۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌ های گردشگری روسیه |جریان گرم گردشگری در رگ‌های سرد روسیه

جاذبه های گردشگری روسیه گره خورده‌اند به تصوری از هوای سرد و سوزناکی که پالتوهای پوست را به یاد می‌آورند. بله! بسیاری از مناطق روسیه مانند سیبری به‌خاطر سرما خالی از سکنه‌اند. اما هیچ‌کس از دیدن گنبدهای رنگانگ سن‌پترزبورگ و کاخ کرملین مسکو به خاطر سرما صرف‌نظر نمی‌کند. روسیه، میزبان عمیق‌ترین و زلال‌ترین دریاچه دنیا هم هست. روسیه، منشا تحولات تاریخی بزرگی در جهان بوده است. از حکومت طولانی مدت تزارها گرفته، تا روزهای تمام‌نشدنی جنگ سرد و حکومت سوسیالیستی این کشور. این تاریخ طولانی و مهم را می‌توان در نقاط مختلف روسیه احساس کرد. سن‌پترزبورگ با حال و هوای تزاری‌اش و مسکو، پایتخت شوروی سابق حافظ این تاریخ پر فراز و نشیب بوده‌اند. البته روسیه آن‌قدر بزرگ است که شهرهای مهم توریستی‌ دیگرش مانند نیژنی نووگورود رانباید فراموش کنید. ایستگاه‌های مترو روسیه هم سرشار از دیدنی‌هایی هستند که با یک بلیط ارزان میزبان شما می‌شوند.

یک ایستگاه مترو در روسیه - جاذبه های گردشگری روسیه
یک ایستگاه مترو در روسیه – جاذبه های گردشگری روسیه

ساحل شنی این‌بار تصمیم گرفته است به روسیه سفر کند. سفری کوتاه که با گذری مختصر بر جاذبه‌های مسکو آغاز می‌شود و کنار دریاچه بایکال به پایان می‌رسد. اگر بعد از این مرور تصمیم گرفتید به روسیه بروید، تور روسیه ساحل شنی انتخابی همسفر خوبی برای دیدن جاذبه های گردشگری روسیه خواهد بود.

کاخ کرملین، قلب تاریخی مسکو

کرملین در روسی به معنای دژ است. در قرن ۱۲ میلادی، بنای چوبی این کاخ ساخته شد. در واقع کرملین، یک دژ نظامی خارج از مسکو بوده است. اما مسکو رشد می‌کند و مرزهای کرملین را رد می‌کنند. این کاخ تا قرن ۱۶ میلادی چندبار دچار آتش سوزی شد تا در نهایت بنای اصلی را سنگ کردند. دیوار این بنا در آغاز ساخت سفید بوده اما مرور زمان و آتش سوزی‌های دیگر رنگ آن را تغییر داده است.

کاخ کرملین ، مسکو
کاخ کرملین ، مسکو

اسلحه خانه کرملین در کاخ کرملین نیز در سال ۱۸۰۸ در مسکو ساخته شد. این موزه در سال ۱۵۰۸ زرادخانه سلطنتی بود و تا زمان انتقال بارگاه به سنت‌پترزبورگ، فعالیت داشت. در سال ۱۸۰۶ الکساندر اول این‌ مکان را تبدیل به اولین موزه عمومی کرد. در زمان حکومت بلشوییک‌ها اینجا پربار شد و در سال ۱۹۶۰ موزه رسمی کاخ کرملین شد.

صومعه نوودویچی در مسکو، یک کپی از کرملین است  و از سده هفدهم تا کنون دست‌نخورده باقی مانده است. در گورستان اینجا افرادی مشهور چون آنتوان چخوف و نیکولای گوگول دفن شده‌اند. این گورستان از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری روسیه است.

 

موزه مجسمه زیر آب ، جاذبه های گردشگری روسیه زیر دریا

وقتی حکومت شوروی سقوط کرد، یک غواص به نام ولادیمیر برومنسکی مجسمه‌هایی را به دریا انداخت. نیم‌تنه افرادی چون لنین، استالین و مارکس، و همچنین مجسمه برج ایفل و ساعت لندن است. بعد از آن غواص‌های دیگر هم به رشد این موزه کمک کردند. تصور کنید برای بازدید از یک موزه، باید غواصی کنید و به عمق آب‌های روسیه بروید، جذاب نیست؟ این موزه در خط ساحلی کیپ تارهانکوت در کریمه قرار دارد. در میان بازدید از جاذبه های گردشگری روسیه شاید این موزه را به عنوان جالب‌ترین تجربه بازدید از موزه‌تان قرار دهید.

موزه مجسمه زیر آب - جاذبه های گردشگری روسیه
موزه مجسمه زیر آب – جاذبه های گردشگری روسیه

موزه ملی هرمیتاژ ، یک موزه برای یک سال!

اگر می‌خواهید یک نقطه از روسیه را انتخاب کنید که بتوانید یک سال در آن وقت بگذرانید، موزه ملی هرمیتاژ را انتخاب کنید. در پایان یک سال هنوز تمام موزه و آثارش را ندیده‌اید. موزه‌ای که با سه میلیون اثر هنری از افراد و دوره‌های مختلف درون قصر زمستانی سنت‌پترزبورگ و ۶ بنای دیگر قرار دارد. موزه هرمیتاژ، از بزرگترین موزه‌های جهان و افتخار ملی روسیه است. هرمیتاژ در خود نشانه‌هایی از تاریخ و هنر غنی روسیه را حفظ کرده است. موزه ملی هرمیتاژ در طول دوره‌های مختلف تکمیل شده است و کاخ‌ها و بناهای آن را هم معماران معروف دنیا طراحی کرده‌اند. هرمیتاژ کلکسیونی از همه جاذبه های گردشگری روسیه است.

موزه ملی هرمیتاژ - سنت پترزبورگ
موزه ملی هرمیتاژ – سنت پترزبورگ

این موزه ۱۰۵۷ اتاق، ۱۷۸۶ در و ۱۹۴۵ عدد پنجره دارد. در قرن۱۸ کاترین کبیر با ۲۰۰ نقاشی که از نقاط مختلف اروپا خرید این مجموعه عظیم را پایه گذاری کرد. تمام سفرای روس در کشورهای دیگر مامور خرید برای این کلکسیون بودند. قرن ۱۹ با کشف گنج‌های تروا توسط هانریش اشلایمن، و ضبط این مجموعه توسط ارتش سرخ از موزه برلین، گسترش یافت. پیش از آن هم با حفاری در پرشچیپینا و دره پازیک و دیگر مقبره‌های باستانی جنوب روسیه، مجموعه‌ای عظیم از طلاهای باستانی شکل گرفته بود.

موزه ملی هرمیتاژ - سنت پترزبورگ 2
موزه ملی هرمیتاژ – سنت پترزبورگ ۲

موزه در قرون معاصر

در قرن بیستم، حکومت شوروی و به خصوص استالین، بسیار به این موزه بی‌توجهی کردند. حتی قسمتی از این گنجینه در خارج از کشور فروخته شد. قسمتی از کلکسیون موزه هم در زمان محاطره لنینگراد در جنگ جهانی دوم قربانی بمباران شد.

در قرن حاضر، موزه هنوز در حال توسعه است، شعبه‌هایی از موزه هرمیتاژ در آمستردام و لاس وگاس افتتاح شده‌اند. خلاصه نوشتن در مورد این موزه عظیم کار سختی است. اگر دوست داشتید که از جاذبه های گردشگری روسیه دیدن کنید، این موزه را ابتدای لیست قرار دهید. تور روسیه ساحل شنی انتخابی درست برای سفر به این کشور غنی خواهدبود.

قطب‌های جمهوری کومی روسیه

در غرب کوه‌های اورال روسیه، هفت سنگ صخر‌ه‌ای غول پیکر از دل زمین بیرون آمده اند. نام آن‌ها مجموعه «هفت مرد سنگی قوی»، «کوه کوچک خدایان»، و «قطب‌های جمهوری کومی» و یا «هفت غول ایستاده» است. جمهوری کومی در گذشته یک مکان دور و کم‌جمعیت در شمال غرب روسیه بوده و این کوه‌ها در شرق آن بوده است. دانشمندان می‌گویند قدمت این صخره‌ها ۲۰۰ میلیون است. مناظری که این سنگ‌ها ایجاد کرده‌اند باورنکردنی هستند و یکی از عجایب هفت‌گانه روسیه است. قطب‌های جمهوری کومی روسیه، ۹۹ کیلومتر از نزدیک‌ترین جاده دور است. پس یا باید هلیکوپتر اجاره کنید و یا پیاده به آنجا بروید.

کلیسای جامع سنت باسیل ، شکوه جاذبه های گردشگری روسیه

افسانه‌ای می‌گوید ایوان مخوف، بعد از دیدن این بنا دستور داد که چشم معمار آن را کور کنند. دلیل این کار هم این بود که پوستنیک یاکلووف معمار دیگر نتواند چیزی به این زیبایی بسازد. اما در حقیقت، او یک کلیسای دیگر در ولادیمیر هم ساخته است. کلیسا سنت‌باسیل در مرکز شهر مسکو بوده و تا سال ۱۶۰۰ میلادی بلندترین بنای این شهر محسوب می‌شده است.

این مجموعه در ابتدا هشت کلیسا بود اما در سال ۱۵۸۸ نمازخانه نهم هم به آن اضافه شد. این بنا یک از هزارتو از گالری‌های پیچ در پیچ است که با پلکان‌های باریک و طاق‌های کوتاه بهم متصل می‌شوند. تمام دیوارهای داخلی بنا با نقش‌های گل‌دار و هندسی تزئین شده‌اند.

سنت‌باسیلی هم از تهدید حکومت بلشوییکی محروم نماند اما جان سالم به در برد. استالین وقتی نتوانست یکباره میدان سرخ را با سربازانش ترک کند، تصمیم گرفت این شاهکار را خراب کند. معماری از جان گذشته به نام بارانوفسکی تهدیدش کرد که اگر این کار را کند گولی خودش را می‌برد. استالین صرف‌نظر کرد اما بارانوفسکی ۵ سال بعد عمرش را در زندان کمونیست‌ها بود.

سنت‌باسیل - میدان سرخ
سنت‌باسیل – میدان سرخ

مادر میهن ، مجسمه‌ای دراماتیک در میان جاذبه های گردشگری روسیه

مادر میهن را برای گرامی‌داشت خاطره کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم ساخته‌اند. بلندترین مجسمه تاریخی که در کتاب رکورد گینس ثبت شده است، مجسمه مادر میهن روسیه است. این مجسمه، ۸۵ متر ارتفاع دارد و تقریبا دوبرابر مجسمه آزادی آمریکاست.

مجسمه مادر میهن - جاذبه های گردشگری روسیه
مجسمه مادر میهن – جاذبه های گردشگری روسیه

دریاچه بایکال ، مجموعه‌ی “ترین‌ها”ی جاذبه های گردشگری روسیه

بزرگترین دریاچه آب شیرین دنیا و یکی از قدیمی‌ترین‌ آنها با ۲۵ میلیون سال قدمت، دریاچه بایکال روسیه است. از سطح این دریاچه می‌توان تا ۴۰ متری عمق آن را دید اینقدر که زلال است. ۳۳۰ رودخانه مختلف روسیه به این دریاچه می‌رسند. بایکال با ۱۶۰۰ متر عمق در بعضی نقاط، عمیق‌ترین دریاچه دنیا هم هست. معنی نام بایکال به ترکی «دریاچه ثروتمند» است. این دریاچه میزبان ۲۶۰۰گونه  مختلف گیاهی و جانوری هم هست. آنتوان چخوف نویسنده مشهور روس از دریاچه بایکال با نام «زیبای شگفت‌انگیز» یاد کرده است.

دریاچه بایکال - سیبری
دریاچه بایکال – سیبری

سفر ساحل شنی به جاذبه های گردشگری روسیه ، کنار این دریاچه زیبا تمام می‌شود اما ما در این سفر تنها چند مورد مختصر از جاذبه های گردشگری روسیه را دیده‌ایم. تور روسیه راهی آسان است که از این جاذبه‌ها دیدن کنید. اگر خواستید اطلاعات بیشتری از سفر به روسیه کسب کنید، با ساحل شنی تماس بگیرید. شماره تلفن ما۰۲۱۵۷۹۳۸ است. ساحل شنی خدمات ویزای روسیه را هم انجام می‌دهد. همه کارهای سفرتان را به ما بسپارید، ما برایتان سفری خاطره انگیز رقم خواهیم زد.

 

عکس ها از : pixabay

ارسال پاسخ

ده + چهار =