۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در بانکوک

این که درصدد برآمده‌اید پیش از سفر به بانکوک از سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر آگاهی حاصل کنید، کاملاً تصمیم به‌جایی است. اصلاً پیش از سفر به هر قسمت از جهان نه‌تنها باید در مورد سیستم حمل و نقل عمومی در آن قسمت تحقیق کرد، بلکه باید در مورد بسیاری از نکات و اطلاعات مربوط به آن قسمت به پژوهش پرداخت و با آگاهی مناسب و نسبتاً کافی به آن قسمت سفر کرد. حمل و نقل عمومی در بانکوک همچون هر شهر بزرگ دیگر جهان از وضعیتی خوب برخوردار است. بالأخره بانکوک به عنوان یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان باید هم از سیستم حمل و نقل مناسبی برخوردار باشد. در این نوشتار برای شمایی که به‌دنبال اطلاعاتی در مورد حمل و نقل در بانکوک هستید توضیحاتی در باب وضعیت حمل و نقل عمومی در بانکوک ارائه خواهم داد.

ضمناً در همین راستا، پیش‌تر چند نوشتار دیگر در مجله ساحل شنی منتشر شده‌اند که احتمالاً مفید باشند، می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به آن‌ها دسترسی داشته باشید:

وسایل حمل و نقل در بانکوک | حمل و نقل عمومی در بانکوک

۱- Skytrain

حمل و نقل عمومی در بانکوک

یکی ازپراستفاده‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در بانکوک همین Skytrain یا BTS است. Skytrain در بانکوک از دو لاین برخوردار است که البته این دو لاین قسمت‌های مدرن و عالی بانکوک را شامل می‌شوند. در سفر به بانکوک می‌توانید با استفاده از BTS به بسیاری از رستوران‌ها، جاذبه‌های دیدنی، مراکز خرید و هتل‌های برتر بانکوک دسترسی داشته باشید. قطعاً BTS یکی از بهترین وسایل حمل و نقل در بانکوک برای دور زدن ترافیک و تحمل‌نکردن کسالت ترافیک است.

دو لاینِ BTS یکی لاین Silom و دیگری لاین Sukhumvit اند. لاین Silom از استادیوم ملی آغاز می‌شود و به Bang Wa می‌رسد و لاین Sukhumvit از  Mo Chit آغاز می‌شود و به مقصد بازار مشهور آخر هفته ختم می‌شود. تقاطع این دو لاین در ایستگاه سیام است. ضمناً BTS از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ نیمه‌شب فعالیت دارد.

برای استفاده از BTS هم امکان خرید بلیط در تمامی ایستگاه‌ها وجود دارد. ضمناً کسانی هم که به دنبال اقامتی بیش از دو هفته در بانکوک هستند می‌توانند از ربیت‌کارت استفاده کنند. ربیت‌کارت کارتی است که به‌واسطه‌ی آن می‌توان هزینه‌های مترو، BTS و برخی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در بانکوک را پرداخت کرد. در ادامه در مورد این ربیت‌کارت توضیح خواهم داد.

۲- مترو

مترو بانکوک

مترو یا MRT یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در بانکوک است که البته می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای گردشگرانی که به بانکوک سفر می‌کنند باشد. MRT مخفف Metropolitan Rapid Transit است، که در تایلند با عنوان rotfai taidin هم که به معنای قطار زیرزمینی است شناخته می‌شود. مترو در بانکوک از دو لاین بزرگ برخوردار است: لاین آبی و لاین بنفش.

لاین آبی از Tao Poon به مقصد Hua Lamphong است و لاین بنفش از Tao Poon  تا Khlong Bang Phai. برای استفاده از مترو هم می‌توان یا از ربیت‌کارت استفاده کرد، یا سکه در دستگاه انداخت و بلیط تحویل گرفت و یا آن که از کارت‌های هوشمندی که مخصوص مترو هستند، یعنی MRT Plus، استفاده نمود. گفتنی است که کارت MRT Plus صرفاً در مترو قابل استفاده است و از آن نمی‌توان برای سایر وسایل حمل و نقل عمومی در بانکوک استفاده کرد.

۳- اتوبوس عمومی

اتوبوس عمومی بانکوک

اتوبوس هم یکی دیگر از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در بانکوک است که اولاً تقریباً تمامی قسمت‌های بانکوک را پوشش می‌دهد و ثانیاً کرایه‌ی آن مناسب است. البته که اتوبوس‌ها به‌نسبت مترو و BTS در زمان طولانی‌تری مسافران را به مقصد می‌رسانند، به‌سبب ترافیک، اما خب برای استفاده از آن باید هزینه‌ی کمتری نسبت به مترو و BTS داد و همچنین می‌توان به مکان‌ها و مناطق بیشتری از بانکوک دسترسی داشت. البته یک مشکل عام هم در ارتباط با اتوبوس‌ها برای گردشگران وجود دارد و آن این است که در آن‌ها برای نوشتن نام ایستگاه‌ها از زبان تایلندی استفاده شده و بنابراین گردشگران به آسانی نمی‌توانند بفهمند که ایستگاه‌های اتوبوس به چه صورت هستند و چگونه می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. البته این مشکل را می‌توان با استفاده از Transit Bangkok، که به صورت آنلاین قابل استفاده است، حل کرد.

نکته‌ی دیگر آن که چند نوع اتوبوس در بانکوک وجود دارند که تا حدودی فلسفه‌ی کاری‌شان با هم متفاوت است: مثلاً اتوبوس‌های نارنجی‌رنگ کوچک که صرفاً برای مسیرهایی که نسبتاً کوتاه هستند مفید اند، اتوبوس‌های نارنجی‌رنگ بزرگ که از مدرن‌ترین اتوبوس‌های بانکوک هستند، اتوبوس‌های سفید، کرم و … .

۴- اتوبوس تندرو [BRT]

bangkok brt

BRT هم در بانکوک قابل استفاده است، هرچند که گستردگی مناطقی را که پوشش می‌دهد به هیچ وجه نمی‌توان با گستردگی مسیرهای اتوبوس‌های عمومی قیاس کرد. BRT در بانکوک صرفاً یک لاین دارد که این لاین از Sathon به مقصد Ratchaphruek کشیده شده و در میان این دو ایستگاه کلاً ۱۲ ایستگاه وجود دارد.

۵- مینی‌ون محلی

حمل و نقل عمومی در بانکوک

افزون بر Bts ،BRT و مترو می‌توان از مینی‌ون‌های زیادی که در سطح شهر هستند و حتی اتومبیل‌های کوچکی با نام  Songthaews هم برای حمل و نقل در بانکوک استفاده کرد. برای استفاده از این وسایل حمل و نقل کافی است که دست‌تان را بالا بیاورید تا در مقابل‌تان توقف کنند. البته که مسیرهای این خودروها هم در آن‌ها به صورت تایلندی نوشته شده و باید حتماً پیش از سوار شدن دقیقاً برای آن‌ها توضیح دهید که به چه مقصدی می‌خواهید بروید. ضمناً برای پرداخت کرایه‌ی مینی‌ون‌ها باید آخر کار، یعنی زمانی که قصد پیاده‌شدن دارید، اقدام کنید.

خبر خوب این است که در این خودروها دکمه‌هایی وجود دارند که با فشار دادن آن‌ها می‌توانید به راننده بفهمانید که قصد پیاده‌شدن دارید. اگر این دکمه‌ها وجود نداشتند و یا به هر دلیلی کار نکردند، می‌توانید محکم به شیشه‌ای که میان شما و راننده برقرار است بزنید. نگران نباشید، این نشانه‌ی بی‌احترامی در تایلند نیست بلکه اصلاً رسم تایلند است که برای پیاده‌شدن روی شیشه بکوبند.

نکته‌ی دیگر آن که برخلاف اتوبوس‌های عمومی بانکوک که صرفاً در مکان‌های مشخص مسافران را پیاده می‌کنند، در مینی‌ون‌ها می‌توان در هر نقطه‌ای پیاده شد و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

۶- تاکسی

حمل و نقل عمومی در بانکوک

همچون هر شهر دیگری در جهان در بانکوک هم برای تردد در سطح شهر می‌توان از تاکسی استفاده کرد. تاکسی در دسترس‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در بانکوک است، هرچند که معایبی دارد. دو تا از مهم‌ترین معایب استفاده از تاکسی را می‌توان کرایه‌ی زیاد آن‌ها و همچنین اجبار برای تحمل ترافیک دانست. نکته‌ای که در باب تاکسی‌های بانکوک وجود دارد و در طول سفر به بانکوک بایستی آن را مدنظر داشته باشید این است که تاکسی‌های بانکوک موظف به استفاده از تاکسی‌متر هستند و بنابراین اگر راننده‌ی یک تاکسی از استفاده از تاکسی‌متر اجتناب کرد خیلی راحت سوار آن نشوید و یک تاکسی دیگر برای رفتن از مبدأ A به مقصد B انتخاب کنید.

به این موضوع هم دقت داشته باشید که برخی از راننده‌تاکسی‌های بانکوک برای آن که کرایه‌ای که به آن‌ها پرداخت می‌کنید را بیشتر کنند عمداً از مسیرهای انحرافی حرکت می‌کنند تا تاکسی‌متر مسافت بیش‌تری را محاسبه کند. اما برای آن که بتوانید از این در واقع کلاهبرداری پیشگیری کنید با استفاده از GPS دقیقاً مشخص کنید که چه مسیری و با چه مسافتی می‌تواند بهترین مسیر برای رفتن شما از مبدأ A به مقصد B باشد.

افزون بر تاکسی‌هایی که در سطح شهر هستند این امکان هم وجود دارد که از تاکسی‌های آنلاین، شبیه اسنپ و تپ‌سی، استفاده کنید. طبیعی است که استفاده از این تاکسی‌ها آسان‌ترین و بهترین گزینه از لحاظ کم‌دردسری است و البته کرایه‌ی آن‌ها هم کمتر از تاکسی‌های زیاد سطح شهر هستند.

چند گزینه برای استفاده از تاکسی‌های آنلاین در پیش‌روی‌تان هستند، اما بهترین گزینه‌ها اپلیکیشن‌های Grab و Uber اند.

۷- تاکسی‌های موتوری

حمل و نقل عمومی در بانکوک

اگر از موتورسیکلت ترس ندارید و البته تنها هستید می‌توانید از موتورسیکلت‌هایی که به عنوان تاکسی فعالیت می‌کنند برای تردد در سطح شهر بانکوک استفاده کنید. راننده‌های این تاکسی‌های موتوری موظف به پوشیدن جلیقه‌هایی خاص، همچون تصویر، هستند و بنابراین از فاصله هم می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. هزینه‌ی مشخصی برای استفاده از موتورسیکلت‌ها وجود ندارد و برای استفاده از آن‌ها باید از ابتدا با آن‌ها توافق کنید.

البته یک اپلیکیشن هم برای استفاده از تاکسی‌های موتوری در بانکوک قابل استفاده است: Go Bike. دقت داشته باشید که موتورسیکلت‌های تاکسی در بانکوک باید حتماً به مسافر خود کلاه ایمنی پیشنهاد کنند. برای امنیت خود باید حتماً این کلاه‌‌های ایمنی را روی سر بگذارید. اگر راننده‌ای به شما کلاه نداد یا اصلاً کلاهی نداشت که بدهد، از سوار شدن روی موتور او اجتناب کنید.

۸-  توک‌توک

حمل و نقل عمومی در بانکوک

سه‌چرخه‌های شرقی مشهور هستند. در سطح شهر بانکوک هم به این سه‌چرخه‌ها یا توک‌توک دسترسی دارید و می‌توانید برای مسیرهای نسبتاً کوتاه از آن‌ها استفاده کنید. کرایه‌ی توک‌توک‌ها مشخص و ثابت نیست و بنابراین باید پیش از سوار شدن با راننده توافق کنید. سعی کنید برای استفاده از توک‌توک به سمت رانندگانی بروید که جدا از دیگران نشسته‌اند، راننده‌هایی که دور هم جمع شده‌اند و منتظر مسافر هستند معمولاً سر قیمت خیلی راه نمی‌آیند.

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با توک‌توک‌ها در بانکوک وجود دارد این است که برخی از آن‌ها می‌توانند به‌رایگان مسافران را به برخی از مراکز خرید ببرند. این توک‌توک‌ها هزینه‌شان را گاه از طریق کوپن و گاه به صورت نقدی از آن مراکز خرید دریافت می‌کنند.

۹- قایق

حمل و نقل عمومی در بانکوک

در سطح شهر بانکوک رودخانه‌ی چائوفرایا وجود دارد که البته از قایق برای تردد بر روی آن استفاده می‌شود. مثلاً اگر بخواهید از معبد وات آرون به معبد وات فو بروید استفاده از قایق‌هایی که بر روی این رودخانه هستند بهترین گزینه خواهد بود. البته چند نوع قایق بر روی این رودخانه فعالیت می‌کنند، از قایق‌های تندرو گرفته تا قایق‌های تاکسی.

چند نکته در ارتباط با حمل و نقل عمومی در بانکوک

  • برای تردد بین دو فرودگاه بزرگ بانکوک تا مرکز شهر بانکوک به راحتی می‌توان از قطار، اتوبوس‌های شهری و تاکسی‌های آنلاین استفاده کرد. هر سه‌ی این موارد بدون دردسر خاصی در دسترس هستند. ضمناً یک سری لیموزین هم قابل استفاده هستند که البته کرایه‌شان بسیار زیاد است.
  • بلیط الکترونیکی بانکوک با نام ربیت‌کارت [Rabbit Card] قابل استفاده است. از این کارت می‌توان برای پرداخت کرایه‌ی مترو، BRT و BTS استفاده کرد. نکته‌ی مثبتی که در ارتباط با ربیت‌کارت وجود دارد این است که اولاً در ایستگاه‌های BTS و BRT به‌سادگی قابل خرید است و ثانیاً از آن می‌توان حتی در برخی رستوران‌ها و فروشگاه‌ها هم برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کرد. ضمناً شارژ ربیت‌کارت هم به آسانی صورت می‌پذیرد.
  • در ایستگاه‌های متروی بانکوک برای خانم‌های باردار و افراد معلول مسیرهای جداگانه وجود دارد. این مسیرها عمدتاً زمانی به درد می‌خورند که مترو بسیار شلوغ باشد و تراکم جمعیت موجب آسیب به افراد معلول و خصوصاً زنان باردار شود.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر وضعیت کلی حمل و نقل عمومی در بانکوک داشتیم و دیدیم که برای تردد در سطح شهر بانکوک از چه وسایل نقلیه‌ای استفاده می‌شود. اگر تا کنون به بانکوک سفر کرده‌اید و تجربه‌ای بیش از آن چه در این نوشتار آمد دارید لطفاً آن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً برای سفر به بانکوک و البته سایر شهرهای تایلند می‌توانید از تورهای مختلف مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید یا روی یکی از لینک‌های زیر کلیک کنید:

منبع: theculturetrip

ارسال پاسخ

17 − چهار =