۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در پوکت

تایلند توریستی‌ترین کشور آسیا است و سه تا از شهرهای آن از توریستی‌ترین شهرهای کل جهان به شمار می‌روند: بانکوک، پاتایا و پوکت. همین امر، یعنی توریستی‌بودن این شهرها، موجب شده که همواره ازدحامی بسیار در این شهرها وجود داشته باشد و قطعاً وجود این ازدحام بسیار وضعیت تردد در سطح شهر را به وضعیتی پیچیده مبدل می‌سازد. اما خوشبختانه در این شهرها سیستم حمل و نقل مناسبی وجود دارد و تا حدود زیادی می‌توان به‌آسانی در سطح شهرهای بانکوک، پاتایا و پوکت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرد. پیش‌تر به وضعیت حمل و نقل عمومی در بانکوک پرداخته‌ام و اکنون در همان راستا نوبت به معرفی وضعیت حمل و نقل عمومی در پوکت است. قطعاً آگاهی از وضعیت حمل و نقل عمومی در پوکت برای گردشگرانی که قصد سفر به پوکت را دارند بسیار مفید خواهد بود.

بنابراین اگر قصد سفر به پوکت را دارید این نوشتار را از دست ندهید. ضمناً برای سفر به پوکت می‌توانید از تور پوکت یا تور بانکوک و پوکت مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا روی لینک‌ها کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

وسایل حمل و نقل عمومی در پوکت | حمل و نقل در پوکت

۱- توک‌توک [Tuk Tuk]

حمل و نقل عمومی در پوکت توک توک در پوکت

توک‌توک وسیله‌ای رایج در حمل و نقل عمومی در کل شرق آسیا و خصوصاً کشور تایلند است. توک‌توک سه‌چرخه‌ای ست که بارها در تصاویر مختلف آن را دیده‌اید. این سه‌چرخه‌ها در کشورهای مالزی، هند، کامبوج، سریلانکا، بنگلادش، اندونزی و … در حال جابه‌جایی مسافر هستند. در بانکوک و پاتایا هم به وفور از این سه‌چرخه‌ها در سطح شهر وجود دارد، اما نکته‌ای که در این بین هست این است که در پوکت توک‌توک‌ها شباهت زیادی به توک‌توک‌های رایج در کشورها و شهرهایی که نام بردم ندارند، بلکه به نوعی ون‌هایی کوچک هستند که در بسیاری از نقاط شهر می‌توان آن‌ها را دید که از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر می‌روند.

درواقع در پوکت چون می‌دانسته‌اند که گردشگران به توک‌توک علاقه‌ای بسیار دارند سعی کرده‌اند ون‌های کوچک خود را به مانند توک‌توک درآورند و از این طریق مسافران بسیاری را به سمت خود بخوانند. نکته‌ی دیگری که در باب توک‌توک‌ها در پوکت وجود دارد و احتمالاً تعجب شما را برخواهد انگیخت این است که این توک‌توک‌های قرمز رنگ در پوکت کرایه‌ای بسیار بالا دارند و برخلاف ظاهر نه‌چندان شیک‌شان در ازای جابه‌جایی مسافران حتی در مسیری کوتاه درخواست مبلغی بالا می‌کنند.

متأسفانه نکته‌ای منفی که در این ارتباط وجود دارد این است که اکثر قریب‌به‌اتفاق توک‌توک‌ها در پوکت گرد هم می‌آیند و هزینه و کرایه را با هم توافق می‌کنند و این‌گونه نیست که توقع داشته باشید برخی از آن‌ها کرایه‌ای کمتر از دیگران بگیرند.

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با توک‌توک‌ها در پوکت باید بدانید این است که برخی از آن‌ها از برخی فروشگاه‌ها و مراکز خرید پول می‌گیرند و سعی می‌کنند مسافران را ترغیب کنند که آن‌ها را در جلوی آن فروشگاه‌ها پیاده کنند. سعی کنید به تلاش‌های آن‌ها برای اغوای شما بی‌اعتنایی کنید و اصلاً با آن‌ها راه نیایید و حتماً در مقصدی که خود می‌خواهید از توک‌توک پیاده شوید.

۲- تاکسی

تاکسی پوکت

همچون هر شهر دیگری در جهان تاکسی یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در پوکت است. تاکسی‌های رسمی با عنوان تاکسی‌متر فعالیت می‌کنند. کرایه‌ی تاکسی‌های رسمی در پوکت کم‌تر از کرایه‌ی توک‌توک‌ها است، اما همچنان برای طی‌کردن یک مسیر نسبتاً کوتاه بایستی پولی نسبتاً زیاد پرداخت کرد. همچنین تعداد تاکسی‌هایی که در شهر پوکت تردد می‌کنند زیاد نیست و بنابراین این‌گونه نیست که مانند بسیاری از شهرهای ایران تا جلوی یک خیابان یا نزدیکی یک چهارراه بایستید کلی تاکسی پیش پای‌تان توقف کنند.

دیگر آن که تاکسی‌های رسمی پوکت بایستی حتماً از تاکسی‌متر استفاده کنند اما متأسفانه برخی از آن‌ها این کار را نمی‌کنند که البته بهتر است سوارِ آن‌ها نشوید. ضمناً جز تاکسی‌های رسمی، یک سری تاکسی دیگر هم در شهر پوکت فعالیت می‌کنند که عضو شرکت‌های خصوصی هستند. این تاکسی‌ها کرایه‌ای بیش‌تر از تاکسی‌های رسمی پوکت دارند اما درعین‌حال وضعیت‌شان بهتر است، یعنی آن که ظاهر و داخل این خودروها شیک‌تر است از خودروهای تاکسی‌های رسمی. نکته‌ای دیگر آن که برخی از راننده‌های تاکسی در شهر پوکت هم همچون راننده‌های توک‌توک در این شهر ممکن است شما را ترغیب کنند که از برخی تورهای شهری استفاده کنید، یا آن که مثلاً جلوی فلان فروشگاه یا مرکز خرید شما را پیاده کنند و موارد این قبیل، در چنین شرایطی هم بایستی بی‌اعتنایی کنید و درست در مقصدی که مدنظرتان بود پیاده شوید.

در آخر باید به این نکته هم اشاره کنم که در پوکت هم می‌توانید از تاکسی‌های آنلاین استفاده کنید. اپلیکیشنی برای این مورد وجود دارد با نام GrabTaxi. این اپلیکیشن شباهت زیادی به اسنپ و تپ‌سی دارد و در آن می‌توان مقصد را تعیین کرد و بنابراین دیگر در بند هدایت‌های راننده‌تاکسی نخواهید بود و همچنین فارغ خواهید بود از وسوسه‌هایی که راننده‌های تاکسی برای پیاده‌کردن‌تان در یک سری مکان خاص می‌کنند. البته تفاوت شاخصی که این اپلیکیشن با نسخه‌های ایرانی دارد این است که هزینه‌ای که اپلیکیشن به مسافر نشان می‌دهد تقریبی است و هزینه‌ی قطعی با تاکسی‌متری که پس از طی‌شدن مسیر مشخص می‌کند تعیین خواهد شد. اما در کل هزینه‌ای که اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد نزدیکی بسیاری به هزینه‌ای که دست‌آخر پرداخت خواهید کرد دارد.

ضمناً در حال حاضر اوبر در پوکت فعالیت ندارد، یک برهه‌ی کوتاه در این شهر فعالیت داشت ولی در سال ۲۰۱۵ این فعالیت متوقف شد.

۳- تاکسی موتوری

حمل و نقل عمومی در پوکت

همچون سایر شهرهای تایلند در پوکت هم موتورسیکلت‌های تاکسی وجود دارند و فعالیت می‌کنند. تاکسی‌های موتوری از دور هم قابل تشخیص هستند چراکه راننده‌های آن‌ها جلیقه‌ی رنگی به تن دارند. البته موتورسیکلت‌های تاکسی عمدتاً در نزدیکی سواحل، مراکز خرید و دیدنی‌های پوکت قرار دارند و نه در سایر مکان‌های پوکت. اگر انفرادی به پوکت سفر کرده باشید قطعاً استفاده از تاکسی‌های موتوری می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. هم می‌توانید سریع‌تر به مقصد برسید و هم آن که هزینه‌ای کمتر نسبت به توک‌توک و تاکسی پرداخت کنید. اما قطعاً ایمنی در تاکسی‌های موتوری نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی در پوکت پایین‌تر است و بنابراین حتماً بایستی حتی ریزترین نکات ایمنی را هم به هنگام سوار شدن روی این موتورها رعایت کنید. کم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید پوشیدن کلاه ایمنی است.

نکته‌ی دیگر آن که تا جای امکان بایستی با راننده‌های این تاکسی‌های موتوری چانه بزنید تا کرایه را کمتر کنند. اگر بفهمند که کاملاً نسبت به هزینه‌ها در پوکت ناآشنا هستید کرایه‌ای بسیار بالا از شما طلب خواهند کرد.

یک نکته‌ی دیگر هم که باید در ارتباط با تاکسی‌های موتوری ذکر کنم این است که در پوکت مراکزی وجود دارند که موتورسیکلت اجاره می‌دهند. بنابراین اگر دونفری به این شهر سفر کرده باشید و بخواهید از موتورسیکلت برای تردد در سطح شهر استفاده کنید کار دشواری در پیش نخواهید داشت. برای آن که از محل‌های کرایه‌ی موتورسیکلت آگاه شوید می‌توانید از کارکنان هتل پرسش کنید. همچنین حتماً از مراکز معتبر برای اجاره‌ی موتورسیکلت اجاره کنید، چراکه برخی مراکز غیرمعتبر از طرق مختلف درصدد کلاهبرداری هستند.

۴- اتوبوس محلی

حمل و نقل عمومی در پوکت

اتوبوس‌های محلی ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در پوکت هستند. البته که کیفیت اکثر اتوبوس‌ها بالا نیست و قطعاً تردد در سطح شهر با لیموزین‌ها و تاکسی‌ها کیفیت بیشتری دارد اما به هر حال هزینه‌ی تردد در سطح شهر با این اتوبوس‌ها بسیار کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

چندین نوع اتوبوس محلی در سطح شهر پوکت از طریق شرکت‌های مختلف تردد می‌کنند و عمدتاً مسیرشان از محله‌ی قدیمی پوکت به برخی سواحل از جمله ساحل پاتونگ است.

۵- Songthaew

Songthaew در پوکت

Songthaew هم یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در پوکت است که می‌توان آن را در سایر شهرهای پوکت هم دید. این خودروها شبیه مینی‌بوس یا ون هستند و مسیر مشخصی هم ندارند. پیش از سوار شدن بایستی به آن‌ها بگویید که دقیقاً در کدام مکان پیاده می‌شوید.

این وسایل هم کیفیت بالایی ندارند ولی به هر حال هزینه‌ی بالایی هم برای طی‌کردن مسافت‌های طولانی با آن‌ها نباید پرداخت کنید.

پس با این شرایط باید گفت که اگر در شهر پوکت به دنبال ترددی ارزان‌قیمت در سطح شهر بودید اتوبوس‌های محلی و Songthaewها می‌توانند وسایلی مناسب باشند.

چند نکته در ارتباط با حمل و نقل عمومی در پوکت

۱- در سطح شهر پوکت خبری از مترو، مونوریل و تراموا نیست و البته خیلی هم نیازی نیست، چراکه پوکت مساحت زیادی ندارد.

۲- برای تردد بین فرودگاه تا مرکز شهر و برعکس اتوبوس‌های زیادی وجود دارند که اتفاقاً کرایه‌ی بالایی هم ندارند. البته این اتوبوس‌ها از شهر پوکت تا فرودگاه یا برعکس حدود ۱۰۰ دقیقه در راه هستند. اصلی‌ترین مبدأ برای رفتن به فرودگاه از سطح شهر ایستگاهی است که در نزدیکی هتل رویال پوکت قرار دارد. جز اتوبوس می‌توان از یک سری ون یا مینی‌بوس هم برای طی کردن این مسیر، یعنی فرودگاه تا شهر یا برعکس، استفاده کرد. البته که کرایه‌ی ون‌ها بیش‌تر از کرایه‌ی اتوبوس‌ها است اما درعین‌حال وضعیت بهتری دارند. هم تندتر حرکت می‌کنند و هم صندلی‌های‌شان راحت‌تر است.

۳- اگر موتورسیکلت اجاره کنید باید حتماً هم راننده و هم سرنشین از کلاه ایمنی استفاده کنند.

حمل و نقل در پوکت

سخن آخر

به همراه یکدیگر در این نوشتار مروری بر وضعیت کلی حمل و نقل عمومی در پوکت داشتیم و دیدیم که در کل چه وسایلی برای حمل و نقل عمومی در پوکت وجود دارند. اگر تا کنون به این قسمت از تایلند سفر کرده‌اید بسیار خوشحال خواهیم شد اگر تجربیات‌تان را از طریق قسمت نظرات با ما و کاربران در میان بگذارید.

درآخر قابل ذکر است که اگر از تور پوکت یا تور بانکوک پوکت مرکز ساحل شنی برای سفر به پوکت استفاده کنید تمامی هزینه‌های تردد شما در سطح شهر پوکت برعهده‌ی ساحل شنی خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: theculturetrip | phuket.com

ارسال پاسخ

سیزده − سه =