۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی

دبی به‌عنوان یکی از شهرهای نزدیک ایران توانسته به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای گردشگران ایرانی تبدیل شود و بسیاری از کسانی که از ایران به قصد گردشگری خارج می‌شوند، انتخاب‌شان دبی است. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که قرار است یا برای اولین بار و یا برای چندمین بار در آینده‌ای نزدیک به دبی سفر کنید می‌توانید از مطالب مجله ساحل شنی در راستای راهنمای سفر به دبی استفاده کنید: دبی. این بار در همان راستا، به معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در دبی خواهم پرداخت. در ادامه به همراه یکدیگر خواهیم دید که در دبی از چه وسایلی برای حمل و نقل استفاده می‌شود. گفتنی است که اگر از تورهای دبی مرکز ساحل شنی استفاده کنید هزینه‌های تردد شما در سطح شهر دبی توسط ساحل شنی پرداخت خواهد شد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تورهای دبی مرکز ساحل شنی روی لینک کلیک کنید: تورهای دبی. ضمناً امکان تماس با ۰۲۱۵۷۹۳۸ هم برای شما فراهم است تا بتوانید پرسش‌های‌تان را از کارشناسان ما بپرسید.

وسایل حمل و نقل در دبی | حمل و نقل عمومی در دبی

۱- تاکسی دبی

حمل و نقل عمومی در دبی

خبر خوب برای کسانی که به دبی سفر می‌کنند این است که در شهر لوکس دبی هیچ مشکل و مانعی برای استفاده از تاکسی‌های عالی دبی وجود ندارد، چراکه هم کرایه‌ی تاکسی در دبی تقریباً مقرون‌به‌صرفه است و هم آن که هیچ نیازی به چانه‌زدن با راننده‌ها نیست چون آن‌ها موظف به استفاده از تاکسی‌متر هستند و کرایه‌ای را باید از مسافر دریافت کنند که تاکسی‌متر بر حسب کیلومترِ طی‌شده به آن‌ها نشان می‌دهد.

تاکسی‌های دبی خودروهایی اند که بدنه و سقف آن‌ها به رنگ‌های زرد، قرمز، آبی، سبز و صورتی درآمده. تاکسی‌های صورتی تاکسی‌هایی هستند که راننده‌شان زن است و فقط خانواده یا زنان به تنهایی را سوار می‌کند و بنابراین امنیت آن‌ها برای زنان بیشتر است. در سطح شهر هم به‌راحتی تاکسی‌ها قابل دسترس هستند، کافی ست دست‌تان را بلند کنید.

ضمناً در سفر به دبی اگر قصد ندارید هزینه‌ی زیادی صرف تاکسی‌ها کنید، به دنبال کرایه‌ی تاکسی‌های فرودگاه و همچنین لیموزین‌ها نباشید چراکه هر دوی این تاکسی‌ها نرخ‌شان فراتر از نرخ استاندارد در سطح شهر دبی است.

۲- مترو دبی

مترو دبی

وضعیت مترو در دبی خوب است. بخش عمده‌ای از شهر دبی توسط مترو پوشش داده شده، خود قطارها جدید و تمیز هستند، هزینه‌های مترو مقرون‌به‌صرفه اند و خلاصه مترو را می‌توان یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در دبی به حساب آورد.

مترو دبی دو لاین دارد که یک لاین آن بسیار طولانی است: لاین قرمز و لاین سبز. لاین قرمز که همان لاین طولانی است از ایستگاه الراشدیه آغاز می‌گردد و به ایستگاه جبل علی می‌رسد، در این بین، یعنی میان این دو ایستگاه ۲۸ ایستگاه وجود دارد. لاین سبز هم از القصیص آغاز می‌شود و به الخور می‌رسد.

مترو دبی

برای استفاده از مترو باید با نول‌کارت [که در ادامه در مورد آن توضیح خواهم داد] هزینه‌ای مابین ۴ درهم امارات تا ۸٫۵ درهم امارات پرداخت شود.

ضمناً در واگن‌های متروهای دبی امکان استفاده از وای‌فای رایگان وجود دارد. ضمناً در ایستگاه‌ها هم می‌توانید به خودپرداز و تلفن عمومی دسترسی داشته باشید. جلوی هر ایستگاه هم کلی تاکسی وجود دارد که می‌توانند مسافران را به مقاصدی که از ایستگاه مترو برخوردار نیستند ببرند.

۳- اتوبوس دبی

اتوبوس دبی

اتوبوس هم یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در دبی است. سیستم اتوبوس عمومی در دبی بسیار گسترده است. در خود شهر دبی بیش از ۷۵ مسیر درون – شهری برای تردد اتوبوس‌ها وجود دارد. هزینه‌ی کرایه‌ی اتوبوس‌ها در دبی مقرون‌به‌صرفه است [بین ۱ تا ۸ درهم امارات] و با آن‌ها تقریباً می‌توان به تمام مناطق دبی رفت.

در میان لاین‌های اتوبوس در دبی، احتمالاً لاین ۸ از همه محبوب‌تر است و البته شلوغ‌تر. این لاین از بازار طلا آغاز می‌شود و به اینترنت سیتی دبی می‌رسد.

۴- ابرس یا تاکسی آبی دبی

ابرس یا تاکسی آبی دبی

ابرس دبی وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در دبی هم برای گردشگران است و هم برای ساکنین دبی. این قایق از دل آب‌های دبی می‌گذرد و بنابراین با سوار شدن روی آن هم می‌توان به مقصد رسید و هم از مناظر اطراف لذت برد.

اگر در دبی بخواهید به منطقه‌ی دیره بروید و از دیدنی‌های آن دیدن کنید یا به بازار طلای آن مراجعه کنید، بهترین و ارزان‌ترین راه برای دسترسی به آن منطقه همین ابرس است. البته ابرس‌ها در دبی چند نوع هستند، از بنزینی و برقی گرفته تا پارویی و موتوری و هزینه‌ی کرایه‌ی هر یک از آن‌ها متفاوت است.

دو مسیر عمده هم برای ابرس وجود دارند که مسیر بین السبخا تا بازار طلای دیره محبوب‌ترین و شلوغ‌ترین مسیر است و ۲۴ ساعتِ روز هم ابرس‌ها در این مسیر در حال فعالیت هستند. ابرس موتوری عمده‌ترین ابرس در میان ابرس‌های دبی است و کرایه‌ی آن برای یک نفر در هر مسیر یک طرفه، یک درهم امارات است.

۵- اتوبوس آبی دبی

اتوبوس آبی دبی

 اتوبوس آبی دبی هم مثل ابرس یک قایق دریایی است، اما هم بزرگ‌تر است و هم امکانات بهتری دارد، از جمله صندلی راحت و کولر گازی. برای این اتوبوس‌ها در سطح نهر دبی ۸ ایستگاه وجود دارد. این اتوبوس‌ها می‌توانند یکی از بهترین وسایل حمل و نقل در دبی برای گردش در اطراف نهر دبی باشند. هزینه‌ی کرایه‌ی آ‌ن‌ها برای یک روز کاوش و گردشگری ۵۰ درهم است.

کسانی هم که از اتوبوس آبی دبی برای طی یک مسیر یک طرفه استفاده می‌کنند، باید برای هر مسیر ۲ درهم امارات پرداخت کنند. ضمناً در روزهای تعطیل می‌توان میان ساعات ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب از اتوبوس‌های آبی استفاده کرد، در سایر روزها بازه‌ی زمانی فعالیت اتوبوس‌های آبی بین ۱۰ صبح تا ۱۱ شب است.

۶- تراموا دبی

تراموا دبی | حمل و نقل عمومی در دبی | حمل و نقل در دبی

تراموا بهترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در دبی برای کسانی است که اطراف دبی مارینا، ساحل جمیرا و برج العرب اقامت دارند. با استفاده از تراموا می‌توان به بسیاری از ایستگاه‌های مترو و حتی مونوریل نخل دسترسی داشت.

در تراموا دبی امکان دسترسی به وای‌فای رایگان وجود دارد و همچنین زنان و کودکان می‌توانند به بخش‌های اختصاصی تراموا سوار شوند.

کرایه‌ی ترموا هم بین ۳ تا ۴ درهم امارات با استفاده از کارت نول قرمز است [در ادامه در مورد کارت نول توضیح خواهم داد].

۷- مونوریل نخل

حمل و نقل عمومی در دبی

مونوریل جزیره نخل را به جمیرا متصل می‌کند. ضمناً مدت‌زمانی که سوار بر مونوریل هستید ۵ دقیقه است، چراکه این مسیر به‌واسطه‌ی مونوریل صرفاً در ۵ دقیقه طی می‌شود. مونوریل‌های دبی بدون راننده هستند و کرایه‌ی آن‌ها برای مسیر یک‌طرفه ۱۵ درهم و برای مسیر دو طرفه ۲۵ درهم امارات است. می‌بینید که مونوریل‌ها نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی در دبی گران‌تر هستند.

چگونه از فرودگاه بین‌المللی دبی به مرکز شهر دبی بروید؟

گردشگرانی که سفر هوایی به دبی داشته‌اند، در فرودگاه دبی پیاده می‌شوند و برای آن که به مرکز شهر دبی بروند چند گزینه پیش‌روی‌شان است. یک گزینه که استفاده از تاکسی‌های فرودگاه هستند که همانطور که در بالا هم گفتم قیمتی بالا دارند. جز این تاکسی‌های فرودگاه، می‌توان از مترو و اتوبوس هم استفاده کرد. همانطور که در بالا گفته شد، مترو دبی از دو لاین قرمز و سبز برخوردار است. در فرودگاه دبی می‌توانید از طریق ترمینال ۳ [T3] و یا ترمینال ۱ [T1] به لاین قرمز مترو وارد شوید.

وسایل حمل و نقل در دبی | حمل و نقل عمومی در دبی

در ترمینال‌های ۳، ۲ و ۱ می‌توانید به اتوبوس‌ها هم دسترسی داشته باشید. البته زمان رسیدن از فرودگاه به مرکز شهر دبی از طریق اتوبوس‌ها تقریباً ۲ برابر زمان رسیدن مترو به مرکز شهر دبی است.

نول کارت چیست؟

در دبی در اتوبوس و مترو و تراموا پول نقد قبول نمی‌کنند، بلکه مسافران باید حتماً نول‌کارت [NOL CARD] داشته باشند. نول‌کارت نوعی کارت هوشمند پیش‌پرداخت است، همچون کارت مترو در همین ایرانِ خودمان. البته چند نوع نول‌کارت در دبی وجود دارند از جمله:

  • نول‌کارت قرمز: نول‌کارت قرمز ارزان‌ترین است، اما از آن صرفاً باید برای یک وسیله‌ی حمل و نقل در دبی استفاده کرد. یعنی اگر قرار باشد در دبی از اتوبوس و همچنین مترو استفاده کنید باید دو تا نول‌کارت قرمز داشته باشید. خرید هر نول‌کارت قرمز صرفاً ۲ درهم امارات هزینه برمی‌دارد و البته که باید نسبت به شارژ آن اقدام شود. اعتبار هر نول‌کارت قرمز هم ۹۰ روز است.
  • نول‌کارت نقره‌ای: این نول‌کارت امکان استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل در دبی را به مسافر می‌دهد. خرید آن ۲۵ درهم هزینه برمی‌دارد که البته ۱۴ درهمِ این ۲۵ درهم اعتبار کارت است.

وسایل حمل و نقل در دبی | حمل و نقل عمومی در دبی

دو نول‌کارت دیگر، یعنی طلایی و آبی، به کار شهروندان دبی می‌آیند، یعنی کسانی که قرار است چند ماه و چند سال در دبی زندگی کنند. نول‌کارت طلایی امکان استفاده از خدمات درجه‌یک وسایل حمل و نقل عمومی در دبی را به مسافر می‌دهد. خرید این نول‌کارت ۲۵ درهم هزینه برمی‌دارد که ۱۴ درهم آن اعتبار است. نول‌کارت آبی شخصی است، یعنی می‌توان عکس و نام را به آن اضافه کرد. هزینه‌ی خرید این نول‌کارت ۷۰ درهم است که ۲۰ درهمِ این ۷۰ تا اعتبار کارت است. ضمناً در صورتی که کارت گم شود امکان سوختن آن و بازپس‌گیری یک کارت دیگر وجود دارد، بدون از‌دست‌رفتن اعتبار.

چند نکته در ارتباط با حمل و نقل در دبی

  • برای مترو و تراموا داشتن نول‌کارت ضروری است، به طوری که عدم همراه‌داشتن نول‌کارت در وسایل حمل و نقل عمومی با جریمه همراه خواهد بود [جریمه‌ای ۱۴ درهمی].
  • در اتوبوس‌های دبی، ردیف‌های جلویی فقط مخصوص کودکان و بانوان هستند.
  • در دبی هم امکان استفاده از تاکسی‌های آنلاین وجود دارد [منظور تاکسی‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی و اوبر است]. در دبی دو اپلیکیشن کریم و کیوی مخصوص این کار هستند. می‌توانید آن‌ها را روی گوشی‌تان نصب کنید و از طریق آن‌ها به تاکسی‌ها دسترسی داشته باشید.
  • در وسایل حمل و نقل عمومی در دبی حمل نوشیدنی‌های الکلی ممنوع است.

سخن آخر

به همراه یکدیگر نگاهی به وضعیت حمل و نقل عمومی در دبی داشتیم. قطعاً اگر به دبی سفر کرده باشید و تجربیات‌تان را از سفرتان به دبی در راستای حمل و نقل دبی با ما و کاربران در میان بگذارید بسیار مفید خواهد بود.

ضمناً پیش‌تر به وضعیت حمل و نقل در استانبول هم پرداخته شده، برای اطلاع از وضعیت حمل و نقل در استانبول می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

ضمناً همانطور که در ابتدای نوشتار هم گفته شد، امکان استفاده از تورهای دبی مرکز ساحل شنی هم برای کسانی که خواهان سفر به دبی هستند فراهم است.

منبع: travelvui

ارسال پاسخ

2 + 5 =