۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

کو فی فی [Koh Phi Phi] نام مجمع‌الجزایری ست میان استان کرابی و جزیره‌ی پوکت در کشور تایلند. این جزایر بهشتی به آب‌های نیلگون دریای آندامان ختم می‌شوند. کل جزایر فی فی ۶ جزیره هستند که اصلی‌ترین و توریستی‌ترین‌شان جزیره‌ی دون فی فی است. در این جزیره هم امکان اقامت در هتل وجود دارد، هم انجام تفریجات گوناگون؛ اما در کل سواحل این جزایر همراه با کوه‌ها و صخره‌های مشهورشان می‌توانند بهترین مکان برای فراغت از استرس و کسب آرامش باشند.

زیبایی‌های این جزایر موجب شده‌اند که از آن‌ها برای ساخت و تولید بسیاری از فیلم‌ها استفاده شود. جزایر کو فی فی مسکونی نیستند و در حال حاضر کسی در آن‌ها سکونت ندارد، اما در کل از بهترین مکان‌های گردشگری کشور تایلند و جزیره‌ی پوکت به شمار می‌روند. اگر تا کنون به این جزایر سفر کرده‌اید حتماً زیبایی‌های آن‌ها را توانسته‌اید به طور محسوس و ملموس حس کنید، اما اگر تاکنون به این جزایر سفر نکرده‌اید همراه من در این نوشتار باشید. در ادامه به همراه یکدیگر گشت‌و‌گذاری در جزایر فی فی خواهیم داشت.

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

دسترسی به جزایر فی فی

۱- از پوکت

کسانی که با تور پوکت به این شهر سفر می‌کنند حتماً به جزایر فی فی هم می‌روند. جزایر فی فی فاصله‌ی زیادی از پوکت ندارند. روش‌های مختلفی برای رفتن از پوکت به فی فی وجود دارند، اما بهترین انتخاب استفاده از فرابر یا کشتی‌های مسافربری‌ای هستند که از پوکت به جزایر فی فی می‌روند. معمولاً ۱٫۵ تا ۲ ساعت با این کشتی‌ها از پوکت تا جزایر کو فی فی می‌توان رفت. با این کشتی‌ها اگر از پوکت به جزایر فی فی بروید، قیمت بلیط از ۳۵۰ بات شروع می‌شود، اما کشتی‌های سریع که کم‌تر از یک ساعت از پوکت به به این جزایر می‌روند قیمت بلیط‌شان از ۱۰۰۰ بات شروع می‌شود.

۲- از کارابی

همچون پوکت، با کشتی مسافری می‌توان از کرابی نیز به جزایر فی فی رفت. این سفر معمولا بین ۱ ساعت و نیم تا ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می‎کشد و قیمت بلیط از ۳۵۰ بات آغاز می‌شود.

۳- از بانکوک

اما اگر بخواهید از بانکوک به این جزایر بروید، باید ابتدا یا به پوکت بروید یا به کرابی و سپس از یکی از این دو شهر قصد سفر به جزایر فی فی کنید. هم کرابی و هم پوکت فرودگاه دارند و روزانه هم چند پرواز از بانکوک به پوکت و کرابی انجام می‌شوند. با هواپیما از بانکوک تا پوکت یا کرابی حول و حوش ۱ ساعت طول می‎کشد.

دیدنی‌های جزایر فی فی

همانطور که در تصاویر دیده‌اید، این جزایر به سبب نزدیک‌بودن به آب‌های دریای آندامان و همچنین به‌سبب صخره‌ها و کوه‌هایی که در آن‌ها وجود دارند، در نمای کلی، بسیار زیبا هستند و صفا و آرامشی فوق‌العاده دارند. اما به طور جزئی اگر بخواهم در مورد دیدنی‌های جزایر فی فی صحبت کنم باید از موارد زیر نام ببرم:

۱- خلیج مایا

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

خلیج مایا از مشهورترین و زیباترین مکان‌هایی است که در جزایر فی‌فی انتظارتان را می‌کشند. اعتقاد بسیاری بر این است که خلیج مایا پس از آن که به‌مثابه‌ی لوکیشن فیلم ساحل در سال ۱۹۹۹ با بازی دیکاپریو مورد استفاده قرار گرفت، به یکی از بهترین و پرگردشگرترین مکان‌های جهان تبدیل شد.

خلیج مایا زیبایی و آرامش زیادی دارد و لااقل یک روزتان را باید صرف گشت‌وگذار در این خلیج کنید. این خلیج در ساحل غربی جزیره‌ی کو فی فی له – یکی از جزایر کو فی فی – قرار گرفته  و علت اصلی مراجعه‌ی بسیاری از گردشگران به جزایر کو فی فی است.

در این منطقه، چند صخره‌ی بلند و مرتفع – که ارتفاع‌شان به ۱۰۰ متر هم می‌رسد – وجود دارند. ساحل شنی خلیج مایا در کنار آب‌های نیلگون منطقه، زیبایی خارق‌العاده‌ای دارد.

در این منطقه، امکانات خیلی زیاد نیستند اما می‌توان از تماشای مناظر لذت برد، با آن‌ها عکس گرفت، به غواصی پرداخت و یا حتی مشغول قایق‌سواری شد. کسانی که اهل شنا هستند نیز می‌توانند با احتیاط در این خلیج زیبا به شنا کردن بپردازند.

۲- جزیره‌ی بامبو

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

جزیره‌ی بامبو بهشتی کوچک در کشور تایلند است. این جزیره مساحت کمی دارد و در قسمت شمالی فی فی دون واقع شده. وارد آن که می‌شوید تمامی انتظاری که از یک مکان آرام و جذاب و دل‌انگیز دارید را برآورده خواهید دید. آرامش این جزیره فوق‌العاده است و مکان شلوغی هم نیست. طبیعت بسیار زیبایی دارد و تا حدودی هم دست‌نخورده باقی مانده. سواحل شنی آن فوق‌العاده اند و شن‌هایی شفاف و خوش‌رنگ دارند. برای ورود به این جزیره باید ورودی پرداخت کنید، اما مطمئن باشید پرداخت ورودی جزیره به لذتی که از بودن در این جزیره خواهید برد می‌ارزد.

یک بارِ کوچک در این جزیره‌ی نقلی وجود دارد که می‌توان انواع نوشیدنی را از آن تهیه کرد. ضمناً در این جزیره امکان تهیه‌کردن چادر کمپینگ نیز فراهم است.

۳- غار وایکینگ

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

غار وایکینگ در شمال شرقی فی فی له است و از زیباترین مکان‌های فی فی به شمار می‌رود. درون غار وایکنیگ، نقاشی‌هایی به قدمت ۴۰۰ سال وجود دارند که گفته می‌شود نقاشی‌هایی اند از خدمه‌های کشتی‌هایی که از این غار به عنوان پناهگاهی در برابر طوفان استفاده کرده‌اند.

برخی عنوان می‌دارند که در غار واکینگ، پرنده‌هایی کوچک ولی عجیب وجود دارند که مردمان محلی این منطقه آن‌ها را می‌گیرند و با قیمت‌های زیادی به فروش می‌رسانند.

اطراف این غار نیز یک سری قایق برای لذت‌بردنd بیش‌تر از غارهای وایکینگ وجود دارند.

۴- جزایر Bida

این جزایر کوچک در یک کیلومتری جزیره‌ی فی فی له هستند. رفتن گردشگران به این جزایر به سبب لذت‌بردن از خود جزایر نیست، بلکه عمدتاً برای غواصی به جزایر Bida می‌روند. با غواصی در این جزایر می‌توانید در کنار لاکپشت‌ها، مرجان‌های رنگارنگ، کوسه‌های سیاه و باراکوداها در زیر آب‌ها باشید. به جزایر فی فی اگر رفتید، حتماً به جزایر Bida  در قسمت جنوبی جزیره فی فی له نیز سری بزنید و از غواصی در آب‌های اطراف آن‌ها لذت ببرید.

۵- جزیره پشه

این جزیره بسیار زیبا و جذاب است و از بهترین مکان‌های منطقه‌ی فی فی به شمار می‌رود. جزیره پشه از جزیره‌ی فی فی دون فقط سه مایل فاصله دارد و از صخره‌ای بلند و سواحل شنی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در این جزیره، گروه‌های پشه‌ی زیادی وجود دارد و از همین روست که آن را با جزیره‌ی پشه می‌شناسند. به‌سبب همین پشه‌های زیادی که در این جزیره هستند امکان آفتاب‌گرفتن در آن توسط گردشگران وجود ندارد.

۶- روستای تونسای

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

منطقه‌ی فی فی – همانطور که در بالا گفتم – هتل‌ها و امکانات خوبی دارد که اکثر آن‌ها در همین روستای تونسای واقع اند. دستگاه‌های خودپرداز، رستوران‌ها، داروخانه‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی زیادی در این منطقه وجود دارند. غذاهای محلی نیز در روستای تونسای ارائه می‌شوند. پس از آفتاب‌گرفتن در جزایر فی فی و حسابی خوش‌گذراندن، می‌توانید وارد روستای تونسای شوید و به خرید و تهیه‌ی مایحتاج بپردازید. شب‌گردی در این روستا نیز رایج است و فروشگاه‌ها تا صبح اصلاً تعطیل نمی‌شوند.

۷- خلیج آئو پیله

یک خلیج زیبای دیگر! در خلیج آئو پیله، که در نزدیکی فی فی دون قرار دارد، می‌توانید اسنورکلینگ و شنا کردن را انجام دهید از آن‌ها لذت ببرید. صخره‌های آهکی این خلیج در کنار کوه‌ها و تپه‌های مرجانی موجب زیباشدن این منطقه شده‎اند. دیدن از این منطقه را در سفرتان از دست ندهید.

۸-  هات یائو

گشت‌وگذاری در جزایر فی فی | بهشت تایلند

 

از بهترین سواحل فی فی له همین هات یائو است. این ساحل یک ساحل خانوادگی و آرام به شمار می‌رود و از زیباترین مناطق پوکت است. این جزیره با قایق صرفاً ۵ دقیقه از روستای تونسای فاصله دارد و پیاده حدود ۲۰ دقیقه. در این ساحل، چشم‌اندازی زیبا به آب‌های نیلگون و به تپه‌های فوق‌العاده‌ی کو فی فی له وجود دارد. حتماً دیدن از ساحل هات یائو را در برنامه‌تان قرار دهید.

۹- ساحل میمون

ساحل میمون در جنوب غربی روستای مونسای است و علاوه بر آن که شن‌های نرم و خوش‌رنگی دارد و منطقه‌ای عالی برای قدم‌زدن است، میمون‌هایی اهلی در آن‌جا هستند که حتی می‌توانید به آن‌ها غذا دهید. البته برخی از آن‌ها ممکن است وحشی باشند، بنابراین باید مواظب باشید.

**************

با بازدید از مکان‌های بالا هم می‌توانید آرامش را تجربه کنید و هم در برخی‌شان به شنا و قایق‌سواری و غواصی بپردازید. با گشت‌وگذار در روستای تونسای هم می‌توانید در فروشگاه‌ها بگردید و سوغاتی بخرید.

افزون بر این موارد، امکان انجام‌دادن کارهای زیر هم در جزایر فی فی وجود دارد:

  • صخره‌نوردی [اگر اهل هیجان هستید می‌توانید از طریق تورهای صخره‌نوردی‌ای که در این جزایر هستند به صخره‌نوردی بپردازید و در بالای صخره‌های این جزایر به زیبایی‌های منطقه بنگرید]
  • ماهیگیری [ماهیگیری نیز در این منطقه از تفریحات یک سری از گردشگران است. انواع ماهی در آب‌های اطراف جزایر فی فی قابل صید هستند، اما برای انجام ماهیگیری باید هزینه‌ای به مسئولان آن منطقه پرداخت کنید]
  • یادگیری آشپزی سنتی [یک سری کلاس‌های آشپزی در روستای تونسای وجود دارند که امکان یادگیری آشپزی سنتی را فراهم کرده‌اند. اگر به آشپزی علاقه دارید، شرکت در این کلاس‌های محلی می‌تواند لذت‌بخش باشد]
  • دریافت ماساژ [در سواحل فی‌فی زنان و مردانی هستند که به ماساژ دادن مشغول اند. می‌توانید از آن‌ها بخواهید که به ماساژ شما بپردازند. البته در گزارش‌هایی که از سفرها به این جزایر دیده و شنیده‌ام، گویا ماساژورهای این منطقه هم هزینه‌شان زیاد است و هم آن که کارشان را آن‌چنان که باید و شاید خوب انجام نمی‌دهند. شاید بهتر باشد در خود شهر پوکت و یا پاتایا ماساژ بگیرید]

چند نکته در ارتباط با سفر به جزایر فی فی

  • هوای این منطقه گرم و مرطوب است. بین ماه‌های آبان تا فروردین هوای این منطقه گرم است و بهتر است بین ماه‌های اردیبهشت تا مهر به این منطقه سفر کنید. در این چند ماه میزان بارندگی بیش‌تر بوده و دمای هوا نیز بین ۲۰ تا ۳۲ درجه است.
  • سفر به جزایر فی فی گران است. کلاً برای اجاره‌ی قایق‌ها و چادرهای کمپینگ، رزرو هتل و همچنین خرید باید پول هنگفتی را کنار بگذارید.
  • بد نیست بدانید که این جزایر صرفاً چند دهه نیست که در حال استفاده هستند. این منطقه از قبل از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

سخن آخر

نمی‌توان با تور پوکت یا کلاً تور تایلند به کشور تایلند و شهر پوکت سفر کرد و به دیدن جزایر فی فی نرفت. زیبایی‌ها و تفریحات بسیاری در این جزیره منتظر گردشگران هستند. اگر با تور تایلند یا تور پوکت مرکز ساحل شنی درخشان به تایلند رفتید حتماً دیدن از جزایر فی فی و دیدنی‌های آن را در برنامه‌های‌تان قرار دهید.

منابع:   | hippie-inheels | whatsonsukhumvit | phiphi.phuket

ارسال پاسخ

2 × 4 =