در جزیره سانتورینی از این مکان‌ها بازدید کنید

استان اژه‌ی جنوبی یکی از استان‌های کشور یونان است و شامل جزایر متعددی در دریای اژه در جنوب شرقی یونان و در جنوب غربی کشور ترکیه است. این استان چند جزیره‌ی زیبا در خود دارد که دو تای آن‌ها از همه محبوب‌تر اند: یکی جزیره‌ی میکونوس است و دیگری جزیره‌ی سانتورینی. در مورد جاهای دیدنی جزیره میکونوس در نوشتاری مجزا توضیح دادیم و اکنون نوبت به جاهای دیدنی جزیره سانتورینی در یونان است. با هم در ادامه‌ی این نوشتار مروری بر بهترین جاذبه‌های گردشگری جزیره سانتورینی خواهیم داشت و خواهیم دید که چرا این جزیره یکی از بهترین مکان‌های توریستی در کشور یونان است.

مختصری در مورد جزیره سانتورینی

جزیره سانتورینی با نام سنتی و رسمی ثرا [= Thira] جزیره‌ای در استان اژه‌ی جنوبی در ۲۰۰ کیلومتری سرزمین اصلی کشور یونان است. این جزیره حدود ۷۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و بر طبق سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

سانتورینی از دیرباز محل زندگی انسان‌ها بوده و در گذشته بیش از آن که به دلیل گردشگری مشهور باشد به سبب بزرگترین فوران آتشفشانی مشهور بوده. این فوران، با نام فوران Minoan، حدود ۳۶۰۰ سال پیش در اوج تمدن Minoan رخ داده و برخی بر این نظر اند که یکی از علل سقوط تمدن Minoan در جزیره‌ی کرت همین فوران بوده. برخی دیگر می‌گویند فوران آتشفشان در این جزیره سرچشمه‌ی افسانه‌ی جزیره‌ی آتلانتیس بوده، همان جزیره‌ای که نخستین بار افلاطون آن را در رسالات دوران سالخوردگی‌اش معرفی کرد.

نام سانتورینی هم در قرن سیزدهم توسط امپراتوری لاتین روی این جزیره گذاشته شده و گفته می‌شود این نام برگرفته از Saint Irene است. Saint Irene نام یک کلیسای قدیمی در یکی از روستاهای این جزیره است. نام قدیمی جزیره سانتورینی، همانطور که در بالا هم گفتم، ثرا بود و در قرن نوزدهم باری دیگر قرار شد که نام رسمی این جزیره همین ثرا باشد اما از آن زمان تا کنون همواره در میان محافل گوناگون از نام سانتورینی برای این جزیره استفاده شده.

سانتورینی زیبایی‌های زیادی دارد و امکان تجربه‌ی تفریحاتی عالی در این جزیره فراهم است. با هم در ادامه خواهیم دید که گردشگران در سفر به جزیره سانتورینی در یونان می‌توانند از چه مکان‌هایی بازدید کنند و چه تفریحاتی را تجربه کنند.

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

۱- Oia

Oia در سانتورینی

روستای Oia یکی از زیباترین مناطق کشور یونان است که در جزیره سانتورینی واقع شده. این روستا در لبه‌ی شمالی کاسه‌ی آتشفشانی [= کالدرا] واقع شده و احتمالاً بهترین منطقه‌ی جزیره سانتورینی برای تماشای غروب آفتاب است [احتمالاً می‌دانید که یکی از مشهورترین عناصر مربوط به جزیره سانتورینی غروب آفتاب زیبای آن است]. این روستا در قرن نوزدهم در زمانی که کشتی‌های تجاری از این منطقه تا سن‌پترزبورگ می‌رفتند شکوفا شد و اصلاً برخی از بهترین خانه‌های این روستا توسط کاپیتان‌های این کشتی‌ها ساخته شده‌اند، آن هم با الهام‌گرفتن از معماری ونیزی.

حتماً سری به این روستا بزنید و از معماری خانه‌های زیبای آن لذت ببرید. چندین بنای دیگر هم در این روستا هستند که جزو جاذبه‌های گردشگری جزیره سانتورینی به حساب می‌آیند از جمله چند گالری هنری، ویرانه‌های یک قلعه‌ی مربوط به امپراتوری بیزانس، یک موزه‌ی دریایی و … .

ضمناً مانند بسیاری از مناطق جزیره سانتورینی این منطقه هم بدون خودرو است و بنابراین فضای آن به‌خوبی برای پیاده‌روی فراهم است.

۲- Akrotiri

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

در مورد آتلانتیس هیچ کس از نویسندگان یونانی جز افلاطون، که در سالات تیمائوس و کریتیاس از آن نام برده، چیزی ننوشته، ولی در قرون وسطی و خصوصاً در دوران رنسانس اشارات زیادی در کتاب‌های مختلف به آتلانتیس شد. در سال ۱۹۶۷ مکانی کشف شد که گویا قبل از فوران آتشفشان در آن‌جا تمدنی برپا بوده و باری دیگر بحث‌ها در مورد آتلانتیس زیاد شدند. برخی از وسایل آن‌جا مربوط به ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح هستند!

Akrotiri در زیر مواد آتشفشانی مدفون شده بود، اما امروزه بسیاری از عناصر زندگی در آن منطقه به جاذبه‌های گردشگری جزیره سانتورینی تبدیل شده‌اند. گلدان، وسایل آشپزخانه و خانه و کلی وسیله‌ی دیگر از حدود ۶ هزار سال پیش در آن دوران به یادگار مانده‌اند که عمدتاً یا در موزه‌ی پیشاتاریخی ثرا به نمایش گذاشته شده‌اند و یا در موزه‌ی ملی آتن. برخی از ساختمان‌های آن زمان هم ویرانه‌هایی از آن‌ها باقی مانده و در Akrotiri قابل بازدید هستند.

جالب آن که در این منطقه هیچ جسدی پیدا نشده و این نشان می‌دهد که احتمالاً این شهر با آرامش تخلیه شده است.

۳- موزه‌ی پیشاتاریخی ثرا

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

همانطور که گفتم بسیاری از اشیای کشف‌شده در Akrotiri در موزه‌ی پیشاتاریخی ثرا به نمایش گذاشته شده‌اند. این موزه در مهم‌ترین شهر جزیره سانتورینی یعنی شهر فیرا واقع شده و از چهار قسمت برخوردار است. این چهار قسمت به قرار زیر هستند:

  • زمین‌شناسی و فوران آتش‌فشانی ثرا
  • تاریخ باستان‌شناحتی حفاری‌های Akrotiri
  • تاریخ جزیره تا اواخر دوران برنز
  • دوران طلایی Akrotiri در قرن ۱۷ قبل از میلاد

یک نقاشی مشهور در این موزه وجود دارد که با نام Blue Monkeys شناخته می‎شود. این نقاشی مربوط به حدود ۳۶۰۰ سال پیش است و پیچیدگی آن به نسبت زمان خلق‌شدن‌اش موجب حیرت بسیاری از کارشناسان شده است.

۴- ثرای باستانی [Ancient Thera]

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

ویرانه‌های جزیره در قرن‌ها پیش در منطقه‌ای با نام ثرای باستانی قابل بازدید هستند. این منطقه نخستین بار توسط Friedrich Hiller von Gaertringen آلمانی در اواخر قرن نوزدهم مورد کاوش قرار گرفت و بعد از او نیز یک بار در قرن بیستم کاوشی اساسی در این منطقه برای یافتن عناصر باستانی صورت گرفت. بد نیست در طی سفر به جزیره سانتورینی سری هم به این منطقه‌ی تاریخی بزنید.

۵- ساحل Perissa

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

ساحل پریسا در بسیاری از تصاویری که مربوط به جزیره سانتورینی هستند دیده می‌شود. این ساحل بهترین ساحل سانتورینی است و در قسمت جنوبی این جزیره واقع شده. اگر جزو کسانی هستید که در سفرهای‌شان به دنبال اقامت در ساحل و لذت‌بردن از تفریحات ساحلی هستند می‌توانید در سفر به سانتورینی بخش اعظمی از زمان خود را در این ساحل بگذرانید. هم سایه‌بان وجود دارد، هم امکان ماهیگیری و هم حتی امکان شنا کردن در آب‌های نزدیک ساحل.

رستوران‌ها و کافه‌ها و بارهای زیادی هم در نزدیکی این ساحل از ماه مه تا اکتبر فعالیت می‌کنند و خلاصه این مکان از بهترین مکان‌های سانتورینی برای تفریح و لذت‌بردن از سفر است.

۶- Imerovigli

جاذبه‌های گردشگری جزیره سانتورینی

Imerovigli یک شهرک قدیمی و سنتی در بین جاده‌ی Thera به Oia است. این شهرک به سبب خانه‌های سفید و قدیمی زیبایی که دارد مشهور است و همچنین در آن‌جا نمایی زیبا از غروب آفتاب قابل بازدید است. بسیاری از کسانی که در سفر به جزیره سانتورینی یونان به دنبال لذت‌بردن از منظره‌ی غروب آفتاب هستند به این منطقه از سانتورینی می‌روند و در آن‌جا به تماشای غروب آفتاب و البته عکاسی از آن مشغول می‌شوند.

۷- Megalochori

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

Megalochori هم یکی دیگر از مناطق سانتورینی است. این منطقه هم همچون سایر مناطق سانتورینی از خانه‌های قدیمی و سفید برخوردار است و مکانی عالی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ سنتی سانتورینی به شمار می‌رود. Megalochori از اصلی‌ترین مکان‌های سانتورینی برای تهیه‌ی شراب به شمار می‌رود. همچنین در قلب آن یک میدان وجود دارد که در اطراف آن چند مهمانخانه قرار دارند. این میدان باصفاست و معمولاً افراد زیادی از اهالی آن منطقه در آن حوالی پرسه می‌زنند.

۸- Pyrgos

Pyrgos

Pyrgos مرتفع‌ترین روستای سانتورینی است و بنابراین به این روستا که بروید می‌توانید چشم‌اندازی عالی از کلیت جزیره و آب‌های اطراف آن داشته باشید. یک قلعه‌ی قدیمی هم در این منطقه وجود دارد که البته چندان سالم نیست. گفته می‌شود این قلعه برای مقابله با دزدان دریایی ساخته شده.

یک کلیسا و چند رستوران هم در این روستا وجود دارند و شاید بد نباشد در طی سفرتان به جزیره سانتورینی از این روستا هم بازدید کنید.

تفریحات جزیره سانتورینی

حال که برخی از جاهای دیدنی جزیره سانتورینی یونان را نام بردم بد نیست به معرفی چند تا از بهترین تفریحاتی هم که می‌توانید در سفر به این منطقه از کشور یونان انجام دهید بپردازم:

۱- بازدید از جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

البته که یکی از تفریحات رایج در سفر به این جزیره بازدید از جاهای دیدنی آن است. در بالا ۸ تا از این جاذبه‌های گردشگری معرفی شدند.

۲- بازدید از دهانه‌ی آتشفشان فعال

تفریحات جزیره سانتورینی

چندین بار در مورد فعال‌شدن آتفشفشان در دوران باستان در این جزیره صحبت کردم، اما این به معنای آن نیست که فعالیت آتشفشان در این جزیره کاملاً تمام شده و از بین رفته است. این آتشفشان خفته است ولی هنوز فعال است. در طی ۲ هزار سال گذشته ۹ بار آتشفشان فوران کرده که ۳ بار آن‌ها در همین قرن بیستم بوده است. یکی از کارهای جالبی که در سفر به این جزیره برای برخی از گردشگران محبوب است بازدید از دهانه‌ی آتشفشان فعال است. اگر فکر می‌کنید که این کار برای شما هم جذاب است قطعاً می‌توانید در سفر به این جزیره‌ی یونانی آن را تجربه کنید.

۳- تفریحات ساحلی

چندین ساحل در این جزیره وجود دارند که امکان استفاده از آن‌ها برای تفریحات ساحلی فراهم است. در بالا به یکی از آن‌ها یعنی ساحل پریسا اشاره کردم، اما جز آن ساحل چند ساحل دیگر هم در قسمت‌های جنوبی و شرقی جزیره در میان گردشگران محبوب اند از جمله ساحل Perivolos، ساحل Kokkini Ammos [یا ساحل سرخ] و ساحل Exo Gialos.

فعالیت‌های آتشفشانی موجب شده که شن‌های این سواحل بیش از آن که رنگ طلایی داشته باشند رنگی مایل به مشکلی داشته باشند؛ با این حال در آب‌های نزدیک برخی از آن‌ها امکان شنا وجود دارد، البته فقط برای حرفه‌ای‌ها. همچنین جت‌اسکی‌سواری و پیاده‌روی از دیگر تفریحات ساحلی رایج در سانتورینی اند.

امکان کروز روی آب‌های دریای اژه هم در اطراف این سواحل فراهم است.

۴- تماشای غروب آفتاب

همانطور که چند بار اشاره کردم تماشای غروب آفتاب یکی از بهترین کارهایی است که گردشگران می‌توانند در این جزیره انجام دهند. چندین مکان عالی هم برای تماشای غروب آفتاب در این جزیره وجود دارند که در بالا به چند تا از آن‌ها اشاره شد.

************

خرید، پیاده‌روی، رستوران‌گردی، کافه‌گردی، کاوش در تاریخ منطقه، ماهیگیری، الاغ‌سواری در روستاها و گشت‌وگذار در گالری‌های هنری این جزیره از دیگر تفریحاتی هستند که می‌توانید در این جزیره تجربه کنید. چند گالری هنری در Oia هستند و در Kamari  هم یک گالری هنری عالی وجود دارد، بنابراین اگر اهل هنر هستید بد نیست به این مناطق از جزیره بروید و گشتی در این گالری‌های هنری داشته باشید.

سخن آخر

سانتورینی از زیباترین جزایر یونان است و گزینه‌ای عالی برای سفری چند روزه به شمار می‌رود. این جزیره در جنوب شرقی کشور یونان و در نزدیکی جزیره میکونوس واقع شده. بسیاری از کسانی که به دیدن جاهای دیدنی سانتورینی می‌روند سری هم به جزیره میکونوس می‌زنند. جزیره میکونوس هم جزیره‌ای زیباست و جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. برای آشنایی با این جزیره می‌توانید از یکی از مطالب مجله‌ی ساحل شنی در مورد این جزیره استفاده کنید: جزیره میکونوس، از زیباترین جزایر یونان.

ضمناً کسانی که قصد سفر به یونان را دارند می‌توانند از خدمات آژانس مسافرتی ساحل شنی در این زمینه استفاده کنند. اخذ ویزای شینگن یونان، اخذ وقت سفارت یونان و همچنین دریافت وقت فوری سفارت یونان از جمله خدمات ما برای متقاضیان سفر به یونان هستند. برای استفاده از این خدمات و همچنین مشاوره‌ی رایگان در مورد آن‌ها با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: thecrazytourist | tripsavvy

ارسال پاسخ