راهنمای حمل و نقل عمومی در وین اتریش

وین، بزرگ‌ترین شهر اتریش، یکی از گسترده‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی در اروپا را دارد و شبکه‌ی گسترده‌ی آن شامل انواع وسایل حمل و نقل عمومی ریلی، اتوبوس، خودروهای اشتراکی، تاکسی و … تقریباً تمامی قسمت‌های شهر را پوشش می‌دهد و می‌توان گفت شهروندان و مسافران این شهر می‌توانند با استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی، و بدون استفاده از خودروهای شخصی، به تمامی نقاط شهر دسترسی داشته باشند. در این نوشتار می‌خواهیم به سیستم حمل و نقل عمومی در وین بپردازیم و علاوه بر معرفی وسایل نقلیه‌ی عمومی در این شهر توضیحاتی درباره‌ی شبکه‌ی حمل و نقل عمومی و نحوه‌ی استفاده از آن را نیز ارائه دهیم. با مطالعه‌ی این نوشتار می‌توانید بهتر و راحت‌تر از وسایل نقلیه‌ی عمومی وین استفاده کنید و در سفر خود به این شهر از این نظر با احتمال کم‌تری به مشکل بربخورید.

وسایل حمل و نقل عمومی در وین

قطارهای شهری و اتوبوس‌ها مهم‌ترین اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در وین هستند و سهم عمده‌ی جابه‌جایی مسافران در سطح شهر به آن‌ها اختصاص دارد. قطارهای شهری وین به دو دسته‌ی U-Bahn و S-Bahn یا Schnellbahn تقسیم شده‌اند. وین علاوه بر قطارها و اتوبوس‌ها دارای سیستم تراموای گسترده‌ای نیز هست. در ادامه بیش‌تر با اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در وین آشنا خواهیم شد.

۱- او بان [U-Bahn]

حمل و نقل عمومی در وین

وین دارای ۵ خط U-Bahn یا او بان بوده که حدود ۸۰ کیلومتر طول و ۹۸ ایستگاه با ۹ تقاطع است و در حال گسترش بیش‌تر هم هست. او بان وین هر روز از ساعت ۰۵:۰۰ پیش از ظهر تا ۰۱:۰۰ بامداد فعال است و البته در حال حاضر این مترو در شب‌های بین جمعه و شنبه و شنبه و یک‌شنبه و همچنین در شب‌های پیش از تعطیلات هم به‌طور پیوسته کار می‌کند.

خطوط او بان وین با پنج رنگ قرمز، بنفش، نارنجی، سبز و قهوه‌ای و به‌ترتیب با اسامی U1، U2، U3، U4 و U5 شناخته می‌شوند. خط قرمز که طولانی‌ترین خط او بان وین است از ایستگاه Oberlaa در جنوب وین به ایستگاه Leopoldau در شمال شهر می‌رود و ۲۴ ایستگاه دارد. خط بنفش از ایستگاه Karlsplatz در مرکز شهر به ایستگاه Seestadt در شرق می‌رود و ۲۰ ایستگاه دارد. خط نارنجی او بان از Ottakring در غرب وین به Simmering در جنوب شرقی شهر می‌رود و ۲۱ ایستگاه دارد. خط سبز از ایستگاه Hutteldorf در غرب به ایستگاه Heiligenstadt در شمال می‌رود و ۲۰ ایستگاه دارد و در پایان خط قهوه‌ای از ایستگاه Siebenhirten در جنوب غرب به ایستگاه Floridsdorf در شمال شرق می‌رود و ۲۴ ایستگاه دارد.

۲- شنل بان [S-Bhan]

S-Bhan در وین

شنل بان یا اشتراسن بان وین از خطوط متعددی تشکیل شده که در حومه‌ی شهر گسترش یافته‌اند و بیشترشان در یک منطقه‌ی مرکزی به نام Stammstrecke به هم می‌رسند. شنل بان وین ۱۰ خط و بیش از ۱۸۰ ایستگاه دارد.

خط Stammstrecke خط اصلی شنل بان وین است که قطارهای پیشرفته‌تری نسبت به دیگر خطوط دارد و از جنوب به شمال می‌رود و از ۱۰ ایستگاه برخوردار است. این خط در نقشه‌ی شنل بان به رنگ صورتی نشان داده شده است. ایستگاه‌های Wien Meiding وWien Floridsdorf در ابتدا و انتهای این خط قرار دارند.

خط Vorortelinie که S45 هم خوانده می‌شود در نقشه به رنگ سبز کم‌رنگ نشان داده شده و استثنائاً به‌کلی در محدوده‌ی شهر وین قرار دارد. مدت زمان انتظار در این مسیر کم‌تر از دیگر مسیرهای اس بان است و هر ۱۰ دقیقه، و در روزهای تعطیل هر ۱۵ دقیقه، یک قطار از ایستگاه‌های آن عبور می‌کند. ایستگاه پایانی خط S45 ایستگاه Handelskai در خط صورتی است و این دو خط در این ایستگاه با یکدیگر تقاطع دارند. سایر خطوط شنل بان وین با شماره‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۷، ۴۰، ۵۰، ۶۰ و ۸۰ و به رنگ آبی کم‌رنگ روی نقشه‌ی خطوط ریلی این شهر نشان داده شده‌اند. برای شناسایی خطوط شنل بان روی نقشه و همچنین ایستگاه‌های آن می‌توانید به دایره‌ی آبی‌رنگی که داخل آن حرف S با رنگ سفید نقش بسته توجه کنید.

۳- ترموا یا اشتراسن باس

حمل و نقل عمومی در وین

ترامواها که به آن‌ها اشتراسن باس یا بیم (Bim) هم گفته می‌شود یکی از پرکاربردترین اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در وین هستند. تراموای وین دارای ۳۰ خط و بیش از ۱۰۰۰ ایستگاه در سرتاسر شهر و حتی حومه‌ی آن است و با استفاده از آن می‌توانید به بیش‌تر قسمت‌های وین دسترسی داشته باشید. از بین خطوط تراموای شهر خط ۱ که مرکز شهر را پوشش می‌دهد، خط ۴۹ که قسمت مرکزی منطقه‌ی Burgring، City Hall و خانه‌ی اپرا را پوشش می‌دهد، خط ۶۲ که منطقه‌ی Ring و Volstheater را پوشش می‌دهد و همچنین خط ۲ که Stubentor، Schwedenplatz و Friedrich-Engels-Platz را پوشش می‌دهد پر ترددترین‌ها هستند. ترامواهای وین هر روز از ساعت ۰۵:۰۰ پیش از ظهر تا ساعت ۰۰:۵۰ بامداد فعال هستند. با توجه به این‌که انرژی ترامواهای وین از برق تأمین می‌شود به آن‌ها قطارهای شهری نیز گفته می‌شود.

۴- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در وین اتریش

در وین نزدیک به ۱۳۰ خط مخصوص حرکت اتوبوس در نظر گرفته شده است و اگرچه ترامواها و قطارهای ریلی وین برای تردد در سطح این شهر کفایت می‌کنند و استفاده از آن‌ها، به‌ویژه برای گردشگران، در اولویت است، اتوبوس‌های وین همچنان جایگاه و کارکرد خاص خود را در سیستم حمل و نقل عمومی در وین دارند و در برخی شرایط می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای ترامواها و مترو باشند. به‌عنوان مثال چنان‌چه بخواهید به سفرهای بیرون‌شهری در محدوده‌ی خارج از ترامواها و متروی وین بروید می‌توانید از اتوبوس‌ها استفاده کنید. گذشته از این اتوبوس‌ها در مسیرهای باریک مرکز شهر بسیار کارآمد هستند.

در سیستم حمل و نقل عمومی در وین علاوه بر این اتوبوس‌هایی برای تردد در طول شب در ساعاتی خارج از بازه‌ی زمانی اتوبوس‌های معمولی در نظر گرفته شده که به آن‌ها اتوبوس‌های شب گفته می‌شود و بین ساعت ۱۲:۳۰ پیش از ظهر تا ساعت ۰۵:۰۰ پیش از ظهر فعالیت می‌کنند. البته اتوبوس‌های شب در تمامی مسیرها تردد ندارند و تنها حدود ۱۷ مسیر به آن‌ها اختصاص داده شده است. برای تشخیص ایستگاه‌های اتوبوس شبانه‌ی وین به تابلوی آبی رنگ با حرف N که به رنگ زرد داخل آن نوشته شده توجه کنید.

۵- تاکسی

تاکسی در وین

با استفاده از تاکسی‌های شهری وین می‌توانید به‌راحتی و با پرداخت هزینه‌ی نه‌چندان زیادی نسبت به بسیاری از نقاط دنیا به مقصد مورد نظر خود بروید. برای استفاده از تاکسی‌های شهری وین می‌توانید به ایستگاه‌های تاکسی و مترو که در سرتاسر شهر قرار گرفته‌اند مراجعه کنید. ضمناً برای پرداخت کرایه‌ی تاکسی می‌توانید از کارت‌های اعتباری‌ای مثل ویزا کارت، مستر کارت و … استفاده کنید و دقت داشته باشید که کرایه‌ی تاکسی در وین با کیلومترشمار و بر اساس مسافت پیموده‌شده محاسبه می‌گردد.

علاوه بر این شما می‌توانید از سرویس‌های شرکت‌های تاکسی‌رانی آنلاین مثل ۶۰۱۶۰، ۴۰۱۰۰ و ۳۱۳۰۰ هم استفاده کنید. برای استفاده از خدمات این شرکت‌ها می‌توانید با آن‌ها از طریق شماره‌تلفن‌شان، که در واقع همان نام شرکت است، تماس بگیرید و یا به وب‌سایت آن‌ها سر بزنید. علاوه بر این درصورت همراه‌داشتن دستگاه‌های هوشمند می‌توانید با اپلیکیشن این شرکت‌ها درخواست تاکسی بدهید.

۶- خودروهای اشتراکی یا Carsharing

شهروندان و مسافران می‌توانند با استفاده از خودروهای اشتراکی هم در سطح شهر وین تردد کنند. خودروهای اشتراکی خودروهایی اند که همگی متعلق به یک شرکت، مثلاً car2go در وین، هستند اما برای استفاده از آن‌ها نیازی به مراجعه به آن شرکت آن‌گونه که در کرایه‌کردن خودروها رایج است نیست و استفاده‌کنندگان تنها پس از ثبت نام و ارائه‌ی مدارک شناسایی، گواهی‌نامه‌ی رانندگی و خرید اشتراک، می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن شرکت مالک خودروهای اشتراکی، از مکان نزدیک‌ترین خودروی اشتراکی نزدیک به خود اطلاع پیدا کرده و از آن استفاده کنند.

برای بازگرداندن خودروهای اشتراکی نیازی به مراجعه به هیچ مکان خاصی نیست و کاربران می‌توانند این خودروها را هر کجای شهر، البته داخل محدوده‌ی مجاز حرکت، پارک کنند. محدوده‌ی مکانی‌ای که استفاده‌کنندگان از خودروهای اشتراکی مجاز به حرکت در آن هستند با توجه به شرکت مالک خودروها متفاوت است، برخی از شرکت‌ها مثل شرکت نام‌برده‌شده به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از خودروهای آن‌ها به سرتاسر اروپا سفر کنند.

۷- اتوبوس‌های هاپ آن هاپ آف (Hop-on Hop-off)

Hop-on Hop-off در وین

اتوبوس‌های هاپ آن هاپ آف اتوبوس‌هایی هستند که برای گشت‌وگذار گردشگران در وین و مناطق اطراف آن درنظر گرفته شده‌اند. با استفاده از این اتوبوس‌ها می‌توانید از راهنمایی صوتی به زبان‌های مختلف استفاده کنید و بدین ترتیب بدون برخوردن به هیچ مشکل و با پرداخت مبلغ کمی از قسمت‌های مختلف شهر و دیدنی‌های آن بازدید کنید. این اتوبوس‌ها به دو صورت Vienna Sightseeing Bus و Big Bus Tour هستند که برای استفاده از اولی باید کارت Vienna Pass و برای استفاده از دومی کارت Vienna City Card را که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت داشته باشید. خدماتی که این دو نوع اتوبوس گردشگری در اختیار شما قرار خواهند داد تقریباً مشابه هم هستند.

اتوبوس‌های Vienna Sightseeing با رنگ سبز و زرد خود شناخته‌شده هستند در مسیرهای زیر حرکت می‌کنند:

  • مسیر قرمز: این مسیر شهر قدیمی را دور می‌زند و در طی آن می‌توانید موزه‌ی تاریخ هنر، خانه‌ی اپرا، موزه‌ی تاریخ طبیعی و … را ببینید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای نخستین بار است که به وین سفر می‌کنید ابتدا این مسیر را انتخاب کنید چرا که با استفاده از آن می‌توانید بسیاری از دیدنی‌های مشهورتر شهر را از نزدیک ببینید.
  • مسیر زرد: این مسیر شما را به دو جاذبه‌ی گردشگری وین که تا حدی از مرکز شهر فاصله دارند یعنی کاخ‌های Belvedere و Schonbrunn می‌برد و علاوه بر این خانه‌ی اپرا و چند موزه هم می‌گذرد.
  • مسیر سبز: این مسیر از طریق Grinzing که منطقه‌ای سرسبز و بکر در حومه‌ی وین است به کوه‌ Kahlenberg می‌رود. با توجه به طبیعت زیبا و بارهای مختلفی که در این ناحیه قرار دارند بازدید از این منطقه به‌خصوص در فصل تابستان بسیار مفرح خواهد بود.
  • مسیر آبی: اتوبوسی که در این مسیر حرکت می‌کند شما را به مقر سازمان ملل، دانوب، برج دانوب، پارک پراتر و … می‌برد. شما می‌توانید با پرداخت مبلغ اضافه، هنگام خرید کارت Vienna Pass، علاوه بر استفاده از این اتوبوس و راهنمای صوتی آن از تفریحاتی مثل تور شبانه، قایق‌سواری و … نیز بهره‌مند شوید.

اتوبوس‌های Big Bus Tour با رنگ قرمز خود شناخته می‌شوند و در سه مسیر مختلف حرکت می‌کنند:

  • مسیر قرمز: این مسیر تا حدی زیادی شبیه به مسیر قرمز اتوبوس‌هایVienna Sightseeing است اما علاوه بر دیدنی‌های مسیر قرمز آن اتوبوس، شما را به قسمت‌های دیگری مثل پارک پراتر، دانوب و مقر سازمان ملل هم می‌برد و در واقع می‌توان گفت مسیر قرمز اتوبوس Big Bus Tour ترکیب دو مسیر قرمز و آبی اتوبوس دیگر است. درصورتی‌که زمان زیادی برای بازدید از شهر ندارید می‌توانید با استفاده از مسیر قرمز این اتوبوس جاذبه‌های گردشگری بیش‌تری را طی زمان کوتاه‌تری ببینید.
  • مسیر آبی: از طریق مسیر آبی این اتوبوس می‌توانید Belvedere، Schonbrunn و … را ببینید.
  • مسیر هاندرتواسر: با استفاده از اتوبوس‌های این مسیر می‌توانید از خانه‌ی هاندروتواسر دیدن کنید.

پرداخت هزینه‌های استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در وین

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در وین نیز همانند تقریباً تمامی شهرهای دنیا باید مبلغی، هرچند کم، پرداخت کنید. یکی از نکات جالب توجه درباره‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در وین این است که در بسیاری موارد هیچ گیت، دستگاه یا ناظری برای کنترل بلیط هنگام ورود به وسایل نقلیه وجود ندارد و تنها چند مأمور کنترل با لباس‌های شخصی در ایستگاه‌های مختلف حضور دارند که به‌صورت تصادفی از مسافران درخواست ارائه‌ی بلیط می‌کنند و درصورتی‌که مسافری قصد ورود به مترو، اتوبوس و … را بدون این‌که از پیش بلیط تهیه کرده باشد داشته باشد او را چندین برابر قیمت بلیط جریمه خواهند کرد.

البته استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است و علاوه بر این هزینه‌ی سفر برای کودکان زیر ۱۵ سال کم‌تر از بزرگ‌سالان است. کودکان زیر ۱۵ سال همچنین می‌توانند یکشنبه‌ها، روزهای تعطیل و تعطیلات تابستان به صورت رایگان از وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر استفاده کنند.

در بسیاری از موارد می‌توانید برای پرداخت هزینه‌های استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در وین از کارت‌های اعتباری رایج استفاده کنید، اما علاوه بر این می‌توانید از سایر روش‌های پرداخت، که گاهی ارزان‌تر هستند، هم استفاده کنید. به‌عنوان مثال درصورتی‌که به قصد گردشگری به وین می‌روید و قصد اقامت نسبتاً بلندمدت در این شهر را ندارید می‌توانید از کارت‌هایی مثل Vienna Pass With Travel یا Vienna Card استفاده کنید. در برخی موارد درصورت استفاده از این کارت‌های می‌توانید در برخی از مسیرها از وسایل نقلیه‌ی عمومی به‌صورت رایگان یا با تخفیف‌های ویژه استفاده کنید. به هر صورت هر کارتی را که تهیه کنید می‌توانید با آن از تقریباً تمامی وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر سفر کنید.

Vienna Card

همان‌طور که گفتیم استفاده از Travel Cards For Visitors یکی از روش‌های پراخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در وین است. با استفاده از این کارت می‌توانید از او بان، شنل بان، اتوبوس و اتوبوس شبانه‌ و ترامواهای وین استفاده کنید. این کارت‌ها به صورت ۲۴ ساعته، ۴۸ ساعته و ۷۲ ساعته ارائه می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود مناسب‌ترین کارت را خریداری کنید. با خرید Travel Cards For Visitors می‌توانید از ۶۰ جاذبه‌ی گردشگری در وین، هر کدام یک بار، به‌صورت رایگان دیدن کنید. این کارت‌ها را می‌توانید از ماشین‌های فروش در سطح شهر یا از مترو و اتوبوس بخرید. پس از خرید کارت باید آن را داخل دستگاه مخصوص قرار دهید تا کارت تأیید و فعال شود. اعتبار کارت بسته به نوع آن ۲۴، ۴۷ یا ۷۲ ساعت پس از فعال‌کردن آن خواهد بود. توجه داشته باشید که از این کارت نمی‌توانید برای رفتن به فرودگاه و برعکس استفاده کنید.

یکی از دیگر روش‌های پرداخت هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در وین استفاده از Vienna City Card است. با استفاده از این کارت نیز می‌توانید علاوه بر استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی از تخفیفات مختلفی، از جمله ۷ روز تخفیف برای اتوبوس‌های مخصوص گردشگران (هاپ آن هاپ آف) و ترانسفر فرودگاه، بهره‌مند شوید و از موزه‌ها و دیگر دیدنی‌های شهر هم به‌صورت رایگان استفاده کنید و یا تخفیف‌های خوبی برای تورها، برنامه‌های هنری، پیست‌های اتومبیل‌رانی، خرید از مراکز خرید، رستوران‌ها، کافه‌ها و … دریافت کنید. برای خرید این کارت می‌توانید به ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و …، دفاتر ارائه‌ی خدمات گردشگری و … مراجعه کرده و یا آن را به‌صورت آنلاین خریداری کنید. نحوه‌ی فعال‌کردن این کارت و اعتبار آن مشابه کارت قبلی ست.

افزون بر این‌ها شما می‌توانید از بلیط‌های تک سفره یا Einzelfahrscheine استفاده کنید. به این منظور باید مبلغی، که معمولاً بیش‌تر از مبلغ سفر با استفاده از کارت‌های اعتباری است، را پرداخته کنید و بلیطی را دریافت کنید که تنها برای یک سفر اعتبار دارد. اعتبار این کارت از زمانی که وارد سیستم حمل و نقل عمومی وین می‌شوید تا زمانی که از آن خارج می‌شوید است و پس از خروج دیگر نخواهید توانست با همان کارت وارد هیچ از وسایل نقلیه‌ی عمومی شهر شوید. درصورتی‌که قصد اقامت طولانی‌مدت در وین را دارید می‌توانید به جای این بلیط‌ها، بلیط‌های سالانه، ماهانه، هفتگی و … را خریداری کنید و سفرهای مقرون‌به‌صرفه‌تری داشته باشید. به یاد داشته باشید که امکان خرید انواع بلیط برای سفر با وسایل نقلیه‌ی عمومی در وین از طریق اینترنت و به‌صورت آنلاین وجود دارد و با خرید آنلاین می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید و نیاز کم‌تری به تبدیل پول داشته باشید.

وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد بین فرودگاه و مرکز شهر وین

برای رفتن از فرودگاه بین‌المللی وین به مرکز شهر و برعکس می‌توانید از تاکسی، قطار و اتوبوس استفاده کنید. شما می‌توانید پیش از رسیدن به فرودگاه به‌صورت آنلاین تاکسی‌ای برای رفتن به شهر رزرو کنید. رانندگانی که شرکت‌های تاکسی‌رانی آنلاین به فرودگاه می‌فرستند عموماً می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و به شما در پیداکردن مقصدتان یا مکان مناسب برای اقامت کمک خواهند کرد. گذشته از این می‌توانید پس از پیاده‌شدن از هواپیما از تاکسی‌های فرودگاه برای رفتن به مرکز شهر استفاده کنید.

برای استفاده از قطار درون شهری از فرودگاه به مرکز شهر تنها کافی است پیاده مسیری که شما را به ایستگاه قطار می‌رساند طی کنید. در همین مسیر شما می‌توانید از باجه‌های مخصوص بلیط بخرید. بلیط CAT برای استفاده از قطارهای تندوریی است که مستقیماً به مرکز شهر می‌روند و بلیط OBB مخصوص قطارهای معمولی شهری است که در مسیر خود از مرکز شهر هم عبور می‌کنند. در سکوی ۱ و ۲ می‌توانید سوار شنل بان S7 شده و به مرکز شهر بروید و برای سوارشدن در قطارهای تندوری فرودگاه به مرکز شهر یا CAT نیز باید از سکوی ۳ استفاده کنید.

علاوه بر این می‌توانید در خروجی‌های فرودگاه اتوبوس‌هایی را برای رفتن به داخل شهر پیدا کنید. پیش از استفاده از این اتوبوس‌ها حتماً از مقصد و مسیر آن‌ها مطلع شوید و اتوبوسی را انتخاب کنید که متناسب با مقصد شما باشد. برخی از اتوبوس‌های فرودگاه بین‌المللی وین به ایستگاه مرکزی اتوبوس شهر می‌روند و بعضی دیگر در مسیرهای مختلفی مثل مسیرهای منتهی به مرکز شهر یا ایستگاه‌های مختلف او بان حرکت می‌کنند.

سخن آخر

در این نوشتار به سیستم حمل و نقل عمومی در وین پرداختیم و نحوه‌ی استفاده و روش‌های پرداخت هزینه‌ی استفاده از آن را نیز توضیح دادیم. چنان‌چه پیش‌تر به وین سفر کرده‌اید و تجارب و اطلاعات بیش‌تری در این ارتباط دارید، لطفاً آن‌ها را با ما در میان بگذارید تا راهنمای حمل و نقل عمومی جامع و کاملی در اختیار سایر مخاطبانی که قصد اقامت به این شهر را دارند قرار دهیم.

ضمناً شما عزیزان می‌توانید برای سفر به وین از تور وین و تور اتریش مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات کامل در این ارتباط تنها کافی ست از طریق شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

منابع: visitingvienna | wienerlinien

ارسال پاسخ