اروپا و آسیا قرار دارد. با داشتن میراثی عظیم از تمدن یونان باستان و امپراطوری بیزانس، فرهنگ این کشور نفوذی قابل توجه در آفریقای شمالی و خاورمیانه هم دارد. یونان که اولین تمدن پیشرفته در اروپا بود.  بارها مورد هجوم نیروهای نظامی شرقی از جمله امپراطوری هخامنشیان ایران پیش از میلاد، و امپراطوری عثمانی در قرون وسطی قرار گرفت.  نام یونان در واقع نامی است که مردم باستانی شرق برای این کشور به کار برده‌اند. این واژه حالا در فارسی، ترکی، عربی، هندی، ارمنی، آرامی، مالایی، و اندونزیایی کاربرد دارد. وگرنه نام اصلی این کشور الینیک است.

یونان حالا یکی از کشورهای توسعه یافته جهان و عضو اتحادیه اروپا است. هرچند پرده برداری از بحران‌های مالی عظیم این کشور در سال ۲۰۰۹ نشان دهنده کسری بودجه بالای این کشوراست. یونان در سال‌های اخیر درگیر ریاضیت‌های عظیم اقتصادی و بحران‌های مالی فراوانی بوده است. با این حال جاذبه‌های شگفت انگیز این کشور دست‌ نخورده و از هر بحرانی جان به‌در برده اند. با ساحل شنی همراه باشید تا به کشوری برویم که در طول هزاره‌های عمر بشر پرچمدار تمدن، فرهنگ و هنر بوده است.

 

آتن، شهر ایزدبانوی خرد و جنگ

نام آتن، از آتنا، الهه خرد و جنگ گرفته شده که نگهبان این شهر است. همزمان با شکل گیری تمدن یونان، انسان در آتن سکونت یافت. از آن زمان این شهر همواره یکی از دولت‌شهرهای مهم یونان بوده است و تاثیری عظیم بر تمدن این کشور گذاشته است. آتن در سال‌های ۴۸۰ و ۴۷۹ قبل از میلاد دوبار توسط هخامنشیان تصرف شد. با این حال مردم این شهر استقلال خود را پس گرفتند.

جاذبه‌های گردشگری یونان
آتن -جاذبه‌های گردشگری یونان

آتن، همان‌جایی است که افلاطون، آکادمی خود را در آن بنا نهاد تا پایه‌های فلسفه غرب شکل بگیرد. سقراط و ارسطو نیز در این آکادمی تحصیل کردند و نامشان در تاریخ بشر بزرگ و قابل احترام شد. جاذبه‌های گردشگری یونان در آتن، راوی روزهای شکوه این تمدن در روزگاران پیش از میلاد مسیح هستند.

معبد زئوس

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان در آتن، معبد زئوس است. ساخت این معبد را دو قرن پیش از میلاد مسیح آغاز کردند و در سال۱۳۱ میلادی به پایان رساندند.  ستون‌های سنگی این معبد ۱۷٫۲۵ متر طول دارند که آن را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین معابد دنیای باستان می‌کردند. «المپیون» نام دیگر این سازه حیرت انگیز است.

ارسطو از بنای معبد زئوس به عنوان نمونه‌ای برای فریب مردم توسط حاکمان یاد کرده است و مخالف ساخت این بنا بود. ساخت این معبد هم برای سال‌های مداوم عقب می‌افتاد تا این که امپراطور هادریان دستور تکمیل نهایی آن را صادر کرد.

معبد زئوس - جاذبه‌های گردشگری یونان
معبد زئوس

این معبد در ابتدا ۱۰۴ ستون داشته و چند حمام رومی، و تاق هادریان دیگر بخش‌های معبد بوده است. دو  مجسمه هم از جنس طلا و عاج در این مجموعه قرار داشتند. متاسفانه امروزه از آن همه شکوه تنها ۱۵ ستون باقی مانده است. بیشتر بخش‌های این بنا در طول تاریخ دستخوش طبیعت و جنگ‌ها قرار گرفته و از بین رفته یا برای ساخت بنایی دیگر تخریب شده است.

 

آکروپلیس ، عظمت تمدن بزرگ یونان

آکروپلیس، محوطه‌ای تاریخی بر فراز آتن است. اینجا معبدی است که آتنا، الهه نگهبان یونان را پرستش می‌کردند. یونانی‌ها اوج تمدن خود را با ساخت این محوطه در آتن جشن گرفتند. آکروپلیس محلی است که جشن‌ها، مراسم‌های آیینی و رویدادهای مهم تاریخی را در آن پاس می‌داشتند.

آتن -آکروپلیس - جاذبه‌های گردشگری یونان
آتن -آکروپلیس

امروزه یونانی‌ها به داشتن آکروپلیس افتخار می‌کنند. جواهر جاذبه‌های گردشگری یونان، یکی از نامزد‌های عجایب هفت‌گانه جدید دنیا هم بوده است. آکروپلیس مجموعه‌ای از معابد و سازه‌های فرهنگی آتن را در خود جای داده است.

پارتنون، یکی از مهم‌ترین سازه‌های این محوطه است. این بنا بین سال‌های ۴۴۷ و ۴۴۸ قبل از میلاد و بعد از حمله هخامنشیان به شهر ساخته شده است. کارکرد اصلی این معبد نگهداری از تندیس باارزش آتنها بوده است. این تندیس از عاج و طلا ساخته شده بود. پارتنون هشت ستون در ورودی و هفده ستون در کناره‌ها داشت. این سازه نماینده عالی سبک معماری «دوریک» یونان است.

پارتنون - جاذبه‌های گردشگری یونان
پارتنون

آکروپلیس در قرن ششم میلادی توسط امپراطوری مسیحی روم، تبدیل به کلیسا شد. این کلیسا در قرن یازدهم تبدیل به کلیسای جای شهر آتن گردید. اولین بازسازی‌های آکروپلیس در عصر مدرن در اوائل قرن بیستم انجام شد که سال‌ها به طول انجامید.

معبد - جاذبه‌های گردشگری یونان
معبد ارکتیون – جاذبه‌های گردشگری یونان

بنای ارکتیون، معبدی که در سال ۴۲۰ قبل از میلاد متولد شد، یکی دیگر از سازه‌های شگفت‌انگیز آکروپلیس است. سبک ساخت این معبد ایونیایی است که در آن ستون‌ها باریک‌تر و بلند‌تر از پارتنون است و تزئینات بیشتری هم دارد.

میدان سینتاگما، میدان قانون اساسی

نام این میدان از قانون اساسی‌ای که اوتو –اولین پادشاه یونان- تصویب کرد گرفته شده است. یک شورش علیه او، در روز سوم سپتامبر سال ۱۸۴۳ اوتو را وادار کرد که در طی یک ماه این قانون را تصویب کند. میدان سینتاگما درست روبه‌روی کاخ سلطنتی متعلق به قرن نزدهم قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری یونان در آتن است.

میدان سینتاگما - جاذبه‌های گردشگری یونان
میدان سینتاگما

میدان سینتاگما مهم‌ترین میدان شهر آتن و حتی کشور یونان هم از نظر تاریخی و هم از نظر اجتماعی است. نام سینتاگما به تنهایی به محله اطراف میدان هم گفته می‌شود. دو سمت شمالی و جنوبی میدان فضای سبزی عالی با درختان زیاد دارد که سایه‌ای خوب می‌سازند. در مرکز میدان هم یک آب‌نمای بزرگ متعلق به قرن نوزدهم خودنمایی می‌کند. باغ‌های ملی هم در اطراف کاخ سلطنتی در کنار این میدان قرار گرفته اند. بازدید از این باغ‌ها برای عموم آزاد است اما درهای کاخ سلطنتی به روی‌ بازدیدکنندگان بسته است. این میدان به طاق هادریان، آکروپلیس، محله پلاکا، معبد زئوس و معبد سرباز گمنام هم نزدیک است.

هر ساعت، مراسم تعویض گارد توسط گارد ریاست جمهوری انجام می‌شود. این مراسم در فضایی بین میدان سینتاگما و ساختمان پارلمان برگزار می‌شود. در روزهای خاص، مراسم تعویض گارد همراه گروهی ۱۲۰ نفره از ارتش جمهوری راس ساعت ۱۱ صبح انجام می‌شود. لباس‌های این گارد و شیوه انجام مراسم برای توریست‌ها بسیار جذاب است.

برج بادها، از افتخار رومیان تا رقص ترک‌ها

آگوراها در یونان همیشه مراکز مهم فرهنگی و ورزشی این کشور بوده‌اند. یکی از مهم‌ترین آگورهای یونان، آگورای رومی شهر آتن است که نزدیک آگورای یونانی ساخته شده است. رومیان آگورا را به افتخار پیروزی‌شان بر یونانیان ساخته‌اند. یکی از دیدنی‌های باقی مانده از این آگورا، برج باد‌ها است. این برج یکی از قدیمی‌ترین برج‌هایی است که ساعتی آبی آن هنوز کمی سالم باقی مانده است.این برج دارای بادنما، ۹ ساعت آفتابی و یک ساعت آبی بود.

برج بادها - جاذبه‌های گردشگری یونان
برج بادها

خود برج از جنس سنگ مرمر است و هشت ضلعی است. ارتفاع برج باد‌ها ۱۴٫۳ متر است. ساعت‌های آفتابی برج روی هر وجه قرار داشتند و ساعت نهم نیز بر سطح انحنادار برج استوانه‌ای قرار دارد. این برج با یک بادنمای برنزی جهت وزش باد را مشخص می‌کرد و نوک پیکان آن به مجسمه‌هایی در هشت جهت برج اشاره داشت.

برج باد‌ها سال‌ها در میان خاک و گل مدفون بود. تا اینکه سرانجام سال‌های ۱۸۳۷ و ۱۸۴۵ میلادی در آن حفاری شد. دو بازسازی هم در سال‌های ۱۹۱۶-۱۹۱۹ و سال ۱۹۷۶ در برج باد‌ها انجام شده است. نام اصلی این برج آندرانیک سیروسی است که نام سازنده برج هم هست.

برج بادها در زمان حکومت عثمانی

برج باد‌ها در زمان سلطه عثمانی، تکیه‌ای برای درویشان ترک هم بوده است. جایی که در آن ذکر می‌گفتند و سماع می‌کردند و می‌رقصیدند. به نظر می‌رسد حتی در زمانی ترکان هم کف این سازه مملو از موادهای انباشتی بوده است. با اجازه مرشد، این زباله‌ها را بیرون ریختند تا به کف مرمرین سازه برسند که برای رقص سماع مناسب باشد.  با این کار حفره‌های کف سازه هم پیدا شدند که احتمالا بقایای یک ساعت آبی هستند. برج بادها یکی از جاذبه‌های گردشگری یونان است که شما را با معماری و علم تاریخی این کشور آشنا خواهد کرد.

رقص درویش ها در برج بادها
مراسم درویش ها در برج بادها

برج بادها همواره الهام بخش بسیاری از سازه‌های معماری دنیا بوده است. از جمله رصدخانه رادکلیف دانشگاه آکسفورد انگلستان، و رصدخانه دنیل اسکانک در نیوجرسی و  بنای یادمانی بنیان‌گذار کتابخانه ملی یونان،  در لندن.

پلاکا ، سفری به آتن باستان

پلاکا قدیمی‌ترین محله آتن است. این محله که به «محله خدایان» هم معروف است، از خانه‌هایی رنگارنگ، معماری شگفت‌انگیز و باغ‌های سرسبز ساخته شده است. پلاکا در نزدیکی آکروپلیس و بین سینتاگما و میدان موناستیراکی قرار دارد. در طول حکومت عثمانی پلاکا به عنوان بخش ترکی آتن و محل استقرار حکومت عثمانی شناخته می‌شد.

پلاکا - جاذبه‌های گردشگری یونان
پلاکا

در طول جنگ استقلال یونان، پلاکا مانند سایر بخش‌های آتن به‌خاطر نبردهای جنگی خالی از سکنه شد. اما در طول حکومت پادشاهی اتو دوباره سکونت در آن رونق یافت. یک آتش سوزی در سال ۱۸۸۴ به باستان‌شناسان اجازه دارد که در بازار رومی و کتابخانه رومیان تحقیقاتی را انجام دهند. این تحقیقات تا اواخر قرن نوزدهم ادامه داشتند.

پلاکا امروزه محل محبوبی برای توریست‌های است که به یونان می‌آیند. صدهاهزار بازدید کننده در طول سال در هوای باستانی و پاک این محل نفس می‌کشند. پلاکا تنها محله یونان است که تمام کابل‌های برق، آب، تلفن، تلوزیون و اینترنت با دسترسی کامل از زیر زمین هدایت شده‌اند. در بسیاری از خیابان‌های این محله رفت و آمد اتوموبیل ممنوع است. پلاکا پر است از جواهرفروشی، کافه و رستوران که البته کیفیت غذاهای آن‌ها متوسط است و گالری‌های مختلف. محلی که اگر چه کاملا تجاری شده است اما هنوز هم بهترین محله آتن محسوب می‌شود.

پلاکا

موزه‌هایی که در پلاکا قرار دارند عبارتند از:  موزه آکروپلیس، موزه یهودیت یونان، موزه هنر بومی یونان، یک حمام عمومی قدیمی، موزه آلات موسیقی محبوب، و موزه دانشگاه آتن. پلاکا تا کنون لوکیشن فیلمبرداری چندین فیلم سینمای یونان هم بوده است.

دیگر جاذبه‌های گردشگری یونان در شهر آتن

آتن افسون‌گر است. آنقدر در خود جاذبه‌های دیدنی و باستانی دارد که ممکن است یادتان برود دارید در یکی از پایتخت‌های مدرن جهان قدم می‌زنید. ستون‌های بلند آکروپلیس، معابد زئوس و پارتنون و پلاکای شگفت‌انگیز و تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری یونان در این شهر هستند. باید به آتن بروید تا در هوایی نفس بکشید که مهم‌ترین فیلسوفان عصر کلاسیک را در خود پرورش داده است.

موزه‌های شهر آتن

در موزه ملی باستان شناسی شهر می‌توانید از مجموعه پیش از تاریخ دیدن کنید و آثاری از هزار ششم پیش از میلاد تا سال ۱۰۵۰ پیش از میلاد را ببینید. بعد مجموعه مجسمه‌های یونان باستان را از قرن شش تا قرن پنحم پیش از میلاد را ببینید. تماشای اشیاء خرد و کوچک از دوران مختلف تاریخی هم در مجموعه استاتوتز خالی از لطف نیست.

موزه ملی باستان شناسی آتن - جاذبه‌های گردشگری یونان
موزه ملی باستان شناسی آتن

بعد به موزه بیزانسی بروید و میراث امپراطوری بیزانس را از قرن سوم تا پانزدهم میلادی تماشا کنید. در این موزه زیبا ۲۵ هزار شی از این امپراطوری به نماش گذاشته شده است. یکی از تجربه‌هایی که هرگز برایتان تکرار نخواهد شد قدم زدن بر کف‌پوش حیاط این موزه است. موزاییک‌هایی که کف این حیاط را پوشانده‌اند مربوط به قرن پنجم میلادی هستند.

موزه بیزانسی آتن
موزه بیزانس

قدم زدن در آگورای باستانی

آگوراهای باستانی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری یونان در شهر شگفت‌انگیز آتن است. این مکان در قرون پیش از میلاد محلی برای سخنرانی و گفت‌وگوهای عمومی به شمار می‌رفته است. به علاوه بازارهای تجاری، رویدادهای مدنی و ورزشی و سیاسی و تئاتر نیز در این مکان اجرا می‌شده است. آگورای باستانی آتن یک ایوان سرپوشیده شاه‌نشین هم دارد که متعلق به قرن ششم پیش از میلاد است. این ایوان می‌تواند همانجایی باشد که سقراط را در سال ۳۹۹ پیش از میلاد محاکمه کردند.

آگورای باستانی آتن - جاذبه‌های گردشگری یونان
طرحی از آگورای باستانی

پیاده راه آگورا به بالای تپه آگورا می‌رسد. این تپه منظره‌ای خاص از معبد هفائوستس دارد که یکی از سالم‌ترین بناهای باقی مانده از دوران باستان است. این معبد در زمان مسیحی شدن امپراطوری روم، تبدیل به یک کلیسا شد. طراحی معبد هفائوستس شبیه پارتنون است و نزدیک کتابخانه باستانی هادریان قرار دارد.

آگورا آتن
آگورا آتن

دو کلیسای کوچک قرون وسطایی

کلیسای حواریون مقدس و کلیسای پاناگیا کاپنیک اریا دو کلیسای کوچک و دنج به قرن دهم و یازدهم میلادی تعلق دارند. کلیسای حواریون مقدس بر اساس معماری بیزانسی ساخته شده و گنبدی بر فراز چهار ستون، محراب و سه‌کنج‌های نیم‌دایره‌ای دارد. نقاشی‌های داخلی این بنا هم مربوط به قرن یازدهم هستند.

کلیسای پاناگیا کاپنیک اریا هم نمونه‌ای با شکوه از معماری بیزانسی است. یک ورودی زیبا، رواق و هشتی غربی که در قرن دوازدهم به آن اضافه شده شکوه‌ آن را چند برابر کرده است. نقاشی‌های درون این کلیسا به قرن نوزدهم تعلق دارند و البته سبک شمایل مقدس و مذهبی آن مربوط به دوران بیزانسی میانی است.

 

جزیره سانتوریتی، مرواریدی سفید بر فراز موج‌های آبی

سانتوریتی جزیره‌ای زیبا در دریای اژه یونان است. این جزیره حدود ۱۵هزار نفر جمعیت دارد. سانتوریتی به خاطر گنبدهای آبی بر فراز صخره‌های شیب دار و خانه‌های سفیدش معروف است. مرکز جزیره سانتوریتی شهر فیرا است که مانند مرواریدی میان جزیره می‌درخشد. سانتوریتی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان برای سفرهای تفریحی و دریایی است.

اما خود سانتوریتی، هنر دست یک آتشفشان است. یک فوران عظیم در حدود ۳۶۰۰ سال پیش این جزیره را به وجود آورد. حدود ۵۰ سال پیش اولین کاوش‌های باستان شناسی این جزیره آغاز شد. سانتوریتی که نام اصلی‌اش «ثِرا» است بهترین محل برای شناخت تمدن مینوس بود. تمدنی که یک فوران آتش‌فشانی در سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد آن را نابود کرد.

پیش از آن فوران شکل جزیره سانتوریتی دایره‌ای بود، اما با فوران آتش‌فشان بخش اعظمی از آن غرق شد. حالا خلیجی نیم‌دایره که کالدرا نام دارد، باقی مانده این جزیره است. این خلیج طولانی‌ترین خلیج دنیا با این شمایل هم هست.

به علاوه شهر فیرا، ۱۳ روستا هم در سانتوریتی مسکونی هستند. این روستاها سبک زندگی سنتی، معماری و شیوه حمل و نقل خود را حفظ کرده‌اند. راه ارتباط سانتوریتی با خارج از خود کشتی‌هایی است که از هر روز به آن‌جا رفت و آمد می‌کنند. و البته یک فرودگاه بین‌المللی هم در این جزیره وجود دارد.

جاذبه‌های گردشگری یونان در سانتوریتی

آب و هوای سانتوریتی در تابستان گرم و بسیار خشک است. زمستان وضع هوا کمی بهتر می‌شود و رطوبت برمی‌گردد. اما به هر حال بهترین فصل برای سفر به این جزیره اواخر بهار است. سانتوریتی مقصدی محبوب برای گذراندن تعطیلات و سفرهای رمانتیک است. جاذبه‌های گردشگری یونان در این جزیره رنگ و بویی دریایی و گرمایی دلپذیر می‌گیرند. این جزیره به خصوص برای اهالی شکم‌گردی مناسب است چرا که در آن بهترین غذاهای یونانی سرو می‌شوند.

به علاوه سانتوریتی، یکی از خیره‌کننده‌ترین مناظر غروب دنیا را هم دارد. ترکیب رنگ‌های نارنجی و قرمز غروب با آبی دریا در یکی از آرام‌ترین سواحل دنیا، بسیار دیدنی است. چشمه‌های آب گرم و دیدن آتش‌فشان‌های کوچک فعال نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری یونان در این جزیره هستند.

دهکده اویا ، تماشای غروب در جاذبه‌های گردشگری یونان

گفته می‌شود زیباترین غروب دنیا در اویا اتفاق می‌افتد. بعضی از خانه‌های این جزیره در فرورفتگی صخره‌ها ساخته شده‌اند و خدمه کشتی‌ها در آن ساکن بوده‌اند. . بر لبه دهانه آتش‌فشان نیز در کوچه‌های باریک، ناخدایان خانه‌هایی با سبک معماری نئوکلاسیک ساخته‌اند. سبک معماری این بخش از اویا پلکانی است. خانه‌های این روستا همه با  آب آهک سفید رنگ شده و درها و چارچوب‌ها همه آبی هستند. کلیساهای شهر نیز گنبد‌های آبی رنگ دارند.

غروب اویا
غروب اویا

اویا، مقصدی نسبتا لوکس در سانتوریتی است. اما تعداد کسانی که هنگام غروب بر ساحل و پشت‌بام‌ها نشسته‌اند به شما ثابت خواهند کرد انتخاب درستی داشته‌اید. اویا یکی از زیباترین مناظر جاذبه‌های گردشگری یونان را پیش رویتان می‌گذارد.

روستای آکروتینی ، کاوش در قلب تاریخ

آکروتینی روستایی در سانتوریتی یونان است. این روستا در ۱۵ کیلومتری شهر فیرا قرار دارد و بر زمینی شیب‌دار ساخته شده که منظره‌ای زیبا از خلیج کالادرا از  بر فراز روستا می‌دهد. بالای تپه، بقایای یک قلعه ونیزی خودنمایی می‌کند. یک سایت باستان‌شناسی در دوکیلومتری این روستا قرار دارد که آثاری از تمدنی از ۴ هزار سال پیش از میلاد تا قرن هفدهم قبل از میلاد، در آن کشف شده است.

سایت باستان شناسی آکروتینی
سایت باستان شناسی آکروتینی

 موزه گوجه فرنگی

یکی از جالب‌ترین موزه‌هایی که در همه سفرهایتان می‌توانید بروید، موزه گوجه فرنگی سانتوریتی است. این موزه بازدیدکنندگان را با روش جالبی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم سانتوریتی آشنا می‌کند. در موزه گوجه فرنگی همچنین می‌توانید با روش تهیه انواع فراورده گوجه، توسط ماشین‌آلات مربوط به دهه ۱۸۹۰ میلادی آشنا شوید.

موزه گوجه فرنگی - جاذبه‌های گردشگری یونان
موزه گوجه فرنگی

یک فروشگاه زیورآلات و صنایع دستی هم در موزه هست که به سبک یونانی تزئین شده‌اند. می‌توانید سوغات خود را از یونان از این فروشگاه تهیه کنید. جاذبه‌های گردشگری یونان در این موزه رنگ دیگری می‌گیرند.

عمارت آرگیروس

در سانترویتی به دیدار عمارت آرگیروس بوید که یکی از چشمگیرترین عمارات یونانی با تزئینات باوارایی است. با وجود این که این عمارت متعلق به خانواده آرگیروس و ملک شخصی آن‌ها است اما برای بازدید عموم از آن آزاد است. اتاق نشیمن خانه با مبلمانی به سبک اتریشی طراحی شده است. اتاق غذا خوری با میزی ۱۸ نفره به سبک معماری ونیزی است. یک نمایشگاه نقاشی هم در طبقه اول خانه آثاری از قرن نوزدهم را به نمایش گذاشته است.

عمارت آرگیروس - جاذبه‌های گردشگری یونان
عمارت آرگیروس

ساحل کاماری

و در نهایت به ساحل کاماری بروید. این ساحل یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان برای دریا دوستان است. با وجود این که شاه‌کلید درآمد جزیره سنتوریتی صنعت گردشگری است اما سواحل و محیط آن بسیار تمیز هستند. تا جایی که ساحل کاماری پرچم آبی گرفته است. این پرچم به سواحل دوست‌دار محیط زیست داده می‌شود.

ساحل کاماری ارزش تاریخی هم دارد. در سال ۲۰۰۲ جایگاه مقدسی که به «آکیلیس» قهرمان اسطوره‌ای یونان تقدیم شده بود در این ساحل کشف شد.

جزیره کرت، گهواره تمدن یونان

کرت بزرگترین جزیره یونان است که پنجمین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه هم محسوب می‌شود. این جزیره کانون تمدن مینوسی، کهن‌ترین تمدن اروپا هم هست. نام کرت در منابع قدیمی فارسی به نام اقریطس آمده است که به معنای جزیره بزرگ است. کرت جزیره‌ای است خدایان برای آن افسانه می‌بافتند.

جاذبه‌های گردشگری یونان - جزیره کرت
جزیره کرت

کرت، همیشه صحنه رشد و خودنمایی حکومت‌ها بوده است. از شکل گیری تمدن مینوسی گرفته تا جنگ‌های استقلال یونان علیه عثمانی. به علاوه تاریخی جذاب و خواندنی، کرت طبیعتی دلنشین هم دارد. یکی از مهم‌ترین جاده‌های اروپا یعنی جاده E75  از دل جزیره کرت می‌گذرد تا وردو نروژ را به شهر سیتیا یونان وصل کند. پس اگر اهل راندن هستید، جاده‌های زیبای کرت را از دست ندهید.

 

جاذبه‌های گردشگری یونان در کرت

بدون دیدن جزیره کرت نباید از یونان بروید. جاذبه‌های گردشگری یونان در کرت به اوج خود می‌رسند. این شهر سالانه میلیون‌ها نفر را با سلایق مختلف به سمت خود می‌کشد. چه اهل تاریخ و معماری و باستان‌شناسی باشید و چه دلتان ورزش‌های آبی و هیجان بخواهد، کرت راضی‌تان خواهد کرد.

کانیا، رویای تحقق یافته کرت

کانیا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جزیره کرت است. این جزیره مهد تمدنی ۵ هزار ساله است که هنوز هم رنگ و بوی باستانی خود را حفظ کرده است. زندگی شبانه در شهر کانیا، میراث غنی فرهنگی و رفتار دوستانه مردم این شهر را بسیار دیدنی می‌کنند.

کانیا - جاذبه‌های گردشگری یونان
کانیا – جاذبه‌های گردشگری یونان

شهر هراکلیون ، رویای گمشده یونان

هراکلیون مرکز جزیره کرت و چهارمین شهر بزرگ یونان است. با وجود تاریخی به قدمت تمدن بشر، در قرن نهم میلادی بود که این شهر توسعه یافت. هراکلیون به خود سلطه اعراب، ونیزی‌ها و عثمانی‌ها را دیده و جنگ‌ها را با گوشت و استخوان لمس کرده است.

هراکلیون - جاذبه‌های گردشگری یونان
هراکلیون – جاذبه‌های گردشگری یونان

قلعه کولس، نماد شهر هراکلیون است. قلعه‌ای که حالا نمایشگاهی برای روایت تاریخ هراکلیون است. در این قلعه کوزه‌های بزرگ قدیمی، و توپ‌های ونیزی را تماشا خواهید کرد. یکی دیگر از بازمانده‌های حکومت ونیز بر این جزیره فواره موروسینی است. هرچند که امروزه این فوراه از کار افتاده است اما هنوز محلی محبوب برای تفریح و استراحت است و کافه‌های زیادی هم اطراف آن افتتاح شده اند.

قلعه هراکلیون -هراکلیون - جاذبه‌های گردشگری یونان
قلعه هراکلیون

موزه باستان شناسی هراکلیون، کلیسای آگیوس تیتوس و موزه هنرهای مسیحی هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری یونان در جزیره کرت و شهر هراکلیون است. می‌توانید در موزه تاریخی کرت هم با تمدن این جزیره آشنا شوید.

کاخ باستانی کنوسوس

خرابه‌های کاخ کنسوس به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در بخشی از این کاخ که سالم مانده است می‌توان اتاق‌هایی زیبا با نقاش و نگارهای خیره کننده را تماشا کرد. اینجا خانه پادشاه مینوسی بوده است که حالا تبدیل به بهشت باستان شناسان شده است.

قلعه کنوسوس
قلعه کنوسوس

طبیعت زیبای کرت

در طبیعت کرت باید غرق شد. این جزیره مملو است از جاذبه‌های طبیعی‌ای که روحتان را از زیبایی اشباع خواهند کرد. کرت با خورشید درخشان و طبیعت سبز خود یکی از خاطره‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری یونان است.

دره ساماریا، طبعیت گردی در هزارتوی کرت

دره ساماریا یکی از زیباترین دره‌های یونان و حتی سراسر اروپا است. با پیاده روی در این دره به روستاهای متروک فراوانی برخواهید خورد که طبیعت بر آن‌ها سیطره یافته اند. کلیساهای زیبا با دیوارپوش‌های گیاهی از جمله خاص ترین جاذبه‌های گردشگری یونان در این دره هستند. یک پارک ملی یونان با حیوانات و طبیعت محافظت شده در این دره ثبت شده است.

دره ساماریا - جاذبه‌های گردشگری یونان
دره ساماریا

دریاچه کورناس

این دریاچه تنها دریاچه آب شیرین طبیعی کرت است. اما تنها دلیل اهمیت آن آب شیرینش نیست. زیبایی این دریاچه چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند. کورناس با جنگل‌هایی انبوه محافظت می‌شود. در نزدیکی دریاچه کورناس یکی دیگر از آثار و جاذبه‌های گردشگری یونان نیز به چشم می‌خورد: سایت باستانی لاپیا که یک حمام رومی و یک قنات باستانی در آن قرار دارند.

دریاچه کورناس - جاذبه‌های گردشگری یونان
دریاچه کورناس

ساحل شنی صورتی جزیره الافونیسی

یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان، ساحل صورتی رنگ الافونیسی است. این ساحل مملو از شن‌هایی صورتی رنگ است که آن را در سراسر دنیا مشهور کرده است. جزیره الافونیسی آب‌های ساحلی کم‌عمقی دارد و بسیار نزدیک به جزیره کرت است و حتی می‌توان با پای پیاده از دل دریا به آن‌جا رفت.

ساحل صورتی - جاذبه‌های گردشگری یونان
ساحل صورتی الافونیسی

الافونیسی یکی از ۲۵ ساحل برتر دنیا به انتخاب سایت TripAdvisor هم هست. آب‌های شفاف که در زمینی صاف و صورتی رنگ موج‌های آرام ایجاد می‌کنند تصویری نیست که همه جا ببینید. این جزیره کوچک مقصدی محبوب برای خانواده‌هایی با فرزندان کوچک است که با خیال راحت از امن بودن آن آب‌تنی کنند. غارهای فراوان در ساحل و صخره‌های نوک‌تیز از جمله خواص منحصر به فرد این جزیره کوچک است. سمت مخالف ساحل صورتی، یک ساحل به رنگ لاوجوردی هست که بکر بودنش شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.

ساحل لاجوردی الافونیسی
ساحل لاجوردی الافونیسی

جاذبه‌های گردشگری یونان ، سفری به عمق تمدن اروپا

جاذبه‌های گردشگری یونان دلبری‌شان را تمام نکرده‌اند. هنوز دیدنی‌های بسیاری از این کشور مانده است که ما حتی از آن‌ها نام نبرده‌ایم. در سفرتان به یونان باید جزیره میکونوس را ببینید و در کوچه‌های سنگفرش آن قدم بزنید  و ونیز کوچک یونان را ببینید.

میکونوس - جاذبه‌های گردشگری یونان
میکونوس – جاذبه‌های گردشگری یونان

بعد به کفالوینا بروید و زیباترین ساحل یونان را میان دو کوه ببینید. طبعیت کفالونیا مانند جواهری در حلقه جزایر یونان خودنمایی می‌کنند.

کفالونیا - جاذبه‌های گردشگری یونان
کفالونیا – جاذبه‌های گردشگری یونان

به جزیره مونمواسیا هم بروید و در یکی از کوچک‌ترین جزایر یونان از کلیساهای بیزانسی دیدن کنید. این جزیره در یک زلزله در سال ۳۷۵ میلادی از سرزمین اصلی خود جدا شده و استقلال یافته است. در مونمواسیا می‌توانید در یک ساختمان قرون‌وسطایی که حالا هتل شده است اقامت کنید.

مونمواسیا - جاذبه‌های گردشگری یونان
مونمواسیا – جاذبه‌های گردشگری یونان

فرهنگ یونان، عشق به تمدن کهن در مردمی با زندگی مدرن

یونانی‌ها به تمدن هزاران ساله خود افتخار می‌کنند. آن‌ها به آداب و سنت‌های خود پابیند هستند و پیر و جوان به آن عمل می‌کنند.سفر به یونان جز با هم‌صحبتی، و غرق شدن در زندگی مردم آن کامل نخواهد شد. مردمی که پر از انرژی برای برگزار کردن مراسم‌های سنتی و جشن‌ها و فستیوال‌ها هستند. و البته مانند همه همسایگان دریا در سراسر دنیا، مهمان‌نواز و مهربان. به راحتی می‌توانید در یک جمع یونانی جای خود را پیدا کنید و کمی با آن‌ها هم‌صحبت شوید. یادگرفتن چند جمله به یونانی کارتان را بسیار راحت می‌کند. این کار برای آن‌ها هم دلنشین خواهد بود.

یک فستیوال در یونان
یک فستیوال در یونان

بیشتر یونانی‌ها مسیحی ارتدکس هستند. کلیسا همچنان در زندگی مردم نقشی پررنگ ایفا می‌کند و روز عید پاک مهم‌ترین روز مقدس مذهبی آن‌ها است. روز عید روز خوردن یک وعده غذای گیاهی خوشمزه و بادبادک بازی در ساحل است. اگر حوالی عید پاک یعنی اواخر فروردین  به یونان بروید، فرصت خوبی برای زندگی به سبک یونانی را پیدا خواهید کرد.

جشن عید پاک در آتن

در یونان باستان موسیقی هدیه‌ای الهی بود و این هنر را به خدای هرمس نسبت می‌دادند. امروزه موسیقی یونانی بسیار تحت تاثیر موسیقی ترکی و دیگر بخش‌های اروپا است. اما همچنان در یونان می‌توانید از عمیق‌ترین ملودی‌های موسیقی سرمست شوید.

 

غذاهای یونانی ، جاذبه‌های گردشگری یونان در یک لقمه!

در یونان می‌توانید طوری غذا بخورید که انگار در یک رستوران سنتی ایرانی غذا خورده‌اید. یا از میان منو چیزهایی انتخاب کنید که طعمشان را فقط یک‌بار در زندگی‌تان امتحان خواهید کرد. ذائقه یونانی‌ها ترکیبی پیچیده از ذائقه تاریخی خودشان و متناسب با شرایط آب‌وهوایی، ذائقه ترک‌ها و اعراب، و ذائقه ملایم اروپایی است. شرط می‌بندم اگر بتوانید یک چمدان غذا از این کشور به خانه خواهید برد!

دلمه و کباب یونانی را می‌شناسید. کاملا شبیه طعم خوبی است که در خانه خودتان خواهید خورد. پس در این مطلب از آن‌ها می‌گذریم ولی شما در رستوران‌های یونانی از آن نگذرید.

دلمه یونانی

کوفته یونانی «Keftedes»

کوفته یونانی یک پیش‌غذا در میز غذای یونانی است. این غذا طعم غذاهای مدیترانه را به بشقابتان خواهد آورد. کوفته همراه با ماست یونانی و سس خیار سرو می‌شود و معمولا آن را با نان پیتا می‌خورند. البته گاهی اوقات هم به عنوان غذای اصلی همراه با برنج و نوعی سالاد مخصوص یونانی سرو می‌شود. باقی مانده غذا (که در این مورد خیلی هم خوب است!) مواد لازم برای یک ساندویچ را می‌سازند که همراه با سس گوجه، تکه‌های سیب‌زمینی یا پاستا درست می‌شود.

کوفته یونانی
کوفته یونانی

کوفته یونانی ترکیب گوشت، پیاز قرمز، سیر، تخم‌مرغ، جعفری تازه، نعنا، روغن زیتون، پونه کوهی و نمک است. با استفاده از این مواد کوفته های کوچکی درست می‌کنند و آن را در آرد می‌غلتانند و بعد سرخش می‌کنند. نتیجه بسیار خوشمزه خواهد بود.

پای اسفناج « Spanakopita»

اگر تا به‌حال پای اسفناج یونانی را امتحان نکرده‌اید، حسابی فریب خورده‌اید. اسپانیکوپیتا، یک پای یونانی خوش‌طعم است که از لایه‌های ترد خمیر، اسفناج و پنیر فتا و تخم مرغ تهیه می‌شود. پای اسفناج معمولا کنار کباب بره یا مرغ و لیمو در میز شام در تعطیلات سرو می‌شود. اما این پای به تنهایی هم می‌تواند یک وعده کامل باشد اگر آن را با یک سالاد یونانی بخورید. در بعضی رسپی ها علاوه بر موادی که گفتم، جعفری، سیر، پیاز و شوید هم اضافه می‌کنند. به ذائقه آشپزهای یونانی اعتماد کنید، پشیمانتان نمی‌کنند.

پای اسفناج

سالاد یونانی «Horiatiki»

سالاد یونانی در کنار بیشتر غذاهای این کشور سرو می‌شود. کنار دلمه، کوفته یونانی، ماهی سالمون، و هر غذای دیگری، این سالاد خوب است. این سالاد به خصوص در تابستان که همه مواد آن سبزیجات تازه تشکیل می‌دهند، حسابی روحیه‌تان را خنک می‌کند.

سالاد یونانی

گوجه آبدار، خیار، پیاز قرمز، و فلفل دلمه سبز. و پنیر این سالاد را می‌سازند. طعم دار کردنش هم راحت است : نمک و پونه کوهی، و سس لیمو. می‌توان آن را با کمی روغن زیتون یا شاید شراب قرمز خورد. در یک سالاد یونانی اصیل شما فلفل دلمه سبز یا قرمز، یا کاهو یا هر نوع سبزیجات دیگری را نخواهید دید.

موساکا  « Moussaka »

موساکا به تنهایی می‌تواند لقب یکی از جاذبه‌های گردشگری یونان را از آنِ خود کند. این غذا ترکیب بادمجان، گوشت چرخ کرده و گوجه است که همراه با نوعی سس، به نام بشامل و یک لایه نازک سیب‌زمینی و پنیر آماده می‌شود. موساکا را کشورهای دیگری حوزه مدیترانه و مصر هم دارند. موساکا را می‌توان همراه با سالاد یونانی سرو کرد تا یک شام کامل باشد.

موساکا

سفر به یونان همراه با ساحل شنی

یونان یکی از کشورهای حوزه شنگن است که برای سفر به آن نیاز به ویزای شنگن یونان دارید. شرکت خدمات مسافرتی ساحل شنی یکی از مراکز معتبری است که می‌توانید روند دریافت ویزای خود را به آن بسپارید. ما در ساحل شنی مورد تایید اسکای لاین هستیم و می‌توانید برای گرفتن وقت سفارت یونان و سایر مراحل گرفتن ویزا به ما اعتماد کنید.

شما می‌توانید برای سفر تفریحی، فرهنگی، تجاری و دیدار با اقوام و … دیگر هدف‌ها اقدام به گرفتن ویزای یونان کنید. اولین قدم را بردارید و با ما تماس بگیرید. شماره تلفن ما  ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.  تا آخرین لحظه آغاز سفرتان با شما همراه خواهیم بود.

اگر هم به یونان سفر کرده‌اید، دلیل و تجربه سفرتان را با ما به اشتراک بگذارید. کدام یک از جاذبه‌های گردشگری یونان را دیده‌اید که ما از قلم انداخته بودیم؟ برای ما بنویسید.

ارسال پاسخ

3 × 3 =