جاهای دیدنی وین | ۱۰ جاذبه از پایتخت بزم و موسیقی جهان

جاهای دیدنی وین ، با موسیقی و رقص گره خورده‌اند. وین پایتخت کشور اتریش است وین، تا قبل از شروع جنگ جهانی اول بزرگترین شهر آلمانی زبان اروپا بود که دو میلیون نفر جمعیت داشت. با وجود این که نام وین همیشه به شادی گره خورده‌ است اما روزهای پایین و بالای زیادی را تجربه کرده است. در سال ۱۹۱۳ حدود ۱۵۰۰ نفر از سکنه وین به‌خاطر شرایط بد زندگی خودکشی کردند.

امروزه اما وین سومین شهر دنیا است که دفتر سزمان ملل متحد در آن قرار دارد. و شهری مهم در مناسبات جهانی محسوب می‌شود. درباره اهمیت وین برای ایران همین بس که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ یعنی «برجام» در سال ۲۰۱۵ در این شهر منعقد شد. این شهر با داشتن مراکز دانشگاهی دولتی مهم اتریش، یکی از مقاصد مهم مهاجرت برای تحصیل هم هست. حدود ۷۰ هزار ایرانی ساکن پایتخت اتریش هستند.

جاهای دیدنی وین
جاهای دیدنی وین

اما وین یکی از شهرهای مهم ‌گردشگری اروپا هم هست. این شهر که در شمال شرقی اتریش و در نزدیکی دانوب قرار دارد سالانه، میزبان بیش از ۷ میلیون گردشگر است. در وین می‌توانید تجارت منحصر به فرد فراوانی داشته باشید که سفر به اتریش را برایتان دلپذیر کند. با ساحل شنی همراه باشید تا سری به جاهای دیدنی وین بزنیم و تجاربمان را در سفر به اروپا کامل‌تر کنیم. پیش از این هم در مورد وین در مقاله «جاذبه‌های گردشگری اتریش» گفته‌ایم.

جاهای دیدنی وین ، از معماری گرفته تا رقص

شهر وین به‌خاطر داشتن الگوهای معماری بسیار قوی، داشتن مراکز فرهنگی فراوان و البته آب‌وهوای خوب و طبیعت دلچسب، جاذبه‌های فراوانی دارد که باید ببینید. مرکز شهر وین در سال ۲۰۰۱ بنا به درخوست دولت اتریش، در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی جهانی ثبت شد. تعداد زیادی از جاهای دیدنی وین هم در مرکز شهر قرار دارند

جاهای دیدنی وین
جاهای دیدنی وین

کاخ شون‌برون

«چشمه زیبا» نام کاخ تابستانی پادشاهان اتریش در وین است. این کاخ حالا میراث جهانی یونسکو است. عمر این کاخ به قرن هفدهم میلادی برمی‌گردد. این کاخ اما کاخ شون‌برون به مرور زمان تبدیل به اقامتگاه دائمی و بهترین قصر امپراتوری اتریش شد.

جاهای دیدنی وین - کاخ شون‌برون
کاخ شون‌برون

این کاخ به سبک باروک ساخته شده و به عقیده بسیاری، بهترین نمونه اثر باقیمانده باروک در اروپا است. کاخ شون‌برون ۱۴۴۱ اتاق دارد که ۴۵ تا از آن‌ها برای بازدید عموم در نظر گرفته شده‌اند. برای بازدید از کاخ می‌توانید از تورهایی که به صورت منظم در کاخ برگزار می‌شود استفاده کنید. در طی این بازدید در میان اتاق‌های باشکوه و مجلل کاخ قدم خواهید زد و با تاریخ و فرهنگ اتریش در طی قرون گذشته آشنا خواهید شد.

در کاخ شون‌برون، حتما به تالار آینه‌ها بروید که با دکوری سفید و طلایی‌رنگ میزبان اولین اجرای موتزارت در سن ۶ سالگی بوده‌است. این تالار یکی از جاهای دیدنی وین است که نباید از دست دهید.

جاهای دیدنی وین - شون‌برون
قصر شون برون – داخل قصر

در کاخ شون‌برون باغ‌ها و فضاهای باز و سبز بسیاری وجود دارد که برای ورود به آن‌ها حتی لازم نیست ورودی بپردازید. این باغ‌ها هر روز، حتی روزهای تعطیل هم محل تفریح و استراحت وینی‌ها و گردشگران است. محوطه این کاخ جایی برای تماشای تندیس‌ها و سازه‌های گوناگون و فراوانی است که از دوره‌های مختلفی از تاریخ اتریش حکایت می‌کنند. یک دروازه به ارتفاع ۶۰ متر یکی از جذاب‌ترین آن‌ها است.

باغ وحش شون‌برون، پازل طبیعت دنیا در جاهای دیدنی وین

در کاخ شون‌برون می‌توانید به دیدن قدیمی‌ترین باغ وحش دنیا هم بروید که در سال ۱۷۵۲ توسط امپراطور فرانز اول ساخته شده است. این باغ‌وحش حالا علاوه بر اهمیت تاریخی که دارد میزبان بیش از ۷۰۰ نوع جانوری هم هست. سالانه ۳ میلیون نفر از کاخ شون‌برون و ۲ میلیون نفر از این باغ‌وحش که از جالب‌ترین جاهای دیدنی وین است بازدید می‌کنند.

باغ وحش وین - جاهای دیدنی وین
باغ وحش‌ شون‌برون

در باغ‌وحش شون‌برون، می‌توانید از آکواریم بزرگ وین دیدن کنید و در تونلی شیشه‌ای میان ماهی‌ها قدم بزنید. صخره‌ی پنگوئن‌ها، پولاریم که محل زندگی جانوران قطبی است، و پانداهای غول پیکر از جمله چیز‌هایی است که در هر باغ‌وحشی پیدا نمی‌کنید و در شون‌برون هست.

جاهای دیدنی وین - باغ وحش شون‌برون
باغ وحش شون‌برون

کوشک بلودر

یک مجوعه سلطنتی با شکوه در وین به نام Belvedere در قلب وین سالانه میلیون‌ها نفر را به سمت خود می‌کشد. این کوشک از دو کاخ زیبا روبه‌روی هم تشکیل شده که با یک باغ از هم جدا می‌شوند. بلودر به زبان ایتالیایی به معنای «چشم‌انداز زیبا» است. باغ بلودر به سبک فرانسوی کلاسیک طراحی شده و اگر بالای شیب قصر بایستید، «چشم‌انداز زیبا» را خواهید دید.

کوشک پایینی، در سال ۱۷۱۴ آغاز شده و به سبک باروک تزئین شده است. این کاخ، محل زندگی شاهزاده اوژن بوده و حالا محلی برای نگهداری مجموعه‌ای نقاشی‌ها و مجسمه‌های عصر باروک است. اتاق غذاخوری، تالار آینه و تالار مرمر از جمله فضاهای کاخ هستند که در نظر بازدید کنندگان بخش‌های درخشان کاخ و از جاهای دیدنی وین هستند.

بلودر - جاهای دیدنی وین
چشم‌انداز زیبای بلودر

کوشک بالایی بلودر نمای خارجی بسیار زیباتری دارد. این کاخ را اوج هنر معمار آن یعنی «یوهان لوکاس فون هیلدبرانت» میدانند. فضای داخلی کاخ  محل نگهدای مجموعه‌ای نفیس است که با نام هنرمندانی چون ونگوک، مونه، رنوار، و شیله اعتبار یافته‌است. تالار طبقه همکف این کوش با مجسمه‌های بزرگی که زیر سقف گنبدی هستند، جلوه‌ای باشکوه دارند.

قصر بلودر وین
قصر بلودر

کوشک بلودر به عنوان کاخی برای یک فرمانده موفق ارتش فرانسه ساخته شد. شاهزاده اوژن در سال ۱۶۸۳ توانست عثمانی را در جنگ شکست دهد. این کاخ در سال ۱۷۵۲ به ملکه ماریا ترزا فروخته شد و او از بلودر به ‌عنوان محلی برای نگهداری مجموعه هنری سلطنتی استفاده کرد. او درهای کاخ را در سال ۱۷۷۹ به روی عموم باز کرد. در نهایت در سال ۱۹۱۸ این کاخ در اختیار دولت اتریش قرار گرفت و تبدیل به یک موزه شد.

ساختمان شهردای وین، میدان راتهاوس

ساختمان راتهاوس در بین سال‌های ۱۸۷۲ تا ۱۸۸۳ میلادی ساخته شده است. این ساختمان در حال حاضر به عنوان محل فرمانداری ایالت وین استفاده می‌شود. راتهاوس در دهه ۱۸۸۰ میلادی به سبک نئوگوتیک ساخته شده است. سبک ساخت ونیر راتهاوس شبیه ساختمان شهرداری بروکسل است. این بنا ۵ برج دارد که برج میانی، یک برج ساعت است که از همه بلند‌تر است. این برج ۹۸ متر ارتفاع دارد. روی برج اصلی راتهاوس مجسمه‌ی نمادین راتهاوس‌من قرار دارد که نماد شهر و از جاهای دیدنی وین هم هست.

راتهاوس جاهای دیدنی وین
راتهاوس

ساختمان راتهاوس، میزبان رستوران تاریخی «وینر راتهاوس» هم هست. یک رستوران سنتی که چندین تالار دارد که به سبک باروک تزئین شده‌اند. در این تالارها، می‌توانید از بوفه‌هایی کوچک غذاهای سنتی وین را بخرید.

راتهاوس
فضای داخلی راتهاوس

پارک پراتر ، تجربه هیجان در جاهای دیدنی وین

برای تجربه هیجان انگیز‌ترین جاهای دیدنی وین می‌توانید به دیدن یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های دنیا بروید. امپراتور جوزف دوم در سال ۱۷۶۶ آن را تبدیل به یک پارک عمومی کرد. امپراتور همچنین اجازه داد که قهوه‌خانه‌ها و کافه‌ها هم در این منطقه شروع به کار کنند.  در پارک پراتر، می‌توانید به رستوران‌های سنتی وین بروید.

پراتر - چرخ و فلک بزرگ وین - جاهای دیدنی وین
پراتر

بهترین کاری می‌توانید در پراتر کنید این است که سوار چرخ‌وفلک ۶۵ متری آن شوید و از آن بالا از چشم‌انداز وین لذت ببرید. این چرخ و فلک را احتمالا در فیلم «مرد سوم» هم دیده‌اید که در مورد  وین بعد از جنگ جهانی دوم است. تاب گردان ۱۱۷ متری برج پراتر هم انتخاب اهالی ریسک و ماجراجویی است. سواری تاب گردان تقریبا ۴ دقیقه طول می‌کشد اما تضمین نمی‌کنیم تا یک ساعت وین دور سرتان نچرخد.

تاب گردان پراتر
تاب گردان پراتر

در نهایت به موزه مادام توسو شعبه وین بروید. در این موزه می‌توانید مجسمه مومی ۶۵ نفر از افراد مشهور در زمینه موسیقی، فیلم، ورزش و سیاست را ببنید. اگر بلیت موزه را به صورت آنلاین خریداری کنید می‌توانید تخیف قابل توجهی هم بگیرید.

هاندرتواسرهاوس

هاندرواسرهاوس یک خانه‌آپارتمان در وین است که با ایده یک هنرمند اتریشی به نام فریدنریخ هاندرتواسر ساخته شده است. خانه هاندرتواسر یکی از میراث فرهنگی اتریش است که از جذاب‌ترین دیدنی‌های وین هم هست.  فرندنریخ هاندرتواسر معتقد بود که باید آثار معماری با طبیعت اطراف هماهنگ باشد و جزئی از محیط شود.

هاندرتواسرهاوس - وین
خانه هاندرتواسر

ایده اولیه خانه براساس نظرات تواسر در سال ۱۹۷۹ توسط یک معمار به نام کروینا به هاندرتواسر داده شد. اما او آن را در همان سطح اولیه رد کرد چون به نظرش دقیقا همان‌چیزی بود که او ردش می‌کرد. در نهایت خانه در بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ طبق نظرات او، توسط معماری به نام یونی-پروف و جوزف کروینا به‌عنوان بنیان‌گذار و پیتر پلیکن به‌عنوان برنامه ریز ساخته شد.

خانه هاندرتواسر - جاهای دیدنی وین
خانه هاندرتواسر

سقف این خانه با خاک چمن و درختانی که از دل خانه در حال رشد هستند پوشیده شده است. شاخه‌های این درختان از پنجره‌ها هم بیرون آمده‌اند. خانه هاندرتواسر ۵۳ آپارتمان، ۴ دفتر، ۱۶ تراس خصوصی و و ۳ تراس عمومی دارد. ۲۵۰ بوته و درخت در این خانه زندگی می‌کنند. هاندرتواسر هیچ دستمزدی برای ساخت این خانه نگرفت و گفت که ارزشش را داشت که به جای بالا رفتن یک بنای زشت، این خانه را ساخته باشد. خانه هاندرتواسر حالا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی وین است که نباید از دستش بدهید. دیدن این خانه، رویای زندگی در دل طبیعت را برایتان زنده می‌کند.

موزه آلبرتینا

موزه آلبرتینا موزه‌ای در منطقه یک لندن است. این موزه از سال ۱۷۶۸ توسط داماد ملکه ماریا ترزا بنیان‌گذاشته شد. خانه موزه آلبرتینا پیش از این یک اقامتگاه سلطنتی برای خانواده «هاسبورگ» بوده است. از سال ۱۸۰۵ با کامل شدن کلکسیون هنری موزه، اینجا تبدیل به یکی از گنجینه‌های اتریش شد. در موزه آلبرتینا ۱٫۵ میلیون اثر هنری چاپی و ۵۰ هزار اثر نقاشی اثر هنرمندانی چون داوینچی و پیکاسو نگهداری می‌شود.

موزه آلبرتینا - جاهای دیدنی وین
نمای موزه آلبرتینا از خانه اپرا

موزه آلبرتینا یکی از بزرگترین کلکسیون‌های آثار تصویری را دارد. هر دوره سه ماه از این موزه به آثار یک سبک یا یک نقاش اختصاص دارد. اگر در یک سال ۴ بار به این موزه بروید، به چهار موزه مختلف رفته‌اید. موزه آلبرتینا از جمله جاهای دیدنی وین است که برای هنرمندان و گرافیست‌ها سفر به بهشت محسوب می‌شود.

موزه آلبرتینا - وین
موزه آلبرتینا

بورگارتن، یک باغ انگلیسی در قلب جاهای دیدنی وین

بورگارتن باغی انگلیسی در دل شهر وین است. اگر از دیدن بناهای معماری وین خسته شدید وقتش است که به بورگارتن بروید. این باغ یکی از مراکز گردشگری محبوب وین است که می‌توانید در آن استراحت کنید و از ناپلئون هم برای این فرصت تشکر کنید. این پارک بیشتر برای مجسمه موتزارت معروف شده و از محبوب‌ترین جاهای دیدنی وین است.

بورگارتن وین
بورگارتن

وقتی سربازان ناپلئون در سال ۱۸۰۹ از وین عقب‌نشینی کردند یک آشوب و درهم‌ریختگی را برای وین به جا گذاشتند. این بهم‌ریختگی یک احساس نیاز برای طراحی مجدد منطقه کاخ هافبورگ را ایجاد کرد. بخشی از این طراحی مجدد ایجاد یک پارک خصوصی برای خانواده سلطنتی بود که تا سال‌ها به نام کایسرس‌گارتن معروف بود.

در بورگارتن، به امپراتوری پروانه‌ها بروید. این ساختمان، یکی از چند ساختمان مجموعه هافبورگ است. خانه پروانه یک گلخانه شیشه‌ای است که پر است از نخل و گیاهان گرمسیر دیگر. این گلخانه پالمن‌هاوس نام دارد. در بخش شرقی گلخانه، به نام اشمتلرلینگ‌هاوس، به دیدار پروانه‌های استوایی بروید و شاید در میانشان هم چند خفاش دیدید.

بورگارتن - جاهای دیدنی وین
بورگارتن

کلیسای سنت چارلز ، پانتئون وین

یکی دیگر از جاهای دیدنی وین ، کلیسای سنت چارلز است. اگر می‌خواهید بدانید چرا وین شهر موسیقی و هنر است به سنت‌چارلز بروید. سبک ساخت این کلیسا ترکیبی از معماری یونان باستان، روم، رنسانس و باروک است. امپراتور چارلز ششم در قرن هجدهم میلادی سوگند خورد که اگر بیماری طاعون از شهر رخت ببندد کلیسایی را وقف سنت چارلز کند. زمانی که طاعون سیاه از شهر ریشه‌کن شد، کلیسای سنت چارلز هم آغاز به کار کرد.

کلیسای سنت چارلز وین
کلیسای سنت چارلز

طاق مرکزی کلیسای سنت‌ چارلز بیشترین شباهت را با سبک بناهای باستانی یونان دارد. طاق مرکزی بر پایه دو ستون که به شیوه ستون‌های تروژانی رومی طراحی شده‌اند پابرجاست.  ارتفاع این گنبد از کف کلیسا حدود ۷۲ متر است. در خط افق وین، گنبد کلیسای سنت‌ چارلز بلندترین نقطه شهر است.

کلیسا سنت چارلز وین
فضای داخلی کلیسا

سنت چارلز یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی وین است. خصوصا زمانی که ذهنتان از سبک باروک و گوتیک شهر پر شده و دلتان می‌خواهد یک بنای منحصربه‌فرد ببینید.

گورستان مرکزی وین

در بین جذاب‌ترین جاهای دیدنی وین ، یادتان نروید که به گورستان مرکزی شهر بروید. اینجا یکی از بزرگترین قبرستان‌های دنیا از لحاظ تعداد دفن‌شدگان است. وین ۵۰ گورستان دارد که گورستان مرکزی از همه مشهور‌تر است.

گورستان مرکزی وین
گورستان مرکزی وین

گورستان وین، مانند بسیاری دیگر از گورستان‌ها نیست که با گذر زمان شکل گرفته باشد. در سال ۱۸۶۳ ، مدیران شهر وین تصمیم گرفتند که فضایی بزرگ را به گورستان تخصیص بدهند. چرا که پیش‌بینی می‌کردند جمعیت وین که آن زمان مرکز امپراتوری اتریش-مجارستان بود تا پایان قرن بیستم به ۴ میلیون نفر برسد. گورستان مرکزی برای پاسخگویی به این جمعیت در سال ۱۸۷۰ طراحی و ساخته شد.

گورستان مرکزی وین
گورستان مرکزی وین

در این گورستان می‌توانید به محل دفن بتهوون، شوبرت، اشتراوس، برامس و بسیاری دیگر از مشاهیر موسیقی اتریش بروید. از میان این همه، تنها موتزارت محل دفن متفاوتی دارد. سیاوش کسرایی، شاعر ایرانی هم در این گورستان دفن شده است.

سفر به وین همراه با ساحل شنی

برای سفر به پایتخت اتریش و بازدید از جاهای دیدنی وین می‌توانید از تور وین مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات کامل در مورد تور وین و رزرو تور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. شرکت ساحل شنی شما را از ابتدای مسیر یعنی «اخذ ویزای شنگن اتریش» تا گشت شهری در وین و خدماتی مانند بیمه‌ی مسافرتی همراهی خواهد کرد.

اگر به وین سفر کرده‌اید برای ما از تجربه سفرتان بنویسد و بگویید انجام چه‌کارهایی در وین برای شما جذاب‌تر بوده است. ما منتظر شنیدن نظرات و تجربه‌های سفر شما هستیم.

ارسال پاسخ