۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

درصد قابل‌توجهی از گردشگران ایرانی که به شهرهای خارجی برای گردشگری می‌روند، انتخاب و اولویت اول‌شان کشور مالزی و شهر کولالامپور است. ازآن‌جا که آگاهی از برخی موارد و نکات مربوط به مقصد سفر پیش از سفر همواره مفید است، دانستن وضعیت حمل و نقل عمومی در کوالالامپور هم می‌تواند برای گردشگرانی که خواهان سفر به کوالالامپور هستند مفید باشد. در همین راستا در این نوشتار به معرفی وضعیت حمل و نقل عمومی در کوالالامپور پرداخته خواهد شد.

وسایل حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

به سبب وسعت زیادی که شهر کوالالامپور دارد و باز هم به سبب آن که هم مردم پرتعداد خود این شهر و هم گردشگران بسیار زیادی که وارد این شهر می‌شوند مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستند،مسئولان توجه زیادی به وضعیت این سیستم داشته‌اند و لذا وضعیت سیستم حمل و نقل در کوالالامپور مناسب است و وسایل متعددی برای تردد در سطح شهر وجود دارند از جمله:

۱- قطار شهری [LRT]

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

قطار شهری کوالالامپور که با نام LRT شناخته می‌شود صرفاً از دو ریل برخوردار است که هر دو ریل هم شمال شهر را به جنوب شهر و برعکس متصل می‌کنند؛ این دو ریل عبارت اند از:

  • Kelana Jaya LRT
  • Ampang LRT line

ریل Kelana Jaya LRT یک مسیر ۲۷ کیلومتری است که از دره‌ی Klang آغاز می‌شود و به Gombak می‌رسد. هر دوی این مکان‌ها خارج از شهر کوالالامپور هستند، اما قطار از شهر عبور می‌کند.

اما ریل Ampang به دو مقصد می‌رسد که یکی از آن‌ها مسیری ۲۰ کیلومتری دارد و دیگری مسیری ۱۱ کیلومتری. هر دوی این مسیرها از ایستگاه Sentul Timur LRT در قسمت شمالی کوالالامپور آغاز می‌شوند و یکی‌شان به مقصد Sri Petaling در جنوب شهر می‌رسد و دیگری در Ampang که در حومه‌ی شهر در قسمت شرقی واقع است.

زمان فعالیت قطارهای کوالالامپور از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب است و معمولاً هر ۱۵ دقیقه یک بار قطار حرکت می‌کند.

تصویر زیر مسیر ریل Kelana Jaya LRT و ایستگاه‌های بین آن را نشان می‌دهد.

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

۲- مونوریل

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

مونوریل کوالالامپور از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در کوالالامپور است و درصد قابل توجهی از مردم کوالالامپور و گردشگران آن از این وسیله جهت تردد در سطح شهر استفاده می‌کنند. مسیر مونوریل از مرکز اصلی حمل و نقل عمومی در کوالالامپور یعنی KL Sentral آغاز می‌شود و به Titiwangsa می‌رسد.

این مسیر ۹ کیلومتر است و ۱۱ ایستگاه را شامل می‌شود. ساعت فعالیت مونوریل هم از ۶ صبح تا ۱۲ شب است و در اوج شلوغی قطار هر ۵ دقیقه یک بار حرکت می‌کند، اما در ساعات کم تراکم این ۵ دقیقه ممکن است به ۱۲ دقیقه هم برسد.

۳- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

 

همچون هر شهر بزرگ دیگری در کوالالامپور هم از اتوبوس برای تردد در سطح شهر استفاده می‎شود. البته که اتوبوس در کوالالامپور یک روش بسیار ارزان برای تردد است، اما نسبت به قطار و مونوریل مشکل ترافیک را دارد. در برخی از خیابان‌های کوالالامپور عمدتاً ترافیک وجود دارد و بنابراین تردد در سطح شهر با اتوبوس می‌تواند در حداقلِ ماجرا مشکل تحملِ ترافیک را به همراه داشته باشد.

ضمناً چند اپراتور اتوبوس در کوالالامپور فعالیت می‌کنند که از آن‌ها می‌توان به Rapid KL، Metrobus، Intrakota و Cityliner اشاره کرد. گفته می‌شود Rapid KL و Metrobus وضعیت بهتری دارند. ضمناً اتوبوس‌های Rapid KL مرکز شهر را به دره‌ی Klang متصل می‌کنند.

۴- تاکسی

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

عمدتاً تاکسی‌ها به نسبت سایر وسایل حمل و نقل در کوالالامپور طرفدار ندارند، ولی به هر حال یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در کوالالامپور به حساب می‌آیند و بایستی نام آن‌ها در فهرست ما باشد. قضیه‌ای که در ارتباط با تاکسی‌ها وجود دارد و موجب شده که کمتر گردشگری از تاکسی‌های کوالالامپور برای تردد در سطح شهر استفاده کند این است که این تاکسی‌ها در کل نه تنها کرایه‌شان زیاد است بلکه راننده‌تاکسی‌ها، اکثرشان، هنگامی که یک گردشگر را سوار می‌کنند به همان کرایه‌ی زیاد خود هم قانع نیستند و سعی بر آن دارند که سر گردشگر کلاه بگذارند.

بسیاری از کسانی که به کوالالامپور سفر کرده‌اند این قضیه را می‌دانند که تاکسی‌ها میان گردشگران بدنام هستند و کمتر گردشگری است که به آن‌ها اعتماد کند.

تاکسی‌های کوالالامپور با رنگ‌های آبی، سفید و قرمز قابل تشخیص اند و با اشاره‌دادن دست توقف می‌کنند. البته در این بین یک نکته هم وجود دارد و آن این است که تاکسی‌های این شهر برخلاف تاکسی‌های اکثر شهرهای ایران خواهان بی چون و چرای مسافر نیستند و در واقع باید اوضاع و شرایط بسیار به نفع‌شان باشد که برای مسافر توقف کنند. ضمناً با وجودی که کرایه‌شان هم زیاد است، بسیار از آن‌ها تاکسی‌متر خود را روشن نمی‌کنند، حتی برای مردم کوالالامپور. ضمناً کرایه‌تاکسی در ساعات شب ۵۰ درصد اضافه می‌شود.

در بهترین حالت، در سفر به کوالالامپور، اگر قصد استفاده از تاکسی را داشتید بهتر است از تاکسی‌های آنلاین استفاده کنید. اپلیکیشن‌هایی مانند اوبر [uber] و گرب [grab] در کوالالامپور نقش اسنپ و تپ‌سی در ایران را ایفا می‌کنند.

۵- اتوبوس رایگان KL

kuala lumpur public transport

خبر خوب برای گردشگران این است که در کوالالامپور یک سیستم اتوبوس با نام Go KL City Bus وجود دارد که اتوبوس‌های این سیستم گردشگران را به برخی از مناطق مهم مرکز شهر می‌رسانند و البته هیچ هزینه‌ای هم دریافت نمی‌کنند.

در واقع در مسیرهایی که برای این اتوبوس‌ها تعیین شده، چندین ایستگاه قطار، چندین فروشگاه و چند تا از جاذبه‌های گردشگری کوالالامپور وجود دارند و خلاصه از همان ابتدا سعی شده اتوبوس‌ها مسیرهایی را پوشش دهند که احتمال می‌رود گردشگران بیش‌تر در آن مسیرها تردد کنند.

خود اتوبوس‌ها هم وضعیت خوبی دارند، هم از وای‌فای رایگان برخوردار اند، هم شیک و تمیز اند و هم آن که دارای امکانات مناسب برای معلولین هستند.

این اتوبوس‌ها چهار مسیر با نام‌های مسیر سبز، مسیر قرمز، مسیر آبی و مسیر بنفش دارند و در ساعات اوج تراکم هر ۵ دقیقه یک بار حرکت می‌کنند و در ساعاتی که تراکم جمعیتی زیاد نیست هر ۱۵ دقیقه یک بار.

مسیرهای این اتوبوس‌ها را می‌توانید در زیر ببینید:

kuala lumpur public transport

۶- قطار اتوماتیک [MRT SBK]

kuala lumpur public transport

افزون بر موارد بالا، یک وسیله‌ی دیگر هم در سطح شهر کوالالامپور برای تردد وجود دارد که با نام MRT SBK معروف است. MRT SBK یک سرویس ریلی است که قطارهای اتوماتیک آن مرکز شهر را به منطقه‌های مختلف کوالالامپور متصل می‌کنند. MRT SBK دارای ۳۱ ایستگاه است و از ۵۱ کیلومتر مسیر برخوردار است. هر یک از ایستگاه‌ها هم از امکانات خوبی برخوردار هستند [از جمله وای‌فای رایگان، پله برقی، آسانسور، محل عبور معلولین، خودپرداز، مراکز خدمات مشتری، مراکز فروش بلیط، اتاق‌های نمازخانه و …].  البته که قطارهای این سیستم به سبب اتوماتیک‌بودن، راننده ندارند. ساعت مشخصی را برای فعالیت قطارهای اتوماتیک نمی‌توان اعلام کرد، اما اکثرشان ساعت ۶ صبح کارشان را آغاز می‌کنند و حداقل تا ۱۰ شب فعالیت دارند.

حمل و نقل عمومی از فرودگاه به شهر و برعکس

حال که به همراه یکدیگر مروری بر وسایل حمل و نقل عمومی در کوالالامپور داشتیم بد نیست اشاره‌ای هم به تردد میان فرودگاه و شهر داشته باشم. بالاخره اولین جایی که گردشگران به آن وارد می‌شوند فرودگاه است. بهترین وسیله برای تردد میان فرودگاه‌های اصلی شهر و مرکز شهر استفاده از قطار The KLIA Ekspres است.

kuala lumpur public transport

کوالالامپور دو فرودگاه اصلی دارد که خوشبختانه این قطار هر دو فرودگاه را پوشش می‌دهد.

برای دسترسی به این قطار باید به KL Sentral بروید، همان جایی که در بالا به عنوان اصلی‌ترین مبدأ حمل و نقل در کوالالامپور به آن اشاره داشتم. از این ایستگاه حدود ۲۸ دقیقه زمان لازم است تا The KLIA Ekspres به فرودگاه اول یعنی فرودگاه KLIA یک برسد و پس از آن ۵ دقیقه‌ی دیگر زمان نیاز است تا قطار به KLIA دو برسد.

خود این قطار هم بسیار شیک و مدرن و پرامکانات است و هیچ مشکلی برای استفاده از آن وجود ندارد. قطار از ساعت ۵ صبح فعالیت خود را آغاز می‌کند و تا ۱ شب فعالیت دارد.

kuala lumpur public transport

ضمناً قطارهایی هم که از مرکز KL Sentral به مقصد فرودگاه‌ها در تردد هستند کارشان را از ساعت ۵ صبح آغاز می‌کنند و آخرین قطار به مقصد فرودگاه‌ها در ساعت ۰۰:۴۰ حرکت می‌کند.

برای رسیدن از فرودگاه‌ها به مرکز شهر، علاوه بر قطار KLIA می‌توان از لیموزین‌ها و تاکسی‌های زیادی هم که در محوطه‌ی فرودگاه‌ها فعالیت می‌کنند استفاده کرد، هرچند که کرایه‌ی آن‌ها بسیار بیش‌تر از کرایه‌ی قطار KLIA است. ضمناً برای این تاکسی‌ها هم همچون تاکسی‌های درون‌شهری، کرایه در ساعات شب ۵۰ درصد اضافه می‌شود.

جز تاکسی و قطار KLIA، چند اتوبوس هم روزانه از مرکز حمل و نقل کوالالامپور، یعنی KL Sentral به مقصد فرودگاه‌ها و برعکس در تردد هستند. این اتوبوس‌ها هر نیم ساعت یک بار حرکت می‌کنند.

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری بر کلیت سیستم حمل و نقل عمومی در کوالالامپور داشتیم. قطعاً نکات بیش‌تری برای گفتن در این مورد وجود دارد. اگر تا کنون به کوالالامپور سفر کرده‌اید و تجربه‌ی استفاده از سیستم حمل و نقل شهری آن را دارید لطف کنید تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً برای سفر به کوالالامپور این امکان وجود دارد که از تور مالزی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید یا روی لینک زیر کلیک کنید:

تور مالزی

منابع: theculturetrip | tripsavvy | kuala-lumpur

ارسال پاسخ

پنج − سه =