۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در جزیره بویوک آدا استانبول

در اطراف استانبول، در دریای مرمره، چند جزیره وجود دارند که بزرگ‌ترین‌شان جزیره‌ی بویوک آدا یا جزیره بیوک آدا [BÜYÜKADA] است و به نظر بسیاری از کسانی که به این جزایر رفته‌اند زیباترین و توریستی‌ترین‌شان هم هست. در این نوشتار برای کسانی که قصد سفر به استانبول را دارند و خواهان آشنایی با دیدنی‌های استانبول هستند به توضیحی کامل در باب جزیره بویوک آدا استانبول [جزیره بیوک آدا] خواهم پرداخت. سعی بر آن خواهد بود که به طور کامل در مورد دیدنی‌های و مکان‌های تفریحی این جزیره و البته رستوران‌های آن بپردازم.

جزیره بویوک آدا استانبول

مختصری در مورد کلیت جزیره بویوک آدا استانبول

در اطراف استانبول، در میان آب‌های دریای مرمره، ۹ جزیره وجود دارند که از آن‌ها با عنوان جزایر پرنس یاد می‌شود. این ناحیه متشکل است از ۴ جزیره‌ی بزرگ و ۵ جزیره‌ی کوچک. جزیره بیوک آدا که موضوع این نوشتار است در زمره‌ی جزایر بزرگ است و اصلاً بزرگ‌ترین‌شان است. نام این جزیره در زبان ترکی دلالت دارد بر بزرگی این جزیره و معنای آن «جزیره‌ی بزرگ» است. این جزیره، هم تاریخی غنی دارد و هم طبیعتی عالی. ازهمین روست که اگر به آن وارد شوید هم می‌توانید به دیدن مناطق طبیعی بروید و هم از بناهای تاریخی آن دیدن کنید.

نگاهی که به تاریخ این منطقه اندازیم می‌بینیم که جاستین دوم، یکی از سلاطین بیزانس، در سال ۵۶۹ میلادی، در جزیره بیوک آدا استانبول یک کاخ و یک صومعه می‌سازد و در همان دوران چندین کلیسا هم در آن ساخته می‌شوند.

ضمناً در حال حاضر در جزایر پرنسس فقط درشکه و دوچرخه حق تردد دارند و نه خودرو.

تفریحات جزیره بیوک آدا استانبول

در جزایر پرنسس و خصوصاً جزیره‌ی بویوک آدا می‌توان کارهای تفریحی زیادی انجام داد، خصوصاً در فصول بهار و تابستان. این جزایر در فصول بهار و تابستان از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول هستند و درصد زیادی از گردشگران را در این دو فصل به خود می‌خوانند. از جمله کارهای تفریحی‌ای که در این جزیره می‌توان انجام داد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت. گفتنی است که موارد زیر توسط کسی که به طور کامل در جزیره گردش کرده و به خوبی تجربه‌ی سفر به این جزیره را داراست ذکر شده‌اند:

۱- خوردن صبحانه در جزیره بیوک آدا

جزیره بویوک آدا استانبول

در این جزیره خوردن صبحانه از صفای خاص خود برخوردار است، صفایی که انتقال آن از طریق کلمات ممکن نیست و صرفاً باید به این جزیره بروید و در یکی از مراکز صبحانه‌ی آن صبحانه بخورید تا بفهمید که در هوای پاک این جزیره و جوِ بسیار عالی آن در فصول بهار و تابستان، خوردن صبحانه می‌تواند چه صفایی داشته باشد. مرکز بویوک آدا پست می‌تواند یکی از بهترین مکان‌ها برای صفر صبحانه در این جزیره‌ی زیبا باشد.

۲- شنا

جزیره بویوک آدا استانبول

نام «جزیره» همیشه همراه است با «آب»، حال آب می‌خواهد اقیانوس باشد یا دریا. جزیره بویوک آدا جزیره‌ای ست میان آب‌های دریای مرمره. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در آب‌های دریای مرمره، بسیاری از شنا کردن پرهیز می‌کنند ولی برخی از اهالی این جزیره به شنا کردن در این دریا می‌پردازند. بسته به خود شما، از لحاظ حرفه‌ای‌بودن در امر شنا، شاید راه باز باشد برای شنا کردن در دریای مرمره در سواحل جزیره بویوک آدا استانبول.

۳- دوچرخه‌سواری

جزیره بویوک آدا استانبول

از مشهورترین کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در جزیره بیوک آدا انجام داد، دوچرخه‌سواری است. بسیاری از کسانی که به این جزیره می‌روند نخستین کاری که انجام می‌دهند اجاره‌ی دوچرخه و انجام دوچرخه‌سواری در محیطی زیبا و صفابخش و دل‌انگیز است. توصیه‌ی کسی که به این جزیره سفر کرده و ما در حال ذکر تجربیات او هستیم، این است که دوچرخه را از یکی از مراکز قدیمی این منطقه که بیش از ۶۰ سال است در حال اجاره‌ی دوچرخه است، اجاره کنید: مرکز Bisiklet Ticaret.

ضمناً چند نکته که باید در ارتباط با کرایه‌ی دوچرخه در این منطقه در نظر داشته باشید به قرار زیر هستند:

  • حتماً ترمزهای دوچرخه را پیش از اجاره‌کردن بررسی کنید.
  • مسیری اختصاصی برای دوچرخه‌سواری وجود ندارد و بنابراین ممکن است در مسیرتان گاری هم ببینید. پس سعی کنید با دقت و تمرکزی بالا دوچرخه‌سواری کنید تا خطر تصادف وجود نداشته باشد.

۴- دیدن از کلیسای Aya Yorgi

جزیره بیوک آدا

تپه‌ای در جزیره بیوک آدا استانبول وجود دارد  با نام Aya Yorgi. بر روی این تپه کلیسایی با همین نام وجود دارد. این کلیسا در واقع صومعه‌ای ست مربوط به اواسط قرن هجدهم و آن زمان با نام Agios Georgios Greek شناخته می‌شده است. این کلیسا معماری‌ای عالی دارد و همچنین در دو روز از سال پر می‌شود: یکی ۲۳ آوریل و دیگری ۲۴ سپتامبر [۲۳ آوریل برای جشن‌گرفتن بهار و ۲۴ سپتامبر به منظور جشن‌گرفتن سنت Thekla]. در این دو روز، مردم آن منطقه و سایر مناطق برای عبادت به این کلیسا می‌آیند و کلیسای آیا یورگی پر می‌شود از عبادت‌کننده. رسمی که در این کلیسا وجود دارد این است که در آن می‌توان شمع روشن کرد و آرزوها را بیان کرد. عبادت‌کنندگانی که در آن دو روز به این کلیسا می‌آیند هم دقیقاً این کار را انجام می‌دهند.

نکته‌ی جالبی که در ارتباط با این کلیسا وجود دارد این است که درون آن یک نماد از سنت جرج، یا جرج مقدس، وجود دارد که البته خود این نماد هم داستان و ماجرایی دارد. ماجرا از این قرار است که در طول دوران حکومت بیزانس، مردمان آن منطقه نماد جرج مقدس و سایر آثار ارزشمند را دفن کرده بودند تا از آسیب و تخریب مصون بمانند. چند سال بعد، آیا یورگی خواب یک چوپان را دید، خوابی که در آن چوپان به او ابراز داشت که آن منطقه را حفاری کند. زمانی که آیا یورگی این کار را انجام داد توانست نماد جرج مقدس را پیدا کند.

به هر صورت در سفرتان به جزیره بیوک آدا استانبول سعی کنید به دیدن این کلیسای جالب هم بروید.

۵- خوردن کباب‌ترکی

یک رستوران در نزدیکی کلیسای آیا یورگی وجود دارد بر روی یک تپه، که می‌توانید در آن بهترین و سنتی‌ترین کباب‌های ترکی بخورید و چشم‌اندازی از کلیسای آیا یورگی در برابر چشمان‌تان داشته باشید. این رستوران، با نام Yucetepe Kır Gazinosu، از سال ۱۹۷۸ مشغول به فعالیت است و یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌‌های جزیره بویوک آدا استانبول است. در سفرتان به این جزیره سعی کنید کباب‌ترکی‌های این رستوران را از دست ندهید.

۶- تماشای غروب خورشید در آیا یورگی

جزیره بیوک آدا

بسیاری از جزایر مشهور دنیا، از منطقه یا مناطقی برخوردار هستند که در آن منطقه یا مناطق می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده دل‎انگیز از غروب خورشید داشت. این قضیه برای جزیره‌ی بویوک آدا هم صادق است. در نزدیکی کلیسای آیا یورگی، در پشت رستوران بالا، یک چشم‌انداز عالی برای غروب خورشید وجود دارد، چشم‌‌اندازی که می‌توانید تصویر آن را در بالا تماشا کنید.

۷- شام‌خوردن در رستوران Eskibağ Terrace

رستوران Eskibağ Terrace

رستوران‌های زیادی در جزیره بیوک آدا وجود دارند، اما در میان این‌ها چند رستوران خاص وجود دارند. یکی‌شان همان رستورانی است که در بالا به آن اشاره شد، اما رستورانی دیگر که صفای خاص خود را دارد رستوران Eskibağ Terrace است، رستورانی که برای شام‌خوردن می‌توانید به آن بروید و روی صندلی‌هایی چوبی بنشینید و لذت خوردن غذا در کنار آب را تجربه کنید.

۸- خوردن بستنی خاص جزیره

جزیره بویوک آدا استانبول

به محض آن که به جزیره می‌رسید و از قایق پیاده می‌شوید، افرادی را می‌بینید که بستنی‌هایی بزرگ و مخروطی در دست دارند، بستنی‌هایی خاص با رنگ‌هایی متنوع. چندین بستنی‌فروشی عالی در آن منطقه وجود دارند که می‌توانید از بستنی‌های آن‌ها بخورید و لذت ببرید، از بستنی‌فروشی Yunus گرفته تا بستنی‌فروشی Sariyar Dondurmacisi.

۹- دیدن از عمارت‌های باشکوه بویوک‌آدا

Büyükada

با دوچرخه که در جزیره بویوک آدا استانبول گشت‌وگذار کنید، می‌توانید شاهد چند تا از عمارت‌های باشکوه این جزیره باشید. به عنوان مثال، در خیابان Yirmiüç Nisan عمارت‌های دیدنی‌ای وجود دارند و کلاً این خیابان صفای خاصی دارد. چند تا از هتل‌های خوب این جزیره در همین خیابان واقع هستند.

یکی دیگر از خیابان‌های خوبی که در این جزیره وجود دارد و پر است از عمارت‌های قدیمی، خیابان Çankaya در منطقه‌ی Nizam است. در این خیابان عمارت‌های زیبایی وجود دارند از جمله عمارت زیر:

بویوک‌آدا

ضمناً در منطقه‌ی Maden هم امکان دیدن از خانه‌ی تروتسکی وجود دارد. اگر خاطرتان باشد در بالا گفتم که تروتسکی مدتی در این جزیره اقامت داشته است. البته خانه‌ی تروتسکی در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و بنابراین نمی‌توانید وارد آن شوید.

Maden
خانه تروتسکی در بویوک آدا

۱۰- دیدن از موزه‌ی Adalar

Adalar

در این موزه، اشیایی تاریخی از تاریخ جزایر پرنس به نمایش گذاشته شده‌اند. برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، دیدن از این موزه می‌تواند مفید باشد. این موزه هر روزه به جز دوشنبه‌ها باز است.

رستوران‌‌های جزیره بویوک آدا استانبول

جزیره بویوک آدا استانبول

در بالا، در حین فهرست‌‌کردن کارهای تفریحی ده‌گانه‌ای که آمدند، به دو تا از رستوران‌های خوب این جزیره اشاره داشتم، با این حال بد نیست به همراه یکدیگر یک مرور خلاصه و کلی بر سایر رستوران‌های خوب این جزیره داشته باشیم:

  • کسانی که به شدت گوشتخوار هستند، می‌توانند برای مصرف انواع گوشت به رستوران Altın Fıçı بروند. این رستوران انواع غذاهای گوشتی را به خوبی ارائه می‌دهد.
  • انواع دسر و کیک و میان‌وعده در رستوران Büyükada Pastanesi وجود دارند، از جمله کوکی‌های آردی معروف ترکیه.
  • یک سینما تا همین چند سال پیش در این جزیره وجود داشته، با نام سینما لاله، که البته امروز باز نیست و مدتی است که بسته شده؛ با این حال بوفه‌ای در کنار این سینما وجود داشته که هنوز هم باز است و انواع خوراکی‌ها را ارائه می‌دهد: با نام بوفه لاله.
  • جالب آن که در این جزیره می‌توانید به دستفروش‌هایی که در حال فروش مربا هندوانه و یا نوشیدنی هندوانه و حتی انواع ترشی هستند دسترسی داشته باشید. احتمالاً می‌دانید که ترشی‌های ترکیه مشهور هستند و بنابراین سعی کنید از ترشی‌فروش‌های آن منطقه خرید کنید.

سواحل جزیره بویوک آدا استانبول

نام جزیره تداعی‌کننده‌ی ساحل است. این قضیه برای جزیره بویوک آدا استانبول هم برقرار است، اما به صورتی شدیدتر و بهتر. منظورم این است که در این جزیره سواحلی بسیار زیبا وجود دارند و انواع تفریحات در آن‌ها برقرار است. از مشهورترین سواحل این جزیره می‌توان از موارد زیر نام برد:

۱- ساحل Eskibağ

Eskibağ

این ساحل، از نگاه کسی که به این منطقه سفر کرده، بهترین ساحل جزیره بویوک آدا استانبول است. ساحل Eskibağ در قسمت جنوبی جزیره واقع شده و مقداری از بندر فاصله دارد، اما از طریق جاده ساحلی و همچنین قایق می‌توان بدان رسید.

ساحل  Eskibağ امکانات خوبی دارد از رستوران و چتر گرفته تا قایق و کایاک. ضمناً در طی روزهای سال، عروسی‌ها و جشن‌های زیادی در این منطقه برگزار می‌شوند.

۲- ساحل Halik Koyu

Halik Koyu

این ساحل، طولانی‌ترین و تمیزترین ساحل جزیره بیوک آدا است. این هتل هم امکانات خوبی دارد و همانطور که در تصویر هم می‌بینید از ظاهری مناسب هم برخوردار است.

۳- ساحل Aya Nikola

این ساحل، در میان سواحل جزیره، آرام‌ترین و ساکت‌ترین ساحل است. از مرکز جزیره هم با دوچرخه و هم با خودرو امکان رسیدن به این ساحل وجود دارد و خیلی فاصله‌ی زیادی از مرکز جزیره بیوک آدا استانبول ندارد. علاوه بر امکانات مناسب، در این ساخل هتل هم وجود دارد و بنابراین شاید بتواند انتخابی مناسب برای کسانی باشد که به دنبال اقامت در ساحل هستند.

۴- سایر سواحل

۲ ساحل زیر هم از مشهورترین سواحل این جزیره هستند:

  • ساحل Yada: این ساحل، میزبان کنسرت‌های متعددی است و همچنین یک رستوران ژاپنی هم در آن منطقه وجود دارد.
  • ساحل Naki Bey : این ساحل یک ساحل خانوادگی است و تنها ساحل آن جزیره است که می‌توان لقب خانوادگی به آن داد. توضیح آن که هیچ گروهی از مردان نمی‌توانند در این ساحل بمانند و فقط خانواده‌ها حق دارند در این ساحل باشند. در این ساحل هم رستوران و بوفه وجود دارند و چتر و سایه‌بان هم برقرار است.

Naki Bey

 دسترسی به جزیره بویوک آدا استانبول

از دو طریق می‌توان به این جزیره رفت: یکی استفاده از قایق‌ها و کرجی‌های شرکت‌های خصوصی و دیگری استفاده از قایق‌های دولتی.

ازاسکله‌های کاباتاش، امیونونو و بوستانچی می‌توان از قایق‌ها استفاده کرد و با صرف تقریباً یک ساعت زمان به جزیره‌ی بویوک‌آدا رسید. طبق گزارش‌هایی که مسافران داده‌اند، آن یک ساعتی که از این اسکله‌ها به سمت جزیره در حرکت هستید هم صفای خاص خود را دارد و می‌توانید از تماشای نماطق اطراف لذت ببرید.

سخن آخر

نگاهی کلی به جزیره بویوک آدا استانبول داشتیم و دیدیم که چه منطقه‌ی زیبایی ست و چه سواحل دلنشینی هم دارد. نکته‌ای که بد نیست در پایان این نوشتار به آن اشاره داشته باشم این است که متأسفانه در میان افرادی که به این جزیره سفر می‌کنند این امر مشهور است که درشکه‌سواری در این جزیره یکی از بهترین کارهایی ست که می‌توان انجام داد. از آن رو گفتم «متأسفانه»، که در این جزیره و در کل در جزایر پرنسس سالانه اسب‌های بسیاری بر اثر بیماری می‌میرند و این درشکه‌سواری فشار بسیاری به آن‌ها وارد می‌آورد. سودگرایانی هم که از اسب‌ها و درشکه‌ها درآمد کسب می‌کنند این اسب‌ها را به شدت تحت فشار می‌گذارند. اگر از درشکه‌سواری چشم‌پوشی کنید کمک بسیاری به این اسب‌ها خواهید کرد.

جزیره بویوک آدا استانبول

 اگر به این جزیره سفر کرده‌اید خوشحال می‌شویم اگر نظرات و تجربیات‌تان را در باب این ساحل با ما در میان بگذارید. برای کسانی هم که تا کنون به استانبول سفر نکرده‌اند این نوید را دارم که می‌توانند از خدمات ساحل شنی در ارتباط با سفر به استانبول استفاده کنند. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور استانبول می‌توانید روی لینک کلیک کنید و با قیمت‌ها و هتل‌ها آشنا شوید. ضمناً شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار شماست تا با تماس با آن بتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

منابع: bizevdeyokuz1 | bizevdeyokuz 2 |

ارسال پاسخ

سه × دو =