۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۶ تا از حمام‌های آب گرم بوداپست [شهر حمام‌ها]

از دیرباز چشمه‌های آب گرم زیادی در بوداپست وجود داشته‌اند و از این رو گاه این شهر را با نام شهر حمام‌ها می‌شناخته‌اند و می‌شناسند. موقعیت جغرافیایی بوداپست موجب شده که کلی چشمه‌ی آب‌گرم در اطراف و در داخل آن وجود داشته باشند. از قرن پانزدهم بدین سو حمام‌های آب‌گرمی برای استفاده از این چشمه‌ها در بوداپست ساخته شده‌اند و امروز هم چندین حمام آب‌گرم در این شهر هستند که جزئی از جاذبه‌های گردشگری این شهر برای گردشگران به شمار می‌روند. گردشگران زیادی هستند که یکی از دلایل سفرشان به بوداپست وجود همین حمام‌های آب گرم است. در این نوشتار از مجله‌ی ساحل شنی برای گردشگران که قصد سفر به بوداپست را دارند به معرفی ۶ تا از حمام‌های آب گرم بوداپست پرداخته خواهد شد.

بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست

۱- حمام‌های آب گرم Széchenyi

بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست

مجموعه‌حمام آب گرم Széchenyi در یک کاخ نئوباروک در پارک شهر بوداپست واقع شده. این مجموعه‌حمام بزرگ‌ترین مجموعه‌حمام کل شهر بوداپست و البته معروف‌ترین‌شان هم هست. این مجموعه از ۱۵ استخر سرپوشیده و ۳ استخر روباز برخوردار است، استخرهایی که هر یک دمایی متفاوت نسبت به دیگری دارند.

مجموعه‌حمام آب گرم Széchenyi در سال ۱۹۱۳ ساخته شده و در تمامی روزهای سال باز است. افراد محلی در لبه‌ی برخی از استخرهای این مجموعه مشغول شطرنج هستند، چه هوا صاف باشد چه بارانی و چه برفی.

این مجموعه‌حمام، همانطور که گفتم، از سه استخر روباز در محیط بیرونی برخوردار است، استخرهایی که دمای‌شان از ۳۳ تا ۳۸ متغیر است، و در درون هم دارای امکاناتی همچون اتاق‌های بخار، سونا، تجهیزات فیتنس آبی و … است.

گفته می‌شود آب‌های پرحرارت این مجموعه دارای کلسیم، منیزیم و هیدروژن کربنات هستند و موجب کاهش درد مفاصل و کاهش عوارض ناشی از آتروز می‌شوند.

مجموعه‌ی Széchenyi بزرگ، تودرتو و پیچیده است و بنابراین بهتر است قبل از آن که به آن مراجعه کنید یک نقشه از کلیت این مجموعه در دست داشته باشید که گم نشوید. ضمناً در شنبه‌شب‌های تابستان عمدتاً در این مجموعه اسپا پارتی، که اصطلاحاً با Sparties شناخته می‌شود، برگزار می‌گردد. این مهمانی همراه با دی جی و کلی امکانات است و معمولاً تا ۳ بامداد طول می‌کشد.

آدرس: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Hungary

۲- حمام‌های آب گرم Gellért

بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست

مجموعه‌حمام Gellért دومین مجموعه‌حمام مشهور بوداپست است، اما قطعاً زیباترین همه‌شان است. دیوارها و سقف‌های موزاییکی، ستون‌های رومی و پنجره‌های شیشه‌ای رنگی از شاخص‌ترین ویژگی‌های معماری ساختمان زیبای این مجموعه هستند.

این مجموعه در سال ۱۹۱۸ ساخته شده و از حمام‌های خارجی و داخلی متعددی برخوردار است. گفته می‌شود آب‌های این حمام‌ها و استخرها از چشمه‌های آب گرم تپه‌ی Gellért، که در نزدیکی این ساختمان قرار دارد، تأمین می‌شوند.

دمای استخرهای متعدد این مجموعه از ۲۶ تا ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد متغیر است و بنابراین بازه‌ی دمای استخرهای این مجموعه نسبت به مجموعه‌ی قبلی بیش‌تر است.

Gellért – به عنوان یکی از بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست – جز چندین استخر و حمام در درون خود از سونای خشک و سونای بخار، اتاق‌های درمانی همراه با ماساژ و همچنین وان اسیدکربنیک برای بیماران قلبی عروقی برخوردار است. ضمناً حمام‌های خصوصی کوچکی هم در این مجموعه وجود دارند که توسط زوج‌ها قابل رزرو هستند.

آدرس: Budapest, Kelenhegyi út 4, 1118 Hungary

۳- حمام‌های آب گرم Rudas

بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست

مجموعه‌حمام Rudas از قدیمی‌ترین حمام‌های آب گرم بوداپست است. همانطور که در تصویر می‌بینید این مجموعه به سبک ترکی ساخته شده چراکه زمان ساخت آن به قرن شانزدهم یعنی زمانی که عثمانی‌ها بر بوداپست مسلط بودند بازمی‌گردد.

یک استخر آب گرم هشت ضلعی عالی در زیر یک طاق بسیار زیبا در این مجموعه وجود دارد که در میان بازدیدکنندگان بسیار محبوب است. در بالای این استخر، روی بام ساختمان، هم یک استخر مدرن دیگر وجود دارد که در میان آب‌های این استخر می‌توان چشم‌اندازی عالی از رود دانوب در شهر بوداپست در پیش چشم داشت.

حمام‌های کوچکی هم در این مجموعه هستند. همچنین یک قسمت اختصاصی فیزیوتراپی در این مجموعه وجود دارد که گزینه‌ای خوب برای درمان‌های حرارتی به شمار می‌رود.

در یک بخش از ساختمان هم قسمتی وجود دارد که امکان نوشیدن آب‌های شفابخش چشمه‌های Hungaria، Attila و Juventus  را در آن قسمت فراهم است.

آدرس: Budapest, Döbrentei tér 9, 1013 Hungary

۴- حمام‌های آب گرم Lukács

حمام‌های آب گرم Lukács

یکی دیگر از مجموعه حمام‌های آب گرم بوداپست مجموعه‌ی زیبای Lukács است. این مجموعه هم از قدیمی‌ترین مجموعه حمام‌های آب گرم بوداپست است چراکه در دهه‌ی ۸۰ قرن نوزدهم ساخته شده. ضمناً چشمه‌هایی که آب گرم این مجموعه را تأمین می‌کنند عمدتاً مربوط به قرن دوازدهم میلادی هستند. این مجموعه در میان اهالی خود بوداپست هم محبوب است و از چند قسمت مختلف [به جز استخر] برخوردار است از جمله سونا مادون قرمز [infrared sauna]، حمام بخار، دیوار نمکی هیمالیایی [برای درمان مشکلات تنفسی] و سالن‌های ماساژ.

این مجموعه هم همچون مجموعه‌ی Széchenyi در شب‌های شنبه میزبان اسپا پارتی است. اما اسپا پارتی‌های مجموعه‌ی Széchenyi در تابستان برگزار می‌شوند و اسپا پارتی‌های این مجموعه در زمستان.

آدرس: Budapest, Frankel Leó út 25-29, 1023 Hungary

۵- حمام‌های آب گرم Király

Király

این مجموعه هم یک مجموعه‌ی تاریخی است و در قرن شانزدهم ساخته شده. حمام‌های اصلی این مجموعه در زیر گنبدی ترکی جای گرفته‌اند و معماری کلی ساختمان هم بهره‌مند از عناصر معماری ترکی است. این مجموعه چندان بزرگ نیست ولی یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین حمام‌های آب گرم بوداپست است. ضمناً در طی جنگ جهانی دوم آسیب‌های بسیاری بر این مجموعه وارد آمدند ولی در سال ۱۹۵۰ یک بازسازی اساسی در آن صورت گرفت و آسیب‌ها هم برطرف شدند.

آدرس: Budapest, Fő u. 84, 1027 Hungary

۶- حمام‌های آب گرم Császár

حمام‌های آب گرم بوداپست

این ساختمان مربوط به یک هتل و یک بیمارستان است. همچون دو مورد قبل این مجموعه هم در دوران عثمانی ساخته شده و شکل و شمایل سنتی خود را حفظ کرده است. مجموعه‌ی Császár از یک استخر حرارتی هشت ضلعی در زیر طاقی زیبا برخوردار است و همچنین چندین اتاق دیگر از جمله سونای خشک، سونای بخار، ماساژ درمانی. چندین استخر کوچکِ خصوصی هم در این مجموعه قابل استفاده هستند.

آدرس: Budapest, Frankel Leó út 35, 1023 Hungary

سخن آخر

قطعاً یکی از لذات سفر به بوداپست حضور در حمام‌های آب گرم این شهر است. ۶ تا از حمام‌های آب گرم این شهر که شهرتی بسیار دارند را در این نوشتار مرور کردیم. امیدوارم به یک یا دو تا از این حمام‌ها در طی سفرتان به بوداپست سر بزنید و از حضور در آن‌ها لذت ببرید.

ضمناً می‌توانید برای سفر به بوداپست از تورهای خارجی مرکز گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. ما در ساحل شنی تورهایی ویژه برای سفر به پایتخت مجارستان تدارک دیده‌ایم، تورهایی که هم سعی بر ارزان‌بودن آن‌ها کرده‌ایم و هم به‌دنبال آن بوده‌ایم که امکاناتی مطلوب را در آن‌ها بگنجانیم. تور مجارستان و تور ترکیبی بوداپست+هامبورگ از جمله بهترین تورهای ما برای سفر به بوداپست هستند. رزرو تورها و دریافت اطلاعات کامل در مورد آن‌ها از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ امکان‌پذیر است. با این شماره تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی اطلاعات لازم در مورد تورهای بوداپست را خدمت شما ارائه دهند.

همچنین اگر قصد سفر به بوداپست را دارید پیشنهاد می‌کنم نوشتار مربوط به راهنمای سفر به بوداپست را مطالعه بفرمایید.

منبع: tripsavvy

ارسال پاسخ

یازده − هفت =