۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در وارنا بلغارستان

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و مرکز استان وارنای این کشور است. این شهر ساحلی در مجاورت دریای سیاه و دریاچه‌ی وارنا قرار دارد و همین ساحلی‌بودن شهر باعث شده تا وارنا به یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری بلغارستان تبدیل شود. این شهر علاوه بر سواحل زیبا، دارای شمار زیادی جاذبه‌ی گردشگری طبیعی و تاریخی است و همچنین مسئولان صنعت توریسم این شهر امکانات تفریحی بسیاری را برای گردشگران فراهم ساخته‌اند. تمامی این‌ها در کنار فاصله‌ی نسبتاً کم این شهر با ایران و هزینه‌های پایین سفر به آن سبب شده‌اند تا ایرانیان بسیاری آن را برای گذراندن اوقات فراغتی مفرح و مطلوب انتخاب کنند. برای کسانی که خواهان سفر به وارنا هستند در این نوشتار قصد داریم به حمل و نقل عمومی در وارنا و چگونگی تردد در سطح این شهر بپردازیم.

وسایل حمل و نقل عمومی در وارنا

همان‌طور که گفتیم وارنا یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی بلغارستان است و مسافران بسیار زیادی از سراسر کشورهای جهان، به‌ویژه در فصل تابستان، به این شهر سفر می‌کنند. شمار زیاد گردشگران این شهر باعث شده تا سازمان حمل و نقل عمومی وارنا سیستم حمل و نقل همگانی گسترده و مدرنی را برای این شهر طراحی کند و از وسایل نقلیه‌ی متعددی برای جابه‌جایی شهروندان و مسافران در این شهر بهره بگیرد. وسایل نقلیه‌ی مورد استفاده در سیستم حمل و نقل عمومی وارنا شامل موارد زیر هستند:

۱- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در وارنا

همانند بسیاری از شهرهای دنیا، در وارنا نیز اتوبوس‌ها نقش مهمی در سیستم حمل و نقل عمومی دارند و بسیاری از شهروندان و گردشگران برای جابه‌جایی کم‌هزینه در سطح این شهر از اتوبوس‌های شهری وارنا استفاده می‌کنند. وارنا دارای یک ایستگاه اتوبوس مرکزی است که در قسمت شمال غربی شهر و در بلوار ولادیسلاو وارنا چیک قرار دارد.

وارنا دارای تعدادی اتوبوس شاتل است که بین دو قطب اصلی گردشگری این شهر یعنی Burgas و Varna تردد دارند. اتوبوس‌های شاتل بین استراحت‌گاه شماره‌ی ۱ جنوبی Burgas به استراحت‌گاه شماره‌ی ۲ شمالی Varna از ایستگاه اتوبوس Burgas شروع به حرکت کرده و در مسیر خود در تمامی استراحت‌گاه‌های اصلی شهر توقف می‌کنند. برای سفر از Varna به Burgas هم باید از شاتل‌های برگشت این مسیر استفاده کرد. حرکت سریع و آشنایی بیش‌تر رانندگان با زبان انگلیسی از مزایای استفاده از شاتل‌ها هستند.

مسیرها و مقصدهای سایر اتوبوس‌هایی که در سطح شهر وارنا تردد می‌کنند به‌صورت زیر هستند:

  • اتوبوس‌های تندرو یا اکسپرس وارنا در مسیرهای Plovidiv، Sofia، Shumen، Dobrich، Burgas، Tarnovo Veliko تردد می‌کنند.
  • اتوبوس‌هایی که به Sofia  می‌روند در Shumen و Veliko Tarnovo توقف دارند.
  • اتوبوس‌هایی که به Plovidiv می‌روند در مسیر خود از Stara Zagora عبور می‌کنند.

اتوبوس‌هایی که به Burgas می‌روند و از مبدأ این ایستگاه حرکت می‌کنند در استراحت‌گاه ساحلی اصلی و در Sunny Beach و Nessebar توقف دارند.

خط اتوبوس شماره‌ی ۹ یکی از خطوط اصلی اتوبوس این شهر است که به‌ترتیب این ایستگاه‌ها را طی می‌کند: Central Railway Station- Makedeoski Dom- Kozirkata (Center)- Sevastopol- Akademiyata- Palace of Culture and Sport- Akaciite- Dolphinarium- Sv. Nikola- Picadillt Park

خط اتوبوس شماره‌ی ۴۰۹ وارنا از دیگر خطوط اصلی اتوبوس شهر وارنا است که به‌ترتیب این ایستگاه‌ها را طی می‌کند: Aksakovo- Market- Center (Aksakovo)- Post Office- Airport (VAR)- Elporm- “Ivan Rilsli”- Bus Station- Patriarh Evtimii- Trakia- City Center- Cathedral- Arhaeological mizeum

۲- Trolleybus

Trolleybus

وارنا علاوه بر اتوبوس‌های معمولی شهری دارای چند خط Trolleybus شهری هم هست. Trolleybus از سال ۱۹۸۶ در وارنا وجود دارد و خود نقش مهمی در سیستم حمل و نقل عمومی وارنا بر عهده دارند. یکی از مهم‌ترین خطوط Trolleybus وارنا خط شماره‌ی ۸۲ است که به ترتیب ایستگاه‌های زیر را طی می‌کند:

Vladislavovo- Kapitan Petko- Detelina- Vezhen- Murgash- Armeiska- Sever- Park-museum- “Vladislav Varnenchik”- Mebelna palata- G.Petleshev- Mladost- Tih trud- Tehnikumi

۳- تاکسی

حمل و نقل عمومی در وارنا

تاکسی‌های وارنا نیز جایگاه خاصی در سیستم حمل و نقل در وارنا دارند و تعداد زیادی شرکت تاکسی‌رانی خصوصی در این شهر فعال هستند. از آن‌جا که تاکسی‌های وارنا بیش‌تر خصوصی هستند در واقع نمی‌توان آن‌ها را جزو سیستم حمل و نقل عمومی وارنا به شمار آورد، اما استفاده‌ی گسترده از تاکسی‌ها در این شهر باعث شده تا ما تاکسی‌ها را نیز در فهرست خود وارد کنیم.

هزینه‌ی تردد با تاکسی‌های وارنا بیش‌تر از دیگر وسایل نقلیه‌ است، اما تاکسی راحت‌تر و سریع‌تر هستند و این دو عامل در کنار امکان ثبت درخواست تاکسی به‌صورت آنلاین باعث شده‌اند تا مسافران زیادی از این وسیله‌ی حمل و نقل برای تردد در سطح شهر استفاده کنند. Triumf، Alpha، Lasia، Omega، OK Trans، Hippo و … از جمله شرکت‌های معتبر تاکسی‌رانی در وارنا هستند.

رانندگان تاکسی در وارنا، مثل بسیاری از دیگر شهرهای دنیا، سعی می‌کنند مبالغ بیش‌تری کرایه از گردشگران دریافت کنند. بنابراین بهتر است پیش از استفاده از تاکسی‌های وارنا از اعتبار شرکت تاکسی‌رانی مطمئن شد و درباره‌ی قیمت عرف مسیر مورد نظر پرس‌وجو کرد.

سخن آخر

در این نوشته به سیستم حمل و نقل عمومی در وارنا و مهم‌ترین خطوط، مقصدها و وسایل نقلیه‌ی این سیستم پرداختیم. همان‌طور که گفتیم در حال حاضر سیستم حمل و نقل عمومی در وارنا بسیار مدرن‌تر از قبل شده و مسئولان این شهر سعی کرده‌اند با نصب راهنماها و نقشه‌های کاربردی، استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در سطح شهر را، به‌ویژه برای گردشگران، آسان‌تر کنند. علاوه بر این می‌توان با استفاده از مسیریاب‌هایی که با جی‌پی‌اس کار می‌کنند مسیریابی و استفاده از وسایل نقلیه‌ی این شهر را تسهیل کرد.

ضمناً علاقه‌مندان به سفر به وارنا می‌توانند برای سفر به این شهر از تور وارنا مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات لازم می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: greetbulgaria | visit.varna | wikitravel

ارسال پاسخ

ده − نه =