آن‌چه که باید در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در میلان بدانید

در این نوشتار به سیستم حمل و نقل عمومی در میلان ایتالیا خواهم پرداخت و سعی می‌کنم ضمن معرفی وسایل حمل و نقل عمومی در میلان راهنمایی برای استفاده از آن‌ها را نیز در اختیار شما قرار دهم. با مطالعه‌ی این نوشتار با مترو، تراموا، اتوبوس، قطار شهری، تاکسی و دوچرخه در میلان و نحوه‌ی تهیه‌ی بلیط برای استفاده از آن‌ها آشنا خواهید شد و سفری کم‌هزینه‌تر و راحت‌تر به این شهر خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنم خصوصاً اگر برای بار اول قصد دارید به این شهر زیبا سفر کنید تا پایان با ما در مجله‌ی ساحل شنی همراه باشید.

ضمناً عزیزانی که به‌دنبال سفر به میلان ایتالیا هستند می‌توانند از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای رزرو تور و دریافت اطلاعات کامل با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

معرفی کلی سیستم حمل و نقل عمومی در میلان ایتالیا

میلان دارای یکی از بهترین و گسترده‌ترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی در ایتالیاست و شهروندان و گردشگرانی که از این شهر دیدن می‌کنند می‌توانند با استفاده از انواع وسایل نقلیه‌ی عمومی به هر کجای شهر که بخواهند دسترسی داشته باشند و بدین ترتیب علاوه بر کاستن هزینه‌های تردد در سطح شهر، در وقت و انرژی نیز صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشند.

شهروندان میلان تمایل زیادی نسبت به وسایل نقلیه‌ی عمومی برای جابه‌جایی در سطح شهر نشان می‌دهند و بر اساس آمارهای رسمی به‌طور میانگین ۶۴ دقیقه از یک روز غیرتعطیل را در یک یا چند تا از وسایل نقلیه‌ی عمومی سپری می‌کنند. این در حالی است که نزدیک به ۱۴ درصد از جمعیت میلان در هر روز بیش از ۲ ساعت را در وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر می‌گذرانند. همان‌طور که گفتیم میلان دارای سیستم حمل و نقل عمومی گسترده‌ای است و این باعث شده شهروندانی که قصد استفاده از یکی از وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر را دارند به‌طور متوسط تنها ۱۱ دقیقه برای رسیدن مترو، اتوبوس، تراموا و … در ایستگاه منتظر باشند. در روزهای غیرتعطیل سال ۲۰۱۸ در هر روز نزدیک به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از متروی میلان استفاده کرده‌اند و این رقم در روزهای شلوغ به ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر هم رسیده است.

چه وسایلی در حمل و نقل عمومی میلان ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

همان‌طور که اشاره کردیم مترو، اتوبوس، تراموا، قطار شهری، تاکسی و اتوبوس اجزای اصلی سیستم حمل و نقل عمومی در میلان را تشکیل می‌دهند و در این بین، مانند بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، مترو به‌عنوان مهم‌ترین جزء این شبکه شناخته می‌شود. در ادامه به هر یک از این موارد و نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ی استفاده از آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- مترو

سیستم متروی میلان دارای ۱۰۶ ایستگاه و ۱۰۲۹ قطار بوده و با مجموعاً نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین مسیر مترو در ایتالیاست. این مترو علاوه بر این از نظر تعداد مسافرانی که در یک روز جابه‌جا می‌کند و همچنین از نظر تعداد ایستگاه‌ها در سراسر ایتالیا جایگاه نخست را دارد. متروی میلان توسط شرکت Azienda Transporti Milanesi که به‌اختصار ATM خوانده می‌شود اداره می‌گردد و این شرکت اپراتور بسیاری از دیگر وسایل نقلیه‌ی شهر نیز هست.

متروی میلان دارای ۴ خط است که بسیاری از قسمت‌های شهر و اطراف آن را پوشش می‌دهند و عمدتاً زیر زمین قرار دارند. خطوط متروی میلان با رنگ‌های قرمز، سبز، نارنجی یا زرد و خاکستری یا بنفش و به‌ترتیب با اسامی M1، M2، M3 و M5 مشخص شده‌اند و البته هر یک با نام ایستگاه‌های اول و آخر هم شناخته می‌شود. متروی شهر علاوه بر این خطوط دارای خطی به نام خط M4، به رنگ آبی در نقشه، است که هنوز به بهره‌برداری نرسیده و در حال ساخت است. ایستگاه‌های متروی میلان با حرف M که با رنگ سفید روی مربعی قرمزرنگ نقش بسته است مشخص می‌شوند و برای پیداکردن آن‌ها باید دنبال تابلوهایی با چنین نشانی باشید. متروی میلان در روزهای غیرتعطیل هفته هر روز بین ساعت‌های ۵:۴۰ پیش از ظهر تا ۰:۳۰ پیش از ظهر فعال است. در روزهای تعطیل مترو معمولاً زودتر آغاز به کار می‌کند و دیرتر تعطیل می‌شود.

حمل و نقل عمومی در میلان

خطوط متروی میلان در ۷ ایستگاه دارای تقاطع هستند و هر تقاطع دو خط از شبکه را به یکدیگر متصل می‌کند. خطوط متروی میلان علاوه بر این در ۱۲ ایستگاه با سرویس قطار حومه تقاطع دارند. به‌خاطرداشتن تمامی این تقاطع‌ها، خصوصاً برای گردشگران، بسیار دشوار است به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم پیش از سوارشدن، نقشه‌ی مترو و خطوط ریلی میلان را به‌دقت مورد بررسی قرار دهید و دقیقاً خطوط و تقاطع‌هایی را که شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رسانند انتخاب کنید.

نقشه‌ی مترو و خطوط قطار حومه‌ی میلان در بیش‌تر ایستگاه‌ها در اختیار مسافران قرار داده می‌شود و علاوه بر این می‌توانید آن را به‌صورت آنلاین از وب‌سایت شرکت ATM مشاهده کنید. در این وب‌سایت علاوه بر این می‌توانید از وضعیت سرویس‌دهی هر یک از خطوط مترو مطلع شوید و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو نسبت به موقعیت مکانی خود را نیز پیدا کنید.

۲- قطار حومه یا S lines

حمل و نقل عمومی در میلان

میلان علاوه بر مترو دارای شبکه‌ی ریلی دیگری به نام خطوط S است که از ۱۲ خط تشکیل شده و بخش گسترده‌تری از شهر و نواحی اطراف آن را، به نسبت مترو، پوشش می‌دهد. خطوط قطارهای حومه‌ی میلان با یک اسم شامل حرف S و یک عدد از ۱ تا ۹ و از ۹ تا ۱۳ روی نقشه مشخص شده‌اند و علاوه بر این به هر یک از آن‌ها رنگی مجزا اختصاص داده شده است. خطوط S میلان در حال گسترش بیش‌تر هستند و به‌زودی دو خط دیگر، یعنی خطوط S10 و S14، نیز به این شبکه اضافه خواهند شد. ایستگاه‌های خطوط S میلان با تابلوهایی مشخص شده‌اند که روی آن‌ها حرف S با رنگ سبز روی مربعی آبی‌رنگ نقش بسته است.

قطارهای حومه‌ی میلان توسط شرکت Trenord اداره می‌شوند، اما برای پرداخت هزینه‌های آن‌ها می‌توانید از همان بلیط‌هایی استفاده کنید که برای پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی تحت کنترل شرکت ATM، خریده‌اید. برای دریافت نقشه‌ی خطوط S میلان می‌توانید به وب‌سایت شرکت Trenord مراجعه کنید.

۳- تراموا

تراموا در میلان

تراموای میلان دارای ۱۷ خط در داخل شهر است که بسیاری از آن‌ها از مرکز شهر یا نزدیکی آن عبور می‌کنند. خطوط تراموای میلان هر یک با یک شماره‌ مشخص شده‌اند و البته با عنوان ایستگاه‌های ابتدایی و انتهایی هم شناخته می‌شوند. ترامواها معمولاً مورد توجه بسیار گردشگران قرار می‌گیرند، چرا که علاوه بر این‌که امکان تردد راحت خصوصاً در مرکز شهر و اطراف آن را برای مسافران فراهم می‌آورند، امکان بازدید از جاذبه‌های گردشگری شهر را نیز در اختیار آنان قرار می‌دهند.

درصورتی‌که قصد استفاده از ترامواهای میلان را دارید به خاطر داشته باشید که در بیش‌تر موارد رانندگان ترامواها فقط درصورتی در یک ایستگاه توقف می‌کنند که یا مسافری در ایستگاه منتظر سوارشدن به تراموا باشد و یا یکی از مسافران قصد پیاده‌شدن از تراموا در آن ایستگاه را داشته باشد. بنابراین هنگام رسیدن تراموا حتماً فاصله‌ی خود را کم‌تر کرده و با دست به راننده اشاره کنید، شبیه موقع کرایه‌کردن تاکسی، تا او متوجه انتظار شما برای تراموا شود. درصورتی‌که می‌خواهید در یک ایستگاه از تراموا خارج شوید می‌توانید از دکمه یا بندی که به این منظور در تراموا قرار داده شده استفاده کنید.

خط شماره‌ی ۱ تراموای میلان از نزدیک بسیار از دیدنی‌های شهر عبور می‌کند و بیش از دیگر خطوط مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

۴- اتوبوس و اتوبوس برقی

اتوبوس برقی در میلان

میلان دارای ۶۹ خط اتوبوس و ۴ خط اتوبوس برقی است و این شبکه بسیاری از نقاط شهر، از جمله برخی از قسمت‌هایی که از طریق مترو در دسترس نیستند، را پوشش می‌دهد. ۴ خط اتوبوس برقی میلان با شماره‌های ۹۰ تا ۹۳ روی نقشه‌ی اتوبوس و ترامواهای شهر مشخص شده‌اند و مسیر حرکت آن‌ها به‌صورت زیر است:

 • خط شماره‌ی ۹۰: خط دایره‌ای در جهت عقربه‌های ساعت از Viale Isonzo به Lotto M1 و بازگشت به Viale Isonzo
 • خط شماره‌ی ۹۱: خط دایره‌ای خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت از Viale Isonzo به Lotto M1 و بازگشت به Viale Isonzo
 • خط شماره‌ی ۹۲: از Viale Isonzo به Bovisa FN
 • خط شماره‌ی ۹۳: از Viale Omero به Lambrate M2

اتوبوس‌های میلان بین ساعات ۰۵:۳۰ پیش از ظهر و ۰۶:۰۰ پیش از ظهر آغاز به فعالیت می‌کنند و تا حدود ساعات ۰۰:۳۰ و ۰۱:۴۵ فعال هستند. اتوبوس‌ها در بعضی از خطوط به‌صورت شبانه ۰۲:۰۰ تا ۰۶:۰۰ پیش از ظهر، هم فعالیت می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانید در ساعات تعطیلی مترو با استفاده از این اتوبوس‌های شبانه به مقصد خود بروید.

دقت داشته باشید که اتوبوس‌های میلان هم مثل ترامواهای آن در بیش‌تر موارد تنها در ایستگاه‌هایی توقف دارند که مسافری در آن‌ها قصد سوارشدن به اتوبوس را داشته باشد و یا یکی از مسافران بخواهد از اتوبوس پیاده شود؛ بنابراین درصورتی‌که قصد دارید از اتوبوس استفاده کنید با نزدیک‌شدن اتوبوس به ایستگاه با دست راننده از بخواهید تا اتوبوس را متوقف کند و درصورتی‌که می‌خواهید در ایستگاهی پیدا شوید از او بخواهید تا در ایستگاه مورد نظر شما بایستد.

۵- تاکسی

حمل و نقل عمومی در میلان

هزینه‌ی تردد با تاکسی در میلان، همانند بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، نسبتاً گران است اما می‌توان گفت کرایه‌ی تاکسی در میلان کم‌تر از برخی از دیگر شهرهای ایتالیا مثل فلورانس است.

تاکسی‌های میلان تنها اجازه دارند در ایستگاه‌های خاص مسافر سوار کنند و یا در آن ایستگاه‌ها مسافران را پیاده کنند، بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از تاکسی در میلان به مقصد خود بروید باید ابتدا به یکی از ایستگاه‌های تاکسی بروید. ایستگاه‌های تاکسی در نزدیکی ایستگاه‌های قطار، مثلاً در ایستگاه‌های Centrale و Cadorna و همچنین در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری مهم شهر قرار دارند، اما درصورتی‌که فکر می‌کنید فاصله‌ی شما با این ایستگاه‌ها زیاد است بهتر است از مسئولان هتل بخواهید برای شما تاکسی بگیرند. یکی از دیگر روش‌های تاکسی‌گرفتن در میلان رزرو آنلاین تاکسی از شرکت‌هایی مثل Radio Txi است که عملکردی مثل اسنپ یا تپسی در ایران دارند.

نکته‌ی مهم دیگر در استفاده از تاکسی در میلان این است که کرایه‌ی تاکسی با استفاده از تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و علاوه بر این کرایه‌ی تاکسی در ساعات پایانی روز بیش‌تر از ساعات میانی روز است. برای پرداخت کرایه‌ی تاکسی می‌توانید از کارت‌های اعتباری پرکاربرد و همچنین از اپلیکشین‌های MyTaxi Taxi و Uber استفاده کنید، اما بهتر است پیش از سوارشدن مطمئن شوید که راننده اصراری برای دریافت پول نقد ندارد.

۶- دوچرخه‌های اشتراکی

برای سفرهای کوتاه درون‌شهری در میلان می‌توانید از دوچرخه‌های اشتراکی هم استفاده کنید. شرکت BikeMi یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های ارائه‌ی دوچرخه‌های اشتراکی در میلان است که نزدیک به ۲۰۰ ایستگاه دوچرخه‌ی اشتراکی در سطح شهر دارد. برای استفاده از دوچرخه‌های این شرکت باید ابتدا در وب‌سایت یا اپلیکیشن ATM ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، و بعد از پرداخت هزینه‌ی استفاده از دوچرخه‌ها برای یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال، یک کد دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن می‌توانید از ایستگاه‌های سلف‌سرویس دوچرخه‌ی اشتراکی دوچرخه کرایه کنید.

نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در میلان

اولین نکته‌ای که باید برای پرداخت کرایه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی در میلان به‌خاطر داشته باشید این است که میلان از سال ۲۰۱۹ به ۹ منطقه، از نظر حمل و نقل عمومی، تقسیم‌بندی شده و هزینه‌ی استفاده از مترو، اتوبوس و … بستگی به این دارد که مبدأ و مقصد شما در کدام مناطق قرار گرفته باشند.

حمل و نقل عمومی در میلان
برای دانلود تصویر در اندازه‌ی خیلی بزرگ و با کیفیت، روی تصویر کلیک کنید.

حداقل هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی میلان برابر با هزینه‌ی تردد در منطقه‌ی Mi1 تا Mi3 است که در مرکز شهر قرار دارند و در نقشه‌ی مناطق نه‌گانه‌ی میلان به رنگ بنفش نشان داده شده‌اند. این هزینه‌ی واحد، که در سال ۲۰۱۹ برابر با ۱ یورو و ۶۰ سنت است، در سفرهایی که مبدأ و مقصدشان در یک منطقه، مثلاً هر دو در منطقه‌ی Mi6، قرار داشته باشند هم اعمال می‌شود. اما درصورتی‌که مبدأ و مقصد شما در یک منطقه‌ی واحد قرار نگرفته باشند، به ازای هر منطقه‌ی اضافه ۲۰ سنت به کرایه‌ی شما اضافه خواهد شد. به عنوان مثال درصورتی‌که مبدأ و مقصد شما‌ به ترتیب در Mi3 و Mi5 باشند کرایه‌ی شما، بر اساس قیمت‌های سال ۲۰۱۹، برابر با ۲ یورو خواهد شد.

برای استفاده از مترو می‌توانید از بلیط‌های واحدی که برای پرداخت هزینه‌ی استفاده از تمامی وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر، در مرکز شهر یعنی Mi1 تا Mi3، طراحی شده‌اند استفاده کنید. این بلیط‌ها از سال ۲۰۱۹ وارد سیستم حمل و نقل عمومی در میلان شده‌اند و دارای ۹۰ دقیقه اعتبار، پس از اولین فعال‌سازی، هستند و به همین خاطر به آن‌ها بلیط‌های ۹۰ دقیقه‌ای گفته می‌شود. این بلیط‌ها در تمامی ایستگاه‌های مترو، بسیاری از ایستگاه‌های قطار حومه، روزنامه‌فروشی‌ها و … قابل تهیه هستند و استفاده از آن‌ها یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های پرداخت کرایه‌ی مترو، اتوبوس و … در میلان است. با استفاده از بلیط‌های ۹۰ دقیقه‌ای می‌توانید هر چند بار که خواستید، تا پیش از پایان ۹۰ دقیقه، از سیستم خارج و به آن وارد شوید.

بلیط‌های یک‌روزه هم یکی از بلیط‌های مناسب برای گردشگران هستند. این بلیط‌ها پس از اولین فعال‌سازی تا ۲۴ ساعت معتبر هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید از تمامی وسایل نقلیه‌ی عمومی میلان استفاده کنید. درصورتی‌که قصد دارید طی اقامت خود در شهر برای بیش‌تر سفرهای درون‌شهری خود از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید این نوع بلیط یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. همین نوع بلیط با پرداخت مبلغی بیش‌تر برای ۴۸ یا ۷۲ ساعت اعتبار نیز در اختیار مسافران قرار داده می‌شود.

شرکت ATM علاوه بر این برای مسافرانی که قصد استفاده از متروی میلان را دارند این امکان را فراهم ساخته تا بتوانند بدون خرید بلیط و تنها با استفاده از کارت‌های اعتباری مستر، ویزا، مسترو و وی پی هزینه‌ی استفاده از مترو را به‌طور مستقیم پرداخت کنند. درصورتی‌که دارای یکی از این کارت‌های اعتباری هستید تنها کافی است هنگام ورود به ایستگاه مترو و عبور از گیت نارنجی‌رنگ ابتدای آن، کارت دارای موجودی کافی را مقابل دستگاه اسکن موجود در بالای گیت قرار دهید. با استفاده از کارت‌های اعتباری برای پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در میلان مطمئن خواهید بود که بلیط‌تان برای تمامی مسیر معتبر است و به مشکل خرید بلیط اشتباه، مثلاً برای رفتن از مرکز شهر به حومه، برنخواهید خورد.

برای استفاده از کارت‌های اعتباری مستر، مسترو، ویزا و وی پی موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • برای هر بار ورود و خروج فقط از یک کارت استفاده کنید.
 • با استفاده از این شیوه تنها می‌توانید از مترو استفاده کنید و امکان استفاده از وسایل نقلیه‌ی شرکت Trenord را ندارید.
 • سفر شما باید از یک ایستگاه مترو آغاز شود، اما درصورتی‌که اعتبار کافی دارید و از سیستم حمل و نقل خارج نشده‌اید می‌توانید از شبکه‌ی روزمینی سیستم حمل و نقل عمومی هم استفاده کنید.
 • پس از اسکن کارت اعتباری و عبور از گیت ورودی ایستگاه مترو می‌توانید تا ۹۰ دقیقه از مترو و برخی از وسایل نقلیه‌ی روزمینی، به‌شرط خارج نشدن از سیستم حمل و نقل عمومی، استفاده کنید.
 • اسکن‌کردن کارت اعتباری هنگام خروج از مترو و … ضروری است چرا که سیستم هزینه‌ی سفر شما را پس از خروج محاسبه می‌کند و درصورت اسکن‌نکردن کارت از گیت خروجی حداکثر هزینه از حساب‌تان کم خواهد شد.

برای استفاده از انواع بلیط در پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی میلان نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 •  تمامی بلیط‌ها باید در ابتدای هر سفر از طریق ماشین‌ها و دستگاه‌های موجود در ورودی ایستگاه‌های مترو و ایستگاه‌های وسایل نقلیه‌ی روزمینی مهر زده شوند و این کار هنگام انتقال از یکی از وسایل نقلیه به دیگری، مثلاً از مترو به اتوبوس، هم الزامی است.
 • نگهداری از بلیط‌ها تا زمان خروج از سیستم حمل و نقل عمومی الزامی است، چرا که به‌عنوان مثال هنگام پیاده‌شدن از مترو باید بار دیگر بلیط خود را مهر بزنید. درصورتی‌که هنگام پیاده‌شدن از مترو، یا خارج‌شدن از دیگر وسایل نقلیه، بلیط نداشته باشید یا بلیط شما اعتبار کافی نداشته باشد، باید، از طریق دستگاه‌های خودپرداز موجود در خروجی‌های متروی، بلیط‌های «Adjusment» خریداری کنید. دقت داشته باشید که این بلیط‌ها تنها برای خروج از وسایل نقلیه‌ی عمومی صادر می‌شوند و با استفاده از آن‌ها نمی‌توانید برای بار بعد وارد مترو، اتوبوس، تراموا و … شوید.
 • چنان‌چه بلیط خود را با استفاده از اپلیکیشن ATM، وب‌سایت این شرکت یا از طریق اس.ام.اس خریده‌اید باید هنگام ورود و خروج، کد QR که هنگام خرید به شما داده می‌شود را با نگاه‌داشتن تلفن همراه در مقابل دستگاه‌های اسکن مخصوص در ورودی و خروجی ایستگاه‌ها مهر بزنید و یا پس از پرینت‌گرفتن از بلیط، با استفاده از دستگاه‌هایی که به همین منظور در ایستگاه‌ها قرار داده شده‌اند، بلیط کاغذی را، برای مهرخوردن، به مسئولان ایستگاه ارائه دهید.
 •  استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در میلان برای کودکان زیر ۵ سال، درصورت همراه‌بودن با بزرگ‌سالی که بلیط معتبر دارد، رایگان است. علاوه بر این هر بزرگ‌سال می‌تواند تا حداکثر ۲ کودک ۶ تا ۱۰ سال را بدون بلیط همراه خود وارد سیستم حمل و نقل عمومی کند. تنها کودکانی می‌توانند از این تخفیفات استفاده کنند که کارت شناسایی معتبر برای تشخیص سن داشته باشند. در برخی از ایستگاه‌ها والدینی که کودکان زیر ۵ سال همراه دارند می‌توانند از کالسکه‌های مخصوص هم به‌صورت رایگان استفاده کنند.
 • در بیش‌تر موارد طی سفرتان به میلان تنها به تردد در مناطق Mi3 تا Mi1 نیاز دارید و بنابراین آشنایی با بلیط‌هایی که در این نوشتار به آن‌ها اشاره کرده‌ایم برای پرداخت هزینه‌ی استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا و … کافی است، اما درصورتی‌که قصد دارید به دیگر مناطق شهر بروید بهتر است پیش از استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی از اطلاعات هر ایستگاه درباره‌ی بلیط مناسب برای مسیرتان مطمئن شوید.

سخن پایانی

در این نوشتار به سیستم حمل و نقل عمومی در میلان پرداختیم و نحوه‌ی تهیه‌ی بلیط برای پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در این شهر را نیز توضیح دادیم. مسلماً نکاتی جزئی در ارتباط با سیستم حمل و نقل عمومی میلان هستند که در این نوشتار به آن‌ها اشاره نکرده‌ایم. چنان‌چه قبلاً به این شهر سفر کرده‌اید و اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی جزئیات وسایل نقلیه‌ی عمومی این شهر دارید آن‌ها را با ما در میان بگذارید تا راهنمای حمل و نقل عمومی در میلان را به‌صورتی جامع و کامل در اختیار دیگر مخاطبان ساحل شنی قرار دهیم.

ضمناً اگر قصد سفر به میلان و بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر را دارید می‌توانید از تور ایتالیا ساحل شنی با مناسب‌ترین قیمت و بهترین خدمات استفاده کنید. با سفر با تور ایتالیا ساحل شنی می‌توانید ضمن تجربه‌ی گشت شهری آزاد از پرداخت هزینه‌های تردد در شهر معاف باشید چرا که ساحل شنی هزینه‌های تردد در سطح شهر را پرداخت خواهد کرد. برای کسب اطلاعات کامل درباره‌ی تور ایتالیا ساحل شنی با استفاده از شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

ارسال پاسخ